Muurhuizen 15, Vergadering Groote Openbare Stadsnieuws. Advertentiën. 25 gulden belooning op Vrijdag 18 Mei des avonds 8 uur Uit den mond van het Volk. Ingezonden. Het Kantoor van METHORST VAN LUTTERVELD is verplaatst van Muur huizen 9 naar naast het Correspondentschap der Nederlandsche Bank. Het telefoonnummer blijft 49. P. VAN ACHTERBERGH. Beukenlaan 1. in „DE AREN D." Th. M. KETELAAR, Lid van de Tweede Kamer. „Wat wil de Bond van Nederlandsche Onderwijzers.' Deze tombe is opgericht door hun bedroefde weduwe. P_ie laatste regel stond heel aan den et van den steen, die dus nog ruimte ■verliet voor een derden en een vierden I aam- Maar de weduwe schijnt na 27 I eptember 1827, zoo gelukkig te zijn eweest, haar derden echtvriend lange iren te behouden, zoodat er geen gele enheid was om den steen hcelemaal liet bewijzen harer droefheid te vullen. I £aar in ieder geval toonde ze zelf niet I ;rug te deinzen voor een derden of vicr- I en echt-strijd en du6 heel wat meer aan I e durven dan de AmBterdainsche dametjes. I Toch vindt men in Amsterdam ook I iog wel uienschen, al zijn het dan geen I lames, die wondcrtoeren kunnen verrich- I en, waar een gewoon mensch eenvoudig I rersteld van staat. Dat blijkt ten minste lit een proces-verbaal van een der die- ïarcn van den heiligen Harmandad. Jaarin staat o. a. te lezen: a „En ik heb verbalisant gezien dat de 1 man zoo luidkeels een harmonica bespeel de dat de nachtrust der omwonenden daardoor kon gestoord worden". Nu wat heb ik gezegd? Zoo iemand vin' je in Amersfoort vast niet. Recht is recht, zei scheefhals. Pennings reden Wordt aangebeden. Als goede lieden kwaad worden, heb ben ze den duivel in, zei Japikje Veel- praats, en hij voelde olie regenen, maar zij kwam uit Jan Goedbloeds rotting. Het ging hem als iemand, die zich in 't donker verloofde en op klaarlichten .dag des duivels grootmoeder moest trouwen. Excuseer mijn bochel: het is maar een hooge rug. Alle beginselen zijn zwaar, zei de dief, en voor de eerste maal stal hij een aanbeeld. Het oog wil ook wat hebben, zei de man, en toen sloeg hij zijne vrouw een blauw gezicht. Allemaal menschen, zei de bagijn, en zij zoende den pater. Zoo moet het binnen komen, zei de koopman en hij werd om een duit krijt uit het bed gebeid. Dat luwt een beetje, zei de reiger, en hij zat achter een bies. Openbare kennisgeving. In de Maandagavond gehouden ver gadering van de afdceling Amersfoort van "Volksonderwijs werd tot bestuurslid gekozen ds. J. L. F. de Meijere. De BURGEMEESTER van Amersfoort, Brengt ter algemeen© kennis, dat de Heer Commissaris der Koningin in deze provin cie bij schrijven van 14 Mei 11. no. 2 A. Z. hem zijn voornemen heelt medegedeeld, Dinsdag den 22 Mei a.s. aan deze gemeente een bezoek te brengen en dat zij, aie zijn HoogEdelGestrenge wenschen te spreken of hnnne opwachting wenschen te inaken daartoe van ÏO1^ tot 12l/2 uur ten stads- huize in de gelegenheid zullen worden ge steld. Een ieder die ter audiëntie wenscht te komen^ wordt beleefd verzocht vóór Maan dag den 21 Mei des middags 12 uur naam en kwaliteit of Corporatie op de daartoe bestemde lijst ter Gemeente Secretarie in te schrijven. Amersloort 5 Mei 1906. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Mcj. J. T. J. van Scbaik, die verleden week de acte als onderwijzeres behaalde slaagde ook voor de acte vrije- en orde- oefeningen. Morgenavond vergaderen de aandeel houders van de Amersfoortsche Tramweg- Maatschappij. Zeer waarschijnlijk wordt daar de beslissing genomen of de tram zal blijven bestaan of niet. De reserve 2e luitenant P. M. S. van Leeuwen, is heden, voor den tijd van 6 weken, bij zijn korps onder de wapens gekomen. Genoemde officier, die zich als arts gaat vestigen, heeft eervol ontslag uit den militairen dieust gevraagd. Op heden wordt van Groenlo naar hier overgeplaatst de heer R. Lubach, klerk der posterijen en telegrafie. Het concours-hippique zal in de vol gende maand, bij gelegenheid van de landbouwtentoonstelling te honden, plaats hebben op dat gedeelte van het terrein, hetwelk aan den Ouden Utrcchtschen weg grenst. Tot afsluiting wordt daar een schutting gemaakt en zal er ook een tribune verrijzen. Zaterdagmiddag heeft zich alhier een geval van maagvergiftiging voorgedaan bij den ploegbaas IJ. van de werkplaat sen der H. IJ. S. M. Na mot zijn gezin het middagmaal te hebben gebruikt, gevoelde IJ., naar zijn werk teruggekeerd, zich weldra zoo onwel, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, die verleend werd door dr. Groneman. Ook de overige leden van hot gezin werden ziek, doch in mindere mate. Allen zijn nu weer in orde. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. Men vermoedt dat de door de menschen gebruikte worst niet goed is geweest. In de vestibule van het postkantoor alhier, is geplaatst een doosje, waaruit men de telegramformulieren kan nemen. Waar deze formulieren vroeger rond slingerden, lijkt ons dit eene goede ver betering. In de zitting der arrondissements rechtbank van Ulrccht van Maandag 14 Mei 1906 werd o. m.: W. v. d. V., 20 jaar, arbeider te Amersfoort, bekl. van diefstal van een kruiwagen ten nadeele van II. T., aldaar, veroordeeld tot 6 maanden gevangenis straf. Op de voordracht voor hoofd der open bare lagere school le soort voor jongens zijn geplaatst de heerenlo. A. II. de Roos, hoofd der school voor M. U. L. O. te Enschedé; 2o. A. R, van Hattum, Instituteur te Noordwijk en 3o. J. C. C. Rupp, hoofd der school voor M. U. L. O. te Eibergen. Naar wij vernemen zal het eerste toe latingsexamen voor het gymnasium wor den gehouden op Maandag en Dinsdag 9 en 10 Juli. Sedert hedenmiddag brengt het carillon van den Lieve V rouwetoren ten gehoore bij half uur „Opferlicd" van Beethoven en bij heel uur een fragment uit de cantate „Zomernacht" van W. F. Enderlc. Van dit laatste luidt de tekst. Allengs omsluiert zieb weer do aarde Met scheemrend avondlicht; Langs bed eu bloemperk in de gaarde Gaan weer de Kelken dicht. De stilte zijgt, zoover we staren, Op beemd en dreven neer; En scbndt een tochtje door de blaren, Geen vogel roert zich meer. Omhoog: den blik, het hart ten hoogen; De nacht zinkt neor. Wat nood! Als de aaide wegdrijft uit onze oogen, Rolt zich de hemel bloot. O. A. Ct. De Maandag alhier gehouden collecte voor den gewapenden dienst heeft f 49.83'/j opgebracht. In de vergadering van den Bond van Orde, jl. Zondag in het Brongebouw te Haarlem gehouden, werd besloten de volgende algemeene vergadering te Amers foort te houden. Door het hoogheemraadschap „de rivier de Eein," is thans, zooals wij reeds meedeelden, het vischwater van Amers foort tot de zee dus over de geheele lengte van de rivier verpacht aan de afd. Baarn, Bussum, Hilversum en Amsterdam van de „Vereen, tot ver edeling van den Ned vischstand." In de Zaterdagavond te Baarn gehouden vergadering onder voorzitterschap van den heer C. A. A. Dudok do Wit, werd meegedeeld, dat men voornemens is in de rivier de Eem allerlei edelvisschen uit te zetten, ook zulke, welke in Neder land nog niet geteeld worden, zooals de Amerikaansche edelbaars, en de Catfisch. Er was reeds voor 700 gulden aan jaarlijksche bijdragen geteekend, welk bedrag nog wel zal stijgen, zoodat er genoeg geld is, om de Eem rijkelijk van edelvisck te voorzien. Er werd een commissie van bijstand benoemd die de zaak krachtdadig ter hand zal nemen. De Nederl. Heidemaatsehapppij liet zich op deze vergadering uit belang stelling opzettelijk vertegenwoordigen We herinneren aan de vergadering van de plaatselijke afdceling van den Bond van Ned. Onderwijzers a.s. Vrijdag in de Arend, waar het Tweede Kamer lid Ketelaar het woord zal voeren. Gisteravond werd in „Ons Huis" onder voorzitterschap van den heer D. Ger ritsen de Algemeene Jaarvergadering gehouden van de Toynbee-vereeniging alhier. Even als bij vele andere vergaderingen was ook hier de opkomst der leden gering. Deze 6lechtc opkomst schijnt echter meer gezocht te moeten worden in het vertrouwen dat de leden in het Bestuur stellen, dan wel in weinige be langstelling, daar toch uit het jaarver slag van den Secretaris bleek dat de Vereeniging zich steeds in de belang stelling der leden mag verheugen. Het aantal leerlingen voor de meeste cursussen was ongeveer gelijk aan vorige jaren. Dat deze deelname voor enkele cursussen dit jaar geringer was mag als een gunstig teeken beschouwd worden daar deze vakken thans vollediger en uitgebreider worden bijgewoond aan de industrie- en huishoudschool alhier. Ook het batig saldo van den Penning meester ad f9,68G mag, dank zij de financieelen steun van derden als gunstig worden beschouwd. Door den voorzitter werd een woord van dank gebracht aan alle medewer kenden. lu de Maandgavond gehouden verga dering van de vereeniging „Handel en Nijverheid" kwam, nadat de notulen vau de vorige vergadering, d.d. 8 April ua kleine wijziging waren vastgesteld, aan de orde punt I der agenda: „Wegens het vervroegen der landbouw tentoonstelling, die nu zal gehouden worden dadelijk na de Pinksterdagen, opnieuw bespreking van den étalage- wedstrijd". Besloten word deze zaak te regelen met het bestuur van „Vreemdelingen verkeer". O. m. wees de voorzitter er nog op, dat door deze vervroeging de meeste winkeliers niet in staat zijn zich behoorlijk voor tc bereiden; voor de meestcn neemt de Pinksterdrukte al den tijd in beslag. Het is te voorzien, dat daardoor de wedstrijd vermoedelijk fiasco zal maken en is het beter in dat geval de kosten te besparen. Op voorstel van een der loden wordt alsnog besloten per circulaire de win keliers aan te sporen, om gedurende de tentoonstellingsdagen hun étalages toch zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. Bij punt II deelt de voorzitter mede, dat o. m. ingekomen is een voorstel van een der leden, om aan den admini strateur van hot incassowezen een jaar lijksche gratificatie toe te kennen. Na in een bestuursvergadering te zijn besproken, zal dit punt in een volgende vergadering aan de orde worden ge steld. Punt III. Mededeeling. Drie candida- ten hebben zich aangemeld voor het lidmaatschap. Van het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde, afdeeliug Amersfoort, is een verzoek ingekomen om een medaille beschikbaar te stellen voor de afdeeling „Pluimvee" op de a. s. tentoonstelling alhier. Besloten wordt de afdoening hiervan aan het bestuur over tc laten. Ten slotte wordt breedvoerig de wensclielijkheid van een overdekte cierenmarkt besproken en hoopt het bestuur hierop te later terug te komen. Daarna wordt de vergadering te tien uur gesloten. Zaterdag werd te Hoevelaken het huwe lijk voltrokken van jhr. H. A. van Reigers berg Vcrsluijs, ordonnans-officier van H. M. de Koningin, en barones A. Schimmelpenninck van der Oye van Hoe velaken. Het huwelijk werd om half een ingezegend in de kerk aldaar, door dsi P. Kijltenbelt, oom der bruid. Z. K. II. Prins Hendrik woonde de kerkelijke plechtigheid en het dejeuner op den Huize Hoevelaken, bij baron Schimmelpenninck, den voorzitter der Eerste Kamer, bij. De Prins was in admiraalsuniform. De adjudant luit. ter zee le kl. jhr. Hooft Graafland en de hofdames barones Rengers en jkvr. van Haersma de With waren ook aanwezig. Het heele dorp was in feestdos. Voor den Huize Hoevelaken en de kerk ston den cercpoorten. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Amsterdam, datum postmerk. L. S. Door dezen hebben wij de eer u te berichten dat ingevolge het besluit van de algemeene vergadering van den Bond van Nederl. Onderwijzers, gehouden te Zwolle, 29 en 30 Dec. 1905, is opge richt een: Centraal Bureau voor Onder- w ij s a d v i e z e n. Dit Bureau is 12 April 11. geïnstal leerd en gevestigd le Constantijn Huygeu- straat 118. Het heeft ten doel het verschaffen van adviezen, mededeelingen en rapporten over onderwijsaangelegen- heden, inzonderheid voor zoover deze in betrekking staan met de onderwijzers- vakvereeniging. In de eerste plaats zal het Bureau werken voor hoofd- en af- deelingsbesturen van den Bond, daar nevens echter zal het eveneens aan vakvereenigingen en particulieren advie zen verstrekken over zaken, rakende het onderwijs. De commissie van bestuur vertrouwt, dat het haar aan medewerkiug niet zal ontbreken. Is het nut eencr zoodanig instelling voor de onderwijzers-vakvereeniging boven allen twijfel verheven, ook daar buiten inzonderheid voor andere vak vereenigingen zal het Bureau veeltijds van dienst kunnen zijn. Men denke slechts aan zaken als kinderarbeid, herhalings- onderwijs, leerligwezen, enz. Het Bureau zal zich in den aanvang meer toeleggen op het verzamelen en systematisch rangschikken van gegevens, dan op het verstrekken van adviezen. Door het hoofdbestuur is aan het Bureau afgestaan het Bonds-archief, benovens een vrij uitgebreide verzameling van boeken, bladen en geschriften. Wil het Bureau echter feu volle aan zijn doel beantwoorden, dan is uitbreiding dezer collectie dringend noodzakelijk, netbe stuur verzoekt derhalve allen, die ge gevens bezitten, die naar hunne mcening voor het Bureau bruikbaar zijn, deze te willen toezenden; inzonderheid wordt li.h. uitgevers van werken of periodieke geschriften op onderwijsgebied en redac ties van vak- en andere bladen verzocht, een present-exemplaar of gratis nummer aan het Bureau af te staan. Wij voltrouwen, dat zeer velen de pogingen der commissie van bestuur tot het verkrijgen van betrouwbaar en zoo veel mogelijk volledig materiaal zullen willen steunen, in de overtuiging, dat zij daarmede de vakbeweging en door deze het onderwijs zullen bevorderen. Namens de Commissie, E. J. VAN DET, Secretaris. Teunis, z. van Jacobus Veenendaal en Evertje Brandsen Johanna Woutera, d. van Dirk Pieter Jan van der Heulen en Evertje van Eeden Jozef Jan, z. van Emil Briickncr en Oltmandinn Smeine Jan, z. van Carol Victor Gerritsen en Charlotte Ilenriette Tecngs Jan, z. van Albert Rcinders en Berendina Johanna Bourgonjen. OVERLEDENAnnieThérèselurjans, oud 37 j., echtgenootevanGerritJohannes Maris. Burgerlijke Stand. van 12 tot en met 16 Mei. GEBOREN: Hendrik, z. van Herman de Vries en Ilendrika Jacoba Boon Jan Gerardus, z. van Gerardus Frederik Singels en Ileudcrs Jonkers Feitse, z. van Feitse Boerwinkel en Catharina Johanna van Ommen Bartholomews, z. van Abraham Cornelis Christiaan Planyl en Maria Cornelia Slotboom SSle Staatsloterij. Vijfde klasse. Eerste week. Trekking van 14 en 15 Mei 1906. (1400 loten). Ten kautore van don Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Bree- destraat 22) zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijs van f 400 op N«. 14262. Prijzen van f 70. 1023 1565 3807 3830 4501 9235 12143 12190 1418414287 17410 17539 Te zaïnen 13 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken. 10S 109 1011 1014 1015 1027 1556 1558 1564 3822 5230 5245 5247 9259 12156 12173 12175 12178 13055 13059 14179 14191 14203 14210 15979 17378 17393 17403 17534 17556 Heden overleed onze geliefde Echtgcnoote en Moeder, Vrouwe Anuie ïhérésc Jlaris. geboren PURJANS, in den ouderdom van 37 jaren. G. J. MARIS. Amersfoort, 13 Mei 1906. voor hen, die den «latlcr kan aanwijzen om tot eene vervolging te kunnen overgaan, van de laaghartige vergiftiging met striclininen van 3 prachtige SINT BERNHARD HONDEN en een zeer klein KAMERHONDJE. De twee laatste malen is dc vergiftiging (vermoedelijk door overwerping in de achtertuin) geschied op Zondagmiddag 25 Maart, tusschen 2 en 3 uur n.m., en van Vrijdag op Zaterdagnacht 4 en 5 Mei. SPREKER: ONDERWERP: ENTREE ÏO CENT. DEBAT VHI.I. W O O R I> E Jf W E 8 T K IJ I». Wie uit bovenstaand woord, de meeste IIoll. woorden maakt van niet meer dan 6 letters zooals worst, tijd, enz. cd deze inzendt voor 22 Mei, met 25 cent postzegels of postwissel, ontvangt een rijwiel, de volgende een naaimachine, dc 50 volgende een electrische sigarenaansteker, bovendien worden nog 50 andere artikelen, zooals doozen Luxepost enz. verdeeld. Do eerste 50 oplossers ont vangen ieder een verrassing. Uitslag ontvangt ieder 29 Mei. Intezenden motto „PRIJSRAADSEL", Botterdamsche II edsirijd Bureau, Stationssingel 137, BOTTERHAM.

De Eemlander | 1906 | | pagina 3