No. 8. Zaterdag 27 Januari 1906. 3e Jaargang Wees U Zelf! Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". Bijvoegsel. Gemeente-Uitbreiding. Verschijnt Woensdags en Zaterdags. DE EEMLANDER. Bureau Hendrik van Viandenstraat 28. Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post - 0.90 Prijs der adverteutiën Van 1 tot 5 regels0.40 voor iederen regel meer0.08 (Bij abonnement aanmerkelijke korting.) De gemeente-architect geeft de volgende toelichtende beschrijving van het Plan van uitbreiding voor de Gemeente Amers foort: „Overeenkomstig de bedoeling van artikel '28 der Woningwet wordt hierbij overgelegd een plan van uitbreiding voor de Gemeente Amersfoort op een schaal van 1 a 2500. Bij het opmaken van dit plan deed zich al dadelijk de vraag v oorzal onze stad zich op een of ander vast punt en in een bepaalde richting uitbreiden, of zal de vergrooting zich meer naar alle zijden der Gemeente voordoen. Dc ondervinding der laatste jaren leerde, dat de uitbreiding werkelijk rondom de stad plaats vond, hoewel het minst aan do Oostzijde en wel tusschen den Liendertschen- en den Heiligenber- gerweg. Daarom werd het noodig en nuttig geacht, een plan te maken, dat voor alle streken om de stad aangeeft, hoe en waar de aanleg van nieuwe wegen in den naasten tijd behoort te geschieden. Hierbij is gestreefd naar doelmatige aansluiting aan dc bestaande wegen, terwijl dc richting der nieuwe wegen zooveel mogelijk verband houdt met de thans bestaande scheidingen der kada strale perecelen, en zoodanig gekozen is, dat het afbreken van slechts enkele bestaande woningen noodzakelijk zal blijken. Dc breedte van de geprojecteerde wegen is aangenomen op minstens 12 Meter; ook zal men er op de kaart aantreffen, die 14 en 20 Meter zijn bedoeld. Wegen van 14 M. breedte vindt men op don „Berg" tusschen de Appel- en Dievenwegen en den Ouden Vlasakker- weg; laatstgenoemde weg zal aan de Zuidzijde met 15 M. worden verbreed en daardoor eene breedte van 20 M. verkrijgen. Op het gedeelte van het uitbreidings plan, dat begrensd wordt door den Bisschops- en den Woudcnbcrgschen weg, de Gasthuislaan en dc Ileili- genbergerbeek vindt men ook wegen van 20 M. breedte. Aangezien door slooten en greppels in dit zelfde terrein de afwatering naai' de Heiligenbergerbeek plaats heeft van de liooger gelegen gronden ten Westen van den spoorw eg AmersfoortKestcreu was het noodig hierin oen gracht te projecteeren, welke in die onmisbare af watering kan blijven voorzien. Deze gracht, in kromme richting gegraven, van oen vijverkom voorzien, op drie plaatsen overbrugd en aan beide zijden door beplanting omgeveu, zou aan dezen stadsuitleg tevens een aantrekkelijk karakter kunnen geven. Over 't algemeen ligt do terreinbodem, vooral aan de Westzijde van de stad, vrij hoog; doch er zijn ook vele ter reinen, vooral langs de beken, die te laag gelegen zijn om daarop huizen te bouwen. Het is dus noodig voor de hoogte van de weg- of straatkruin van nieuwe wegen een minimumhoogte van f2.70 M. boven A. P. dat is even hoog als dc kruin van de PieterBot- straat vast te stellen met de bijbe paling, dat alle wegen onder regelmatige helling naar hooger gelegen plaatsen oploopende moeten worden aangelegd. Worden de nieuwe wegen aldus ge maakt, terwijl de aangrenzende particu liere terreinen minstens op het zelfde niveau moeten opgehoogd, dan bestaan er voor aanlog van doelmatige rioleering en afwatering ook geen onoverkomelijke technische bezwaren. Ofschoon in het ontwerp onderschei dene plaatsen zijn aan te wijzen, die onbebouwd kunnen blijven, om te die nen als speel-, sport- of marktterreinen, zoo is het toch hoogst moeilijk, deze vooraf daartoe te bestemmen, omdat men zoo geheel onzeker is waar en hoe dc behoefte zich daaraan later zal open baren. Het komt mij beter voor, alvorens bepaalde terreinen voor het bovenstaande doeleinde aan te wijzen, eerst af te wachten naar welke zijde de Gemeente zich het meest zal ontwikkelen en welke gedeelten, met het oog op dc bevolking, het meest dergelijke terreinen noodig heb ben. Dc woningwet toch geeft door bouw- verbod en onteigeningvoldoendemiddelen om alsdan nog tijdig in te grijpen. Bestemt men nu reeds bepaalde ter reinen voor het aangewezen doel, dan zal het noodig zijn, thans reeds maat regelen te treffen ten einde later de be schikking over die bepaalde tereincn te hebben. Dit komt mij, met het oog op de onzekere stadsuitbreiding niet ge- wenscht of noodzakelijk voor." Gcineeuteraail. Behalve enkele belangrijke voorstellen van Burg. en Wcth., komen er in de Raadsvergadering van a.s. Dinsdag ook weer een aantal benoemingen en voor stellen van minder belang aan de orde. Bij dc benoeming van 3 leden der Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs valt op te merken, dat van de aftredenden weer worden voorgedragen de heeren Dr. H. J. Reynders en E. G. Drenth, terwijl voor dc vacature D. Gerritsen wordt aangeboden dit dubbel tal: 1 J. L. F. de Meijere en 2 C. L D. Moiyiier. De onderwijzers, die om verhooging van hun salaris hebben gevraagd, be hoeven niet veel hoop op inwilliging- van hun verzoek te koesteren. Men leze slechts het volgende schrijven van B. en W. gevoegd bij het adres: Omtrent het door de onderwijzers ingediende adres voor Balansverbetering zeggen B en W liet volgende: „Onder wcdcrindiening van het adres met bijlage van onderwijzers bij het openbaar Lager onderwijs, daarbij ver zoekende de salarisregeling voor het personeel bij het Lager onderwijs te wij zigen, hebben wij de eer liet volgende op te merken. Adressanten deelcn mede, dat naar hunne bescheiden mccning de salarisre geling te dezer stede in vele opzichten dc vergelijking inet die in andere plaat sen van gelijke beteekenis niet kan doorstaan en trachten deze mecuing te staven door nadere mededcclingen in de Memorie van toelichting. Allereerst weuschcu wij dc aandacht hierop te vestigen, dat het, ter beoordee ling van de hier ter stede geldende regeling, niet voldoende is er op te wij zen, dat bepaalde bestanddeelen van het salaris in andere plaatsen gunstiger zijn bijv. tegemoetkoming in huishuur, bet looning voor hoofdakte, aantal jaren waarin maximum-jaarwedde bereikt kan worden. Zoo deelen adressanten bijv. mede, dat de maximum-jaarwedde in Dordrecht en Leiden na 15 dienstjaren bereikt wordt, maar wijzen er niet op, dat in die steden het aanvangs-salaris f500 bedraagt, ter wijl in Amersfoort bij in functie treding f000 genoten wordt. Dc meededeeling betreffende een ver hooging in Enschede na 21-jarigen en 24-jarigen diensttijd niet f50.is niet volledig, aangezien deze verhooging uitsluitend door ouderwijzers met hoofd akte genoten wordt. "Wel kent de verordening daar eene verhooging na 25-jarigen diensttijd die evenwel slechts kan worden toegekend aan bijzonder verdienstetijke onderwijzers, in geval van volkomen lichamelijke ge schiktheid, uitstekend gedrag, trouwe plichtsbetrachting en goeden dienstijver. De mededeelingen betreffende ver goeding voor huishuur hebben op zich zelf geen waarde ter beoordeeling van de hier geldende regeling. Deze tegemoetkoming moet in ver band gebracht worden met de geheelo regeling van de salarissen. Ten einde nu to kunnen beoordeelen, in hoeverre de salarissen in andere Gemeenten van ongeveer gelijken rang gunstiger zijn dan die te dezer stede, bieden wij IJ hierbij aan oen uitgewerk- ten staat, waaruit de regelingen elders blijken. Ter toelichting diene, dat het minimum- salaris genomen is voor den onderwijzer van bijstand zonder hoofdacte en dat bezoldiging wegens bijzondere akten (behalve hoofdacte) en bijzondere diensten niet zijn opgenomen. Deze staat leert het volgende: In Alkmaar bedraagt het aanvangs salaris f 700, in Breda, Zaandam, Vlaar- dingen, Middelburg, Zutphen en Amers foort f C00, in de andere Gemeenten f 550 of f 500. Het salaris kan tot f 900 stijgen alleen in Zaandam, Alkmaar en Amersfoort; in ieder dezer Gemeenten na 20 dienst jaren. In allo andere Gemeenten is het maximum salaris lager. In verschillende andere Gemeenten, waar een lager maximum is, is ook een diensttijd van 20 jaar vereischt. In de Gemeenten waar het maximum binnen 20 jaar bereikt kan worden, is dit maximum lager dan in Amersfoort. De verhooging voor het bezitten of behalen der hoofdakte bedraagt in Alkmaar f 200 voor den onderwijzer met verplichte hoofdacte, f 100 voor ieder ander onderwijzer; in Zaandam f100 voor beide categorieën en in Amersfoort f 125 voor beide categorieën. Terwijl Alkmaar dus verreweg de meeste onderwijzers met hoofdacte f 100 en slechts enkelen f 200, in Zaandam alle onderwijzers met hoofdacte f 100 ge nieten, wordt hier ter stede aan alle ouderwijzers met hoofdacte f 125 gegeven. In Zaandam en Alkmaar is de ver goeding voor huishuur f 50 hooger dan in Amersfoort. Zooals is aangetoond, is dc vergoeding voor hoofdacte hier ter stede gunstiger dan in beide genoemde plaatsen. Boven dien wordt hier ook aan ieder der onderwijzeressen, indien zij weduwe is met één of meer wettige kinderen en den leeftijd van '28 jaren bereikt heeft, deze tegemoetkoming gegeven. Slechts in Deventer wordt deze tegemoetkoming óók genoten. In verschillende Gemeenten is dc tegemoetkoming voor huishuur hooger dan f50; maar, zooals reeds is aange toond, is daar doorgaans aanvangs- en maximum-salaris lager. Telt men aan vangs- of maximum-salaris bij de tege moetkoming voor huishuur samen, dan behoort onze Gemeente tot dc gunstigste. Het behoeft geen nader betoog, dat het voor de onderwijzers gunstiger is een hoog aanvangssalaris eu betrekkelijk lage tegemoetkoming voor huishuur te genieten, dan omgekeerd, omdat door hot hooge aanvangs-salaris allen gebaat worden door de tegemoetkoming in huishuur slechts een gedeelte der on derwijzers. Een ernstige bestudeeriug van de hierbij medegedeelde gegevens doet ons concludeeren, dat dc hier geldende salarisregeling voor het personeel van het Lager onderwijs tot de beste be hoort van de Gemeenten, die in betee kenis inet onze Gemeente gelijk staan. Op dien grond hebben wij de eer, U voor te stellen, afwijzend op het adres te stellen. Het komt ons voor, dat Burg. en Weth. bij hun argumentatie in dezelfde fout vervallen als de adressanten. Reeds eerder werd er in ons blad op gewezen, dat de onderwijzer recht heeft op een behoorlijk salaris, om de waarde van zijn arbeid en niet, omdat er plaatsen in ons land gevonden worden waar een billijker regeling bestaat dan hier te Amersfoort. Verwijzen naar andere plaatsen kan soms zijn nut hebben, maar adressanten schijnen nu juist in die keuze dier plaatsen niet gelukkig tczijn geweest. Blijkens den bijgevoegden staat althans van den secretaris der Gemeente, weet men op het stadhuis ook wel uit die cijfers aan te loonen, dat de salaris regeling in Amersfoort althans niet minder is dan op die plaatsen. Toejuichen doen wc het voorstel van Burg. en AVcth. om de commissie van Kindervoeding een subsidie te geven van f 450. Burg. eu Weth. stellen voor afwijzend te beschikken op het verzoek van den lieer A. Kraan tot ontbinding der huur van een huis aan de Kamperbinnenpoort. Hierbij is gevoegd het volgende schrijven van B. en W. Naar aanleiding van de besprekingen gehouden in de geheime vergadering van 28 December 1905 betreffende dc eventueele vcrbrcediug van de Kamper binnenpoort in verband met de verhuring van de huizen, die daar ter plaatse aan de gemeente toebehooren, hebben wij de eer U het volgende mede te deelen. Wij hebben ingevolge de betrekkelijke voorschriften den Minister van Bimicn- landschc Zaken in kennis gesteld met do aanhangige verbreeding van de Kamperbinnenpoort in verband met den afbraak der '2 torentjes. Wij ontvingen daarop mondeling bericht, namens den Minister, dat Zijne Exellentie een onderzoek wenschte in te stellen naai de architectonische of oudheidkundige waarde der torentjes eu eventueel oen voorstel bij ons zoude indienen. Alvorens nadere besluiten inzake de verbreeding te nemen, achten wij het noodzakelijk dit onderzoek van den Minister af te wachten. Aangezien dc lieer Kraan nog huur had tot 1 Januari 1907 en wij door U gemachtigd waren, het perceel bewoond door den heer Bloemink, tot 1 Febru ari 1907 te verhuren, hebben wij in Nov.1905 den heer Bloemink toegezegd zijn huur wederom met een jaar te zullen verlen gen. Het was ons toen niet bekend, dat de heer Kraan een verzoek zoude indienen tot ontbinding van huur, zoodat wij van meening moesten zijn, dat van verbreeding geen sprake kou zijn vóór Januari 1907. Op grond van een en ander en mede in aanmerking nemende de onwelwillen de houding, die de heer Kraan in vroeger tijd tegenover dc gemeente aangenomen heeft, is ons voorstel ixfd. I no. '220 d.d. 22 Januari 1906 ge grond. Het voorstel tot verlaging van den prijs van het kookgas zal zeker velen niet onwelkom zijn. De stukken daarop betrekking hebbende laten we hier volgen Omtrent de verlaging van den prijs van het kookgas luidt het voorstel van B. en W. als volgt: „Wij hebben de eer hierbij over te leggen een voorstel van de Commis sie van bijstand in het beheer der gas fabriek tot verlaging van den prijs van het kookgas. Op de gronden door de commissie aangevoerd, stellen wij U voor, over eenkomstig het voorstel der Commissie te besluiten en derhalve den prijs van het kookgas te bepalen op 5*;2 ct. per M3 en vast te stellen, dat dit besluit in werking zal treden op 1 Januari 1906". Het advies van do Gas-Commissie luidt: „Reeds bij de behandeling van de begrooting van de gasfabriek voor 1905 werd door ons de wcnschelijkhcid be sproken om den prijs van liet kookgas te verlagen, maar werd besloten, de uit komsten over 1904 af te wachten. Nu deze bekend zijn, mcencn wij met gerustheid tot verlaging van den gas- prijs te kunnen adviseeren, en de ver houding van 2 cent por M1 minder voor kookgas dan voor lichtgas te herstellen te meer doen wij zulks, nu in 1904 en in 1905 beide jaren een groot-indus trieel voor zijn motor het kookgas, te vens krachtgas, heeft afgeschaft en ver vangen door het goedkoopere zuiggas. Het is dus van veel belang, het ver bruik van kookgas door particulieren krachtig te bevorderen en het beste middel daartoe is verlaging van den prijs. Wij rekenen, dat de vermeedering van het aantal koookgasgebruikers wel van dien aard zal zijn, dat de mindere op brengst per M' bij de verlaging, zal worden geaequivaleerd, waarbij nog in aanmerking moet worden genomen, dat de kostende prijs per M' door het meer dere verbruik lager wordt en dat het kookgas, door de zelfde leiding gevoerd als het lichtgas, geen distributie-kosten veroorzaakt, terwijl bij dat gas van ge bruik van gloeikousjes geen sprake kan zijn. Wij adviseeren U derhalve, den Raad voor te stellen, don prijs van het kook gas te bepalen op 5'/j cent per M\ We meenen met het pnblicecron van het belangrijkste uit de aan de Raads leden gezonden stukken onzen lezers een dienst te bewijzen. Hoewel al die stuk ken natuurlijk aan „Raadsleden en be trokken Autoriteiten" zijn toegezonden, komt 't ons toch van belang voor, we zeiden het reeds eer, dat het publiek tijdig en voldoende worde ingelicht van wat er op het gebied van onze gemeente- huishouding voorvalt. Hoe meer publiciteit, zooveel te meer waarborgen voor een degelijke behande ling van zaken. Onze lezers zullen met ons uit dc stukken den indruk krijgen, dat er tegenwoordig ten Raadhuizc flink gewerkt wordt. Als voorbeeld wijzen wij op het om vangrijke onderzoek in zake de salaris kwestie der onderwijzers. Zooals we mel den ook reeds vroeger staan wij in dezen niet op hetzelfde standpunt als B. en W., hoewel we erkennen moeten, dat het advies niet begeleiden den staat, een mooi stuk werk is.

De Eemlander | 1906 | | pagina 5