Stadsnieuws. Allerlei. rangschikken. De andere loot van den één en wortel des geloots, de Roomsche, was sterk op de kennis vertegenwoordigd en ik moet er tot mijn groote droefenisse bijvoegen, dat mijn coalitievrienden zich uitermate schenen te vermaken. Dat trof mij zeer en deed mij pijn door geheel mijn lichaam. Ja zelfs voelde ik twijfel opkomen aan de echtheid van don cénen wortel. Ik wendde mij dan ook af van zoo veel onreins, niet wetend eigenlijk waar heen ik gaan zon, want overal greinsde dat monster: kermis, mij aan. Eindelijk besloot ik, dat doe ik Zaterdagsavonds wel meer, een potje bier te gaan drinken in het Yalkje. Ik had nog een zoete hoop, daar althaus voel treurende vrienden te zilllcn vinden. Maar helaas het Yalkje was uitgestorven, slechts één man ontdekte ik aan de leestafel. Ik kon niet zien, wie het was maar als bij intuïtie voelde ik, dat het een der trouwste leden moest zijn. Ik ging ook naar de lees tafel en zie daar zat mijn vriend Jorissen liccl stilletjes De Eemlan- d c r te lezen. Een traan biggelde over zijn wangen, en ik begreep, dat hij weer iets las dat hem krenkte in zijn heiligste gevoelens. Ik zei dan ook niet.s en liet mijn vriend in de eenzaam heid met zijn groot verdriet. Een woord van hulde, van oprechte en eerbiedige hulde aan mijn Roomsche vrienden voor hun houding in de Gasthuis-kwestie. En ik zeg u, dat ik een onuitsprekelijke vreugde gevoel, dat ik na de droefenisse dor kermis, thans weer hulde kan brengen aan hen, die ik mijn vrienden mag noemen. Want is bet niet een bewijs van energie, doorzicht en liefdadigheidszin, om zoo maar een geheel nieuw gasthuis te bouwen, zonder dat hot de gemeente één cent zal kosten? En dan geheel naar de eisehen des tijds ingericht. Ik verzoek u bepaald op dat laatste te letten, want daar zit 'm de kneep. Geheel naar de eisehen des t ij d sVroeger deed Rome zulke di jgen veel om zieltjes te winnen, maar dat is nu geen eise-h des tijds meer. Ku we weer leven in het toeken der vrijzinnigheid, moet dat doel onder een anderen naam worden opgediend. En nu moeten we eigenlijk de paganisten ook weer gaan beschouwen als fatsoen lijke menschen, die ook ziek kunnen worden en ook verpleging noodig heb ben. En de plooibaarheid van Rome's beginselen brengt mee, dat men zich spoedig in een nieuwen toestand kan schikken. Ka de smaad in de verkiezingsdagen ons „Christenen" aangedaan, zou niet ieder thans weer zoo'n opofferende en verhevene daad kunnen doen, als dit bij de Roomschen nu het geval is. Een ziekenhuis niet alleen voor de vrienden dos geloofs, maar voor allen, zonder onderscheid van rang of stand. Dat moet, dunkt me, ieder ongeloovige tot nadenken stemmen, en zeker zullen velen in zich voelen opkomen een drang naar de Heilige Moederkerk, die zoo op het juist gekozen tijdstip een bewijs weet te leveren van de wonder doende kracht die in haar schuilt. Berekening U praat van bere kening mijnheer'? Geen denken aan. Misken toch zoo niet de edelste uiting van de heiligste gevoelens, die in een menseh kunnen worden aangetroffen. Ilceft Hamers bet niet duidelijk gezegd, alles wordt ge daan uit pure liefdadigheid, zonder eonigc bijbedoeling. En nu mag men zeggen, dat de Roomsche liefdadigheid niet zoo puur en ook niet zoo schitte rend is, zij di bedeeld worden door de Yinccntiusvcreeniging weten daarvan mee te praten, bet nieuwe gasthuis zal een sieraad van .Amersfoort worden, waarvan nooit of te nimmer iets goeds kan gezegd worden. En mochten er nog kwaaddenkenden of arglistigen gevonden worden, die zich zooveel onbaatzuchtig heid niet kunnen denken, zij zijn waard te moeten belmoren onder de eerste verpleegden van bet nieuwe gasthuis. Maar clan moeten er niet tc veel komen, Want ja nu moet ik een geheim verklappen, er zijn reeds een betrekkelijk groot getal zieken, die bunkeren naar de rcligieuse verpleging, die volgens den heer van Kalken de beste is. De lezers van de Eemlander weten immers alles van de geschiedenis der heeren Jorissen c.s. die zoo vaak gekwetst worden in hun heiligste gevoelens. Welnu de steeds toenemende kwetsuren maken de rcligieuse verple ging voor die heeren beslist noodzakelijk, zoodat zij de eerste verpleegden van bet St.-Elisabeth's gesticht zullen zijn. BRAM I „Zeg mij met wie gij omgaat, en ik zal u zeggen wie gij zijt Dit ge vleugelde woord mag dikwijls min of moer gewaagd klinken, maar niet zel den ook zien we om ons heen de bewijzen, dat menschen door den in vloed van hun vrienden sterk veranderen en dat er tusschen lieden, die druk met elkaar omgaan een wisselwerking ontstaat, die leidt tot een nivelléering hunner karakton. Zoo schijnt b.v. de Dinxperlosche burgervader een sterkon invloed te ondervinden van zijn patri archale Pruisische collega's. Vooral van de week bij de loting kwam dit sterk uit. Kadat de generaal militie- commissaris do gewone toespaaak tot de lotolingen had gehouden, verhief zich n.1. de burgervader van Uinxperlo en zeide: „Jongens, als jullie geloot hebben, ga je kalm naar benedenbeneden staat do veldwachter, je meldt jo bij hem; als alles beneden is, gaan jullie ge- zarnolijk onder toezicht van den veld wachter naar Dinxpcrlo terug Die alleen weggaat, laat ik onmiddellijk a prestoeren!" Ku, als waar is wat de Zutf. Crt. meedeelt, dan is dat nog zoo erg niet. Volgens onze Zutphensche zustor moet er zich onder de D.sche loteliugen één hebben bevonden, die noch den naam van zijn vader, noch dien zijner moeder, noch zijn eigen voornamen wist, en evenmin den datum zijner geboorte. Dan is een der Handelsblad-corres pondenten een andere kerel! die weet zelfs dingen, waarvan de bijbehoorende personen in quaestie zich niets weten te herinneren. Onder het pakkende opschrift: De bedrieger bedrogen" lezen we n.l. in het Ilbl. „Een liefhebber en verzamelaar van schilderijen te Rotterdam, voor eenigo vlagen bij een plntograaf komende om zijn portret te laten vervaardigen, zag daar een schilderij, dat hem zoo be koorde, dat hij er nadere inlichtingen over vroeg en te weten kwam, dat het stuk daar door een ander stadgenoot te koop was gesteld en voor f 2U00 te krijgen zou zijn, wat voor een echten (volgde de naam van den Eranschen meester) niet te duur geacht moest worden. De liefhebber vond het ook niet duur, maar oen bedrag van f 2000 toch groot genoeg om er nog eens over tc donken. Het schilderij liet hem geen rust en hij stelde zich in verbinding met dr. Bredius, die hem bevestigde dat, zoo liet schilderij werkelijk een was, dan f 2000 niet alleen te duur, maar zelfs spotgoedkoop gehceten mocht worden. Dr. Bredius, met den liefhebber bekend, bood zich zelfs aan om ook het stuk eens tc komen bekijken, hetgeen natuur lijk gaarne werd aangenomen. Beioe heeren begaven zich naar den photograaf den liefhebber met zijn 12000 op zak, met liet doel na uit spraak van den deskundige onmiddellijk toe te taften. Dr. Bredius bekeek liet schilderij nauwkeuring en noemde de echtheid boven allen twijfel verheven. De koop werd dus gesloten en do photograaf maakte een quitantie voor de f 2000. De koopor gaf daarop den wenscli te kennen het stuk, nu zijn schilderij, maar dadelijk mede te nemen, doch de photograaf gaf hem in over weging zulks niet te doen. Het was nogal slecht weer en het schilderij niet gemakkelijk te hanteeren en de kooper kon immers zijn eigendom waarmerken, door liet van achteren van zijn hand tcekening te voorzien. Dit geschiedde, doch bij nader inzien bleef de kooper toch bij zijn plan en een juist passocrend besteller werd ingeroepen en kreeg bet schilderij te dragen. Thuis gekomen besloot de kooper, braaf in zijn nopjes omdat hij zijn collectie niet te duur had kunnen uit breiden, iict schilderij in een andere lijst te doen zetten. Hij bestelde een lijstenmaker en gat hem opdracht, maar stond Cl' op dat liet werk ten zijnen luiize zou plaats hebben. En wat ge schiedde thans? Toen men begon de oude lijst te verwijderen, bleken er twee schilde rijen in te zitten, liet eclitc en daaronder een getrouwe kopie. Het vermoeden licht dus voor de hand dat, wanneer de kooper zijn stuk niet onmiddellijk had meegenomen, maar van liet vriendelijke aanbod had geprofiteerd, om het schilderij te laten thuis bezorgen, bij de kopie zou hebben ontvangen en natuurlijk voor f 2000 zou zijn opgelicht. Ku werd de bedrieger echter bedrogen en moest hij zijn goede schilderij missen verre boneden de waarde. Wellicht dat do kooper hem bij wijze van consolatie de voor hem bestemde kopie ten ge schenke biedt," En nu komt een dag later Dr. Bredius in hetzelfde blad vertellen, dat hem van een dergelijk geval niets bekend is. Donderdag des avonds 8 uur zal de eerste volksavond van iiet Kustdeparte- ment Amersfoort in Aniicitia gegeven worden, waarin de heer P. C. T. Bigot zal optreden met geheel nieuwe voor drachten, terwijl een symplionie-orkest onder leiding van den heer G. K. G. van Aaken zijn medewerking zal ver- Icenen. In de Luthersche kerk zal de dienst Zondag gewijd zijn aan de herdenking van de Hervorming, waarbij hoopt voor te gaan Ds. J. L. F. de Meijere. Wij herinneren er aan, dat hedenavond in Aniicitia de bekende humorist Nap. de la Mar met zijn Yrije Tooneel een voorstelling zal geven. In verband met de overplaatsing van den beer D. Crap Hellingman naar Utrecht wordt ten kantore alhier werk zaam gesteld de klerk der Posterijen en Telegrafie M. Ilarz te Eindhoven. De tijdelijke waarneming der betrek king van schoolopziener in liet district Utrecht is opgedragen aan den school opziener in liet arrondissement Utrecht I den heer D. de Groot. Als opvolger van den lieer A. J. Nijland, die thans zijn welverdiende rust gaat nemen, wordt, naar ons verzekerd wordt,, genoemd Dr. J. il. Gun ning thans te Amsterdam. Ook hoorden wij reeds noemen den hoer Hiddelveld Yiersen uit Gouda. De heer J. A. Bruins alhier, komt voor op do voordracht van leeraar bij liet M. O. te Amsterdam. Door den generaal-majoor, inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht, zijn, ingaande 1 Januari 1908, de off. van gezondheid le kl. A. P. G. F. Giese, van het le regiment veld-artillerie alhier overgeplaatst bij het militair hospitaal, en de officier van gezondheid 2e kl., dr. P. A. Voorman, onder eervolle ontheffing van zijne detacheering bij liet stedelijk Ziekenhuis aan den Coolsingcl te Rotterdam, op den- zelfden datuin overgeplaatst bij de He afdoeling van het le regiment veldar tillerie. Naar men verneemt wordt de luit.- kolonel W. F. K. Bissclioff van Heems- kerek, van liet 5c reg. inf., overgeplaatst van Amersfoort naar 's-Gravenhage met bestemming om toegevoegd te worden aan den inspecteur der infanterie. Bij besluit van Ged. Staten van Utrecht is o.a. benoemd tot lid der Prov. com missie van toezicht op dc bewaring en instandhouding van voorwerpen van waarde uit liet oogpunt van geschiedenis en Kunst, de Heer W. Croockewit W. A. 7j-, Secretaris conservator van de oudheidkundige vereeniging „Fléhite" alhier. De kolonel W. A. T. de Meester, die tijdelijk met verlof afwezig was, heeft liet garnizoeiiscommando weer aanvaard. De le luitenant J. Kooiman van het 5e regiment infanterie, is Woensdag naar 's Gravenhage vertrokken en zal aldaar de lessen volgen aan de Hoogere Krijgsschool. (Algemeene Krijgskundige studiën). De le luitenant kwartiermeester II. L. Q. Mulder van de Graaf zal binnen kort kort benoemd worden tot kapitein- kwartiermeester bij het le regiment veldartillerie te Utrecht. Uitkomsten der exploitatie van de Amersfoortsche traui, over de maand October 1905, vergeleken met dezelfde maand van het vorig jaar. 1904. J905. Aantal betalende 7445 6177 passagiers. Opbrengst passage. f 574.17* f 520.87-"' Opbrengst diversen. f 63.11 f 33.46 Totaal opbrengst. f637,286 f 554.33 Opbrengst per dagkilometer. f 11.42 f 9.935 Na de invoering van de tweerittenbiljet- ten a fU.12", en van de vkr-coupons- strooken a f 0.25 is gebleken, dat van de tram meer gebruik wordt gemaakt dan vroeger. lCaadsovcr/icht. Met de gewoonte om Kermis-Dinsdag de Gemcentebegrooting in publieke zit ting te behandelen en af te handelen is dit jaar gebroken. Tengevolge van de „Gasthuiskwestie", die noodzakelijk aan de begrooting diende vooraf te gaan, kon deze eerst jl. Dinsdag aan de orde komen, en niet 's middags maar pas 's avonds, dewijl de zaak van liet Gast huis, die uitgesteld was, opnieuw een middag in beslag nam. Yoorloopig is de zaak van de zieken verpleging van de baan, tenminste liet besluit is gevallen: het Aldegonde- gastliuis zal niet door de Gemeente worden aangekocht. Met groote meerderheid, met 12 tegen 4 stemmen, die van de heeren Rolandus Ilagedoorri, van Duinen, Tromp van Holst en Gerritsen is dit besluit door den Raad onzer Gemeente geno men tot groote vreugde zeker van een deel onzer belasting betalende burgerij, die reeds bedreigd was met verliooging van V, of '/a van de inkomstenbe lasting. Dat die vreugde blijvende zij! Onze lezers zijn bekend met de geschiedenis. Ter elfder ure, even voor de zitting van den Raad begon, was een adres ingekomen aan dit College van een „commissie van voorbereiding tot het stichten van een nieuw ziekenhuis te dezer stede" bestaande uit de heeren: C. Th. van Beek, J. A. G. de Jong, A. T. R. Yermolen, M. II. Pel, C M. Yermolen II. Kroes en J. W. Jorissen. In dat adres deelden de hoeren mede, dat ze tot het nemen van liet initiatief voor het stichten van een nieuw ziekenhuis gebracht zijn door dc inlichtingen door B. en Yverstrekt aan den Raad ten opzichte van de Gasthuis-kwestie, terwijl in het bijzonder de aandacht gevestigd wordt op een zinsnede in het door B. en W. opge maakte rapport, luidende: „dat een overname van het Aldegonde-Gastlmis een zóó zware financieele last voor ouze Gemeente wezen zou, dat het opleggen van deze zwaardere plichten niet geoor loofd is." Wanneer we er op letton, dat verder wordt aangevoerd in genoemd adres: dat in liet te bouwen ziekenhuis personen van alle gezindten en standen ter verpleging kunnen worden opgeno mee, dat dit aan de eisehen des tijds zal voldoen, door gediplomeerde zieken verpleegsters zal worden bestuur, dat geen subsidie van de Gemeente wordt verlangd, dat liet gebouw binnen oen jaar gereed zal zijn, dut aan de gemeente aldus een jaarlijksch voordeel van eenige duizenden wordt verschaft en (wij cursiveeren) dal derhalve daar door een belustingverhooging kan verme den wordendan kunnen wij begrijpen, dat er in den Raad gemakkelijk een meerderheid te vinden was, bereid om onmiddellijk op het voorstel van B. en W. in te gaan om Aldegonde niet te koopen. We hebben respect voor de energie en het doorzettingsvermogen van de onderteckcnaars, die in den tijd van een weck een dergelijk plan op touw wisten te zetten niet alleen, maar ook in staat waren dc aanzienlijke sommen, noodig voor op- en inrichtingskosten zoowel als exploitatie-kosten, bijeen te brengen. Dat is „zaken" doen. Yolgens het adres en ook volgens hetgeen de lieer van Kalken zeide zijn dc heeren van Beek c.s. tot het doen van dit voorstel gekomen, om daardoor dc Gemeente uit cle financieele moeielijklieden tc helpen, doch nu een maal dit plan aan liet rollen is, nu komt het ziekenhuis er vast, zelfs al koopt de Gemeente liet Aldegondc- gasthuis, zooals de heer Jorissen zich uitliet. Dus óók nog als bijv. de heer Boetzelaar eens, wat natuurlijk niet tc verwachten is, op zijn besluit mocht terugkomen en genoemd ziekenhuis opnieuw openstelt. Waaruit volgt, wat trouwens niemand zal verwonderen of ontkennen, dat ook in liet adres niet genoemde motieven van speciaal godsdienstigen aard hun invloed hebben doen gelden. Dit ligt voor de hand, komt in dc gebonden debatten voor den dag en strekt ook natuurlijk den adressanten niet tot oneer. In liet voorafgaande meenen we aan de band van do officieele gegevens duidelijk de voordeden voortvloeiende uit de aanstaande oprichting van ecu Roomseh-lvatlioliek ziekenhuis in liet licht gesteld te hebben. We herhalen nog eens uitdrukkelijk, dat de energie door de Commissie van voorbereiding aan den dag gelegd ons bewondering af dwingt en hoewel wij meenen, dat dc medaille ook een keerzijde heeft, kunnen we ons levedig voorstellen, dat de Katholieke Raadsleden met groote vol doening op den dag van Dinsdag terug zien. En thans de keerzijde van de medaille. In de eerste plaats komt het ons vol komen begrijpelijk voor, dat de lieer Van Duinen verklaarde, door het voorstel overrompeld te zijn. Dc zaak is zoo overhaast en zoo on verwacht in zijn werk gegaan, dat de Raadsleden niet voldoende de gevolgen en de porté van liet besluit, dat er genomen moest worden hebben kunnen overzien. Dat geldt zoowel van vóór- als van tegenstemmers. Het baat. niet, thans in retrospectieve beschouwingen te treden aan de zaak is weiifig meer te veranderen niaa we betreuren het, dat op de openbat vergadering, den dag voor den Raad' zitting gehouden, van die nieuwe plannei niets bekend is geweest. Van belang hadden we het geacht dat ook daarover die vrij talrijk be zochte vergadering zich had kuunei uitsproken. Men vergete niet het wordt oei Roomseh-Katholiek ziekenhuis, net i geen toeval, dat adressanten allen to die religc belmoren. En hoewel wij voor ons persoon lijk er niet tegen zouden hebben doo Roomsche (gediplomeerde) verpleegstci verzorgd te worden, begrijpen wij tocl met den lieer Jorissen, dat er ge vonden zullen worden, die van lie nieuwe ziekenhuis niet gediend zijn evenals er gevonden worden, die uit s 1 u it e n d van een dergelijk zieken huis wel gediend zijn. Ku kan men die bezwaren dwatn noemen en er op wijzen, dat van zijde der onderteckenaars van liet adre herhaaldelijk in het licht gesteld is, di niemand naar zijn geloof zal gevraag worden, dat niemand gekrenkt u worden in zijn godsdienstige overtuiging datzelfde zou natuurlijk minstens eve stellig gezegd kunnen worden van ee neutraal ziekenhuis, d.w.z. van ee ziekenhuis, waar nóch van de bestuurden nóch van dc verpleegsters geëisct wordt, dat zij tot een bepaalde relig bchooren. En wanneer de Roomscli-Katoliet Raadsleden dit niet krenken van ai derer overtuiging zoo op den voorgron stellen om den Gemeenteraad terug t houden van het oprichten van eci Gemeente-Ziekenhuis, daar is de vraa gewettigd, waarom wonscht Gij voor ui gcloofsgenooten dan juist een ziekenhui speciaal van uwe richting? Of is het dan toch toeval dat d gelmele commissie van voorbereidin tot dc volgelingen van den Roomse! Katholieken godsdienst belmoren? Zui Ion ook niet Katholieke pleegzusters voo een benoeming in aanmerking komen Waar de heer van Kalken o.i geheel ton onrechte de verplegin door religieusen boven die van andere verhief lijdt het geen twijfel aai wie de verpleging zal worden toerei trouwd. De vraag, of de gemeente zich tnoe binden aan een inrichting van ee; bepaalde kleur had minstens overwe ging verdiend. Er zijn andere bezwaren, doch air» rens daarop in te gaan zij ons in di verband vergund even op te merkei dat wij niets willen afdoen van <1 waarde van de verpleging door (gedi plomeerde) religieusen, doch ontkenne; dat die beter zou zijn dan door niet religieusen. Men denke slechts aan d Ziekenhuizen in groote gemeenten, dii toch ook behoorlijke in orde is. Doe: dit daar gelaten. Ons tweede bezwaar is, dat de zaal zoo in de lucht hangt. Dc Gemeente kan een contract alui ten. Hoe dit contract zal zijn, ja, daa valt nu niet. over te spreken zei de hec Jorissen. Wij kunnen dit begrijpt en achten ook de vraag of voor di patiënten fl of f 1.25 por dag betaal moet worden niet van overwegend be lang. Maar wèl van belang hadden wij lie geacht, dat er tenminste een maximun genoemd ware. De bouw kan tegenvallen, doch gas alles normaal, dan zijn we in een jaa klaar, meende dit Raadslid. Kunnei ook de geldelijke bijdragen niet tegen vallen? Hebben de heeren voorbereider tijd en gelegenheid gehad zelf alle goed te overwegen bij de haast, di er gemaakt is moeten worden Er kan een contract gemaakt worden maar een contract kan ook worde ópgezegd. En mocht het blijken, dat di Gemeente niet tot overeenstemming kaï komen met liet Bestuur van het nieuw ziekenhuis, dan zijn we een belangrijk! stap achteruit. Het zal misschien, waar schijnlijk zelfs, blijken, dat in de pruo rijk bij de kwestie van een eventueel maken contract geen moeielijkhedei rijzen, doch dc zaken, die wij noemden hadden behoorlijk overwogen moetci worden en dc beslissing had al wat het slechts een enkele weck uitge steld moeten worden. Uitstel was zeker moeielijk doch o. i. waar de zaak in een geheel niem stadium kwam, niet onmogelijk geweest Wij hebben de vaste overtuiging, d» de heer Yan Boetzelaar in de gegevei omstandigheden zijn aanbod nog wel eet korten tijd gestand had willen doen, cl tevens dat de financieele kwestie bi suppletoire begrooting had kunnen g» regeld worden. Men vergete niet, dat, blijkt het latei dat de Gemeente toch de zaak van (1 Ziekenverpleging ter hand moet neme» de kosten dan aanzienlijk hooger zulle'

De Eemlander | 1905 | | pagina 2