Stadsnieuws. Allerlei. Hoofden voor do klas. schen een gedeeltelijk of geheel volge stort gemcontepensioen en een nog geheel te moeten volstoiten Rijkspensioen. We namen bovenstaand artikel in zijn geheel over uit het Sociaal Weekblad, daar de kwestie, die het behandelt ook hier ter stede tot de brandende vraag stukken behoort, die weldra in den Gemeenteraad in behandeling zullen komen en dan zeker een oordeel van zoo bevoegde zijde zeker op prijs zal worden gesteld. Naar het II. Dgbl. meedeelt heeft een bekend Haarlemsch ingezetene sedert jaren een verzameling van merkwaardige advercentiën en courantenberichten, die hij langzamerhand bijeengebracht heeft en naarstiglijk telkens met nieuwe merkwaardigheden verrijkt. Men kan ze onderscheiden in twee soorten: de op zettelijke en de onwillekeurige aardig heden en de laatste zijn uit den aard van de zaak de aardigste. Een adver; tentie, zooals die onlangs voorkwam in het Handelsblad, waarbij een pasgeboren kind zelf dank betuigde voor de betoonde belangstelling, is toch eigenlijk niets meer dan aanstellerij van de ouders. En wanneer we een advertentie lezen waarbij wordt meegedeeld: „Den 8n Maart a. s. hopen onze ouders hun 25-jarige echtvereeniging te herdenken en die annonce is alleen onderteekend: Hunne Kinderen, zoodat geen sterveling daaruit op kan maken, wie er bedoeld wordt, dan is dat alleen jammer van de nutteloos bestede advertentiekosteu. Het schijnt dan ook niet gemakkelijk te wezen bij familiegebeurtenissen, de Hollandsche taal goed meester te blijven. Hoe komt een bedroefde weduwe anders tot een aankondiging als deze: „Heden overleed tot mijne diepe droef heid mijn geliefde Man en "Vader D. B. enz." Aan een fatale stijlvergissing maakten zich de onderteekenaars van de vol gende advertentie schuldig: „Den IGn dezer overleed te S. aan cholera onze geliefde schoonzoon, de heer N. v. P. en den ISn d. a. v. zijn eenigst kindje, oud 8 maanden, nalatende een diep bedroefde weduwe." Dat als huishoudster wordt gevraagd een beschaafd, liefst modern en ontwik keld Meisje, niet boven 85 jaar, vloeit natuurlijk voort uit een verstrooidheid van den zetter evenals een aankondiging van Fedora's H a a r t e 11 e r, wat een onwillekeurige spotternij schijnt op een karigen hoofdtooi. Anders is het met de aankondiging van een expediteur, die zijn onderneming o. a. met dezen volzin aanbeval: „Voor beschadiging en vlugge ver zending wordt ingestaan", zonder te beseffen, dat hij met deze eigenaardige woordkoppeling een heel ander effect verkreeg, dan hij wenschte. Er is iets xomisch in, wanneer een bekend stadgenoot een gehuwd paar Echtelieden vraagt, wanneer de afdeeling Meppel der S. D. A. P. propaganda verklaart te willen maken voor algemeen kiesrecht in Drente, alsof de andere provinciën er niet bij behoorden. Soms geeft ook dankbaarheid aanleiding tot curieuse aankondigingen. „Een ieder die onder Aagtekerke het ongeluk heeft door het ijs te zakken, wordt aangeraden zich te begeven naar het hof van P. D. aldaar, alwaar hij op te verzamelen. „Oh, Enrico! Hoe zal ik het aan mijne moeder vertellen? Zij kan den minsten schok geen weerstand bieden." „Dan zou ik het haar niet vertellen, voor ge weet, wat uw zusters plannen zijn", zei Enrico. „Maar komaan wij zijn dicht bij de Mercadante. Zal ik eens voor je gaan vragen?" „Heel gaarne" zeide Carlo met een zucht van verlichting. „Vraag wanneer het gezelschap in Napels komi en waar zij te vinden zijn". Enrico liep vooruit, en Carlo volgde langzamer, voorbij een paar cafe's met tuinen waar groepen nietsdoeners achter een hekwerk, overschaduwd door wijn gaardranken, zaten, voorbij een stalletje vroolijk met citroenen getooid waar de dorstige Napolitanten hun mineraalwater konden drinken. Hij liep voort tot het arsenaal en de roode vuurtoren in 't ge zicht waren, terwijl de Mercadante vlak voor hem lag. Nooit had hij kunnen vermoeden, dat dit rose gebouw met witte pilaren zoo'n vreemden indruk op hem zou kunnen maken. Reusachtige aanplakbiljetten waren overal aangehecht. Hij las ze werktuigelijk, alleen slechts die grooter gedrukte letters ziende met den naam van mevrouw Merlino. Ein delijk keerde Enrico van zijn onderzoek terug. „Zij schijnen den juisten datum van aankomst niet te weten" antwoordde de meest liefdevolle wijze van schoone kousen zal voorzien worden." Dit fraais is onderteekend door een rechtsgeleerde. En wat een tegenspoed voor een Haarlemsche familie, die dank betuigt bij het huwelijk van hun zoon, om te moeten lezen, dat de zetter hen dank laat betuigen bij het overlijden van hun zoon W. met Mej. Johanna T. Kluchtiger is het dan in een Hoornsche Courant te zien, dat op den 8n Aug. de heer T. en Echtgenoote 7 jaar en de heer B. en Echtgenoote 5*/j jaar ge trouwd zijn, dus gezamenlijk hun 12'/2- jarige echtvereeniging zullen vieren, onderteekend door de Buren. Of een advertentie, vermeldende dat C. T. en H. M. K. hun 25-jarige echtvereeniging zullen herdenken, met het onderschrift Hunne geachte Vrienden. Je moet het maar van jezelf zeggen. Minder vriendelijk is een afscheidsgroet van dezen inhoud: Jacob D. wenscht aan alle Vrienden, Familie en Kennissen een hartelijk vaar wel, bij zijn vertrek naar Afrika, behalve aan de familie B., brugwachter daar en daar. De naam van den rampzaligen brug wachter en zijn woonplaats staan er vol uit bij. Moge hij er geen slapelooze nachten van gehad hebben. „Markttrein Dinsdags. Deze trein is tusschentijds aan verandering onder hevig," luidt een andere mededeeling. 't Kan interessant wezen, met zoo'n trein mee te gaan. In Witmarsum wordt een eervol verklaarde Enter stier te koop aangeboden, wat in weer wil van de eigenaardige woordenkeus toch begrijpelijker is, dan een advertentie: „Te koop een flink kwaad paard" Wie zal zoo'n koopje verlangen? Meermalen worden er zeer zonderlinge posities aangeboden. Hoe vindt men deze? „Suikerwerkers, Gevraagd voor buiten een Officier, P. G., vrijgezel en een voor het vervaardigen van Vruehtensuiker- artikelen." „Een gezonde Min, niet ouder dan 3 maanden, wordt terstond gevraagd." „Gevraagd een bekwaam Pianist, Gerard Doustraat 96, Café Tivoli. Aan hetzelfde adres jonge kippen, in eersten leg, te koop." Huishoudster gevraagd voor Haarlem, niet bevriend met Mannen van het Leger des Heils, noch van de Loge, laatste ook genoemd Vrijmetse laars." Intusschen is dat nog niet zoo zot, als de advertentie van een Jong- mensch letterkundig ontwikkeld, die drieduizend gulden zoekt te leenen, ten einde zijn studie te kunnen voortzetten of een betrekking, ook als straat veger bijv., daar hij veel buiten moet zijn. Dan allerlei aanbiedingen. Ter over name aangeboden, een Water- enVuur- affaire, met por klanten en aan verwante artikelen. „Te huur een net gemeubileerde voorkamer voor een heer van 5 meter lengte bij 3*/a meter breedte." In elk geval is deze aanbieding aanlokkelijker, dan deze: Te huur: Kamer, keuken, alcoof en klein kamertje. Drie bewoners op de trap." Arme stakkers, en dat in den winter! Er is indertijd een boekje uitgegeven, Onze Afgevaardigden, waarin verschillende leden van de Tweede Kamer worden beschreven. Hoe moet het hun niet te moede zijn geweest, toen zij in een aankondiging moesten lezen: „Van onze afgevaardigden zijn nog slechts enkele min of meer beschadigde exem plaren verkrijgbaar." „Wat ter wereld het beduidt om te advertoeren, dat geregelde en on geregelde Pantelons in enorme keuze voorhanden zijn en voor spotprij- Enrico op Carlos stommen vraag. „Do man wilde juist zijn siesta gaan nemen en was er niet erg mee ingenomen, dst hij gestoord weid. Hij schreef echter het adres voor mij op. Als zij aangekomen zijn, kunt gij ze daar vinden. Het kan morgen of de volgende week zijn. Zij komen uit Amerika maar met welke boot wist de kerel niet. Ge ziet echter op de biljetten dat de uitvoeringen eerst over tien dagen beginneu." Carlo nam het papier en las het adres. „Ik zal morgen weer hier komen, en zien of zij er zijn; zoolang zal ik niets aan mijne moeder zeggen". „Dat is een wijs besluit" zeide Enrico. Haar wordt alsdan het verdriet en de onzekerheid bespaard. Gij ziet er ver moed- uit, Amico Mio. Ga mee naar huis en neem rustig uw siesta. „Neen" zeide Carlo. „Ik moet gaan. Ik moet het Francesca vertellen". „Gij kunt in deze hitte niet naar huis rijden; ge zult een zonnesteek krijgen". Maar hoofdschuddend met den onmis- kenbaren wensch om alleen te zijn. zeide hij zijn vriend goeden dag en liet zijn paard zadelen. Enrico bleef hem nastaren. Een diepe neerslachtigheid was in Carlo's gang waar te nemen. De slang was te vroeg het paradijs binnengeslopen. zen verkocht worden, begrijpt waarschijn lijk niemand buiten do wereld, waarin men zoogenoemde ongeregelde goe deren koopt en verkoopt. Maar wie zou ooit gelooven, dat er, niet hier, maar te Groningen, een zaakwaarnemer bestaat, die tevens goochelaar is. Hij kondigt aan: „Ondergeteekcnde belast zich met het schrijven van requesten, acten, me mories, klachten, enz. Ook belast hij zich met het incasseeren van gelden en verdedigen voor kantongerechten. Geeft voorstellingen in de hoogere goochelkunst, afgewisseld door luimige voordrachten." Chineesche Wijsheid. Over de kunst om kinderen slecht op te voeden vonden wij in een buiten- landsch blad het volgende aan het Chineesch ontleende recept. Ik veronderstel, dat ge een goed, verstandig, lief en braaf kind hebt een zeldzaamheid iu onze tijden. Wilt ge er een klein, ziekelijk, ik zuchtig en onverdraaglijk ding van maken? Moeilijk is dit niet. Ziehier het recept: Om er de goede gezondheid uit te krijgen, stopt gij het vol koekjes en lekkernij laat het eten op elk uur van den dag en wanneer het er lust toe heeft, laat het slapen in een mollig bed waar het half verstikt onder een hoop dekens en kussens laat het een gat in den dag slapen zoolang het wil. Pas wel op dat het in 't spel zich niet te veel beweging geeft, hetgeen zijn krachten zou kunnen ontwikkelen houd het zooveel gij kunt buiten zonneschijn, wind, regen en sneeuw laat het opgroeien gelijk een kostbare plant in een broeikast opdat het geen verkoudheden zou opdoen. Geen open, opwekkende lucht! Zoo gij dit voorschrift goed opvolgt, zullen de schoone kleuren wel ver dwenen en de gezondheid er wel uit zijn. Tegen zijn braafheid en zijn goed karakter is er ook een middel: Toon u voortdurend vol bewondering voor dit kleine vernuft. Lach van vreugde, klap in de handen als er de een of andere domheid of oudeugdheid uit dit lieve mondje Ie voorschijn komt. Zeg overal, en bijzonderlijk in zijn tegenwoordigheid, dat het een klein voorbeeld is van lieflijkheid en verstand. Volg altijd zijn wil. Zorg dat iedereen in huis zijn minste grillen voldoe. Weiger zelfs de maan niet, zoo het ze vraagt. Zorg er voor dat uw lieveling zichzelven aanziet als een gewichtig persoontje, het middenpunt van al wat hij ziet. Daarna moogt ge gerust slapen; wat ge herijken wildet, zult ge hebben: een klein, dom, ikzuchtig, overdraaglijk wezen. Dat is nu ook wat, zullen zekere ouders zeggen geef ons liever het middel om onze kinderen goed op te voeden. - Wat blief? waartoe zou dat hel pen? Hoeveel zouden er naar luisteren? Men moest iets nieuws vinden; en het komt uit een Chinecsche kop. Daarom schijnt het zoo vreemd, zoo origineel. Waarlijk deze discipel van Confucius had het verstand op de rechte plaats. Trek voordeel uit zijn recept, ouders, het is voor niet. Kennisgeving. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vau Amersfoort brengen ter algemeene kennis, VIJFDE HOOIDSTUK. Een donkere hemel. Francesca kwam haar beminde tege moet uit een van de schaduwrijke laantjes, in haar hand hield zij een gevorkte tak, waaraan tusschen de bleekgroene bladeren vier frissche citroenen groeiden. Voor een oogenblik vergat Carlo alles door de zaligheid van het weerzien. Het kwam hem voor, zoo lang geleden te zijn, sinds hij haar had gezien, dat hij gedoold had door een woestijn om dit koele groene plekje te vinden waar zijne verloofde den scepter voerde. Hoe prachtig zag zij er uit in die bekende witte japon, met het hooge, witte voorhoofd en de zacht blozende wangen, door een grootcn hoed overschaduwd. De hoed was zoo'n goedkoope, van wit stroo, die voor twee of drie soldis te koop zijn. Hij was er niet op berekend om aan de omhelzingen van een minnaar weer stand te bieden en viel spoedig af, Francesca's bruine krullende lokken onbedekt latend. Gedurende een oogen blik hield Carlo haar van zich af oui haar beter te kunnen aanschouwen, met een acacia als achtergrond, wiens zachte roomkleurige bloemen op haar hoofd neerhingen. Francesca, die hem sinds jaren kende en liefhad, zag dadelijk dat hij verdriet had. „Gij zijt warm mijue liefste" zeide zij „het was veel te heet om zoo vroeg dat de markten in 1906 zullen gehouden worden, als Halfvasten Paardenmarkt 26 Mrt. Paasch 15 April. St. Bartholomews 20 Aug. St Gallen 17 Oct. Rundveemarkten Dinsdag van elke week. Weekmarkten tevens voor schapen en varkens eiken Vrijdag. Jaarmarkt van 22 tot 27 October, lootdag Woensdag 17 October. Amersfoort, 5 Februari 1906. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Herhalingsonderwijs voor meisjes. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Amersfoort, brengen ter algemeene kennis dat de inschrij ving van leerlingen voor het herhalingson derwijs voor meisjes te geven in het gebouw der openbare lagere school in de Hellestraat van begin Maart tot einde October vijf middagen per week van 57 uur kan plaats hebben in het gebouw der ge noemde school dagelijks van 10 tot 26 Februari des namiddags van 4 tot 5 en van 7 tot 9 ure. Hetsehoolgeld bedraagt 30 cent per maand. Voor nadere inlichtingen wordt verwezen naar de aanplakbiljetten en naar bet Hoofd van het herhalingsonderwijs den heer P. van den Hootf Westsingel no 19. Amersfoort 6 Februari 1906. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort De Burgemeester, WUIJTIERS De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Bij Kon. besluit is de majoor J. II. van den Burg van het 5e regiment infanterie, benoemd tot luitenant-kolonel (overste) bij het korps. Op de tentoonstelling van den Laren- 8chen kunsthandel in Pulchri te 's Graven- liage, waarvoor zeer groote belangstel ling wordt getoond, is o.tn. verkocht een schilderij van den heer II. J. Wolter Jr. (Winterlandschap). Tot onderwijzers aan de Christelijke school alhier zijn benoemd de heeren H. Thijs te Kootwijk en A. Leenliard te Oude Wetering. Mej. A. G. v. d. Berg alhier is be noemd tot onderwijzeres te Hulshorst. De le luitenant L Schutte, voor 3 jaar gedetacheerd bij de landmacht in West Indie, is bestemd voor de kolonie Suriname. In een Maandagavond gehouden ver gadering van een aantal onderwijzers on onderwijzeressen te dezer stede, is be sloten een tweede adres te zenden aan den Gemeenteraad, inzake het verzoek tot wijziging der salarisregeling van het onderwijzend personeel in Amersfoort. Vrijdag 23 Maart a.s. zal Dr. A. van Raalte uit Dordrecht optreden voor het plaatselijk Nutsdepartement met eene lezing over „Vuurwerk." Bij het laatst uitgekomen nummer van het weekblad „Avicultura," is, bij ge legenheid van het twintig-jarig bestaan, een extra blad gevoegd, met de portret ten van de bestuursleden, waaronder ook dat van den heer J. Kooiman alhier. In do commissie, belast met den aan koop van paarden voor het leger in het buitenland zal, behalve de directeur van het Remontedepót, ook zitting nemen de directeur van de Rij- en Hoefsmid- school alhier. terug te rijden; je hadt in Napels je siesta moeten nemen" „Ik kon niet rusten", zeide hij zuch tend. „Ik moest naar je terug". „Er is iets, dat je hindert. Vindt oom Guido onze verloving niet goed". „Oh neen! Hoe zou hij dat kunnen? Hij behandelde mij alsof ik zijn zoon was*. „Toch is er iets dat je verdriet doet. Maar laten we er niet over praten, ge moet eerst uitrusten. Kom mee, naar de rozenkamer, daar zal bet nu koel zijn; op het zomerhuisje staat de zon nog*. Zij gingen samen naar binnen. De rozenkamer was Francesca's eigen zit kamertje. Het hadeene, volgens Italiaansch gebruik beschilderde zolder, met takken rose rozen, koele grijze wanden met eene groote verzameling photografiën en aquarellen; rose gekleurde gebloemde mousselinen gordijnen en evenals elke kamer verried ze de gebreken van haar bewoonster, alles lag wild dooreen. Francesca was in geenen deele vol maakt, zij had hare fouten en slordig heid was er een van. „Probeer mijn schommelstoel eens" zeide zij, er een guitaar afnemend en er op de beladen tafel een plaatsje voor zoekend. „Ik ben dadelijk terug". Wordt vervolgd. De le luitenant der veld artillerie J. C. J. Kempees, te Leiden, wordt op 1 Maart a.s. weer ingedeeld bij de batte rijen van het le regiment te Amersfoort. De le luitenant R. D. Storm Buijsin:; woidt op genoemden datum gedetacheerd bij de instructie-batterij te Arnhem. Door B. en W, zijn benoemd tot commandeurs van spuit no. 3 de heeren J. M. Reinboud, J. C. de Haan, W. Steenbeek en L. J. Hemels. Men verzoekt ons plaatsing voor het volgende: Donderdag 1 Februari, te 4'/a uur, had alhier in het stadhuis de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van de vcreeniging tot verbetering van het lot der blinden in Nederland en zijne kolo niën, afdeeling Amersfoort. Behandeld werd: het jaarverslag. De vcreeniging kon evenmin als in vorige jaren bogen op eenige belangstelling der leden, het geen zeer te betreuren is, daar er steeds meer aanvragen om hulp iukomen, waar aan, zonder uitbreiding van het ledental natuurlijk niet voldaan zal kunnen worden. De heer Hartman, thans conducteur op de Amersfoortsche tram, is benoemd tot agent van politie 3e klasse. Yau avond in Amicitia het bekende tweetal Solser en Hesse, de populaire humoristen. In de laatste dagen weet men tenminste weer, waar men zijn avond gezellig kan doorbrengen. Ook deze buitengewone voorstelling wordtin Amicitia gegeven. Alhier is opgericht een vereeniging „Eigen Hulp", welke zich ten doel stelt het aankoopen van brandstoffen ten be hoeve van de leden. Zij meent dit doel te kunnen bereiken door betaling van wekelijksche bijdragen van minstens 10 cents. In het najaar worden de brandstoffen door het bestuur ingekocht en, door zijn tiiRschenkomst, bij de leden bezorgd, in overeenstemming met de gestorte gelden. In het bestuur zijn gekozen de heeren G. G. van Lunteren, voorz.; C. F. Boer- koel, secretaris; D. de Rijk, penningm.; N. Bouwman en A. Adema, Commis sarissen, aan welke is opgedragen de statuten te ontwerpen, die in een vol gende vergadering in behandeling zullen genomen worden. Wij herinneren aan den "Volksavond welke morgenavond in Amicitia wordt gegeven, vanwege het plaatselijk Nuts departement. De ensembleklasse onder leiding van don heer van Aaken werkt inede. Dat zal al wel voldoende zijn om heel wat publiek te trekken. Maar ook de heer Kühn moet, naar wij vernemem, zeer goed voldoen en uitstekend de kunst verstaan zijn hoorders te amuseeren. Men schrijft ons: De uitvoering van de Priesche Ver eeniging op 1 Pebr. j.l. in de Keizers kroon mag ten volle geslaagd heeten o.i. beter dan eenige vorige. De opvoe ring van „Libbensstriid" (Levensstrijd), een vrij zwaar stuk voor niet-beroeps- spelers, liet zeer weinig te wenschen over. Terpstra, de hooghartige vader, eischen- de, dat zijne dochter tegen haren zin aan „eene goede partij" hare hand scheukt, teneinde hém uit financieële moeilijkheden te redden Terpstra speelde voortref felijk hij was kalm, gematigd en juist daardoor waar. Een veel dankbaar der rol had Auktt, de dochter; het pu bliek bleef dan ook niet in gebreke, haar bijna doorloopend pakkend spel met luid applaus te beloonen. Dat de overige spelers, door rolvastheid, vlot en vaak ook goed doordacht spel, vrij wel zonder uitzondering een woord van lof toekomt mag met nadruk gezegd worden. Het nastukje leed wellicht eenigszins onder den zeer gunstigen indruk, dien het tooneelspel gemaakt had; ook het late uur 't was ondertusschen midder nacht deed geen goed. Toch was het eene welkome overgang, om de goede stemming te krijgen voor het on misbare „efternci dounsjen" Ingezonden. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Gaarne wil ik mijn meening zeggen over de kwestieHoofden voor de kla«. Ik hoop, gachte Redactie, dat mijn schrijven een plaatsje zal kunnen vinden in uw blad. Vooraf meen ik evenwel een tweetal opmerkingen te moeten maken, die ik afgescheiden van de zaak zelve wensch te houden. Met zeer veel genoegen heb ik ge lezen, hetgeen door den heer Gerritsen in den Raad is gezogd over de onder havige kwestie. 't Wil mij echter voorkomen, dat de heer Gerritsen zijn eigen betoog wej

De Eemlander | 1906 | | pagina 2