tweede Meid, Scidersch brood Advertentiën. Mevrouw KOLFF, LEZING van Mej. Mr. E. C. VAN DORP, „DE KINDERWETTEN." Neem proef. Neem proef. D. PRINS, op den Hof. E. J. Ruitenberg Brandstoffen, L. VAN ACHTERBERGH. De Voorzitter stelt voor dit punt ater te behandelen. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethou- lers betreffende do salarisregeling van het jersoneel bij het Lager Onderwijs, met be- ïandeling, vau da ter zate ingekomen adres- en en voorstel van Burgemeester en Wet- touders betreffende eene tegemoetkoming roor de kosten van weduwen- en weezen- pensioen (met adviezen). Den heer Gerritsen spijt 't, dat B. en W. niet verder zijn gegaan zooals nil is het betrekkelijk eene kwestie van afbetaling. De onderwijzerstractemcnten behoeven verbetering. Spreker accepteert dit voor stel op afbetaling. Hij vreest, dat wij er nu niet of zullen zijn, maar voor de zelfde feiten weder zullen te staan komen. De Voorzitter zegt, dat naar zijne meening en die van B. en W. biet de salarisregeling niet ongunstig is. Dit voorstel staat gelijk met de meest gun stige gemeente. Art. I. van de conceptverordening wordt met algemeene stemmen aange nomen. Bij het art. ingevolge de weduwen- wet en punt 2 de korting, zegt de heer van Esveld zich hiermede zeer goed te kuunen vereenigen. Het is hetzelfde, wat spreker in de afdeeling heeft besproken en waartegen toen zoo heftig werd opgezet. De verhooging van huishuur beant woordt niet zoo zeer aan 't doel als dit. De gemeente heeft er groot belang bij, dat iedere onderwijzer zorgt voor zijne weduwe en weezen. Het verheugt spreker zeei, dat B. en W. in hun antwoord tot zijn gevoelen zijn teruggekomen. Spreker zal voor dit voorstel stemmen. De Heer van Beek vindt de alarisregeling alhier zeer goed. Spreker kan niet beamen het door den Heer van Esveld gesprokene. De huishuur is bescheiden en de gehuwde onderwijzers zijn in eene slechte conditie. Spreker zou liever willen bepalen tot vorhooging van huishuur voor de gehuwde onder wijzers. Weth. Celosse. Het voorstel van den Heer van Beek is niet juist. Huis huur genieten enkele onderwijzers en niet allen. De tegenmoetkoming geldt voor allen. Zuiver uitgedrukt is het doel hetzelfde. De HoerHagedoorn zou bijna neiging hebben beide voorstellen aan te nemen. Alleen het voorstel van den Heer van Beek aan te nemen, zou hij zeer verkeerd achten. Men zou de niet ge huwden dwingen thans reeds in het rijkspensioenfonds tegaan. Met het voor stel om ook huishuur te verstrekken, gaat hij mede. De Heer Plomp. Het is zeer mooi met weduwenpensioen te beginnen, maar dan zal men het andere ambtenaren ook moeten geven. De heer van Beek wenscht daarom huishuur te verhoogen. De heer Veis Heijn kan zich volkomen aansluiten aan den vorigen spreker. Zeer terecht was dit de bedoe ling der eerste afdeeling. Weth. Visser zegt, dat in de 2e afdeeling aan ongehuwden ook gelegen heid tot deelneming werd aangeboden. Wanneer zij huwden, hadden zij hun plicht gedaan ten aanzien van weduwen en weezen. Wat betreft de vrees voor andere ambtenaren, dit wordt mogelijk gemaakt door [het maximum der jaar wedde op f 1200 te bepalen. De heer van Beek trokt zijn voorstel in. De Voorzitter vraagt of de heer Hagedoorn zijn voorstel om beide voor stellen aan tenemen ook intrekt. Do heer Hagedoorn zegt geen voorstel gedaan te hebben. Waarna het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen wordt aange nomen. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging der begrêotiug 1906 in verband met de voorstellen sub 5. Z. d. en z. h. st. aangenomen evenals punt 4. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende een verzoek van den leeraar W. N. Coeneu, het hem verleende verlof met twee maanden te verlengen (met adviezen). De voorzitter zegt, dat B. en W. adviseeren het verlof te verleenen en machtiging vragen om de noodige maatregelen te nemen omtrent de waar neming. Z. d. en z. h. st. besloten. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot tijdelijke onttrekking van eenige terreinen aan den openbaren dienst ter gele genheid van de jaarmarkt. De heer Hagedoorn vraagt waarom het Havik niet is opgenomen of is het plan veranderd. De voorzitter merkt op, dat het Havik verpacht wordt. Het wordt toch niet voor rytuigen afgesloten. Z. h. st. besloten. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot uitbreiding van de gebouwen bij de Gasfabriek (met adviezen). Z. d. en z. h. st. besloten. De kosten worden geraamd op f 3000. 10. Voorstel van den Burgemeester tot uitbetaling van vacature gelden aan die- uaven van politie. De voorzitter deelt mede, dat door het verleend ontslag aan een der agenten een bedrag van f 57 beschik baar blijft. De andere agenten hebben hierdoor zwaardere diensten verricht. Z. d. en z. h. st. besloten. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling eener verordening, regelende de opname en de verpleging in het tijdelijke Gemeente-Ziekenhuis in de Muurhuizen, (adviezen.) Do artt. 17 worden met algemeene stemmen aangenomen en vervolgens de verordening eveneens. Zulks geschiedde z. d. en z. h. st. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijzinging van de begrooting 1906, in verband met ae exploitatie van het tijdelijke Gemeente-Ziekenhuis in de Muur huizen. Z. d. en z. h. st. besloten. 13. Vaststelling van het primitief kohier Inkomstenbelasting, dienst 1906. Z. d. en z. h. st. vastgesteld op f 86466. De heerJorissen. Wij hebben bericht ontvangen om de drukproeven van het raabsverslag binnen 3 dagen ter secretarie in ten zenden. Spreker zond het reeds den volgenden dag in. Het offi- cieele, verslag is even ongecorrigeerd als 't geweest is. De Voorzitter merkt op, dat het de eenige wijze is, om spoedig het ge corrigeerd verslag, te krijgen men moet het dan ter secretarie inzenden, waar men voor opzending en correctie zorgt. De heerJorissen. ICan 't dan ter secretarie verloren zijn gegaan. De voorzitter zegt, dat dit haast onmogelijk is. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter te kwart over vier de vergadering. Bij de Evang. Luth. gemeente te 's Gravenhagc is beroepen Dr. van Bakcl te Haarlem, bij loting tegen Ds. J. L. F. de Meyere Joh.Cz., alhier. Wij herinneren aan de derde abonne- mentsvoorstelling welke morgenavond in Amicitia zal worden gegeven. Naar wij vernemen, zal de gep. luit. kolonel Jhr. Graafland op 22 Maart a.s. als spreker optreden voor de leden der onderofficiers-vereeniging „Ons Belang", in „De Arend". De zangvereeniging dor plaats, afd. van de Maatschappij t. b. der Toonkunst zal haar tweede uitvoering in dit seizoen geven op 22 Maart a.s., in de zaal van Amicitia. Dinsdag 20 Maart wordt er in Amicitia een concert gegeven ten voordeele van „Het Groene Kruis", door de dames Van Winsheijm en Berkhuizen, met medewerking van den violist Rijnbergen. Jammer, dat dit nu weer net samen valt met de lezing van inejuffr. tnr. C. E. van Dorp. Tegen 15 Mei e. k. is door den heer G. A. Munnikhuizen, commies ter secre tarie en ambtenaar van den burgerlijken stand, als zoodanig ontslag gevraagd. In de plaats van den heer J. Proper is tijdelijk tot adjunct-commies ter secre tarie benoemd de heer R. M. Loman. Tot tijdelijk klerk tct secretarie is be noemd de heer T. J. de Vries, ambte naar ter secretarie te Bovencarspel. De heer J, Ilartgerink is, in een te Utrecht gehouden vergadering, tot be stuurslid gekozen van de nieuw opge richte scheidsrechter-unie, welke in een volgende bijeenkomst een reglement zal vaststellen, waarna met den N. V. B. officieel in verbinding zal worden ge treden. De Oranjevereeniging houdt Vrijdag avond een algemeene vergadering in „De Keizerskroon". Op de agenda komen o. m. voorMcdcdeelingen van het be stuur, betreffende te houden feesten en verkiezing van een lsten secretaris (va cature Teeling). Naar De Avondpost meedeelt zal de algemeene vergadering van de Chris telijke vereoniging voor verzorging van krankzinnigen in Nederland op 17 Mei a.s. hlhier worden gehouden. Uit volkomen vertrouwbare bron ver neemt het Am. Dagblad dat het Kon. Ned. circus Oscar Carré, vermoedelijk binnen niet te langen tijd, alhier voor stellingen zal komen geven. Naar men ons meedeelt zal overste L. F. Bockelman, chef van het militair hospitaal alhier, binnenkort den dienst verlaten. Gisterenavond vergaderde het Bestuur van de Oranjevereeniging met een aan tal onderwijzers, ten einde plannen te bespreken voor een feestviering der kinderen op Koninginnedag. Besloten werd, dat des morgens van dien dag een aubade zal worden gebracht aan den Burgemeester. Hnutlel en Nijverheid. De maandvergadering van „Han del en Nijverheid werd gisteren avond in de Zwaan gehouden. Na opening door den voorzitter leest de 2de secretaris de notulen der ver gadering van 13 Februari 1906, die onveranderd worden goedgekeurd. Punt 1. Bespreking voor stel Houbaer, (tijde 1 ijk uit verkoop). Door den heer Houbaer is een schrijven ingezonden, waarin ver zocht wordt, na te gaan of er ook middelen kunnen worden beraamd, ten einde de zoogenaamde tijdelijke uitverkoopen zwaar te belasten. In zijn toelichting wijst de heer Houbaer er op, dat het zeer moeilijk zal gaan in deze kwestie maatregelen te nemen, maar Handel en Nijver heid zou er vast op kunnen wijzen bij Burg. en Weth. bijvoorbeeld om de zaak warm te houden. De voorzitter wijst er op, dat op de verschillende congressen van den Middenstandsbond de zoogenaamde deloyale concurrentie ter sprake is gekomen. Een zeer lezenswaardig artikel over deze materie komt voor in „De Middenstandsbond" van 26 Januari 1906, waarin ook de ver schillende strafwetartikelen zijn op genomen tegen de deloyale con currentie. De voorzitter acht het echter beter in den Bond nog eens deze zftak ter sprake te brengen. Een adres aan den Gemeenteraad zal zeker heel weinig succes hebben. Bovendien zal het nog te bezien staan of de Gemeenteraad wel het recht heeft bepalingen daaromtrent in het leven te roepen. Het Bestuur heeft de zaak overwogen, maar weet er geen mouw aan te passen. Een der leden wijst er op dat houders van tijdelijke uitverkoopen tegen liooge kosten volstrekt niet op zien, een kleine belasting zou ze zeker niet afschrikken. En een hooge belasting zal de Gemeente toch niet kunnen heffen. Wel keurt hij die uitverkoopen af, maar in die richting, vreest hij, zal niets gedaan kunnen worden. De heer Houbaer had meer het oog op de uitverkoopen die van tijd tot tijd in Amicitia en de Keizers kroon worden gehouden. Daarvoor wordt maar een heel geringe huur betaald. De voorzitter deelt nog mede, dat in de Bestuursvergadering ook nog gewezen is op de filialen, waarvan ook voor de Gemeente heel weinig voordeelen komen. Ook deze zaak is echter zeer moeilijk. Het beste acht hij het nog eens met het Bonds- bestuur er over te spreken. Een der leden acht het hoog noodig de zaak der filialen eens ter sprake in den Bond te brengen. Wil men hiertegen iets doen, dan moet het toch van het Rijk uitgaan. Besloten wordt dat Handel en Nijverheid zich in verbinding zal stellen met het Bondsbestuur. Punt 2. Benoeming van een Commissie totnazienvanden penningmeester, volgens art.20. In deze commissie worden dooi den voorzitter aangewezen de heeren J. v. d. Wal, J. Maarschalkerweerd en W. van Goor. Punt 3. Mededeeling. De voorzitter doet voorlezing van het schrijven van H. en N. aan Burg. en Wethouders inzake nachtelijken telephoondienst. Punt 4. Ingekomenstukken. Ingekomen zijn: het orgaan van den Alg. Ned. Bond van industrieelen en handelslieden een schrijven uit Hilversum betref fende de negenuursluiting; een schrijven van den Bondsvoor zitter omtrent het zenden van proef nummers van „De Middenstandsbond" en tevens met het verzoek om inlich tingen omtrent de negenuursluiting; een maandlijst van de Ilaarlemsche Handelsvereeniging. Verder deelt de voorzitter mede, dat zich weer 16 heeren voor het lidmaatschap hebben aangemeld. De ledenlijst vermeldt nu 202 namen. Punt 5. Etalagewedstrijd, Winkelpuiversiering enbal- con- of gevelversiering. De etalagewedstrijd zal gehouden worden 12, 13, 14 en 15 Juni. In 't geheel zijn er 15 rubrieken. De jury zal zooveel mogelijk saam- gesteld zijn uit niet- neringdoenden. Een der leden wenscht de jury uitsluitend uit particulieren te be noemen, maar zou gaarne zien, dat deze eerst op de hoogte werden ge bracht van technische moeilijkheden. Een ander lid acht het wenschelijk eenige winkeliers te verzoeken buiten mededinging te blijven. Zij kunnen dan de jury, die feitelijk uit personen bestaat die van de zaak geen verstand hebben, bijstaan. Een derde lid wijst op de wijze waarop men vorig maal gewerkt heeft met het biljettenstelsel, hetgeen zeer goed bevallen is. Yoor de bijzondere medailles kan men dan een jury be noemen. De voorzitter deelt nog mede, dat in Vreemdelingenverkeer daarover ook gesproken is, maar men vond daar een jury beter. Mogelijk kan men echter nog wel tot overeenstemming komen. Voorgesteld wordt te laten stemmen door deleden ook van Vreemdelingen verkeer en voor de afzonderlijke rubrieken een jury te benoemen. Een lid vraagt of leden van beide vereenigingen dan twee stemmen hebben. Dit wordt niet wenschelijk geacht. In stemming gebracht wordt het voorstel aangenomen met 26 stemmen voor en 3*tegen. Naar aanleiding daarvan zal het Bestuur zich in verbinding stellen met vreemdelingenverkeer. Na nog enkele opmerkingen sluit de voorzitter de vergadering. Omtrent het optreden van onze stad- genootcn, de heer en mevrouw C. P. T. Bigot-Eggers, schrijft „Het Nieuws" voor Baarn en omstreken als volgt: B a a r n, 6 Maart. Gisterenavond tra den in het Hotel Velaars voor een over- talrijk Nutspubliek op de lieer en mevr. BigotEggers, uit Amersfoort. Ter gelegenheid van den 100-jarigen sterfdag van den stichter der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd het pro gramma geopend met een hulde aan Jan Nieuwenhuyzen. Op het tooneel nl. ziet men den stichter zitten in sprekende gelijkenis, terwijl de faam hem komt huldigen. Hij had, zoo zegt hij, ons volk lezen geleerd en spareu en zooveel an dere nuttige zaken, en daarom moest zij nog een eeuw na zijn dood het volk van Nederland er op wijzen, welk een grootsche stichting Van Nieuwenhuyzen had in 't leven beroepen. Het volgende nummer, „De feestrede naar", door den heer Bigot voorgedragen, was zeer geestig, terwijl „Het Wrak hout", van Frans Coppée, meesterlijk en met veel dramatische kracht door mevr. Bigot werd vertolkt. Daarna trad de heer Bigot op als een Israëlitisch lorrenkoopman echt Amster- damsch accent, een stukje, dat van echten humor tintelde en waarbij dan ook een lach en een iraan beurtelings de overhand behielden. Het slotstnkje voor de pauze, „Vorstenplicht", drama tische schets in één bedrijf van Nestor de Tiere, werd zeer goed gespeeld, vooral de Koningin, die den oorlog wenscht tegen te houden was uitstekend. Na de pauze droeg de heer Bigot „Het Testament van een lastpost" voor, een stukje vol levensernst, terwijl daarna mevr. Bigot als „Lachebekje" optrad en al heel spoedig de lachers en lachsters in de zaal op haar hand had. Het slotstukje, een blijspel in één be drijf, n.l. „Een gezellig prater", bracht liet publiek in een goedlachsche stem ming. Deze laatste Nutsavond was zeker een waardig slot. Het was van het bestuur zeker een goede gedachte geweest, aan de 40 leerlingen der Ambachtsteeken- school gastvrijheid te verleenen, en wel naar aanleiding van de hulde aan Jan Nieuwenhuyzen. De jongelui genoten blijkbaar met volle teugen en wij hopen dat deze zoo goed geslaagde proef want zij bleven tot het laatste toe orde lijk meermalen zal herhaald worden. SPORT. Quick H won Zondag j.l. inet 31 van U. F. C. I voor de le klasse U. P. V. B. Zondag a.s. gaat Quick I naar 's Her togenbosch om tegen de cadetten (Veloci- tas II) uit Breda te spelen, voor het kampioenschap der Oostelijke tweede klasse. Quick II gaat naar Utrecht om tegen U. F. C. I te spelen. Wint dit elftal, dat zeer kranig speelt, dan is dit even als het le kampioen harer afdeeling. Margaretha van Dijk Johan Philip, z. van Johan Philip Cronau en Maria de Waal Jansje Johanna, d. van P, van der Sluys en Ilerniina Horst Antonius Johannes Josephus, z. van Joannes Cor nelius Smeulders en Maria Josephina Stneekens. ONDERTROUWD: Pieter Hendrik Goerard de Ridder en Johanna Willc- mina van Dam Hendrik Jacobs en Cornelia Mulder. GETROUMD: Ilermanus Smit en Nicsje de Boer OVERLEDENGerarda Johanna van de Koot, oud 6 maanden, d. van Wil helmus van de Koot en Wilhcmina Kaats. Johanna de Haan, oud 75 jaar, echtgenoot van Jan Broekhuizen. Cornelia Daalmeijer, oud 67 jaar echtg. van Gerrit Arlar. Evert Jekel, oud 1 maand, zoon van Hendrik Jekel en Jannetje Buisman Teunis Iler manus Johannes Belonje, oud 32 jaar, echtgenoot van Jeannettc Albortina Men- sink. Van de geboorte eener DOCHTER geven kennis: P. VAN DER SLUYS. II. VAN DER SLUYS—HORST. Amersfoort12 Maart 1906. Eenige en algemeene kennisgeving. Geboren: JAN HERMANUS zoon van W. A. KLEBER en S. W. DE HAAS. Amersfoort, 12 Maart 1906. lieden overleed onze Broeder en Behuwdbrocder, de heer I'll 11,11* WOLFF te Almeloo, in den ouderdom van 57 jaren. WIJNAND WOLFF A. WOLFF— Herschel. Amersfoort10 Maart 1906. Eenige kennisgeving. I I te NIJMEGEN, Arkstéestraat 1, vraagt tegen MEI een bekwame P. G. Loon f99 met opslag. Burgerlijke Stand. van 10 tot 14 Maart. GEBORENCozina, d. van Ryk Mar cus en Hendrikje Wulfsen Jacobus Johannes, z. van Jacobus Johannus van Plateringen en Woutertje van Veluw Hermanns Cornclis, z van Arnoldus Schimmel en Bartha van Beek Murk, z. van Tetze Overwijk en Heintje van Eist Alcida Geertrui, d. van llernar- dus Schooleman en Bcrendine Klifman Albertns, z. van Hendrik Snijders en Advocaat en Procureur te 's-Gravenhage. ONDERWERP: op Dlufidag 20 Maart e.k., 's avonds 8 uur, in het lokaal „DE AREND," Arnhem8che weg. Toegang kosteloos. Spreekster heeft de toezegging ge daan, eventueel te stellen vragen zoo mogelijk gaarne te beantwoorden. Het Bestuur der Afd. Amersfoort der Vereeniging tot opvoeding van half verweesde-, verwaarloosde- of verlaten kinderen in het Huisgezin, noodigt alle belangstellenden in het groote vraagstuk betreffende „KINDERBESCHERMING" uit, deze lezing te komen bijwonen. Namens det Bestuur, De Secretaris, MOUNIER. Alleen verkrijgbaar bij Heerlijk van Minaak eu gezond. Tiiumeriuau eu Makelaar. WEVERblNOEL XI. GEVESTIGD 1890. - - Handel iu le kwaliteit - - Magazijnen: Koestraat, ltestelkantoor: Arnhemschc straat 1. „De Graaf van Atlone."

De Eemlander | 1906 | | pagina 3