10 Burger- woonhuizen tweede Meid, eenHuisenErf ZAAK TE KOOP. Advertentiën. Yeerleepig bericht A. N. J. VOS A. N. J. VOS fieerenhuis „de kinderwetten; A. v. d. Weg, eldersch brood söclëtëlt amicitia. abb. VOORSTELLING. Telefoongeheimen. verkoopen: verkoopen: verkoopen: Mevrouw kolff. LEZING van Mej. Mr. e. c. VAN DORP, Langestraat 23. - Langestraat 23. Het Roode Kruis. Langestraat 23. - Langestraat 23. Neem proef. Neem proef. D. PRINS, op den Hof VERZOEND! Notaris BOLK, Nieuwe Ned. Tuoneelvereeniging De Voddenraper van Parijs. Wol, Sajet, Garen, Band en aanverwante artikelen. andige propaganda der Yrijz.-deni. unnen de H.H., din ons te vooruitstre- end vinden hetzelfde zeggen? Het is toch 'n feit, dat zelfs zeer ont- ikkelden onder de vrijzinnigen rede eeren: „Is er verdeeldheid? Ja? Welnu, an werk ik niet." Ze gaan zelfs verder n zeggen! „dan stem ik niet." Dit standpunt is verkeerd, is onhoud- aar, is beginselloos. Ik meen, dat, wanneer we op eigen rrein werken, we hebben: le. politieke zuiverheid, wat 'n zeer root voordeel oplevert; 2e. we elkander prikkelen tot de iterate krachtsinspanning 0111 den can- idaat van zijn eigen beginselen in erstemming te krijgen. Hebben we cr vroeger anders over edacht, welnu, dan hebben we gefaald n is het eerlijk en rond dit te beken- en, hoewel er vele verzachtende om- tandighedon pleiten voor onze houding an toen. Maar de ervaring heeft ons geleerd, at de kansen voor Karnebeck, Roëll n Van der Vlugt b.v. zijn verhoogd, oen er vrijzinnig-democraten tegenover hen stonden. U ziet, dat ik, hoewel tot de zelfde conclusie gerakende, als u, toch eene geheel verschillende motiveering gebruik. Immers, volgens uw artikel moeten we zeggen: Bestond cr wèl kans voor den vrijzinnige, dan was er samengaan gewenscht. Die kans is er niet, daarom mogen we op eigen terrein werken. Yolgens mijne redeneering moeten we op eigen terrein werken, juist, omdat het district vrijzinnig gemaakt kan worden. Dit, wat de „hooge" politiek betreft. Nu de gemeentelijke politiek. Het moge waar zijn, dat er wel eens niet zoozeer wordt gelet op de verschillende kleurschakeeringen der vrijzinnigen, wan neer het deze geldt, als bij de „hooge" politiek, maar een feit is het toch, dat er ook hier een hemelsbreed verschil bestaat tusschen liberalen en vrijz. democraten. Hier rijst weer de vraag, die ten allen tijde oprijst: „Wat is liberaal?" Wat willen de liberalen op liet gebied der gemeente? Watdevrijz.- democraten betreft, het antwoord op de vraag: „Wat willen zy?" ligt in hun gemeentcprogram opgesloten. Maar geef eens een antwoord op de vraagWat illcn de liberalen?" Iets positiefs, iets, waaraan men houvast heeft, kan zeker niet beweerd worden. Men ziet dit o.a. op het gebied van gemeente-exploitatie. Schitterend iB dit in onzen Baad uitge komen bij de behandeling der Aldcgonde- kwestie, nietwaar, geachte Redactie. Het heeft o.a. nogal geen moeite ge kost de subsidie voor eene industrieschool te verkrijgen en als mijn geheugen me niet bedriegt, waren er ook liberalen onder de hecren, die er weinig voor gevoelden. Dat zijn plaatselijke zaken. Maar in het algemeen kan men zeggen, dat de vrijz.-democraten b.v. zijn voor maat regelen, die de Gemeente als werk geefster dient te nemen in het belang van personen in haren dienst, vooral ook ten opzichte van de werklieden. Ik noem maar iets: toekenning van het volle loon of salaris in geval van ziekte. Verzekering van een wekelijkschen ustdag. Verleening van de verloven, met be houd van loon. Het benoemen van commissies door en uit de werklieden ten einde deze te vertegenwoordigen bij de bespreking van onderscheidene punten met de directie, het verkrijgbaar stellen van gezonde en geschikte woningen voor hare arbeiders. Het zorgen voor eene pensioens regeling, ook voor weduwen en weezen van die personen, welke in dienst der gemeente zijn. Bepalingen omtrent minimumloon en maximum-arbeidsduur. Het exploiteeren van verkeersmiddelen enz. enz. om niet te vergeten een goede zorg voor het onderwijs (waarbij ook behoort oen goede bezoldiging van de onderwijzers!) Zie geachte Redactie, ieder belang stellende heeft ons gemeenteprogram maar aan te schaffen om meer daarover te weten te komen. En leg nu dit gemeenteprogram eens voor aan verschillende liberalen. Heeft de laatste gemeenteraadsverkiezing, die ons nog versch in het geheugen ligt, niet bewezen, dat er een hemelsbreed verschil ligt uit de opvattingen van menschen, die zich liberaal noemen. Principiënreiterei zullen er misschien zeggen, maar m'n lieve menschen, als we nu toch een program hebben en we wen8cheu dat niet te gebruiken, waar voor dient het dan? En als we het niet mogen gebruiken, 9taat dit volkomen gelijk met den eisch aan ons gesteld: Doe afstand van je Vrijzinnige Demo cratie." En geachte Redactie! daar komt niets van in. Wat heb ik willen aantoonen, is dit: U zyt op den verkeerden weg, als U zegt: „dat geldt in geenen deele de verkie zingen voor den Gemeenteraad, evenals U onvolledig zijt, als U zegt: er zijn verschillende zaken, met name het kiesrechtvraagstuk die nimmer oorzaak van verdeeldheid kunnen zijn. Ik meen aangetoond te hebben, dat er nog wel andere zaken zijn, ten opzichte waarvan er geen eensgezindheid is. Wat betreft uwe opmerking aangaande die populariteit en bekendheid, daarin ga ik voor een deel accoord mot U, hoewel het toch maar feit is, niet waar, dat er verkiezingen zijn aan te wijzen, waaruit blijkt, dat de candidaat werd gesteund door menschen, die hem niet kenden en in den steek werd gelaten door... de door genoemde portemonnaie- liberalen. Ik vermoed, dat de oud liberalen onder U het nog wel eens zoover zullen brengen, dat de nieuwe vrijzinnige kiesvereeniging, die evenals de oud-liberalen weieens een beetje van naam verandert, voor zulk een portcmon- naie-libcraal zal moeten werken en ook de nieuwe propagauda-club die op het punt staat'geboren te worden, ja, wier levenslampje, als dit artikel verschijnt, misschien al aan het gloeien is. (In dit geval „een heil der jonggeborene"). Wat wij zullen doen? Het is dit: „we zullen den candidaten ons gemeente- program voorleggen en onderschrijft een candidaat voor hetgrootstedeelditprogram of stemt hij er geheel mede in, dan zal diens candidatuur bij ons geen beletsel zijn om onze stemmen te geven, om... voor hem te werken Op grond van ervari igen, Geachte Redactie, meen ik te mogen zeggen, dat er wel eens liberale Candidaten zijn geweest, die bloken weinig liberaal te zijn, als ze in den Raad waren. In dit verband wordt ook van de kiesvereeniging Amersfoort door U ge zegd, „dat ze nimmer een exclusief stand punt innam." Daarover zou nog een aardig woordje te praten zijn, Geachte Redactie. Het gansche verleden der kiesver eeniging zullen we nu maar niet ter sprake brengen, maar ik wensch toch enkele feiten te noemen waaruit blijkt, dat er volstrekt geen rekening is gehouden met het feit, dat er ook vrijz.-democraten in de kiesvereeeniging waren. Ik weet wel, dat men nog meer zal gaan mopperen op „die mannen, die roet in het eten werpen" (dwaze voor stelling!!!), maar dit zal me toch niet weerhouden, de feiten te noemen. De kiesvereeniging Amersfoort noemde zich liberaal. Het gaa: voor ons, die loopen in het vrijz. democratische partij verband niet aan, om te blijven loopen in het gareel der liberalen. (Wanneer zal men dat toch eens begrijpen?) De kiesvereeniging Amersfoort sloot zich aan bij eene Centrale kiesvereeniging, die door en door Conservatief was. Ik heb daartegen gewaarschuwd, ik heb tegen aansluiting gestemd. Tever geefs, men heeft niet gehoord. Herinnert u zich het feit, dat d'Aulnis de Borouill Candidaat was der Centrale (notabenc om de mannen van Baarn te believen!dat noemt men dan begin selvast), zonder dat de leden hierin waren gehoord? Herinnert u zich dit feit, Redactie! Dat zijn feiten, nietwaar enfeiten, die zwaar wegen. Of dit nu is exclusi visme of wat anders, dat doet er niet toe, maar wel doet het er toe, als ik zeg: „met de vrijzinnig-democraten is geen rekening gehouden. Domheid van het Bestuur!? Politieke fouten! Maar daarmede heeft men ons gedwongen, genoodzaakt er uit te treden. Toen hebben we een eigen kiesvereeniging opgericht. Nu verandert men den naam. Nu wordt het eene vrijzinnige kiesvereeniging. Maar een naamsverandering is nog geen bewijs voor eene idee-verandering. Daarmede is men niet plotseling van Conservatief-ge- avanceerd geworden. N11 wil men (liet is me door voorman nen der liberale beweging gezegd, wer kelijk!) nu wil men de vrijz. dem. kies vereeniging dooddrukken, doen dood- bloeien, 1) (wat niet gelukken zal, voor we met eere zijn gesneuveld). Het aantal leden moet dalen (laat ik U zeggen, dat het is geBtegen). Men zal beproeven (ook dat is me gezegd door kopstukken der beweging) die veroeniging wel klein te krijgen. Brrrrr. Wij worden aangezien als de mannen, die roet in het eten werpen. De liberale bekrompenheid gaat zelfs zoo ver, dat men oiib niet meer groet of stijver groet dan voorheen, toen men van onze dien sten gaarne partij trok. Gelooft U, dat men zoo werkelijk z'n doel zal bereiken. Och kom! Noemt U dat 'n correcte houding van de kiesvereeniging, als de leden dier vcreeniging, die haar vormen, aldus handelen. 1) De geachte inzender vergist zich hier blijkbaar. Doodblocien zegt men o.a. van vruchtbooinen. wanneer ze het laatstejaarfvoor hun Vlood nog eens buitengewoon veel vrucht geven. Denkelijk bedoelt hij dan ook dood bloeden. Noot van den zetter. En door wie is het Bestuur zoo ver gebracht, dat het voorstelde zijn kind te herdoopen? Door het Bestuur der Vrijz. Prop. Club, dat handelde zonder mandaat der leden. Is dit tegemoetkomend? Is dit correct? Wil men eene vrijzinnige actie zonder de Vrijz.-democraten te hebben gehoord? Het Bestuur dcrkicsvereening „Amers foort" had moeten zeggen: „lunderen! vóór ge de Prop. Club vermoordt, moet ge eerst eens met uw vooruitstrevenden vaders redenecren, hoor! Het heeft dat niet gedaan, is in den val geloopen. Correct en tegemoetkomend, niet waar? Kom, Redactie, laat ons verstandiger zijn. Men heeft gezondigd uit politieke onnoozelheid of wat dan ook en nu moeten de vrijz.-democraten de zonde bokken zijn. Verzamelen, op het gebied van gemeente-politiek wordt door u geblazen! Wat wil men? Dat we nu onze vereeniging aan kant zetten, althan9 voor dit deel de politiek, nadat men ons gedwongen heeft haar te stichten? Men begraaft niet gauw eene vereeniging, die men met moeite heeft tot stand ge bracht. En dan zeker toetreden tot de nieuwo kiesvereeniging, nadat ons al half is verzekerd, dat we er uit zullen worden geweerd, althans een onzer. Kom nu! Neen, Redactie! Laten we op eigen terrein blijven. Wij zijn maar een handjevol, de kiesvereeniging Amersfoort is in het voordeel. Zij heeft een grooter aantal leden. En als morgen eene gemeenteraadsverkiezing voor de deur staat, dan zullen we zien, of we kunnen samenwerken en onder welke voorwaardeu en ook zonder onze zelfstandige erbij in te boeten. Dan zullen wij althans pogingen in het werk stellen om die porte-monnaie liberalen te weren, alsook den clericaal en dan verzeker ik u, dat het kleine kuddeke vrijz.-democraten een aardig steentje zal bijdragen tot de overwinning van den waarlijk democraat. Dankend voor de plaatsruimte Geachte Redactie, Uw dr., C. MOERMAN JR. Al vonden wjj de afmeting van dit ingezonden stuk te groot voor ons kleine blad, toch zijn wij tot plaatsing over gegaan, omdat er mogelijk onder onze lezers zijn, die hun lichtje wel eens bij het licht van den heer Moerman willen opsteken. Thans is de zaak van verschillende kanten bekeken. Wij meenen onzen lezers geen genoegen te doen op 't oogenblik weder er over te gaan schrij ven en herhalon dus alleen onzen raad aan alle vrijzinnigen: „Vereenigt u" op het gebied der gemeentelijke politiek! Red. Burgerlijke Stand. van 7 tot 10 Maart. GEBOREN: Klasina Susanne, d. v. van Adries Buys en Maria Plas. Willem Frederik, z. v. Peter Arnold Scharwachter en Ida Cornelia Byland. Alyda Maria, d. v. Jacobus Vivié en Elsina Fontijn. Hendrik Willem, z. v. Evert Buis en Willcmina van de Veenbrink. Wilhelmina Adriana d. v. Boudewijn Mol en Catharina van der Zon. Gerardus Wilhelmus, z. v. Johannes Wilhelmus van Gils en Alyda Maria van den Bos. Jacob, z. v. Jan van den Brink en Geertje Brouwer. GETROUWD: Hiltje Deen en Elisa beth Kaayk. Hidde Terpstra en Johanna Alida Angelina van Rijssen. OVERLEDEN: Christina Arlar, oud 70 jaar, ongehuwd Francina Frederika Maria van Deuren, oud 67 jaar onge huwd. Allendie iets verschuldigd zijn aan te vorderen of borgtocht onder zich hebben van wijlen den Hoog Wel.Geboren Heer Jhr. MEIJ- NARD CORNELIS NAIIUIJS, in leven administrateur en assuradeur gewoond hebbende te Amersfoort en 5 Februari 1906 te Amsterdam overleden, wiens nalatenschap is aanvaard onder het voorrecht van boedelbeschrijving, worden verzocht daarvan betaling of opgave te doen, vóór 15 April 1906, aan J. BOLK, Notaris te Amersfoort. I» JAABUJKSCUE VOOR- JAABSVEBHOOPINfl van No taris A. S. J. VOS zal gehouden worden op DONDERDAG 5 APRIL u.i. in „RE AREND." Voor bijvoeging van goederen wende men zich tot den vendu meester J. R. I. IJIJIERTS VAN BLEKEN, Langestraat 28. DE NOTARIS te Amersfoort, zal op Zaterdag 17 Maart 1906. des avonds 7 uur, in het Hotel „DE VERGULDE ZWAAN" te Amersfoort, aan de Utrecht8che straat, publiek in de gemeente Amersfoort met ERVEN en 12 perceelen OPEN GROND aan en nabij den Leusdenschen weg, tegenover do Infanterie-Kazerne, zijnde de huizen plaatselijk genommerd 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60 en 62, 9amen verhuurd voor f22.70 per week. Te veilen afzonderlijk en in 13 massa's. De huizen zijn te bezichtigen op Dinsdag en Donderdag van 13 uur des namiddags. Aanvaarding bjj de betaling der kooppenningen op 16 JUNI 1906. BREEDER BIJ BILJETTEN. DE NOTARIS te Amersfoort zal op Ronder- dag 29 Maart 1906, des avonds 7 uur, in het Hotel do „VERGULDE ZWAAN" aan de Utrechtschestraat te Amersfoort, in het openbaar In de gemeente Amersfoort Een hecht en sterk weldoortimmerd zeer aangenaam gelegen aan de Beekensteinschelaan 110. 2. in de onmiddellijke nabijheid van den Arnhemschenweg met TUIN. ka dastraal bekend in Sectie B. no. 1554 ter grootte van 7 aren, 90 centiaren. Het hui9 bevat: beneden: kamer en suite, voorkamer, en kleine ka mer; op de le etage: 2 groote en 2 kleine kamers; op den zolder: een dienstbodenkamer en afgescho ten provisiekast, voorts in het on derhuis eene groote keuken, pro visiekamers en kelder en een kamer voorzien van gas- en waterleiding thans ingericht tot badkamer. Grondlasten f 38.74 's jaars. Eem- lasten f 0.28 's jaars Verhuurd aan den Weleerw. heer l)s. J. L. F. MEIJERE tot 1 Mei 1906. Te bezichtigen Dinsdag en Don derdag van elke week van 2'/a 4'/2 uur mits voorzien van een per missiebiljet af te geven door voor noemden notaris. Aanvaarding en betaling der kooppenningen 29 JUNI 1906. Nadere informatiën ten kantoro van voornoemden notaris A. N. J. VOS, Utrcchtschepoort te Amers foort, en ten kantore van makelaar P. H. VAN HASELEN, Plantsoen aldaar. te NIJMEGEN, Arkstócstraat 1, v raagt tegen MEI een bekwame P. G. Loon f 90 met opslag. Advocaat en Procureur te 's-Gravenhage. ONDERWERP: op Rlusdng 20 Jlaartc.k..'s avonds 8 uur, in het lokaal „DE AREND," Arnhemsehc weg. Toegang kosteloos. Spreekster heeft de toezegging ge daan, eventueel te stellen vragen zoo mogelijk gaarne te beantwoorden. Het Bestuur der Afd. Amersfoort der Vereeniging tot opvoeding van half verweesde-, verwaarloosde- of verlaten kinderen in het Huisgezin, noodigt alle belangstellenden in het groote vraagstuk betreffende „KINDERBESCHERMING" uit, deze lezing te komen bijwonen. Namens det Bestuur, De Secretaris, MOUNTER. Naphtaline en Kamfer, Kamfernaphtaline, Naphtaliueballen en blikken, Motkruitlen en Motpapier, Ruwe Carbol en Creolin. Alleen verkrijgbaar bij Heerlijk van smaak en gezond. Rouderdug 15 Maart 1906, 3e (laatste) Klucht in 3 bedrijven van REIMANN en HAUSLE1TER. Vooraf: G'omedie in 1 bedrijf van NADAUD. Pryzen: f2.(abonné's fl.SO,) en fO.75, (militairen fO.50). Plaatsbespreking van af 13 Maart. Zie de Aanplakbiljetten! Schouwburg Utrecht. te Amersfoort, zal op Rlusdag 20 Maart 1906, 's avonds 7 uur, in 't hotel „DE ZWAAN," Utrechtsche straat te Amersfoort, publiek aan de Kroinmeatraat te Amersfoort, gewijknummerd 50, Kadaster Sectie E. No. 494, groot 220 centiaren. Het Huis bevat beneden: 2 gelag kamers, groot voorvertrek, huiskamer, slaapkamer, keuken, kelder, en boven: 3 kamers en zolder. Aanvaarding bij de betaling der koop som 20 JUNI 1906 of zoo veel vroeger als wordt overeengekomen. Dagelijks te zien, waartoe zich te vervoegen ten kantore van Notaris Bolk. van Amsterdam. Bestuurder: B. DELMONTE. Zondag 11 Maart 1906: Groot en beroemd Tooneelspcl in 8 be drijven en een voorspel uit het Franach door S. A. MANUS. Vader Johan, de Voddenraper, de heer B. DELMONTE. Orkest onder Indiiuj van den Heer H. Kuijpers, Aanvang half acht ure. Pr ij zen der Plaatsen: Balcou en Stalles f 1.50. le Amph. en le Zjjloge f 1.—Baignoires en 2e Amph. f 0.75. Parterre f 0.50. 3e Amph. en 2e Zijloge f 0.40. 4e Amph. en Gaanderij f 0.25. Plaatsbespreking: Voor Aan deelhouders Zaterdag van 10 tot 11 uur; voor het Publiek denzelfden dag, met of zonder bespreken van 11 tot 12 en van 1 tot 3 uur, en Zondag van 1 tot 3 uur. Zeer billijk. Voor uitbreiding geschikt. Mooie woning, in goede wijk te Amersfoort. Brieven franco No. 416, G. G. VEEN EN PA AL's Advert. Bureau, Amersfoort.

De Eemlander | 1906 | | pagina 3