Stadsnieuws. Advertentiën. Ambachtsschool. A. Wagenaar, Aardappelen. J. W de Vaal, Ontwerp Rekening en Verant woording, benevens Jaarverslag 1905, liggen voor de leden in de school ter visie. Afdeeling Amersfoort van den Ned. Protestanten Bond. A. van der Kuilen. Huis-, Rijtuig- en Decoratieschilder en weikers zich, van niets wetend, neer, deze op de stoep, een ander op de steenen, enkele in de naburige kroegen en aten hun brood. De restaurant-houder is, de armen ten hemel uitgestrekt, op hen toe komen loopen... er was niets aan te doen de arbeiders en de restaurant-houder waren door een handigen schurk opge licht; ze hebben zich gezamenlijk naar het politie-bureau begeven, en de rue des Vertus ligt daar ontredderd, alsof men er barricades heeft willen oplichten. Zoo zie je, als je maar ruim van ge weten bent en met je tijd mee door gaat, is er nog wol een broodje te ver dienen. Maar, je moet handig zijn en iets nieuws weten te bedenken; zelfs bij verkiezingen in Limburg. Bier- en jenever candidaten zijn daar heel veel voorkomende individuen, maar nu is er ook een sigaren-candidaat ge en. Bij gelegenheid n.l. eener gemeente raadsverkiezing nabij Yenloo vond een candidaat 't klaarblijkelijk beneden zijn waardigheid bier en jenever te doen schenken, daarom nam hij zijn toevlucht tot sigaren en deed daarvoor stemmen koopen. De sigaren, die aan allen gratis werden verstrekt, waren voorzien van een bandje, waarop stond: „Kiest (volgt naam van candidaat)wij hebben eenige bandjes in ons bezit. Zou men op deze wijze gemakkelijker met den zuiveringseed klaar komen dan dat met bier en jenever deed schenken? vraagt de N. Brab. We weten 't niet, en betwijfelden het sterk maar.... in de politiek zijn vele dingen mogelijk. Bij de godsdienstoefening, welke Zon dagmorgen half elf voor den Doopsge zinden Kring in het Logegebouw zal worden gehouden, hoopt voor te gaan Ds. P. J. Glasz van Alkmaar. In de Remonstrantschc kerk treedt a.s. Zondagmorgen als spreker op Prof. Ds. T. Cannegieter van Utrecht. De le-luit. der inf. L. Schutte, die voor 3 jaar wordt gedetacheerd bij de land macht in W. I., blijkt te zijn aange wezen voor de kolonie Curasao. De le-luit. J. H. Sonne, van het 5e reg. inf., heeft verzocht te worden ge detacheerd bij het O. I. leger. De rijksveldwachter J. Kuyt, alhier, wordt met ingang van 7 April a.s. ver plaatst naar Leusden, terwijl de rijks veldwachter A. vari den Hoogen van Utrecht naar Amersfoort wordt overge plaatst. De vereeniging van ongeveer 80 dames hier ter stede, welke zich ten doel stelt het verschaffen van versterkende midde len aan onvermogende zieken en zwak ken, verstrekte in het afgeloopen jaar aan gemiddeld 9 patiënten per week 1729 eieren en 6188 L. melk. We herinneren aan de vergadering van de Kicsverceniging Amersfoort" welke morgenavond in de Zwaan wordt gehouden. De agenda is zeer belangrijk, zoodat het wenschelijk mag geacht worden, dat zooveel mogelijk alle leden op hun post zijn. Het Symphonic-orkest „Jubal" geeft hedenavond een volksconcert in de Arend, afgewisseld door enkele humo ristische voordrachten. Het bestuur van het Historisch Ge nootschap te Utrecht heeft mot ingang van 1 Januari 1906 o.a. tot gewone leden benoemd de heeren: Jhr. mr. E. A. van Beresteyu, W. C'rookewit W. Az. en mr. E. D. Graaf Schimmelpenninck. De majoor Jhr. E. A. Teding van Berkhout, die met 1 Mei van het 5e Regiment Infanterie wordt overgeplaatst bij het regiment grenadiers en j igers, zal worden belast met het bevel over het 3e bataljon jagers. Donderdag 15 Februari, des avonds ten 8 uur, hoopt Prof. S. Cramer, in het kerkgebouw der Remonstrantsche Gemeente alhier, een lezing te houden over: „de Geschiedenis van het Pro testantisme sedert I860" en wel voor Leden der afd. Amersfoort van den „Ned. Protestanten Bond." Introductiebiljetten zijn verkrijgbaar bij de Bestuursleden der afdeeling. De plaatselijke afdeeling van den „Clir.Nat. Werkmansbond" hoopt morgen haar 8e jaarfeest te vieren, waarbij dr. J. Th. de "Visser, uit Amsterdam, Eere voorzitter van den Bond, als spreker zal optreden in de St. Joriskerk. Naar het A. D. verneemt, zal het Amsterdamsch opperetten-ensemble hier waarschijnlijk den 27en van deze maand een drietal oporetten geven inAmicitia. Onder de medewerkenden hoorde het noemen de dames BudermanVan Dijk en Semethini en de heeren André van Dijk en Rentmeester. De majoor der landweer D. J. Ileinsius, zal deelnemen aan de oefeningen der landweer-artillerie, welk in de maanden Mei en Juni voor oefeningen onder de wapenen komt in het fort Rijnauwen bij Utrecht. De heer G. Muijs alhier trad op als jurylid voor de afdeeling „hoenders" op de tentoonstelling van pluimvee en konijnen, Zaterdag en Zondag j.l. te Hengelo gehouden. Zaterdag 24 Februari 1903 zal te Bussum namens de afdeeling van Toon- kust aldaar een buitengewoon feest- concert gegeven worden ter herdenking van den loOsten geboortedag van Mozart, door het orkest der afdeeling, volledig versterkt door eenige Hoeren Leden van het Concertgebouw orkest te Amster dam. De heeren kram Eldering van Keulen en mej. Johanna van Lin den van den Heuvel te 's Graven- hage zullen als solisten optreden. Hieronder volgt het programma: 1. Jupiter Symphonic C.-dur (orkest) gecomponeerd in 1788. 2. Concert A.-dur (vioolsolo en orkest) gecomponeerd in 1775. 3. Serenade „Einc kleine Nachtmusik" (strijkorkest) gecomponeerd in 17S7. 4. Recitatief en Aria: „Non pin tulto ascoltai „Non temer, amoto bene." (Sopraan, vioolsolo en orkest). 5. Deutsche Tauzc. (Orkest). lfamlel eu Nijverheid. Gisterenavond vergaderde de vereeni ging „Handel en Nijverheid" in de Zwaan. Bij de opening herinnert de voorzitter er aan, dat deze vergade ring de laatste is, die gehouden zal worden vóór de herdenking van het vijfjarig bestaan. In aanmerking nemende het feit, dat de Pers steeds zoo goed is, hetgeen op de vergaderingen voorvalt zoo spoedig mogelijk publiek te maken, vreest hij in herhalingen te zullen verval len, wanneer hij nog enkele punten zou willen relevceren. Daarbij komt ook nog, dat binnenkort het jaarverslag bij de vergadering zal worden ingediend, en daarom heeft de voorzitter iets anders bedacht. Ter gelegenheid van het vijfjarig be staan, zal een feestprogramma verschij nen, waarin gelegenheid zal bestaan voor de leden om te adverteeren tegen f 2.50 per '/3 pagina. Waar dit programma veel wetenswaardigheden zal bevatten en ook eenige verrassingen voor de leden, kan het adverteeren daarin bij zonder worden aanbevolen, aangezien het te voorzien is, dat het in handen van vele personen zal komen. Bovendien zal daarin worden opgenomen een gedicht van den voorzitter, getiteld „II. en N.", dat hij thans, ter herdenking van het vijfjarig bestaan in kleiner kring wenscht voor te lezen. Na voorlezing daarvan geeft de voor zitter den 2den secretaris het woord tot voorlezing der notulen van de vorige vergadering, die worden goedgekeurd, zooals ze door de 2den secretaris zijn ontworpen, na een enkele opmerking van den voorzitter. Alsnu komt aan de orde punt 1 van de agenda: Voorstel van 't Bestuur in zake het Bondsorgaan. De voorzitter herinnert aan hetgeen over het orgaan in de vorige vergadering is besproken. Maar een week daarna is het orgaan verschenen in geheel ander formaat en met geheel andere inrichting. Daarom heeft het Bestuur gemeend thans een ander voorstel te moeten doen en wel aan het Hoofdbestuur te vragen of niet alle leden van Handel en Nijverheid eens in de gelegenheid konden wor den gesteld het verbeterde orgaan een of tweemaal gratis te ontvangen, dan kan ieder eens er mede keunis maken. Zoo de leden weten is het abonnement slechts f 1.die het orgaan dubbel en dwars waard is. Het zou jammer zijn, wanneer de leden zich niet abonneerden op het officieelc orgaan. Over het Bestuursvoorstel wordt geen discussie verlangd, waarna het in stem ming gebracht bij acclamatie wordt aan genomen. Punt 2. Mededeelingcn: De voorzitter deelt mode, dat de heer Houbaer in de vorige vergadering do toezegging heeft gedaan een voorstel te zullen doen inzake deloyale concur rentie. Tot nog toe is een dergelijk voorstel echter niet ingekomen. Aan den heer Luycx kan de voor zitter mededeelen, dat over het niet om 9 uur sluiten van „La ville de Lyon" men tot nog toe niet tot een resultaat is gekomen. Het comité vuor de negen- uur sluiting zal evenwel in deze actief blijven, en hoopt het nog tot een goed einde te brengen. De volgende mededeeling is een min der aangename. Dezen zomer zullen er landbouwfeesten worden gehouden, maar het Bestuur daarvoor wenscht voor alles verzekert te zijn van de geldkwestie. Is het prachtig weer dan zullen de festiviteiten in de openlucht zeker wel slagen, maar het weer kan ook tegen werken. Zoo de leden weten bestaat o. ahet plan een concours hippique te houden, en wanneer dit moet vervallen, dan zul len er ook andere feestelijkheden achter wege moeten blijven. Wanneer iu het Noorden van ons land iets op touw wordt gezet doet ieder zooveel mogelijk zijn best om iets bij te dragen tot het welslagen van het feest. Nu komt er een gelegenheid om Amersfoort vooruit te brengen wat de naam betreft, 't Is to hopen, dat thans ook ieder Amersfoorter daaraan zal medewerken, want zoo'n mooie gelegen- komt niet zoo spoedig weer voor. Men heeft al enkele punten van het program ma moeten afvoeren om de middelen. Zeer zou hot te betreuren zijn, wan neer nog andere festiviteiten zouden moeten vervallen en daarom wenscht de voorzitter alle leden \an Handel en Nijverheidg op te wokken alsnog voor het waarbor sfouds te teekenen. Er moet f5000 zijn, er is reeds voor, f 2500 geteekend. De voorzitter hoopt dat ieder zich gedrongen zal voelen mede te werken, om het feest zoo goed moge lijk te doen slagen. Een der leden wenscht het ge sprokene door den voorzitter onder de aandacht van alle leden te brengen. De voorzitter wijst er op, dat de Pers deze woorden wel bekend zalmaken, maar toch gelooft hij, dat het geen kwaad zal kunnen de afwezige leden nog eens per circulaire op te wekken Een a n d e r 1 i d moet zich zelf be schuldigen. Hij heeft ook zoo'n circulaire van het financieel comité gekregen, maar dat ding was zoo lang, dat hij het in een hoekje van zijn lessenaar heeft ge borgen. Nu heeft hij een tweede waar schuwing ontvangen, en hem zal het dus niet gebeuren, dat hij de tweede circu laire weglegt maar met vele andere leden zal dat wel het geval zijn. Daarom zou het misschien beter zijn krachtiger op te treden, bijv. door een Commissie de leden te laten bezoeken. Een derde lid voelt ook veel sympathie voor deze zaak en hij zou willen, dat een uitspraak van de Ver eeniging werd gedaan, dat het de plicht van alle leden is, deze zaak te steunen. Dat komt dan in de bladen, ieder lid, dat niet ter vergadering komt, leest toch vast te verslagen, zoodat het dau onder de oogen van ieder komt. Een circulaire wordt door een ander lid niet noodig geacht, de Pers zorgt wel voor verbreiding van het gesprokene, en bij een volgende gelegenheid zou men voor een andere zaak wel weer een circulaire willen hebben. Bovendien wordt er gedaan of het een zaak is die uitsluitend Handel en Nijverheid aangaat, nog vele andere personen hebben er belang bij. Voor het weer behoeft men niet zoo bevreesd tc zijn, dat is gewoonlijk in Juni nog al goed. Een ander lid gelooft dat veel afhangt van het Bestuur. Heeft men dan oen paar gegoede personen, die kunnen dan wel instaan voor het waar borg fonds. Circulaires zullen niet veel uithalen en meer zal er te verwachten zijn, als men eens een inteekenlij6t laat c-irculeercn. De voorzitter concludeert uit de discussie, dat men algemeeq sympathie- seert met het doel. Nu is voor de ver eeniging de vraag wat kan er door ons gedaan worden. Er zijn twee voorstel len: persoonlijk bezoek on een intceken- lijst. Het eerste lijkt hem het beste, maar eerst zal er dan voeling moeten worden gehouden met het financieele comité. De voorsteller van het eerste voorstel heeft ook het bezwaar gevoeld te komen op het terrein der financieele commissie en daarom zou hij willen voorstellen, dat aan de financieele commissie werd geschreven dat Handel en Nijverheid gaarne dezaak steunt. Die commissie kan dan de leden persoonlijk bezoeken. Een der leden kan meedeelen, dat de commissie niet zal overgaan tot persoonlijk bezoek. Uit Amersfoort is heel weinig geteekend, zooals reeds is opgemerkt zijn de Amersfoorters in dat opzicht niet royaal. Een a n d e r 1 i d wil de beschuldiging tegen de Amersfoortsche burgerij beslist terug wijzen. Deze is niet zoo schriel, als men maar op bezoek gaat. Hij gelooft dat het meer ligt aan de lauw heid van de financieele commissie. Hiertegen wordt aangevoerd dat niet de burgerij is bedoeld, maar die menschen die het het beste missen kunnen. Nog wordt gewezen op het feit, dat circulaires zoo vaak worden ter zijde gelegd, terwijl men toch wel de zaak wil steunen. Daarom zou het misschien aanbeveling verdienen in een motie uit te spreken, dat deze zaak onzen steun verdient. De voorzitter is er niet voor moties aan tp nemen, hij zou het beter achten een commissie te benoemen. Hiermee kan een ander lid zich niet vereenigen, hij kan zich niet goed in deuken, dat Handel en Nijverheid geld zal inzamelen voor een ander comité, zoodoende zou H. en N. het werk ver richten, dat de financieele commissie verzuimt. Laat de vereeniging beginnen met een aandeel te nemen, dat is dan een goed voorbeeld voor de leden. Een der leden wil er nog op wijzen dat de financieele commissie wel degelijk haar plicht heeft gedaan, maar van persoonlijk bezoek is afgezien, om dat men steeds bij eenzelfde, beperkt kringetje moet komen. Ten slotte wordt aangenomen een op gave der leden te zenden aan de finan cieele commissie, die kan dan datgene doen, wat Handel en Nijverheid graag wenschte. Tevens wordt besloten, dat de vereeniging 3 aandeelen zal nemen. Hierna deelt de voorzitter mede dat „ons familiefeest" zal plaats hebben op Woensdag 18 April. In verband hier mee leest de voorzitter een schrijver voor van de Tooneelvereeniging „Thalia", meldende dat gaarne medewerking zal worden verleend om het feest zoo goed mogelijk te doen slagen. Punt 3. Ingekomen stukken: Ingekomen is een circulaire van het Hoofdbestuur over winkeladministratie en boekhouding. Het Hoofdbestuur geeft daarin in over weging cursussen voor boekhouden in te richten. Tevens verzoekt het Hoofd bestuur inlichtingen over bestaande cur sussen. De voorzitter gelooft dat het wenschelijk is te wijzen op het herha- lings onderwijs, dat dienstbaar kan wor den gonnakt aan het vakonderwijs voor de personen in de winkel administratie. In de vergadering van Maart hoopt de voorzitter het rapport daaromtrent te overleggen. Bij de roudvraag wenscht een der leden den voorzitter geluk te wenschen met het geen hij voor de vereeniging heeft kunnen doen en hij hoopt, dat het hem zal gegeven zijn, in de volgende vijf jaren nog veel voor Handel en Nijver heid te doen. De voorzitter dankt voor de gesproken woorden, maar wenscht een deel der hul de over te brengen op vroegere en tegen woordige bestuursleden en ook op de leden, die getoond hebben door onder linge waardeering te streven naar het vooruitbrengen de Vereeniging. Een der leden vraagt nog inlichtingen over den te houden etalage wedstrijd, waarna de vergadering gesloten wordt. SPOBT. Daar de meeste velden onbespeelbaar waren, gingen de wedstrijden Yelox I Quik I en Quick III U. F. C. H niet door. Quick H behaalde echter een schit terende overwinning op Hercules III, door die met 91 te verslaan. Haar goal-average is hierdoor weer veel ver sterkt, hetgeen haar later nog wel van nut kan zijn. Vragenbas. Geachte Redactie! Naar aanleiding van het vele geschrijf over de conversie dor 2l/2 o/0 Brnsselsche loten 1886, zoudt n mij ten zeerste verplichten met in uw blad inlichtingen te verstrekken. Wetende, dat nwe courant geen financieel blad is, geloof ik toch, dat u mijne vraag hier wilt bespreken, overtuigd zijnde, dat er in Amersfoort evenals elders, vele houders van die loten zijn, die evenals ik, niet weten, hoe te handelen. Met vrieudelijken dank. X De geachte steller dor vraag merkt terecht op, dat ons blad geen financieel blad is, zoodat wij ons moeiclijk kunnen verbinden alle vragen, welke op finan cieel gebied worden gedaan, in onze vragenbus te beantwoorden. Hier betreft het echter een zaak niet alleen van zeer actucelen aard, maar ook een, waarbij het belang van vele personen is betrokken, die geen finan cieel blad, misschien zelfs geen der groote bladen lezen. Wij bedoelen de personen, die hunne spaarpenningenin deze loten hebben belegd. En dat aantal moet zeer groot zijn. De navolgende inlichtingen werden ons omtrent deze zaak verstrekt De Stad Brussel stelt voor de bestaan de 2l/a loten van het jaar 18S6 te verwisselen tegen 2 loten. Volgens de nieuwe Loterijwet mag men echter in Nederland niet in dat nieuwe soort Brusselsch lot handelen. Er blijft dus voor de Nedorlandsche houders yoor- loopig niet andeis over, dan de loten te bewaren tot lJuli 1907, want op dien datum heeft de stad Brussel het recht de gcheele lecuing van 1886 aftelossen, van welk recht zij ook voor nemens is gebruik te maken. Men kan natuurlijk ook verkoopen, maar wie de loten behoudt tot de af lossing, heeft de kans een prijs te trek ken bij de vele vervroegde trekkingen, die voor 1 Juli 1907 zullen plaats lionben. Red. Burgerlijke Stand. van 10 tot 14 Fcbr. GEBOREN: Wilhelm Johan, zoon van Wilhelm Wolters en Johanna Steenbeek. Geri it, zoon van Hendrik Jan Arbon en Francina van den Brink. Gerada Elisabeth, d. v. Gerardus Adriaans Seg- veld en Geertruida Klarenbeek. - Johannes, z. v. P. Wassink on Johanna Hermina van den Brink. ONDERTROUWD: Adrianus Leonar- dus Maas en Cornelia Hartogsvcld. OVERLEDENHendrik van Daal, 6 maanden, z. v. Cornelis van Daal en Grietje van Loonen. Hendrika Snijders, 27 jaar, wed. van Hendrik van Loencn. Enna Christina den Hoed oud één maand, d. v. Gerrit den Hoed en Anna Christina van Leeuwen. Geertruida van Kranenburg, oud 13 dagen, d. v. Jan Kranenburg en Antonia Renes. Paulus Johannes Wijnen, oud vijf maan den, zoon van Paulus Johannus Wijnen en Geertruida Koekoek. Heden overleed te Groningen onze geliefde Vader en Behuwdvader, de heer C. F. VAN DIIYL, Leeraar aan de Rijkskweek- school en aan de Handelsschool te Groningenofficier d'Aca demie, in den ouderdom van 58 jaar. C. C. G. PEYROT— Van Duyl. PH. II. PEYROT. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. Amersfoort, 10 Februari 1905. Voor de bewijzen van deelneming bij het overlijden van onzen zoon en broeder CHARLES LOUIS DANIËL, betuigen wij bij deze onzen hartc- lijbeu dank. Uit aller naam, C. L. D. MOUNIER. Amersfoort, 14 Februari 1906. HET BESTUUR. In de REMONSTRANTSCHE KERK (Heerenstraat) zal I>on<lerdag 15 Februari, des avonds ten acht ure, Prof. CBABER van Amsterdam als spreker optreden met het onderwerp Het Protestantisme sedert 1800 Introductiebiljetten verkrijgbaar by het Bestuur. Schouwburg Utrecht. He aangekondigde voorstel ling door de Onderwijzers- Tooneel vereeniging op Donder dag 15 Fcbrnari kun door gemis aan deelneming geen voortgang hebben. Groot en kleinhandel in alle soorten Handel in iruit en ingemaakte groenten. WESTSINGEJL 33. KAMPSTRAAT 56.

De Eemlander | 1906 | | pagina 3