Dagmeisje St.-Nicolaas Étalage Ijsbaan nabij Monnikendam. ■Ipeerenmodemagazijn, J. Mandersloot, Fonds ter ondersteuning- Joodschc Slachtoffers - - - der Jlussische gruwelen. Advertentiën. J. W. de Vaal, E. J. Ruitenberg Het Groene Kruis. Brandstoffen, L. VAN ACHTERBERGH. Huis-, Rijtuig- en Decoratieschilder en Kamerbehanger. G. G. Ph. L. BOEKELMAN, Piano en Zang, A. van der Kuilen. De Amersfoortsche Glazenwasscherij en Puibewassching Aldegondestraat 47. E. VAN PUTTEN. G O Vrijdag a.s. is de A. J. VAN ZALINGEN, Langestraat 1. - - - Hoek Varkensmarkt. s G - - Amersfoortsche Bad- en Zweminrichting - - SMIT's - Langestraat 58. - Tyroler Handschoenen van de firma Laimböck, voor Dames en Heeren. Oudegracht 145, b|d. Jacobsbrug, UTRECHT, Reparatie inrichting voor alle luxe voorwerpen. goede terreinen, en dat men denkt een gebouw van t 50,000 te stichten. „Zekerheid is eerst later te geven." Tot zoover de Amersf. Ct. Door ons echter kan met zekerheid worden medegedeeld, dat het terrein, waarop het nieuwe ziekenhuis zal*ge- gebouwd worden, gelegen is aan dc St. Andriesstraat en het Stadsplantsoen. Aan de zijde van het plantsoen strekt bet terrein zich uit tot nabij de school in de Heerenstraat en aan den kant van de St. Andriesstraat van at het plantsoen tot het perceel, bewoond door den Utens. Omtrent de kosten van den bouw van het ziekenhuis valt slecht6 te gissen; maar wel kunnen wij met zekerheid mede- deelen, dat het nieuwe gesticht geheel zal beantwoorden aan hetgeen in het adres aan den gemeenteraad door de commis sie van voorbereiding gezegd wordt. (Eembode.) Dinsdag 14 Nov. zijn alhier door de Politie aangehouden twee personen welke gesignaleerd stonden in het Alg. Politieblad. Dinsdag 14 Nov. zijn er deze stede bij cene gehouden controle der ijkwet, door de Politie bij 13 winkeliers, 23 stuks maten en gewichten in beslag genomen, als zijnde of niet geijkt, óf afgekeurd. Naar men ons thans meedeelt is de heer K. Teeling terug gekomen op zijn bedanken als secretaris der Oranjevcr- eeniging. Voordracht voor buitengewoon tijdelijk Leeraar in de geschiedenis a/h Gymna sium: 1. A. J. Hovens Gróve, Litt. Nederl. Docts. te Stcenwijk; 2. M. Zeldcnrust idem te Amsterdam. Voor de Rechtbank te Utrecht stond wegens diefstal van een konijn terecht de 27-jarige R. B., arbeider te Amers foort, die, om 80 cent huishuur te kuunen betalen, een konijn stal van iemand, op wiens erf hij eens had ge werkt en waar hij dus bekend was. Volgens verklaring van een Amersfoort- 6chen politieagent was bekl. te lui om te werken en leefde hij inet oenige mannen samen, die aan den kost komen door roof en diefstal. De eisch tegen dezen beklaagde luidde 9 maanden gevangenisstraf. De verdediger, 'mr. baron Van Boetzelaer, wees op een lichtpunt in deze zaak, nl. dat bekl. sinds 6 maanden geen sterke drank meer drinkt. Om huishuur te kunnen betalen heeft hij het konijn ontvreemd. Al is in een geval als dit volgens ons hoogste rechts college wederrechtelijke toeëigeuing aan wezig, aan de hand van enkele bijzon derheden uit de. getuigenverklaringen en van hetgeen een hoogleeraar in het strafrecht aan de universiteit alhier over het oogmerk tot wederrechtelijke toe- eigening heeft geschreven, betoogde PI. dat dit laatste niet is bewezen en con cludeerde hij tot niet-ontvaukelijk-ver- klaring van het O. M. Uitspraak 20 Nov. e.k. We vestigen de aandacht van onze lezers op eene ad vertentie, voorkomende in dit nummer, van de heoreniI.de Pool c. s. en achten het overbodig daar iets bij te voegen. De Redactie van de Eemlander is natuurlijk gaarne bereid eveneens gel den in onvangst te nemen. Geelt spoedig. Het hotel en restaurant van de wed. Smolders van Osch, wordt gevestigd in het perceel Kortegracht 19, laatst be woond door Kapitein Graswinckel. Nu het jaar ten einde spoedt en weldra de vereeuiging „Het Groene Kruis" op het eerste jaar van haar ]bestaan zal kunnen terugzien, in welke lijd het aantal leden (nog voortdurend stijgend) tot ruim 950 is geklommen, is het wellicht voor velen van belang nog eens te wijzen op een bepaling van hei Reglement volgens welke zij, die vóór 31 December 19C5 lid worden, dadelijk na toetreding kunnen genieten van de voordeelen, aan het lidmaatschap verbonden, terwfjl degenen die na dien datum zich als lid opgeven dat niet kunnen doen dan na 3 maanden lid te zijn geweest. Deze bepaling is niet toepasselijk op hen die zich na genoemden datum binnen den kring der Gemeente Amersfoort vestigen en zich binnen drie maanden na die vestiging als lid aanmelden. Hiermede worden dus zij die in den loop van het eerste jaar toe treden, feitelijk als medeoprichters beschouwd die door deze bepaling vrij wat voor heb ben boven later toetredenden. Het is waar, zoolang men in de geluk. kige omstandigheid is, de hulp van ..Het Groene Kruis" te kunnen ontberen, stelt men zoo licht uit, lid te worden van deze nuttige instelling; maar toch, al treedt men toe zonder er persoonlijk direct voordeel van te hebben, uien steunt er de vereeniging door en helpt zoodoende mede het lijden van anderen te verzachten. Daarenboven is men door toetreding vóór het eind van het jaar in de gelegenheid, zoo de omstan digheden zulks overhoopt noodig maken, dadelijk volle aanspraak op de hulp der vereeniging te doen gelden. En de inderdaad lage contributie (minstens 50 cent voor een geheel gezin) kanvoor de meesten toch geen bezwaar zijn, voorn! waai de voordeelen zoo vele zijn. Dagelijks im mers leggen de Syerpleegsters een groot aantal bezoeken af, hulp verleenend in de gezinnen waar ze komen; hebben uit het magazijn uitleeningen plaats van voorwerpen die de verpleging van zoo menigeu zieke gemakkelijker maken. Het niagazijn, reeds ruim voorzien vdn allerlei arlikelen, zal aanmerkelijk wordon uitgebreid, zoodat in nog ruimer kring kan worden hulp verleend; binnenkort zal een cursus worden gehouden (waartoe het Be stuur roods stappen doet) tor opleiding van bakers, die op haar beurt weer zooveel goeds zullen kunnen doende vereeniging vond de Amcrsfoortsche Bad- en Zwernin richting bereid tot het tegen het zeer matig tarief van tien cent verstrekken van baden aan werklieden-leden van „Het Groene Kruis".... de vereeniging wil nog zooveel meer doen, hoopt dat te kunnen doen, kan dat, mits ieder toetrede als lid, waartoe men zich kan aanmelden bij den Secretaris don heor H. Tromp van Holst, Al moge het aantal nu toegetreden leden groot schijnen, in een Gemeente als Amers foort, met ruim 20000 inwoners, kan het zeker het dubbele zijn van thans. Moge het eerste Jaarverslag melding kun nen maken van een getal leden, dat de duizend overschrijdt. Tot zoover het stuk, (lat we ont vangen van het Bestuur van „Het Groene Kruis". We meeneu hierbij, ofschoon reeds meermalen ook door ons op het groote nut van „Het Groene Kruis" is gewezen een opwek king onzerzijds niet achterwege te mogen laten. Niet alleen toch zal er in de stad onzer inwoning geen tweede tcreeniging zijn aan te wijzen, die zoo aanspraak verdient van aller steun en sympathie als deze, maar ook kan men zich zelf zeer voel voordeel verschaffen door lid ervan te worden. Neen lezers en lezeressen, wij willen nu niet aankomen met een hartroerend verhaal over de pijnen die gestild, de wonden die genezen en de tranen, die gedroogd zijn door de liefderijke ver pleging van „Het Groene Kruis". Ook wdleu wij niet wijzen op de talloos velen die uit het magazijn der Ver eeniging hulpmiddelen hebben betrok ken, zoodat zij iu dagen van ziekte, voor groote uitgaven bespaard bleven. Neen, dat is reeds meer dau eens door begaafder pen dan de onze ge schied. Maar wij willen recht op het doel afgaan en vragen: Zijt gij nog geen lid van Het Groene Kruis, wacht dan geen dag langer met U als zoo danig op te geven. En zijt ge het wel, ga dan uw vrienden en kennissen eens rond en informeer eens of zij zich al wel aaugesloten hebben. Dat is een kleinigheid, die we vragen, niet waar? Maar als ieder nu eens het zijne doet, dan zullen spoedig de wenschen van het Bestuur van het „Het Groene Kruis" vervuld zijn. En die moeten, 't liefst zoo spoedig mogelijk verwezenlijkt worden. Want heusch het zijn geen onmogelijke wenschen. In een stad als de onze moet zoo'n vereeniging niet alleen kunnen bestaan, maar dat be staan moet ook schitterend zijn, zoodat ieder rechtgeaard Amersfoorter met trots er op zal kunnen wijzen. De contributie kan absoluut geen bezwaar zijn. Ieder kau toch wel 50 ets per jaar afzonderen voor zoo'n nuttig en goed doel. Het eenigste be zwaar zal dan ook wel ziju onverschil ligheid. En die mag er niet zijn. Aan het werk dus. Wanneer ieder lid en ieder die van nu af aan lid wordt van „Het Groene Kruis," zich voorneemt vóór 1 Januari minstens één lid aan te werven, dan zal de eerste jaarvergadering met volle recht een feestvergadering kunnen worden. partijen om de leiding. Nu valt Q een penalty ten deel die er door Scott echter hard overheen getrapt werd. Nacenigcn tijd spelens krijgt Q. weer een penalty die weer door Scott hard genomen, doch nu door den keeper gehouden wordt. Oorverdoovend gebrul van 't publiek, maar in eens verstomt dit, daar Scott den bal opgevangen en nog eens zoo hard in 't net gekogeld had (21). In den stand komt nu geen verandering meer, niettegenstaande het harde werken van Be Quick. Stand bij rust (21). Na de rust pakken beide partijen weer flink aan en is het spel ook verdeeld, langzamerhand komt Q. hoe langer hoe meer opzetten en zien we de score dan ook in korten tijd van 21 op 41 gebracht. Nog zijn er 20 minuten te spelen en ko nt Q. hoe langer hoe meer opzetten, terwijl 13.-Q. zichtbaar verslapt waarvan de Q.-forwards dan ook handig gebruik maken om nog 3 maal te scoren, zoodat wanneer het einde aanbreekt Quick met 71 gewonnen heeft. SPOHT. Be-Quick (Z.) Quick (17). Als scheidsrechter Oosterveon te twee uur beginnen laat, stellen beide elftallen zich op een zeer modderig veld, op. Be-Quick trapt af en gaat er al dadelijk met den bal van door, passeert alles en schiet zeer hard op de goal, doch van Goethem trapt hem evenhard terug, maar tegen een zijner medespelers, zoodat hij weer terug in de goal komt en zoodoende is Be Quick's eerste goal ter wereld. De Q.-spelers hierdoor ge prikkeld werken als paarden en maken dan ook kort daarop gelijk. Zoo blijft de stand eenigen tijd en vechten beide Quick II speelde aan den Leusder- weg tegen A. W. II en wilde schijnbaar niet voor het le elftal onderdoen, daar zij A. W. n met een nederlaag van 9-0 naar Busscm stuurde. H. V. C. verloor met 5— 0 tegen U. Y. V. II uit Utrecht. Voor de 2e ronde Ned. Voetb. beker moet Quick I op 3 Dec. spelen te Amsterdam tegen A. Y. V. van daar, Vragenbus Een onzer lezers schrijft ons: In do laatste Raadsvergadering kwam in behandeling oen voorstel van Bur gemeester en Wethouders tot het doen geven van gymnastiek onderwijs aan de meisjesschool in die klassen, waarin geen vrije en orde-oefeningen gegeven worden, te weten dc 6e, 7c, 8e, 9e, en 10e klasse. In de Ge klasse worden dus ook geen vrije- en orde-oefeningen gegeven, zoodat aan de Meisjesschool toch zeker de wet wordt overtreden die dat onderwijs voorschrijft in 6 leerjaren. Gaarne zou ik hierover eenige inlichtin gen ontvangen. VAN DE STADGESOOTEBf, Opnieuw zijn wij getuige eencr gruwelijke Jodenvervolging, waarmede in Midden- en Zuid-Rusland binnenlandsche onlusten plegen te eindigen. Eene vervolging, mccdoogcnloos wreed, waarbij kunne noch leeftijd dooi de opgezweepte hartstochten werd o itzien, en het tot handhaving van orde en rust geroepen gezag werkeloos bleef. Duizenden en duizenden mannen en vrouwen, kinderen en grijsaards zijn vermoord; tienduizenden zijn dak- en haveloos en ten prooi aan honger in de ellende van een Russischen winter. Wij staan voor een groote rainp, welker gevolgen alleen door geld, ter aanschaffing van de noodzakelijkste levensbehoeften voor do overlevende slacht offers, ccnigeriuate kunnen worden gelenigd. Voor dit doel wordt door de Joodsclie Koloniale Bank, te Londen als het finantiecl orgaan der Zionistische beweging een Fonds gevormd, en verklaren ondergeteekeuden zich bereid giften tot elk bedrag, hoe gering ook, in ontvangst te nemen en aan het Fonds over te dragen. Bij de aanwending van de middelen van het Fonds, overeenkomstig zijn bestemming, zal de uiterste zorgvuldigheid worden betracht. Wij doen een beroep op uwe barmhartigheid ter verzachting van nameloos leed, in vertrouwen, dat onze bede niet onverhoord zal blijven. M. DE POOL, Kampstraat 66. Bestuursleden Mej. D. YAN GELDER, Langestraat 48. plaatselijke afdeeling II. YAN RAALTE, Langestraat 38. I Nederlandschen M. KOOL, Utrechtschestraat 22. Zionistenbond. AMERSFOORT, November 1905. Verantwoording der ingekomen gelden zal in de plaatselijke bladen volgen. Burgerlijke Stand. van 11 tot 15 Nov. GEBOREN: Hendrik, z. van H Apel doorn en G. A. van de Wieft. Anna, d. van A. van Traa en C. de Ridder. Geertruida Gijsberta, d. van J. Rijn en J. van Eijkelenburg Neeltje, d. van H. J. van Swieten en H. van de Burgt Hubrecht Johannes, z. van J. Fre mouw en A. van den Eshof. Rijkje d. van J. Uding en A. van Beek. OVERLEDEN: G. W. van 't Land, oud 3 mud. Alijda Everarda Hulst, oud 3 j. als levenloos aangegeven een kind van het mannelijk geslacht van J. Kamsteeg en J. C. Wijnhoud, De heer en Mevrouw VAN DER KOOGHVan Ittersum betui gen hun liarteliiken dank voor dc vele bewijzen van deelneming ontvangen bij het overlijden van hun zwager den heer Mr. M. A. AMESHOFF. Amersfoort 14 November 1905 Een net gevraagd. Leeftijd 16 jaar. Adres: Asch van Wljekstr. 17. GEVESTIGD 189Q. - - Handel In le kwaliteit Magazijnen: Koestraat, Bestelkantoor: Arnhemschc straat 1. „Dc Graaf van Atlone." KAMPSTRAAT 56. Leeraar in Utrechtschestraat b/d Hellingstraat 36. Handel in fruit en ingemaakte groenten. WEbTSIHiGEL SS. Timmerman en Makelaar. WEVEKSINGEL 11. lioudt ziek voortdurend beleefd aanbevolen, voor alle voor komende werkzaamheden betreffende het vak. Onder minzame aanbeveling, Uw dw. dn., HEBBED. Beleefd tot een bezoek uitnoodigend, Aanbevelend, CONFISEUR. O 4> Ondcrgctcekende bericht, dat, evenals vorige jaren in den loop dezer maand de abonnementen zullen worden thuis bezorgd. Zij, die zich nog wenschen te abounccreu, worden beleefd verzocht hiervan opgave te doen aan de nabij MONNIKENDAM ol bij ondergeteekende. De prijzen ziju deze maand nog: le persoon fl.SO, 1 2e persoon - 1.uit hetzelfde gezin. Volgende personen -0.75, J Aanbevelend, 1». VAST AfHTEBBERG. Bniiue keuze Zijden-, stijven- en slappen Hoeden, Prima kwal. Over hemden, boorden, manchetten, fijne collectie dassen, foulards, strikken, enz. Tegenover Museum „Kunstliefde." Magazijn van gouden- en zilveren YVerkcn, Diamanten, Horloges, Medailles, Insignes, enz. Opgericht 1872. Telephoon no. 1327. -:- Bijzonder lage prijzen voor tafelzilver. -:- -:- -:-

De Eemlander | 1905 | | pagina 3