Stadsnieuws. Allerlei. Voor allo ander# categoriën van kiezers is (behoudens de hieronder aange wezen uitzonderingen) aangifte ten stad- huize noodig vóór Fobr. a. s. (For mulieren van aangifte kosteloos ver krijgbaar). Woningkiezers zijn de hoofden vau gezinnen of alleenwonende personen (lodgers), die sedert 1 Aug. 1905 of 31 Jan. 1906 krachtens huur een woning of gedeelte daarvan hebben bewoond, waarvan de werkelijke huurwaarde f 1.50 (stadsgedeelte) of f 1— (overige deel) per week bedraagt. Woningkiezers die hel vorig jaar op de kiezerslijst stonden en niet zijn ver huisd behoeven zich niet opnieuw aan te geven. Loonkiezers zijn degenen die op 31 Jan. 1906 dertien achtereenvolgende maanden in één, hoogstens in twee be- i trekkingen zijn werkzaam geweest (in- wonende zoons in het bedrijf der ouders) en als zoodanig hebben genoten een loon van f 400 (St.ged.) of f 300 (ov.d.) i Vrije woning op inwoning wordt be- rokend op f75 of f37.50 en vrije kost en inwoning op f 275 of f 200 voor beide i stadsgedeelten. j Loonkiezers die reeds op de vorige kiezerslijst voorkwamen krijgen een i aangiftebiljet toegezonden. Met loonkiezers zijn gelijkgesteld I degenen die aan pensioen of lijfrente f 400 inkomen hebben. Pensioenkiczers, die reeds op de vorige lijst voorkwamen, behoeven zich niet opnieuw op te geven. Grootboek- of spaarbankkiezers zijn zij, die op 1 Februari 1906 sedert een i jaar den eigendom met recht van vrije 1 beschikking hebben van ten minste f100 (nominaal), ingeschreven in de Grootboe ken der Nationale Schuld of van ten i minste f50, ingelegd in de Rijkspostspaar- i bank, in een gemeentelijke spaarbank, of - in een spaarbank, beheerd door het be- 1 stuur van een rechtspersoonlijkheid bezit tende Yereeniging, van een naanffooze vennootschap, van een coöperatieve vereeniging, of een stichting. Hij, die op dezen grond reeds het vorig jaar kiezer was en voor wien die gr»nd ook thans nog bestaat, behoeft zich niet opnieuvl' aan te geven. Examenkiezers zijn zij, die met goed gevolg hebben afgelegd een examen in gesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemeenen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid tot eeuig ambt, de vervulling van eeuige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. Hij, die op dezen grond het vorig jaar reeds kiezer werd, behoeft niet opnieuw aangifte te doen. „Wie niet sterk is moet slim zijn", zegt het spreekwoord. Zoo denken de stroopers er ook over, en bek end is het, hoe zij allerlei middeltjes er op uitvinden om aan den sterken arm te ontsnappen. Eeen aardig staaltje van die stroopers- 6limheid wordt ons uit Friesland vermeld. Daar had nl. een strooper aan zijn vriend een haas beloofd, op diens ver jaardag 23 Januari, dus in den verboden jachttijd. De vriend wees er op, dat het moeilijk zou zjjn den haas te zenden, want de politie zag zoo streng toe. De strooper echter begon te lachen. Zie hier hoe hij zijn belofte hield. Dg 23e Januari kwam. Voor het huis van den vriend hield een kinderwagen stil, waarin een kindje van ongeveer drie jaar zat, terwijl een meisje van 12 jaar, den wagen duwde. Het kind >n den wagen zat op een kussen en dat kussen moest aan net adres van den vriend bezorgd worden, zoo zei het oudste meisje. In het kussen zat de beloofde haas, een dikke van bijna 9 pond. Het kinderwagentje was de woningen van twee veldwachters gepasseerd en twee marechaussees tegengekomen. Blijkbaar bezit de strooper heel wat meer gevatheid, dan de brutale Duitscher, van wie de N. R. Crt. het volgende meedeelt. Een tiental dagen geleden kwam te Sittard een onberispelijk gekleed 30-jarige Duitscher aan, met rijtuig en een mooi ren paard, in gezelschap van eene chic ge- kleede dame, welke hij voor zijne vrouw uitgaf, en van een jockey. Hij nam intrek in het naast het stadhuis gelegen loge ment van den heer II. Kallen, tevens rijtuigverhuurder. De Duitscher gaf voor te heeten Götze, leefde er oogenschijnlijk fatsoenlijk van en was ruimschoots van geld voorzien, dat hij voorgaf op de- wedrennen in Spa gewonnen te hebben. Na vijf of zes dagen verscheen er een tweede dametje, en de eerste gezellin vertrok; en hetzelfde was het geval met de tweede, toen er Vrijdag weer eene blondine arriveerde. Doch nu gaf de dochter van den hotelhouder te kennen, dat deze „dame" niet met hem op dezelfde kamer kon logceren; dat was immers zynevrouw niet! „Oh," gaf onze Duitscher ten antwoord, „ik houd er wel een stnk of zes, zeven vrouwen op na, de eene nog mooier dan do andere." Dat ging, zeer begrijpelijk, de zedelijkheidsbegrip pen van de hotelhoudersdochter te ver, en daarom werd sinjeur Vrijdag 1.1. ge dwongen oin te vertrekken. Bij zijn ver trek werd alles betaald, hij vertrok met rijtuig en paard en de dienzelfden dag aangekomen schoone, volgens zijn voor geven, naar Maastricht. Zaterdag echter kwam bij den bur gemeester van Sittard een telegram van de politie te Dusseldorf, waarin verzocht werd, den in de herberg van Kallen logeerenden Duitscher, genaamd Götze, onmiddellijk te arresteeren, daar hij werd beschuldigd van diefstallen, in Duitschland gepleegd. De inspecteur van politie Lommen uit Sittard toog onmiddellijk op onderzoek naar Maas tricht, alwaar Zaterdagavond tevergeefs alle hotels en logementen werden afge zocht. Zondagavond werd de iuspecteur Lommen echter op 't spoor gebracht van den voortvluchtigen Duitscher door dcti koopman P. K. uit Sittard. die hem had aangetroffen in 't hotel Onnou aan 't station te Beek-Elsloo. Zondagnacht om 2 uur werd hij in dat hotel, geuoe- gclijk met een drietal Beekenaren kaartspelend, aangetroffen en gearres teerd. Op hem werd slechts oen bedrag gevonden van 600 mark aan Duitsch bankpapier en eenig klein geld bevon den. Zijne blonde schoone vergezelde hem In zijn arrest naar Sittard. Inmiddels werd gisterenavond de politie in Dusseldorf van de arrestatie per telegram verwittigd en worden nadere instructies omtrent de uitlevering heden afgewacht. Volgens de meeuing der politie en van den logementhouder K. alhier, heeft de eerste of tweede „schoone" uit jaloezie de Duitsche politie op 't spoor van den misschien beluchten dief ge bracht. Zoo zie jc weer hoe voorzichtig je moet zijn tegenover het schoone geslacht! Voorzichtigheid past ook aan de Hage naars, die in de laatste dagen groote kans loopen „gegroend" te worden door de talrijke groen geverfde palen van de electrische tram. Aan de „ontgroende" palen kan men duidelijk zien, dat er al minstens eenige dozijnen Hagenaars rond loopen met groene verf aan hun jassen of broeken. Gelukkig dat groen de modekleur is, anders zou de onvoorzichtige verver, die geen staketsel om de palen gezet had, heel wat schadevergoeding hebben te betalen. Nu zal het nog wel los bopen! De „groentjes tegen wil en dank," moeten het maar even leuk opvatten als de kleine jongen, die van zijn onder wijzeres een standje kreeg, omdat zijn handen zoo vuil waren. „Jantje, zei ze, je moet niet weer met zulke vuile handen op school komen. Wat zou je er wel van zeggen als ik met vuile handen op „school kwam?" „Niets, juffrouw," was het terstond gegeven antwoord. „Zoo onbeleefd zou ik niet zijn." Een jongen, die zoo bij de hand is zou zeker ecu goede klokkeluider zijn, althans beter dan een kleermaker te Losser, die de klok aldaar zou luiden en in het klokketouw verward raakte. Het touw sloeg hem als een strik om den hals, en hij ging mede de hoogte in. Gelukkig waren er dadelijk nicnscheu bij de hand, die hem uit zijn benarde positie verlosten, zoodat de slapbeenerige „hoogvlieger" weer op de kleermakers tafel kon gaan zitten, waar hij blijkbaar beter in zijn element is. Kennisgeving. Aangifte ter inschrijving voor de Nat-Militie Lichting 1907. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Amersfoort; Overwegende, dat het register van inschrij ving voor de nationale Militie op den 31en Januari a. s. des namiddags te 4 ureu, voor- loopig moet worden gesloten en dat de per sonen, die zich na den 31en Januari ter in schrijving aanmelden, worden gestraft met eene boete van ten hoogste f 100. Brengen, onder verwijzing naar hunne kennisgeving betreffende de aangifte ter in schrijving voor de Nationale Militie ter ken nis van de jongelingen, die in het vorige jaar den achttien-jarigen leeftijd hebben bereikt en derhalve geboren zijn in het jaar 1337, dat, zoo zij in gevolge de bepalingen der Mitótiewet 1907 voor inschrijving in deze Gemeente in aanmerking komen en de aan gifte daartoe nog niet hebben gedaan, zij alsnog vr de sluiting van ge meld register behoor en te z ij n ingeschreven ongeacht of zij redenen tot vrijstelling van den dienst mochten heb ben of zelf reeds in vrijwilligen militairen dienst zijn. De aangifte ter inschrijving kan als nog worden gedaan ter gemeente-secretarie op werkdagen van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uron. Amersfoort 25 Januari 1906, Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, WUYTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. 9 Openbare "Vergadering van den Ge meenteraad van Amersfoort op Dinsdag 30 Januari 190G, des namiddags ten halt' twee ure. AGENDA. 1. Bcnoemingvan 3 leden der Commissie van toezicht op Lager onderwijs, wegens perio dieke aftreding van de. heeren Dr. H. J. Reijnders, E. G. Drenth en D. Gerritsen (met adviezen). Aanbevolen worden voor de vacature Dr. H. J. Reijnders; lo. Dr. H. J. Reijnders. 2o. J. C. J. Pels Rijcken. Voor de vacature E. G. Drenth lo. E. G. Drenth. 2o. A. Bommel. Voor de vacature D. Gerritsen: lo. J. L. F. de Meijere. 2o. C. L. D. Mounier. 2. Benoeming van een gemeente-genees kundige wegens periodieke aftreding van den heer J. W. Jorissen. Aanbevolen wordt de heer J. W. Jorissen. 3. Benoeming van een gemeente-vroed vrouw, wegens periodieke aftreding van Mejuffrouw M. H. E. Bijtelaar—Reeders. Aanbevolen wordt Mejuffrouw M. H. E. Bij telaarReeders. *1. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot liet geven van eervol ontslag aan den heer C. J. van der Nagel, als hoofd der Openbare Jongensschool, met ingang van 1 Mei 1906 (met adviezen). 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot hot geven van verlof aan de onderwijzeressen M. C. van Olden en M. J. Bonkamp, respectievelijk werkzaam aan de meisjesschool en aan de school Beekstraat (met adviezen). 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het'geven van vrijstelling van het geven van handwerk-onderwijs door Mejuffrouw J. M. de Bruijn (school Helle straat) (met adviezen). 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van de jaarwedde van den onderwijzer G. J. Drechsler. 8. Rapport en Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres tot wijziging van de salarissen van het personeel bij het Lager Onderwijs (mst adviezen). 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het vaststellen van het verslag overeenkomstig art. 11 van het Koninklijk Besluit d.d. 19 November 1900 (Stsbl. 2C2). 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Begrooting voor 1905. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot onbewoonbaarverklaring van de perecelen Hellestraat Nos. 86, 88, 90 en 92 (met adviezen,). 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot ontbinding van huur van de Scheepstimmerwerf en tot aankoop van materialen [met adviezen]. 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot afwijzing van het verzoek van A. Kraan tot ontbinding der huur van een huis aan de Kamperbinnenpoort 15. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling eener verordening, regelende de opname en verplegiug in het tijdelijk gemeente-ziekenhuis in de Muur huizen. 16. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van een strookje ge meentegrond aan J. van Keulen |met ad viezen]. 17. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlaging van den prijs van het kookgas [met adviezen]. 18. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van verlof en eervol ontslag aan den tijdelijke» leeraar Z. J. de Lange [met adviezen]. 19. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van eervol ontslag aan Mevrouw de Weduwe Mr. J. W. van der Noorda geb. Van Wisselingh, als regentes van het Burgerweeshuis. Bij de Godsdienstoefening voor den Doopsgezinden Kling, welke Zondagmor gen te half elf in het Logegebouw, van Persijnstraat 1 wordt gehouden, zal als spreker optreden Prof. S. Cramer van Amsterdam. Maandag a.s. ten 7 uur 's avonds zal in de Luthersche kerk een lezing ge houden worden over de „geheelont houding." Mej. Crommelin zal aldaar spreken over het onderwerp „Medelijden" en dr. Dorst zal daarna spreken over „Een cisch van liefde." Vorige week vervoegde zich bij een graanhandelaar te dezer stede een mo lenaar uit Nijkerk met een monster graan, dat bleek van zeer goede kwaliteit te zijn en toch zeer goedkoop verkocht werd. Op zijn vraag hoe dit kon, kon men hem geen ander antwoord geven, dan het vermoeden uit te spreken, dat dat graan van diefstal afkomstig was. De politie werd hiermede in kennis gesteld, die na een ijverig onderzoek al heel spoedig tot de ontdekking kwam, dat de daders eenige knechts waren van de firma Van II. en B. W oensdagmorgen werd een persoon op heeterdaad betrapt er, na liet verhoor, waarbij hij al heel spoedig door den mand viel, werden ook de medeplichtigen bekend, die eveneens in arrCBt werden gesteld. De Kiesvereeniging „Amerrsfoort" houdt Dinsdag 30 Januari des avondBS uur in het hötel „De Vergulde Zwaan" een ledenvergadering. Op de agende komen de volgende punten van behandeling voor: 1. Rekening en Verantwoording van den Penningmeester. 2. Bespreking aanwerven van nieuwe kiezers. 3. Mededeelingen. Wij herinneren aan het concert van het trio Wolff-Verheij-Mossel, het welk a. s. Maandag in Amicitia wordt gegeven. Blijkens de in dit nummer voorkomen de advertentie houdt de Vereeniging tot het houden van Kunstbeschouwingen heden en morgen een tentoonstelling in Amicitia van een collectie etsen, aquarellen en teekeningen van Aton Derksen van Angeren te Delft. De tentoonstelling is geopend telkens van 10 tot 4 uur. De sneeuw, voor vele monschcn zoo onaangenaam, bleek toch ook weer voor velen in dit jaargetijde, een welkom iets te zijn. De praktische werkverschaffing, het opruimen van sneeuw, vroeg weer werk vau vele handen en meenigccn, die door vorst, sneeuw of andore oor zaken thans werkloos is, werd in de gelegenheid gesteld daarmee althans wat te verdienen. De Auiersf. Athleten-club „Kracht door Oefening," geeft morgen haar eerste uitvoering in „De Kroon." Het programma omvat: 1. Gcwichtsheffen, 2. Worstelen, 3. Kracht standen en 4. Ringwerken. Voor de leden van „Ons Huis" wordt a.s. Zondag in Amicitia weder een voor stelling worden gegeven, waarvoor ver schillende dames en heeren hun mede werking hebben toegezegd. Naar ons wordt medegedeeld zal de mannenzangvcrceniging „Zanglust", 6 Februari, a. s. haar 2c concert geven in Amicitia, met welwillende medewerking van eenige heeren Musici (dilitanten), o. a. zullen worden uitgevoerd. Vaartwel rniju Vatlerl., zang van Fr. Abt. Goeden Nacht, zang van T, H. J. Ort. Largo muziek van Handel. Pizzicato Gavotte muziek van Lataan. Algemceue vergadering van het Nut van Donderdag. Te kwart over acht opende de vice- voorzitter de heer Celosse deze slecht bezette vergadering, er op wijzende, dat dit do eerste algemeene vergadering was na het overlijden van den zoo geachten voorzitter, Ds J. G. Busch Iveiser. Hij deelde mede, dat de heer D e Meyers aan het graf namens hot Nutsbestuur een woord van dank en afscheid had gesproken. „Als leden van het Nut* aldus eindigde de heer Celosse ongeveer „kunnen wij de nagedachtenis van den overledene het best oeren, door to trachten het voor beeld van onzen gewezen voorzitter te volgen, die met zooveel toewijding en liefde zijn taak als voorzitter van ons departement heeft vervuld." Na lezing en goedkeuring der notulen kwam de beschrijvingsbrief aan de orde en deelde de voorzitter mede, dat er een brief ingekomen was van het Departement SluisAardenberg, dat steun vroeg voor één door dit departement ingediend voorstel om een wijziging te brengen in de Administratie van het II. B. in dien zin, dat de begrooting Bteeds sluitende gemaakt wordt en dat daarop een post voor onvoorziene uitgaven worde uitgetrokken, die niet overschre den mag worden. Bij de huidige administratie teert het kapitaal steeds in, zoodat het noodig wordt, daaraan zoo spoedig mogelijk een einde te maken. De heer Gerritsen wees er op, dat het volkomen in de lijn van het depar tement Amersfoort ligt een dergelijk voorstel te steunen. Reeds herhaaldelijk is er van de zijde van dit Departement opgewezen, dat de verhouding voor administratie kosten en de uitgaven voor sociale doeleinden ten opzichte van die laatste zeer ongunstig was. De voorzitter, hoewel dit in hoofdzaak toegevende, drong er op aan, de gewoonte om den afgevaardigde geen mandaat te geven te blijven volger., zoo dat deze niet gebonden zou ziju en zijn stem kon doen afhaugen naar de ver kregen inlichtingen. De heer Gerritsen verklaarde zich daarmee te kunnen vercenigen, den wensch uitsprekende, dat de eventueel te benoemen afgevaaidigde rekening zou houden met de gevoerde besprekingen. Alsnu werd overgegaan tot verkiezing van een afgevaardigde. Nadat de voor zitter, als zoodanig verkozen, ver klaard had, dit niet te kunnen aan nemen, werd de secretaris, de heer C. J. F. Prins als afgevaardigde en do heer J. van der Horst Bruyn als plaatsver vanger gekozen. Tot lid van het Bestuur (vacature Ds. J. G. Busch Keiser) werd met al gemeene stemmen de heer J. C. van der Ale e r verkozen. Besloten was nog, dat van een der geschrifijes (een door den heer Bruin- wold Riedel uit het Engelsch vertaald werkje over „Karaktervorming") een honderdtal exemplaren zou worden aan geschaft ter verspreiding onder de leden. Nadat nog even het subsidie van de vereeniging Toynbee en de V o 1 k s- bibliotheck ter sprake was gekomen, sloot de voorzitter de vergadering. Ambachtsschool. Gisterenavond hield de Vereeniging „Ambachtsschool voor Amersfoort en Omstreken" een buitengewone algemeene vergadering in de Arend, die druk be zocht was. De agenda vermeldde als eenig8te punt van behandeling: Belang r ij ke mededeelingen van het Bestuur. Na opening door den voorzitter leest de secretaris de notulen van de 15de algemeene vergadering gehouden 25 Sept. 1905, die worden goedgekeurd zooals ze door den secretaris zijn ontworpen. De voorzitter zegt dat over de al of niet belangrijkheid der mededeelingen ver schil van gevoelen kan bestaan, maar het Bestuut achtte ze belangrijk genoeg om er een buitengewone vergadering voor uit te schrijven. Sommige dezer mede deelingen zijn te urgent, zoodat ze niet konden worden uitgesteld tot de Februari- vergadering. Eu deze kon nog niet nu worden gehouden, omdat het Jaarverslag nog niet gereed is. In de eerste plaats heeft het Bestuur opgericht aan de Ambachtsschool een avondcursus voor ambachtslieden. De school zooals ze nu bestaat, dient nu hoofdzakelijk voor jongelieden die am- bachtsonderwijs genieten. Daarnaast is nog een groote categorie jongens die direct naar den winkel gaan. Zulke jongens konden vroeger les krijgen op de Burger avondschool. In de laatste jaren was aan die school ontstaan een zoogenaamde vervolgklasse, waar voor- naamlijk vakteekenen werd onderwezen. Nu is echter door het Gemeentebestuur die vervolgklasse opgeheven. Enalsmeu het goed nagaat ligt het ook meer op den weg van de Ambachtsschool om dat onderwijs te doen geven dan op den weg der Gemeente. De jongens waren nu evenwel van dat vakteekenen verstoken. Een bewijs dat er behoefte aan dat onderwijs bestaat, is zeker wel, dat er bij de fioll. spoor getracht is zelf zoo'n cursus op te richten. Maar de pogingen daartoe zijn mislukt. Nu heeft het Bestuur zoo'n avondcursus aan de Ambachtsschool verbondon. Die cursus is verdeeld iu 2 afdeelingen, één voor timmerlieden en één voor smeden bankwerkers. Het lokaal en de leermiddelen zijn aan de Ambachts school, alleen de beide'onderwijzers moe ten betaald worden. Dat geeft aan kosten f 350.— Wanneer nu die cursus een jaar be staat, kan men steun vragen aan het Rijk in den vorm van meerdere subsidie. Als de behoefte is gebleken zal die steun niet uitblijven. Het zal bovendien geen moeite geven in 1907 tot uitbreiding over andere vak ken over te gaan. Voor 1906 zal echter door particuliere bijdragen in de kosten moeten worden voorzien. Een tweede punt is de mogelijkheid of op de Ambachtsschool ook het metselen kan worden onderwezen. In Nijmegen bestaat zoo'n soort cursus, die zonder groote kosten werkt. Een on derzoek is ingesteld naar hetgeen zoo'n cursus hier zal kosten. Aangenomen mag worden, dat er niet zoo heel veel leerlingen zich daarvoor zullen aamelden, zoodat men met één onderwijzer en één lokaal zal kunnen volstaan. Het ver moeden ligt voor de hand, dat het aan tal leerlingen hier 5 of 6 zal bedragen. Thans zijn er jongens bij het timmeien, die liever metselaar wilden worden, zoo dat bij het instellen van zoo'n cursus ook de timmerklasso wat kun worden ontlast. In de Ambachtsschool is geen lokaliteit voor het metselen. Daarvoor moet een afzonderlijke schuur worden gebouwd, die ongeveer zal komen op een f 1800, die zullen moeten worden gevonden uit een obligatie-leening. De inrichtings kosten zullen over de drie jaren onge veer 250 gulden zijn. Daarbij komen dan nog de onkosten voor onderwijzer, materialen enz., zoodat er komt voor exploitatie f 1200. Daarbij nog de rente van het grondkapitaal, geeft een totaal van f 1500. Daarbij gevoegd de kosten van den avondcursus zal er op de exploitatierekening een f 2000 meer moeten komen. Waar nu echter de regeering in 't bijzonder het vakonderwijs

De Eemlander | 1906 | | pagina 2