Stadsnieuws. Allerlei. ie Lokerse. op eon bedrag van gemiddeld 2 tot 3 francs per dag te kunnen houden! Laat ons niemand beschuldigen en erkennen dat wij allen gaarne een zoet winstje opsteken zonder te vragen waar 't vandaan komt. Verkeerde toestanden ontstaan gaandeweg, en waar ze ons voordeel brengen hebben we drogredenen genoeg bij de hand om ze te bemantelen. Er is evenwel reden om te vragen of we in een Homerisch gelach zullen uitbarsten dan wel tranen zullen storten over oen samenleving, waarin dergelijke verhoudingen bestaanbaar blijken en blijven. Wie zijn het die aan den haat tegen „het kapitaal" voedsel geven? Wie be zorgen aan het anti-kapitalisme als stelsel tal van pleitbezorgers? Aan wie de droeve eer dat zij de onwetenschappelijke en zielkundig onjuiste theorie van de indeeling der burgers in scherp geschei den „klassen" voor uitsterven behoeden Wie onderhouden, middellijk, den ver derfelijken klassen strijd, minstens even zeer als zij die hem rechtstreeks prediken? De Hervorming. Prinses Elvira van Bourbon, dochter van Don Carlos van Spanje, schijut een zeer driftig persoontje te zijn, blijkens hetgeen onlangs gebeurde in den winkel van een bontwerker te Milaan, waar zij een pels wilde terughalen, dien zij ter reiniging had doen bezorgen. Er ontstond verschil van meening tusschen de bezoekster en de winkel juffrouw, over den bedongen prij6 voor liet schoonmaken. Het werd een twist, die zoo hoog liep dat de twee dames elkaar beetpakten, waarbij de winkel juffrouw er van langs kreeg met den zwareu kraagketting van het betwiste kleedingstuk. De vorstelijke vechters bazin werd ingepikt door een politieagent en gebracht naar het politiebureau, waar opheldering en natuurlijk in vrijheidstelling volgde. De prinses moet al vaker iets dergelijks aan de hand hebben gehad, en vertoont, wat haar humeur betreft heel wat overeenkomst met de beruchte Velser pont, waarover we in het Haarl. Dgbld. het volgende lezer: „Zij doet precies wat zij wil. Heer lijke gedachte van De Vries en Te Winkel of van wien, om pont vrouwe lijk te verklaren! De Velser pont is grillig en wispelturig als een „onbe grepen" moderne vrouw. Zij moet al lang „drijvend lid" van de Vrije-Vrouwen- Vereeuiging zijn gemaakt, („Correspon- deerend lid" kan zij niet worden, daar het juist aan correspondentie mangelt!)" Een mensch houdt van tegenstellingen, en nu ik van „vrije vrouwen" spreek, denk ik aan vrijende vrouwen of liever aan een vrijend paartje, dat gisteren een plezicrritje ging maken in de heerlijke omstreken van Arnhem. Ze reden zoo zoetjes op den Velper- weg, hadden lust karretje en paard te doen weerspiegelen in het heldere stroom nat en toerden daartoe dicht langs de beek. Tot ze plots moesten ondervinden, dat droomerigheid alleeu te pas komt, als de weg breed is, het karretje op een zandweg rijdt en de maan helder schijnt. Want als men zich bij Molenbeke ver stout tusschen beek en tramrails te rijden, is de heirbaan alles behalve breed. Op een gegeven oogenblik blijft een der wielen van het wagentje haken onder een der tramrails, het vurige bruine paardje trekt, trekt... waardoor het karretje neiging toont tot zwaarmoedig heid, kantelt en de beide opzittenden in het watergraf wil meesleuren. Door een salto inortalc weten zij zich echter aan een wissen dood te onttrekken, al strekt een nat pak ten waarschuwend tecken, dat de bruisende golven van de Velperbeek niet zonder noodzaak moeten getart. Kar en paard worden met ware doods verachting aan de diepten der onder wereld ontrukt en om vijf uur stroomen de wateren daar henen, alsof zich nooit een tragedie van een vroolijk spannetje had afgespeeld. Dat is dus heel wat beter afgeloopeu, dan een ander „tooueelvertooning" van een niet meer vrijend, maar gehuwd paartje. Ik bedoel hier het Berlijnsche echt paar X. dat de wedcrzijdsche liefde had verloren, wijl manlief het geld van vrouwlief in zijn zaak gestoken had en de zaak steedo slechter ging. Derhalve stelde de echtgenoot voor te scheiden; hij zou dan een rijk vrouwtje zoeken en de echtgenoote haar geld terug krijgen. De zwakke helft vond het voorstel voortreffelijk, maar hoe van elkaar af te komen? Eindelijk liet zich een leerjon gen overhalen onder eede te bevestigen, dat hij in ongeoorloofde betrekkingen met de vrouw gestaan had. Alles liep best van stapel, de schei ding werd uitgesproken, de man her trouwde en de ex-echtgenoote kreeg haar geld. Ka verloop van tijd werd het hart der gescheiden vrouw getroffen door de liefde van een flink werkman en de werkman wilde graag trouwen. Schrik echter overviel hem toen hij de papie ren van zijn geliefde zag. De geliefde openbaarde toen het geheim, maar de werkman wilde absoluut openbaarheid Het gevolg hiervan is dat het oude echtpaar en de leerjongen wegens mein eed moeten terecht staan. Een ander geval van een ongeoorloof de liefdesbetrekkking, maar ditmaal uit de dierenwereld, wordt ons uit Fries land gemeld. In Friesland's Zuid-Oost hoek huist nl. een wild zwijn. Dit is op zichzelf reeds erg genoeg; het landvolk is op deze gevaarlijke vernielen in het geheel niet gesteld. Maar het dier heeft het niet bij zijn gewone vornielwerk gelaten. Het heeft liefdes betrekkingen aangeknoopt met een tam varken, de zeug eener bedaagde weduwe, niet ver van Ureterp, en de gevolgen zijn niet uitgebleven: „de zeug heft 'ebigd" en de jonge biggetjes verioonen zeer duidelijk de afstamming van vaders zijde. Men heeft 't varkenskot hooger moeten optrekken en bevestigen, om aan de wilde jonge beesten het ont snappen te beletten. De eenige troost der weduwe is, dat de voorjaarsker- missen op komst zijn en en zij nu voor elke big misschien wel twintig gulden zal kunnen maken. De Minister van oorlog, vergezeld van den majoor van den generalen staf W. F. Pop, hoofd der He afd. van het dep. v. oorlog, en van zijn adjudant, den kapitein der infanterie K. Dufour, ver toefde Woensdag hier ter stede. Haar wij vernemen, hield de komst van den minister verband met ruiling van rijks- grond (het Artillcriepark) tegen grond van de gemeente. Z. E. bracht ook een bezoek aan de infantcriekazerne, waar hij eenige oogen- blikkcn tegenwoordig was bjj de oefenin gen van de jonge miliciens, waarbij hij aan de manschappeu enkele vragen stelde. Ook werd een kijkje genomen in een van de soldatenkeukens, en werd de kazerne voor de bereden wapens bezocht. Z. E. vertrok dos middags naar Nijmegen on zou des avonds zijn reis voortzetten naar Maastricht. Het vijfjarig bestaan der Yereenging „Handel en Nijverheid" zal feestelijk herdacht worden in de zalen van de Sociëteit „De Yereemging" op Woensdag 18 April. De Vereeniging tot het houden van kunstbeschouwingen houdt heden en morgen een tentoonstelling in Amicita van aquarellen, teckcningen enz. van den heer M. van der Valk alhier. Zondagmorgen te half elf wordt in het Logegebouw, van Persijnstr. 1, een godsdienstoefening gehouden voor den Doopsgezinden Kring, waarin als spreker zal optreden Ds. E. M. Ten Cate te Apeldoorn. Zondagmorgen wordt er in de Remon- strantsche Kerk een godsdienstoefening gehouden voor jongelieden, welke om half tien aanvangt. De gewone dienst voor de gemeente vangt daarom eerst te elf uur aan. Door den kapitein eerstaanwezend in genieur te Naaiden is aanbesteed: eene verving van militaire gebouwen en werken te Naai den en in de Nieuwe Holl Water linie van Naaiden tot Hinderdam. Raming f 970. Laagste inschrijver was de heer P. van 't Hof alhier voor f 1023. Mejuffr. M. A. Radersma alhier slaagde voor het examen nuttige handwerken. Met uitzondering van lien, die ver klaard hebben in het Gemeente-pen sioenfonds opgenomen te willen blijven, hebben alle leeraren van het Gymnasium en de H. B. School alhier, aan B. en W. kennisgegeven dat zij de regeling der hun toegekende tegemoetkomingen bij hun overgang naar het Rijks-pen sioenfonds, niet aanvaarden. Heden wordt het 25 jarig bestaan van het eskadron ordonnansen feestelijk her dacht. Tegen half negen trok het eskadron, voorafgegaan door het stafmuziekcorps van het 5e Reg. Inf. door de stad, o.a. langs liet Gemeentehuis, waarna naai de Vlasakkers werd gereden waar ver schillende spelen plaats hadden. Ook het verdere van den dag zal feestelijk wordt doorgebracht. Tal van inwoners getuigden van hun feestvreugde door het uitsteken dei- vlaggen. Gisterenavond werd in de Ambachts school de eerste „les" gehouden over de noodlottige gevolgen van het drank misbruik. Op heldere wijze zette Prof. Kenniuck dit voor de jongens uiteen, terwijl de heer Van Wijngaarden uit Utrecht de lezing met lichtbeelden vcr- duidelijkte.- De vereeniging „Handel en Nijver heid" houdt a.s. Dinsdag haar maand vergadering in de Zwaan. De agenda vermeldt de volgende punten: 1. Verslag van den Secretaris over den toestand der vereeniging gedurende het afgeloopeu boekjaar. 2. Rekening en verantwoording van den Penningmeester. 3. A'erkiezing van drie Bestuursleden, wegens periodieke aftreding van de heeren J. H. van der Meiden, F. M. Houbaer en B. Schimmel H.zn. 4. Ballotage. 5. Ingekomen stukken. C. Medcdeelingen omtrent de feest viering enz. enz. Donderdagavond werd door Notaris Vos in publieke veiling gebracht het Hoerenhuis aan de Beekesteinschelaau, hoek Arnhemseheweg en het Heerenhuis met verkooplokaal aan de Nieuwstraat, hoek Muurhuizen. Het eerste perceel bracht op f6900, het tweede f4710. Men verzoekt ons plaatsing voor het volgende: De Redactie van Het Vakblad voor den Werktuigkundige en den Eleeirotech- nicus is begonnen met de publikatie van een Hollandsch-Engelsch-Fransch- Duitsch woordenboek. Iedere week ontvangen de lezers van het blad een half vel druks met technische woorden. De Redactie beschikt nu reeds over 25000-tal technische woorden op allerlei gebied. Zij heeft de 3500 lezers van het blad opgewekt alle achtereenvolgens uitkomende bladzijden met woorden na te gaan en wanneer blijkt, dat woorden ontbreken, deze aan haar op te geven. Op die wijze hoopt zij het meest volle dige technische woordenboek te kunnen samenstellen. Vele personen hebben zich tot vaste medewerking bereid verklaard. Het geliecle werk, inculsief de doelen Duitsch-Hollandsch, Engelsch-I-Iollandsch en Fransch-Hollansch zal 125 vel druks van 16 pagina's groot worden. Het werk word uitgegeven bij iE. E. Kluwer, Deventer. Het woordenboek zal tot titel liebbcD Viertallig woordenboek derNederlandsche Technici samengesteld onder leiding van de Redactie van Het Vakblad. Men schrijft ons: De anti-rev. gezinde loden van het kiescollege van de Hervormde Kerk, trachten Ds. Fundering van Iloogeveen alhier te doen beroepen. Maandag is de heer Veis Ileyn en anderen naar Huizen geweest om den jongen herder te hooi en. Hij hield daar een lezing geen poli tieke. Zij stelden echter als voorwaar den, dat hij op politiek terrein de Wisseaansche methode moet volgen. Men zal zich herinneren, dat Ds. Wisse, vroeger een ijverig politicus zich heeft teruggetrokken, op grond, dat zijn werk als predikant er onder leed. Eemlaud" van de Nederlandscke Ver eeniging tot bescherming van dieren wordt in herinnering gebracht, dat de navolgende slagers te Amersfoort ge bruik maken van het schietapparaat, door hetwelk de dieren op de snelste en minst pijnlijke wijze worden gedood. Deze slagers zijn de heeren: G. P. Ittmann, Hof 16. E. J. van Ommen, Arnli. str. 17. F. J. Willenborg, Krommcstr. 3. C. J. Visser, Nieuwstr. 2. F. Meijer, Achter 't Oude Stadhuis 6. II. Kurpershoek, Arnh. weg 46. G. van de Klashorst, Leusderweg 86. Op de algemeene vergadering, gehou den te Baarn den 28sten April 1905, werd eene motie aangenomen, om uit sluitend bij de slagers die van het schiet- masker gebruik maken, hunne bestel lingen te doen. Ten einde het veelvuldig mishandelen van dieren, hetgeen helaas nog dage lijks voorkomt, zooveel mogelijk tegen te gaan, verzoekt de 2de Secretaris der afdecling „Gooi-en Eemlaud" van de Nederlandsch Vereeniging tot bescher ming van dieren, wonende aan de Utrechtsche straat No. 35 allen, die van zoodanige mishandeling getuige zijn of zulks vernemen, beleefd doch dringend hem mondeling of schriftelijk daarvan kennis te willen geven, ten einde daar tegen zijne maatregelen te kunnen nemen. Donderdagavond hield de vereeniging „Het Groene Kruis" haar jaarvergadering in Amicitia, die zeer slecht bezocht was. Aan het jaarverslag ontleenen we het volgende: Na de oprichting in herinnering te hebben gebracht, wijst het verslag op de sympathie die de vereeniging ten deel viel. Op een vergadering den 23 Januari '05 gehouden, waren ruim 150 personen aanwezig; voor eene op 2 Maart werden 650 opschrijvingsbriefjci geschreven, terwijl op 31 December 1905 bleek, dut de vereeniging reeds ongeveer 1100 leden telde. Een woord van oprechten dank wordt gebracht aan de Pers voor de groote gastvrijheid en welwillendheid steeds verleend. Op den len Mei trad de Vereeniging in werking, legden de verpleegsters de bezoeken af en waren de in het magazijn aanwezige artikelen ter beschikking van de leden. Om te voorzien in een gelegenheid tot baden trad het Bestuur in overleg mot don eigenaar der „Amerfoortsche Bad- en Zweminrichting" en was deze zoo welwillend, den leden van „Het Groene Kruis", die tot den werkmans stand of daarmee gelijkstelden behooren, toe te staan op zeer gunstige conditiën, zoowel van de binnen- als de buitenbaden gebruik te maken. In verband met de groote behoefte die er, naar gezegd werd, bestond, mag het opmerkelijk heeten, dat er zoo uiterst weinig ge bruik wordt gemaakt van de geopende gunstige gelegenheid. Ook wordt herinnert aan den cursus voor verzorging van kraamvrouw en kind door arts Kamerling, die aanvan kelijk geen voortgang kon vinden wegens gebrek aan deelneming, maar nu half Februari is de eerste bijeenkomst ge houden. Wijk verpleging. Op dit gebied was de Vereeniging zoo gelukkig, op hare oproeping voor een wijkverpleeg ster, een aanbod te krijgen van twee dames die samen wilden werken op de in de oproeping gestelde conditiën. Grooter steun had de jonge vereeniging niet kunnen krijgen en zij heeft haar zeer snel stijgend ledental dan ook zonder eenigen twijfel voor een zeer belangrijk deel te danken aan de liefde en toewijding waarmede de verpleeg sters hare taak volbrengen. Hoe vaak kwam het niet voor, dat personen, die er geenszins over dachten lid te worden dadelijk toetraden nadat zij eene of beide verpleegsters hadden gadegeslagen in haren arbeid bij buren of bekenden! Mat het doel der wijkverpleging is en hoe zij werkt, het is overbodig dat hier te memoreeren, ieder weet dat immers, zij het al niet door ervaring, dan toch door hetgeen nipn er van hoorde. Zij het al dat de verpleegsters ook in ernstige gevallen hulp bieden, het grootste deel der afgelegde bezoeken gold de behan deling van lichte gevallen; juist echter ook daar wordt hare hulp zoozeer ge waardeerd. Ook bij enkele kleine ope ration werd door de verpleegsters ge assisteerd, zoodat het aantal bezoeken, afgelegd tusschen 1 Mei en 1 Januari bedraagt 347U in 162 gezinnen. Hier van zijn 530 bezoeken gebracht bij ii i e t-1 ede n, onvermogende patiënten die van Gemeentewege geneeskundige hulp ontvangen, doch, op grond van de voorwaarden waaronder de Gemeente haar subsidie verleende, als leden wor den beschouwd. Enkele malen kwam hot voor, dat leden, die langoren tijd hulp genoten van de Vereeniging, hetzij van verpleging, of magazijn, aan het Dagelijksch Bestuur eene gift ten bate van „Het Groene Kruis" deden toekomen. Magazijn. Aanvankelijk op beschei den schaal voorzien van de hoog noodige, meest gevraagd wordende artikelen, onderging de inventaris weldra aanmerkelijk uitbreiding door schenking en aankoop van voorwerpen die mede tor leen werden aangevraagd of waarvan het voorhanden aantal niet voldoende was om alle aanvragers te voorzien. Dadelijk nadat de beschikking over een lokaal was toegezegd, werd daarin een formaldehyd-desinfectie kast gemaakt, waarin alle terugbezorgde artikelen zorg vuldig worden outsuiet. Ook staat deze inrichting ten dienste der leden die op advies van hunnen medicus beddegoed moeten doen behandelen met formaldc- hyd-damp. Van 1 Mei tot 1 Januari werden uitgeleend: Baden 11 in. Irrigators 27 m. Borstgl. pompen ti Ledikanten 4 Catheters 3 Onderteken 65 Couveuse 1 .Hugsteuuen 6 Croupketels 27 Sprays 6 F.last kousen 3 Sputabakjes 13 Draadbogcn 3 Thermomet. 19 Glyc. spuitjes 4 Uriuaals 27 Hartkoelflesseben 1 Windknssens49 Hospitaaldoek 35 IJsblazen 31 Inbalatietoestellen 11 Ziekeustoolenl2 alzoo in het geheel 371 uitleeningen. Hoewel het magazijn vrij ruim voor zien is van artikelen zal op den duin- hot uitleenen aan ieder, die een of ander voorwerp aanvraagt, slechts moge lijk zijn indien elk gebruiker zoodra een aangevraagd artikel niet meer ge bruikt wordt dat ten magazijne terug bezorgt. Een voordeelig werken dooi de vereeniging is slechts dan mogelijk indien alle leden hiertoe medewerken, dat gcene artikelen ongebruikt liggen ten huize van de aanvragers die hierdoor oorzaak zouden kunnen zijn, dat anderen zouden moeten worden afgewezen. Het verslag eindigt als volgt: Waar in het eerste jaar van het be staan der vereeniging dus de wijkver pleging en de inrichting van een magazijn ter hand genomen zijn, is het de hoop van het Bestuur, dat in volgende jaren „Het Groene Kruis" zich zal kunnen bezig houden met andere onderwerpen, mede liggend op het gebied van zijne werkzaamheid, tot welk een en ander men in staat zal zijn, mits gesteund door velen. Moge „liet Groene Kruis" dti6 voort durend zich in veler sympathie ver heugen en dit blijken door een steeds groeiend ledental! Dan zal binnen afzienbaren tijd hot ideaal, dat het Bestuur zich voor oogen stelt, werkelijk heid kunnen worden, zal het Amers- foortsche „Groene Kruis' kunnen wijzen op een eigen wijkgebouw, met magazijn, ontsmettiugsoven, kamers voorbehande ling van patiënten en al wat meer kan strekken tot het de vereeniging doen zijn een zegen voor allen! Het financieel verslag vermeldt aan inkomsten over 1905 in totaal f 2289.18. Het batig saldo is f 2.73. De heeren G. van Eist, Frederiks en Tromp van Holst werden gekozen om de rekening en verantwoording na te zien. Als bestuursleden werden herkozen de heeren D. Gerritsen, W. G. Klomp en H. Tromp van Holst. De bcgrooting voor 1906 is als volgt opgemaakt: Ontvangsten; Contributiëu f 1250;gcm. subsidie f300; baden f 10; reglementen f 10; giften f 10; Totaal f 1580. Uitgaven: Tracktementen f 800; bode f 150; diverse uitgaven f 80; onderhouds kosten van het magazijn f 550. Totaal f 1580. Wordt dien overeenkomstig goedge keurd. Nadat nog eenige inlichtingen waren verstrekt en de heer P. J. Frederiks een woord van hulde had gebracht aan de twee verpleegsters sluit do voorzitter de vergadering. Het kan niet in onze bedoeling liggen een uitvoerig verslag te geven van de lezing van Nceltje Lokerse over „Onderzoek naar het Vaderschap." De inleiding, die o.i. voldoende aangeeft het standpunt, dat zij in deze kwestie inneemt, laten we hier woordelijk volgen: Zooals u zal zien, is deze vergadering geen gewone vergadering, met al de vcreischte vormen; het is een vergadering door mij zelf belegd, en daarom zal ik ook mij zelf inleiden en U allen welkom heeten. Onnoodig zult het zeker zijn u mee te deelen dat onze aandacht ieder oogen blik gevraagd wordt voor den oorlog; dan is het weer voor een Transvaalschen, dan weer voor een Russischen en Japanschen oorlog, dan weer voor een onrechtvaardige Dreyfuszaak, dan weer voor de ontzettende gruwelen van een Revolutie waar ons hart van bloedt; doch thans vraag ik een oogen blik de aandacht van de Geachte Ver gadering en van ons Volk voor den mo- reelen en zedelijken oorlog om ons heen, voor de slachtoffers die er ieder jaar vallen in ons land en waarvan de ge vangenissen, huizen van ontucht, krank zinnigengestichten en doorgangshuizen, ons land getuige zijn. Toen ik voor het eerst in Den Haag zou optreden, ontving ik een brief van een dame, met de vraag, of ik in deze mijne raadslieden wel goed gekozen had, omdat er tegenwoordig zooveel zijn, die geen helder inzicht hebben in de ellende. Ik heb toen geantwoord „Ja, Mevrouw!" Want de raadslieden, die ik gekozen heb om in het publiek op te treden, was de ellende om mij heen, en ik moet hier de vergadering hetzelfde zeggen. Ik ben niet opgetre den in het publiek, omdat ik daarvoor zoo geschikt ben, juist het tegendeel. Doch de steeds toenemende ellende de gruwelijke onrechtvaardigheid; dat wegzinken van zooveel duizenden levens om mij heen, die de fatsoenlijke wereld dikwijls kan redden en het toch niet doet, integendeel ze in koele bloede laat omkomen, deed mij besluiten, hoe gebrekkig dan ook in taal en vormen, doch niettemin naai de zuivere waarheid beschreven op te treden in het publiek, te meer nog daar ik eens beloofde aan het sterfbed van een jong meisje, dat ik tot eiken prijstot elk offer zou helpen om te redden wat ik redden kon, dat alleen

De Eemlander | 1906 | | pagina 2