B DePaaschwinkel tAardappelen, Advertentiën. Fröbelschool. A. Wagenaar, van J. F. GRAU, slager, Is het genoeg?!! Verzoekaan ouders en onderwijzers. Ingezonden. Vragenbus. Utrechtscheweg No. 51, is VRIJDAG namiddag van 4 tot 11 uur, voor ieder te bezichtigen. toonstelling iets te vinden zijn, dat zijn aandacht trekt. Ook „Moeder de vrouw' zal bijv. onder de slaapkamer- en zitkamermeu belen veel tentoongesteld vinden; alsook onder de voorwerpen van huishoudo- lijken aard, door de leerlingen vervaar digd, dat zij aanstonds in haar huishou ding zou kunnen benutten, of een sieraad van haar woning zou kunnen zijn. De gelegenheid om kans te hebben dien wensch vervuld te zien wordt aan geboden in den vorm van een lot J f 0.50 per stuk. Aanstonds na de slui ting der tentoonstelling worden bedoelde meubelen en voorwerpen verloot. De opbrengst dient om de geldmiddelen der school te versterken. Er worden niet meer loten verkocht dan overeen komt met de gezamenlijke waarde der prijzen, iets wat niet van iedere loterij getuigd kan worden. Ten slotte zal elk die de tentoonstel ling bezocht heeft een sterken indruk verkrijgen van het groote nut door de school voor den aanstaanden ambachts man opgeleverd, een indruk gegrond op de eigen aanschouwing van de resultaten van het onderwijs. Hun, die boven dien in de gelukkige omstandigheid mochten verkeeren een losse rijksdaalder voor een goed doel jaarlijks beschik baar te hebben! zij bij dezen met vriendelijken drang toegeroepen: „Meld U zelf aan bij een der bestuursleden of bij den directeur, of den concierge der school, als lid der Vereeniging die de school beheert, dan kunt ook gij, al ware het enkel door dien éénen rijks daalder! de zelfvoldoening smaken te hebben bijgedragen tot de instandhouding eener zóó nuttige inrichting van onder wijs. En ook deze uitnoodiging is geen zinledig woordenspel, als zou de school ook zonder Uw rijksdaalder er wel kunnen komen. Verre van dien: de school kan nóg meer nut stichten als zij reeds doet; want zoodra de geldmiddelen het moge lijk maken zal de school uitgebreid worden met een cursus voor het „met selen". Immers voor den ambachtsman is het niet genoeg dat er onderwijs gegeven wordt aan aanstaande timmerlieden, smeden, machine-bankwerkers, huisschil ders en decorateurs, en meubelmakers. Ook do metselaars en stucadoors hebben er recht op, dat voorzien worde in de behoefte aan onderwijs en opleiding voor hun ambacht; en in het algemeen alle ambachten die met goeden uitslag aan een school onderwezen kunnen worden. De school heeft dus voortdurend be hoefte aan versterking harer middelen om steeds méér en in gróótcr kring nut te kunnen stichten, en den aanstaan den ambachtsman beter te kunnen wapenen voor den strijd 0111 het bestaan die hom wacht in de Maatschappij; en de vooruitgang van kunst en techniek door hare toepassing op de ambachten meer en meer dienstbaar te maken aan de „Gemeenschap', ook onzer nakomelin gen. Niet op éénmaal kunnen, ook op dit gebied, groote vorderingen gemaakt worden. Doch, getuige wat door de om ringende landen reeds bereikt is, zal ook in ons land de verheffing van het ambacht en van den ambachtsstand geleidelijk moeten voortgaan door volhardend stre ven, en daadwerkelijke medewerking van alle leden der Gemeenschap, ieder naar de mate van zijn krachten en gaven. Als zoodanig zijn de vakscholen hier ter stede, waaronder ook de Ambachtsschool, de merkteekenenin bedoelde be- teekenis van ontluikenden gezonden burgerzin alhier, waaraan iedere ingezetene, als hij het missen kan, zijn penningske behoorde bij te dragen, tot welzij i zijner medeburgers en van het algemeen. G. J. BUIJS. Op Goeden Vrijdag wordt des avonds half acht in de Remoiistrantsch Kerk een gewone godsdienstoefening (geen .Avondmaalsviering) gehouden. Voor den Doopsgezinden Kring wordt 2cn Paaschdag, 16 April, des morgens half elf een godsdienstoefening gehouden in het Legegebouw, van Persijnstraat 1, waarbij hoopt voor te gaan Ds. E. M ten Cate van Apeldoorn. Ds. J. L. E. de Meijere is op het zestgl geplaatst voor predikant bij de Evang. Luth. gern. te 's Gravenhage. De overplaatsing van don heer J. H. Wennekes, commies der telegrafie 2e kl., van hier naar Amsterdam, zal ingaan op 16 Mei en is dus een maand uitge steld. Maandag 16 April, zal het 25 jaar geleden zijn, dat de Brieven- en Tele grambesteller J. Vlaanderen, als zoodanig werd aangesteld. Wanneer het drukfouten duiveltje ons geen parten speelt, is de oudste der op de Kiezerslijst 1906 0* voorkomende personen geboren 11 Juni 1807, dus bijna 99 jaar oud. De Amersfoortsche vereeniging tot beoefening van het jachtrijden zal morgen middag een jachtrit houden. Jugermeester is de le luit. Prins, Te 2 uur nam. wordt afgereden aan de cavalerie-stallen. De kerk der K. K. parochie van „Onze Lieve Vrouwe Hemelvaart' zal met een prachtig nieuw doopvont verrijkt worden. Deze doopvont is uit donker marmer gehouwen. De hoogte, mét deksel, is ongeveer 2 Meter. De levering er van was opgedragen aan den heer Brom te Utrecht, die allen eer heeft van zijn werk. De milicien T. D., alhier in garni zoen, verdacht in dennacht van 4 op 5 Maart, te Weerdingerveen, den arbeider A. d. V. zoodanig te hebben mishan deld, dat deze aan de gevolgen overleed, is naar de gevangenis te Assen overge bracht. In de gisteren te Utrecht gehouden openbare terechtzitting van den Centralen Baad van Beroep (Ongevallen verzeke ring) is uitspraak gedaan in het hooger beroep van A. C. L., wed. F. B. te Amersfoort tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Utrecht, waarbij is afgewezen haar beroep tegen de beslis sing van de Rijksverzekeringsbank, houdende ontzegging aan haar en hare kinderen van alle aanspraak op schade loosstelling krachtens de Ongevallenwet wegens het overlijden van den echtge noot en vader, en genoemde beslissing is bevestigd. De Raad heeft niet de overtuiging bekomen, dat F. B. den 9 Augustus 1905 tengevolge van het hem 25 April tevoren overkomen ongeval is overleden, maar wel dat diens dood is veroorzaakt door een lijden, hetwelk reeds vóór 25 April aanwezig was, dat tot het ongeval in geenerlei betrekking stond. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak. 58e Nederl. Landhuishoudk. Congres Het 58e Nederlandsch Landhuishoud- kundig Congres znl dit jaar te Amers foort worden gehouden van 12 tot en met 15 Juni. De volgende vraagpunten zullen aan de orde gesteld worden: la. Zou het mogelijk zijn in Neder land een paarcf geschikt voor het wa pen der cavalerie te fokken, zoo ja in welke gedeelten van ons land, van welk ras zouden de daartoe aan te koopen hengsten moeten zijn, en welke prijs zou door het Rijk gemiddeld voor deze paarden op 4-jarigen leeftijd aan den fokker betaald moeten worden? b. Zou het Rijk het geld, dat nu voor het hengstendepót te Bergen-op-Zoom wordt uitgegeven, niet voor den land bouwer (fokker) nuttiger kunnen beste den? 2. Wat kan er gedaan worden om de ontginning van 's lands woeste gronden te bevorderen op grooter schaal dan tot dusver geschiedde? 3. De koelkamers en hare beteeke- nis voor den land- en tuinbouw. 4. Welk soort varkens is voor Ne derland het meest gewenscht en hoe komen wij daar aan? 5. Is het wenschelijk, dat ook de groote landbouwbonden, vereenigingen en maatschappijen daadwerkelijk de po gingen der V. P. N. steunen? 6. Langs welke wegen kan men onze Nederlandsche vettekaasbereiding meer tot haar recht doen komen? 7. Is het, met hot oog op de belang rijkheid van den Nederlandschen schapen- handel op Engeland, niet wenschelijk, dat ernstige samenwerking plaats hebbe in Nederland tot verbetering van het schapenras? 8. Welke diensten staan de boter-con- trólcstations ten dienste, om de consumptie en export van gecontroleerde boter te bevorderen? Zeer gaarne voldoen we aan het ver zoek, onderstaande ook in ons blad op te nemen. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het ernstige on geluk, heden middag voorgevallen, acht ik het meer dan gewenscht dat een ein de worde gemaakt aan de baldadigheid van de Amersfoortsche straatjeugd. Wanneer men, evenals ikj zich dage lijks te paard hier in de omgeving be weegt, dan zal men opmerken dat zoodra men één of meer kinderen passeert al zijn ze nog zoo klein deze dade lijk, door het uitstooten van een eigen aardig geluid -■ rrr, irrr, rrri trach ten het paard onrustig te maken. Naar ik verneem, was ook heden een dergelijk optreden oorzaak van het on geluk! De korporaal der veld-artillerie, wien het ongeluk overkwam, had zich zooals men mij van betrouwbare zijde verzekerde omdat zijn paard eenigs- zins onrustig was, op zijn rit van de heide naar de stad, reeds bij Oud-Leus den aangesloten bij een huzaar van het cscadron ordonnansen. In stap reden zij stadwaarts, en alles ging goed tot zij, nabij den molen van den heer Nefkens gekomen, t-enige kinderen passeerden, die het gewone, de paarden bang ma kende geschreeuw aanhieven, ten ge volge waarvan het paard van den kor poraal op hol sloeg. Wat er verder gebeurde is bekendeen paar minu ten later was de ongelukkige, jonge man door den trein gegrepen en ver morzeld Een kind werd onderweg nog omver gereden en hoewel niet ernstig gewond. Wat zou er gebeuren, wanneer men eens als eigen rechter optrad en, bij voorkomende gevallen, den gillenden kinderen met de karwats een flink pak slaag toediende? Vermoedelijk on- middelijk het toesnellen van verontwaar digde ouders. Waar blijven dezen echter, wanneer het er op aankomt hun kinderen te be letten om ongelukken te veroorzaken? Hoe lang zal het nog duren vóór aan de straatjeugd in onze buitenwijken eens voor goed belet wordt ruiters in den dood te jagen? Wie moet hier het zijne doen? Amersfoort, 7 April 1906. A. L. KLERK DE REUS, Majoor van den Gen. Staf. De Redactie van het Amersfoortsch Dagblad teekent hierbij o. a. het vol gende aan: Wat de inzender beweert over het bang maken van paarden door de straatjeugd, is volkomen juist. Wij waren zelf meermalen getuige van het treiterig geschreeuw van jongens en ook wel van meisjes wanneer ruiters passeerden. „Dit aardigheidje' om paarden te doen schrikken en angst aan te jagen is een verschijnsel, dat men hier eiken dag kan waarnemen, en ditmaal heeft het tot gevolg gehad, dat een jeugdig, veel belovend menschenleven op verschrik kelijke wijze plotseling is vernietigd. Wij roepen allen onderwijzers en op voeders der jeugd toe: „houdt het gebeurde van Zaterdag toch als een afschrikwekkend voorbeeld aan de kin deren voor? leert hun begrijpen hoe wreed en liefdeloos soms hun optreden is en helpt daardoor medewerken om treurige voorvallen als het hier bedoelde te voorkomen!" We zijn het met deze woorden vol komen eens, maar zijn niet erg op timistisch gestemd, of in deze door ern stige waarschuwingen wel veel zal verkregen worden. Hetgeen echter na tuurlijk niet uitsluit, dat ook wij van meening zjjn, dat men in ieder geval moet pogen zooveel mogelijk het kwaad tegen te gaan. Een ernstige straf door de politie bijv., of één, waarop door den inzender gewezen wordt, zal dunkt ons meer uithalen. Men moge dan een karwats geen opvoedingsmiddel bij uitnemendheid vinden, dat doen ook wij niet, maar onder de Amersfoortsche jeugd schuilt veel van een gehalte, dat nauw aan de straat zelve verwant is. Ofschoon we dus niet veel van zoo'n waarschuwing verwachten, willen we toch ook opnemen, het volgende stukje. 3/. de Redacteur Herhaaldelijk gebeurt het, dat wanneer men te paard kinderen voorbij rijdt men begroet wordt met een helsch geschreeuw. Dit geschreeuw heeft ten doel de paarden aan het schrikken te maken. De kinderen beseffen natuurlijk niet het gevaar, dat zij daardoor veroorzaken. De man kan van het paard afvallen, het paard kan op hol gaan. Wat het gevolg daarvan kan zijn is helaas nu weer ten duidelijkste gebleken. Is nu de tijd niet gekomen èn voor ouders èn vooral voor onderwijzers, om te trachteu aan dit misbruik een einde te maken? Wijzen op het gevaarvolle zal dunkt mij wel voldoende zijn. Amersfoort, 7 April 1906. G. DOORMAN, le Luitenant 5e Batterij le Regiment Veld artillerie. Van harte hopen we, dat een her haald aandringen, cenig resultaat zal mogen hebben, want dit kunnen we "luitenant Doorman wel verzekeren, er wordt meermalen gewaarschuwd, maar „wijzen op het gevaarvolle" is heuech nog niet voldoende. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Amersfoort 9 April 1906. Geachte Redacteur! In de Eemlander van 7 April 1.1. wordt gewezen op de baldadigheid der straatjeugd en de wensch geuit een politiepost op den Soesterweg te plaatsen. Ook ik geloof, dat dit niet overbodig zou zijn. Gepasseerden Zondag fietsten ik met mijn vrouw om 2 uur s middags over dien weg. Een kwajongen van 6 of 7 jaar mikt met pijl en boog op mijn vrouw on raakt haar bij den slaap. Ecu c.M. verder en zij had de pijl (eer. afgebro ken tak van een centdikte) in 't oog gehad. Nu veroorzaakte dit slechts een klein wondje, dat evenwel bloedde. Wat dunkt U er van geachte heer Redacteur, leven wij in 't vrije of in 't bandelooze Nederland? U dankzeggend voor de opname dezer regelen Achtend, H. R. KRAPELS. Antwoord aan Z. In het No. dezer courant van 31 Maart jl. komt Z. met de vraag voor den dag, op welken grond de hr. Ger ritsen kan beweren, dat Amersfoort in zake tegemoetkoming in de pensioens bijdragen der leeraren volstrekt niet achter staat bjj andere gemeenten. Als sterk sprekend voorbeeld van de schijn baar onlogische redeneenng des heeren G. haalt de inzender dan aan, dat een leeraar te Haarlem, die 4 jaar in functie is en f 2000 verdient, niets behoeft te storten, terwijl een leeraar, onder de zelfde voorwaarden te Amersfoort werk zaam f 1200 aan den fiscus moet offeren om in het rijkspensioenfonds te worden opgenomen. Duidelijker voorbeeld had Z. moeilijk kunnen kiezen, en ik moet bekennen, (fat het inderdaad hopeloos schijnt een bevredigende oplossing van de gestelde vraag te vinden, nu de hr. Gerritsen zijn licht onder de korenmaat schijnt te willen houden. Toch meen ik een oplossing van deze puzzle te hebben gevonden, die ik Z. niet wil onthouden. Meu behoeft slechts aan te-nemen dat de hr. Gerritsen van meening is, als zou elke gemeente verplicht zijn haar ambtenaren, zoodra dezen een zekeren leeftijd hebben bereikt, een pensioen uit te koeren, zonder dat daarvoor ooit door lien is gestort. Bij dit licht bezien wordt de zooge noemde „royale" handeling van den Haarlemschcn gemeenteraad, eenvoudig een daad van wijs overleg, waarbij de stad een aardig voordeeltje opsteekt. Haarlem koopt n.l. voor een zeer geringe som den leeraren het recht op een go nieente-pensioen af. In Amersfoort is de toestand echter geheel anders. Aannemende n.l, wat de Ilr. G. blijkbaar doet dat de stad tiaar ambtenaren (ook zonder datdezen daarvoor storten) een ouderdomspensioen moet toekennen, heeft Amersfoort) jaar lijks van de leeraren een wel gedwongen, maar toch vrij aanzienlijke schenking ontvangen ten bedrage van 2 of 4°/„ der jaarwedden. En nu doet Amersfoort niet alleen afstand van deze douceurtjes, maar geeft bovendien nog gedurende 4 jaar'een ondersteuning (aan den „minst bedeelde' zelfs nog acht stuiver in de week.) Daarvoor is de stad nu wel van de verplichting af om voor pensioenen te zorgen, maar (men ziet het duidelijk) in Amersfoort kost dat afkoopen heel wat meer dan in Haarlem. Deze laatste stad moet n.l. in het vervolg de rente betalen van een som, die de helft be draagt van de gezamenlijke jaarwedden ni. a. w. Haarlem betaalt nu voortaan de helft van 4 is 2°'„ der jaarwedden, terwijl Amersfoort in het vervolg de 2 of 4 percentskortingen, die het 1 Jan. j.l. van de tractementen inhield moet missen, en dan bovendien nog gedurende vier jaren een genereuso ondersteuning aan de leeraren betaalt. Men ziet dus, als meu ocnmaal de vooropgezette mcening deelt, dat elke ambtenaar recht heeft op pensioen, ook zonder dat hij gestort heeft, dan moet men den Hr. G. gelijk geven, 't Zou me, met het oog op de andere gemeente ambtenaren zeer veel genoegen doen, indien de Hr. G. en tevens do meerder heid van den raad (die zijn woorden met blijkbare instemming aanhoorde) van mijn veronderstelling zijn uitgegaan; dat zou voor die ambtenaren een aardige tracteuientsverhooging beteekcncu. Ik hoop, dat de H. H. Z. en G. mot dit autwoord tevreden zijn. X. Burgerlijke Stand. van 7 tot en met 10 April. GEBORENMarianna, d. v. Jacobus Wilhelmus Ilendrikus Koops en Marga retha Maria Guikers. Everardus, z. v. Ilendrikus van Grol en Agatha Watcrkoort. Antonic Hendrik, z. v. Gerrit Meinten en Maria Ier Burg. Johannes Antomus, z. v. Johannes Snijders en Johanna Borinan. Richard Hermann, z. v. Johann Hermann Bas- tein en Josefiua Souss.John William, z. v. Jacob Lucius Henricus de Jong Schouwedburg en Antonia Jacoba Par ker. Cornelius Wilhelmus Johannes, z. v. Kornclis Peereboom en Maria Geertruida van der Pilt. Willem Cornels, z. v. Herman Arnoldus van Zwieten en Bertha Knus. Hendrika, d. v. Hermanus Lensing en Maria Wil- helmina Riksen. OVERLEDEN: Ilendrikus Dtimoulin, oud 69 jaar. Marianna Koops, oud één dag, d. v. Jacobus Wilhelmus Ilen drikus Koops en Margarctha Maria Guikers. Jan Meoms, ond 22 jaar, z. v. Jacob Meems en Aike Eisen. Voorspoedig bevallen van eenon ZOON Vrouwe A. J. DE JONG SCHOUWENBURG geb. Parkbr. Amersfoort8 April 1906. Heden ontsliep te Utrecht, na een langdurig en smartelijk lijden, in den ouderdom van bijna 45 jaar, onze lieve oudste Dochter, Zuster en Behuwdzuster WILLEHINA JOHANHA GEEKTKUIUA, echtgenoote van den heer J. HOBMA. Uit aller naam, Wed. dr. W. LINDENHOVIUS- Van Loon. Amersfoort, 9 April 1906. Ouders, die verlangen dat hunne kinderen van 3 jaar en ouder tegen 1 MEI worden INGESCHREVEN, ge lieven zich daartoe bij voorkeur tusschen 12 en 2 uur, eiken werkdag, na den 23en April te wenden tot mej. VAN NIJMEGEN SCIIONEGEVEL, Hendrik van Viandenstraat 13. HET BESTUUR. Ingevolge het be paalde bij art. 5 v h regl. van het O uur sluiting- comité. hebben wij de eer ter algeiucene kennis te brengen, dattothet Pinksterfeest, al ói* niet te sluiten ten 9 ure 's avonds, is overgelaten aan de ondertcekeuaars van het reglement. Het 11 uur sluiting-comité. Kroot en kleinhandel in alle soorten Magazijnen «Ortegraeht 1G. J en I Huurhuizen 29.

De Eemlander | 1906 | | pagina 3