Stadsnieuws. Elf der adressanten Pensioenbeweging Allerlei Onderstaande tabel geeft den prac- tischen pensioenstoestand te zien, zooals die zal zijn van 1912 tot 1927 indien de elf ambtenaren, in de tabel aange duid, blijven gesteld onder de Gcmeento- p'usioensregeling. Wij duiden daarbij Jaar van Pcnsion- neering. 1912 1913 1914 1915 1916 "1917 1918 1919 1920 1921 1922 1923 1924 1925 1926 1927 A. B. de ambtenaren aan in de volgorde van hun leeftijd met de letters A. totj. In het jaar dat zij afvallen volgens den sterftekans vastgesteld in de Mannen- tafel van Prof. Van Peseh, teekenen wij dit aan met een streepje. Het C. D. E. F. 6. staatje geeft dus aan hoeveel elk jaar (19121927) door de Gem. aan pensioenen aan deze 11 ambtenaren zal worden uitgekeerd, zoo zij in loven zijn. De beperkte ruimte belet ons dit staatje uit te breiden over alle 18 leeraren Totaal der uittekeeren pensioenen. H. I. J. f 1473 1473 860 1473 860 1473 860 1473 860 1473 860 1650 1473 860 1650 -f 1579 1473 -f- 860 -f 1650 -f 1579 1473 860 1650 1579 860 1650 1579 -f 2340 -f- 1950 1392 -f 417 1650 1579 -f 2340 -f 1950 139 -f- 417_ 1660 -f 1579 -f 2340 1950 1392+ 417_ 1650 1579 2340 1950 -f- 1392 417 liiütl |- 1579 2340 -j-_ 1950 1392 417 1034 1579 -|- 234(1 1950 1392 417 -|- 1034 1579 2340 1950 -f 1392 -f 417 -f 1034 1080 Dus in 25 jaar \vo Tegenover deze uitgaven aan pensioenen in de jaren 19121927 staat een veel kleiner bedrag van inkomsten aan pensioensbijdragen van deze 11 ambte naren van af 1899 (of hunne latere in functie-treding) tot aan hunne peusion- neering. Peusioenstijd. A. 13X76 f 968. B, 14X39.60 - 554.50 C. 18X84 =- 1512.— D, 19 X 57.20 - 1086.80 E, 22 X 84 - 1848.— F, 22X70 - 1540. - G, 22X75.20 - 1654 40 H. 22 X 0 - - 0 I, 23X112.80=^- 2594.40 J. 25X108 =- 2700.- rdi uitgekeerd aan Pensioenen aan elf der adressanten f 1473 - 2333 2333 2333 2333_ 3983 5562 •5562 5562 10188 9328 f108500 Tezamen f 14478. Zoodat dit een nominaal verschil met de uitgekeerde pensioenen oplevert van f 108500 - f 1447S f 94000 t uint. Hu wordt door aftellende rente het eerste bedrag (als uitgave) kleiner en liet tweede (als ontvangst) door optel lende rente grooter, maar bet eerste zal steeds boven liet tweede blijven, de uitgavcu zullen de inkomsten 'steeds overschrijden. Wij zuilen deze opgaven niet voort zetten ook voor de overige zeven adressanten, daar wij meenen genoeg overtuigende bewijzen geleverd te hebben. Slechts dit nog: De tegenwerping kan gemaakt wor den, dat de vergelijking van cene Ge meente, die hare ambtenaren pensiou- neert, met ecne Levensverzekering maatschappij niet geheel opgaat. In zekeren zin onderschrijven wij dit. Eeue L. M. maakt hare risico-be rekeningen volgens allerlei sterfte tabel len voor duizenden en nog eens duizenden personen, zoodat zij vrijwel zeker kan zijn dat „tegenvallers" zullen worden gesteund door „meevallers." Met de Gent. is liet anders. Deze staat tegeuovcr een betrekkelijk zeer klein aantal „verzekerden-," op wie de algemeene sterftetabellen niet met veilig heid zijn toe te passen. Hare ambtenaren kunnen toevalligerwijs in ééne periode meestal „meevallers" zijn, in eene andere voornamelijk „tegenvallers" d.i. „lang levers." Én nu zal het laatste meer voorkomen dan het eerste, want volgens eene (speciale ambtenaren-tafel van Prof. V a n P e s c h hebben ambte naren kans op een langeren levensduur dan andere mannen. Volgens de Mannen- tafel toch heeft een 20-jarige een ge middelde levensduur van 42,3 jaar, terwijl de 20-jarige op de Ambtenaars tafel gemiddeld 45,6 jaar leeft. tip grond van deze laatste be schouwingen is een Gemeente-pensioen, vooral wat de ambtenaren betreft, iu zokeren zin een loterij te noemen en wel met vele nieten voor de Gemeente, die dus wel doet haar risico te ver minderen als liet Dijk haar daarin wil helpen. Oud en ai ui treuriger toestand ie niet denkbaar Aan de mannen en vrouwen van Nederland. De verkiezingsdagen, waarin over zooveel, ook over ouderdomspensioen werd gesproken, zijn gelnkkig voorbij, en nu heeft de „Bond voor Staatspensi- onneering" een ernstig woord aan l allen te zeggen! Die Bond heeft ten doelvoor alle Nederlanders ouderdomsellende weg te nemen door ecu wet in het leven te roepen, waarbij recht op ouderdoms pensioen wordt verzekerd, zonder premiebetaling, de kosten te vinden uit de bestaande of nog te heffen be lastingen, maar zóó, dat ieder Neder lander naar draagkracht zal hebben te betalen. Alzoo: Wie veel heeft betaleveel, wie weinig heeft, weinig en wie niets heeft, week in week uit t e kort komt, bctale ook niets, maar allen op nader vast te stellen leeftijd Staatspensioen. Ziedaar wat de Bond wil Eu nu erkennen wij dankbaar de ervaring in ons vijfjarig- bestaan, dat ieder weldenkend Nederlander 't een schromelijk onrecht noemt, dat er oude mensehen zijn, die: gebrek moeten lijden, of de een maal krachtige arm moeten uitstrek ken om een aalmoes te ontvangen; weggestopt, worden in gestichten, waar 'i meestal wel niet aan liefdevolle behandeling ontbreekt, maar dat toch een verbanning is uit de maatschappij die nog alleen rekening met hen houdt voor wat zij kosten aan liefdadig heid; een last zijn geworden voor \ol wassen kinderen, die hun kinderplicht met liefde, maar meestal met te grooto geldelijke opoffering vervullen, omdat ze hun inkomen zoo hard noodig hebben voor eigen gezin; tot op zeer hoogen leeftijd dik wijls nog moeten sloven en ploeteren, omdat de gestichten geen echtparen opnemen, dan op voorwaarde van een vreeselijke scheiding; in stille armoede, honger lijden, omdat eergevoel hen belet te bedelen, of zich moeten aanmelden voor bedee ling bij Kerkelijk en Burgerlijk Arm bestuur. En wij bedoelen niet alléén of in 'l bijzonder de armen uit den werkmans stand, doch (le arme ourleu uit alle rangen en standen der Maat schappij. Opdat niemand vergeten worde en opdat geen onderzoek naar meerdere of mindere armoede zal behoeven te wor den ingesteld, daarom .Staatspensioen voor iedereen. Waarlijk, wiens hart nog maar eenig medelijden kent, zal instemmen met onzen eiscliweg met de ouderdoms ellende, die voortkomt uit gebrek aan geld En nu wordt liet- doel van den Bond ook allerwege toegejuicht, maar.de vele millioenen. die een zeer matig pensioen voor alle oudjes zou kosten, schrikt velen af, om als openlijke mede standers op te treden. Wij willen daarom trachten die rnil- lioeneuvrees voor U weg te nemen en U daarna vragen óók lid van onzen Bond te worden, mèt ons te strijden tegen de allervreeselijkste kwaalouder- domsellemk. Ja, wij erkennen, een pensioen, waar van niemand zal buitengesloten zijn, kost vele millioenenals we aannemen, dat ieder mensch van 65 jaar en ouder zou ontvangen f 3.per weck, werd 'i een totaal bedrag van 48 millioen gulden per jaar. Maar die 48 millioen gulden jagen óns geen vrees aan, en dat niet, omdat wij dat bedrag niet groot, kolossaal groot vinden, maar eenvoudig omdat dat bedrag voor bet grootste gedeelte aanwezig is. Want wij redeneeren zóó: Al de oude mensohen van 65 jaar en daar boven. die niet meer in hunne eerste levensbehoeften kunnen voorzien, leven nu toch ook. Al die oude menschen leven nu ook. en dat leven, een aaneenschakeling van verdriet en bedelarij, kost immers ook niet te berekenen millioenen? Het geval is niet zóó: Daar zijn zóóveel duizenden ouden van dagen, die geen geld meer kunnen verdienen, daar door niet meer kunnen leven en voor wie dus, als hun recht op het leven, geld bijeengebracht moet worden. Maar het geval is zóóDaar zijn zóóveel duizenden ouden van dagen, wier kommervol bestaan aan de lief dadigheid vele millioenen guldens per jaar kost: immers, in allerlei vorm wordt voor de ouderdomsverzorging een belasting gelieven; men denke maar aan wat vereischt wordt voor de burger lijke en kerkelijke armbesturen, ge stichten voor uude lieden, aan wat iu alle stilte wordt gedaan, en vooral aan de zware offers, door kinderen gebracht, om iu liet onderhoud van een vader oi moeder, soms van beiden te voorzien. Bovendien telle men daarbij het bedrag, dat jaarlijks noodig is voor arme ouden, die thans in bcdelaarskoloniën onderhouden worden, of wel in de ge vangenis op algemeene kosten leven. Eu nu willen wij, dat de Regeering, in deze regelend ingrijpt, niet langer die belasting voor het levensonderhoud der ouden van (lagen zij 't dan ook een vrijwillige belasting doet drukken op één gedeelte van het Nederlandschc volk, maar hieraan laat betalen alle Nederlanders naar vermogen, naar draagkracht, zooals dat gescliiedt voor alles wat door den Staat wordt iu 't leven geroepen of in stand gehouden. De Regeering scheppe dus slechts orde waar wanorde heerscht Lu dat zal niet zooveel méér millioenen kosten dan de gebrekkige en vernederende ouderdomsverzorging van nu! Alleen zóóveel meer als noodig i6 om de incergegoeden eveneens te verzekeren, ivat geen bezwaar is, omdat zij zelf dit pensioen betalen. Men zegge niet, dat dit onnoodig is, want juist doordat iedereen verzekerd wordt tegen broodsgebrek, wordt tot een recht wat anders het karakter van bedeeling zou hebben, en worden tevens de kosten van onderzoek en van administratie vermeden, waarmede milli oenen gemoeid zijn; het vele geld, dat bij le Ongevallenwet voor liet eigenlijke dool verloren gaat, is hiervoor wol 't beste bewijs. Op grond nu daarvan achten wij de vrees voor de millioenen een on gegronde vrees en mag niemand, wiens rechtgevoel zegt, dat die ouder domsellende een brecde schaduw werpt op het rijke Nederland, er door weer houden worden, om met ons, in onzen Bond, te strijden voor de arme ouden! Een ernstig woord aan U voor die oude tobbers! 't Zijn onze vaders en moeders, die in vertwijfeling rondloopcn, vaak smachtend naar het oogenblik dat de dood hun redding zal brengen, en dat dikwijls, omdat zij zich voor ons, hunne kinderen, hebben opgeofferd. In zoo menig gezin zou welvaart heerschcn, ware 't niet dat een oude vader ol moeder verzorgd moet worden En wij prijzen die kinderliefde hoog, maar spreek geen kwaad van lion, die hun ouders naar het Gesticht lieten gaan, want Ge weet niet hoe hard zij 't hunne noodig hebben, om op hunne beurt ook voor hunne kinderen te zorgen. Tienduizenden onile vaders en moeders lijden gebrek en leven van bedeeling! Tienduizenden Nederlanders, in de laatste periode van hun leven, zien met angst en vreeze het oogenblik nade ren, waarop liet gereedschap hunnen handen zal ontvallen en dat ook zij moeten aankloppen aan der liefdadig heids deur! Tiendnizenden arme oude tobbers! Zeg, mannen en vrouwen, meent Ge ook niet, dat die menschen recht heb ben op een behoorlijk leven? Meent Ge ook niet, dat de Gemeen schap (dat zijt Gij en wij, wij allen te zamen) hier moet doen, wat de kinde ren van die ouden alleen niet kunnen doen? Meent Ge ook niet, dat 't ons licht zal vallen, om ieder naar vermogen, naar draagkracht bij te dragen, om in ouderdomsellende te voorzien? Meent Ge ook niet, dat liet een ver ademing, een verlichting van ons gansche volk zal zijn, als we weten, dat ieder mensch gevrijwaard is tegen broods gebrek op den ouden dag? en dit brood niet zal worden gegeven als bedeeling, maar als een reebt. Gij zegt ja! want zóó is niet één mensch, of hij voelt deernis met het lot der arme ouden. Eu daarom roepen wij U op, mannen en vrouwen van Nederland, om voor dat recht op ouderdomspensioen voor allen, voor mannen en vrouwen, inede te strijden. Ge kunt dat, door lid te worden van onzen Bond. De Boud voor Staatspensionneering telt 198 afdeelingen met meer dan 16000 (zestien duizend) leden, terwijl een 40-tal bonden en vercenigingen met pl.ru. 15000 leden als donateurs of donatrices zijn aangesloten. Menschen van alle geloofs- en politieke richtingen zijn 't, veroenigd door deze ééne leuze: Recht op Staats pensioen voor allen, gedragen tiaar draagkracht door allen! Door middel van onzen Bond moet die louzc klinken door heel Nederland. Onze regeeringsmaunen moeten door de stem van het geheele volk gedrongen worden om genoegdoening te geven aan ons gevoel voor dat recht! Uw lidmaatschap wordt ingewacht bij onze afdeelings-Besturen oi bij den Alge- meenen Secretaris, den heer A. VOOR- BROOD, te Arnhem. Algemeene leden betalen minstens 50 cents contributie, waarvoor liet maand blad „De Nederlaudsciie Pensioenpartij" wordt toegezonden. Op plaatsen, waar afdeelingen zijn gevestigd, betaalt men (le daar gekiende contributie, terwijl een hoogerbedragvoor propaganda, waarvoor veel noodig is, gaarne wordt ingewacht. Namens het Hoofdbestuur, G. W IE RING AVoorzitter. A. VOORBROOD, Secretaris. Arnhem, Hovenierstraat 37. Velen mijner lezers zullen waarschijn lijk Hooft's Warenar wel kennen, waarin het merkwaardige geval zich voordoet, dai de schoone Klara, maagd, vrouw en moeder is op één dag. Voor wie nu de mogelijkheid van een dergelijke snelle promotie niet aannemen, kan ik niet nalaten even melding te maken van de merkwaardige huwelijksvoltrekking, die de vorige week in ons dierbaar vaderland plaats vond. Het Vadcrl. deelt id. mede, dat er in een der Over- ijselsche gemeenten de vorige week een huwelijk zou worden voltrokken, dat dreigde niet door te gaan, omdat de bruid dien dag het leven schonk aan een flinken jongen. De vader van den bruidegom was van verre over de grenzen herwaarts gekomen om de huwelijks toestemming te geven en scheen niet van plan zijn bezoek te herhalen. Goede raad was duur. De ambtenaar van den burgerlijken stand, die in kennis was gesteld met den levensgevaarlijken toe- i tand der moeder, maakte met zijn trouw-registers een wandeling van niet minder dan een uur naar de woning der bevallene en voltooide daar in tegen woordigheid van zes getuigen aan liet kraambed het huwelijk, bij welke gele genheid hij tevens zorgde voor wettiging van den jongen wereldburger. Van trouweu gesproken, een zeer trouwlustige, maar tevens zeer listige jonge dame is mejuffrouw Adeline Hesse, die de gewoonte had steeds op adver tenties te schrijven, waarin een huis houdster wordt gevraagd. Ze aanvaardde gaarne zulke aanbiedin gen vooral als een huwelijk eventueel in het vooruitzicht werd gesteld. Eenmaal bij een weduwnaar ingetrokken, vertelde ze dat ze 100.000 mark te erven had, doch eerst als haar moeder stierf. De trouwlustige weduwnaars werden dan natuurlijk nog trouwlustige!1, vooral als de moeder plotseling kwam te sterven. Dan moest Adeline natuurlijk geld hebben voor reiskosten, kon „wegens liet fatsoen' niet meer bij de weduwnaars in huis blijven en vroeg wat voorschot. Zoodra het bleek dat er van den weduwnaar niets meer te [balen was, verdween ze. Van het geld zag natuurlijk nooit iemand iets terug. Gedurende het anderhalf jaar dat Adeline deze prac- tijkeu toepaste, verzamelde ze een aardig kapitaaltje. De politic heeft thans haar neus gestoken in liet bedrijf van juff. Hesse, zoodat zij als „eeuwige bruid' haar leven ivel zal moeten eindigen. Slim is ze echter, en lieel wat slimmer dan een rijke Parijsohe dame, die onlangs is overleden. Bij de opening van haar testament bleek zij een fraaie villa, dicht bij de hoofdstad, bestemd te hebben voor de veipleging van 6 tot 10 weesmeisjes, bij de opneming niet ouder dau 10 jaar, om te w orden opgeleid voor linnennaaister en bij haar ontslag een toelage te ont vangen. Er was echter bijgevoegd dat die weezen moesten worden genomeu uit het 8e arrondissement van Parijs, waar de dame gewoond had. Deze wijk nu wórdt gevormd door de Champs Elysées, een der rijkste van Parijs, waai bijna uitsluitend welgestelden wonen. Het is dan ook trots alle moeite niet gelukt meer dau 4 weesmeisjes te ont dekken die aan de eischen van het testament voldoen en een van die vier heeft men nog wel uit Petersburg laten komen. Zoo zal het grootste deel van dit kleine, maar rijke weeshuis ongebruikt moeten blijven, stellig in strijd met de bedoeling der stichtster. Kennisgeving. Lofcrljvvet 11>05. Ingezetenen, (lie gewoon waren jaarlijksch in November ol' December verlotingen of tombola's te houden van St. Nicolaas, suiker goed enz. worden bij deze herinnerd, dat krachtens de die op 1 Juli 1905 in werking getreden Loterwet, zulks niet uieer mag worden toegestaan. Amersfoort, 16 November 1905. Do Commissaris van Politie, A. NIJHOFF. Te Breda slaagde Donderdag voor het examen vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek mejuffr. M. M. Schrenders alhier, onderwijzeres aan de school te Oud-Leusden. Naar wij vernemen hebben de heeren IC. Teeling, L. v. d. Dussen en II. C. den Hartog als bestuursleden van de otdangs opgerichte „Oranjevereeniging" bedankt. TotladingmecsterderN. C. S. M. alhier, is benoemd de voorman-arbeider B. Bak ker, te dezer stede. De stationsklerk H. E. O. van Amstel, van de N. C. 8. M. alhier wordt met ingang van 15 Nov. e.k. verplaatst naar Utrecht, multistation. De heer G. Boesehoten, wordt met ingang van 15 Nov. c:k. als agent der N. C'. S. M*. geplaatst te Zwolle (ran geerterrein). Met ingang van 1 December 1905 is benoemd tot schoolopziener in het district Utrecht de heer W. Middelveld Viersen, thans schoolopziener in het district Gouda. Do eerstvolgende uitvoering van dc plaatselijke afdeeling van Toonkunst zal op Dinsdag 12 December plaats hebbcu. In den avond van Woensdag 8 Nov. zijn door twee huzaren K. en R. eenige paren schoenen ontvreemd uit den winkel van den schoenmaker v. G. op den Zuid- singel alhier. Dc daders zijn door de politie aan de militaire autoriteiten overgeleverd en dc ontvreemde schoenen iu beslag genomen. In den nacht van 9 op 10 November is ten nudcele van vrouw R. alhier een koniju ontvreemd; liet konijn is door de politie opgespoord en in beslag ge nomen, terwijl tegen de dievegge een zekere vrouw v. d. W. proces-verbaal is opgemaakt. Heden Zaterdagmorgen is aau de Hoogenweg alhier een paard voor een kermiswagen plotseling dood gevallen. De „Volksavond" van het Nuts- departement is uitstekend geslaagd. De heer Bigot had succes met zijn humo ristische voordrachten. „In de antichambre van don Minister" vooral leek ons uitmuntend gespeeld, hoewel er enkele in de zaal waren, die dit sobere schetsje niet schenen te be grijpen. Den moesten bijval oogstte dc heer Bigot met zijn laatste nummer. Het symplionie-orkest van den heef Van Auken mus alleszins voortreffelijk en maakte indruk op het publiek, dat tijdeus de muziek doodstil was. Dc

De Eemlander | 1905 | | pagina 2