Gemengd. Stadsnieuws. Allerlei. de verbreking der overeenkomst gegeven is, daar geen enkele voorafgaande aan kondiging is geschied, gelijk by het aangaan van het concordaat gestipuleerd was. De encycliek tracht vervolgens aan te toonen, dat de tot stand kotningvan godsdienstige genootschappen in strijd is ntet het wezenlijk kenmerk der kerk, daar het gezag uitsluitend berusten moet in het hiërarchische korps van pastoors en niets is zoo in tegenspraak met de vrijheid, welke aan de kerk moet ver blijven als deze wet, die haar berooft van het inwendig toezicht. De wet op de scheiding schendt ook het eigendomsrecht der kerk, ontrooft haar haar geheiligd erfdeel, door de kerkgebouwen tot eigendom van den Staat te veifelaren. De Paus voegt hier aan toe, dat de wet, waarbij het kerkelijk budget is vervallen verklaart, ernstig het rechsgevoel beleedigt, daar het con cordaat de priesterschap gedeeltelijk vergoeding toezegde, wijl de Staat tijdens de eerste revolutie den eigendom dei- kerken tot zich trok. Doze nieuwe wet nu zal niet alleen het concordaat ver woesten, maar ook de rechten van den mensch, welke de Heilige Stoel immer heeft zoeken hoog te houden. Het is om die reden, dat de Paus de wet op de scheiding veroordeelt. De Paus protesteert tegen de indie ning, de aanneming en de afkondiging van deze wet die voor immer de rechten der kerk vernietigt, en zal instructies geven, om de gedragslijn der geloovigen te bepalen. Remkraudt's glorie uiNbruikt. De industrie gaat zich met de Rem- brandt-vereering bemoeien. Zij gaat er geld uit slaan. Doet ze dat door het leveren van goed en smaakvol werk, b.v. door het in den handel brengen van goede reproducties, dan verdient dit ontegenzeggelijk ieders goedkeuring. Maar er gebeuren erge dingen. Af beeldingen van Rembrandt's kunst worden in den meest wanstaltigen vorm aan de markt gebracht. Zijn buste, in rood en met goud, met een prachtige baret op en snorren met opgedraaide punten, zagen we voor negentig centen te koop, en aangeprezen als de modernste creatie der gipsafgieterij. Er zijn ook Rembrandt sigaren. Een merk met een aardige foto van het huis in de Jodenbreestraat. Maar buitenop! Notabene, een brandmerk met den kop van Rembrandt, met das en staauden boord! Slechts een goed kijker herkent er een mislukte navolging in van het zelfportret in het Mauritshuis. Een ander merk heeft den weidschen naam „Rem brandt's Nachtwacht", 't Plaatje op de binnenzijde van het deksel en op den zijkant van het kistje is een meer dan er gerlijke kleurenlito, notabene gedepo neerd, alsof iemand het nog in zijn hersens zou krijgen, zulk een product na te maken. De vaandrig op den achtergrond heeft een lichtblauw pakje aan! De ergerlijkste Rembrandt-,vcreering" is de door J. H. Scbaefer te AniBter- Zijn kracht begaf hem; hij had zich weinig te verwijten, nu echter bedroefde het hem dat het hem soms moeite ge kost had om het vroolijke gewoel van Napels te verlaten en terug te keeren naar de stilte van Villa Bruno, of wel, dat hij soms zijn verblijf op Casa Bella wat lang gerekt had. Nu waren zijn diensten niet langer noodig. Met een gil, die Franceses door het hart ging boog hij over de stervende neder en haar aan zijn hart drukkend, snikte hij hartstochtelijk: „Moeder! moeder! ge moet mij niet verlaten". Doch de signora kon niet meer hooren en met meer spreken; alleen zijne omarming voelde zij en haar linker hand zwak oplichtend, bracht zij die achter zijn hoofd met die zachte druk, half liefkozing half steun, zooals elke vrouw aan een klein kind kan geven. En zoo bleven zij tot de oude priester met een kleine koorknaap binnentraden nog juist op tijd om de heilige sacramenten toe te dienen. Toen kreeg Carlo zijn kamltc terug en het deed hem smart dat een vreemdeling die laatste heilige oogenblikken aan hem kwam ontnemen, wijl van hem als ketter verwacht werd dat hij gedurende de plechtigheid de kamer zou verlaten. Maar vader Chris- toforo, dacht in de eerste plaats aan den zoon en dan aan de kerk. Hij las Carlo's gedachten dadelijk. „Blijf hier, mijn zooi\ 1" zei de hij, met dam uitgegeven serie van acht repro ducties naar Rembrnndts in Rijksmuseum en Mauritshuis. Ze zijn alle met dezelf de saus op de pers gekleurd, 't Joodsche Bruidje in een lichtgeel pakje met licht blauwe mouwen! En de Staalmeesters! Het schitterend roodgouden tafelkleed, waarvan de roem gaat zoover als de wereld beschaafd heet, dat roodgouden tafelkleed is hier effen inat groen! Dat lapt ons nu een uitgever, die in dezelfde stad woont, waar liet origineel hangt! De serie hangt voor de winkelramen, in meer dan één stad van ons land. In den naam der zedelijkheid worden dik wijls prentbriefkaarten verboden. Wan neer zal er voor de schoonheid worden gewaakt als voor de deugd? N. R. Ct. Biscuits Victoria". De gedachte is niet nieuw, maar blijft er niet minder practisch om, dat tusschen de afnemers van een artikel en zijn fabrikant do industrieele band versterkt wordt, indien men den eersten een kijkje gunt in hot inwendige van het bedrijf, waarmede zij relaties aanknoopten. Dit geldt te meer, als het bedrijf van zoo'n respectabelen omvang is als dnl der firma A. J. ten Hope, te Rotterdam, die hare fabrieken bezit te Brussel en Dordrecht. Overtuigd als zij is van de degelijke kwaliteit der door haar in den handel gebrachte biscuits „Victoria", achtte zij het wenschelijkn eene brochure de zorg en moeite aan haar product besteed, als het ware voelbaar te maken Dit is haar, naar ons voorkomt, wel gelukt. De brochure bevat de korte geschie denis en ontwikkeling van haar bedrijf sinds 1896. Te Brussel met een perso neel van 80 man begonnen, werkt men daar tbans met 400 man, behalve de sedert aangeschafte nieuwere machines. Van af 1904 bedient een tweede fabriek te Dordrecht de afnemers in Holland. Van 80.000 blikken biscuits per jaar. steeg de de aflevering tot 400.000 blikken. Een 1-Dtal goedgetroffen illustraties verkoogen de belangstelling in deze maatschappij in het klein, doordat zij een deukbceld geven van de werkzalen, decor- en verpak-afdeelingon, machine rieën, expeditie eim. - Volgens de brochure levert de fabriek te Dordrecht, die met Hollandsch perso neel werkt, zeker de helft van het gebeele verbruik in Nederland, en exporteert zij naar Ned.-Indie, Zuid- en West-Afrika, China, Japan en alle noordelijk gelegen landen. We hebben hier dus te doen met een gewichtige tak derNedcrlandsche industrie. Het fabrikaat, dat zoo gaarne een plaatsje verovert naast uw theekopje of vla's, beminnelijke lezeres, zal er u, met uw vaderlandslievend hart, slechts des te beter om smaken. De Hennig-zaak is een ware bezoe king voor de Berlijnsche politie, vooral nu velen de gelegenheid te baat nemen om de polite een kool te stoven. On. ophoudelijk worden allerlei berichten over „gezien hebben van den moorde naar" gemeld en altijd gaat de politie er weer op uit, om niets te vangen. Wie maar eenigszins op Hennig lijkt, is verre van benijdbaar. Dit ondervond ook een eerzame snijdersgezel, die te Werden, ecu dorpje aan de Elbe, werk was gaan zoeken. De man werd ver dacht op Hennig te lijken en onmid dellijk zette de politie, met den burger een zoo vriendelijke en vaderlijke blik dat Carlo's bittere gedachten op eens werden weggevaagd en hij zijne moeder bleef ondersteunen. Franceses knielde eveneens aan de andere zijde van het rustbed, maar zij kon bidden noch gevoelen en aanschouw de de plechtigheid als in een droom. De zonneschijn stroomde door het venster het vertrek binnen, het witte, bewuste- looze gelaat van de signora en het door smart verwrongen gelaat van den zoon beschijnend, en spelend over het rijke misgewaad en gotonsuurde hoofd van den priester en de nieuwsgierige oogen van den koorknaap met zijne kleine zilver- heldere schel. Maar Franceses was ver doofd door de groote smart van haren minnaar. Nu was hij weer kalm, hij kwam de smart van de scheiding te boven, doch hare gedachten konden hem nog niet volgen. De eentonige stem van vader Christoforo terwijl hij den dienst vervulde, scheen hare verbijstering te vergrooten. Eerst toen de kanarie bij bet venster plotseling iu een helder ge kweel losbarste scheen haar hart te ont waken, bij de bekende woorden „Gloria in excelsis Deo. Et in terrc pax homi- nibus". En toen de dienst weder on begrijpelijk voor haar werd, boog zij haar hoofd en bad weenend. „God! ik dank U dat haar de pijn is bespaard geworden dat die slechts aan ons overblijft." vader aan hot hoofd, zich tot de ver volging. Men kreeg den ongelukkige weldra te pakken en bond hem, niet tegenstaande wanhopige protesten, met touwen en riemen. Toen men de Elbe overstak, mocht do misdadiger niet eens op een bank zitten, maar moest hij plat op zijn buik onder in de boot gaan liggen. Zoo wilde het de gestrenge overheid. Eenmaal achter slot en grendel, seinde de trotsche burgemeester naar Berlijn, dat men iemand gepakt had, die „treffend" op den moordenaar lijkt. Onmiddellijk ging een rechercheur naar Werden. Weldra bleek, dat de man ongeveer niets van Hennig had. Bovendien had het kleermakcrtje zijn vrijen tijd benut, om de pantalon van den Werdenschen veldwachter ter hoogte van het zitvlak te vernieuwen, terwijl van Hennig be kend is, dat hij die kunst niet verstaat. Op een bal te Berlijn werd een spot- krantje uitgegeven, waarin ook hot vol gende stond: „Berlijn herademt. Einde lijk gelukte liet Hennig te pakken. Naar wij vernemen kwam gisterenavond politie agent no. 76780 buiten adem aange hold om de volgende sensatiewekkendc tijding te brengen: „Hennig heeft zich vier dagen en nachten in do zeer slecht bezettte toesehouwersruirntb van het Berliner Theater opgehouden. Heden tijdens de voorstelling van Maria Stuurt wekte een in lompen gekleed man de zacht-sluimerende logo-bewakers, hetgeen hem slechts na hevige tegenstand ge lukte. Bibberend smeekte hij om genade en uitlevering aan de politie, want, zeide hij, dat kan geen mensch uithouden. Redt mij toch van deze Maria. Liever op het schavot dan het vijfde bedrijf." Met een kleine variatie hierop„liever getrouwd, dan van liefde versmacht", heeft de 21-jarige lord Clifford, een der aan zienlijkste leden der Londensche ari stocratie zijn voornemen te kennen gegeven om te huwen met Eva Carring- ton, een bekoorlijke actrice, 't Spreekt van zelf, dat de geheele Londensche aristocratie in opschudding verkeert; naar het verhaal luidt, moeten zelfs de ouders van den bruigom op reis zijn naar Abessinië om de schande te ont vluchten. Het schijnt echter nog niet zoo'n eigenaardig huwelijk, als dat van den Ierschen baron James Langrishc, die Woensdag te Londen in het huwelijk trad. Gekleed in een onberispelijken rok, een mooie bloem in het knoopsgat, en een paar hagelwitte glacé's aan zijn handen, ging de 83-jarige baron naar de trouwzaal, om in het huwelijk ver- cenigd te worden met de 43-jarige miss Algetha Maud Goch, dochter van den president der Spoorwegmaatschappij. Het talrijke publiek keek de jonge van gelukstralende bruid min of meer spotachtig aan, blijkbaar naijverig op haar geluk. Zij hoeft zich althans niet te houden aan de volgende zware voorschriften, die aan de Japansche bruiden worden ge geven, en welke ze moeten nakomen, willen ze aanspraak maken op den naam van „vrouw" in den vollen zin des woordB. Deze voorschriften luiden „Steeds vriendelijk zijn tegen uw schoonpa en schoonma. Niet te veel spreken. Vroeg opstaan, vroeg naar bed gaan en nooit 's middags slapen. U nooit onder de menigte begeven voor ge vijftig jaar zijt. Geen somnambules of heldcrzicndeu raadplegen. Toen zij weer opkeek, was alles voor bij. Vader Christoforo ging, na eenige vriendelijke woorden, stil henen, van buiten drong liet geluid van bitter weenen in de kamer door, maar Carlo boog zijn knie met gebogen hoofd en vredig ge laat terwijl de kalme majesteit van den dood op 't gelaat van de signora was uitgedrukt zooals Franceses nooit te voren had aanschouwd, en do kanarie vogel Dij het venster bleef zijn loflied doorzingen. HOOFDSTUK VII. NIEMAND DAN GIJ. Franccsca had vele jaren in Italië gewoond en was meermalen getuige geweest van hartstochtelijke droefheid bij sterfgevallen, echter was het oen schok voor haar om de rustige sterfkamer te verlaten en naar Anita te gaan, die zij omringd vond door de weenende dienstboden. Zij vonden er klaarblijkelijk een droevig genoegen in hare lievige smartuitingen te beschouwen. Voor het Engelsche meisje was die toestand versclrrikkelijk; zij deed zooals zij dacht dat goed was en zond die levendige treursters weg, denkende dat een rustige omgeving voor Anita de beste troost was. Zij wilde haar dan ook na eenige vriendelijke woorden en eene hartelijke omhelsing verlaten, doch Anita hing aan haar als een kind zoo luid en wild snikkend dat Franceses Nimmer lichte kleederen dragen. Onderdanig, bescheiden en beleefd zijn. U niet laten meeslepen door jaloezie. U nooit kwaad toonen, zelfs al heeft uw man ongelijk. Nooit kwaad van uw7 naaste zeggen. De striktste gehoorzaamheid aan haar echtgenoot is de edelste aller deugden." Is 't nu niet waar, dat die ongeluk kige Japanners nog met lijf en ziel vastgebakken zitten aan do wanhopigste, duisterste achterlijkheid? Een menschenleeftijd zou immers voor 'n Europeesche vrouw bijlange niet vol doende zijn om ook maar oen dier re gels naar belmoren onder de knie te krijgen 1 En daar zou dat zoo maar dadelijk moeten gebeuren! Ze zijn daar wel heet gebakerd 1 Gelukkig dan het kalme Dinxperlo, waar men de klok veertien minuten voorzet, om op tijd ergens te kunnen komen. Men schrijft n.l. uit Dinxperlo van het Vad. Voor eenige jaren stelde de Gemeen teraad vast, dat de plaatselijke tijd al hier wegens de ligging aan de Pruis, grenzen, in plaats van 20 minuten, zoo als elders, een half uur vóór zijn zou bij spoortijd. Sedert eenige dagen zijn we evenwel bijna 40 minuten vóór met spoortijd. Deze tijdsverschuiving werd zonder de goedkeuring van den Gemeen teraad ingesteld, doordien iemand, die zich met den trein had verlaat, daarop had aangedrongen. O, sancta simplicitas! Hedenavond spreekt in „de Arend" in een vergadering van de Vereeniging „Ons Belang" Jlir. Graafland over „Op leiding en aanvoering". De anti-revolutionaire propaganda-club „Groen van Prinsterer" houdt morgen avond een openbare vergadering in de Keizerskroon waarin de heer N. Ooster- baan uit Doesburg zal spreken over: Uit en in het moeras. Terzelfder tijd viert de afdeeling van den Christelijke Werkmansbond haar jaarfeest in de Arend. Binnenkort zal een aanvang worden gemaakt met het plaatsen van de ban ken van „Vreemdelingenverkeer". Een 25-tal zullen op verschillende punten in den omtrek worden opgesteld. Vele lezers zullen zich de Amerikaan- sche brieven herinneren, in 1904 in ver schillende couranten verschenen en ge schreven door wijlen den heer C. V. Gerritsen en zijn echtgenoote dr. Aletta H. Jacobs, op hun outspanningsreis door Noord-Amerika? Dat deze brieven wel gewaardeerd worden, mag zeker blijken uit de tal rijke aanvragen om inlichtingen, welke mevrouw Jacobs nog steeds van wijd en zijd ontvangt. Zij heeft daarom be sloten deze brieven uit te geven, samen gevat in één bundel, zoodat ze gemak kelijk te raadplegen zullen zijn voor hen, die naar Amerika willen gaan, of die van Amerika en Amerikaansche toe standen iets wenschen te weten. De brieven zullen te Amsterdam ver schijnen bij den uitgever Van Rossen. Een portret van den heer Gerritsen zal worden opgenomen. A. D. Een felle schoorsteenbrand, ten huize van majoor Metelerkamp, iu de Blanken- begreep dat zij hier moest troosten zoo als Sibyl, na een of ander ongeluk, ge troost worden moest. Eindelijk kwamen er woorden tusschen de snikken in een voortdurende her haling van het bittere verdriet, dat al 't andere overmeesterde. „Ik heb haar gedood! Ik heb haar gedood! Het is alles mijne schuld." „Gij kondt ook niet weten," zeide Francesca, voor wie het moeielijk was woorden te vinden voor zoo'n bittere smart en huilend uit medegevoel, „dat zij zoo zwak was geworden, en niet in staat was de geringste schok te door staan. En o Nita, zij zal toch zoo blij zijn geweest, dat ge gekomen zijt." „Neen, neen!" riep Nita. „Ik had weg moeten blijven, dan had zij mij vergeten." „Nooit, want zij hield van je", zeide Francesca. „Hare laatste woorden golden je. Oh als ge gehoord had hoe zij Carlo smeekte je niet te verlaten!" Maar Nita weende slechts te erger. „Carlo zal mij haten," riep zij. „Oh laat mij gaan! Zeg dat zij inspannen! Ik kan hier niet langer blijven." „Hij haat je niet; hij houdt veel van je" zeide Francesca hartelijk. „Hij be loofde de signora dat bij altijd voor je wilde zorgen." Iets in hare woorden bracht Nita tot bedaren. Zij lag over de woorden te peinzen, zich verwonderend, of haar heimstraat, bracht Zondagmiddag tegen twee uur heel wat volk op de been. Een spuitgast van spuit 3, een vlam ziende, holde dadelijk naar het spuitenhuieje, en toen de brandwageu op „de plaats des onheils" verscheen, was er geen brand meer te ontdekken, zoodat ook geen water behoefde te worden gegeven. Dinsdag 27 Februari des middags om 4 uur en Woensdag 28 Februari om 3 uur houdt de commissie van „Flora- lia" zitting in „de Arend" tot het uit reiken van jonge planten, tegen betaling van 4 cent per stuk. Het doel hiervan is, de liefde voor het aankweeken van bloemen in het huisgezin door school kinderen te bevorderen. Waarschijnlijk op 31 Augustus wordt dan een tentoon stelling gehouden, waar voor de best ge kweekte planten bekroningen worden toegekend, groot f 2.50, f 1.50, f 1.en f 0.50 of spaarbankboekjes of doch liever niet in geld. Ons werd toegezonden een program ma en de voorwaarden voor de nationale en provinciale tentoonstelling welke de afdeeling Amersfoort van het Utrechsch genootschap voor landbouw en kruidkun de voornemens is te houden op 13, 14 en 15 Juni 1906, op terreinen, gelegen aan den Koninginneweg alhier, in de nabijheid van het station. Zoo onze lezers weten wordt deze tentoonstelling gehou den ter gelegenheid van het 58ste Ne- derlandsche landhuishoudkundige con gres en het 50 jarig be&taan der afdeeling. Bij het examen voor de fraaie hand werken, afgenomen te Breda op 19 en 20 dezer slaagde o.a. onze stadgenoote, mejuffrouw A. Baas, sinds Sept. 1905 leerlinge der Industrie- en Huishoud school alhier. Wy verwijzen naar de in dit num mer voorkomende advertentie, omtrent de buitengewone voorstelling door het Nederlandeche operetten ensemble op Dinsdag 27 Februari in Amicitia te geven. Maandag 26 Februari van 1 tot 2 uren bestaat in het schoolgebouw (Krom- mestraat) van de Muziekschool, gelegen heid tot inschrijving van nieuwe leer lingen. In de zitting der arrondissements rechtbank van Utrecht van Maandag 19 Februari werden de volgende uitspraken gedaan J. van V., 19 jaar, voddenkoopman, G. S., 19 jaar, borstelmaker en A. H., 18 jaar, koffermaker, allen te Amersfoort, bekl. van diefstal van ijzer, ten nadeele van J. v, K. c.s., no. 1 veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, no. 2 en 3 tot 2 maanden gevangenisstraf. J. v. D., 23 jaar, arbeider, J. M., 18 jaar, rietwerker en B. de V., 21 jaar, arbeider, allen wonende te Amersfoort, beklaagd van mishandeling van A. B. c.s., aldaar, no. 1 veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf; no. 2 en 3 vrij gesproken. Geineeuteraad. In den loop dezer week komen in de Afdeelingen de volgende vier punten in behandeling: 1°. De pensioenen der leeraren van Ilooger en Middelbaar O n d e r w ij s. In hun rapport van 6 Februari geven B. en W. een gemotiveerde wederleg ging van liet nader advies der leeraren, dat 20 Januari door lien is ingezonden. broeder, als hij alles wist, haar zou willen helpen, bevende bij de gedachte om hem te ontmoeten en nog erger bevend als zij er aan dacht, datzynaar Napels terug moest en de verzoeking die haar te sterk was het hoofd moest bieden. Francesca aanschouwde haar met teederheid, wel gewaar wordend dat een of ander tegenstrijdigheid haar gedachten bezighield, hoewel geheel onbekend met hare geschiedenis en veel te jong en te onwetend om ook maar de bedoeling te kunnen gissen, die iu de laatste woorden van de signora lag opgesloten. Nita had verdriet en was in een of andere moeielijkheid gewikkeld en Carlo had beloofd haar te zullen helpen. Fran cesca was niet zoo nieuwsgierig om uit te gaan visschen welke moeielijkheid het was, evenmin twijfelde zij een oogen- blik aan Corlo's macht om haar te redden. Zij nam alles aan inet het stille ver trouwen van een kind dat zich vaag bewusi is dat iets verkeers in huis is, maar dat verzekerd is dat zijn ouders het weer spoedig in orde zullen maken. Nita aanziende, zag zij hoe sprekend broeder en zuster op elkaar geleken, en als zij zich al niet door hare droef heid tot haar aangetrokken had gevoeld, dan zou die gelijkenis er haar toe hebben gebracht. Wordt vervolgd.

De Eemlander | 1906 | | pagina 2