No. 30. Zaterdag 14 April 1906. 3e Jaargang. Bijvoegsel. IDEEEN. Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". Advertentiën. M. SMIT, Langestraat 58. Allerlei. Groote sorteering Hoeden en Petten. Ruime keuze Witte en Bonte Overhemden. Alle modellen Boorden en Manchetten. Fijne collectie Heeren Dassen. Bij CRAFT Co., Uitgevers te Amsterdam, verscheen: DE EEMLANDER Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bureau Hendrik van Viandenstraat 28 Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Prijs der advertentlën Van 1 tot 5 regels0.40 voor iederen regel meer 0.08 (Bij abonnement aanmerkelijke korting.) Dat de journalisten in Amerika in hoog aanzien staan is algemeen bekend. Tal van voorrechten genieten zij dau ook, waaronder vrij reizen op sommige spoorlijnen, voor de dienaren der Pers, een hoogst gewaardeerde erkenning hun ner enorme verdiensten. Dat daarvan evenwel ook nog wel eens misbruik wordt gemaakt valt te begrijpen. Zoo lezen wc o. a. het volgende verhaal, dat we meeueu onzen lezers niet te mogen ont houden. „Een jong Amerikaan, die in de rech ten gestudeerd had maar als advocaat geen practijk kon krijgen, besloot een anderen werkkring te zoeken. Hij had gehoord, dat aan het bureau van een courant in een naburige plaats een re dacteur gevraagd werd, en besloot een poging te doen om die betrekking te krijgen. Maar daarvoor was het noodig dat hij zich in persoon ging aanmelden. Hij had echter geen geld en besloot zijn toevlucht te nemen tot groote bru taliteit. Hij nam plaats in den trein, en toen de conducteur naar zijn kaartje vroeg, zeide hij doodkalm: „Ik ben verslaggever van dat eu dat blad te N. Het is dus zeker in orde?" De conducteur zag hem onderzoekend aan. „De hoofdredacteur van dit blad zit in een der rookcoupé's. Wanneer hij u herkent, is het in orde. Ga maar even mee." De man kon natuurlijk niet anders doen dan den conducteur naar do rook coupé volgen. De heer die daar zat te lezen, zag de beide mannen even aan, en toen het ge val hem was uitgelegd, zeide hij achte loos: „Zeker, het is goed hij is een van de redacteurs". Voordat de plaats van aankomst be reikt was, zocht de jonge man den hoofd redacteur nog eens op en vroeg hem: „Waarom zeide u, dat u mij herkende? Ik ben geeu redacteur van uw blad." „Ik ben ook de hoofdredacteur niet was het verbazingwekkende antwoord. Ik reis onder zijn naam en ik was doods benauwd, dat u mij zou verraden." Je moet maar durven, dan kom je een heel eind in de wereld. En dat nu zoo iets in Amerika kan gebeuren? Want je hoort wel vaak vreemde geschiedenis sen uit het rijk van den dollar, maar de Amerikanen staan er toch voor bekend, dat ze secuur zijn. Bepaald had de conducteur het wat heel erg druk dien dag. Auders gclooven we niet, dat de pseudo-jourualisten er zoo goed zouden zijn afgekomen. Minder goed althans kwam er een andere Amerikaan af, en dat wel omdat hij al te secuur was. Deze mijnheer is burge meester van Ballarid een plaatsje in den staat Washington en was reeds een tijd lang verloofd. Hij stond op trouwen, doch hij wenschte dien stap niet te doen, voor zijn bruid zijn verzoek inwilligde, zich met... Röntgenstralen te later onder zoeken op aanleg tot., tering. Het bruidje weigerde de proef en de burgemeester verbrak zijn belofte. Hier op verlangde miss Rosema van den ontrouwe 25.000 dollarschadevergoeding, welke zij ook kreeg, wijl de rechter overwoog, dat de „rechtpleging en natuur wetenschap niet noodwendig hand aan hand gaan en dat men op grond van het algemeen recht niet kan eischcn, zijn bruid met X stralen te mogen doorspieden". Of die rechter gelijk had. Het zou wat moois worden, als men aan derge lijke liefhebberijen nu ook al ging toe geven. Waar zou het op den duur heenmoeten? Mij dunkt je zou uooit meer van trouwlustige menschen hooien, als de gewoonte om bruid of bruidegom eerst met Röntgenstralen te onderzoe ken, ingang vond. Neen gelukkig zoo ver zijn we nog niet en trouwlustige menschen worden nog overal gevonden. Maar dat een heele familie daarmee, met trouwplannen bedoel ik, behept is, zal toch wel tot de zeldzaamheden be lmoren. En toch heeft zich een dergelijk geval dezer dagen te Nieuwe Niedorp (N.-H.) voorgedaan, waar zich oen heel gezin, bestaande uit moeder, zoon eu dochter, ter secretarie heeft aangemeld, om in ondertrouw te worden aangeno men. Zooveel trouwlust in een familie vercenigd, wijst er op, dat die mensnche het leven nog niet donker inzien en dat ze met vertrouwen de toekomst tege moet gaan. Nu we hopen, dat het ook goed zal gaan, want het is tegenwoordig hcusch niet zoo gemakkelijk zich door de wereld heeu to slaan. Dat ondervond ook mr. Cradock, een zeer geliefd medium van de spiritische high-life van Londen. Mr. Cradock gaf voor in bijzonder intieme verbinding mot de geestenwereld te staan. Hij belegde derhalve dure séances (30 sh. of 18 entree!) eu voer daar wel bij. Verleden weck behoorde tot de leerlustigen ook kolonel Mayhew. Deze vertrouwde het zaakje evenwel niet en besloot den geestenvriend goed in het oog te houden. Toen dan ook een geestverschijning met witten baard zich te dicht bij den kolonel waagde, greep deze met forsche hand het ge baarde hoofd en richtte zijn eleotrisch zaklicht op den ecrwaardigen kop, het welbekend gezicht van den heer Cradock. Groote ontsteltenis! Eenige heeren namen de voorzorg onmiddellijk de deuren te sluiten, waarna den heer Cradock en zijn vrouw verzocht werd zich te laten visiteeren. Beiden weiger den - beslist, terwijl mr. Cradock zelfs de brandslang ter hand nam. Eindelijk verklaarde de ontmaskerde zich bereid tenminste de entree's terug te betalen. De geest-menschen zijn thans aange klaagd en zullen zich weldra voor den rechter te verantwoorden hebben. Het is reeds gebleken dat buikspreken, valsche baarden en duisternis de voornaamste hulpmiddelen vau het fraaie paar uit maken. Ainbachtascliool. In een der lokalen van de Ambachts school had gisterenmiddag de uitreiking plaats der getuigschriften aan de leer lingen, die de school verlaten, na den driejarigen cursus gevolgd te hebben, terwijl tevens de jaarlijksche tentoon stelling van de door de leerlingen ver vaardigde werkstukken geopend werd. De belangstelling was niet zeer groot. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op Weth. Celosse en bestuursleden van het plaatselijk Nutsdepartement. Daar de Voorzitter de heer G. J. Buijs, door uitstedigheid verhinderd was, werd de bijeenkomst geleid door den heer II. J. Wolter. Te ruim 2 uur nam deze het woord en sprak ongeveer als volgt: Namens het Bestuur der Vereeniging heet ik U hartelijk welkom en dank ik U voor Uwe aanwezigheid. Uw hier zijn strekt ons tot een bewijs van uwe belangstelling in onze school. Wij verheugen ons, dat ge mede feest viert, want een feest is het. De school toch zet hiermede de kroon op haar werk, door een aantal jongens, die gereed staan het loven in te gaan, vaar wel te zeggen, nadat ze 3 jaar hier gewerkt hebben, ter voorbereiding van het ambacht. Een feest is het, dat directeur eu onderwijzers thans kunnen neerzien op het resultaat van hunnen arbeid. Aan hen toch is het te danken, wut de school bereikt heeft. Een veertigtal leerlingen heeft de school verlaten en het bestuur heeft gemeend ook voor hen er een feestdag van te moeten maken, door het uitrei ken van de getuigschriften. En zich hierna tot de jongens wen dende, gaat de voorzitter verder: Jongens, 't is heden een gewichtige dag voor jullie. Tot nog toe heb je op de schoolbanken gezeten en je komt nu in een andere school, waar het ook heel anders voor je zal zijn. Hier op school had je je onderwijzers, die je steeds het goede voorhielden en met je hetzelfde doel nastreefden. Hun hulp en steun zult ge voortaan missen. Maar ik hoop, dat je steeds de wijze losser, zult herinneren, die je hier ont vangen hebt. En al zul je dan directeur en onderwijzers niet meer dagelijks voor je zien, ze zijn nog gaarne altijd bereid jo met raad en daad bij te staan. Mocht er daaraan behoefte bestaan, kom dan gerust tot hen, dat is dubbel aangenaam, daar het een bewijs is voor uw onder wijzers, dat de band met do school niet geheel verbroken is. Als er moei lijke gevallen zich voor jullie opdoen, denk er dan aan dat die band met de school er nog is. Ik zal jullie nu je getuigschriften uitreiken. Een klein aandenken houdt de herinnering wakker, en daarom scheukt het Bestuur je tevens een een voudig, praktisch voorwerp, dat, we hopen, veel in je handen zal komen. Hierna reikt de Voorzitter de getuig schriften nit aan 17 timmerlieden, 11 smeden, 5 schilders en 5 meubelmakers. Zooals ik reeds zeide, gaat de voor zitter dan verder, we geven je bij de getuigschriften ook nog een herinnering aan de school. Toch hebben we ook nog een paar prijzen. We zijn daartoe in de gelegenheid gesteld door de loge „Jacob van Campen", die ik hier daar voor openlijk onzen dank wil brengen. Het zijn een viertal prijzen voor den besten jongen uit elke groep. Deze jongens zijn: M. G. v. d. Hoorn, E. S. Reeders, J. 0. de Froe en W. L. de Wit. Bij het bepalen, wie voor deze prijzen in aanmerking kon komen, deed zich een groote moeilijkheid voor. Er waren nog eenige jongens, die evengoed of bijna evengoed waren dan de prijswin naars. Daarom heeft het Bestuur voor hen, n.l. H. Enklaar en P. van Ee, ook nog nog een prijs beschikbaar gesteld. Eu nu, Dames en Heeren, verzoek ik U ook nog te gaan zien wat door de jongens gemaakt is. Ge kunt dan het resultaat van het werkeu en wat de onderwijzers hebben weten te bereiken, zelf zien. Alleen wonsch ik nog een woord van openlijken dank te brengen aan de ouderwijzers, wien de school zeer veel verschuldigd is. Hierna voert nog het woord Wet houder Celosse. Waar de Voorzitter, zegt hij, er op gewezen heeft, dat het lieden een feest is, komt het mij voor, dat dat ook zoo is. 't Is een feest vooi de jongens die gereed staan de wereld in te gaan. Ook voor den directeur en de onderwijzers van bijstand, die inet groote satisfactie op hun werk kunnen neerzien. Gelukkig de school die zoo'n uitmuntend personeel heeft. Van harte hoop ik, dat de beraamde uitbreiding tot stand zal komenwanneer het Bestuur deze zaak ernstig doorzet, dan vertrouw ik dat de benoodigde fond sen ook gevonden zullen worden. Dat de school moge groeien en bloeien, tot in lengte van dagen, is mijn oprechte wensch. De Voorzitter dankt den heer Celosse voor het gesprokene, waarna hij de tentoonstelling voor geopend ver klaart. En thans verspreidden de aanwezigen zich over een vijftal zalen, waarin de werkstukken tentoongesteld waren, waar van de voorzitter met een enkel woord had gesproken. Als wij in twee woorden onzen indruk weergeven moesten over 't geen we za gen, dau zouden we 9preken van be wondering en eerbied. Bewondering voor hetgeen door knapen is tot stand gebracht, eerbied voor het geduld, de kennis en de tact, die er noodig is geweest om van onbedreven twaalf- en dertienjarige schooljongens zulke werkers te maken. Is ons oordeel overdreven gunstig? Gaat de tentoonstelling bezieken lezers en oordeel zelf. En steunt die nuttige inrichting, als ge het nog niet doet. Een paar hon derd leden er bij, en het Bestuur heeft den fiuancieclen en moreelen steun, die er noodig is om tot uitbreiding over te gaan en ook andere cathegorieën van werklieden te vormen. Gaat er heen en laat U voorlichten door heeren onderwijzers, die dit gaarne en met liefde zullen doen. Ze zullen U vertellen hoe elk werkstuk van smeden eu timmerlieden wordt voorbereid en tot in kleine détails wordt geteekend. Hoe vaktecken niet iets is. dat naast liet practische werk staat, zooals dat in vroeger tijden maar al te vaak het geval was, maar hoe hier de theorie werkelijk steeds het hulpmiddel is voor de practijk en ge zult tevens inzicht krijgen zelfs als leek in de vor mende waarde van zulk onderwijs. In het bijzonder vestigen wc de aan dacht op de afdeeling: meubelmaken? De mooie kast, het sierlijke schrijftafeltje het eetkamer-ameublement, de kleine meubeltjes enz. enz., spreken door hunne afwerking van een groote technische vaardigheid van de leerlingen, pleiten door hun smaakvolle meerendcels eenvoudige motieven voor den zin voor vormen en lijnen van den onderwijzer. Ongetwijfeld vormt deze afdeeling voor niet-deskundigen de clou van de tentoon stelling. Hoewel we twijfelen er niet aan ook voor menschen van het vak is er nog wel wat te leeren. De afdeeling smidswerk geeft ook heel wat moois te zien. Wc stonden er bij dat een vader van oen gediplomeerd leerling, een vakgenoot van zijn zoon, met vergeeflijken trots van een werk stuk van zijn zoon getuigde: „een knup stuk werk". Menig „knap stuk werk" trekt daar de belangstelling van den be zoeker. De zaal voor „vakteckenon van alle vakken" geeft eveneens heel wat te zien. Veel is, daar wat ook onder het bereik valt van den niet vakman. Wij von den doch we spreken als lcckcn vooral de niet-gekleurde (perspectivische) teckcningcn aan den ingang van de zaal bijzonder goed geslaagd. Het schilderwerk, in een der benedenzalen tentoongesteld, is mede zeer verdienstelijk. Alleen den vorm van de schrijfletters vonden wij niet altijd even mooi. Wc zouden die iets eenvoudiger wenschen. Doch dit is een kleinigheid. Verscheidene opschriften voor reclame-borden zijn zeer smaakvol. Mooie kleuren onsierlijke motie ven. Eindigen wij met het belangrijkste met de afdeeling: timmerwerk. Bijzonder trokken daar onze aandacht een paar kasten ter berging van timmergereedschap met een echt practische deur en sluiting. Ycel is daar te zien voor deskundigen. Voor loeken, die van houtverbindingen enz. geen verstand hebben is dit minder interessant; deze zaal trekt ook minder de aandacht van het publiek. Aangenaam zou hot ons zijn wanneer vakmcnschen zich daarover eens wilden uitspreken. Tyrüler llaii«l*cli©eueii van de firma Laimböek voor dames en lieeren. FKIEDBKH NIETZSCHE Eeiie Bloemlezing uit zijne werken door G. H. PRIEM. OORDEEL DER PEB8 „Een welgeslaagde poging om den grooten denker hier te lande meer bekend te maken." Bet Vaderland. „Met zorg en goed oordeel wordt uit den rijken schat van Nietzsche's Ideëen hier een bloemlezing aan de Nederlandsche vrienden van dien wijsgeer aangeboden." Vragen vld dag. „Wij moeten den heer PRIEM dankbaar zijn, dat hij ons den grooten denker beter"heeft doen begrijpen." Java-Bode. Het is onzen landgenooten nu mogelijk gemaakt de eigen woorden te lezen van een veelbesproken Europeesch Auteur. A ieuws vld I)ag. „Het komt ons voor dat de heer PRIEM deze „Ideëen" inet gelukkige hand"gepaard en ze met liefde vertaald heeft in «en taal, zooals men die van een dichterlijke natuur als die van den heer PRIEM mag verwachten." Telegraaf. Trois cents pages d'Idées, choisies avec discernement et intelligemment tradultes, c'est bieu, cela peut déja favie cornaitre un peu ce penseur hardi qui fut plus 'grand poète que philosophc." Mereurc de France.

De Eemlander | 1906 | | pagina 5