X A. J. VAN ZALINGEN, J Stadsnieuws. Advertentiën. fêeuuldSl.Nicelaasi Cén Cxtra Voordrachtenavond Aan onze partijgenooten, Industrie- en Huishoudschool. INDUSTRIE-en HUISHOUDSCHOOL, ER UND SEINE SCHWESTER, Concertzaal „DE AREND" candidaat, die daarvan niet het flauwste flee had, maar voelde dat hij toch iets hoest zeggen, stond op en kreeg de Ichera op zijn hand door het deftige antwoord: „De hoeveelheid melk die $eu koe dagelijks geeft hangt af van ücn afstand van de boerderij van de dorpspomp!" Dat was niet minder handig dan het optreden van den Lecwarder burge meester, van wien de Controleur het volgende verhaalt. Een der sociaal-democratische raads leden sprak in de raadszitting over de achterlijkheid der gemeentelijke politiek van Frieslands hoofdstad, en eindigde zijn speech met deze woorden „In de rij der steden maakt Leeuwar den een droevig figuur: "Wat meer ventilatie in deze zaal zou voor de gezondheid van de gemeente alleszins bevorderlijk zijn." Daarop wendde de burgemeester zijn edelachtbaar hoofd om en sprak op ijskouden toon tot den bode: „Ach, bode, wil-je even de ramen opentrekken." Even onverwacht en komisch als deze gevatte repliek is de eigenaardige advertentie, welke in de Opr. Haarl. Ct. wordt aangetroffen: „Heden vertrok naar betere gewesten mej. wed. Beke Tillema, in den ge zegenden ouderdom van 83 jaren en ruim 4 maanden. Hare dankbare kamerbewoner, A. DALETRA." Dat is de dankbaarheid toch wel tot liet uiterste gedreven! 4. Op verzoeken, sub 2 genoemd, is art. 36 tweede lid, niet van toepassing voor zoover de verzoeker op 15 April 1905 het bedrijf uitoefende in de lokaliteit, waarvoor het verlof wordt gevraagd. Het verlof wordt evenwel ingetrokken, in dien die lokaliteit op 1 Januari 1916 niet vol doet aan de eischen, krachtens art. 35 ge steld, voor zoover die eischen goldenopbet tijdstip, waarop het verlof werd verleend. 5. Zij, op wier ingevolge artikel 65, tweede lid, der Drankwet (Staatsblad 1904, No. 235) ingediend verzoek om verlof voor het in werking treden dezer wet afwijzend is be schikt op grond van artikel 36. eerste lid, 2o, kunnen een nieuw verzoek om verlof indienen vóór 1 Maart 1906. Op dat verzoek wordt vóór 1 Mei 1906 schriftelijk beschikt. Zij, die hun verzoek om verlof voor de voortzetting van den verkoop van alcohol houdenden drank, anderen dan sterken drank, hebben ingediend vóór 15 April 1905, en op wier verzoek afwijzend is beschikt op grond van artikel 36. tweede lid. kunnen een nieuw verzoek indienen vóór 1 Maart 1906. Op dat verzoek is van toepassing het bepaalde in artikel 65, laatste lid. Op verzoeken, ingediend op grond van het eerste en tweede lid van artikel 2, der Wet van 30 December 1905 is het be paalde in artikel 12, eerste, tweede, derde, vierde en vijfde lid niet van toepassing. Amersfoort, 15 Januari 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KUOESE. De zangvereeniging „Kunst naar Ver mogen" heeft tot directeur benoemd de lieer C. A. Heunks. Wij lieriiiiiercu eraaii, dat vóór 15 Februari a.s. <le nieuwe kiezers op de lijsten moeten ziju gebracht en wekken op tot uitbrediug van het kiezers- aautal. Fr ziju uog schier iu iedere gemeente personen, die ver zuimen zicli als kiezer op te geven, hoewel zij aan de gestel de voorwaarden voldoen om op de kiezerslijst geplaatst te kunnen worden. Kennisgeving. Herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen. DE BURGEMEESTER der Gemeente AMERSFOORT. Gezien art. 26 der Wet van 2 Mei 1897 (Staatsblad no. 124); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat eene algemeene opgaaf van den inhoud der kennisgeviugen, bedoeld bij die wets bepaling, omtrent de herziening van de be lastbare opbrengst der gebouwde eigendom men volgens art. 2 der Wet van 11 Januari 1904 (Staatsblad no. 5) in de Kadastrale ge meente Amersfoori, onder bijvoeging vau den kadastralen legger en do plans, op de Secretarie der Gemeente is nedergelegd ter kostelooze inzage van belanghebbenden ge durende twintig dagen na heden. Amersfoort, 15 Januari 1906. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gelet op art. 264 der Gemeentewet. Doen te weten,dat het le suppletoir kohier dor Inkomstenbelasting over het dienstjaar 1905, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Utrecht, in afschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der Gemeente voor ieder ter lezing liggen. Amersfoort, 15 Januari 19C5. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Wijziging Drankwet. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dei- Gemeente AMERSFOORT maken bekend, dat bij de Wet van 30 December 19U5 (Staatsblad No. 3(il) artikel €5 der Drankwet (Staatsblad No. -235, van 1904) is gewijzigd en vestigen naar aanleiding dier wijziging de aandacht van belangheb benden op het volgende: 1. Verkoop "au alcoholhoudender drank anderen dan .sterken drank en van alcohol vrijen drank in eene lokaliteit, als bedoeld in art. 34, eerste lid der Drankwet, kan zonder verlof geschieden tot 1 Augustus 1906. 2. Een verzoek om verlof voor de voort zetting van dien verkoop na 31 Juli 1906 moet ingediend worden voor 1 Maart 1906. Vóór 1 Mei 19U6 wordt op bet verzoek schriftelijk beschikt. 3. Op verzoeken, sub 2 genoemd is het bepaalde in artikel 36, eerste lid. 2o, niet van toepassing voor zoover de. daar bedoelde veroordeelingen zijn uitgesproken wegens feiten, begaan vóór 15 October 1904. De commandeurs van spuit no. 3 L. Th. van Zwol Jr. en A. P. C. de Bruijn hebben als zoodanig ontslag gevraagd. Aan den heer L. Th. Zwol Sr. is op zijn verzoek, als brandmeester van spuit no. 3 eervol ontslag verleend. Vrijdag 19 Januari ten 8 uur n.m, zal in het lokaal do Arend eene lezing worden gehouden voor de onderofficiers- vereeniging Ons Belang, waarin als spreker zal optreden de WelEdel Geboren heer Jhr. Ham, gepens. Kapi tein der Infanterie, het met onderwerp: Inrichting en samenstelling van ver schillende legers, in het bijzonder van ons leger, noodzakelijkheid van hervor ming. Naar het Utr. Dbl. uit goede bron verneemt, zullen dit jaar zeer waar schijnlijk geen grootc najaars-manoeuvres worden gehouden. In de zitting der arrondissements rechtbank van Utrecht van Maandag 15 Januari werden de volgende uitspraken gedaan II. F., 29 jaar, huisvrouw van A. v. d. B. to Soest, bekl. van beleediging van J. v. d. II. te Amersfoort, vrijge sproken. A. IC., 22 jaar stucadoor zwervende, bekl. vau mishaudeling van J. R. te Amersfoort veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. Bij Kon. besluit is, met ingang van 16 Jan. 1906 benoemd tot buitengewoon geëmployeerde bij de Rijk-telegraaf E. L. J. Ilajeuius te Amersfoort. Do kapitein der inf. A. C. de Yos, thans voor de tweede maal op non- activiteit wegens het waarnemen van een particuliere betrekking te Leiden, zal binnen kort weder in activiteit wor den hersteld bij het 3e Regiment. Op 28 Februari zal door de leerlin gen van de Muziekschool een concert voor genoodigden worden gegeven. Het wolbekende tweetal Solser en Hessc heeft het voornomen om begin Februari met een gezelschap hier een uitvoering te komen geven. We herinneren aan den Nutsavond welke morgenavond in Amicitia wordt gegeven. Ouder verwijzing naar de in dit nummer voorkomende advertentie her inneren we er aan, dat er hedenavond in de Arend een voordrachtenavond wordt gegeven, met medewerking van het duo Carols. Wie deze twee wel eens heeft gezien en gehoord, zal ongetwijfeld niet ver zuimen thans weer eens te gaan luiste ren, want zij zullen zich herinneren, dat alleen dit duo al, de kunst uitnemend verstaat om het publiek een gezelligen avond te verschaffen. Door het samenvallen met de ver gadering van „Handel en Nijver heid" konden wij Donderdag de ver gadering van „Flchite" niet bijwonen. Daarom nemen we thans het volgende verslag over uit het A. D. Vergadering van de oudheidkundige vereeniging „Flchite" op Donderdag 11 Januari. Te kwart na acht uur opent de voor zitter, de hoer O. G. II. Heldring, de vergadering. Alvorens over te gaan tot het doen lezen der notulen, wonscht hij een enkel woord te spreken naar aanleiding van het groote verlies, dat de vereeniging heeft geleden door het overlijden van den heer C. B. Kok. Zijn heengaan, aldus vervolgt Spr., is voor onze vereeniging een moeielijk te herstellen verlies. De heer Kok was eon ijverig en nauwgezet bestuurslid. Als levenstaak had hij zich gesteld de ver eeniging tot bloei te brengen. Zijn da- gelijksche wandeling leidde naar het museum. Met nauwgezetheid behandelde de overledene de financieele aangele genheden. Vele veranderingen werden op zijn voorstel aangebracht. In alle kamers van het museum bevinden zich onderscheidene voorwerpen, van hem en van zijn familie afkomstig, en juist deze ziju voor ons museum van zeer groote waarde, omdat zij zijn uit Amers foort, de stad waar ICok en zijn ouders en grootouders hebben gewoond. Hij was uitstekend op de hoogte van Amersfoort's toestanden, wat der ver eeniging zeer ten goede kwam. Ook als vriend betreur ik zijn heen gaan ten zeerste. Vele uren heb ik met hem in het museum doorgebracht en kwam ik bij hem om raad, ik was er zeker van hem altijd gereed te vinden om bijstand te verleenen. Zijn nage dachtenis zal bij ons allen in dankbare herinnering blijven. Bij opening van ziju testament, bleek andermaal, hoe do heer Kok voor de vereeniging had gezorgd. De voorwerpen toch, die hij aan de vereeniging heeft vermaakt, bleken bij taxatie oen waarde van f 5000 te hebben, terwijl een en ander vrij van successierecht was. Thans worden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. De voorzitter deelt voorts mede, dat dr. H. J. Rcijnders wegens ongesteld heid verhinderd is de vergadering by te wonen. De rekening en verantwoording wordt- nagezien en goedgekeurd. Het totaal der ontvangsten bedraagt f 1949.94'/-j dat der uttgaven f 1946.13l/j, aldus een voordeelig saldo van f 3.81. Voor het nauwkeurig beheer dezer gelden wordl den penningmeester, den heer A. M. Tromp van Holst, dank gebracht. Tot bestuurslid (secretaris-conservator) wordt herbenoemd de heer W. Crooc- kewit "W.Azn. In de plaats van wijlen den heer C. B. Kok wordt gekozen de heer mr. H. J. M. van den Bergh. Vervolgens worden uitgeloot 4 aan deden van de geldleening, aangegaan in 1898, en wel de nummers: 14, 13, 25, en 3. Uit het jaarverslag kunnen we het volgende meedeelen: Op 1 Jannuari 1906 bedroeg het aan tal leden 154. De financieele toestand is echter niet zoo gunstig te noemen. Het jaar 1906 belooft oen moeilijk jaar te worden. De verzameling voorwerpen is n. 1. ver rijkt en uitgebreid, waardoor het gebouw te klein wordt en het bestuur bereids plannen tot uitbreiding heeft beraamd. Overigens vermindert de belangstelling in het museum niet. In 1905 bedroeg het aantal bezoekers 1278, tegenover 1162 in 1904. Dit jaar zal met het verven van het houtwerk een aanvang worden gemaakt. Voorts herinnert het verslag in gevoel volle woorden aan het verlies van den heer C. B. Kok. Ten slotte maakt het nog melding van de verhooging van subsidie van de ge meente, doch Rijk en Prov. Staten konden aan een subsidie-aanvrage geen gunstig gevolg geven. Bij het laatste punt worden de plannen van het bestuur omtrent de uitbreiding van het museum goedgekeurd. In dit nummer komt een advertentie voor omtrent aangifte voor den tweeden halfjaarlijkschen kookcursus aan de Ind. en Huipil, school. Gaarne vestigen we daarop in 't bijzonder de aandacht, onzer lezeressen. Deze inrichting toch heeft in den korten tijd van haar bestaan ge toond tc voorzien in oen werkelijk ge voelde behoefte, en door aanvulling cn uitbreiding der cursussen zal zo nog meer aan haar doel kunnen beantwoorden. Dat het geschreeuw over en tegen deze school, waarvan we voor een jaar nog zoo volop genoten tot zwygen is gebracht, moet zeker voor een niet gering deel ook hieraan worden toegeschreven, dat de tegenstanders dei- school zich werkelijk in haar inrichting hebben vergist. Het groote bezwaar, dat het alleen een school zou worden voor goed betalende leerlingen, die dan evengoed elders konden gaan, zal zeker niemand meer durven of liever kunnen opwerpen. "Wij gelooven tenminste dat het grootste contingent der leerlingen niet afkomstig is uit de met aardsche goederen rijk gezegenden. Trouwens het schoolgeld, dat zoo goed als geheel naar draagkracht wordt geheven, maakt het mogelijk, dat de school openstaat voor alle leerlingen, zonder onderscheid van rang of stand. Naar wij vernemen zijn er ook nog bij de Teekenklasse van Woensdag namiddag van 24 enkele plaatsen open. Naar wij vernemen zal er volgende week een buitengewone vergadering worden gehouden van de Ambachtsschool. Examens handwerken. Door den Minister van Biuncnlandsche Zaken is bepaald, dat de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige en in de fraaie handwerken voor meisjes voor het jaar 1906 zullen aan vangen op 14 Februari e.k. (zich aan te melden vóór 1 Febr. bij den voor zitter, onder overlegging van geboorte akte en een getuigschrift van zedelijk gedrag) en dat de commission, met het afnemen dezer examens belast, zitting zullen houden voor de nuttige hand werken te Breda, 's Gravenhage, Utrecht en Zwolle en voor de fraaie handwer ken te Breda, 's Gravenhage cn Zwolle: en zijn benoemd tc: Utrecht.: Tot lid en voorzitter der commissie voor de nuttige handwerken, J. C. Fabius, inspecteur van het lager onderwijs in de tweede inspectie; tot leden, de dames: A. S. Borreman, ge boren Philips, te Utrecht; II. J. De Kroon te Utrecht, onderwijzeres aan de Rijksnormaallessen te Maarssen; A. M. Van der Velden, onderwijzeres aan de leerschool verbonden aan de gemeente lijke kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Amsterdam; S. C. Visée, leerares aan de industrieschool voor meisjes te Rotterdam; tot plaats vervanger van den voorzitter, "W. Miadel- veld Viersen, schoolopziener inhetdistrict Utrecht; tot plaatsvervangende leden de dames: J. M. Knoppers, onderwijzeres aan de Rijksnormaallessen te Amerongen C'. J. "W. Verburgh, onderwijzeres aan de Rijksnormaallessen te Utrecht. Vrede-ten toonstelling. Naar ons wordt medegedeeld zal op 5 Februari a.s. in het gebouw van Kun sten en Wetenschappen te Utrecht eene vergadering worden gehouden, waarin de ontwerpstatuten zullen worden be handeld voor de te stichten Internationale Vereeniging „Vrede-tentoonstelling". Het doel dier Vereeniging is: de inwijding van het "Vredespaleis te Den Haag (Carnegiestichting) tot een gebeurtenis te maken, waarop gedurende langen tijd de aandacht van de gcheele wereld gevestigd zal zijn cn daardoor te bevorderen dat een internationale rechtstoestand ontstaat die den Moedigen strijd kan vervangen. De middelen om hiertoe te geraken zijn in de ontwerp-statuten als volgt genoemd. a. het tot stand brengen en houden eener Wereld-vredetentoonstelling iu Nederland, bij gelegenheid van de vol tooiing en inwijding van het Vredes paleis (Carnegiestichting) te 's-Graven- hage. b. het inrichten van internationale congressen en het doen houden van voordrachten. c. het zoeken van samenwerking met vereenigingen, die een gelijksoortig doel beoogen. lhet uitgeven van geschriften. Men verzocht ons mede te deelen, dat de uitnoodigingen tot het bijwonen der vergadering, met afdruk dor ont werp-statuten binnen enkele dagen wor den verzonden aan hen, die zich reeds als stichter opgaven. De lijst van stichters, die wij het laatst zagen, bevat ruim 460 namen, waaronder vele van eerste personen hier te lande. Lijst van brieven en briefkaarten geadresseerd aan onbekende adressen, le Helft Januari 1906. A. Bran (P) Amersfoort. Mv. Bever Atnhem. J. Wolf Amersfoort. Mej. wed. ten Hope Amsterdam. Ring Lunteren. Mej. A. Kelder Rotterdam. C v. Unen Utrecht. N. Engelhard Vaart. BRIEVEN (Buitenland.) It. a. Jons Brussel. BRIEFKAARTEN (Binnenland). J. Kampei-.1' J. v. Aider Amsterdam. P. Lumbcrg Leeuwarden. G. Stckelenburg Utrecht. Hausbuith Zeist. BRIEFKAARTEN (Buitenland). Mme Lanian Brussel. Mej. W. Fhumann Liezen. SPOBT. Uitslagen der wedstrijden: A. "W. II Quick n 16. Quick IH U. V. V. II 2—4. Victoria II II. V. C. I 24. Burgerlijke Stand. van 13 tot 16 Jan. GEBORENGerardus, z. van A. van Lent en II. Koenen Herman, z. van II. Gerritzen en A. Bruman. Anna Christina, d. van G. van Hoed en A. C. van Leeuwen. ONDERTROUWD: G. Hagenbcuk en G. van der Horst. OVERLEDEN: Pieter Hendrik Los, oud 19 j., ongeil. te AMERSFOORT, Hendrik van Viandenstraat 19. In FEBRUARI beginnen de tweede halfjaarlijksche kookcursus voor dienstboden op Dinsdag-avond en de tweede halfjaarlijksche kookcursus voor dames op Woensdag en Donder dag-morgen. Aangifte vóór 31 Januari. De Directrice, li. M. S. J. DE HOEE. CONFISEUR, Langestr. 1, hoek Varkensin. Steeds versch verkrijgbaar: v 12 cent per ons. Schouwburg Utreclit. De op Donderdag 18 Januari aangekondigde GASTVOORSTEEUIWO. door het Weener Operette-Ensemble van het Rembrandt-Theater te Amsterdam (De verstoorde Tooneeluitvoering), gaat wegens ongesteldheid WIET DOOB. Haat zien! AMERSFOORT. Eaclieii Arnbeinscheweg. op WOEWSDAU 17 JAN. l«Ot». Onder Directie en medewerking van den Heer en Mevrouw CAREUS, Holl. Karakter- en Operette-Duettisten van de Variété „Flora" van Amsterdam. O. a. zal worden opgevoerd: De Verliefde Militair. Operette iu één bedrijf. Het eerste optreden van een Vi ouwelijke Advokaat. Karakter duet. De Geheel-Onthouder. Komische Voordracht. JAWS en ERAWS, Fln-de-Si£cle Potpourrle. Een verkeerd Adres. Komisch Duet, enz. enz. enz. Entrée le Rang 50 cents 2e Rang 25 eents. Aanvang 7' j uur.

De Eemlander | 1906 | | pagina 3