Stadsnieuws. Advertentiën. Varia. Allerlei. Uit den mond van het volk. Ingezonden. G. OUDRAAD, Sigaren - Tabak - Koffie - Thee. zijde moet mijn lievclingspijp liggen piet een doos zwavelstokken.... daar men nooit weet, wat er gebeuren kan. En wanneer mijn lijkbaar op het kerkhof is aangekomen, moeten alle personen van den stoet, eer ze heengaan, er voor defileeren en de asch van bun pijp er over uitschudden. De uiterste wil van mijnheer Van Klaas werd nauwkeurig ten uitvoer ge legd. De begrafenis was prachtig en de gansche stoet was in een dichte wolk van rook gehuld. De keukenmeid van den overledene, Geertrui, aan wie haar heer een aanzienlijk jaargeld vermaakt had, op voorwaarde dat ze haren hard- nekkigen afkeer tegen tabak overwon, liep mede achter het lijk met een papieren cigarette tusschen de lippen; de armen zegenden de nagedachtenis van zulk een milddadig heer en door het gansche land klonk zijn lof, gelijk zijn naam nog heden allerwegen be kend is. Wallen bij ingeslikte scheipe voor werpen. De Rijksveearts W. S. Stiivcn, te Amsterdam, schrijft, dat hij ook bij honden, die al spelende scherpe voorwerpen heb ben ingeslikt, een zekere hoeveelheid watten, gemengd (gekneed) met gehakt vleesch, te eten geeft, waarna het resul taat gewoonlijk schitterend is. Het middel is j misschien al zoo oud als de watten zelf. Nagenoeg twintig jaren geleden ver nam hij 't van den tocmaligen zeer be kenden tandarts dr. Oudschans, die 't jaren vroeger van een med.-arts had ge hoord. 't Spreekt vanzelf, dat 't met oordeel moet .worden toegepast en alleen bij voorwerpen, waaraan zich veel haakjes, punten, korte bochten enz. bevinden, zooals stukjes valsch gebit, korte spijker tjes, hoekige beenderen, in elkaar geraakt ijzer- of koperdraad, enz.; bij naalden, spelden etc. heeft 't geen nut, mist 't doel. De tesserograuf is een nieuwe vin ding van een Italiaanschen ingenieur, waardoor het onnoodig wordt 0111 aan de spoorweg-bureau's groote voorraden kaartjes aan te houden, bestemd voor het bereiken van verschillende stations en geldig voor verschillende klassen. Met het werktuig drukt men elk kaartje in één beweging uit een stuk bordpapier, en op het kaartje staat dan vermeld de plaats van afgifte, bestemming, datum van afgifte, nummer, klasse, enkele rei6 of retour, prijs, naamletters, der maat schappij enz., terwijl aan den achter kant elke mededeeling kan worden ver meld, welke de maatschappij wenschelijk acht te doen. Eenige hclastiugcljl'crs. In 7 jaar tijds is zoowel de bevolking van ons land als de opbrengst der grond belasting toegenomen met 10 pet. Gemiddeld betaalt ieder Nederlander f2.46 grondbelasting, f 1.87 personeele belasting, f 1.37 bedrijfsbelasting, f 1.45 vermogensbelasting. De opbrengst der bedrijfsbelasting is in 7 jaar tijds omhoog gegaan van 5l/2 millioen tot 7'/2 millioen die der ver mogensbelasting van ruim 7 millioen tot bijna 8 millioen. In 1904 is per hoofd der bevolking gemiddeld opgebracht: aan directe be lastingen f6.92; aan directe belastingen f4.64'/2, aan accijnsen f 13.07, aan in voerrechten f 1.98; te zamen f23.611',. Een lid van het Engelsche parlement was 11a zijn allereerste redevoering in zijn zenuwachtigheid op zijn nieuwen hoogen hoed gaan zitten, dien hij, toen hij zijn rede begon, achter zich op de bank had gezet. Nog zat hij, met een spijtig gezicht, onder de vroolijke blikken van de hem omringende medeleden naar den gedeukten hoed te kijken, toen een Iersch lid opstond en ernstig zei: „Mijnheer de president, sta me toe ons geacht medelid geluk te wenschen met do omstandigheid, dat toen hij op zijn hoed ging zitten zijn hoofd er niet in zat!" De roep van „Orde! Orde!" van den president ging, zooals te begrijpen valt, verloren onder het gelach der vergadering. Toch zal het geachte parlements-lid wel blij zijn geweest, dat zijn hoofd er niet in zat, evengoed als de korporaal tamboer N. te Breda blij zal zijn, dat hij niet meer in de politiekamer zit. Deze manheer n.l., verdacht van menigvuldige diefstallen, zat in de politiekamer opge sloten, maar het werd hem daar blijk baar tc eng, vandaar dat hij zich voor nam te ontvluchten, welk voornemen hij ook uitgevo.erd heeft. Door een raampje wist hij weer in de buitenlucht te komen. Zijn zuster bracht de uniform van haar broer aan de wacht, met de boodschap „Hij is 'm gesmeerd in polletiek!" Ofschoon wij natuurlijk gaarne een evenmensch een hapje versche lucht gunnen, hopen we toch, dat dit heer schap spoedig weer achter slot zal zitten, zoo'n handjegauw kon anders van zijn vrijheid nog wel eens te veel misbruik kunnen maken. Wat wij bom echter toewenschen, niet zulke vreesclijk benauwende droomen, als een hoogere-burger had, die voor wiskunde onvoldoende bad gekregen. Dit jongmenseh droomde n.l., dat bij zóólang tusschen twee evenwijdige lijnen moest loopen, tot hij het snijpunt had bereikt. Dat zoo'n straf met recht aller- vreeselijkst mag genoemd worden, zal zeker niemand betwisten en we zouden dan ook geen zwaarder straf kunnen denken, of het moest die zijn en dan nog speciaal voor dames waar van het volgende melding maakt. Een advocaat tc Belgrado deelde n.l. onlangs het volgend kostelijk staaltje van Servische rechtspraak mede, dat men onwillekeurig geneigd zou zijn slechts als eene aardigheid te beschouwen. „Op zekeren morgen" zoo vertelt hij „kwam eene vrouw op mijn bureau en verzocht mij haar te willen bijstaan in een hooger beroep van een vonnis, waartoe zij door het gerechtshof te Bel grado was veroordeeld. Dit had haar uamelijk eeuwig zwijgen opgelegd! De vrouw was natuurlijk buiten zich- zelve van verontwaardiging over deze hardvochtige straf, te zwaarder voor haar omdat zij van nature een verschrikkelijke babbelkous was! Ik geloofde intusschen niet dat zij mij de waarheid vertelde vóór ik haar vonnis, waarvan zij het af schrift bij zich had, had ingezien. Maar werkelijk, het was zoo. Nu bleek mij evenwel ook de oorzaak van deze straf. Zij was van haren man gescheiden en had er nu veel plezier in hem zooveel mogelijk te bebabbclen. Daarop had hij eene vervolging togen haar laten instel len en de door haar geratel waarschijn lijk eveneens nijdig geworden rechter had haar tot „eeuwig zwijgen" veroordeeld." Er is maar één kwaad wijf, en elk meent, dat hij het heeft. Alles met maten, zei de snijder, en hij sloeg zijn wijf met den cllestok. Zoo draait de wereld, zei de loozc, en hij keerde den schotel naar zich toe. Wat kan de liefde niet al doen, zei de boer, en hij stak zijn vrouw in een brouwketel, opdat zij van geen dokters handen sterven zou. Yrouwenrouw wordt klein geacht, Als 'teene oog weent en 't andere lacht. Dat is een schielijke overtocht, zei de vos, en zo trokken hem het vel over de ooren. Ik doe een Ommelandseh reisje, zei Floor, en hij liep de eene kroeg uit en de andere weer in. Ik versta je wuiven wel, je zult van nacht niet thuis komen, zei de vrouw en zij zag haar man aan de galg hangen. Baadt het niet, het schaadt, niet, zei Jaap, en hij gaf zijn vrouw nog een zoen, toen ze al dood was. Alle beetjes helpen en alle vrachtjes lichten, zei de schipper en hij smeet zijn vrouw overboord. Tot secretaris der afdeeling Amers foort vau den Bond van Nederlandsche Onderwijzers is gekozen de heer A. B. v. d. Klein, terwijl de heer P. Faber in diens plaats tot 2den secretaris is gekozen. Do heer Wijnand Wolff, alhier, heeft bedankt als commissaris der Sociëteit „Amicitia". De lieer Ch. Hijkamp, leerling van de Rijks-Normaallessen alhier, slaagde gisteren voor het examen van onder wijzer. Majoor D. J. Ileinsius, commandant van het 18de Landweerdistrict, zal aan staanden Zaterdag naar de Legerplaats bij Zeist vertrekken, waar den 14dcn het tot het district behoorend personeel zal kampeeren. Luitenant D. J. Couvée wordt 1 Juni overgeplaatst van het le naar het 3e regiment veld-artillerie. De lc luitenant F. J. J. baron van Heemstra is van zijn detacheering bij het le regiment huzaren eervol ontheven en keert naar zijn korps te Deventer terug. Naar de N. R. Ct. meedeelt, wordt de 2e luitenant der infanterie G. Kuyper, op 22 Mei a.s. gedetacheerd in de leger plaats bij Harskamp. De le luit. van het escadron ordon nansen G. J. A. A. baron van Heemstra wordt overgeplaatst bij het le regiment huzaren alhier, en zal bij genoemd esca dron worden vervangen door den 1. lui tenant A. Diemont van het le reg. De te Utrecht te houden officiers-hor denren, uitgeschreven door de Militaire Sportvereeniging en aanvankelijk vast gesteld op 14 Juni, zal plaats hebben op 30 Juni. Vrijdag a.s. zal de nieuw benoemde pastoor Fock, bij de parochie van O. L. V., zijn ambt aanvaarden. In de vergadering van de Amers- foortsche Tramweg-maatschappij zal o.m. aan de orde komenBespreking over de verandering in de exploitatie, het uitbesteden, of het overdoen daarvan aan anderen. Naar het A. D. verneemt, heeft het bestuur van Amicitia, in verband met in de laatste algemecne vergadering geuite wenschen, na een gehouden proef besloten op het terras gloeilicht te doen aanbrengen. In de Maandagavond gehouden ver gadering der plaatselijke afdeeling van deu „Kon. Nedcrlandschen Bond van oud-onderofficieren" werd opgericht een club van 10 leden, welke zal trachten propaganda te maken voor de volgende beginselen: 1. 50der contributie van de leden (dus niet van de donateurs, enz.) worde uitgekeerd aan de weduwen, 2. het „Orgaan" worde kosteloos ver strekt aan de leden en de adspirant- leden (vroeger: militaire donateurs), 3. de Bond neme het Dubbeltjcsfonds (uitkeering bij overlijden) en zijn reserve over, 4. er worde opgericht een Pensioen fonds voor weduwen met een vaste contributie van f 3 per jaar. Als afgevaardigde naar de Algemeene vergadering, die te Hilversum wordt gehouden, werd benoemd de heer A. L. Krook. De afd. Gooi- en Eemland van de Nederl. Vereen, tot bescherming van dieren heeft een tweeden veldwachter aangesteld, die belast zal zijn met het toezicht in de streek tusschen Amersfoort en Hilversum. De gep. rijksveldwachter Knoppers, thans onbezoldigd rijksveldwachter te Leusden, is door de maatschappij „Amersfoort, maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen", tot opzichter aangesteld over de aan haar bchoorende terreinen in deze gemeente. Het bestuur hoopt door dezen maatregel eens een einde te maken aan het herhaaldelijk stelen van zoden en hout en aan het ongeoorloofd gebruik maken van de eigendommen der maatschappij. De Amersfoortsche Muziekvereeniging, onder directie van den heer J. A. Jochems geeft hedenavond een uitvoering aan de Koninginnelaan. Het volgende programma zal worden uitgevoerd 1. Marsch. 2. Ouverture Elvira. 3. Wals Theresen. 4. Fantaisie La Spernnza. PAUZE. 5. Marsch 6. Overture Jeanne d'Arc. I. Luna Walzer. 8. Potpourri Populaire No. 1. 9. Finale. De lieer M. J. Boissevain te Amers foort en de Nederlandsche Maatschappij tot het verrichten van mijnbouwkundigc werken, gevestigd te Haarlem, hebben bij Ged. Staten van Limburg concessie aangevraagd tot het ontginnen van steen kolen in een mijnveld genaamd Sittard, ter oppervlakte van omstreeks 1500 hec taren en gelegen onder de gemeenten Sittard, Limbricht, Broek-Sittard, Geleen en Munster-Geleen. De laatste ronden van de sedert Pa8chcn begonnen tennis-wedstrijden wer den Zaterdag gespeeld. De voorzitter de heer A. J. Prins Visser, deelde met een toepasselijk woord de prijzen uit, bestaande uit een tenniss- hirt, portemonnaie, gravures, zakmes, wandelstok enz. De uitslag is als volgt: Heeren Single: le B. ter Haar Roruony, Amersfoort; 2e Jhr. P. Meijer, Arnhem. Dames-single: eenige prijs mej. van Harencarspel, Amsterdam. Heerendouble: 1 H. W. Coenen en C. Reijnders, van Amersfoort: 2. Jhr. P. Meijer en Freitag van Arnhem. Dames double: Dames Nagel hout en Reijnders van Amersfoort. Mixed Double: 1. B. ter Haar Romeny, Amcrs foort en mej. van Harencarspel, Amster dam; 2. mej. Muller en de heer Des Tombe, van Utrecht. Bij de op 5 Mei 1906 111 het koffie huis het Valkje te Amersfoort gehouden veiling ten overstaan van notaris A. N. J. Vos is het koffiehuis de Keizerskroon aan den Hof no. 40 te Amersfoort ver kocht voor f10350. Bij de op 5 Mei 1906 in het koffie huis het Valkje te Amersfoort ten over staan van notaris A. N. J. Vos te Amersfoort gehouden veiling is het per ceel grond met de daarop aanwezige betimmeringen, waarop de bloemisterij wordt uitgeoefend aan het Appelwegje, nabij den Utrcchtscheu straatweg ter grootte van 6 aren 5 centiaren, verkocht voor f 1600. Bij de ten overstaan van notaris A. N. J. Vos gehouden veilingen van vaste goederen werden in veiling gebiaeht het heerenhuis met gymnastiek lokaal en tuin aan het Havik 110. 18, groot 2 A. 19 c. A. bewoond geweest door 1111 wijlen den heer II. Dumoulin. 'opgehou den op 3500; het voortdurend recht van erfpacht aan een perceel tuingrond met daarop staanden koepel, bij do Bloemendaalschc poort, aan de Beek, groot 3 Aren 20 centiaren, voor fölO; het koffiehuis „De Keizerskroon" aan den Hof en de Kroinmestraat, groot 2 A. 37 c. A., voor f10 350. de bloemisterij met gronden aan den Appelweg bij den Utrechtschenweg, groot 6. A. 5 c. A., voor f 1600. Het huis van wijlen den heer II. Du moulin aan 't Havik, dat Zaterdag in publieke veiling werd opgehouden is uit de hand verkocht. Een vrouw van verdachte zeden, te dezer stede woonachtig is door de politie alhier gearresteerd wegens diefstal van een horloge, ten nadeele van een per soon uit Hoevelaken, met wien zij Zon dagavond in gezelschap was geweest. liet horloge werd in beslag genomen en de verdachte na verhoor overgebracht naar de gevangenis te Utrecht. Nu het wat warmer is geworden, eigen lijk weer te warm voor dezen tijd, komen in de tuinen overal de bloemen prachtig uit en het is een lust de goed verzorgde bloemperken van vele woonhuizen te zien. Maar zooals gewoonlijk, ondervinden de gelukkige bezitters dier mooie bloe men, weer herhaaldelijk last van natuur liefhebbers, die echter geen juist begrip van het mijn en dijn hebben. Vandaar dat ze, waar zij de kans schoon zien, gauw in den een of anderen tuin een bezoek brengen en het noodige weg kapen en soms nog veel meer vertrappen. Zoo ook hedennacht een te dezer stede wonende vronw. Juist was ze echter bezig, toen de politie haar betrapte, die de vrijheid nam haar die liefhebberij te beletten. Tegcu de dievegge is proces verbaal opgemaakt. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Geachte Redactie! Naar aanleiding van het artikeltje „Schooldwan g", voorkomende in De Eemlander van Zaterdag 5 Mei, verzoek ik U beleefd opname van het onder staande. Na een ingesteld onderzoek naar deze kwestie is gebleken: „lo. dat Groeneveld en zijn vrouw het bedoelde kind alléén door recomman datie en niet door pressie van de zoo genaamde Christelijke school hebben afgenomen en op de O. L. S. te Ouds hoorn hebben gebracht. „2o. dat dit aan twee kopstukken der a. r. partij te Oudshoorn, t. w. Piet Van der Bijl en Stapper, goed en deug delijk is gebleken, bij hun bezoek aan commissarissen van de aldaar gevestigde Veekoekenfabriek de Lecrhoeve", waar Groeneveld werkzaam is. I11 tegenwoordigheid van commissa rissen en van bovengenoemde twee per sonen heeft Groeneveld uitdrukkelijk verklaard, niet de minste pressie te hebben ondervonden allééu door aanbevelingen zijn kind naar de O. L. S. te hebben gezonden en van het be doelde briefje niet de minste kennis te hebben. „3o. dat later is gebleken, dat vrouw Groeneveld, om aan alle gezanik over het gebeurde een eind te maken (men liet de vrouw niet met vree), een briefje 111 dezen vorm heeft geschreven, een briefje, waarover zij later spijt genoeg heeft gehad. Waarin nu eigenlijk de dwang bestaat is mij niet recht duidelijk. Het wil mij dan ook voorkomen, met lette vooral op het onder 3 genoemde, dat we hier weer te doen hebben met een dier fraaie middeltjes van Christelijke zijde oin de openbare school een knauw te geven, liet bewijst dan ook niets anders dan dat de verschillende blaadjes van de rechteizijde die niet graagte natuurlijk dit bericht exploiteeren, nog 3tecds „christelijk", merk-Kuyper-tijd, zijn. Met dank voor de plaatsing, Uw dw. W. C. OOSTERMAN. Burgerlijke Stand. van 5 tot en met 9 Mei. GEBOREN: Jan Gijsbertus, z. van Cornelis Iieues en Willemina Johanna Hartogsveld, Martinus, z, van Martinus van Ramsclaar en Hendnka Kok. Gerardina Paulina d. van C'oenraad Eijkcl- booni en Evertje de. Graaf. Willem, z. van Grietje Driesman. Elisabeth d. van Gerardus Hagebcuk en Wilhcl- mina Johanna Veencndaal. Arend Jan Willem, z. van Gerrit Zuijdcrduiju en Alyda Johanna van der Heiden. - Mijndert z. van Antonio Pijpjers en Jacoba van Nickerk. Johanna Carolina, d. van Gerrit Jonker en Janna Visser. Geertruida, d. van Willem Mets en Antje Pampus. ONDERTROUWD: Johannes Theo dores van Kallevecii en Johanna Woerd man. J an Franken en Elisabeth Jacoba van den Hoeven. OVERLEDENAlbcrtus Capel, oud 11 maanden, z. van Johan Baptist Capel en Elisabeth Maria ten Dam Jannes Veenstra, oud 19 j., z. van Harmcn Sjoerds Venstra en Neeltje Roelofs Ilogen- berg. 381e Staatsloterij. Vijfde klasse. De vijfde klasse, welke trekt va 1 14—17, 21—23, 25, 28—31 Mei en 59 Juni 1906, bevat behalve de premie van f 30 000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de prenne van f 3000 voor het laatst uitgetrokken lot, de navolgende prijzen: 1 van rioo.ooo. 1 van f50.000, 1 van f25.000, 1 van f 15.000 1 van f 10.000, 1 van f 5000, 1 van f 2000, 3 van f 1500, 55 van f 1000, 65 van f-100, 70 'van f200, 170 van f 100 en 3730 van f70. Loten zijn ten kantore van den Col lecteur A. C. R. O. Leinweber tc Amers foort (Breedestraat 22) zog verkrijgbaar a f3.50 per 1 20. Nieuwe uitgaven van C. L. G. YELDT, Amsterdam. Wat leert de WETENSCHAP om trent de kennis van ons eigen Ik Men leze: P. E. LEVY. De wil verstandelijk ontwikkeld en toegepast als geneesmiddel. Vertaling van HENRY E8HUIJS. 2e goedk. druk 1*1.25, gebonden fl.65. Th. RIBOT. De ziekten van het Geheugen, f 1.gebonden 1*1.40. Th. RIBOT. Zich-zelf te zijn. (De ziekten der Persoonlijkheid), fl gebonden fl.-l©. Dr. P. MOULIN. Magnetisme en 8oniuaI>ulisiuc, tweede herziene druk, flgebonden fl.40. Prof. ELIE METCHNIKOFF. De onevenredige ontwikkeling der Menseheiijke Natuur, grondoor zaak van ons gebrek aan levensgeluk. Vertaling van IIENRY ESHUIJS. T2.50, gebonden f3. ZHD8IXGKJL 64. W O O B D E sr IV E D S X K IJ D. Wie uit bovenstaand woord, de meeste Holl. woorden maakt van niet meer dan 6 letters zooals worst, tijd, enz. en deze inzendt voor 22 Mei, met 25 cent postzegels of postwissel, ontvangt oen rijwiel, de volgende een naaimachine, de 50 volgende een clectrische sigarenaansteker, bovendien worden nog 50 andere artikelen, zooals doozen Luxepost enz. verdeeld. De eerste 50 oplossers ont vangen ieder een verrassing. Uitslag ontvangt ieder 29 Mei. Intezenden motto „PRIJSRAADSEL", Rotterdamsehc Wedstrijd Bureau, Stationssingel 127, BOTTERDAM.

De Eemlander | 1906 | | pagina 3