Advertentiën. Linoleum Vloerzeilen Ingezonden. AMERSFOORTSCHE BANK. Algem.Vergadering op Donderdag 14 Juni e.k., Axminster en Worning Karpetten. Fortmann Hehenkamp, Langestraat 63. 1. Benoeming van een Hoofd der Openbare- jougensschool le soort (Heerenstraat) Voorgedragen worden: 1. A. H. de Roos te Enschedé. 2. A. B. van Hattuni te Noordwijk. 3. J. C. C. Rupp te Eibergen. De Voorzitter wijst de heeren Weth. Celo8se cii Van Esveld als stem bureau aan. De heer J. C. C. Rupp te Eibergen werd benoemd met 11 stemmen tegen 5 op den heer A. H. de Roos te En schedé. 2. Benoeming van eene Regentes van het Burgeweeshuis. Voorgedragen worden: 1. Mevrouw J. W. v.d.Noordaa-v. Wisselingh. 2. J- Gerritsen- Voorthuijsen. 3. Van E»veld-Mezger. Mevrouw J. W. van der Noordaa Van Wisselingh werd benoemd met 10 stemmen tegen 4 op mevrouw J. Ger ritsenVoorthuisen. De heeren Gerritsen en Van Esveld onthielden zich van medestemmen. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het stichten van een fonds tot onder houd van dooi de gemeente overgenomen wegen en straten. Z. d. en z. h. st. aldus besloten. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging der begrootiug voor J9ÜG, in verband met onder 3 genoemde vooistel. Idem. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot benoeming van twee tijdelijke leer aren aan het Gymnasium voor cursus 1906/1907 ain de geschiedenis. b. in de aardrijkskunde. Aanbevolen worden voor de betrekking sub a: A K. Hoveus Gréve, tijdelijk buitenge woon leeraar aan het Gymnasium te Amers foort, voor de betrekking sub b 1. S. de Vries, leeraar aau de H. B. S. te Amersfoort. 2. F. K. A. Roiubach, te Utrecht, (met adviezen). Met algemeene stemmen wordt sub a. benoemd de heer Hoveus Gréve alhier alhier sub b. de heer S. de Vries al hier. De Voorzitter deelt mede, dat B. en V. iu afwijking van de verordening voorstellen aan den heer Ilovens Gréve eene jaarwedde toe te kennen van f 1240.en aan den heer de Vries eene f 700.waarmede de Raad zich vereenigde. Spreker dankt het stem bureau voor zijn bemoeiingen. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de adressen van J. C. van der Meer en O. Gorter tot toelating van hunne dochters tot het toelatingsexamen voor het Gymnasium, ('met adviezen). Z. d. en z. h. st. besloten. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van een minimum aantal lesuren voor leeraren aan de H. B. S. (met adviezen). DeheerRolandus II a g e d o o r n gelooft, dat het niet noodig is veel te zeggen daar de adviezen van B. enW. zeer duidelijk zijn. Spreker is B. en W. dankbaar voor de wijze, waarop zij aan den vrij treurigen toestand tegemoet kwamen. De Voorzitter dankt den heer Rolandus Hagedoorn voor den steun van het voorstel van B. en W. Z. h. st. aldus besloten. 8. Vooorstel van Burgemeester en Wet houders tot uitbreiding van de localen van de openbare meisjesschool (le soort), (met adviezen). Z. d. en z. h. st. werd besloten de meisjesschool met 2 lokalen uit te breiden, welke komen boven het gym- stieklokaal. De kosten werden geraamd op f 4300. 9 Voorstel van de Commissie van Wet geving tot wijziging van de verordening be treffende de straatpolitie in verband met de motorwet. Na eene kleine opmerking van den heer Rolandus Hagedoorn vastgesteld met algemeene stemmen. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot overname van wegen en terrei nen van de maatschappijAmersfoort tot Exploitatie van onroerende goederen te Amersfoort, (met adviezen). Z. d. en z. h. st. besloten. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aankoop van een perceel, ge legen bij de Bloemendaalsehe Poort, Z. d. en z. h. st. aangekocht. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der begrooting voor 19U6 in verband met het onder 11 genoemde voorstel. Z. d. en z. h. st. besloten. 13. Voorstel van den Burgemeester tot uitbreiding van de politie. Z. d. en z. h. st. besloten het aantal agenten van politie der 3e kl. met één te vermeerderen en tot aankoop van een rijwiel ten dienste van den met het toezicht op den Soestcrweg belasten agent van politie. 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende meubileering van het stadhuis. De "Voorzitter deelt mede, dat de f500 bestemd voor restauratie van de raadzaal zullen gebruikt worden voor restauratie der kamer van den Burge meester. Het volgend jaar zal een post worden uitgetrokken voor restauratie der raadzaal, z. d. en z. h. st. besloten. 15. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der begrooting voor 19Ub, in verband met den aankoop van een schrijfmachine. Do Voorzitter zegt, dat bij het verzoek om machtiging gebruik is ge maakt van de schrijfmachine. Z. d. en z. h. st. besloten. 16. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betrelfende het Weeshuis Na eenige discussie, waaraan deel namen de heeren Gerritsen, de Voor zitter, Weth. Celosse, van Esveld, Rolan dus Hagedooru, Plomp, Jorisson en Mr. Heyligers wordt besloten niet tot rcgle- mentsherziening overtegaan waardoor het voorstel van B. en W. werd aange nomen. Tegen stemden de heeren Rolandus Hagedoorn, Tromp van Holst en Ger ritsen, terwijl Mr. van Voorst Vader zich onthield van medestemmen. Een gelijk lot wedervoer het vooistel van B. en W. om dc commissie onder dankbetuiging te ontbinden. Hierover werd nog het woord gevoerd door dc heeren Gerritsen Veis Ileyn, van Esveld en Weth. Celosse. 17. Voorstel van Burgemoester en Wet houders tot benaming van de nieuw aan gelegde straat van den Appelweg naar den Leusderweg. Z d. en z. h. st. genaamd Westerstraat. 18. Behandeling van reclames inzake den aanslag in het vergunningsrecht (met adviezen.) Z. d. en z. h. st. besloten den aan slag van de tappers A. de Kruyf en J. Broekhuyzen te handhaven dien van J. Kempken te verminderen en inzake aanslag van B. J. Jens een 2e deskun dige te benoemen, waartoe werd aan gewezen de heer D. dc Groot. 19. Voorstel tot wijziging "an- en tot af- en overschrijving van verschillende artikelen van de bogrooting voor 1905. Z. d. en z. h. st. besloten, 20. Vaststelling van een-3de aanvullings kohier plaatselijke direclo belasting naar hot iukomcn. Z. d. en z. h. st. vastgesteld op f81. 21. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleonen van afschrijving van Plaatselijke Directe Belasting dienst 1905. Z. d. en z. h. st. besloten. Niemand meer het woord verlangende, sluit de "Voorzitter om 3 uur de ver gadering. Dc machinist-opzichter II. Slovcr van de H. IJ. S. M. is van hier naar Amster dam overgeplaatst. Bij de te Utrecht gehouden courses behaalde de le luitenant J. R. Diemont den 3 prijs in den vlakken ren voor .heerrijders, afstand 1500 meter. Bij het te Breda gehouden concours hippique verwierf dc le luitenant L. Roelfsema den 6 prijs, met Anita, in het klein springconcours' voor paarden, die nog nooit een prijs hebben gewonnen op een springconcours hier ter lande. In het groot springconcours voor heerrijders, behaalde dc le luitenant P. H. B. Beernink den 2 prijs met Sphinx. In het Nationaal kegel-concours, uit geschreven door „Houd Plank' te Hil versum, staat haar naamgenoote uit Amersfoort thans mot 247 voor den 9den prijs korpswedstrijd (le prijs „Zou er kans zijn" met 286; 10de prijs „Altijd kans" met 234). De heer J. A. Kuiper is met 40 houten aan den 6den prijs personeel (lo prijs 45 houten). In de te Amsterdam gehouden ver gadering van de Remonstrantsche Broe derschap is Ds. L Ilooykaas gekozen tot voorzitter van de algemeene vergade ring in het volgende jaar. Naar wij vernemen zal de heer J. C. Snouk bij de op den 3en en 4en Juni te Arnhem te houden Gymnastiekwedstrijd vanwege hetNederl. Gymnastiekverbond optreden als jurylid. Naar meu ons meedeelt heeft de lieer L. A. Slot, onderwijzer aan de Jongens school, wegens ziekte eervol ontslag aangevraagd. Tot afgevaardigden naar de Algemeene vergadering van liet Ned. Onderwijzers Genootschap, die dit jaar te Venlo wordt gehouden zijn in de Zaterdagavond ge houden vergadering der afdeeling Amers foort gekozen de heeren P. v. d. Hooff en R. van 't Wel. In verband met dc geringe subsidie, die Gemeenteraad toestond voor de viering van den Koninginnedag, heeft liet Bestuur der Oranjeveicenigiug af moeten zien van het plan eener aubade op den morgen van 31 Augustusopde Koninginne- laan. Zooals onzen lezers bekend zal zjn, is door hot comité ter oprichting van eene nieuwe Vrijzinnige Propaganda- club, welke eene onderafdeeling van de Vrijzinnige Iviesvereeniging „Amersfoort" zal zijn, eene circulaire aan alle vrijzin nigen hier ter stede en omstreken ge zonden, om lid of begunstiger der club te worden. Door lid te worden der club is men tevens (zonder verhooging van contributie) lid der Kiesvcreeniging. Wij moedigen onze partjgenooten aan om goed op de inteekcnbiljetten te willen teekenen en deze zoodra onze ophaler zich aanmeldt, mede te geven. Voor hen, die geen circulaire ontvin gen, is een exemplaar verkrijgbaar bij het Comitélid den heer II. Smit, Lavendel- straat 4. Wij hopen van gaiischer harte, dat vele vrijzinnigen zich als lid of begun stiger mogen aanmelden. De cadetten van de Kon. Mil. Acade mie, die gedurende de zomermaanden hij het 5e regiment infanterie worden gedetacheerd, zijn bij liet korps aange komen. Met het toezicht is belast dc Ie luitenant-adjudant baron van Haersolte. De le luitenant O. R. Plet, van de Kol o n ale Reserve, is, als raedcgcleider van een detachement, per stoomschip „Ophir" van de Rotterdamschc Lloyd, naar Oost-Indië vertrokken. De afstandsrit MaastrichtZwolle, uit- gcschrcvcu door de militaire sportver- oeniging, is met goeden uitslag volbracht door ritmeester M. Grondhout en le luitenant C. A. Prins, beiden instructeur bij de rij- en hoefsmidscliool alhier. Aan hen zal de medaille met inscriptie worden verleend. Wij maken het publiek opmerkzaam op liet feit, dat prentbriefkaarten voor het buitenland steeds als briefkaart wor den beschouwd, wanneer het opschrift „briefkaart", „carte postale" enz. niet doorgehaald wordt en vervangen door het woord „drukwerk", „impriiné", „print" of „drucksache". Geschiedt zulks niet, dan worden zij niet port belast, wanneer zij met minder dan 5 cent zijn gefrankeerd. Tevens vestigen wij er dc aandacht op, dat prentbriefkaarten voor België, niet opschrift „drukwerk", slechts met 1 cent behoeven gefrankeerd te worden. Zaterdag begon in het „Brongebouw" te Haarlem do nationale quartet-wedstrijd In dc afdeeling A. zongen elf quartetten, waaronder ook „Euterpe" van Amersfoort De jury, bestaande uit de heeren A. H. Andriessen, C, II. Pliilippeau, II. Piclage, C. Dopper en Otto W. de Nobel, kende met algemeene stemmen don 4 prijs (4 bronzen medailles) toe aan Euterpe, vertegenwoordigd door de heeren N. Bouman (le tenor), J. Wind (2e tenor), P. Graaf (le bas). J. W. Langcndorff (2e bas). Voorwaar een aardig succes, dat wellicht grooter zou zijn geweest, ware de bas niet pas ongesteld geweest, zoodat hij niet de volledige beschikking over zijn stemorgaan had. Maandagavond werden de zangers per rijtuig afgehaald door de Muziekvcr- ecniging „De Harmonie," waarna naar de Arend werd gereden, waar de over winning werd gevierd. Zondagmorgen omstreeks 10 uur ge raakte een beschonken persoon genaamd H. aan de Westsingelgracht tegenover hot Gymnasium te water. Voorbijgangers trokken hem aan zijne armen tegen den w il op. Het bad had echter den bewusten persoon nog niet ontnuchterd, waarom hij door zijne redders huiswaarts werd gebracht. In den nacht van Zaterdag op Zondag ontstond een begin van brand in liet kippenhok van het perceel bewoond door den lieer H. in de Sehimmelpenninck- straat, vermoedelijk ontstaan door een aldaar staande broedmachine. Door spoedig toegesdelde hulp van politie en spoorbeambten was het gevaar weldra geweken. Het kippenhok verbrandde gedeeltelijk, terwijl eenige kuikens er het leven bij inschoten. Wij vestigen nog eens de aandacht op dc gelegenheid, die des Zaterdags van 128 uur n. m. aan alle manne lijke ingezetenen van 1630 jaar uit Amersfoort en omliggende Gemeenten gegeven wordt, om zich geheel kosteloos in liet schijfschieten te oefenen. De oefeningen hebben plaats op een viertal banen op het schietterrein op de Leusdcrheide. Voor het gezellig verkeer op de banen is mede zorg gedragen, daar op elke haan een flinke tent wordt geplaatst, terwijl de grootste tent als cantine is ingericht; aldaar zijn tegen geringe prijs bier, limonade, sigaren, sigaretten enz. verkrijgbaar. Dc belangstelling in de oefeningen is dit jaar nog grooter dan in de beide vorige jaren; liet aantal deelnemers bedraagt thans reeds 140. Toch is nog aanmelding wenscheiijk van eenige schutters „boven de 18 jaar," opdat voor hen in het begin van Juli een wedstrijd kunno worden geor ganiseerd om een „Koninklijke eereprijs," zijnde een fraai zilveren eereteeken, dat vanwege H. M. de Koningin hij brevet wordt uitgereikt aan hem, die hij ecu wedstrijd op 200 M. in staande houding het hoogste aantal punten behaalt (doch minstens 45). Aan liet daarvoor vereisclite aantal van 75 schutters (de meesteu zijn 16 en 17 jaar oud) niankeeren nog een 12-tal. Wanneer cr nog candidaten voor dezen wedstrijd zijn, zullen zij zich uiterlijk a.s. Zaterdag op de schietbaan moeten aanmelden. Een eisch voor deelname is nl. nog dat de deelnemers aan dien wedstrijd op 1 Juli ieder 60 patronen moeten hebben verschoten. In de zitting der arrondissements rechtbank van Utrecht \an Maandag 28 Mei werd o.a. de volgende uitspraak gedaan: J. v. D., 22 jaar, koopman te Amers foort, beklaagd van mishandeling van M. v. D. te Amersfoort, veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. De rechtbank te Assen hoeft vonnis gewezen in de zaak van den milicien F. B., te Wcerdingerveen, thans in garnizoen te Amersfoort, die in don nacht van 4 op 5 Maart Albert de Veen met een mes gesneden en verwond heeft. Dc laatste is daarbij in het kanaal ge raakt en verdronken. liet veroorzaken van den dood is aan B. niet ton laste kunnen worden gelegd. Hij is veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Geachte Redactie! Als Bestuur der Afd. Amersfoort van den Vrijzinnig Democratisclion Bond zij het ons vergund, uiting tc geven in Uw blad aan de aangename verrassing, die de lezing van het jongste hoofd artikel bij ons, in klimmende mate, teweeg bracht. Sinds het ontstaan der Vrijzinnig- Democratische partij zoo lazen we in liet artikel „als reactie op het onvruchtbaar theoretische geharrewar van Marxistische en andere Utopisten en als uitvloeisel van het verhelderd wetenschappelijk inzicht in den ontwikkelingsgang der maatschappij 1) waren dan ook de Sociaal-Democraten in een moeilijke impasse geraakt." Onze knevels krulden bij zooveel waardeering. De superioriteit van de Vrijzinnig Democratie toch wordt van ons stand punt hier onomwonden erkend. Doch onze vreugde zou nog stijgen. Want er volgde op: „Wilden zij (de Sociaal-Democraten) practisch werk doen, dan waren zij overbodig, daar op dit terrein hun het gras reeds voor de voeten werd weggemaaid door ome 1) richting". Wij durfden onze oogen nauwelijks te gelooven. Wij hadden tocli niet bij ver gissing" de Vrijzinnig-Democraat" te pakken. Neen het was wel degelijk „de Ecuilander". Als Bestuur der Afdeeling zouden wij in onze taak te kort schieten indien wij U als nieuwe partygenoote niet toe- riepon het: „Welkom in onze gelederen". Al gaat onze afdeeling met flinke schreden vooruit, tocli moet het als eene belangrijke aanwinst worden aangemerkt, dat onze richting omhelsd wordt in het redactioneclc gedeelte van een plaatse lijk orgaan. Maar ge deedt nog eene prijzenswaar dige stap verder door Uw artikel tc besluiten met eene krachtige opwekking tot aansluitingbijdc Vrijzinnig-Democratie in de volgende bewoordingen. „En zoodoende zullen de arbeiders in steeds grooter getale inzien dat gelei delijke verkorting van den arbeidsdag en in 't algemeen eene betere inrichting der maatschappij het spoedigst te be reiken is, door zich aan tc sluiten hij de eenige richtingdie uitsluitend in positief hervormingswerk haar kracht zoekt: dc Vrijzinnig-Democratie".1) Indien iets aan die opwekking toegevoegd zou kunnen worden, dan zou liet zijn de adressen van heeren bestuursleden der afdeeling Amersfoort: M. Boukanip Tuinstraat 3, C. Moerman, Vlasakker- weg 38" A. Alblas Utrechtseheweg 37, M. C. Houtman Puntenburgerlaan 11, bij wien men zich voor het lidmaatschap kan aanmelden. Doch ook, dat er in onze partij ook voor niet-aibeiders evenzeer plaats is. Onze richting gaat juist tegen het ver scherpen of in het leven roepen van 1) Wij cursiveeren. klassetegenstellingen in doorsociale recht vaardigheid tot richtsnoer te nemen. Aiogen wij daarom Uwe opwekkking aldus aanvullen: „En zoodoendo zal men in steeds grooter getale moeten inzien, dat eene betere inrichting van de maatschap pij het spoedigst te bereiken is door zich aan te sluiten bij de eenige richting, die in positief hervormingswerk haar kracht zoekt„dc Vrijzinnig-Democratie". Mogen velen Uwer lezers thans aan Uwe en onze opwekking gevolg geven door toe tc treden tot de Afdeeling Amersfoort. Na dankzegging voor dc plaatsing. Met partijgroet. Dot Bestuur, M. BUUKAMP, Voorzitter. C'. MOERMAN Jr., Secretaris. A. ALBLAS, Peminingmccstcr. M. C. HOUTMAN. Naschrift: Bedoeld artikel was niet van dc hand der Redactie, doch van V. D. van wien wij meermalen artikelen in ons blad opnemen. RED. Burgerlijke Stand. van 27 tot en met 30 Mei. GEBOREN: Geertruida Johanna, d. v. Jan Willem de Vaal en Ilendrika Geertruida van Surksum. Evert, z. v. Arend Johannes Boode en Woutcra van Surksum. ONDERTROUWD: Cornells Pietcr Merrelaar en Elisabetli van Jaarsveld. OVERLEDEN: Theodora Span, d. v. Jacobus Span en Johanna Camp- schroer. Everardus Kraan, z. v. Wijnaud Kraan en Niesje Wubbina Petten. Hendrik Josephus van der Schaft, oud achttien jaren. Willc- mijntje Sikking, oud 72 jaar, weduwe van Hermanns Wagensveld. Matheus Kiers, oud 79 jaar, echtgenoot van Helena Frans. S.Hlo Staatsloterij. Vijfde klasse. Derde week. Trekking van 28 en 29 Mei 1906. (1950 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Bree- destraat 22) zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijs van 11000 op No. 12183. Prijs van f 100 op No. 12197. Prijzen van f 70. 138 1005 1528 3805 3808 5229 9231 9.51 12154 12158 14260 14274 14289 en 17391. Te zamen 16 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken. 114 1001 1007 1022 1031 1033 1037 1038 1515 1527 1547 1563 4507 4525 5240 9245 9256 12150 12152 12160 12165 12179 12188 13050 141S1 14185 14198 14206 15755 15878 15973 15975 15980 15983 15985.15992 15997 17379 17388 17400 17549 17555 t De Heer en Mevrouw C. V. GERRITSENTeengs betuigen hun liartelijken tlauk, voor de vele blijken van belangstelling bij de geboorte van hun zoon ondervonden. Bezoeken worden bij voorkeur afge wacht Dinsdag u Juni a.s., tusschcn 2' j en 4 uur. van AANDEELHOUDERS 's avonds ten S tittr, ten kantore der Vennootschap. Ruime keuze cn geheel moderne dessins Aanbevelend, Beliaiigerij en Stott'eerderij

De Eemlander | 1906 | | pagina 3