Stadsnieuws. Allerlei. Regeering te rookcn kregen. Wij weten evenwel beter. Een lekkere sigaar op zijn tijd is heerlijk en scherpt eer het verstand en verrijkt de verbeelding, dan dat zij schadelijk werken zou. Le Fumeur. Menig stijlbloempje heb ik voor mijn lezers al geplukt in den rijken bloem hof der Nederlandsche letteren. Maar wat ik hun nu heb aan te bieden over treft in schoonheid van vorm alles waar mee ik hun tot heden mocht vereeren. In een kamer-overzicht van de ver gadering van Maandagavond lezen we n.l. „De zitting eindigde over half twaalf, in een hol-leege stilte, waarin de heer Van Wichen een zeer lang betoog voor las, dat geschreven scheen in een voor hem moeilijk leesbare hand." Dat voorlezen van een „zeer lang betoog", dat notabene in een hand was geschreven, en dat nog wel een hand, die leesbaar, zij het dan ook moeilijk leesbaar is, dit alles is op zich zelf al fraai genoeg. Maar voeg daar nu aan toe. dat een lid van de kamer na het „eindigen" van de zitting een lang stuk gaat voorlezen, terwijl het hol, leeg, en stil is in de vergaderzaal, zou je dan niet vragen of de man gek of doofstom was? Of is misschien de overzicht-schrijver niet al te risch van hersens geweest? We durven geen gissing te wagen, al blijkt uit het volgende verhaal van den Parijschen correspondent der N. R. Crt. dat, althans de Fransche senatoren wel eens raar kunnen doen. Zoo b.v. het radicaal-socialistische kamerlid Dauzon, dat Zondagmiddag met eenige vrienden naar gewoonte zat in het café Fransais, in de buurt van het station St. Lazare. De lust beving hem een partij biljart te spelen. Daar geen der heeren aan zijn tafeltje mede wilde spelen, wendde hij zich tot een jongmensch, eveneens habitué van het café, die in de buurt zat en die het voorstel aannam. Er was echter op dat oogenblik geen biljart vrij en de heer Dauzon nam voorloopig zijn plaats weer in. Wat het jongemensch betreft, hij zette zich aan een tafeltje in de buurt, waar eenige kennissen waren gaan zit ten. Die kennissen dat is het ver- makelijk8te van het verhaal waren drie in getal, een pastoor en twee dames, allen habitués. Men besloot voor de gezelligheid een kaartje te leggen en weldra waren de vier vrienden in een boeiende partij manille verdiept. Daar komt een biljart vrij. De kelhier roept het door het cafe. De lieer Dauzon staat verheugd op, zoekt naar zijn part ner. Hij ziet dat deze bezig is kaart te spelen met twee dames en een pastoor eu mogelijk niet gehoord zal hebben dat het biljart afgeroepen is. Ilij begeeft zich naar de spelers en verzoekt het jonge mensch mee te gaan biljarten. Maar deze heeft geen lust meer tot biljarteu en weigert. De heer Dauzon neemt dit niet heel goed op en maakt zelfs een weinig vriendelijke opmerking over het gezel schap en meent in het bijzonder den pastoor een hartig woordje te moeten zeggen over zijn outspanning. Maar dit gezelschap neemt de opmerkingen van den heer Dauzon evenmin goed op en een van de dames is zoo veront waardigd, dat ze den volksvertegen woordiger eerst haar comsumptie, daarna een lucifersbakje naar het hoofd werpt, en nog tot verdere handtastelijkheden over wil gaan. De heer Dauzon ontsteekt in oen geweldige woede. Hij snelt naar buiten en roept een politieagent, 0111 het jonge mensch, den pastoor en de beide dames op te pakken. Maar de politieagent zegt niet zonder toestemming van den pa troon van het café binnen te mogen gaan om iemand te te arresteeren. Men roept den patroon. Maar intusschen heeft een groote massa menschen zich voor het café om den heer Dauzon en den politiagent verzameld. Vooraan onder de nieuwsgierigen staat een pastoor, die uit den omnibus gestegen is, die voor het café stilhoudt. De heer Dauzon krijgt hem plotseling in het oog en in zijn opwinding meenend dat het de pastoor van daareven is, vaart hij tegen den braven man uit, op een manier, die dezen geheel verstomd doet staan. Een dokter die met den pastoor uit den omnibus was gegaan, mengt zich er in: het publick roept, lacht, gilt, manifes teert, geweldig opstootje. De politie agent ziet als eenige uitkomst, den heer Dauzon, den onschuldiger, pastoor en den dokter mee naar den naastbijzijn- den politiepost te nemen. Het idee was uitstekend. Daar werd immers de ver gissing spoedig opgehelderd; duizend excuses, beleefd afscheid afscheid. En tevens kregen de manillespelors ge legenheid hun partijtje rustig ten eind te brengen. Zij brachten bet er even goed aft als het Amerikaansche congreslid Longworth. Mijn lezers herinneren zich misschien nog, hoc Alice Roosevelt, de Ameri kaansche Presidentsdochter, onlangs op haar reis naar China en Japan de gek heid uithaalde, om in een volgeregend zeil van het stoomschip te springen onder den uitroep: „wie mij lief heeft, volge mij." Haar volger eu tevens „liefhebber" van toen was de heer Longworth. en nu heeft Roosevelt of ficieel de verloving van Alice met dien zeilspringer bekend gemaakt. Nu, daar zou je nog eens een nat pak voor over hebben! Tenslotte nog een opwekkende medc- deeling voor hen, die er nu reeds van droomen om over eenige maanden met een sierlijken Renard-trcin naar Bun schoten of Spakenburg te rijden om daar „echte, levendige Spakenburger bot" te koopen. Een Parijzenaar, in een hotel te Arnhem gelogeerd, die gisteren op het Velperplcin aldaar getuige was van het wachten op den Renard-trein, zei met minachtend gebaar: „Rijden die dingen hier nu pas, bij ons hebben ze al lang afgedaan, 't gaf niemendal." Kennisgeving. KAMER VAN ARBEID VOOR DE B O U W B E D R IJ V E N te Amersfoort. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Amerstoort, Gelet op de artikelen 11 en 76 van het Kiesreglement voor de Kamers van Arbeid; Brengen ter Kennis van de hoofden of bestuurders van de bedrijven, welke in de bovengenoemde Kamer van Arbeid vertegen woordigd zijn, te weten: het bewerken van hout, steen of metalen; het leggen van eleetrische geleidingen of van ga.s- of waterleidingen; het schilders- stoffeerders-, behangers-, heiers-, stukadoors-, aardwerkers- en straatmakersbedrijf; het ontwerpen van en het houden van toezicht bij het uitvoeren van bouwplannen; dat zij verplicht zijn vóór 15 Januari aanstaande eene lijst of zoo noodig lijsten op te maken van de namen en van de voor namen der mannelijke en vrouwelijke per sonen, die in hun bedrijf binnen het gebied der Kamer van A r b e i d als patroons of in hun dienst als werk lieden werkzaam zijn geweest ge durende het laats t v e rloopen kalen derjaar, of, wat het bouwvak betreft, ge durende het laatste tijdvak van 7 maanden, dat in dat bedrijf is gewerkt; dat in den loop dezer maand zooveel mogelijk aan de bedoelde hoofden en bestuurders formulieren der Ijjsten zullen worden gezonden, en dat die lijst of lijsten zoo spoedig mogelijk, in elk geval vóór 15 Januari e.k., nauwkeurig ingevuld, behooren te worden gezonden wanneer de daarop vermelde personen in ééne gemeente bij hetzelfde hoofd of denzelfden bestuurder van een der genoemde bedrijven werkzaam zijn geweest, aan Burgemeester en Wethouders van die gemeente en, wanneer de daarop vermelde personen in meer dan ééne gemeente binnen het gebied der Kamer van Arbeid bij het zelfde hoofd of denzelfden bestuur der van een der genoemde bedrijven werk zaam zijn geweest, aan Bnrgemeester en Wethouders der gemeente, waar die personen het laatst werkzaam zijn geweest. Op de lijsten worden niet vermeld: lo. zij, die gedurende den boveuaange- ge.veu tijd binnen liet gebied der Kamer van Arbeid niet bij hetzeltde hoofd of denzelfden bestuurder zijn werkzaam geweest; 2o. zij, die geen ingezetenen des Rijks of geen Nederlanders zijn of op 15 Februari aanstaande den leeftijd van 25 jaren niet zullen hebben bereikt. Wordende voorts ter kennis gebracht van hen, die gedurende het laatstvorloopen kalenderjaar, of, wat het bouwvak betreft, gedurende, het laatste tijdvak van 7 maanden, niet in het bedrijf van hetzelfde hoofd of denzelfden bestuurder werkzaam zijn geweest, doch die aanspraak kunnen maken om geplaatst te worden op ecue Kiezerslijst voor de Kamer van Arbeid, dat zy daarvan vóór den 15 Januari a.s. aan gifte kunnen doen bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar zij werk zaam zijn geweest of het laatst werkzaam zjjn geweest. De formulieren der lijsten en der aangiften zijn van heden af kosteloos verkrijgbaar ter Secretarie der gemeente, op werkdagen ge opend van des voormiddags 9 tot des na middags J uur. Amersfoort, deu 11 December 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, E. L. VISSER. loco-Burg. De Secretaris, J. G. STENFEKT KROESE. Gisteren namiddag had de teraarde bestelling plaats van Ds. Johan Gerard Busch Keiser. Een talrijke stoet volgde den lijkbaar naar den grafkuil. Ver schillende vereenigingen hier ter stede, waaraan de overledene zijn groote werk kracht had gegeven, hadden deputaties gezonden. Het Nutsbestuur, de Industrie eu Huishoudschool, de vereeniging Volks onderwijs en de Vrijzinnige Propaganda- club waren door twee of meer leden ran het bestuur vertegenwoordigd. Uit de laatste standplaats van den overledene, uit Dalen was oen commissie van niet minder dan een zestal personen aan wezig. Ook door bloemen hadden zijn vroegere gemeenteleden hun gevoelens van aanhankelijkheid voor den geliefden predikant symbolisch vertolkt, evenals verschillende corporaties en personen hier tor stede, het Nut, de Industrie- en Huishoudschool enz. Het aantal kransen, dat de kist bedekte, was zeer groot. Behalve de familieleden van den overledene en de genoemde vertegen woordigers van verschillende vereeni gingen, waren ook tal van andere be langstellenden aanwezig om een bewijs te geven van de groote achting, die zij den grijsaard toedroegen. Aan de groeve werd het eerst het woord gevoerd door Ds. De Meijere, die in goedgekozen, bovenal hartelijke woorden den overleden vriend herdacht. Hij herinnerde er aan hoe deze reeds in zijn jeugd veel van zich had doen ver- wacliten. Al zijn examens had hij summa cum laude afgelegd. Tcnvolle had hij beantwoord aan de verwachtingen, die men vanliemhadgekoesteid. „Summa cum laude" was hij door het leven gegaan met een buitengewoon helder hoofd, vooral echter met een buitengewoon liefderijk hart. Warm gevoelende voor verschillende maatschappelijke belangen, wist hij ook anderen te beïnvloeden en te bezielen. Op vel.rlei gebied gaf hij zijn groote gaven ton beste, doch vooral aan de Nederlandsche Hervormde kerk had hij zijn liefde verpand. Deze erkende zijn groote verdiensten: hij werd benoemd tot lid van de Synode. En wat voor een rustend predikant een groote zeldzaamheid is toen zijn emeritaat reeds was ingegaan, werd Ds. Busch Keiser benoemd door de Synode tot lid van de commissie tot Reoiganisatie van het Kerkbestuur. Met warmte getuigde Ds. Dc Meijere vandengrooteneerbied, die dc overledene hem steeds had ingeboezemd en toen het onmogelijk bleek, voor den Ned. Hervormden Predikant om in de kerk zijner eigen gemeente op te treden, toen had hij het een voorrecht geacht zijn eerbiedwaardigen vriend in de gelegen heid te stellen om nu en dan in de Luthersche Kerk op te treden. En hij gevoelde behoefte om ook namens het Kerkbestuur, (dat eveneens vertegenwoordigd was) zijn datik uit te spreken voor de groote welwillendheid waarmede Ds. Busch Keiser zich steeds bereid getoond had, een predikbeurt voor hem te vervullen. Namens het Bestuur van het Nut herdacht do heer de Meijere de ver diensten van den overledene als voor zitter van het plaatselijk departement. Na eenige treffende woorden ge sproken te hebben tot de familie Busch Keiser eindigde de spreker met de volgende woorden van Ten Kate: Slaap zacht iu dan schemer der graven. Gij stoflijk omhulsel dos braven Hij zelf groet den eeuwigen morgen 't Is het reiskleed alleen, dat wij borgen. Hoor 't ruischt door het gras van de zoden „Omhoog-, uiet beneên zijn uw dooden „Het graf is een hemeische poorte „Het sterven een wedergeboorte!'' Gebergten en wouden bezweken, Gebloemt' en gestarute verbleeken De menseli, aan Gods zyde verheven, Zal hemel en aard overleven. In de tweede plaats werd hot woord gevoerd door professor F'. Kennick, die zeide, zich niet geroepen te achten, de verdiensten van den overledene op ker kelijk gebied te herdenken, doch dat op hem dc taak rustte, namens zijn mede- bestuursleden van de vereeniging Iudustric- en Huishoudschool, een plicht van erkentelijkheid te vervullen, tegen over den overledene, die onder-voor zitter was van genoemde vereeniging en die met groote toewijding de belangen van de Industrieschool had gediend, haar tot 6tandkoming had helpen bevorderen. Op eenvoudige, doch indrukwekkende wijze sprak de heer Kenninck eenige woorden van afscheid aan den betreur den doodc. Ds. Ter Haar Romcny, die na den heer Kenninck het woord nam, herdacht te korte woorden de groote liefde van den overledene voor de Ned. Hervormde Kerk. Hoewel geen geestverwant van den doode, zeide hij toch diens groote verdiensten te waardeeren. Nadat nog het hoofd der openbare school te Dalen getuigd had van den zegenrijken arbeid door den hoogge- schatten predikant in deze gemeente verricht, het betreurende, dat hun vrocgercn leidsman niet langer van zijn „rust" te midden der zijnen had mogen genieten, bedankte een zoon van den overledene voor de groote sympathie, die deze tijdens zijn leven had mogen genieten en voor de hulde, die aan zijn stoffelijk overschot was bewezen. Hiermede was de treffende plech tigheid afgeloopen. Slechts dc herinnering aan den nobelen grijsaard blijft. Moge er kracht van uitgaan om anderen tot navolging op te wekken. Mannen uit één stuk kan Amersfoort in het algemeen, doch de Vrijzinnige partij in het bijzonder zoo uitstekend gebruiken! De heer J. W. Putman Cramer is benoemd tot sub-agent der Rijks-verzc keringsbank. De lezing van mr. M. W. F. Treub die voor de onlangs opgerichte afdeeling van den den Vrijz.-Dem.-Bond alhier gehouden zou worden in December is uitgesteld tot Januari. Voor een cursus iu de verzorging van kraamvrouw en kind, welke van wege de vereeniging „Het Groene Kruis" zou worden gegeven, hebben zich geen deelnemers aangemeld. Hedenavond te 7 ure, wordt in de bovenzaal van het gebouw Ebcn Ilaëzer Huurhuizen 1, eene vergadering ge houden, uitgeschreven door het bestuur der Afdeeling Amersfoort e. o. v. h. N. O. G. Als sprekers zullen optreden de heeren K. Andriesse, hoofd eener school te Am sterdam, en L. C. T. Bigot, directeur der Kweekschool voor Onderwijzeressen te Arnhem. Onderwerpen: 1. Een belangrijk deel van de nuttige en gepaste kundigheden, welke wij tegenwoordig onderwijzen, is noch nuttig, néch gepast. Inleider: K. Andriesse. 2. Het Nedcrlandsch onderwijzers genootschap is de algcmecnc vakver- eeniging. Inleider: L. C. T. Bigot. De heer Th. W. Heyligers slaagde ook voor het examen boekhouden en handelscorrespondentie voor de praktijk van de Vereeniging van leeraren in het boekhouden. De plaatselijke afd. van 't Utrechtsch genootschap voor Landbouw en Kruid kunde vergadert Vrijdag 22 December. Uitslag der op 14 December 1905 gehouden veiling in het café „de Arend" te Amersfoort door notaris A. N. J. Vos, van de onroerende goederen be hoord hebbende tot de nalatenschap van den WelEd. heer W. A. Croockewit; pereeclen 12, 13 14, zijnde 3 per- ccelen ntoesgrond achter het heerenhuis te Amerstoort, groot ongeveer 25 aren 90 centiaren, verkocht aan den heer J. Reuten voor f 1430; pereeclen 15 tot en met 19, zijnde 3 perc. bouwterrein aan den Utrechtsclien weg, en bouwgrond daarachter met uit weg naar de Bergstraat te Amersfoort groot ongeveer 42 aren 56 centiaren verkocht aan den heer P. A. J. Blom voor f 8500; perceelen 20, 21, 22, zijnde bouwland met uitweg naar de Bergstraat gelegen naast voorafgaande perceelen, groot ongeveer 17 aren 16 centiaren, verkocht aan den heer E. J. Ruitenburg q.q. voor f1700. perceelen 23 en 24, zijnde het wei land aan den Hoogenweg te Amersfoort, groot 2.65.05 hectaren, verkocht voor f8950; perceelen 25 en 26, zijnde, het weiland nabij Heiligenberg te Leusden, groot 3.78.30 hectaren, verkocht voor f5720; perceelen 27 en 28, zijnde het wei land in den polder „de Haag" te Hoogland, groot 2.92.70 hectaren, ver kocht voor f 5250. Te Breda slaagde voor het examen apothekers bediende mej. J. J. Buijs alhier. Bij de overbrenging van liet stoffe lijk overschot van den te 's Gravenhage overleden majoor van het le reg. huza ren jhr. Borecl naar het familiegraf te Velscn waren aan het station der H. IJ. S. M. aldaar tal van hoofd- en verdere officieren van het wapen der cavalerie saamgekomen, tot het doen van uitge leide aan den ontslapen hoofdofficier. Van het wapen waren tegenwoordig de generaals-majoor Smeding, inspecteur en Thiange, sous-chef van den generalen staf, zoomede de oud-luit.-kolonel jhr. Van Tets, kamerheer van H. M. de Koningin-Moeder. Ook waren op het perron aanwezig tot het brengen van een laatsten groet de luit.-geueraal, graaf Du Monceau, adjudant-generaal en jhr. Van den Bosch, kamerheer bij het Huts van H.M., waarvan dc overledene vroeger als ordonnance-officicr deel uitmaakte. Uit dien hoofde liet H.M. de Koningin zich bij de teraardebestelling teVelsen vertegenwoordigen door den len luit. der cavalerie, baron Van Hardenbroek van Lokhorst, ordonnance-officier bij Hr. Ms. Militaire Huis. Een deputatie van officieren van het 3e reg. huzaren te 's-Gravenhage, waarbij jhr. Boreel eertijds gediend had, vergezel de de lijkbaar tot aan het graf. De ritmeester Twiss, adjudant van den inspecteur, ging ter begrafenis te Velsen mede. Bij dc begrafenis te Velsen hechtte de vertegenwoordiger van H. M. de Koningin een krans van roze.en andere bloemen aan de kist namens H. M. en prins Hendrik, wier initialen onder de gouden kroon op het lint prijkten. Namens de ouderofficieren en minderen van het escadrou ordonnaneen en van het le regiment cavalerie werden na aanhechting van het bloemstuk van H. M. de Koningin en Prins Hendrik, kransen neergelegd naast de kist. Generaal Smeding voerde het woord en bracht hulde aan den afgestorvene. De oudste broeder van den overledene jhr. Boreel van Vogelenzang, verzocht allereerst aan den afgevaardigde van II. M. de Koningin den dank der fa milie over te brengen voor de groote eer en hooge belangstelling bij deze plechtigheid bewezen. Daarna dankte hij alle aanwezigen voor de betoonde be langstelling. Donderdagavond hield „Handel en Nijverheid" eene flink bezochte ver gadering. Na lezing der notulen had ballotage plaats van drie candidaten, die als lid werden aangenomen. Vier personen werden opnieuw voor gesteld, waarover in de volgende ver gadering ballotage zal plaats hebben. Voorts werd aan het Bestuur opge dragen, naar zijne keuze, eenige leden der Vereeniging aan te zoeken om als feestcommissie op te treden bij de a.s. herdenking van het 5-jarig bestaan. Ook werd hot Bestuur gemachtigd op verzoek van de Vereeniging tot bevor dering van het Vreemdelingenverkeer, om eene gecombineerde Bcstuurs-ver- gadering te houden, ter bespreking der middelen om den bezoekers van de ten toonstelling van het a.s. landbouw-con- gres, ook de stad zelf aantrekkelijk te maken. Hierna werd bij monde van den heer Berns als afgevaardigde naar de vergade ringen van den Bond van Handelsver- eenigingen, verslag uitgebracht van het verhandelde in de jongst gehouden ver gadering van dien Bond. Daarna wordt mededeeling gedaan van do ingekomen stukken als: Van verschillende vereenigingen, buiten de reeds vroeger genoemden, sympathie betuigingen met do pogingen van het 9 uur sluitings-comité eu toezegging van krachtigen steun. Deze vereenigingen zijn de metaalbewerker8vereeniging St. Elloy; de jR. C. Volksbond; de tim- merliedenveieeniging St. Jozef; Man nenkoor „Zanglust"; Amersf. tooneel- vereeniging „Ons Genoegen". Voorts een schrijven van den II en I. Middenstands-Bond, met verzoek om opgave te doen van bekende vereeni gingen, die in aanmerking kunnen komen, om vanwege den Bond te worden aan gezocht toe te treden als Lid. Een schrijven van den „Middenstand" uit Leeuwarden, met verzoek om opzen- diug van al de paperassen benoodigd en betrekking hebbende op het Incasso wezen zooals dit in gebruik is bij H. en N. alhier. Aan dit verzoek is bereids voldaan. Toezending van een model van een diploma van de vereoniging ter bevor dering van hetmarktverkeer te Wijk bij Duurstede, uitgereikt bij de medailles aan de bekroonden van den étalage wedstrijd, aldaar gehouden eu schitterend jeslaagd. Een schrijven van de afd. Patrimonium alhier, in antwoord op de bemerkingen door H. en N. gemaakt op de Motie, aangenomen door P. iu de vergadering van 30 Oct. j.l., naar aanleiding van een verzoek om het 9 uur sluitings comité in zijn pogen fe steunen. Dc voorzitter maakte op dit schrijven eenige kantteekeningen en eindigde deze als volgt: „Onze conclusie trekkende uit een „en ander wil het ons voorkomen, dat „P. waardiger hadde gehandeld, indien „het niet dien omhaal van woorden, „zonder deugdelijken grond, hadde ge bezigd, doch indien het had erkend, „dat die motie door het aanbrengen „van den „Staart" haar doel is voorbij „geloopen." "Verder ingekomen maandlijsteu van de vereenigingen Delft, Haarlem en Deventer. Bij de mededeelingen besprak de Voorzitter de 9 uur sluiting, daarbij ieder, die was toegetreden, verzoekende, iudien een der onderteekenaars zjjn woord introk, het Bestuur daarmee in kennis te stellen, opdat dit maatregelen kan nemen, zooals art. 10 van het regl. aangeeft. Vervolgens legde de voorzitter er nadruk op te bedenken, dat de handelsstand, waartoe ook de winkelier behoort, meer en meer naar voren treedt, maar dat daardoor ook hoogere eischcn worden gesteld. Waar zich het verblijdend verschijnsel voor doet, dat, zooals onlangs te Amsterdam bij de

De Eemlander | 1905 | | pagina 2