Advertentiën. BOON'S CACAO, 2e Abonnementsvoorstelling „DE GROOTE PASSIE," „DAT VERGEET MEN NIET," W. J. ROON Corap. Wormerveer Geschriften van den Vrijzinnig-democratischen Bond: fen, als gevolg van de toegezegde inlich tingen der adresseerende leeraren, waar van het gevolg is dat de leeraren bij het Middelbaar en Ilooger Onderwijs eenparig de gemeentelijke regeling vaar wel zeggen, (lan blijft er nog altijd eene kategorie van pensioen-gerechtigde ainbtr - naren over en dit maakt het noodzakelijk, dat er werkelijk een pensioenfonds ge vormd wordt. Wat de onderhavige quaestie betreft, achten wij het goed gezien van den Ka d om volgens het voorstel Gerritsen de zaak nog eens rijpelijk in de nfdee- lingen te overwegen. Nog even willen we memoreeren oen voorstel van den heer .1 orissen, die den heer Thiol als deskundig adviseur in de afdeelingen wenschte geraadpleegd te zien. Daartegen waren formeele bezwaren. Bovendien is er iets te zeggen voor de mcening van wethouder Visser, om geen belanghebbende als deskundige te doen optreden In het gegeven geval zullen de betrok ken leeraren het aan voorlichting van hunne zijde wel niet doen ontbreken. Maar in de opmerking van den heer orissen ligt toch iets goeds ten grondslag Een raadslid dient de gelegenheid aan grijpen om door deskundigen te v»orden voorgelicht. Vooral waar sommige officieele col leges, die van advies moeten dienen, va.\k niet als „deskundig" kunnen beschouwd worden, verdient het aanbe- veli ig, dat de Raad zich bij voorkomende gelegenheden in verbinding stelle met rJeiischen van het vak, zoo mogelijk met vakvereenigingen. Slechts op een paar zaken wenschen wij nog even de aandacht te vestigen. Goed achten we het, dat de heer Gerritsen gewezen heeft op de on veiligheid vau den Soesterstraatweg voor automobielen en fietsen. Het wordt tijd, dat daaraan iets gedaan wordt. Minder goed vinden wij het, dat niemand er in den Raad aan gedacht schijnt te hebben te wijzen op de nabijheid van de barak voor besmettelijke ziekten bij het wees huis „Aldegonde." Staat het zóó vast, dat er bij een cventueele epidemie voor de bewoners van Aldegonde absoluut geen gevaar in die onmiddellijke nabij heid gelegen is? Jammer, dat we daar omtrent de opinie van onze Raads leden-medici niet knnneu meededen. B. en W. zullen te adviseeren hebben over twee zaken, die ons niet van be lang ontbloot schijnen. In de eerste plaats of op kosten der gemeente een nachtelijke tclephoondicnst zal worden ingericht. Voor zoover wij dit kunnen nagaan is dit speciaal noodig in geval van brand. Zien we daarin juist, dan zou de dienst dien men aldus aan de assurantie-maatschappijen bewijst in de eerste plaats door het aanstellen van een ambtenaar ons wat kostbaar en luxueus voorkomen voor onze gemeente. En toch in Schiedam schijnt een dergelijke regeling te bevallen. Ons eindoordeel zullen wij op schorten, tot hot advies van B. en W. meer licht in de zaak brengt. De tweede zaak, die om advies ge zonden wordt, is een adres van den heer J. M. Thiel, om schoolvergaderingen te verkrijgen aan de II. B. S. op den voet, zooals die bij het lager ouderwijs bestaan, 't Is ons bekend, dat er dooi de leeraren reeds vergaderd wordt bij het vaststellen van de rapporten en van de bevordering der leerlingen naar hoogere klassen. Die vergaderingen hebben reeds tal van jaren, misschien wel zoolang de Burgerschool bestaat, plaats gehad, maar schijnen niet voor geschreven te zijn uitdrukkelijk in liet Reglement op het Middelbaar onderwijs. \Ve vermoeden, dat adressant bedoelt die vergaderingen wettelijk voorgeschre ven te krijgen en de practijk aldus door de wet te doen sanctionecren. - Voor zoover ons bekend is werd van de zijde van leeraren nimmer bij ccni- gen gemeenteraad op het houden van schoolvergaderingen aangedrongen. Zou den de leeraren bij het Middelbaar onderwijs minder prijs stellen op hunne zelfstandigheid, dan dit bij de onder wijzers bij het lager onderwijs het ge val is? Dit laat zich mociclijk denken. De eenige verklaring voor het feit, dat deze aanvrage een unicum is ligt o.i. hierin, dat zich de behoefte om schoolvergaderingen, zooals die hier en daar ook hier ter stede, bij het Lager- Ouderwijs zijn geconstitueerd, bij het Middelbaar onderwijs minder deed ge voelen, omdat de aard van het te geven onderwijs aan Middelbare scholen en Gymnasia zoo geheel verschilt van het Lager onderwijs. Aan eerstgenoemde scholen wordt uitsluitend vakonderwijs gegeven. De Directeur van een II. B. S. heefl van alle vakken natuurlijk geen verstand, waardoor de zelfstandigheid van den betrokken vakleeraars uit den aard der zaak zeer groot moet zijn. Methode van onderwijs verschillende vakken, keuze van boekeu ènz. kan moeielijk voor een leeraarsvergadering een onderwerp van bespreking uitmaken zooals dit bij het lager onderwijs het geval is. Vandaar dat zich dunkt ons aan de scholen, waar vakonderwijs gegeven woi dt de behoefte aan officieele gereglemen teerde schoolvergaderingen tot nu toe niet deed gevoelen. Hoewel dus de zelfstaudigheid van den e-raar vrij «el verzekerd is, omdat hij rij is in do inrichting van zijn onder wijs zijn er nog tal van zaken, regeling van huiswerk b.v. die zeer bezwaarlijk alleen door een Directeur kunnen worden geregeld. Wij kunnen ons dan ook moeie lijk voorstellen, dat besprekingen over dergelijke zaken niet aan elke Burger school en dan elk Gymnasium plaats hebben. Misschien dat de te wachten adviezen meer licht verspreiden over deze zaak, dat wij onzen lezers aan ook niet zullen ontbonden. Doopsgezinde Kring te Amersfoort. Godsdienstoefening op Zondag 7 Jan. 1906, te half elf v.m. in het Loge Ge bouw van Persijnstraat 1. Spreker: Ds. E. M. Ten Gate van Apeldoorn. De lieer J. A. Schoterman is door B en W. tot Opper-brandmeestcr be noemd. In de laatste week van het vorig jaar zijn aan het Postkantoor alhier ongeveer 60 000 postzegels van 1 cent verkocht. Een aardig voordeeltje voor het Rijk grooter dan voor Ambtenaren en Bestellers. Mej. J. C. IJperlaan alhier slaagde voor liet diploma Toonkunst voor Zang onderwijs op de bewaar- en Lagere scholen. De hoer W. J. M. Benschop slaagde voor de acte Staatswetenschappen M. O. De tweede abonncm cuts voorstel! in wordt Dinsdag 9 Januari in Amioitia gegeven door de Koninklijke Vereeni ging „Het Nederlandsch Tooneel" Blijkens de in dit nummer voorkomende advertentie zullen worden opgevoerd: De Groote Passie, blijspel in 3 be drijven door Raoul Auernheimer en Dat vergeet men niet, tooneelspel in I bedrijf van Jacques Normand. Het Amersfoortsch Dagblad weet mee te deelen, dat op 29 Januari a.s. in de groote zaal van Amicitia een concert zal worden gegeven door het Rotter- damsehe trio Verhoij (piano), Wolff (viool) en Mossel ('violoncel), terwijl mej. Lotte Roosing (altzangeres) haar mede werking zal verleenen. Bij het internationaal kegelconcours in de Sportbar te Amsterdam, behaalde de heer S. Schuileman den 15den prijs met 44 punten. (Eerste prijs 47 punten). Behalve de reeds vroeger vermelde officieren der Hoogere Krijgsschool, die bij het le reg. veld-art. zullen worden gedetacheerd, wordt van 1 Mei tot I October eveneens alhier gedetacheerd, en wel bij het le regiment huzaren, de le luitenant der inf. C. C. Schmoutziguer. In de maand Januari zal een onder zoek worden ingesteld naar de militaire bekwaamheiden de lichamelijke geoefend heid van lotelingen, die naar een getuig schrift voor viermaander dingen. Yoor Amersfoort, Apeldoorn en Gor- cum zijn hiervoor commissies benoemd, bestaande uit offcieren van het 5e reg. inf. Yoorz. is de maj. J. II. van der Burg, secr. de 2e luit. L. C. Preij. De com missies zijn verder als volgt saamgcsteld: Amersfoort: Kap. F. A. Nieuwenhuijs, kap. W. F. Ruempol en le luit. L. Schutte. Apeldoorn: Kap. A. A. Heisterkamp en Kap. J. F. A. Bischoff. GorcumKap. D. M. Storm van Leeu wen, A. S. Doorman en le luit. J. A. Pet. Bij beschikking van den minister van Biunenl. Zaken is voor het jaar 1906 benoemd aan de Rijks Universiteit te Utrecht tot assistent voor de scheikunde, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, de heer L. R. Sinnige. Zooals wij in een onzer vorige num mert- meedeelden behaalde de kegelclub U. D. I. bij den te Haarlem gehouden kegelwedstrijd verschillende prijzen: De zusterclubs uit de Sociëteit. „De Ver- eeniging" hebben nu besloten de prijs- wiuners hedenavond feestelijk in te halen. Een commissie uit de verschillende kegelclubs zal de Club U. D. I. in ijtuigen van het station halen, waarna aanstonds naar het sociëteitsgebouw zal worden gereden. Daar zal don gelukkigen winners de eerewiju worden aaugeboden, waarbij zij door den voorzitter der sociëteit zullen worden toegesproken. Muziek zal de plechtigheid opluisteren terwijl de avond verder feestelijk zal worden doorgebracht. Ten cini'o hot veelvuldig mishandelen van dieren, hetgeen helaas nog dagelijks voorkomt, zooveel mogelijk tegen te gaan, verzoekt de 2de Secretaris der afdeeling „Gooi- en Eeinlaud" van de Nedeilandsche Verceniging tot bescher ming van diereu, wonende aan de Uirechtsche straat no. 35, allen, die van zoodanige mishandeling getuige zijn of zulks van iemand vernemen, beleefd doch dringend, hem mondeling of schrif telijk daarvan kennis te willen geven, ten einde daartegen zijne maatregelen te kunnen nemen. en Eemland" van de Nederlandsohe Vereeniging tot bescherming van dieren wordt in herinnering gebracht, dat de navolgende 6lagers te Amersfoort gebruik maken van het schietapparaat, door het welk de dieren op de snelste en minst pijnlijke wijze worden gedood. Deze slagers zijn de heeron: G. P. Ittmann, Hof 16; E. J. van Ommen, Arnh.straat 17; F. J. Willenburg, Kromuiestraat 3; C. J. Visser, Nieuwstraat 2; II. Kurpershoek, Arnh.weg 46; F. Meijer, Achter 't oude Stadhuis 6; G. van de Klashorst, Leusderwcg 86'. Op de algemeene vergadering, ge houden te Baurn, den 2Sstcn April 1905, werd eene motie aangenomen, om uit sluitend bij de slagers, die van het schietmasker gebruik maken, hunne be stellingen te doen. De 2de Secretaris der bovengenoemde afdeeling: J. A. SANDBERG. Men verzoekt ons opname van het volgende: De afdeeling „Zeist" van de Neder- landsche Vereeniging tot bescherming van dieren heeft zich met al hare leden, ruim 100, aangesloten aan de afdeeliug „Gooi en Eemland" dier Vereeniging „Eendracht maakt uiacht." Tc Bussum traden sedert October van het vorige jaar 100 nieuwe leden tot de afdeeling toe, dank zij de krachtige medewerking van een dierenvriend aldaar. „Goed voorgaan doet goed volgen." Wat de vereeniging" beoogt, zegt reeds haar naam, een naam, welke de sympathie van eiken weldcnkcndcn en van ieder, die ware beschaving lief heeft, moet opwekken. Geene ziekelijke dierenvertroeteliug, maar bescherming van het dier, wanneer eu waar het die bescherming behoeft. Amcrsf. Trauiweg-Maatscli. Dec. 1905. Dec. 1904. Aantal betalende passagiers 5888 5773 Opbrengstder pas sage f 416.57" f 443.72" Totaal opbrengst - 477.88" - 475.02 Opbrengst per dag kilometer - 8.56 - 8.51 1905. 1904. Aantal betalende passagiers S4871 77247 Enkele ritbiljetter. 21500 28212 Dubbele 11057 17396 Strooken van 4 ritten 6805 Ticnrittenboekjes. 1707 1703 Opbrengst derpas sage f 6354.92 f6287.07" In 1905 had eene niet onbelangrijke tarief verlaging plaats met betrekking tot de couponstrooken en tienriiten- boekjes. Dr. P. Groeneboom Jr., thans leeraar aan het gymnasium te Utrecht, komt als no. 1 voor op de aanbeveling voor conrector aan het gymnasium te Assen. Het Nieuwe jaar zet zich gunstig in voor onze schaatsenrijders. De ijsbaan van den heer Van Acliter- bergh werd gisterenmiddag en avond druk bereden. En heden was het bezoek nog druk ker, waartoe het minder gure weer zeker niet weinig zal toe bijdragen. Met zoo'n venijnig windje als er Dinsdag stond is het dan ook niet bijzonder aan genaam op zoo'n vlakte te rijden. De heer Van Achterbergh doet anders zoo veel mogelijk om het den liefhebbers zoo aangenaam mogelijk te maken. Een lustig wijsje, al is het dan ook maar van een draaiorgel, werkt zeker mede om er trots wind en koude, een vroolijken geest in te houden. En nu komt er nog een pretje, naar men ons meedeelt. De mascaradc, die hedenavond op het ijs zou worden gehouden, zeker iets zeer up to date voor Amersfoort, gaat niet door. Dit zou ook voor Amersfoort iets al te nieuw zijn, maar nu krijgen we dezer dagen een groot ijs feest, waarvan jong en oud zeker zal kunnen genieten. Het Bestuur van de Amateur Foto grafen Vereeniging te Amsterdam deelt ons mode dat die vereeniging heeft uit geschreven een nationale:: wedstrijd van kunstlicht opnamen (avondfotografiSn), de eerste van dien aard in ous huid. Gaarne voldoen we aan het verzoek om daarop in ons blad de aandacht te vestigen. Tevens laten we het programma van dien wedstrijd hier volgen. Art. 1. De wedstrijd is open voor alle Nederlanders alsook voor leden der A.-F.-Y., die buitenslands verblijf houden. Art. 2. Verlangd worden fotografiëu, gemaakt door middel van kunstlicht en het karakter daarvan weergevende. Do lichtbron moet geheel of gedeeltelijk op de foto voorkomen. Hulpverlichting, geen kunstlicht zijnde, mag worden gebruikt als aan het effect der kunst- vcrlichting daardoor geen afbreuk ge daan. Art. 3. Er zal in vier klassen kunnen worden ingezonden, te weten: a. Portretten, genres en intérieurs op papier, formaat en procédé geheel vrijgelaten. Motto of titel moet op don achterkant voorkomen. b. Portretten, genres en intérieurs als lantaarnplaatformaat 8.3X8-3 do plaatjes voorzien van dekglaasjes, waarop aan den bovenkant de stippen en aan den onderkant motto of titel. e. Nachtelijke stadsgezichten of andere buitenopnamen, op papier, of formaat en procédé geheel vrijgelaten. Motto of titel moet op den achterkant voorkomen. d. Nachtelijke stadsgezichten of andere buitenopnamen als lantaarnplaat, formaat 8.3X8.3, de plaatjes, voor zien van dekglaasjes, waarop aan den bovenkant de stippen en aan den onderkant motto of titel. Art. 4. Eén inzender kan in vel schillende klassen mededingen. Het aantal in te zenden foto's in elke klasse is niet gelimiteerd. Ter beoordeeling door de jury zal echter niet de collectie, doch de naar haar oordeel beBte foto daaruit in aanmerking komen. Art. 5. Do jury zal bestaan uit 5 leden der A.-F.-V. Zij zal te beschikken hebben over: de nieuwe, groote plaque der ver ccniging als 1ste prijs in elke klasse; de bestaande groote plaque der ver eeniging als 2de prijs in elke klasse; de bronzen medaille voor verdienstelijk fotografisch werk als 3de prijs in elke klasse. De eerste prijs kan in silver worden uitgereikt. De jury behoudt zich het recht voor deze onderscheidingen niet toe te kennen. Art. 6. Alle inzendingen moeten on der motto met begeleidend naam kaartje en adres in couvert met dat motto uiterlijk zijn ingekomen op 1 Maart 1906, aan het adres van den Secretaris der A.-F. V.-, Vereenigings- gebouw, Spui hoek Handboogstraat 2, Amsterdam. Op elke zending moet vermeld wor den voor welke klasse zij bestemd is. Verpakkingen moeten zoodanig zijn, dat deze voor terugzending dienstig kunnen wezen. Terugzending zal vóór 1 Mei 1906 geschieden. Art. 7. De Amateur Fotografen-Ver- eeniging behoudt zich het recht voor, de ingekomen foto's in hare lokalen te exposeeren en keuze te doen voor eene kunst-illustratie in het foto-tijdschrift „Lux". Art. 8. In alles, waarin dit program ma niet mocht voorzien, besluit het bestuur in overleg met de jury. Burgerlijke Stand. van 30 tot 3 Jan. GEBORENKlaas Barend, z. van K. Smink en D. Bonhoff. Jacobs Martha, d. van II. van Doorn en J. Akkerman. Gijsbertus Cornclis, z. van Pot hoven en J. van Heesik. Hendrikus, z. van R. Schoondcrbcek en A. de Groot. Hendriks Everdina, d. van E. Ruizendaal en II. de Boef. OVERLEDEN: Jannetje Walet, oud 74 j.. ongeil. Adrianus Langras, oud 70 j., echtgcn. van J. Williams. Jan Lieftink, oud 67 j., wedu. van A. Baten burg. 380e Staatsloterij. Vierde klasse. Trekking van 2 Jan. 1906. (500 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Lcinwebi-r te Amersfoort (Bree- destraat 22) zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijzen van f 65. 2480 2498 3723 3725 4444 4467 4846 6178 6179 7458 13428 13430 13543 19642 1966919672. Te zamen 16 prijzen. De familie BUSCH KEISER betuigt haar welgemcenden ilank voor de talrijke en hartelijke bewijzen van deelneming, bij het overlijden van haar diepbetreurden Vader, Behuwd- en Groot vader ontvangen. SOCIËTEIT AMICITIA. op Diustlag 9 Januari 190tf, tc geveii door de Kon. Ver. „HetNederl. Tooneel." Opgevoerd worden blijspel in drie bcdr. door RAOUL AUERNHEIMER, eu tooneelspel in 1 bedrijf van JACQUES NORMAND. Abonué's kunnen nog kaarten krijgen bij don kastelein A f 1.50, tot uiterlijk A Jan., V uur nam. Plaatsbespreking van af Zaterdag van 122 en voor leden ook van 4O namiddag. Entrée le rang f2.2e rang fO.75, (militairen l'O.SO.) Bureau 7 uur. Aanvang 8 uur. in fraai gedecoreerde Bussen. l/2 Kü. inii. f 1, 1 55 55 0,55. VlO 55 *5 0.25. 1. Beginselverklaring algemeen werkprogram, gemeenteprogram Prijs 2 et. u 2. Wat de vrijzinnig-democraten willen2 fe 5 3. Waarom algemeen kiesrecht?2 4. De Eerste Kamer„2 I b 5. Evenredige vertegenwooordiging2 6. Het wetsvoorstel tot grondwetsherziening2 7. Onze gemeentelijke politiek2 c "ïj 8. Vrijhandel of protectie?2 9. Wettelijke beperking van den arbeidsduur2 2 J0. Een volksleger2 I TC 11. Wat de vraag op staatserfrecht beteekent2 l 12. De jachtwetn 2 1 13 Staatsexploitatie onzer spoorwegen2 I ;g "ft 14. Het pachtcontracht2 I - 15. Onze koloniale politiek,2 v J .z 16. De zee en de kustvisscherij en haar belangen2 Alle nummers samen franco per post f0.35. No. 51. Verplichte verzekering van werklieden tegen de geldelijke ©rE1-^ - gevolgen van invaliditeit en ouderdom. Rapport Prijs 30 et. (20 ct.) 52. Werkzaamheid op gemeentelijk gebied. Program met toe- c- lichtende aanteekeningen bewerktPrijs 50 et. (30 ct.) u g 53 Landbouwparagraaf met toelichting20 (15 Toezending van een of meer nummers aan te vragen bij den lieer I#. VAN OE VEBEN, Kuiperstraat 51 te LEIDEN, of bij den Necietarig vau deu Boud. Nummers 52 en 23 ook by eiken boekhandelaar.

De Eemlander | 1906 | | pagina 3