CONCERT Advertentiën. TENTOONSTELLING - - - - AMICITIA. Vrijdag 30 Maart 1906, Ingezonden. Utreehtsche Studenten-Zangv. PENELOPE G. OUDRAAD, Sigaren - Tabak - Koffie - Thee. zijn het schoonmaken van het gras. Spreker geeft echter ook niet veel om de voorspelling, dat er niet gebouwd zal worden. Het is van hot meeste belang, dat de gemeente de wegen overneemt. De heer Van Esveld is het niet eens met den heer Plomp. Het moet gewaardeerd worden, dat de gemeente de wegen overneemt, daarbij komt nog, dat de Maatschappij de belangen dezer gemeente wel zal bevorderen. Door zijne mooie wandelwegen treki de Berg. Het aanleggen van mooie wegen is noodzakelijk voor onze gemeente. Weth. Visser merkt nog op, dat aan de Koninginnelaan ook geene huizen gebouwd zijn. De heer Plomp vindt, dat het ge sprokene door den heer Van Esveld wel waar kan zijn, doch spreker vindt de Berg zooals vroeger, toch mooier. De heer Van Esveld wijst er op, dat „de Berg" vroeger totaal ondoor dringbaar was, alleen slechts enkelo paden voor de ingewijden. De Maatschappij moeten wij in de hand werken. De heer Hamers ging oorspron kelijk met het gesprokene van den heer Plomp mede, maar komt er na het ge sprokene door Weth. Visser van terug. Waarna de Voorzitter het voorstel vau B. en W. in stemming brengt, dat wordt aangenomen met 15 tegen 1 stem, die van den heer Homp. 4. Voorstel van B. en W. betreffende het Gymuastiek-onderwijs op de openbare Lagere scholen in verband met adressen van de heereu Snouck, Muller e. a. en Dumoulin e. a. (met adviezen). De Voorzitter verzoekt den Secre taris het adres van den heer Snouck te lezen. Hieruit blijkt, dat de adressanten de H.H. A. Wery, J. T. Massa en A. van Daal geen bezwaar meer hebben tegen het afstaan van localiteit aan den heer J. C. Snouck. De heer Gerritsen wijst op de circulaire van den min. van Binn. Zaken inzake het gymnastiekonderwijs. Burg. en Weth. hebben deze geheel genegeerd. Het nut van dit onderwijs laten zij blijk baar geheel buitenbeschouwiDg. Hun argu menten tegen het verzoek van den heer Snouck zijn thans echter geheel vervallen. Doordat de heeren Wery c.s. verklaard hebben hun lokalen niet beschikbaar te kunnen stellen ligt het op den weg der gemeente op deze wijze in gymnastiek onderwijs te voorzien. Inwilliging dei- verzoeken van den heer Muller c.a. zal zeer kostbaar worden voor de gemeente. De heer Oosterveen ondersteunt op dezelfde gronden als aangevoerd door den heer Gerritsen, het verzoek Snouck. De heer Hamers ondersteunt het ook. Weth. V i 8 s e r zal zich tegen het voorstel Gerritsen verklaren. De inrich ting en zaal van den heer Dumoulin zijn goed, dat is niet tegen te spreken. Dat de verhuurders van localen huune aanbieding intrekken, geeft niets. Ik geloof, dat wij een gevaarlijken weg zullen opgaan, daar we dan daar mede gelijkstaande vereenigingen ook niet kunnen weigeren. De heer Veis Heyn kan zich volkomen vereenigen met het gesprokene van den heer Gerritsen van het begin tot het einde. Het bezwaar van Weth. Visser kan spreker niet inzien, want spreker wenscht slechts aan gediplo meerden die gelegenheid te geven. Ik zal dan ook stemmen tegen het voorstel van B. en W. De heer Van Esveld was aan vankelijk hetzelfde idéé toegedaan van Weth. Visser. Volgens het adres van den heer Snouck is er alhier geene gelegenheid. Die gelegenheid moet aan geëxamineerden gegeven worden, waar die er niet veel zijn, zoo zal het niet hard loopen. De hoer Van Kalken vindt, dat het Dagelijksch bestuur wat fijngevoelig is. De vraag moet zijn, of gymnastiek onderwijs gewenscht is. Er is alhier geene gelegenheid dit te kunnnen geven. De heer Jo rissen meent, dat de sprekers zich niet aan het punt van be handeling hebben gehouden. De Voorzitter zegt, dat het le punt is om afwijzend op het verzoek te beschikken. Speker heeft niet anders dan over dat punt hooren spreken. Mr. Heyligers merkt op, dat de heer Jorissen het ware standpunt heeft aangegeven. Men moet geene antece denten scheppen. De heer Plomp zal stemmen voor het verzoek Snouck. Aan gediplomeer den moet die gelegenheid gegeven wor den. Weth. Celosse verschilt van mee- ning met den heer Gerritsen. Het is niet kwaad, dat men 8 maanden moet dienen in plaats van 4 voor hen, die in het oe- zit zijn van het diploma. Met het ge sprokene door den weth. Visser, aangaan de de concurrentie met anderen, is spreker het niet eens. De heer Gerritsen zal kort zijn. Het is een gemeentebelang en een voordeel voor de gemeente. Wanneer we er nu niet toe overgaan, dan zal de gemeente verplicht worden, hetzelfde te doen, wat nu de heer Snouck zal geven. De gemeente zal er dan geen voordeel bij hebben en nu wel. Spreker zal den Weth. Celosse niet antwoorden, want hij zou niet weten, wat hij or op zou moeten zeggen. (Gelach). Weth. Celosse had namelijk ge zegd, dat men dan ook wel een locali teit kon afstaan aan een variété gezel schap. Do Heer van Esvold. Naar aan leiding van het gesprokene door Weth. Celosse, aangaande viermaanders, merkt spreker op, dat onze gemeente die niet oplevert, wel dorpen, waar die cursussen gegeven worden. Men wordt dus slechts viermaander door het trekken van een hoog nummer en niet door het diploma. Spreker vernam zulks van den alhier mede belasten Luitenant. Spreker is juist daarom van standpunt veranderd, en wenscht nn wel gem. locaal te geven en bracht dit in 't midden, omdat Weth. Celosse dit punt aanroerde. Alsnu komt in stemming het voorstel van B. en W. om op het adres van den heer Snouck afwijzend te beschikken, welk voorstel werd verworpen inet 10 tegen 6 stemmen, die der Heeren W eth. Visser, van Beek, van Eek, Mr. Heyli gers en Jorissen en Weth. Celosse. Waarna het voorstel Gerritsen werd aangenomen, met 11 tegen 5 stemmen, die van de Heeren Jorissen, van ;Beek, Mr. Heyligers en Weth. Celosse en Visser. Waarna op voorstel van den heer Veis Heyn overgegaan wordt tot behan deling van punt 3. Vast te stellen de 3 concept-verordeningen. Dit voorstel wordt ondersteund door den heer Plomp en na eenig geredekavel wordt art. 1 der concept-verordening verworpen met 11 tegen 5 stemmen. Voor art. 1 stemden de heeren Hamers, weth. Visser, Van Beek, Van Eek en weth. Celosse. De voorzitter zegt, dat B. en WT. nu de concept-verordeningen terugnemen. Waarna punt 2 aan de orde komt. De heer Oosterveen zou gaarne zien, dat aan den heer Muller geschre ven werd dat aan het laatste gedeelte van zijn verzoek voldaan is. Met algemeene stemmen werd ver volgens besloten afwijzend te beschikken op het adres van den heer J. Muller, ca. 5. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van machtiging tot hel sluiten van een contract met het Sint-Eliza- beth's Gast- of Ziekenhuis (met advie zen). Aangenomen z. d. en z. h. st. met 15 stemmen, daar de heer Van Beek zich onthield van stemmen. 6. Voorstel van B. en W. tot onder- handsche verhuring van het voormalige tolhuis met tuin aan den Arnhemschen weg. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. voorstellen dit perceel togen f 2 per week te verhuren aan den heer Ravesloot. Z. d. en z. h. st. aldus besloten. 7. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Begrooting 1906. Z. d. en z. h. st besloten. 8. Behandeling van de reclames in zake de Straatbelasting, dienst 1905. Z. d. en z. b. st. besloten. De Voorzitter deelt thans mede, dat hij van den heer Commissaris der Koningin gedurende de maand April verlof heeft gekregen en hoopt de leden in Mei weder in gezondheid terug te zien. Geen der leden meer het woord ver langende, sluit de Voorzitter tien minuten over 3 de vergadering. Zondagmorgen te half elf wordt in het Logegebouw, van Persijnstr. 1, een godsdienstoefening gehouden voor den Doopsgezinden Kring, waarin als spreker zal optreden Ds. E. M. Ten Cate te Apeldoorn. Zondagmorgen wordt er in de. Remon- strantsche Kerk een godsdienstoefening gehouden voor jongelieden, welke om half tien aanvangt. De gewone dienst voor de gemeente vangt daarom eerst te elf uur aan. De milicien-sergeanten G. A. J. van Engelen v. d. Veen, A. Plomp, G. Meijer, H. J. A. van Son, R. P. van der Mark, M. J. L. baron Taets van Amerongen v. Renswoude en E. J. C. Greven, van het 5e reg. inf., zijn benoemd tot militie- Se luitenant bij het korps. Zaterdag slaagde te Utrecht voor het examen nuttige handwerken mej. I. Swart, leerlinge van de Industrie- en Huishoud school alhier. De drie voor het examen opgeleide dames van deze inrichting zijn allen geslaagd, nl. één voor fraaie en twee voor nuttige handwerken. Wij herinneren aan de Algemeene Vergadering van de Verecniging „liet Groene Kruis", welke a.s. Donderdag avond in Amicitia wordt gehouden. Gaarne vestigen we de aandacht onzer lezers op het concert dat a.s. Vrijdag in Amicitia wordt gegeven en waarvan het batig saldo zal komen ten goede van het Groene Kruis. Waar wij reeds zoo menigmaal con opwekking plaatsten voor deze zoo nuttige verecniging, spreekt het vanzelf dat ook deze poging om wat geld in kas te brengen onze volle sym pathie heeft. Kort bestaat het Groene Kruis nog te Amersfoort, maar veel, zeer veel is reeds gedaan. En er zou nog meer kunnen gedaan worden, wanneer ieder Amersfoorter zijn eigen belang en dat van de stad zijner inwoning inzag. Dan toch zou het ledental zeker ver dubbelen en dan was er reeds zeer veel bereikt. Ook het concert van Vrijdag moet iets bijdragen om het werk der Ver ecniging mogelijk te maken. Wij hopen dan ook dat velen zullen steunen, en vertrouwen, waar het concert gegeven wordt door artisten van naam, dut dit ook wel zal gebeuren. Het programma luidt als volgt: 1. Sonate C. molt. voor piano en viool Beethoven. 2. Liedeven. a. Vittoria mio core Carissimi. b. Auf dem See Brahms. c. AU mein Gedanken, mein Herz und mein Sinn Strauss. 3. Papillons, voor pianoSchumann. 4. Twee gedeelten uit het viool-concert van Max. Bruch. 5. Sonate C-dur voor piano on viool Grieg. 6. Prélude Cis-moll 1 n. Wals E-moll. j ChoPln' 7. Liederen LiefdeH. v. Tussenbroek. Yiens.monbienaimé Chaminade. Pastorale Bizot. 8. Caro mio ben, voor zang. viool en piano Giordano. De Amersfoortsche Jachtvereeniging houdt morgen een slipjacht achter de honden van de Kon. Veluwsche Jacht vereeniging. Samenkomst te half een nam. in het kamp van Zeist, aangezien ook de Utreehtsche Jachtvereeniging aan de jacht zal deelnemen. De jacht eindigt tegen 2 uur nabij De Stompert. Op het verzoek van het hoofdbestuur van „Vreemdelingenverkeer", om de vacantiekaarten bij de Staatsspoorweg- Mij. reeds 14 Juni beschikbaar te stel len, is afwijzend beschikt. Eenige dronken „dames" en „heeren" veroorzaakten Maandag op de paarden markt heel wat drukte. De politie was genoodzaakt dan ook een der „dames" en vier „heeren" in te rekenen, die zoodoende de vreugd der paardenmarkt verder moesten missen, daar ze in het politiebureau gelegenheid kregen weer wat tot bezinning te komen. Op de paardenmarkt waren Maandag aangevoerd 340 paarden, 10 veulens en 50 hitten. Voor luxe paarden besteedde men van f 400 tot f tiOO. Voor werkpaarden van f 80 tot f 400voor slachtpaarden f 40 tot f 70; voor veulens van f 100 tot f 180; voor hitten van f 60 tot f 150. Door buitenlandsche kooplieden werd veel gekocht, ten gevolge waarvan de handel zeer levendig was. Zondagavond werd vanwege het lande lijk Hogerhuis comité een openbare ver gadering gehouden in Amicitia. Sprekers waren de H.H. Kolthek van Deventer en Wiebren en Kcimpe Hoogerhuis met het onderwerp: „Het Hogerhuis drama." Den hr. Kolthek opende de verg. er op wijzende dat de Ned. justitie de agitatie van de Hogerhuizen om eer herstel negeert. Evenzoo de groote pers die kolommen vol schrijft, als het geldt onrecht gepleegd van verre, zooals in de Dreyfus zaak; maar het onrecht den gebroeders Hogerhuis aangedaan zwijgt ze dood. Deze journalisten zijn er zeer vlug bij om te wijzen op het on kruid bij anderen, het wieden in eigen tuin verzuimen zij schromelijk. Mocht deze agitatie al geen positieve resultaten afwerpen voor de Hoger huizen, Spr. hoopte althans dat anderen voor een dergelijk onrechtvaardige be handeling van de zijde der justitie, door deze actie zullen worden bewaard. Men moest gevoelen dat het „heden hij, morgen gij", kon worden toegepast, als het Ned. volk niet krachtig protesteer de tegen zulk een wijze van recht spreken. Hierna gaf hij het woord aan Wiebren Hogerhuis. Deze zette in den breedo uiteen het verloop van het voorloopig onderzoek en de behandeling van de zaak in open bare zitting. De verklaring van Gatse Haitsma en Sieds Jnnsma, dat de daders waren een man van langer postuur dan de beide anderen, werd door de Hoger huizen aanschouwelijk onaannemelijk ge maakt, daar zij op het podium naast elkander staande ongeveer dezelide lengte hebben. Voorts toonde spreker een vorm van het venster waardoor hij zou zijn binnengesprongen. Uitvoerig trachtte hij aan te toonen dat dit absoluut onmogelijk is voor een volwasser, persoon. Na een breedc toelichting over de tegenstrijdigheden in de verklaringen van de hoofdgetuigen sloot spr. zijn rede, de hoop uitsprekende dat althans de straf die hij onschuldig had gedra gen iets zou bijdragen aan een meerdere rechtszekerheid van deuNed. staatsburger. De tweede spr. Keimpe Hoogerhuis vult het door zijn broer Wiebren ge sprokene aan. Hij verklaarde dat de op hem gevonden revolver van 7 m. M. kaliber was, terwijl de kogel gevonden bij Haiisma uit een 9 m. M. revolver moet zijn geschoten. Sprekende over de huiszoeking bij zijn moeder toont hij de verg. een tafellaken met drie gaten wat volgens de Justitie is gebruikt als masker bij de inbraak, maar waarin, volgens spr., de gaten zijn gemaakt door de Justitie zelve. De instructiekamer is volgens spr. een fabriek om getuigenverklaringen pasklaar te makeu en onschuldigen schuldig te doen verklaren. Evenals de meeste advocaten in ons land hoopt spr. dat deze instelling spoedig uit ons rechts instituut moge verdwijnen. Daarna sprak de heer Kolthek een slotwoord. Hier is zoo zeide spr., geen gerechte lijke dwaling maar een gerechtelijke misdaad gepleegd. Hij zou een beschul diging uitspreken aan het adres van een politieambtenaar en sprak den wensoh uit, dat de aanwezige poütie er proces verbaal van zou opmaken, alhoewel hij een sterk vermoeden had, dat het niet zou worden gedaan. Welnu hij beschul digde hier openlijk den commissaris van politie te Leeuwarden, den heer Heg van een poging tot omkooping van Geert Hoitinga om een verzwarende getuigenis te willen afleggen tegen de Hogerhuizen. Spr. uit deze beschuldiging niet als effect voor de verg. integendeel hij hoopt dat de Justitio hem zal vervolgen. Dat de justitie dit niet doet is een bewijs, dat ze in deze zaak niet sterk staat, niet zuiver is. Maar een justitie, die zich van zulke lage middelen be dient, die dergelijke personen als den Leeuwarder politiecommissaris hand haaft, die justitie is volgens spr. innerlijk verrot. Niemand gaf zich op voor debat, waarna de heer Kolthek met een woord van aanbeveling voor de collecte tot dekking van de onkosten, de vergadering 6loot te ongeveer 10 uur 15 min. De vergadering was vrij goed bezocht, (ongeveer 25,0 personen). vergadering, op tjjd belegd. Maar erger nog, geachte oud-Secretaris! op de convocatie voor die vergadering werd wel mijn voorstel vermeld, maar daarop volgde een voorstel van 't bestuur, dat juist het tegenovergestelde zou ten gevolge hebben dan mijn voorstel be oogde. Het bestuur bewees dus in veertien dagen tijd, er twee politieke richtingen op na te houden, die juist tegenover elkander stonden. Gaarne wil ik aannemen, geachte ond-Secrctaris, dut de hersenen van het bestuur beneveld waren, maar dan kunt u ook moeilijk oordeelen, zooals u in uw laatste ingezonden stukje deed. Dankend voor de verleende plaats ruimte, toeken ik Hoogachtend, „De voorsteller van 'f bewuste artikel." Correspo n de ut ie Tot onzen spijt moeten we het verslag van de lezing van Neeltje Lokerse tot ons Zaterdaguummer uitstellen. We ontvingen nog een ingezonden stuk van den heer Moerman dat even eens tot Zaterdag moet blijven liggen. De Heer en Mevrouw WEEVERS DE GraaFF geven bij deze kennis van de geboorte van een ZOON. Amersfoort 28 Maart 1906. ten voordeele van „HET GKOEME KRUIS," te geven in de Concertzaal van „AMICITIA," op door Mej. ANNY VAN WINSHEIJM, pianiste. Mej. MARIE BERKHUIJSEN, sopraan-zangeres, den heer J. P. VAN DE WIJNGAART, violist. Kaarten van heden af te verkrijgen in VALKHOFF's boekhandel en bij de Kasteleins van Auilcitia en Con cordia. Plaatsen te bespreken bij den Kastelein van AMICITIA van Woensdag 28 Maart af tusschen 12 en 2 en voor leden der Sociëteit ook tusschen 4 en 6 uur. Entrée fl.Aanvang 8 uur. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Oeachte Redactie! Mag ik eene kleine plaatsruimte in uw veelgelezen blad, naar aanleiding van het ingezonden stukje van den heer v. d. Weide. Reeds meermalen had ik op vergaderingen der V. P. C. er de aandacht op gevestigd, dat door eenige artikelen in 't reglement, de V. P. C. niet voldoende vrij was, om dien vrij zinnigen candidaat, bij verkiezingen te steunen, op wien 't meest hare keuze zou vallen. Ik diende bij 't afgetreden bestuur der V. P. C. een voorstel tot reglements wijziging in. Op de eerstvolgende ver gadering bracht het bestuur mijn voorstel ter tafel, met de mededeeling aan de vergadering, dat het bestuur mijn voorstel had overgenomen. Op die vergadering kwam het niet tot een beslissing, om reden het bestuur had verzuimd, aan de leden op de convocatie te vermelden, dat b.v. g. voorstel zou worden behandeld, terwijl eenige leden dus zeer terecht bezwaar hadden, dit zoo onvoorbereid onder de oogen te zien. Besloten werd, dat minstens binnen veertien dagen een tweede vergadering zou worden gehouden, waarop dan het voorstel verder zou worden behandeld. Ten eerste heeft het bestuur deze ver plichting nagelaten en niet de bewuste Schouwburg Utrecht. onder de Zinspreuk „NUC CANTUS RESONET". UITVOERING ten hate van de Vereeniging tot Verbetering van „Armenzorg" (te Utrecht), op Vrijdag 30 Maart 1906, des avonds ten 7'/s ure. Opvoering van oftewel HAAR TROUW. Oorspronkelijk Zangspel in 2 bedrijven. Woorden van R. en II. Muziek van M. W. PETRI. Voorafgegaan door: Eenige liederen voor Solo en Mannenkoor onder leiding van den directeur den heer M. W. PETRI, met medewerking v/h Utrechtsch Stedelijk Orkest. ZUI08INGEL 64. VEREENIGING TOT IIET HOUDEN VAN KUNST BESCHOUWINGEN TE AMERSFOORT OP ZATERDAG 31 MAART EN ZONDAG 1 APRIL 1906. TELKENS VAN 10-4 UUR IN AMICITIA, VAN AQUA RELLEN EN TEEKENINGEN VAN DEN HEER M. VAN DER VALK TE AMERSFOORT. ENTREE VOOR NIET LEDEN f 0.25

De Eemlander | 1906 | | pagina 3