de particulieren. Spreker vindt het gepast, dit hier te zoggen. De heer Gerritsen is het hiermede eens. Het is echter voor de bazen eene aansporing om hun loon er mee in overeenstemming in te brengen. Z. h. st. aangenomen. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging' van de begrooting voor 1906 in verband niet de verhuring van het voormalig tolhuis aan den Arnhem- schenweg en het in de laatste vergadering verleend subsidie aan de Oranje Vereeniging Z. d. en z. h. st. besloten. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het leggen van een riool in de Sint-Andriesstraat (met advies). De Voorzitter deelt mede, dat het advies de Commissie van Fabricage en dat \an den Gem.-architect ter in zage hebben gelegen. Z. d. en z. h. st. besloten. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende een adres van het Be stuur van het Sint-Elis ibeth's Gast- ol Ziekenhuis tot vrijstelling van plaatselijke belasting. De Voorzitter zegt, datB. en W. voorstellen afwijzend te beschikken met het oog op deze Kon. goedgekeurde belasting die geen vrijstelling toelaat. De heer van Beek heeft met leedwezen kennis genomen van het advies van het Dagelijksch bestuur. Wanneer de schutting hoogstens 2 si 3 maanden had moeten staan, dan was het verzoek aan den Raad niet gedaan, doch wel nu het bijna één jaar zal duren en met het oog op de lengte. Spreker had ge hoopt vrijstelling der belasting te krijgen, daar het gasthuis nu en vroeger vele diensten aan de gemeente bewees, door gratis opname van zieken. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. voor de vroegere en tegen woordige diensten zeer dankbaar zijn. Men mocht echter gcene antecedenten scheppen. De christelijke school, de Ambachtsschool, enz. hebben ook moeten betalen. De verordening geeft dan ook geene machtiging, doch stelt alleen gein. gebouwen vrij. Z. h. st. afwijzend besloten. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende het Burgerweeshuis. De heer Gerritsen vindt het moeilijk voor de leden, die niet in de raadscommissie of in het college van B. en W. zitten, nu reeds te beslissen. Spreker wenscht de publieke opinie te hooren. Daar de afdeclingen toch morgen en overmorgen vergaderen, stelt hij voor het voorstel daarheen te verwijzen. De Voorzitter merkt op, dat de leden van alle stukken hebben kunnen kennisnemen en dus in de afdeclingen niet veel meer zal medegedeeld kunnen worden. De hoeren Hagedoorn en W e t h. C e 1 o s 8 e ondersteunen het voorstel Gerritsen. De heer Van Eek verklaart zich er tegen. B. en W. hebben deze zaak duidelijk medegedeeld voor iedereen, die lezen kan. De heer Gerritsen verbaast zich over de woorden van den heer Van Eek, die alles medegemaakt heeft. De heer Plomp zal gaarne de gronden voor verzending naar de af declingen vernemen om zijne stem voor of tegen het voorstel te kunnen uit brengen. Spreker verwondert zich, dat Weth. C'elosse het voorstel Gerritsen thans ondersteunde. Publieke opinie noemt spreker een praatje. Mr. Heyligers sluit zich aan bij het gesprokene door den lieer Van Eek. Weth. C e 1 o s s c merkt op, dat wanneer een raadslid niet voldoende in gelicht was om zijne stem uittebrengen, steeds het verzoek om verzending naai de afdeelingcn werd ingewilligd. Men moet niet met spoed de zaak behandelen. De heer J o r i s s e n begrijpt niet, hoe men iu 2 dagen tijds de publieke opinie kan hooren. Spreker vindt het voorstel zoo goed uiteengezet, dat hij evenals de heer Van Eek zal tegenstem men. De heer Hagedoorn ondersteunt ten sterkte het voorstel Gerritsen. Volgens de opinie van anderen zal er misschien wel een hapertje aan maukeereu en volgens hem misschien niet. Spreker gelooft dat w e verder zullen komen door eerst eens in de afdeclingen de zaak te bekijken, temeer daar deze vergaderingen voor de deur staan. D o V o o r z i 11 e r zegt, dat hetpubliek liever eene openbare behandeling wenscht, dan eene in de afdeclingen. Spreker zal het voorstel Gerritsen in stemming bren gen. Do heer Tromp van Holst wenscht op eenig onnauwkeurigheden in het verslag te wijzen. De Voorzitter zegt eerst te wil len overgaan tot stemming. De heer Van Kalken meent, dat de heer Tromp van Holst deze toelich ting wil geven om zijn stem te motivec- ren. De heer Gerritsen zegt, dat de zaak voor hem nog niet rijp is, waarom hij de gewone beleefdheid verzoekt toe te passen. Nog nooit werd zulk een voorstel geweigerd. De heer Van Eek vindt de zaak zoo duidelijk uiteengezet, dat iedereen 't kan begrijpen. De heer Plomp wil eerst maar eens beginnen. De heer Tromp van 11 o 1 s t. De kosten moeten nog vermeerderd worden met het renteverlies der kosten van verbouw, daar er geene verbouwiiig6- kosten zullen zijn, daar 't perceel vol maakt in orde is. Voor 0 weezen wordt berekend 6 X f 228, maar er kunnen er ook nog minder dan 6 wezen, herder zijn er ook nog enkele andere dingen. De lieer Hamers is volkomen op de hoogte en verlangt gcene nadere inlichtingen. Spreker zal echter mede gaan met het voorstel Gerritsen. Waarna de voorzitter het verzoek van verzending naar de afdeelingcn in stem ming brengt, hetwelk wordt aangenomen met 8 tegen 6 stemmen. De heeren Van Duinen, weth Celosse, Hamers, Gerritsen, Van Kalken, Van Beek, Hagedoorn en Tromp van Holst stemden voor. De heer Van E ck vraagt het Dag. bestuur om inlichtingen betreffende het riool aan don Soesterweg. De Voorzitter antwoordt, dat de gemeente eene bijdrage geeft, terwijl het contract geteekend is. Waarna de de Voorzitter omstreeks 3 uur de,ver gadering sluit. De heer W. K. Daainen slaagde te Utrecht ook voor de acte vrije-en orde oefeningen der gymnastiek. De le luitenant G. Voute, die inge deeld was bij de oxpeditionnaire troepen op Celebes, is wegens ziekte naar Soerabaja geevacueerd. De generaal-majoor W. A. T. de Heester nam Maandagmiddag afscheid van de officieren en onderofficieren van liet 5e regiment infanterie. Dinsdagochtend te 8 uur werd het regiment overgegeven aan den nieuw benoemden commandant, kolonel E. W. van Hoek. De officieren van liet korps hebben generaal De Meester een souvenir aan geboden. in de vorm van de bekende plaat „Onderhandeling betreffende de overgave van Sedan," in vergulde lijst. Door den minister van marine is in de commissie, welke dit jaar is belast met het afnemen van toelatingsexamen voor het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord, o. a. benoemd de heer A. G. van Os, leeraar aan de Hoogere Burgerschool alhier. Van de Industrie- en Huishoudschool werden gisteren, in tegenwoordigheid van het Bestuur de volgende leerlingen van den voorbereidenden cursus A. bevorderd tot de 2e klasse: A. C. Dek ker, M. van den Donker, D. G. van van Ede, A van 't Hof, C. N. Jens, A. Kortes, J. G. Salomons, J. H. Schicken- dantz, F. Ruitenberg, G. Vonk. 2 leerlingen zullen nogmaals de le klasse doorloopen terwijl 1 leerling de school verliet. Prof. F. Kenninck, die de bevorderde leerlingen niet een warm woord toesprak, trachtte haar te doordringen van den ernst van hare opleiding tot een onafhankelijk bestaan, en moedigde haar aan om met volharding den ingeslagen weg te ver volgen. Daar het tramverkeer vrijwel stationair blijft, brengen we nogmaals in herinne ring, dat door de invoering der bij den conducteur verkrijgbare tweerittcnbiljet- ten van 12'/a ets. en van vier ritten tegen 25 ets. het verkeer vrij wat goed- kooper is geworden. In de afgeloopen maand April werden vervoerd 6400 betalende personen, met een passage-opbrengst van 1463,82', een totaal opbrengst van f 488,60 en een opbrengst per dagkilometer van 9.05. In de maand April van het vorig jaar waren do getallen 6741, f 483,97' f 549,54 en f 10,15. In de eerste vier maanden van dit jaar werden 25750 en in de eerste vier van 1905 25092 betalende passa giers vervoerd. Het niet vooruitgaan van liet aantal passagiers is de oorzaak van groote bezorgdheid bij de Directie. Zondagmorgen half tien wordt er in de Remonstrantsche Kerk een godsdienst oefening gehouden voor jongelieden. De gewone dienst voor de Gemeente vangt daarom eerst te elf uur aan. In de Godsdienstoefening voor den Doopsgezinden kring zal Zondagmorgen half elf in het Logegebouw van Persijnstr. 1, als spreker optreden Ds. T. Kielstra, Emer. Predikant te Oegstgeest. De elfjarige A. Ditmar had Zaterdag middag het ongeluk door de ruit van een der deuren van het postkantoor te stooten zoodat een hevig bloedende wonde aan de pols ontstond. Het bloeden was zoo hevig, dat aanstonds geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Vanaf 1 Mei worden aan de stations der II. IJ. S. M. geen rctourkaarten voor kinderen meer uitgegeven. Bij aanschrijving van het dep. vau oorlog is bepaald, dat de betrekking van plaatselijk commandant alhier voortaan zal worden waargenomen door don lui tenant-kolonel of majoor, behoorende tot den staf van het 5e regiment infanterie. In verband hiermede is de luitenant- kolonel J. II. v. d. Burg van af heden opgetreden als fungeerend plaatselijk commandant. Gisteren was N. van Eijkelenburg 50 jaar in gemeentedienst. Of er van her denken sprake is geweest, weten we niet. Op onze vraag althans, of ze er op liet stadhuis ook iets over gezegd hadden, kregen we ten antwoord: „Niks van gehoord, meheer"! Van het le regiment veld-artillerie worden gedetacheerd in de Legerplaats bij Oldebroek: van 25 tot 29 Juni lui tenant-kolonel jhr. L. A. P. Six, kapi tein A. M. C. ridder Alewijn en le luitenants H. A. van Zwijndregt, C. D. Couvêe en J. R. Diemont; van 9 tot 13 Juli de kapiteins O. L. G. F. Aberson, C. G. Preuyt en de le luitenants W. H. E. Vrijdag, J. C. J. Kempees en F. W. Diemont; van 23 tot 27 Juli luite nant-adjudant W. van der Koogh. Met ingang van 1 Mei zijn hier van de Krijgsschool gedetacheerd bij het le regiment huzaren de le luitenant II. Zeeman, bij het le regiment veld-artil lerie de le luitenants J. Kooiman en E. II. van den Akker. Bij de op 1 Mei gehouden stemming voor elf leden van het Kiescollege der Ned. Herv. Gom. werden herkozen de heeren: H. C. van Dam, 328; J. N. van Iloogevest, 320; R. Cruijff, 311; P. Boks, 308; J. van Apeldoorn J.Lz.. 293; B. van 't Eind, 291G. van Nieuwen- huizeu, 289; J. Kraan, 281; N. Wolfs winkel Ezn., 281; J. de Valk Jr., 275 stemmen; gekozen werd de heer M. A. van Bemuiel met 223 stemmen. Op den heer H. M. Brouwer waren 125 stemmen uitgebracht. Opgekomen waren 374 kiezers, het aantal geldige stemmen bedroeg 371; de volstrekte meerderheid alzoo 186. Mej. II. Steincr alhier, is benoemd tot Directrice der Industrieschool te Amsterdam Weteringsschans). Maandag j.l. mocht het hoofd der openbare Jongensschool le soort de heer C. J. van der Nagel den dag herdenken, dat hij 50 jaren bij het onderwijs was werkzaam geweest. Zooals bekend, werd hem met ingang van 1 Mei op zijn ver zoek een eervol ontslag verleend. Autori teiten, oud-leerlingen en tegenwoordige leerlingen wenschten dien dag niet on opgemerkt te laten voorbijgaan. In het versierde gymnastieklokaal der school werden de gelukwenschen aan geboden door den Wethouder van onder wijs M. L. Celosse, vergezeld door deu waarn. Burgemeester E. L. Visser en den Gem.-Secretari8 Mr. Dr. J. G. Sten- fert Kroese. Na den lieer Celosse werd het woord gevoerd door den Arrondis- sements-schoolopziener L. B. Fikkelt, den oud-arrondissements-schoolopziener Dr. K. W. van Gorkom, namens de commissie van toezicht op het lageron- denvijs sprak Ds. J. L. F. de Meijere Joh. Cz., namens de Hoofden van scho len de heer N. van Veen, namens de oud-leerlingen de heer H. Tromp van Holst en namens de onderwijzers der Jongensschool de heer E. Lindenhovius. De heer v. d. Nagel dankte iederen spreker. De districts-schoolopziener W. Middelveld Vicrssen, en de oud-districts- schoolopziener A. J. Nijland zonden tele grafisch hunne gelukwenschen, terwijl van het raadslid S. J. van Duinen een bericht van verhindering was ingekomen. Opgemerkt werden de raadsleden H. Wvan Esvcld, A.M. Tromp van Holst, A. A. Hamers, C. Th. van Beek, C. J. Plomp en Mr. J. Heijligers, de dames- loden der commissie van toezicht op het lager onderwijs Mevr. de wed. J. D. Itolandus HagedoornSchutte en Mevr. B. A. WillemstijnGraswinckel, bene vens vele oud-leerlingen en vele ouders der leerlingen. De oud-leerlingen vereerden den Heer v. d. Nagel een porte-manteau, gang- looper en matten terwijl het onderwij zend personeel der school en alle leer lingen hem aanboden twee gaskronen, een gangkroon, eene boekenkast, een vulkachel en een gashaard. Deze ge schenken gingen vergezeld van een album, keurig geculligrafeerd door den onder wijzer II. van Gelder en bevattende de namen der schenkers en fotografieën van de vroegere en tegenwoordige schoolgebouwen. De leerlingen, die bjj tusschenpoozen toepasselijke liederen zongen, werden onthaald op verschillende versnaperingen. Tegen 12 uur eindigde de feestvreugde. We spreken de hoop uit, dat de heer v. d. Nagel nog lang van zijne welver diende rust met zijne echtgenoote moge genieten. Lijst van onbekende brieven en brief kaarten verzonden van het het postkantoor te Amersfoort gedurende de '2 helft der maand April 13C6. Brieven binnenland, Egbes Amelo, A. Kijkars Amersfoort, F. Poperkamp Amersfoort, Korthals v. Schoten Arnhem, Mej. R. Keiser Amersfoort. Brieven buitenland. H. Blooi Alter Boehera, Karl Meiszners Billefeld, Hille Lennting Flatingen bij Dussel- dorf, Hemrin Knevelman Hulthaüsen, Briefkaarten binnenland. C. Steijn-Jansen Amersfoort, R. Volop Amersfoort, W. G. Reikeus Amsterdam. Briefkaarten buitenland. H. Kloijd Amerika Reinland, Mens Gelij Paris. Abonneert U op

De Eemlander | 1906 | | pagina 6