Burgers E.N.R. ROYALE WORCESTER Stadsnieuws. Advertentiën. Allerlei. Geschriften van den Vrijzinnig-democratischen Bond: R o val Worcester American Cgrsets American Corset. GEZ. VAN GOOR, „Jè, ik niet." „Goa ies vot, ik duur wel." Voor de verbaasde oogen van zijn kornuiten wrong cn werkte hij zich met moeite in de nauwe buis, waaruit ten slotte alleen nog maar de heenen uitsta ken. Toen kwam er stilstand. De kornuiten hadden reden om te lachen. Opnieuw begonnen de beenenspartelingen, maar het waren niet meer zooals zooeven de levenslustig branie-pogingen, om voor uit te komen, het leken stuiptrekkingen van iemand, die in het nauw zit en niet voor- ot achteruit kan. Er kwamen onverstaanbare onderaard- sche geluiden uit de buis. Het gelach bedaarde, men wist niet wat te doen. „Trek mai an mien bainen", klonk het uit de buis. Er wordt getrokken, zonder resultaat. Een moeder, die de kleinen van school had gehaald, en nu even bleef staan, vreesde, dat ze den jongen de boenen uit het lid zouden trekken en protesteerde. „Wil jij 't doun?" vroeg een brutalen. Er werd opnieuw getrokken, met meer kracht. Een kreet uit buis, protest van den kant der moeder met de kleinen. „Baistegoud" geeft een arm vrouwtje haar hart lucht. Er komen mannen bij, schudden hun hoofden over zooveel dwaasheid, nemen het werk van de jongens over en trekken aan 'sjongelings beenen, langzaam, ge stadig, zonder schokken, met overleg. De jongens er om heen moedigen aan: „liaalop", „éen-twee", „hol vast", „hij komt'. Inderdaad, hij kwam, hij was bevrijd uit zijn benauwde positie. Mannen if, praten over jongensstreken. Jongens lachen, en roepen: „hei man, zit al weer ain in"- (N. Gron. Ct.) Er zijn van die heel-kleine bijzonder- komische vleugjes van gebeurtenissen, niet om van te schaterlachen, maar evenmin om mot een onverschillig ge zicht voorbij te gaan. Later schieten ze je ineens te binnen en; dan krijgt je gezicht zoo'n vergenoegde uitdrukking, dat je buurman met lichte verbazing en een blik van vroolijke verwachting in de oogen je een por in dc zij geeft en je toovoegt: „Zeg type, waar zit jij nu om te grinniken? Heb ik wat geks ge zegd?" Dan ga je 't vertellen, gewoonlijk met het resultaat, dat de ander aan het slot vraagt: „En toen? Waar lachte je nu eigenlijk om?" Dat is even irritant als gemeen van hem, want werkelijk, als ge in zijn binnenste kondt lezen, zoudt ge zien, dat hij het wat leuk vond en u enkel wil tergen. Gisterenmorgen speelde zich 's-Graven- hage heel vlug een tooneeltjc af, dat zoo'n napret-effect zal hebben; dat weet ik vooruit. Tusschen de menschen door liep een net gekleed heerschap te flaneeren, klein, donker, lichtelijk gebogen neus, zwart snorretje zonder punten. Opeens roept iemand uit het publiek tot een agent, terwijl hij zonder pardon naar den kleinen flaneur wijst: „Houdt 'm in het oog, dat 's Simon I'lesch, de grootste kwartjesvinder van Amsterdam!" Schichtig, heel schichtig en bang kijkt de gesignaleerde gauwdief over zijn schouder naar den spreker, slaat de bruine oogen benauwd neer en druipt af, op korten afstand gevolgd door een tweetal dienaars der wet, die geen oog van hem afhouden en zullen zorgen, dat hij ten minste geen slachtoffers maakt. Ja, die dienders zijn niet gemakkelijk cn als ze zoo'n sinjeur in de gaten krijgen kennen ze geen medelijden. Toch klopt onder het buis van den meest barsch uitzienden diender nog wel vaak een warm hart. Dat bleek dezer dagen nog op een Berlijnsch politiebureau. Daar komt op een goeden morgen aan gestapt een forsche diender met een erbarmelijk scheeuwend driejarig joggic aan de hand. Het kind heeft niets dan een hemdje aan. De agent vond het kereltje schreiend, aan den weg. De politiemannen, ongewoon aan een dergelijken arrestant, waren weldra met ontferming bewogen. Een huisvader agent zette zijn helm af, deed er een geldstukje in en collecteerde bij de andere collega's. Men zou het ventje een pakje en kousen koopen. Zoo ge zegd zoo gedaan en in een ommezien was van den barren schreeuwlcelijk een leuke glunderlachende bengel gemaakt. Een poosje later verscheen de moeder. Haar kleeren waren schoon en heel, maar ze vertoonden duidelijk de sporen van groote armoede. Ze haij het kieltje van haar jongen over den arm. In tranen en met bevende stem vraagt ze of er soms een kind is komen aanloo- pen. Een kind? Ja zeker nog wel een jongeu!" De moeder kan haar oogen niet gelooven. Stamelend van dank verlaat zij het bureau, haar ventje aan de hand, dat maar noode scheiden kon van die vriendelijke mooie mannen. Zoo'n idylle en dan op een politie bureau doet den mensck nog eens goed aan. Ook idyllisch, maar minder aange naam voor den betrokken persoon is het volgende. Een jong Engelsch romanschrijver ontmoette op straat onlangs een vriend. „Waar heen?" vroeg deze hem. „Naar dc Times Book-club." „Om oen „En cyclopaedia britannica', te koopen?" Neen, om een paar exemplaren van mijn eigen boeken, welke „the Times" aanbiedt voor de helfc van den prijs, dien ik mijn uitgever moet betalen." Zeker was er dan toch niet veel vraag naar schrijvers geesteskinderen, dat ze zoo laag in prijs waren. Neen dan wordt er voor een oud stukje vel nog wel eens wat meer betaald. En dan nog wel voor een stukje menschen- vel. Zoo werd onder andere zeldzaam heden dezer dagen bij oen verkooping een stukje van de huid van een Deensch zeekoning, ter groote van een vierkanten duim, voor f 1650 verkocht. Het over oude stukje huid behoorde aan een Dcenseh zeerooverhoofdman, die in het grijze verleden te Hadstock in Essex wegens kerkvernicling levend in stukken moet zijn gesneden. Tot afschrikwek kend voorbeeld werden stukken van zijn huid aan de deur der kerk gespijkerd en het was oen overblijfsel van een dezer stukken, dat onlangs onder den hamer kwam. Zoo zie je, dat je nog heel wat voor je huid kunt maken, 't Is jammer, dat je er misschien zeeroover voor moet zijn, willen rariteiten verzamelaars er ver lekkerd op worden, terwijl je ook zelf er niet van profiteeren kunt. Want zoo ooit, dan geldt zeker hierbij, dat men de huid niet moet verkoopen voor de bee: geschoten is. Van schieten gespro ken, een heel raar schutter bleek dezer dagen een inwoner van Botterdam te zijn. Een deurwaarder wilde Woensdag in een perceel aan den Coolsingel aldaar beslag leggen op den inboedel tot del ging van een schuld van f 130. De bewoner waarschuwde hem echter beleefd, dat hij juist van plan was in zijn huis schiet oefeningen te houden, dus dat hij het aan zichzelf te wijten zou hebben, wan neer hij binnenkwam en bij ongeluk geraakt werd! De deurwaarder, hierop minder belust, terwijl hij moeilijk kon wachten tot de man de noodige ervaring op dit punt had opgedaan, riep de hulp der politic in. De bewoner koos nu eieren voor zijn geld en betaalde op de stoep de f 130 uit. Dat was toch ook een wonderlijk heer om zoo een deurwaarder te ont vangen. Maar nog vreemder chinees is in Amsterdam weer opgedoken. In langen tijd hoorde men daar niets van het individu, dat een tijdlang de straten om het Concertgebouw voordaines onveilig maakte. Hij schijnt zich nu een ander terrein voor zijn „liefhebberij" gekozen te hebben. Een paar dames in lichte toiletjes wandelden n.l. langs de Weesperzijde, voorby de cacaofabriek der firma Blooker tot aan don weg die afloopt naar de Kruislaan, dus waar vroeger een tol gevestigd was. Een jongmensch reed op een fiets heen en weer en passeerde een paar keer de dames, die eensklaps be merkten dat ze slachtoffer waren gewor den van een ellendeling die, vermoede lijk door middel van een spuitje, kaar kleeren mot inkt bemorst had. Toen ze tot die ontdekking kwamen, trapte de fietsrijder een beetje hard aan en was spoedig uit het gezicht. De politie deed nog een poging om hem op te sporen, doch vergeefs. Zoo'n inktkr.oeier! De Heer A. M. Harterink alhier, is gekozen tot bestuurslid van „de Ned. Voetbal Bond. De heer A. M. Kollewijn Nzu., alhier aan wien wegens hoogen leeftijd op zijn verzoek, eervol ontslag werd verleend als lecraar aan het gymnasium, nam Zaterdag afscheid van zijn leerlingen, die hem een souvenir aanboden in den vorm van een bockenstander. Bij de te Loosduincn gehouden schiet wedstrijden werd in de 5de afdeeling de derde prijs behaald door het 4e Regi ment huzaren alhier met 115 punten. De kapitein A. L. G. E. Aberson van de nie afd. Ie. reg. veld-art. is door den minister aangewezen om een studie reis te maken in Zwitserland. De le luitenant-adjudant der veldar tillerie W. van der Koogh is van zijn detacheering in de legerplaats bij Olde- broek teruggekeerd. Zaterdagmiddag viel een zevenjarig meisje, dat met haar negenjarigbroertje was gaan vissckcn in de boek aan de Utrechtsche poortbrug te water. De jongen sprong haar dadelijk na, maar voelende dat het water erg nat was begon hij uit alle macht te schreeuwen. Toegeschoten voorbijgangers wisten de twee spoedig op het droge te brengen. Programma van het concert, door de stafinuziek van het 5e regiment infan terie onder directie van den Heer G. Bikkers Donderdagavond te acht uur te geven op het terras van „Amicitia": 1„Einzug |der Gaste aufdie Wart- burg" aus „Tannhituser" Waguer. 2. Ouverture „Les dragons de Villars"Maillart. 3. Neues Jahrhundert. neucs, Lebeu WalzerZiehrer. 4. Grande fantaisie surdesmotils de l'opéra „La Juive"Halévv. 5. Ouverture Frau Luna Linckc. 6. Entro Acte zu dein Drama KosamuudeS'hubert. 7. a. Musicirende Zigeuner ,m„nWc- b. Schmiedeliedchne. LmnDt"° 3. Grande fantaisie sur der motifs de l'opéra FaustGottnod. De ritmeester K. "W. Bauh, van de cavalerie O.-I. leger, leerling aan de Hoogere Krijgsschool, zal in Sept. a.s. de oefeningen volgen van de vesting artillerie, in het schietkamp bij Olden- broek. De le luitenant der veld-art. F. W. Diemont wordt op 1 Sept. a.s. overge plaatst bij liet 3e regiment veld-art. te Bergen op Zoom. In de Maandagavond gehouden ver gadering van de afdeeling Amersfoort van den Bond van Nederlandsche Onder wijzers werd besloten een adres te zenden aan Gedeputeerde Staten van Utrecht met het verzoek deinde laatste Raadsvergadering aangenomen verorde ning reglende het verlof van het perso neel bij het Lager Onderwijs niet goed te keuren. Dinsdagavond werden door den Keur meester van de visch G kisten met paling voor de consumptie afgekeurd en onder toezicht der politie vernietigd en begraven. Voor de woning van Mej. de wed. J. H. Daamen aan de Langcgracht is een gat in de straat ontstaan. Ter voorkoming van eventueele onge lukken wordt hierop de aandacht dei- betrokken autoriteiten gevestigd. De heer N. II. Heiligers, onderwijzer aan de Openbare Lagere School aan de Puntenburgerlaan alhier, staat No 1 op de voordracht voor onderwijzer te Utrecht. Maandagavond werd op den Hof oefening gehouden door de brandweer. Natuurlijk waren er veel kijkers, die nieuwsgierig afwachtten of er ook wer kelijk water uit de straalpijp zou komen. Uit de velschillende opmerkingen, die we hier en daar hoorden, konden we opmaken, dat velen daarin geen groot vertrouwen hadden. Alsnog is toegelaten na gehouden examen tot de 4 klasse van het Gym- uasium J. Bolk, alhier. Een tijd geleden is er ernstig, en zeer terecht, geklaagd over ondeugende jon gens en meisjes, die het paarden nog al eens lastig maakten zoodat er gevaar ont stond voor de berijders. Thans vernemen wij klachten van ondeugenden paarden, die het jongens en meisjes en ook groote menschen nog al lastig maken. Herhaaldelijk gebeurt het in de laatste weken, dat juist tegen 12 uur hollende en steigerende paarden van Soesterweg cn Lïtrecktschenweg de stad in komen. Juist op een tijd dus ilat zeer veel kin deren dcUtrcchtschepoortbrug passecren. Zoo kwam hedenmiddig tegen 12 uur weer een huzaar den Utrcchtschenweg af. Het paard maakte allerlei capriolen en scheen het er op toegelegd te hebben zijn berijder tegen den grond te werpen, wat evenwel niet gelukte. Ook hoorden wij tot nog toe niet van ongelukken, maar zou liet nu geen aanbeveling ver dienen niet juist het drukste gedeelte van de stad voor zulke paarden te nemen. Wanneer de Bergstraat werd doorge reden zou het gevaar althans al heel wat verminderen. Bij Koninklijk besluit van 4 Juli jl. zijn goedgekeurd enkele wijzigingen in de statuten der Amersfoortsche Schutterij kader Vereeniging „Broederschap" al hier. De naam der vereeniging luidt voort aan Amersfoortsche Schictvereeniging: „Broederschap" terwijl, waar vroeger slechts zij, die een graad bij de D.D. Schutterij bekleedden als gewoon lid werden toegelaten, thans ieder, die den leeftijd van 20 jaren heeft bereikt als zoodanig kan worden aangenomen. Toelntiugsexanicu- Gjiiniasiii ui AmersfooH Toegelaten tot kl. I: G. O. Donner (Amersfoort), M. v. Dijk (Ameisfoort),L. II. v. Essen (Veoncn- daal), D. M. Gorter (Amersfoort), E. C. v. d. Meer (Amcrsfoor), C. M. Ruytcr de Wildt (Amersfoort), D. F. Sandbrink (Yeenendaal), K. Suphecrt (Harderwijk), D. Kaars Sypesteyn (Heemstede), Th. J. v. d. Veer (Semin). Tot kl. II M. E. C. Kempen (Bussiiml, (J. Peteri (Barncveld) Tot kl. VD. F. v.d. Pant (Amersfoort). Dc zomorvacantie voor de openbare lagere scholen te dezer stede begint V (ietrninrd: M. KAMERLING, Arts en Victokinè W. van VOLLENHOVEN. De Heer en Mevrouw KAMERLING Van Vollenhoven betuigen, ook namens wedcrzijdsche familie, hunnen hartelijken dank voor dc belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Amersfoort, 9 Juli 1906. Ondergetcekenden betuigen hierdoor hunnen dank aan de Neringverzekering- Maatschappij „HOLLAND" te Zwolle (Agent de heer W. P. van Goor Pz.) voor de coulante vergoeding dei- schade in hun bedrijf door den brand van 30 JUNI geleden. FORTMANN 1IEHENKAMP. Amersfoort, 9 Juli 1906. voor de scholen le cn 2do soort op Vrijdag 20 Juli a.s. en voor de scholen 3e soort op Vrijdag 27 Juli. Zaterdagmiddag, tegen half zes, zageu we in de spoorsloot, aan den kant van het station, eenigo jongens aan het zwemmen. Mogelijk voor de jongens met het warme weer wel een aange name verfrissching, terwijl het gevaar voor verdrinken ook niet bijster groot is. Maar voor de wandelaars is het toch minder aangenaam dergelijke uitspan ningen op hun weg te moeten zien. Zooveel gelegenheid tot zwemmen is hier nu toch wel, dat men niet juist een plaats aan den publieken weg daarvoor behoeft uit te kiezen. Nieuwe uitgaven van C. L. G. VELDT, -— Amsterdam. Wat leert de WETENSCHAP om trent de kennis van ons eigen Ik Men leze: P. E. LEVY. Me wil verstandelijk ontwikkeld en toegepast als geneesmiddel. Vertaling van HENRY ESHUIJS. 2e goedk. druk fl.25, gebonden fl.<>5. Th. R1BOT. Mc ziekten van liet Geheugen, flgebonden f 1.40. Th. RIBOT. /iiclt-zclf te zijn. (De ziekten der Persoonlijkheid), fl. gebonden f I.-IO. Dr. P. MOULIN. Magnetisme en Soiiinaliiilisiue, tweede herziene druk, fl.gebonden f 1.40. Prof. ELIE METCHNIKOFF. Me onevenredige ontwikkeling der Mcnsclielijke Natuur, grondoor zaak van ons gebrek aan levensgeluk. Vertaling van HENRY ESIIUIJS. ftl.50, gebonden fS. 1. Beginselverklaring algemeen werkprogram gcincenteprogram Prijs 2 ct. j 2. Wat de vrijzinnig-democraten willen2 'Z 3. Waarom algemeen kiesrecht?n 2 I JT 4. De Eerste Kamern 2 j s« j 5. Evenredige vertegenwoordiging„2.1©°' 6. Het wetsvoorstel tot grondwetsherziening 2 I 7. Onze gemeentelijke politiek ,2,1 8. Vrijhandel of protectie 2 S 2 9. Wettelijke beperking van den arbeidsduur 2 10. Een volkslegern 2 I «5 11. Wat cle vraag op staatserfrecht beteekeut 2 1 12. De jachtwet2 1 ~'J5 13. staatsexploitatie onzer spoorwegenn 2 r 1 ■£3^c« 14. Het pachtcontractn 2 I B"S.a 15. Onze koloniale politiek„2./'-' 16. De zee en de kustvisscherij en haar belangen n 2 Alle nummers sameu franco per post f0.35. No. 51. Verplichte verzekering van werklieden tegen de geldelijke ©5U - gevolgén van invaliditeit en ouderdom. Rapport Prijs 30 et.(20ct.) *2 52. Werkzaamheid op gemeentelijk gebied. Program met toe- 5 lichtende aanteekeningen bewerkt Prijs 50 et. (30 ct.) 53 Landbouwparagraaf met toelichting 20 (15 j® „§2?-® Toezending van een of meer nummers aan te vragen bij den heer Ia. VAN OE VEREN, ICaiserstraat 51 te EEIDEN, of bij denSecretai'is van <len Rond. Nummers 52 cn 53 ook bij eiken boekhandelaar. Wanneer gij in alle opzichten tevreden wilt zijn over uw rijwiel, moet gij een hebben. Geïllustreerde prijscourant en attestenboekje worden op aanvraag gratis en franco verstrekt door het filiaal der Eerste. Nederlandsche Rijwiel cn Machinefabriek, voorheen II. lïl KGLltS. te Amersfoort, Arnhemscheweg 32a. Ondergeleekendeu berichten de ONT VANGST van alle modellen van het Dit CORSET voldoet aan alle eischen aan een goed Corset gesteld. Daardoor is het model geschikt voor ieder figuur. Aanbevelend, 1AIGESTKAAT 75.

De Eemlander | 1906 | | pagina 3