C. H. de Jong, Dienstbode. MEUBELVAK, KINDERWAGENS SPORTKARREN G. MUIJS, Langestraat 115, Advertentiën. Schoeisel, Parapluis Magazijn 100 gulden belooning „WITTE BAZAR". K. KOK. GROOTE KEUZE Ingezonden. Marktbericht. Amersfoortsche Broodbakkerij. C. J. PRINS, gekleurd Leer en Linnen, gevoelige of gebrekkige voeten Hof 38. flinke Dienstbode H 0 F 5. L. de Leeuwe. Hoeden- en Pettenmagazijn. Heeren Mode-Artikelen. L. H. C. Alvers, P. VAN ACHTERBERGH, Beukenlaan 1. C. W. HOL, Westsingel, hoek Kleine Spui. Heeren-, Dames- en Kinder Ondergoederen Ontvangen een reuzencollectie in Bamboe Artikelen, Mandenkoffers en Stoelen, Hout- en Borstel werk, Zeemlappen, en Sponsen, Zeepen. Eau de Cologne enz. enz. MANDENWERK zelf, maar later kwam men ook op paeda- gogische gronden tot inzicht van 't ver keerde van een dergelijken toestand. De paedagogiek leert ons toch: De school- inrichting is te vergelijken bij het bouwen van een huis. Eerst dient het fondament gelegd geschikt om 't geheel te dragen. Alle doelen moeten goed geproportion- neerd zijn, zoodat ten slotte een goed evenredig geheel te voorschijn komt. "Wat is nu natuurlijker, dan dat een onderwijzer, die daaraan moet meewer ken, geheel op de hoogte is van het plan. Samenwerking van alle krachten is daartoe noodig en gemeenschappelijk overleg. Amersfoort heeft daartoe al gedaan wat onder deze wet mogelijk is, door invoering van verplichte schoolvergade ringen. Zoolang echter art. 21 in de wet staat, waarbij 't hoofd de macht is gegeven allee te regelen, zoolang zullen wij, die samenwerki ng niet tenvolle krijgen. Wat zijn de voordeelen daarvan. Een onderwijzer moet in vele vakken examen doen, maar is dat achter den rug, dan gooit hij leervakken overboord en gaai met andere verder, die hem bijzonder aantrekken. Zoo zal elk onderwijzer wel een vak hebben, waarvan hij meer studie gemaakt heeft dan van de andere. Ook het hoofd zal zulke leervakken hebben Waarom nu geen gemeenschappelijke bespreking en vaststelling der school orde, waarvan do leerkrachten van elkaar kunnen profiteeren. Weet dan 't hoofd in alle vakken alles beter. Moet hij dan de zangmethode vaststellen, al kent hij geen noot zoo groot als een schilderhuis. Moet hij dan de nuttige handwerken regelen, al kan hij alleen maar zien of zijn kousen goed of verkeerd zitten. En toch wordt dit beweerd, het hoofd regelt alles en heeft dus van alle6 de wijsheid in pacht. En nu de quaestie der ambulante hoofden die hier actueel is. Ik zal niet uitweiden over al de argumenten tegen het stelsel van ambulante (rondwande lende) hoofden. Zij zijn uitstekend samen gevat in 't adres aan den Gemeenteraad van de Afd. Amersfoort. De heer Fabius, die toch zeker niet van sympathie met onzen bond verdacht kan worden, hij toch adviseerde cenige jaren aan Ged. St. v. N. H. om onze vereeni- ging de rechtspersoonlijkheid te ontnemen; welnu de heer Fabius is 't op dit punt met ons eens, dat de hoofden van scholen in een vaste klasse onderwijs moeten geven. Wat heeft nu de Wethouder van Onderwijs de heer Cellosse gezegd bij de behaudeling van 't betreffende adres. Hij vcreenigde zich geheel met 't advies der beide schoolopzieners, mannen die hun sporen op onderwijs gebied ver diend hadden. Maar hebben de onder wijzers dan ook niet hun sporen op onderwijs gebied verdiend, werken die r.iet dagelijks in de school, terwijl de schoolopziener bij zijn enkele bezoeken de school altijd eenigszins op zijn Zondags ziet. Weten wij onderwijzers niet hoe 'tin de school toegaat. Is ons streven alleen te verklaren uit tegen ingenomen heid. Weten wij niet allen, dat 't binnen komen van een rondwandelend school hoofd storend werkt op de les. Ik heb een hoofd gehad, die 2 uur per week les kwam geven in mijn klasse, 't eerste jaar ging dit aardig goed, de man was werkelijk met goede voornemens bezield en de harmonie tusschcn ons was steeds voorbeeldig, maar dikwijls kwam 't hoofd niet op tijd in de klasse, omdat hij door een of andere kleinigheid verhinderd was. Den 2en cursus wilde hij liever niet in een bepaald vak en op bepaalden tijd les geven, maar zoo nu en dan. Ik behoef U niet te zeggen, dat er toen van les geven in 't geheel niets kwam, ofschoon de man werkelijk zeer ijverig was en met de beste bedoelingen bezield. Allerlei wissewasjes houden het ambu lante hoofd van zijn taak af. Daar woidi gebeld. Daar is de timmerman om een kleine reparatie. Mijnheer moet mee 0111 nauwkeurig de reparatie aan te wijzen. Dit houdt eenigen tijd op. Daar wordt weer gebeld, daar is de tuinman, een boompje moet gepoot of gesnoeid worden, 't hoofd is zoo gewend te controleeren, dat ook hier die controle niet ontbreken mag. Weer eenigen tijd later komt een moeder inlichtingen vragen over een leerling. Ze zou zich veel beter kunnen wenden tot den betrokken klasse-onder wijzer. 't Hoofd echter geeft omstandige inlichtingen, zijn fantasie helpt misschien eenigszins mee. Op deze wijze gaat een groot deel van den schooltijd voorbij, de rest is nog juist voldoende omgauw de absenten te verzamelen. Ieder ondei- wijzer weet, dat dit beeld met do werke lijkheid overeenkomt. Verder lees ik in 't raadsver-lag dat de Wethouder zijn licht bij de hoofden van scholen opsteekt. Ik veronderstel dat hier 5 of 6 hoofden zijn en een 50 of 60 klasse-onderwijzers. Die klasse onderwijzers zijn goede werkkrachten, zooals in 't jaarverslag van 't onderwijs in deze gemeente staat, nu begrijp ik niet, waarom de Weth. in een zaak, waar 2 partijen tegenover elkaar staan, niet beide om inlichtingen vraagt, mij dunkt dat zijn oordeel anders noodwendig eenzijdig moet zijn. Verder lees ik dat de Welh. kan begrijpen dat menschen die 't nooit zoo ver hebben kunnen brengen, scherp worden in hun oordcel over menschen die boven hen staan. Maar dit is werkelijk fraai. De heer Celosse weet toch dat de gemeente er scholen op na houdt waaraan een hoofd en 12 onderwijzers verbonden zijn. Snijdt men ze daardoor niet den weg af om aan 't hoofd der school te komen staan. Yerkeeren wij niet in de onmogelijk heid om 't allen zoover te brengen. De heer Celosse vraagt alleen ad viezen van autoriteiten, waarom wendt hij zich dan niet tot den inspecteur van de 2e inspectie? Deze zou een geheel ander advies gegeven hebben en dan zou de Weth. zeker met 't zelfde recht van de beide schoolopzieners hebben gezegd: ik kan mij begrijpen, dat men schen, die 't niet tot inspecteur hebben kunnen brengen, scherp worden in hun oordeel over menschen die boven hen staan. Neon wij verwijzende verdenking van jalouzie af, onze strijd vloeit uit edeler motieven voort en men mag diemotieven, men moge het er al niet mee eens zijn, niet in twijfelachtig daglicht stellen. De woorden van den heer Celosse zijn kan ook een insinuatie aan 't adres der klasse-onderwijzers. Spreker zet hierna verder uiteen 't streven van den Boud 0111 de over 't geheel slechte opleiding der onderwijzers te verbeteren, 't werken van weerstands- en ondersteuningskas, waardoor veel onrecht goedgemaakt en veel leed ver zacht wordt, en eindigt met de onder wijzers, die nog niet toegetreden zijn op te roepen, lid te worden en hun collega's bij te staan iu den schoonen strijd. Van den gelegenheid tot debat maakte de heer Kecte, hoofd dor school te Oud Leusden gebruik 0111 een vraag te stellen. nij betreurde het, dat de onderwijzers zoo in 3 vereenigingen verdeeld zijn. Veel krachtiger zou gewerkt kunnen worden, wanneer allen in een vereeni- ging waren. Zou de heer Ketelaar niet kunnen mee werken tot 't afbreken der scheidsmuren? De spr. zet hierop nog eens helder uiteen waarom, zoolang art. 21 en 23 der Wet op 't Lager Onderwijs bestaan, de klasse-onderwijzers een afzonderlijke vakverecniging moeten hebben. De voorz. bedankte hierop de 2 ge meenteraadsleden en 't lid der school commissie voor hun tegenwoordigheid, 't tevens betreurende, dat niet meerdere gemeenteraadsleden van hun belangstel ling hadden blijk gegeven. Ook heeft hij tot zijn spijt gemist die heeren, die in tijden van verkiezingen zooveel met de onderwijzers op hebben, maar die nu zoo weinig belangstelling toonen in de zaak dier zelfde onder wijzers. Met een opwekking tot aansluiting bij de Bondafdeeling sluit hij hierna de ver gadering. Op de Veemarkt van Dinsdag jl. werden de navolgei.de prijzen besteed: Vette kooien f180 tot f240 Kalf f170 f235. Guste f 120 f 170. Kalf vaarzen f 120 f 180. Gnste f 90 f140. Pinken f 70 f 110. Stieren f 80 f160. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Amersfoort, 17 Mei 1906. Geachte Redactie Mij kwam heden de Eemlauder van 16 Mei in handen, en daarin las ik het artikel, waarboven staat Ds. Vunderink. Alles, wat de schrijver daarin zegt voor z ij 11 e rekening latende, moet ik hem toch bijvallen, wat de opmerking betreft, die hij aan het einde van zijn stuk maakt. Ook ik kan mij niet voorstel len, hoe het mogelijk is, dat iemand, die het openbaar onderwijs dient, zich zelf zoo kan vergeten, dat hij er voor ijvert, 111 de Herv. Kerk alhier een predikant bprocpen te krijgen, die alles in het werk heeft gesield en het land doorgetrokken heeft, om redevoeringen te houden, ten gunste van de wet Kuyper, de wet die door mr. Levy (in Auiieitia) en alle voorstanders van het openbaar onderwijs een ramp voor het land genoemd werd. Het is best moge lijk dat ik niet ruim geuocg van blik ben om zoo iets te snappen, daarom wenschte ik wel dat mij zoo iats werd duidelijk gemaakt. Mijn standpunt, |dat ik nu mede wil verklaren, ^is als volgt. Ik ben Ds. Vunderink zeer dankbaar, dat hij op die wijze zijne krachten aan het bizon der onderwijs wijdt en hoop dat hij zulks zal blijven doen, en niet alleen het bizonder onderwijs, maar heel de christelijke politiek. Maar dat een openbaar onderwijzer, die toch volgens de wet neutraal moet zijn, mede kan werken tot het beroepen van een pre dikant als bovengenoemd snappe wie het kan, maar ik niet. Ik vraag meer licht. Met dank voor de plaatsing, J. R. VAK 't HOF. Andere bladen worden verzocht dit over te nemen. Het meerdere licht, dat de heer Van 't Hof vraagt, kunnen wij niet voor hem ontsteken. Toch mogen wij zijn inge zonden stuk niet laten passeeren, zonder een enkele opmerking onzerzijds. Wij betreuren het, dat een openbaar onderwijzer heeft meegewerkt, een predikant hier te krijgen als Ds. "Vun derink. Waarom? Omdat Ds. V. be kend staat als een fel, politiek bestrijder van de openbare school, en de instellin die bedoelde persoon dient, zooveel mogelijk afbreuk tracht te doen. Deze tegenstelling hebben we betreurd, zonder uieer. 's Mans positie als ambtenaar hebben we er geheel buiten gelaten- Waar wij trouwens steeds getoond heb ben, voorstanders te zijn van de vrijheid van den ambtenaar, daar zou het toch van schromelijke onbillijkheid getuigen, wanneer we een ambtenaar, niet van onze richting, die vrijheid niet gunden. Dat zij verre van ons. Ku de lieer Van 't Hof, dan ook met „christelijke* handigheid het op treden van dien onderwijzer tracht uit te spelen, tegen de neutralititeit van het openbaar onderwijs, moeten we daartegen ten ernstigste protc- steeren. Dat een openbaar onderwijzer, volgens de wet neutraal moet zijn, is trouwens niet waar, zijn onderwijs moet neutraal zijn, wat geheel iets anders is. Met den heer van 't Hof daar echter verder over te debatteereu, lijkt ons een onbegonnen werk, vandaar,dat wehet bij dit kort protest moeten laten. Red. Ecmlander. AMERSFOORT, 18 Mei 1906. Tarwe Rogge Boekweit Appelen Peren Kleiaardappelen 1' Zarïd Hoendereieren Eenden Grasboter Hooiboter Margarine Zoetem. kaas Kippen Kuikens Piepkuikens Ganzen Oude eenden Jonge eenden Hazen Wilde konijnen f Tamme Duiven Vette varkens Magere Zengen Biggen Vette koeien Guste Kalf Kalfvaarzen Pinken Pinkstieren Vette kalveren Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge, heet. Boekweit, heet. Appelen, heet. Peren, hoct. Kleiaardappelen, 120 heet. Zandaardappelen, 110.000 stuks lioendereieren, 1200 kilo Gras- boter, kilo Hooiboter, kilo Mar garine, kilo Kaas, stuks Vee, Vette varkens, 20 Magere varkens, Varkens voor export-slagerijen, 3C0 Biggen en 15 Zeugen Burgerlijke Staud. van 16 tot en met 19 Mei. GEBORENHendrikus, z. v. Nicolaas Gijben en Autonia van Dijk. Jenneke Johanna Wilhelmina, d. v. Dirk Prins en Maria Alida Haar. Johannes, z. v. Everardus Bliekendaal en Helena Wilhelmina de Gans. Geurt, z. v. Peter Wijnands en Cornelia van Vliet. ONDERTROUWD: E. van der Stadt en S. M. van Veen. A. van der Linden en J. van Keulen. GETROUWD: Pieter van Diik en Baukjc Dek. Jan Franken en Elisa beth Jacoba van den Hoeven. Gerrit Vrallert en Elisabeth Snijders. Philip Arnoldus Manné en Tonia Maria Wittc- veen. Cornelis van Mourik en Ger- ritje Hemmers. Tennis Bouw en Grietje Timmerman. Gerrit Kicolaas Arlar en Johanna Maria Bakker. OVERLEDFNArend Jan Jansen, oud 7 maanden, z. v. Rijk Jaasen en van Jannetje van de Kuijlen. Ftan- ciscus Brandscn, oud zes jaar, z. v. Theoderus Hendrikus Gerardus Brandsen en Francisea Antonia Maria Overgooi'. Geboren: JENNEKE JOHANNA WILHELMINA, dochter van D. PRINS Jk., en M. A. PRINS- haak. Amersfoort15 Mei. Alle soorten BANKET. Specialiteit in Zandkoekjes en zuiver Melkbrood. Utrechtsche straatweg No. 64, AMERSFOORT. levert naar Haat elk soort in eiken vorm en kwaliteit. N.B. Groote keuze in voor het aanstaande Zomerseizoen. Speciaal ingericht voor Aanbevelend ALS BOVEN. Gevraagd voor Amersfoort tegen 1 Augustus ccnc als meid-alleen in een klein gezin. Br. Fr. No. 3S7, aan STENFERT KKOESE VAN DER ZANDE, Boekhs. tc Arnhem. GOEDKOOPSTE Aanbevelend, Alle soorten Dames- en Heerenpetton gemaakt en naar maat, ook volgens icckening. Stroohocden chemisch reinigen. Vilthoeden opnieuw apprêteeren en in den vorm brengen. Opnieuw boorcu. Verder alle reparation aan hoogezijden Hoeden. Atelier aan huis. Beleefd aanbevelend, Utreelitseliestraat 15. voor hen, die den dader kan aanwijzen om tot ceno vervolgiug tc kunnen overgaan, van de laaghartige vergiftiging met strieliuineu van 3 prachtige SINT BERNHARD HONDEN en een zeer klein KAMERIIONDJE. De twee laatste malen is de vergiftiging (vermoedelijk door ovcrwerping in de achtertuin) geschied op Zondagmiddag 25 Maart, tusschcn 2 en 3 uur n.m., en van Vrijdag op Zaterdagnacht 4 en 5 Mei. De ondergeteekende beveelt zich beleefd aan voor alle WERK ZAAMHEDEN betreffende het ket opmaken van Antieke Meubelen, liet beklcdeu van Zit meubelen, het verhuizen vau Inboedels binnen eu buiten de stad en verder al wat tot het vak behoort. Onder minzame aanbeveling, OPGERICHT 1SSO. worden naar elk verlangd model naar maat geleverd. Complete Uitzetteu en Luiermanden. Vergelijkt prijzen en kwaliteit met aanbiedingen van buiten de stad. Uitsluitend soliede goedercu. Aanbevelend, Eeuig adres: LANGESTRAAT F IG. 4- w EU Ak Ak Ak Ak -<,v in de nieuwste modellen en alle prijzen FABRIEK VAN FIJN EK GROF over de APPELMARKT.

De Eemlander | 1906 | | pagina 3