No. 98. Zaterdag g December 1905. 2e Jaargang Wees U Zelf! Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". Dealer's fierslÊindje. Belastingverhooging en - - - - - - - - Belastinghervorming. FEUILLETON. 2" SU'1 Verschijnt :j Woensdags en'jZaterdags. DE EEMLANDER. Bureau Hendrik van Viandenstraat 28. Abonnementsprijs Per jaarf 3 00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Prijs der advertentiën Van 1 tot 5 regels0.40 voor iederen regel meer0.08 (Bij abonnement aanmerkelijke korting.) in. IH. De zegelrechten. Onze zegelwet, dateerende van 1843, is verouderd. Reeds lang heeft zich de behoefte aan eeno nieuwe doen gevoelen en ook hiervoor ligt aan 't Departe ment sinds jaren een ontwerp gereed, vrucht der langdurige studie van den toenmaligen Administrateur der Regi stratie Van Itcrson. Wij wenschen: le. invoering van een evenredig zegelrecht op polissen, te beginnen evenals het handelspapier met 5 cent en opklimmende met dit bedrag per f 1000. Ook than6 zijn polissen zegelplichtig het recht bedraagt ongeacht het be drag 75 cent. Het gaat hier echter mede als met de kwitantiën vóór 1882: men laat ze ongezegeld, omdat het recht te hoog is en de strafbepalingen on doelmatig zijn. Voert men hierbij in evenals bij de kwitantiën en het handels papier, dat het komt ten laste van den verzekerde, de boete ten laste van den verzekeraar, dan is de inning der be lasting voldoende verzekerd. Slechts zeer onvolledige gegevens staan ons ten dienste om het voordeel, dat uit dien hoofde de schatkist zou genieten, te berekenen. De belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen bedroeg in 1902 (zie de statistiek hiervoren vermeld) in ronde cijfers f140 millioen; hunne verkoop dus ook verzekeringswaarde is te stellen op 15 maal dit bedrag =2100 mill. De waarde van het meubilair volgens de ko hieren der personeele be lasting in dat jaar 172 Idem die der paarden 62080 a f 200 gemiddeld 12 Idem der rijwielen 159120 f 00 gemiddeld 9 Samen 2293 mill, dit alleen zou ad 5 cent per f 1000 opleveren eene bate van ongeveer f 115000; rekent men daarbij de talrijke polissen van levensverzekeringen, der vee verzekeringen en de tienduizenden ver zekeringen van handelsgoederen, dan Ze is zoo leeg, (le kamer, waar eene vrouw is geweest! L) Br was een familieavond bij den ouden geheimraad, die nog in zijn eigen huis woonde en als een Patriarch oud en jong om zich vereenigde. Hoe zelden vindt men in onzen snel- levenden, ongezelligen tijd nog zulke huisgezinnen en famillies, zulk een ver trouwelijk samenzijn, waar men tot nadenken komt, het verleden in her innering blijft en men niet altijd do gedachten vooruit laat vliegen in de toekomst. De tafel was afgenomen en de blonde Elizabeth, het huismoedertje, ging stil om de tafel en veegde de kruimpjes van het heldere damast. Het jonge volkje aan het ondereinde van de tafel babbelde over Kerstmis en een hunner zeide halfluid, zuchtend: „Ik kom weer niet uit met m'n zakgeld, komt eene raming van f 300.000 ons niet te hoog voor. "Voor de reeds loopende, doch ongc- zegelde polissen zou men even als vroeger voor binnenlandsehe effecten is bepaald eene bepaling moeten maken dat zij binnen zekeren tijd zonder be taling van boete van zegel voorzien konden worden. 2e. Vermindering van het zegelrecht voor verhuring van vaste goederen. Zeker: door vermindering tot vermeer dering. Mocht u, lezer, dit door het onmiddel lijk hieraan voorafgaande nog uiet duidelijk zijn, denk er dan aan hoe de verlaging van het posttarief de inkomsten der posterijen heeft doen stijgen. Het zegelrecht op verhuringen ver schuldigd bedraagt f 0.25 van de f 100 berekend over den geheelen huurprijs der twee eerste jaren en den halven huurprijs der volgende jaren. Bezien we de statistiek der zegelbe lasting over 1902 dan blijkt daaruit dat in het geheele rijk slechts verkocht werden 19.556 hunrzegels, terwijl er volgens de kohieren der grondbelasting in datzelfde jaar 969.889 bebouwde perceclon bestonden van welke 719.280, met eene huurwaarde van f 111.325.825, bewoond werden door hen die perso neele belasting verschuldigd zijn. AVanneer werd ingevoerd eene be lasting van f 0.10 per f 100.huurprijs, des noods met een maximum recht van f 2.per huurcontract, zou zeker de schatkist eene aardige bate genieten. Die bate onder cijfers te brengen kunnen wij niet, omdat do statistiek der personeele belasting geen splitsing maakt in gebouwde perceelen en die in eigen dom bezeten, doch in eigen gebruik genomen. AVij hebben bij bovenstaande be schouwingen de ongebouwde eigendom men, wier belastbare opbrengst volgens de kohieren der grondbelasting ongeveer f 97 millioen bedraagt, buiten rekening gelaten, omdat deze veeltijds publiek ten overstaan van notarissen worden verhuurd en dus de staat daarvan door heffing van registratierecht belasting geniet. 3° Invoering van een laag proportioneel zegelrecht op akten van prolongatie en beleening. Ook deze stukken blijven in de praktijk thans ongezegeld. 4° Belangrijke verhooging van 't zegel en ik ben nog lang niet klaar met alles. Ach, God, wat heeft men toch een zorgen voor Kerstmis!" De oude geheimraad, de vijf en zeventigjarige met zijn sneeuwwitten haardos over zijn breed voorhoofd en de nog jonge en scherpzinnige oogen hoorde lachend toe en ving de laatste verzuchting op. Wat weet je nog van zorgen," zei hij met zijn heldere melodieuse stem. „Luistert, ik zal jelui eens van andere Kerstzorgen vertellen, die zwaarder vielen, dan uwe kinderlijke bekommernis over uw zakgeld." Hij ging op zijn gemak in zijn leun stoel zitten, stak een sigaar aan en begon: „Het was in den tijd, toen de cholera woedde in onze stad. Ik was reeds ettelijke jaren practisch werkzaam, doch heb toen eerst recht ervaren, wat arbeid en zorgen zijn, en heb, om 't zoo eens uit te drukken, als arts toen reeds de sporen verdiend. De vreeselijke ziekte groeide ons artsen bijna over het hoofd, velen onzer lagen zelf zwaar ziek en het was bijna bovcnmenschelijk, wat de anderen moesten verrichten. Vijftig tot zestig ziekenbezoeken dagelijks was gewoon en in acht of tien dagen was ik niet meer in bed geweest. Op den middag van den 24en Decem ber kwam ik thuis, doodmoede, hongerig als een wolf, want om 7 uur morgens had men mij reeds weggehaald en recht verschuldigd op de groote jacht akten en die voor grof wild. Hij die zich de luxe van het jachtvermaak kan permittccren behoort tot die cate gorie van personen, welke best daarvoor oen belangrijk offer aan de schatkist kan brengen. AVij zouden daarom do verhooging niet toegepast willen zieu op de kleine en groote vischakten, omdat deze in den regel aangevraagd worden om daardoor eene broodwinning te hebben. 5° Invoering van een laag zegelrecht op spoorkaartjes, tramkaartjes, kilometer boekjes, spoorabonnementen, vrachtbrie ven en cognossementen. IV De registratie rechten. De wet van II Juli 18S2 Stbl. no 92 bepaalt in art 21: de wetgeving op de registratie wordt vóór 1 Januari 1886 aan een algcmeene herziening onder worpen. AVc schrijven thans 1905: dus ge durende bijna twintig jaren is die bepa ling eene doode letter gebleven. En toch zou er alle aanleiding geweest zijn deze materie grondig te herzien. Niet ten onrechte wordt door de schrij vers over deze belasting geklaagd over den doolhof van adviezen, decreten en Koninklijke besluiten, waarin zelfs de meest geroutineerde ambtenaar of rechts geleerde het spoor verliest. Bovendien is do fondamentoelo wet van 22 frimaire an A'H door later wetten zoo gehavend, zijn hare beginselen zoo met voeten getreden wij hoorden een ambtenaar van het dienstvak eenmaal zeggen dat men de wet van frimaire aanhoudend heeft geprostitueerd dat ook zonder wettelijk voorschrift eene cardinale revisie een eisch des tijds is. Is hiervoor aan het Departement geen tijd of ontbreken de vereischte krachten, waarom dan gcenc commissie uit de ambtenaren be noemd, die langs de lijnen door den Minister aan te geven een nieuw ge bouw kan optrekken? De registratie-belasting is eene ver keersbelasting en vindt uit dien hoofde talrijke bestrijders, zij maakt het recht voor de justitiabelen kostbaar. Uitvoerig zijn de bezwaren tegen deze belasting uiteengezet iu het bekende werk van Prof. Cort van der Linden: Leerboek der Financiën. Het ligt niet op onzen weg al die bezwaren thans de revue te laten passceren, doch we bepalen ons tot het aan wijzen van enkele aan te brengen het hart vol van zware zorgen. Uren lang had ik in de cholerabivak doorge bracht en had ontzettende tooneelen van ellende en wanhoop bijgewoond. Nu kwam ik juist van het consult bij oen langdurige zieke, de moeder van zeven jonge kinderen, en wij hadden haar moeten opgeven. Het geval was hope loos. Dan wordt men zoo wanhopig, zon moedeloos in het gevoel van eigen on macht. Men draagt het leed der mensch- heid op de schouders, en kan toch niet helpen. En daarbij nog steeds die verterende, innerlijke angst. AVanneer zal het je zelf bereiken, of die je dierbaar zijn? Sleept ge misschien zelf niet de vroeselijk epidemie in huis? Op de trap kom ik mijn Poolsche keukenmeid tegen, zij zwaait met haar bierkan in de hand en roept mij in 't voor bijgaan toe: „'t Meisje is er, dokter en het eten is dadelijk klaar, direct!" en holt verder. Ik sla nauwelijk acht op haar woor den, doe de entréedeur open, ontdoe mij van hoed en pels, wasch mij in mijn spreekkamer en ga naar de eet kamer. Er is niemand. Ik doorloop alle kamers, zoek mijn vrouw de kinde ren nergens eenig geluid. Het wordt mij wonderlijk te moede. Ik kom door de keuken, de soep staat lustig te pruttelen, maar er is geen mensch te zien. Het gansche huis is als uitgestor ven. Met een dof gevoel van angst doe hervormingen, die deels de schatkist ton goede zullen komen, deels te gemoet zullen komen aan billijke eischen van het publiek: le. Men breke met het stelsel, dat bij overgang van onroerend goed geheven moet worden over den prijs wanneer die hooger is dan de verkoopswaarde, en over de waarde wanneer die hooger is dan de prijs, en bepale liever jaarlijks voor elke gemeente of onder deel daarvan een multiplicator van de belastbare opbrengst, welk aldus gevon den bedrag tot grondslag der heffing zal strekken. De thans voorgeschreven grondslag spoort aan tot oneerlijkheid, zij doet de schatkist een aardige duit missen, omdat in Jen regel slechts tot vervolging wordt overgegaan, wanneer het verschil tusschen prijs en waarde meer dan 1/a bedraagt, omdat bij geringer verschil de staat de taxatiekosten moet voldoen. Zij, die zich geen voldoende reken schap geven van den aard dier belasting, kunnen zich ook moeilijk verklaren waarom, en hun wrevel wordt meermalen opgewekt, wanneer zij bij goedkoopen aankoop met vast goed toch belasting schuldig zijn over meer dan den bc steden prijs. 2e. Men heffe een evenredig recht op akten van huwelijksvoorwaarden en keere in dat opzicht terug tot de wet van 19 December 1790. 3e. Men vereenvoudige het tarief. Het hoeft geen nut om de rechtshande lingen zóó te verdeelen dat men krijgt rechten van 3/„%, ;l/4°/0, 15/ic7o. 17.o°'o, Vi6°/o» lV/o> 17,7c. Oil 0 71; 0/ 0 M 0) 'lil 0- Men heeft die gradatie trachten te verdedigen door te zeggen dat de wet het percentage laat opklimmen naarmate van het meerder belang, dat partijen bij de rechtshandeling hebben. AVij zien hoog op tegen de bekwame mannen, die de wet samengesteld hebben; redactiekwesties zoo veelvuldig voor komende in en de Nederlandsche wetten typeerende - komen nagenoeg niet voor, maar hen in staat te achten tot op 7is°'o te kunnen bepalen het meer of minder belang van een contractant bij eene akte is wel wat veel van ons ontzag gevergd. 4e. Men geve uitvoering aan het voornemen van den gewezen minister Loeff, geopperd bij diens voorbereiding ik de slaapkamerdeur open en, het is of mijn hart stil staat, daar ligt mijn vrouw te bed, marmerwit tot zelfs haar lippen; met onnatuurlijk groote pupillen, als eene die den dood reeds nabij is, en ziet mij aan. Dien blik zal ik mijn gansche leven niet vergeten! In minder dan geen tijd ben ik bij haar. Zij steekt haar hand naar mij uit, zwak en zonder polsslag en zegt fluis terend „Kijk eens Hendrik het kindje!" Er gaat mij een rilling van ontzetting door de leden; ijlt zij?'s Morgens vroeg had zij nog met mij ontbeten en was nog opgeruimd en frisch, terwijl de gebeurtenis op z'n vroegst eerst over vier weken te verwachten was. Maar waarachtige God! Daar ligt het wurm naast haar en als ik het half in gedach ten over het kopje strijk, zet het ook reeds een keel op. Een fraai Kerstge schenk! denk ik zoo in m'n eerste schrik en God weet, dat ik het niet met vriendelijke oogen aangezien heb. Honger en doodelijke vermoeidheid, die mij op den terugweg als hongerige wolven aangevallen hadden, waren ver geten. Ik legde het kermende ding ler zijde en wijdde mij aan de moeder. Het was hoog tijd, dat zij hulp kreeg en zij werd steeds zwakker. Heilige God, zij sterft onder m'n handen, denk ik. En geen mensch bij de hand, die mij kan bijstaan! Later vernam ik, dat mijn schoonmoeder uren lang bij haar van de nieuwe wettelijke regeling der naamlooze vennootschappen, om bij de oprichting dier lichamen een evenredig registratierecht te heffen in verhouding tot het maatschappelijk kapitaal, op de wijze zooals dit reeds in Engeland geschiedt, krachtens de Companies Act van 1862, en daarnaast de inbreng van vaste goederen gewoon met eenvoudig recht te belasten. De talrijke ontduikingen van dit recht door de vaste goederen zoogenaamd in te brengen in naamlooze vennootschap pen, terwijl zij in werkelijkheid verkocht zijn, maken werkelijk deze zaak urgent. Niet minder dan vijf processen loopende over een bedrag aan vaste goederen ad f473420 zijn op 'toogenblik hangende, waarin de fiscus zoo gelukkig hoopt te zijn den fictieven inbreng te bewijzen, maar in hoevele gevallen wordt niet vervolgd wegens gebrek aan het noodige bewijsmateriaal! De welwillende lezer, die ons gevolgd heeft, zal wellicht beweren dat onzo beschouwingen veeleer een pleidooi zijn voor de v 0 rvorming van ons belasting stelsel. Geheel ongelijk heeft hij daarin niet, hoewel wij ouzo voorstellen tot de samen smelting der vermogens- en bedrijfsbe lasting, en de gewijzigde heffing der successierechten toch gaarne onder de h e rvormiugsmaatregelen zagen gerang schikt. Eene algeheele hervorming waarbij do question brülante van het verleenen van hulp aan gemeenten niet af te schei den is, zou naar onze meening zijn: 1°. afstand aan de gemeenten van de geheele grondbelasting. De gemeente, die moet zorgen voor voldoende verkeerswegen, voor verlich ting, voor politietoezicht op haar territoir, dient te genieten de belasting van haar gebied geheven wordende. Zoodoende profiteert uiet grootendeels de staat van zich ontwikkelende en uitbreidende ge meenten, zoodoende worden de uitwo nende eigenaren (we denken hier speciaal aan Friesland) belast in de gemeenten waar hunne bezittingen de bescherming der plaatselijke overheid genieten. De inning dier belastingen blijve natuur lijk aan het Rijk opgedragen. Het verband tusschen die belasting en het kadaster maakt dat hieromtrent geen andere rege ling denkbaar is. geweest was, doch des middags naar huis moest, daar haar man er op ge steld was op tijd te eten, als hij af gemat van zijn practijk, terugkwam. Onze drie kinderen had zij gelukkig medegenomen met het tweede meisje dat het jongste kind op haar arm droeg. Kort daarop was de vroedvrouw, voor zij nog geheel met haar arbeid gereed was, aan het ziekbed geroepen, van haar zoon die de cholera gekregen had en zoo was mijn vrouw moederziel alleen gebleven, verlatener dan de armste bedelvrouw. Had ik slechts een druppeltje wijn om haar wat te versterken en haar levensgeesten op te wekken! Ik door liep alle kamers, zocht in alle kasten, nergens een flesch wijn te ontdekken. En de keukenmeid bleef maar weg, do drommel mag weten waar het schepsel bleef en waar zij de sleutels van den kel der gelaten had! Er werd hard gescheld. Daar er niemand anders was, moest ik natuurlijk zelf open doen. Op den stoep staat een voerman en neemt zijn muts af. „Mijnheer de dokter, wilt u toch spoedig in Griibsdorp komen, bij den Schout liggen de kindereu aan het roodvonk en de vrouw hij strijkt met zijn hand door het haar, trekt de wenkbrauwen op en zegt fluisterend: „Ze zal wel de groote ziekte hebben." Wordt vervolgd.

De Eemlander | 1905 | | pagina 1