Advertentiën. Studietoezicht. Sp ij suit de ding le Kookdag A. N. J. VOS Nederlandsche Dames! is het Haar! Lezing Protestantenbond. verkoopen A. N. J. V08 te Amersfoort, Mr. H. F. W. DUBOIS te Utrecht verkoopen Een Winkel en Woonhuis Amstels Tooneelgezelschap De Huwelijksmarkt, Dr. Harrold's Shampoo Powder A. VAN DE WEG, Langestraat 23. overdracht van het rectoraat, eene rede werd uitgesproken: „de koopman uit een zedekundig oogpunt," daar is het bewijs geleverd, dat de grenzen tusschen Wetenschap en Handel niet zoo scherp zijn als te voren. Dat gedeelte dier rede, waarin de be trouwbaarheid van den koopman werd besproken en waar er op werd gewezen, dat in den koopmansstand aan een eens gegeven woord sterker wordt gehecht dan in de wereld buiten den handel, werd door den voorzitter gelezen uit een uitvoerig artikel in het Handelsblad. Naar aanleiding daarvan wekte hij op om inzake de 9 uur-sluiting het eens gegeven woord gestand te doen, indach tig aan de oude spreuk: een man, een man; een woord, een woord! Hij eindigt met enkele woorden aan te halen uit de rede van den heer Mr. Aalbersc, een dezer dagen in de 2e Kamer ge sproken: „De middenstand moet zich zelf her- „zien, verkeerd egoïsme onderdrukken, „en door verstandige middelen zich zelf „versterken en zelfstandig maken". Gulden woorden die ieder middenstander ter harte dient te nemen. Bij de rondvraag merkte een der leden op het te betreuren feit, dat het orgaan „de Middenstandsbond", niet meer gratis zal worden verstrekt aan de leden der aangesloten vereenigingen, maar tegen betaling. Hij vreesde dat daardoor de grootc kracht, die van zoo'n orgaan kau uitgaan, tot nul zou worden gereduceerd. Door een ander lid zal bij 't bestuur een voorstel worden ingediend en in de eerstvolgende vergadering worden be handeld, om bij het Bondsbestuur er op aan te dringen door hot nemen van doel treffende maatregelen het orgaan te doen worden een groote stuwkracht voor den middenstand. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter deze zeer geanimeerde vergadering. Donderdagavond sprak Dr.Bcijerman in een openbare vergadering in't Loge- gebouw, daartoe uitgenoodigd door een voorloopig comité, met het doel een afd, van dezen bond alhier op te richten. Een vrij talrijk publiek vulde het gezellige zaaltje, dat voor deze gelegen heid versierd was met artistieke platen uit de bijbelsche geschiedenis. De voorz. van het comité Ds. Hooykaas opende de vergadering en deelde mede, dat vooral door krachtig werken van een der comitéleden dit tot stand is gekomen. Er waren aanvankelijk wel bezwaren. Men vroeg: waarvoor is hier een af- deeling noodig, daar hier toch moderne kerkgenootschappen zijn. Bovendien weten we niet hoevelen er in Amersfoort met ons mede zullen gaan. Het comité heeft daarom gemeend aan 't Hoofdbestuur een spreker te moeten aanvragen, om ons iets van den Protestantenbond te vertollen. Dr. Bcijerman is zoo welwillend ge weest aan onze aanvrage gehoor te geven. Hierop gaf de voorz. het woord aan den spreker. Deze begon zijn rede met er op te wijzen, dat de geschiedenis van den Protestantenbond een stuk van zijn eigen levensgeschiedenis is. Spr. was van den beginne aan lid geweest en had steeds tot de werkende leden behoord, die met hart en ziel het goede doel van den Bond trachten te bevorderen. De Bond toch bestaat reeds 35 jaar en heeft een roemrijke geschiedenis. Het was in Juli van 't jaar 1870 dat hij te Utrecht werd geconstitueerd. Reeds vroeger waren er stemmen op gegaan en hadden reeds eenigen de hoof den bij elkaar gestoken, ouidat meu voelde dat er als 't ware een tegenwicht moest gevormd worden tegen den invloed van een andere Vereeniging, die reeds in 1862 opgericht was n.l. de Confes- sioneelc vereeniging. Sinds de 50er jaren toch was de moderne theologie tot inenigen kansel doorgedrongen. De orthodoxie vreesde den ondergang van den godsdienst en stichtte de Con- fessioneele vereeniging ter bestrijding van wat zij noemde den gruwel der kritiek. Deze vereeniging bloeit nog steeds en zet ons overal waar wij komen den voet dwars. De modernen begrepen in 1870 dat vereeniging hunnerzijds ook noodzake lijk was. Vandaar de samenkomst in dat jaar te Utrecht ter oprichting van den Bond. Men wilde haar eerst den naam geven van anti-confessioneele vereeniging of vereeniging voor gewetensvrijheid, maar tenslotte werd, in navolging van de ook sinds kort bestaande Protestanten-Yerein in Duitschland, de naam van Protesten tenbond aangenomen. IVel vroeg men van enkele zijden: is dit geen aanma tiging, waar er toch een breede schaar van Protestanten is, die buiten onze vereeniging staan. Terecht echter zeide Prof. Opzoomcr op de le jaarvergadering: Dit is geeu aanmatiging, wij zijn de ware Protes tanten, wij die de ware gewetensvrijheid voor ieder individueel wenschen; die anderen bukken zich nog ten halve onder het juk, dat onze voorouders in de 16e eeuw hebben afgeschud. Waren er bij de oprichting geen be zwaren? Voorzeker. Prof Kuenen meende' dat de vereeniging zich te veel op eenzijdig standpunt zou plaatsen en daardoor de moderne richting geschaad zou worden. Later zijn die bezwaren opge heven en sinds 1872 kunnen wij zeggen dat het denkend deel der mo derne Protestanten den Bond beguns- stigde en heeft liefgehad. Het jaar 1870, zoo belangrijk voor de wereldgeschiedenis, was evenwel ook niet gunstig voor de oprichting. De hoofden der jongeren, die ook in dezen tijd getoond hebben, zoo te kunnen mede strijden, waren in dat jaar te veel vervuld met de reuzenstrijd tusschen Frankrijk en Duitschland. Reikhalzend zag men uit naar telegrammen en met spanning volgde men de bloedige wor steling, die ieders hart met afgrijzen vervulde. Bovendien hield een belang rijk schouwspel de gedachte geboeid. In 't oude Rome werd het groote concilie gehouden, dat het groote be ginsel vaststelde dat reeds de 11c en 12e eeuw in beroering bracht n.l. de onfeilbaarverklaring van den paus wan neer hij ex cathedra sprak. Dat is het beginsel der priesterheerschappij en die onfeilbaarverklaring is een bewijs van de groote macht der R. K. kerk. Niettegenstaande deze bezwaren in den aanvang bleef de Protestantenbond niet alleen bestaan maar groeide zijn ledental steeds aan. In den beginne meende men dat de Bond op moest treden in de Ned. Hcrv. kerk die men bedreigd achtte. Spoedig zag men echter in dat zijn terrein niet op kerkelijk gebied lag maar dat ge streeft moest worden naar bevordering van 't vrije godsdienstige leven. En dat was goed ook, want wij heb ben helaas zoo dikwijls kunnen zien, dat waar strijd ontbrandt tusschen aan hangers ccncr zelfde kerk, daar schijnt een duiveltje in 't menschen gemoed te voorschijn te komen en treedt de geest van den grooten stichter onzer gods dienst op den achtergrond. De groote jaarvergadering te Zutphen eenige jaren geleden heeft dan ook terecht de kerke lijke actie afgewezen, omdat zij gevaar lijke hartstochton ontketent. Zoo is onze Bond gegroeid tot een ledental van 18000. Dit schijnt in 35 jaar nog niet veel maar wij hopen, dat haar groei steeds bestendig zal blijken. Vele der oprichters hebben reeds het tijdige met het eeuwige verwisseld, maar zij hebben niet te vergeefs geleefd. Zeker de Kerkgenootschappen ver spreiden veel zegen maar vooral daar waar zooveel verschillende richtingen zijn is 't zoo goed, dat gelykdenkende zich vereenigen. Wat heeft de Bond in die 35 jaar gedaan? In de eerste plaats lezingen doen houden in geheel ons Vaderland en vooral in de kleine plaatsjes, waar de orthodoxie meester is van de Kerk en toch velen behoefte hadden aan een andere prediking. Spreker heeft indertijd heel Groninger land afgereisd en menigmaal gesproken in boerenherbergen en kolfbanen. In de beginne ware de lezingen meer over bijbelkritiek; later behandelde men ook onderwerpen van socialen aard, omdat naar de meening van velen, de vrije vroomheid een werkdadig aandeel moest nemen ter bevrediging van sociale nooden. De Boud heeft ons gegeven een liede renbundel, een boek, dat met recht een volksboek mag genoemd worden. Al had de Bond niets anders gedaan dan ons dit boek gegeven, dan was er toch roden te over geweest om hem dankbaar te zijn. Hij heeft echter ook gegeven een bundel voor de kinderen, „Lenteleven" getiteld. De Bond heeft zich 't Cathechetisch onderwijs aangetrokken, vooral in plaat sen waar de kerk niet aan de behoefte van enkele harer leden wilde voldoen Godsdienstonderwijzers(cssen) werden ge vormd, die zeer veel hebben gedaan voor de verspreiding der moderne denkbeelden. Een groote gift, door een rijk en mild geestverwant ons geschonken, stelde ons in staat op vele kleine plaatsen eigen gebouwtjes te stichten, godsdienstonder wijzers te salariëeren, terwijl bovendien door de bekende schilders Bauer en Josselin de Jong artistieke platen zijn vervaardigd, waarvan eenige hier aan den wand hangen. Aan socialen arbeid is door den Bond in de laatste jaren veel gedaan, vooral op 't gebied van wijkverpleging, die velen ten zegen is geweest. Ziehier, wat de Bond heeft tot stand gebracht. Het beginsel van den Bond is democratisch. Het Hoofdbestuur laat de afdeelingen geheel vrij, mits zij niet in strijd komen met art. I: bevordering van't vrije gods dienstige leven. Ieder kan lid worden. Ballotage wordt niet toegelaten, geen oordeelen van den een over den ander, dit komt in onze vereeniging niet te pas. In de Ned. Herv. Kerk zijn de leden gebonden aan de Canones van Dort. Wij willen geen confessie, wij willen individualisme op godsdienstig gebied. Wij vreezen niet dat dit zal leiden tot oneenighcid, dit individueele heeft toch één grondtoon den drang naar God. Waar die drang niet is, is men een 'ncompleet mensch. Het materialisme dat in 't laatst der 19e eeuw, zooveel aanhangers vond is dood. Het leeft in minder ontwikkelde kringen nog wel eenigszins voort, maai bij de ontwikkelden heeft het afgedaan. Nu zal men zeggen, in Amersfoort worden de moderne denkbeelden gepre dikt, maar denk aan de moderne levens beschouwing in Nederland. Hot volksblad „Nieuw leven" dat 8000 abonnés telt, geeft een bewijs, hoeveel behoefte er bestaat aan verheldering op godsdienstig gebied. Waar velen meenden, dat Christendom en Socialisme samen moesten gaan, heeft de Bond getoond door steun aan het Christelijk Sociaal weekblad, dit ver langen te billijken. Binnenkort zal er aangevangen worden met preekverspreiding op groote schaal. Spr. uit den wensch dat ook hier een afdceling moge gesticht worden en haalt de woorden aan van prof. Oort: Alleen van onze beginselen is heil te verwachten voor het Ned. volk. Het Ned. volk moet wakker worden en leeren vertrouwen op zich zelve. Wat de bijdragen der leden betreft. De Bond heft een belasting van 't inko men, maar laat aan de leden geheel vrij zulks te bepalen m. a. w. ieder geeft dus zooveel als zijn hart hem ingeeft. Nogmaals de wensch uitsprekende dat hier een bloeiende afd. moge opgericht worden eindigt de spr. zijn belangwek kende rede. De voorz. noodigt hierop de aanwe zigen uit tot het stellen van vragen. Daar er zich niemand toe aanmeldt wordt verzocht aan diegenen die lid wenschen te worden nog te blijven. Eenigen ver laten slechts de zaal, zoodat de ongeveer 60 overblijvendcn zich als lid aanmelden. De voorz. deelt hierop mede wat het comité zich had voorgesteld omtrent het werken dezer afdeeling n.l. het houden van lezingen, het bespreken van vragen door de leden zelve gedaan enz. De heer Boukamp bepleit het houden van een Zondagsschool en een bibliotheek. Hierop wordt het comité uitgenoodigd voorloopig aan te blijven tot de volgende vergadering, die zooals de Voorz. mede deelt op 9 Januari zal plaats hebben en waarop deze zal spreken over „de be- teekenis van 't Oude Testament voor Yrijz. Protestanten. Daarna wordt do vergadering gesloten. Een inzender, die zich J. F. v. W toekent, schrijft in enkele plaatselijke bladen het volgende: Ieder, die maar eenigszins belang stelt in het leven en streven van onze stad en haar bewoners, zal met genoegen eonslateeren, dat er werkelijk wat meer „leven in de brou werij" begint te komen. Maar toch! ach, ach! wat zijn we nog achterlijk in vele dingen! En, dunkt mij, ook zij, die voor het eerst Amersfoort bezoeken, moeten terstond dien indruk krijgen. Immers de Utreeht- schestraat is de aangewezen weg om van het station af „in de stad" te komen. Ieder zal toegeven, dat die straat, al is zij dan ook niet bijster breed, op zich zelf voor de passage ruim genoeg is, doch nu het eigenlijke doel van dit schrijven, in wer kelijkheid is het niet alzoo, ten minste heel dikwijls niet. Vooral als daar tram en rijtuig elkaar moeten passeeren, blijft er voor den voetganger geen plaats meer over. Maar dan de z. g. kleine steentjes? Die zijn bijna nooit begaanbaar vanwege de vele vrachtwagens, die daar, soms vanaf de Varkensmarkt tot dicht bij het plantsoen, zijn gestationeerd. Ze staan daar voor het verkeer ton zeerste belemmerend, voor de voetgangers evoueens leelijke „sta-in-de- wegs", zeer zeker ton adeele van vele nering doenden aldaar en voor het oog alles be halve aesthetisch. M. de R., zou daarin verandering kunnen gebracht worden? Of heeft de gemeente soms een bron van inkomsten? Diït toch zeker niet? Welnu als inen werkelijk de belan gen van onze gemeente wil voorstaan, laat men dan van bevoegde zijde dat euvel weg nemen, Velen worden er door tevreden ge steld en een van de eerste ongunstige indrukken, die onze stad thans op den vreemdeling maakt, wordt er door uit den weg geruimd, Gaarne nemen we dit stukje over, daar het o.i. op een eigenaardige toe stand in onze stad de aandacht vestigt. Niet alleen toch is het voor voetgangers vaak gevaarlijk naar de stad te gaan, maar ook meer buiten, worden zelfs de trottoirs onveilig gemaakt door fietsers, karren cn als ze breed genoeg waren waarschijnlijk ook door automobielen. Hot trottoir bijv. in de van Persijnstraat in een gewone rijweg geworden cn meermalen zijn voetgangers genoodzaakt zich in veiligheid te brengen midden op den weg, omdat de meeste fiets rijders het trottoir verkiezen boven den vaak modderigen weg. Als hieraan eens een einde kon ge maakt worden, zouden waarschijnlijk veel wandelaars dankbaar zijn voor de genomen maatregelen. Burgerlijke Stand. van 13 tot 16 Dec. GEBOREN: Antonia, d. v. J. van den Bedem en A. Rcuwendaal. Ernst Bertus Nico, z. v. G. de Vink en W. E. C. Groen. Cornelia, z. v. T. W. de Wilde en J. A. van Eist. Herman Hendrik, z. van J. Bixerman en W. Veenhuizon. - Aunetje, d. van B Poort en T. van do Kuijt. Barbara Gerarda Maria, d. v. J. H. Huurdeman en J. A. van de Ven. Hendriks Josepliina, d. v. A. Vial en J. Klok. GEHUWD: H. G. Bovée cn L G. II. van Horsen. A. Wildeman en G. M. van Dijkhuizen. J. van dei- Geld en M. J. M. A. Hugo. OVERLEDENGerarda Maria Kraa- nen, oud 41 j., ongeil.; Frederika Jo hanna Lambrecht8, oud 2 mnd- An tonia van de Kamp, oud 15 jaar. Johan Gerard Busch Keiser, oud 71 jaar, weduwnaar van E. C. Tijl. Margaretha Hoefsloot, oud 78 jaarwed, van J. Bekker. Als levenloos aan gegeven een kind van het vrouwelijk geslacht van J. G. van den Berg en J. Hoksbergen. Heden overleed in den ouderdom van ruim 71 jaren, onze hartelijk geliefde vader, behuwd- en grootvader, JOHAN GERARD BUSCH KEISER, Einer. Pred. weduwnaar van vrouwe E. C. TIJL Garmerwolde. M. L. E. TJASSENS KEISER— Busch Keiser. G. J. F. TJASSENS KEISER. Amersfoort. H. M. BUSCH KEISER. Ledum. J. BUSCH KEISER. J. C. L. BUSCH KEISER— Bobima. Amersfoort G. C. VAN DER MEER— Buscii Kbiser. J. C. VAN DER MEER en kleinkinderen. Amersfoort, 11 Dec. 1905. Een ONDERWIJZER met Hoofd- acte, diploma Fransch en Wiskunde en met voldoende kennis van het Duitsch, zag zich gaarne weder Studietoeziclit opgedragen. Inlichting, waar informaties te nemen zijn, geeft VALKHOFI's Bockhandel. MAANDAG 18 DECEMBER. HET BESTUUR. DE NOTARIS te Amersfoort, zal op Woensdag ÏO Januari 190G, des voormiddags 9 uur, ten huize van de familie KLEIN in het LANGE EIND, te SOEST, publiek 4 kalfdragende koeien, 1 dito vaars, 1 tweejarige os, 1 eenjarige dito, 1 pink, 1 aftands schimmel merriopaard, 1 stekelharig bles aftands merriepaard, 4 boerenwagens met opzet, gierbak met wagen, wagen met kap op veeren, 2 broodkarren, 2 ploegen, 2 eggen (1 paards), wanmolen, houtmachine, kort- kist, haverkist, meelbak, 2 (2 spans) tuigen, 2 éénspans met broek, ploegtui- gen en touwwerk, hooivorken, schoppen, groepen, zeefden, melkkarn cn wip, vlooten, emmers en andere bouwgereed schappen, melkton met juk, bakkersgc- reedschappen, lampen (w.o. 2 antiek), linnen- en tafelgoed, blik-, koper-, tin-, ijzer, glas- en aardewerk enz. Eenige meubilaire goederen bestaande in eikenhouten- cn geschilderde kasten, fauteuils, stoelen, hangklok, spiegels, fornuis, vulkachel, kookfornuis, mahonie houten Chiffonnière. Voorts: ongeveer 60 ILL. aardappels, ongeveer 60000 halve kilo's best go- wonnen paardenhooi, stroo, riet, takken bossen, een partij gewaterde sparren, pompen, vredingpalen, brandhout, hekken en ceu groote 4 roedigc hooi berg voor afbraak en het hetgeen verder ten verkoop zal worden aange boden. Daags tevoren te bezichtigen. Betaling kooppenningen van posten beneden f 10contant en daarboven opdag tot 1 October 1906, mits de koopers 2 soliede tn den notaris be kende borgen stellen. DE NOTARISSEN en zullen op Donderdag 21 Decem ber 1905, des namiddags 2 uur precies, in het koffiehuis „DE KOOP HANDEL" te Soest, bewoond door den heer L. SCHALKX, publiek In de gemeente Soest, onder één dak, plaatselijk gouommerd A 123a en 123b en erf nabij Soestdijk aan den Rijksstraatweg, op den hoek van de Kleine Nieuwe Laan, kadaster sectie A nommer 1639, groot 2 aren, 40 centiaren, thans bewoond door den heer J. v. d. KOLK. Bezichtiging Dinsdag en Donderdag van elke week van 24 uur. Aanvaarding bij de betaling der koop penningen op 21 Maart 1906. Schouwburg Utrecht. Onder leiding van S. FRANK, "an het Grand The'dire te Amsterdam. Zondag 17 Decenber 1905: Blijspel in 3 bedrijven van GEORG OKONKOWSKY. door A. L. VAN DEN HEUVEL. Orkest onder leiding san den Heer H. Kuijpers. Aanvang half Acht ure. Uw schoonste tooi! Het meest stof opnemende gedeelte van Uw lichaam! Het gevoeligste en daarom het meest zorg noodig hebbende deel van Uw lichaam, I waar ieders oog op gevestigd is! Zeer veel verkeerde toepassingen worden op dit gebied door de Dames gemaakt. Hoe verzorg ik myn Haar? is bekend als het beate, wat op dit gebied bestaat. Zacht en glanzend Haar verkrijgt men alleen door het gebruik van Dr. Harrold's Shampoo Powder. In zakjes a 15 cent verkrijgbaar bij:

De Eemlander | 1905 | | pagina 3