Stadsnieuws. Dikke Menschen. AÏÏerlei. Raadsverslag. aard van z'n verstand, dc werkelijke en absolute waarheid kau vaststellen, het ieders recht is de waarheid op te sporen geheel te goedertrouw, zonder ooit dit zelfde onderzoek bij anderen te bemoei lijken. En daar liberalisme en kennis op het zelfde beginsel steunen, is het resultaat van den aanvang af, dat liet liberalisme gemachtigd is om op zijn programma te zetten alle richtingen in zeden en poli tiek waar de wetenschap onophoudelijk aan werkt. Bovendien duidt 't woord betrekkelijkheid met zooveel te meer klem aan, dat het liberalisme een leer is die geleidelijk voorwaarts streeft met dezelfde snelheid als de wetenschap, waar zij uit voortvloeit. Het liberalisme is ontstaan tussehen 1820 en 1830; had z'n oorsprong te dan ken aan de individualistische theorieën, in dat tijdvak van door de Fransche philo- eophen verkondigd. Dit individualisme was niet vrij te pleiten van bovennatuur lijkheid door 't absolute waarmee het was bevestigd en de zorg waarmee men zich beijverde zijn integriteit tegen icderen aanval te vrijwaren. Het individu was alles, zoowel in de philosophie als in de politiek. Het eigen ik was tegelijk liet punt van samenloop en van verlichting voor alle verschijnselen. Een reactie tegen deze ideeëen liet zich niet lang wachten. Auguste Comte, in z'n werk, dat 't belangrijkste en machtigste van z'n eeuw is, en daarom 't moeilijkst te beoordeelen, stelde het beginsel van relativiteit vast cn bediende er zich van niet alleen om een bres te maken in 't goddelijk gezagsprincipe, maar ook in de theorie der persoonlijkheid en der individualiteit, waarvan de spiritualistische philosophen alles lieten afhangen. Nu zou 't misschien niet ondienstig zijn het ruime systeem van Auguste Comte te verklaren, maar de taak is moeilijk cn, in zoo'n stof kort zijn be- teekent noodzakelijk onduidelijkheid. Laat 't genoeg zijn te zeggen, voor de toe lichting der quaestic, die hier behandeld wordt, dat Auguste Comte de weten schappen heeft gerangschikt in 'n gegeven volgorde en zoodanig dat alle mee werken aan den vorming van de kennis dei- gemeenschap of sociologie. Voor Comte domineert de kennis der gemeenschap alle andere wetenschappen, evenals 't belang der gemeenschap alle andere belangen. Met ander woorden, indien de spiritualistische philosophen van 1830 het individu op den vooorgrond stellen, offert Comte, lijnrecht tegen hen in, het individu aan de genieenschap op. Laat ons het woord gemeenschap ver vangen door collectiviteit en we krijgen dc socialistische leer. Ik schijn me hier tegen te spreken. Ik constateer inderdaad, dat Comte het beginsel der relativiteit heeft vastgesteld, vervolgens verklaar ik, dat het sociale systeem van Comte en de socialistische theorie nanw samenhangen, en dat nadat ik vooraf heb toegegeven dat het begin sel van relativiteit en z'n volgeling, het wandeldeu zij naar villa Bruno en liepen in den tuiu rond om eindelijk naar hot huis te gaan om wat water voor Digi te vragen. „Ik dacht bepaald, dat het de graaf was, Signor," zeide de boer, die als huisbewaarder dienst deed. „Hij zeide, dat hij vandaag terug zou komen om de plaats nog eens te bezien*'. „Welke graaf?" vroeg Carlo snel. „Graaf Carossa, signor. llij is er nu tweemaal geweest en men zegt, dat hij het huis bepaald zal huren". Carlo fronste de wenkbrauwen. "Waarom wilde graaf Carossa in zoo'n uithoek gaan wonen? Als hij een zomerverblijf noodig had, waarom koos hij er dan niet één te Portiei of Posilipo? En dan ging het als een bliksemstraal door zijne gedachten, de herinnering aan den ijver, dien dc graaf aan den dag had gelegd om de nkapitein Britton te leeren kennen, zijn vlug aannemen van de uitnoodigiug om te komen dinoeren cn zijne klaarblijkelijk bewondering voor Franceses. Zelfs toen ter tijd had hij het betwijfeld of kapitein Brittons ge duld bestand zou zijn geweest tegen de aanbiedingen van rijke en aanzienlijke partijen om de hand van zijne dochter. Als graaf Carossa werkelijk dat huis koos een huis, dat op zich zelf niets had, waardoor het aantrok dan zou hij daarin een stellig bewijs zien, dat deze op Franccsca verliefd was. En vrije onderzoek de fondamenten van het liberalisme uitmaken. Om duidelijk te maken wat deze feiten oogensehijnlijk voor tegenstrijdigheid vertoonen, moet men weten, dat Comte, indien hij tegenstander van 't individu is, dat is, omdat de cxperimenteelc ziel kunde, de eenige die hij aannam, noch psychologisch, noch sociaal het bestaau van hot individu had kunnen verklaren. Overigens was Comte, ofschoon zeer gehecht aan sommige grondideeën van zijn systeem, overtuigd, dat het geen absolute waarheden waren, maar dat ze slechts die voorbijgaande en betrekkelijke waarheid meebrachten, waarmee alle wetenschappelijke kennis is bedeeld. Het zijn occonomisteu, overtuigd van dezelfde algemeene beginselen als Comte, maar niet onder zijn directen invloed, Karl Marx en Lassalle, die dc socialistische leer grondvestten cu dat op wetten die zij opstelden als ontegenzeggelijke dogma's. Op dit punt ontrouw aan de methode van Auguste Comte, schonden ze 't beginsel der betrekkelijkheid en vielen terug in het metaphysische en herschenschimmige. Toch met do noodige reserves, die te lang zijn om uit te leggen bestaat er een overeenkomst tussehen de socialistische leer en de sociologie van Auguste Comte, die men ook wel biologisch en organisch genoemd heeft, omdat zij gebaseerd is op de toe nadering tussehen de gemeenschap en een levend organisme, en waarvan men do volledigste verklaring vinden kan in de Principes de Sociologie van Herbert Spencer. Dr. J. schrijft in het Handclsbl. van Antwerpen over dikke menschen: Er bestaat in Afrika, in het Engclsche grondgebied, gelegen tussehen den In- dischen Oceaan en dc Groote Meeren, een land dat incn onder de benaming van Karagoué aanduidt. Dat land blijft nog do bakermat, de academie om het beter uit te drukken, van de menschelijke zwaarte. De streek werd nog door weinige reizigers bezocht, maar zij die haar doorkruisten, Speke, onder andere, de ontdekker, geven er vreemde beschrijvingen van: Tijdens een bezoek dat ik bij den broeder des koniugs aflegde, vertelt Speke, vond ik dezen prins in gezel schap zijner bijzonderste vrouw. Dat mensch bleef bij mijne verschijning gerust op hare zitplaats verwijlen en wel met reden, zij kon niet opstaan omdat hare armen te zwaar wogen. Aan de gewrichten dezer ledematen iiing een verbazend gewicht malsch en zacht vleesch hoewel men mij den leefregel, dooi deze dame gevolgd, zeer ernstig had aanbevolen, werd mijne verwachting verre overtroffen. Eene prinses zooals deze kan slechts op handen en voeten loopen: dat is de opperste eer voor 't schoone geslacht. Ik vorschte de be stemming uit der groote kuipen vol melk, die zich daar veel bevonden. „Daarvan komt al die rondheid, ant woordde dc prins, het is met de vrouwen van kindsbeen af, met melk op te prop pen, dat wij van haar onze vrouwen maken, ons en ook onzen rang waardig. De melk in de dosis van ten minste als dat zoo was? Wat zou dan 't gevolg zijn? Een visioen verrees voor zijn geest en hij zag duidelijk hoe aantrekkelijk die graaf zijn moest voor een man als kapitein Britton. Hij nam haastig het glas water, waaruit Gigi had gedronken en ledigde het haastig, toen nam hij het kind mede naar den tuin terug en nog met hot onaangename viziocn voor oogen wierp hij zich onder de acacia, toen de herinnering aan 't flinke gelaat van oom George tot zijn hulp kwam. „Ik ben een dwaas!" dacht hij. „Wat ook dc fouten van den kapitein zijn mogen, hij zal nooit ontrouw worden aan de traditien van zijn land. Een gedwongen huwelijk is bij ons volk wel mogelijk, doch de Engelschen denken heel anders op dat gebied. Mr. Britton zou alles doen wat hij kon om dit te beletten, zelfs als de titel den kapitein te veel in 't hoofd was geslagen. En voor 't overige zou Franceses het ooit wenschen wel, dan w as er niets meer te zeggen. In dat geval" hij glimlachte om 't denkbeeld, zoo was hij overtuigd van hare overauderlijkc liefde „in dat geval zou ik zelf het wel licht ook wenschen, want haar geluk zou het mijne tevens zijn." Met een zucht keerde hij zich van die vrees voor de toekomst af, maar de niet te loochenen droefheid van het heden was niet zoo gemakkelijk ter zijde gezet. Weer doorleefde hij die laatste ontmoe- zeven liters per dag toegediend (men is zelfs tot 12 liters per dag gegaan, naar mate het gestel van den patient) en met de zittende houding samengevoegd, moet gemakkelijk zulkcn uitslag iti het leven roepen Men stelt reeds wetenschappe lijk eene verhooging van gewicht van 25 pet. vast, met een dosis van vier liters per dag in de sanatoria en in een betrekkelijk korten tijd.... Lodewijk XVHI was onbekwaam ge worden tot gaan. Frederik I, van Wur- temberg, kon slechts bij eene tafel schui ven die breed gebekt was. Bij een Engelschman, Sponer, die een messteek in den buik van 12 c.M. diepte ontvangen had. bestatigde men dat de huid en het vet alleen doorboord waren. In 1853 stierf te Batavia een planter, die 321 kilos woog. Te Lincoln heeft men een echt monster tentoongesteld, met een gewicht van 274 Kilos en 4 m. 04 lichaamsomtrek. In de artsenijschool te Parijs bewaart men het afbeeldsel van Maria Cleye, in het Hotel Dieu, in dienst van Dupuytren gestorven. Zij had een lichaamsomtrek van 1 m. 66 en eene gestalte van 1 in. 64 hoogte. Maar de koning der koningen der vette menschen was toch een Engelschman, Hopkins. Hopkins woog 990 Engelsche ponden, wat juist gelijkstaat met.... 448 kilos! liet zal wel onnoodig zijn hier bij te voegen dat al deze wondermenschen slechts een kort bestaau genieten van af het oogeublik waarop hun toenemen in gewicht do volle ontwikkeling bereikt. Zij stikken letterlijk. Een kleine meid zat met haar Mama plaatjes te kijken. Op een der prentjes zag zij een geharnasten ridder. Ze be keek den ijzeren man met groote aan dacht en vroeg toen: „Ma, hoe doet die man als hem een vloo pikt?" Een andermaal nam ze de luchtver schijnselen waar. „Ma", zei ze op eens, „kijk, de zon komt uit de wolken als een tand uit het tandvleesch!" En toen deze jonge dame voor 't eerst mosterd proefde, riep ze: „O, Ma, o, Ma, Lucie's tong weet geen raad van de prik". Ja die kleine kleuters kunnen soms wel eens leuk uit den hoek komen. Maar ook ouderen van dagen kunnen, trots de ernst der tijden nog wel eens leuk zijn. Zoo herinner ik me, dat de vermaarde David Tobias Bamberg, hof- mechanicus, prestidigitateur, „oolijke kookeler" enz., in het perceel Kalver- straat 64 te Amsterdam een paar jaar geleden voor eenige genoodigden een voorstelling gaf van een geheel nieuwe soort. Op het tooneeltje was een groote lijst opgesteld, waarin de vertooncr een spie gel plaate. Deze was, door elkaar kruisende lijnen, verdeeld in vierkante vakjes waarin onder elkaar letters en cijfers stonden. De letter a met het cijfer 1, enz. Het laatste vakje, in den rechter benedenhoek, was opengelaten en diende tot ru6t- en pleisterplaats van de hoofd persoon bij deze voorstelling: de won derlijke Tarer.tella-vlieg Sokrates, gebo ren en getogen in Zuid-Afrika. „Wil ons zeggen hoe gij heet", vraagt de heer Bamberg zeer beleefd. En onmiddellijk sluipt de vlieg over het spiegelvlak naar het hokje uiet de letter S. en blijft daar zitten, precies op de beginletter van haar naam. Als er iemand in het publiek Frederik heet dan gaat de vlieg, hem ten pleiziere, eerst op de f cn dan op de letter k zitten. Maar bovendien is deze geleerde ting met Franccsca weer riep hij alles voor zijne gedachten terug, wat zij hem in den tempel van Yenus had gezegd cn dan zag hij in zijne verbeelding weer die eenzame, in 't zwart gekleede figuur op het dek van de Pelgrim. Als hij alles maar alleen had kunnen dragen en lijden. Doch dat was voor hem het moeielijkst; in de keuze die hij beslist had gedaan was niet alleen lijden voor zich zeiven ingesloten doch ook voor een ander. Het was moeielijk, er viel niets tegen te zeggen, het was moeielijk om die lieve, bekende tuin met zijn heerlijke uitkijkjes op lscliia en de blauwe zee er tussehen te moeten verlaten, het was moeielijk de plaats te verlaten, waar hij zijn kindsheid en jongenstijd had door gebracht, maar nog moeielijker was het om er aan te denken, dat Francesca, met een gebroken hart te midden van al dat liefs zou achterblijven, dat juist de schoonheid van de plaats haar te meer aan haar verloren geluk zou her inneren. Maar toen kwam een van dc gulden beginselen van mazzini in zijne gedachten, die reeds zoo dikwijls kiem en kracht aan zijn leven hadden ge geven. „Handel altijd zoo zelfs ten koste van aardsche moeielijkheden dat een zusterziel verbonden aan uw eigene, hier nog elders, door u of voor voor u behoeft te blozen." En hij had getracht zoo te handelelcn, hij ha([ horzel zeer sterk in het rekenen, en vergist zich nooit met de tafels van ver menigvuldiging. En sterker nog, het goochelgenie van Bamberg is in deze vlieg gevaren. Als ge, zoo geniepig mogelijk, een kaart trekt, dan kruipt dat drommelsche insect eerst op dc letter h en dan naar de v, omdat ge een hartenvrouw in de hand hebt. Niet alleen dat de vlieg gedachten kan lezen, maar zij heeft ook de gave der profetie. Zij zweeft onder den wonderbaren invloed des toovenaars naai de cijfers 4 en 5, en als iemand uit het publiek gijzelf of uw jongste broer b.v. een gooi met 'n paar dobbelsteenen doet dan vallen er juist zooveel oogen! Hoe is 't mogelijk, hoe is 't mogelijk! Waar haalt het beest 't vandaan! Maar die Bamberg ook, wat een leukerd nietwaar? Hoe verzint zoo'n „oolijke kookeler" het? Daar zijn ze tegenwoordig anders nog al sterk in, in het verzinnen bedoel ik. Zoo heeft de directie van een „kuurinrichting" ver zonnen, dat onderstaande zinnetjes Hollandsch zijn. Ze zijn tenminste ont leend aan de Ilollandsche vertaling van het prospectus. „In het geheel heeft men hier een fraai beeld van oenen Noordschen bin nenlandschap." „De Keuken apaiiemcnts zijn ge legen in eeneu separaateu vleugel om reuk te vermijden in het hoofdgebouw." „De meeste logieskamers (32) zijn tegen den Zuid gelegen. Zij zijn zeer geruime en mettchuiscomfort uitgestuurd „Dc krachtige centraalopvarmings- apparaten bevorderen een rijkelijke ven tilation door seperaatc vensters." „In dc tusschenwanden zijn inge legd geluiddempend Asbestvilt, wat ook het geval is onder de vloering." „Ligkuren buitendeurs in de groote, openstaande ligzaal cn dc groote glas veranda zijn aangelegene zijden dei- behandeling." „Het leven in frische lucht doet een warme kleeding noodig." „Het Sanatorium is, volgens zijn programma en ligging, slechts voor niet zware ziektcvorme opgericht.' „Aangemerkt kan worden, dat patiënten, die een weinigje Duitsck of Engelsch verstaan kan heel best door komen." Wie zou nu gelooven, dat dat Ilollandsch is, als het er niet bijstond? Vergadering van den Baad dor ge meente Amersfoort van Dinsdag den 29en Mei 1906 des nam. l'/a uur. De Voorzitter Jhr. J. W. A. Barch- man Wuijtiers opent ten kwart voor 2 dc vergadering, die werd bijgewoond door 16 leden, terwijl de heer Van Beek afwezig was met kennisgeving. Dc voorzitter vorzoekt den Secretaris Mr. Dr. J. G. Stenfert Kroese de notulen te lezen van de vergadering van 1 Mei j.l. die werden gearresteerd, zooals zij waren ontworpen. De heer Gerritsen heeft geen bezwaar tegen deze notulen, doch wel tegen het officieele verslag der Utrecht- sche courant. Spreker stelde voor ver zending naar dc afdeelingen, omdat hij zelf niet op de hoogte was en verder om de publieke opinie te hooien. Een der leden noemde dit praatjes. Welke bedoeling dat lid mij hiermede toedacht, weet ik niet. Alles ovei deze quaestie is in dat verslag geschrapt. Spreker ■zich gewijd aan een goede zaak met een redelijke kans opgeslagen. En zelfs nu waren zijne verzoekingen uog niet voorbij, want terwijl hij daar in de schaduw lag, cn naar Gigi keek, die jacht op een vlinder maakte, begon die duivel licui weer aautcvallen, nu ver momd onder een vertoon van gezond verstand en wereldwijsheid. „Zijt ge na alles toch niet verschrik kelijk onrechtvaardig?" Zoo begon de inleider. „Doet ge de onschuldige niet lijden voor de schuldigen? Zeker lijk moe_t er iets aan haperen on rechtvaardigheid kan nooit goed zijn! Een waarschuwend woord aan Morlino was toch ook wel voldoende geweest om Comerio te doen ontslaan. Waarom moet Francesca nu lijden om Nita een onaangenaam tooneel te besparen, met haar mau, wat zij bovendien ook had verdiend?" „Maar dan," zoo dacht hij. „Ik had Morlino alleen kunuen waarschuwen als ik mijn woord aan Nita brak. Zij zou mij nooit meer hebben ver trouwd, cn zij zou nooit hebben be- gegrepen hoe verlangend ik was om haar te helpen, Comerio haar eenige beschermer geschenen, zij zou wanhopig geworden zijn en tot hem zijn gegaan. Zou Francesca dan niet voor hen heb ben moeten blozen? Er zou voor 0116 geen geluk zijn geweest als het tot dien prijs was verkregen daaren- bejammert het, dat het verslag verknoeid wordt en kan niet aannemen, dat de snelschrijver het vergeten heeft, terwijl het wel in de plaatselijke bladen ver meld stond. Spreker wenscht het offici eele verslag zoo duidelijk mogelijk, daar men nu de discussie moeilijk kan volgen. De Voorzitter vraagt of de heer Gerritsen verandering verlangt. De heer Gerritsen wenscht het hierbij te laten. Ingekomen zijn: le. Van Ged. Staten de goedkeuring van raadsbesluit tot nadere vaststelling der jaarwedde van den onderwijzer C. Moerman Jr. Aangenomen voor kennis geving. 2e. Idem tot af- en over schrijving op de begrooting voor 1906 in verband met het subsidie aan de Oranjevereeniging. Aangenomen voor kennisgeving. 3c. Idem tot wijziging der begrooting in verband met de ver huring van het voormalig tolhuis aan don Arnhemschenweg. Aangenomen voor kennisgeving. 4e. Idem tot vaststel ling der jaarwedde van de onderwijzeres M. C. E. Beek. Aangonomen voor kennisgeving. 5e. De verslagen van de vergaderingen der afdeelingen en het antwoord van B. en W. Te behandelen bij het desbetreffend punt. 6e. De rekening en verantwoording der d.d. Schutterij over '05. Te behandelen bij de Gem.-rekening over 1905. 7e. De begrooting der inkomsten en uitgaven der Gezondheidscommissie over '07. Te behandelen bij de Gem.-be- grooting voor '07. 8e. Eene dank betuiging van den leeraar B. D. Best voor de verhooging zijner jaarwedde. Aangenomen voor kennisgeving. 9e. Iedem van den leeraar W. N. Coenen voor het hem verleend verlof eu onder mededeeling der aanvaarding van zijne betrekking. Aangenomen voor kennis geving. 10. Een schrijven van de afdeeling Utrecht der Ned. Bond van Gem.-ambtenaren om instemming te be tuigen met het request der gemeente Steenwijk aan de Tweede Kamer om pensioen voor gem.-ambtcnareu. Naar B. en W. om advies. 11 e. Een schrijven van het bestuur voor M. U. L. O. om instelling van een fonds voor het examen. Ter inzage ter Secretarie voor de leden. 12e. Een schrijven van Ged. Staten, waarbij zij bezwaar maken tegen het raadsbesluit tot verhuring van de woning van den Heer "Van der Nagel goed te keuren, omdat er geen minimum prijs is vermeld. De Voorzitter zegt, dat B. en W. daarom voorstellen het minimum te bepalen op f 200. Na spoedeischend te zijn verklaard z. d. en z. li. st. besloten. 13e. Een adres van den heer G, Wessels om toekenning van eereprijzen voor de pluimvee tentoonstelling, die gedurende het congres alhier zal worden gehouden De V o o r- zittcr zegt, dat B. en W. voorstellen een crediet van f 15 te vcrlecnen. Na spoedeischend te zijn verklaard z. d. en z. h. st. besloten. 14e. Mededeeling van verlenging van het verlof van de onderwijzeres M. J. Boukamp tot 1 Juli a.s. De Voorzitter deelt mede, dat deze onderwijzeres nog niet hersteld is en hare fuutie dus nog niet kan aan vaarden. Na spoedjischend verklaard te zijn z. d. en z. h. st. besloten met behoud van tractement. B. en W. vroegen en kregen machtiging om in de tijdelijke vacature te voorzien. 15e. Idem van het verlof vau den onderwijzer L. A. Slot tot 1 Juli a.s. Na spoedeischend verklaard te zijn z. d. en z. h. st. ver leend. Waarna de agenda aan de beurt van behandeling komt. boven zou het beslist ongehoorzaamheid zijn geweest aan 't geen mij bevolen was te doen." Het was een harde strijd geweest doch hij had zijn vijand verslagen en was in 't veilig bezit gebleven van dat mens consi recti, dat hem kapitein Brittons beleedigingen en vertoogen en oom Guido's toorn had doen verdragen. Bovendien er kwam nu een poos van troost over hem, die alle verdriet mede brengt en hij wist dat Francesca die ook zou hebben. „San Carlo! San Carlo!" riep Gigi op hem toesnellend. „Eindelijk heb ik hem, kijk eens!" Zijn rooskleurig gelaat straalde vau geluk en in zijn dik bruin handje hield hij den vlinder. „Een herinnering aan een gelukkige dag, en do eerste vlinder voor onze veizamel'-ng", zeide Carlo aan Gigi wijzend, hoe hij den vlinder in een doosje moest doen. Het kind omhelsde hem. Ik houd zooveel van u!" riep hij uit. „Voor gij kwaamt, was er geen sprake van verzamelingen of iets van dien aard." Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1906 | | pagina 2