9 uur-sluiting. 7 DECEMBER 1905. A. POLMAN. Advertentiën. Beëindiging- Faillissement. A. Wagenaar. J. W de Vaal, TENTOONSTELLING Puike Winteraardappelen Brandstoffen, L. VAN ACHTERBERGH. Huis-, Rijtuig- en Decoratieschilder en Kamerbehanger. Vereeniging tot het houden van Kunstbeschouwingen Naar aanleiding van het mandaat, ons gegeven door het Vereenigde 9 uur- Sluiting-Comité bij besluit van 14 Sept. jl., hebben wij de eer ter algemeene snnis te brengen, dat de sluiting van winkels, enz., 's avonds ten 9 ure, in werking treedt op Voor hen, die het daarop betrekking hebbende reglement teekenden, voor zooverre zij in de sluiting zijn begre pen, wordt art. 9 door deze afkondi ging bindend tot 31 October 1906, behoudens de bepalingen bij de artt. 10,12,13 en 15 van genoemd reglement. Voor het 9 uur Sluiting-Gomité: S. J. VAN DUINEN, B. SCHIMMEL Hzn., Rijtuig- en Wagenmakerij. - - Reparatiën spoedig en billijk. - - zij bevrediging erlangen voor hun reeds lang gekoesterden wensch, behoorlijke verpleging hunner weezen. Zoo ééne, dan deze eigendomsover gang, nu men in het ongewisse ver keerde wat er van Aldegonde worden zou, nadat andere pogingen faalden, wordt zeker door een ieder met vreugde begroet; en het oude gebouw? Wij wagen ons niet aan eene prog nose, maar dat het tot slooping is op geschreven want wat er ooit moois aan kon geweest zijn, is reeds lang verdwenen, lijkt ons wel waar schijnlijk. Verantwoording der ingekomen gelden voor het fonds: Joodsche Slachtoffers der Russische gruwelen. Bij den heer M. de Rooi: uit Amers foort, P. J. B. f 10.—, M. L. 5.—E. v. G. 0.50, M. d. P. 25.—, M. de H. 10.-, Gebr. v. G. 10.—, H. 10.—, S. en B. 2.—, G. v. G. 2.—G. P. J. 5.— E. I. v. O. 1.—, Sm. 1.- N. jST. 5. L. M. 2.50, G. 5.—, N. E. 2.—, Geb. N. 5.—, M. 2.50, d. W 2.—, Mej. M. 2.50, T. v. H. 10.—, li. 1.—. G. W. 1.50, J. J. V. 1.- P. \V. 2.50, Dr. J. 2.50, A A. H. 3.Mej. V. 1.J. G. 0.50, C. 5.uit Amsterdam: H.S. f 10.N. E. 10.Whist-club 0.45, J. C. 50.J. H. 1.uit den Ilaag: A. I1. 10.Coevorden: S. V. 2.50; Gorincliein M. L. 1,Culemboig: 31. P. 2.Voorthuizen N E. 4.Totaal f 226.95. Bij mej. D. van Gelder: B. 2.50 tus- schenkomst B. 2.G. K. 2.50, E. L. 2.50, Mevr. N. N. 1.v. G. 3. Totaal f 13.50. Bij den heer H. van Eaalte: Dames G. en v. d. W. 3.Voor de Eussische slachtoffers 1.31. II. v. E. 10. Mej. C. L. 2.50, E. E. 0.25, Mevr. W. 5.—, IE II. 0.25, B. P. 1.—, Mevr. K. 1.—E. E. 0.25, v. 31. 1.-, V. 1.— E. E. 2.—, 3Iej. 7.50, E. E. 25.—. Totaal f60.75. Bij den heer M. Kool: Jhr. S. 2.50, J. K. 1.A. M. K. 1.Prik-kaart 1.17, S. J. C. 1—, E. K. 1.-' M. K. 2.50, J. G. E. 2.50, 3Ievr. D. 3.- Van Nelly's verjaardag 10.25. Totaal f 25.92. Gezameidijk bedrag bij het Bestuur ingekomen: f320.12 Gezameld door middel van lijsten -534.05 f861.17 Deze bedragen vermeerderd met 256 gld., welke door de afd. Amersfoort der Alliance Israël. Universelle zijn bij eengebracht, vormen een totaal van ruim f 1100. Het Bestuur van de plaatselijke afdee- ling van den Zionisten-bond betuigt zijn innigen dank aan de milde gevers. Het bedrag door de afdeeling gezameld, is afgedragen aan het Hoofdbestuur, met uitzondering echter van 160 gulden, welke voorloopig in kas zullen blijven ter ondersteuning van den stroom van vluchtelingen die in het aanstaande voor jaar ook zeer zeker over Amersfoor hun weg naar de havenplaatsen zullen nemen. Het Bestuur. Een bang hart. In het Eieuws- en Advertentieblad van Woensdag 29 Eovcmber, komt een ingezonden stuk voor van. Een he la s t i ng betalend burger" naar aan leiding van ons artikeltje over, „De Schutterij". Onze lezers zullen zich herinneren, dat wij het opnamen voor enkele per sonen, die door de opheffing van de schutterij min of meer belangrijke schade zullen ondervinden, en dat wij het billijk zouden vinden wanneer die personen, hetzij door een (gratificatie, hetzij door een klein pensioen, eenigenuate schade loos werden gesteld. Hierover schrijft „Een belastingbeta lend burger" het volgende: Deze zienswijze deel ik niet. Wel vind ik het jammer, dat mannen, die oen reeks van jaren bij de schutterij zijn werkzaam geweest, hun tractemeutje weidra zullen missen, maar aan wieu de schuld? De wetgever, zult gij zeggen. Zekeren wanneer nu de wetgever een wet maakt, die aan sommige personen schade in hun beurs teweegbrengt, moet men dan de gelden van de belastin: betalende burgers gebruiken, om de getroffenen schadeloos te stollen. 't Zou fraai worden. Deuk eens aan de drankwet. Hoevelen hebben daar geen schade door. Denk eens aau de loterijwet, hoevelen in ouze Gemeente worden daar niet door getroffen? „Uit is 't' voor hen, die met St. Nicolaasloten een extra duit ver dienden. Honderden guldens per jaar werden alleen in Amersfoort besteed voor advertentie's van loterijen. 't Is nu daarmede gedaan Moeten al die mensehen ook schade loos gesteld worden? Wanneer na verloop van zekeren tijd de wetgever de belasting verhoogt, zal dan de Gemeente bijspringen om de schade te dekken, 't Is toch te dwaas om van te spreken, 't Zij nog eens herhaald: Ik betreur het, dat velen hun extra verdiensten weldra zullen mooten mis sen, en ik gun hun gaarne een nog meer winstgevende nevenbetrekking maar mij dunkt, als iemand een reeks van jaren een „baantje" heeft gehad, heeft hij a lie redene tot dankbaarheid dat hij al dien tijd bevoorrecht is ge weest boven zo.ovelcn, die nog iiiinmur van een dergelijk iets konden profi- tccren. 't Verwondert ons, (lat de inzender zijn ontboezeming niet heeft gezonden aan ons blad. 't Behoort toch tot de goede manieren, wanneer men tot iemand iets te zeggen heeft, dit tot den persoon in kwestie, in casu De Eem- iander, te doen. In dit verband komt het ons dan ook vreemd voor, dat de uitgever van het „Eieuws- en Adverten tieblad", den inzender niet naar ons heeft verwezen. In zijn blad heeft niets gestaan, dat de inzender wil bestrijden, wel in het onze. Eu bestaat evenwel ook de mogelijkheid, dat genoemde uitgever, het ingezonden stuk niet heeft willen weigeren, oindat iedereen wel eens een vermakelijk stuk wil lezen. En dat is het aangehaalde in alle op zichten. Dat de inzender schutterij, caféhouders en houdersj van loterijen op éen lijn plaatst, wijst op een zoo alge heel gemis aan onderscheidingsvermo gen, dat wc zelfs geen poging zullen wagon hem aan hei verstand te brengen, dat zijn vergelijkingen ten eenenmale niet opgaan. Ook zijn voorstelling, dat de personen die een bezoldigde betrek king bij de schutterij bekleedon, be voorrecht zijn boven anderen zal tocli zeker niet serieus bedoeld zijn, dat zou al te belachelijk zijn. En dat schrikbeeld van meer be lasting? Ja dat wordt nog al eens gebruikt en ook misbruikt. Wij willen gaarne verzekeren, dat ook wij niet gesteld zijn op hoogere belastingen, dan dringend uoodig zijn, maar mocht het vereiseht worden, waarvan in het onderhavige absoluut geen sprake is, eonige centen ineer belasting te betalen, om recht en billijkheid te betrachten, dan zullen wij ons daartegen niet verzetten. 31 e i n e e d. Op den 20en Juli jl. beeft voor de rechtbank te Utrecht terecht gestaan de Israëlitische koopman II. H., uit Amersfoort, bekl. van heling van een tweetal rijwielen. In deze zaak werd o. m. als getuige, gehoord de 56- jarige M. A. KI., door den ambtenaar van het O. M. gedagvaard om voor de rechtbank nog eens te herhalen de verklaring, door hem op 3 Juni jl. aan den Amersfoortschcn rechercheur v. d. Horst gedaan, volgens welke verklaring II. II. voornoemd op den 31en 3Iei bij hem zou zijn gekomen om te vertellen dat hij den volgenden morgen twee mooie rijwielen zou kunnen koopen van een tweetal personen, die reeds eenige verplichting aan hem hadden, omdat hij te Baarn reeds een jas van ze gekocht had. Uit deze verklaring zou dan moeten blijken, dat de van beling verdachte II. II. wei degelijk had geweten dat de bedoelde rijwielen, welker dieven reeds lang in de gevangenis zitten, waren gestolen. 31. A. KI. -zou dit, naar de recher cheur van de II. het voorstelde, hebben gezegd uit spijt dat liet mooie koopje hem was ontgaan. Later is KI. op zijn gezegde tegen over v. d. II. teruggekomen. Ook op 20 Juli voor de rechtbank ontkende hij zich tegenover v. d. H. te hebben uit gelaten als hierboven medegedeeld en, ondanks den aandrang van de zijde van liet O. 31., bleef hij volhouden dat v. d. II. hem verkeerd moest hebben ver staan. Zijn nieuwe verklaring voor de recht bank op 20 Juli afgelegd kwam daarop neer, dat hij tegenover den rechercheur v. d. H. gesproken had over een bezoek door II. H. bij hem afgelegd en waarin deze hem gezegd bad dat op den Maan dag voor Hemelvaartsdag twee personen bij hem (II.) waren geweest met wie over een rijwiel was gesproken en van wie hij ook voor 50 cents een jas had gekocht. Het O. 31. vorderde toen Kl.'s in hechtenisneming negens meineed,waar aau de rechtbank gevolg gaf. De van heling beschuldigde H.H. werd vrij gesproken. Donderdag nu stond KI. wegens mein eed terecht. Een viertal getuige a charge en evenve.l a décharge werden gehoord, bijna allen vertegenwoordigers van het Amersfoortsche „Ghetto." Uit de laby rintische massa bijzonderheden, door hen medegedeeld, rcsumceren wc dat de jas, waarvan hierboven sprake is, is verkocht op "Woensdag 31 Mei, zoodat H. onmogelijk op Maandag daaraan- voorafgaande met bekl. IG. er over heeft knnneu spreken. Tevens kwam de rechercheur v. d. H.. van wien men had verteld dat hij oen der getuigen tot het afleggen van eene bepaalde ver klaring, overeenkf mende met die van v. d. H. zelf, had geprest, ongeschonden uit het getuigenverhoor te voorschijn, daar het tegendeel bleek. Bekl. handhaafde zijne verklaring van 20 Juli, doch weer eenigszins gewijzigd. Eadat liet getuigenverhoor om ruim 12 uur was afgeloopen, werd de zaak geschorst tot half drie 's namiddags, omdat een prooes-Yerbaal, dat door den griffier moest worden voorgelezen, te Amsterdam op het gerechtshof bleek te zijn voor de behandeling in liooger beroep (door liet O. M bij de recht bank aangeteekend), van de zaak tegen II. II en eerst nog moest gehaald worden. Eadat deze voorlezinghad plaatsgehad, was bet woord aan bet O. 31waar genomen door mr. A. A. baron van der Fcltz, die als zijn raeening te kennen gaf, dat bekl. op den 3 Juni zijn neus voorbijgesproken heeft, uit ergernis erover dat hij de twee rijwielen niet had kunnen koopen. Later heeft hij er berouw van gekregen dat hij zoo een zijner geloofsgenooten had gedupeerd en getracht zich er uit te redden. Maar dat kan hij niet, want zooals het O. 31. het becldsprakig uitdrukte „met zijn eene boen hangt hij op de fiets en met zijn andere in de jas," oen zeer ongemakkelijke positie, zooals men ziet. De cisuk tegen bekl. luidde 6 maan den gevangenisstraf. De verdediger Mr. Jules E. de 5rries uit Amsterdam betoogde dat de beklaagde geen enkel motief kan heb ben gehad, om eene valsche verklaring af te loggen. Het O. M. moge beweren, dat het uit piëteit voor zijne geloofs genooten was, deze eigenschap is onder het Jodendom geen haar sterker dan onder andere geloovigcn en ook hier geldt het spreekwoord: „Het hemd is nader dan de rok." Iedereen tracht allereerst zich zelf te redden. Daarom komt het toeschrijven van zulk een motief aan beklaagde, aan PI. uit een monschkundig oogpunt niet bestaanbaar voor. Op grond hiervan en op grond van de afwezigheid van opzet, betoogde PI., na zich nog in tal van détails, die op de zaak betrekking hadden te heb ben verdiept, dat het wettig en over tuigend bewijs voor bekl.'s schuld niet is geleverd. Wegens diefstal van pl. m. 40 Kilo tabak uit het tabakspakhuis der firma II. te Amersfoort, werd drie maan den gevangenisstraf geëischt tegen den 44-jarigen pakhuisknecht O. II. N. alhier. Zes maanden gevangenis straf onder aftrek der preventieve hechtenis werd gevorderd tegen den heler, den 64-jarigen P. K. uit Amers foort, die do gestolen tabak (die eene waarde had van pl. m. f 36 totaal) in twee partijen had verkocht, 48 pond voor 15 cent en 45 pond voor 10 cents, en van de opbrengstook het zijne (f2.75) plus eenige borrels had aangenomen. Beide beklaagden hadden er voor zichzelf en hunne gezinnen een goeden dag van genomen, worst en vlcesch gekocht enz. Wat het initiatief tot de daad betreft, hiervan gaven de beklaagden elkander thans de schuld. De eerste beklaagde, die als pakhuis knecht slechts f6 in de week verdiende, had vroeger een betrekking van f 10 per week met vrije woning, doch dezo door drankmisbruik verloren. Uitspraak in de bovenvermelde zaken op Donderdag 7 December a.s. SPORT. A. V. Y. Quick. (5—3). Eu moet ik dan toch vertellen, dat bet mis is, dat ze verloren hebben, de Quickmenschen met 53 voor de 2de ronde Eed. Yoetbalbeker tegen A. V. Y. uit Amsterdam. Aan wie of het 1 of hoe het kwam, daar zal ik me maar niet in verdiepen. Als om 2 uur begonnen wordt, stellen A. Y. Y. en Quick zich volledig op. Dadelijk zet A. V. V. op en is sterker dan de tegenpartij, zoodat zij na eenigen tijd de leiding heeft. Quick wil het veroverde terrein terug winnen en werkt wat het kan, doch kan niet beletten, dat A. Y. V. nog 3X achtereen doelpunt, Dit is toch een beetje al te bar voor de Q.-spclers. Er wordt gespeeld wat men kan en na eenigen tijd wordt een punt gemaakt, zoodat bij de rust de stand 4— 1 is. Ea de rust is Q. veel sterker en doelpunt dan ook ook zeer gauw om haar score eenigen tijd latei- weer te vergrooten (43). Eu wordt er hevig gestreden; A. Y. V. wil den stand vergrooten en Quick gelijk maken. A. V. Y. gelukt bet den stand op 53 te brengen, terwijl Quick ondanks het vele schieten waarvan echter de meeste tegen de palen komen, geen punt meer kan balen. Zoo is er dan verloren, echter geheel onverdiend met een beetje gelnk was er gewonnen. Enfin hoeren, 't volgend jaar ie er weel een cup en dan maar met frisschen moed weer aan den gang. Quick in won van A. W. HI met 2 voor do 2de klas U. P. V. B. Yolgens besluit van de laatste bc- 8tuursvcrg. der A. F. C. Quick is vast gesteld, om het niet-lii-talendc publiek ook langs 't lijntje te laten staan. Zoo zal het dan voor Zondag a.s. geprobeerd worden; gaat het echter niet naar den zin der II. H. Quickleden, dan komen zij weer op hun oude plaats te staan. Burgerlijke Staiul. van 2 tot 5 Dec. GEBOREE: Hendrika Jacoba Anto- nia, d. van B. de "Wilde en J. G. 3Van- zing. Hermanus, z. van L. Aaftink en B. F. Eieskes. Dirkje, d. van W, van Doorn en A. van der. Schaft. Ties, z. van "W. Veldman en G. van Steenbeek. Johannes, Petrus, z. van P. de Wilde en S. Kuijer. Eldert, z. van L. Lans en E. Rijndorp. OVERLEDENRikkort Dekker, oud 2 d. Clasina van Ekelen, oud 71 j., wed. van T. Daalmeijer. Jan Dirk Zaaijer, oud 6 mnd. Aartje Budding, oud 76 j., wed. van W. van 't Net. Peteruella van den Berge, oud 72 jaar cchtgenoote van C. Scheerder. Als leven loos aangegeven con kind van het vrou welijk geslacht van G. W. Kaspers en J. Bollen, Alida Boon, oud 63 j., cchtgen. van A. Tameling. 3S0e Staatsloterij. Tweede klasse. Trekking van 4 en 5 Dec. 1905. 1000 loten Ten kantore van den Collecteur A C. R. O. Leinwcber te Amersfoort (Bree- destraat 22) zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijzen van f 30. 2477 2479 2484 2491 3712 3713 3715 3734 4488 6153 7450 8847 11093 11099 17805 17816 17832. Te zamen 17 prijzen. De heer en mevrouw Eu. YAN VOLLENHOVEKVan Rood geven kennis van de geboorte van hun zoon JAN. Amersfoort5 December l'K)5. I)e Curatoren in het faillissement van G. L. MüLLEK, handelende onder de firma MüLLER en Co., commissionair in effecten, te Amersfoort, berichten dat, ten gevolge van het verbindend worden der slot-uitdcclingslijst, dit faillissement een einde heeft genomen. De curatoren voornoemd, M. L. CELOSSE. P. G. II. DOP. van af 1'2.75 tot, f 3.SO per mini bij Mae-aziinen Kortegracht 1«. J I Huurhuizen 39. GEVBSTIGI) 1«9«. - - Handel in le kwaliteit - - Magazijnen: Koestraat, I test elkant oor: Arnhcmschc straat 1. „De Graaf van Atlone." KAMPSTRAAT 56. te AMERSFOORT. Zaterdag en Zondag 9 en ÏO December van de portefeuille van den HAAGSCHEN KUNSTKRING in AMICITIA van ÏO tot 4 uur. Entreé NIET-LEDEN fO.35. Algemeen voorzitter. Algemeen secretaris. Koestraat No. 6, AMERSFOORT.

De Eemlander | 1905 | | pagina 3