Van 2 tot 4 gulden per dag te verdienen. Advertentiën. Stadsnieuws. Vlaggen en Wimpels te huur. J. v. denderen, BOLK, Notaris. J. A. MAARSCHALKERWEERD, Vraagt: Maïzena, Ricena, - Ostofarina. Amandelpudding, Vruchtenpudding, Soepen en Sausen. Fijne Nieuwe Goudsche en - - Leidsche Kaas. - - Arnhemschestraat 35. en Mavgaretha van Es. Steveu Hendrikus Mussa en Williclmina de Groot. OVERLEDEN: Teuiiis van Vulpen, oud 04 jaren, echtgenoot van Naatje Hertz. Johannes Martinus van Munster, oud 77 jaren, echtgenoot van Wilhelmiua van Loo. en jongen, die zich 't zweet van 't aan gezicht vegen. Meer toeschouwers zijn intusschen komen opdagen. Eén neemt een bezem, dringt het varken met flinke klappen op den borsteligen rug uit zijn nauwen schuilhoek, drie, vier helpers tegelijk grijpen nu vast, twee aan den staart, één aan- elk oor, en triomfantelijk gaan de jagers, geweldig aan staart en ooien tillend en voortzeulend, onder een laatston schreeuw van den ter dood veroordeelde naar den wagen, waarin Knor eindelijk veilig wordt binnenge- schoven. De jacht is geëindigd. Onder moer kan men hieruit leeren, dat een varkensstaart toch heel wat vaster zit dan menigeen wel zal denken en dat zoo'n varkentje een groot mensch nog heel wat angst kan bezorgen. Ik kan me tenminste opperbest voorstellen dat die zegsman eenige nare oogenblik- ken heeft gehad. Haast zoo naar, al duurde ze daar wat langer als deleden van oen huisgezin in een der straten van Meppel. Vooral die 15 Augustus werd met zoo'n grootc zorg tegemoet gezien, want in een courant had het duidelijk gestaan en ook de meisjes op de fabriek, waai de dochter werkzaam was, hadden het met besliste zekerheid verteld. Op dien vijftiendenzou de wereld vergaan. En met klimmenden angst greep vader telkens weer naar de courant, om te zien of er ook iets naders gemeld werd over den tijd waarop het vreese- lijke zou plaats vinden: des morgens, op den middag of.... wellicht.... in den nacht? Des avonds bij heldere lucht tuurden ze naar den hemel en zagen met schrik de vallende sterren, want hierin meenden ze een duidelijk teeken te zien, dat het naar 't eindje liep. Maar ziet, Woensdag, de j 5e, ging voorbij en de Donderdag brak aan. Wel is waar joegen dien ochtend grauwe luchten langs het uitspansel, wel deed de gierende wind af en toe de dikke regendroppels tegen de huizen kletteren, maar de aarde draaide, nog steeds met haar vanouds bekend gemoedelijk vaartje om haar as. Herademing! Nu gepasseerden Zondag werd de zaak nog eens besproken en de quaestie, of de „geleerden" zich ook een paar dagen vergist konden hebben, maakte het onderwerp der Zondagavondgesprek- ken uit. Tijdig ging men naar bed en juist had men den eersten, gezonden slaap te pakken, toen.-., boem! pats! tsjrrreen salvo van donderende, knet terende geluiden losbrak hoog in de lucht. Daar had je het nou! In een wip waren ze allen 't bed uit en klemden zich angstig aan elkaar vast, met doodsbleeke gezichten en hevig kloppende harten. Nu zou het komen, het vergaan der wereld, en met siddering stonden ze te middernacht in 't pikken donker midden in het kleine slaapver trek. Pats! klets! fjjjttdaar ging het weer met verdubbele kracht en.... een blauwachtig licht drong plotseling door 't kleine raampje. Amechtig, bevend, knieknikkendtraden ze wat dichter naar voren en.... ze ont dekten de oorzaak van al dat lawaai en van die felle lichtflikkeringen. In gouden letters, stralend in 'n hellen lichtkrans, stond het, ginds heel ver, scherp afgeteekend tegen 'l diepe duister van den nacht: „Hulde aan het Bruids paar!" Er was een huwelijkspartijtjc, de feest vierenden hadden de zaal van den heer Ogterop afgehuurd en laat op den avond werd tot meerderen luister van het feest door de fuivers als verrassing voor het fuivend echtpaar een schitterend vuurwerk ontstoken in den tuin achter de zaal!! We loven in het jaar 1906!! In Meppel ook??? Agenda van de Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente Aniersl'oortop Dins dag 28 Augustus 190fi des namiddags te half 2 ure. Te behandelen onderwerpen: 1. Voorloopige vaststelling van de Ge meente-rekening- over 1905. 2. Voorloopige vaststelling van de Reke ning der dienstdoende Schutterij over 1905. 3. Vaststelling van de Rekening van het Burger Weeshuis over 1905. 4. Voorwaardelijke vaststelling van de Rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1905. 5. Voorwaardelijke vaststelliug van de Rekening van de kamer van Koophandel. G. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het overbrengen van een ge deelte van het saldo dienst 1905. naar dé begrooting dienst 1906. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de waterleiding. 8. Voorstel van Burgemeester eu Wet houders betreffende een adres van L. J. Hontelé tot verlichting en bestraling van de z.g. Kruiskamp en tot overname van gronden. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het kosteloos in gebruik geven van een lokaal der H. B. S. aan de Ver- eeuiging „het Groene Kruis" tut het houden van een cursus. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houder betreffende de verhuring van twee woonhuizen aan de Kamperbinnenpoort. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van eenige straf verordeningen in verband met art. 51 der Woningwet. 12. Vaststelling van de begrooting voor de rustende Schutterij (dienst 190G). 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het toekennen eener gratificatie aan den ouderwijzer E. Lindenhovius. 14. Voorstel van Buigemeester en Wet houders tot nadere vaststelling van do jaarwedde van de onderwijzeres H. C. Koensz. 15. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het geven van vrijstelling van het geven van nandwerkonclerwijs aan de onderwijzeres J. M de Bruyn. 16. Vaststelling lo aanvullingskohier plaatselijke directe belasting (dienst 19CG). 17. Behandeling van reclames tegen aan slagen in de plaatselijke directe belasting (dienst 1906). 18. Samenstelling van de afdeelingen. Bij de godsdienstoefening welke Zon dagmorgen half elf in deRemonstrantsclio kerk wordt gehouden, hoopt voor te gaan Ds. J. C. Wannée propnt. te Am sterdam. Aan den 1. luitenant der veld-artille- rie J. C. J. Kempees, is toegekend het eereteeken voor belangrijke krijgsbedrij ven (expeditiekruis) met de gesp „Gajo- en AJaslanden 1904." De off. v. gez. 1. kl. T. J. Jaski, uit Assen, die bij het militaire hopitaal al hier gedetacheerd was, is naar zijn garnizoen teruggekeerd. De detacheering der cadetten van de Kon. Mil. Academie bij het öe reg. inf. eindigt op 15 Sept. a.s. Te 's Gravonhage is voor het examen hoofdacte Donderdag geslaagd mej. J. E. van Heusden, alhier. Door den aartsbisschop van Utrecht is tot assistent-kapelaan aan de parochie kerk H. Franciscus Xaverius alhier, benoemd de op 15 dezer gewijde eer waarde heer H. W. van Soest, die heden in de gemeente is aangekomen. De luit. ter zee le kl H. J. Alberda is geplaatst bij het instituut van de Kou. Marine te Willemsoord. Bij de hippische feesten te Woerden behaalde luitenant P. H. B. Becrnink, in het springconcours voor paarden, toebchoorende aan officieren en heer rijders, den 5. prijs met Sphinx. Bij het overgangsexamen aan de Rijkstuinbouwwinterschool te Boskoop, op Woensdag 22 Aug., slaagde o.m. de heer Reuten van hier. Een ventje van ongeveer 14 jaar zag Donderdagmiddag te Amsterdam een exemplaar van de bekende nieuwe ver voermiddelen voor een deftig heerenhuis gereed staan. Belust, om een eindje mee te rijden, kruipt hij achter op de auto, half verborgen onder een groote kap. Eindelijk begint de tuf-tuf te brommen en als de reizigers gezeten zijn, zet de wagen zich in beweging. Wist vroeger de koetsier van een vige- lante nog van hier of daar eens stil houden, niet aldus de chauffeur. Integen deel, steeds sneller werd gereden, waardoor de ongenoode gast meer en meer iif een stofwolk verdwijnt, en eindelijk zelf wel een levende stofhoop gelijkt. In vliegende vaart ging het, en aan afspringen was geen denken meer. Eindelijk kwam er redding. Yoor den spooroverweg aan den Soesterweg moest de machine stoppen, daar de afsluit- boonien waren neergelaten. In een oogenblik is de stofhoop uit zyn schuil plaats, waar hij de wanhoop nabij was, gekropen en vraagt onder een stroom van tranen waar hij nu wel is, en hoe hij weer thuis moest komen. Na aan het bureau van politie een goede behandeling te hebben onder vonden, werd de knaap op den trein gezet, en te Amsterdam naar zijne ouders teruggebracht. A. D. De St.-Ct. no. 196 bevat de statuten van de Amersfoortsche schutterij-kader- vereen. „Broederschap," afd. van den Nederl. Schutterijkaderbond, thans ge naamd „Amersfoortsche schietvereeniging Broederschap" te Amersfoort. (Wijziging der Statuten.) De kantonrechter alhier veroordeelde H. W. wegens overtreding van art. 455" van het wetboek van strafrecht tot een geldboete van f 15 subs. 3 dagen hechtenis. Art. 455J luidt: Hij, die het vervoer door trek- of lastdieren doet plaats heb ben op eene noodeloos pijnlijke of kwellende wijze. In de zitting der arrondissements rechtbank van Utrecht van Donderdag 23 Augustus werd o.a. J. van E., 32 jaar, orgeldraaier, te Amersfoort, bekl. van mishandeling van R. v. N. aldaar; veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. Naar wij vernemen zal op 31 Aug. а.s. na afloop van het concert in Amicitia den leden gelegenheid tot dansen worden gegeven in de koniediezaal. De Amersfoortsche Muziekvereeniging, onder directie van den heer J. A. Jochems geeft Dinsdag 28 Augustus een concert op het terras van Amicitia. Het programma luidt als volgt: 1. Les Amazones, marsch Kessels. 2. OuvertureLa petite Duehcsse C. Faust. 3. Luna WalzerLichtenberg. 4. La Reconnaisance, fantaisie Werkman. 5. Ouverture Elvira Bonoodt. Venlosche Feestmarsch Lincho. 7. Theresen Walzer Riceius. 8. Fautaisie La Fille du Régi ment Lohmau 9. Finale. Bij de Donderdag op de landbouw tentoonstelling te Diepenveen gehouden wedstrijden behaalde in het nationaal concours voor het schoonste rijpaard, toebehoorende aan en gereden door een officier of heerrijder, den eersten prijs G. J. A. A. baron van Heemstra. In het nationaal spring-concous verwierf luit. R. Wilson den tweeden prijs. Een hoogst betreurenswaardig ongeval had gisterenmiddag in de Arnhemsche straat plaats. De reeds op jaren zijnde heer II. Regenboog ging, daar hij plannen tot verhuizen had, het perceel in de Arnhem sche straat boven het café van den heer te Kulve zien. Daar is hij vau de trappen gevallen met het noodlottig gevolg dat de dood bijna aanstonds intrad. Spoedig kwam er hulp van het politie bureau, waarheen het slachtoffer werd vervoerd, maar de pogingen ten einde de levensgeesten weder op te wekken, mochten niet baten, waarna het lijk per brancard naar de woning van den heer R. aan den Arnhemschcn weg werd over gebracht. V olgens opgave van den Minister van Oorlog zijn in het eerste halfjaar 1906 o.a. de volgende vereenigiugen ter bevorde ring van 's lands weerbaarheid opgericht en als rechtspersoon erkend: „Amers foortsche Vrijwilligerskorps" en de schiet vereeniging „Prins Hendrik", alhier. 1 Oct. a.s. hoopt de lieer J. W. van der Heul, hoofd der school, te Leusden, den dag te herdenken, waarop hij voor 40 jaren als openbaar onderwijzer in functie trad. Van 1 Oct. 1866 tot 1 Nov. 1871 was hij onderwijzer te Gouda en daarna respectievelijk hoofd der school te Ilamersveld en te Leusbroek, beide in de gemeente Leusden. Veertig lange jaren heeft hij uiet buitengewone ijver en nauwgezetheid zijn taak verricht. In zijn gemeente en bij autoriteiten is hij om zijn bekwaam heid als onderwijzer zeer gezien, wat de groote belangstelling bij zijn 25-jarige ambtsvervulling in 1896, bewezen heeft. Naar wij vernemen zal ook de naderende feestdag niet onopgemerkt voorbij gaan en worden van verschillende zijden maat regelen tot een waardige huldiging ge nomen. Een flinke salarisvcrhooging zou zeker wel een der treffendste blijken van waar deering zijn. Gisterenmorgen is alhier op de groen temarkt van zijn vader, die aldaar met boonen stond weggcloopen een 10-jarige knaap genaamd Dirk den Oude, gekleed met zwarte jas en broek en pet met rechtstaande klep. Niettegenstaande óveral is gezocht is de knaap tot heden nog niet weder te ruggevonden. Oud-Bisschoppelijke Cleresie. In het vriendelijke, versierde kerkje aan de Brouwersgracht te Amsterdam, is Woensdag de wijding van dr. J. J. van Thiel, den verkozen bisschop der oud-bisschoppelijke cleresie van Haarlem op plechtige wijze geschied. De wijdende aartsbisschop, mgr. Geel, van Utrecht, verschijnt inet het bisschop pelijk gewaad gekleed vóór het hoofd altaar eu begint de plechtigheid met een stil gebed, waarna hij zich nederzet, terwijl diaken eu sub-diaken zich ter weerszijden van hem plaatsen. Inmiddels heeft de verkozen bisschop, door de assistenten, de heeren Spit, Bisschop van Deventer, en Demnel, van de Duitsche oud-Katholieken, geleid, zich naar een zij-altaar begeven, alwaar hij een stil gebed spreekt, zich met de koorkap kleedt en dan naar de wijdende geleid wordt. En als zij gezeten zijn, vraagt de wijdende bisschop naar een bewijs van wettige verkiezing, hetwelk daarop door den bisschoppelijken notaris staande en in het Nederlandsch wordt voorgelezen. Hierna wendt de wijdende zich tot den gekozene en volgt een onderzoek, dat ontleend is aan het Pontificale Romanum, waarbij alleen zijn weg gelaten de vragen, die betrekking hebben op het primaatschap van den Paus van Rome, voor zoover de jurisdictie daarin begrepen is. Na dit onderzoek staat de wijdende bisschop op, daalt tot den voet van het altaar af en reikt den hom tegemoet komenden verkozene de band. Dan spreken allen de voorbereidende gebe den van de mis en leest de wijdende de mis van den dag toi het evangelie. De verkozen bisschop heeft zich nu naar zijn altaar begeven, legt de koor kap af, trekt het misgewaad aan en ontvangt het borstkruis, om dezelfde mis te lezen, waarna hij weer naar het hoofdaltaar geleid wordt. Dan houdt de wijdende (tenzij hij dit doet na afloop der wijding) een toespraak. Wanneer daarop allen geknield zijn, wordt de litanie gebeden, beurtelings door den wijdende en de gemeente Daarbij richt de wijdende zich met zijn staf op en strekt hij de rechterhand ovei den verkozene uit. Vervolgens wordt dezen het geopend evangelieboek op hals en schouders ge legd, tot liet hem in de handen wordt gegeven, en leggen wijderen assistenten den verkozene de handen op het hoofd, steeds onder het uitspreken van luide gebeden. En als allen weder zijn neder- geknield, heft de wijdende bisschop een lofzang aan en zalft de kruin van den geknielde met olie (chrisma). Dan reinigt de wijder zijn duim met kruim van brood en gaat voort mot des Heeren zegeu over den gewijde af te smeeken. Het koor zingt nu psalm 132, terwijl de zalving der handen onder het uit spieken van een gebed volgt. Achter eenvolgens worden den verkozene de gezegende staf, de ring en het evan gelieboek aangereikt, telkens onder het uitspreken van gebeden, eu wordt hem den vrede gewenscht. De gewijde keert daarop naar zijn altaar terug, reinigt de handen en leest de geloofsbelijdenis met den wijder, be reidt de gebruikelijke gaven toe en leest de mis. De wijder deelt de geconsa creerde hostie eu w ijn met den verkozene, terwijl de assisteerende geestelijken eu de geloovigen de communie ontvangen. Daarna volgt onder gebed het zetten van den mijter op het hoofd van den nieuwen bisschop en neemt deze den staf en heft een lofzang aan om ver volgens de gemeente te zegenen. Ten laatste begeven de geestelijken, de verkozene het laatst, zich naar de sacristie, alwaar het protocol der wijding in twee exemplaren (voor den wijder en den gewijde) onderleekend wordt. Talrijke oud-Katholieken en ook vele belangstellenden woonden de plechtig heid bij. (N. v. d. D.) 382e Staatsloterij. Derde klasse. Trekking van 22 en 23 Augustus 1906. (600 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. li. O. Leinweber te Amersfoort (Bree- destraat 22) zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijzen vau f 45. 2716 3350 3361 3367 4S40 9865 10302 10317 10382 14478 14489 14494 14498 16095 16508 16529 16530 16538 17989 18615 18623 en 18634. Te zamen 22 prijzen. De vierde klasse trekt van 36 Sept. 1906. Burgerlijke Stand. van 22 tot en met 26 Augustus. GEBOREN: Carolina Theodora, d. v. Lambertus Theodorus van de Weein en Johanna Geertruida Boerssen. Albertus, z. v. Philippus Kraak en Alijda Rommers. Hendrikus Leen- dert Wilhelmus, z. v. Jan van Iiossuni en Hendrika Augerieta van Meeteren. Arie Cornells, z. v. Arie Kuil en Marie Veer. Cornelia, d. v. Aalbert van Deventer en Teuutje Cornelia Achterkamp. Grietje Petronella, d. v. Jacobus Winterswijk en Clasina van 't Wel. Gerarda Theodora, d. v. Jan Hendriksen en Maria Adriana Rijkje van der Ililst. ONDERTROUWDGerrit vanlloeijcn er. Maria Francisca Willemse. An- thonie van Straten en Annetje Wind- houwer. Hendrikus Cornelis Welling en Maria Nowees. GETROUWD: Jan Hendrik in't Veld Bij acte voor den onder- geteekendo 18 Augustus 1906 verleden, hebben de heeren HENDRIK JAN WOLTEli, fabrikant en ALBERT DROS, ingenieur, beiden te Amersfoort, een Vennootschap aangegaan onder de firma WOLTER DROS, met zetel te Amersfoort, ten doel hebbende het adviseeren omtrent en het leveren en uitvoeren van installation voor verwarming, ventilatie, bad-, droog- eu stookinrichtingen en wat verder in den meest uitgebieiden zin tot het ge bied der warmtetechniek behoort. Zulks voor jaren en 6 inaamleu aangevangen 1 Juli dezes jaars en eindigende 31 Meeeiuber 1911, maar stilzwijgend doorloopeude tot31 December van eenig jaar waarin vóór 1 Juli door ecu der vennooten schriftelijke of legale opzegging is gedaan. Beide vennooten hebben gelijke rechten met betrekking tot beheer en het tookenen voor de vennootschap wat met do firma naam geschiedt. Evenwel wordt de toestemming eu medewerking van beide vennooten ver- eischt: le. Wanneer het geldt aankoop van goederen, machincriën en werktuigen ecu bedrag vau f 500 te boven gaande. 2e. Voor aankoop en herstel van en aanbouw aan onroerende goederen. 3e. Voor het aangaan van overeen komsten waardoor de vennootschap langer dan een jaar verbonden is. 4e. Voor het aangaan van contracten of overeenkomsten (andere dan die sub 1 bedoeld) welker onderwerp een bedrag van f 1000 te boven gaat. Voor het opnem n van tijdelijke credieten, het aanvangen van zich partij stellen in of zich verdedigen tegen procedures, het aangaan van dadingen, voorzoovcr in deze gevallen het object een som of waarde van f 500 of meer vertegenwoordigt en tot het aangaan van geldleeningen of borgtochten, het ver krijgen, vervreemden, vorhypothekeeren, met erfdienstbaarheden belasten en in bruikleen geven van onroerende goederen wordt steeds toestemming, medewerking en handteekening van beide vennooten vereischt. (.augcsti-iiat 34. Limonadesiropen. per fl. f 0.40 Mciwijn-0.40 Bessenwijn (rood on wit)- 0.35 Jams per flacon f 0.30 en - 0.40 Vruchten au jus per flacon -0.75 blik - 0.60 Nieuwe Bessensap per fl. - 0.22 per '/a n -0.12 Frambozensap. per - 0.40 per -0.21 Aiuersfiiortsclic Koppeltjes. - Aanbevelend, Telephoon No. 104. Wij vragen personen van beide geslachten om op onze eenvoudige en snelwerkende breimachine te werken. Gemakkelijk werk aan huls het geheele jaar door zoneter ondervinding. CV» afstand doet niets ter zake, wij koopen uw werk. Gouden Med. Exp. Parijs Febr. 1905. Schrijf aan de Maatschappij „LA RUCHE", Geldcrschekade 8, Rotterdam. Oudste tirma in Nederland en België. De rechtbank te Termonde heeft bij vonnis van 29 Maart j.l. beslist, dat de brel- nachiae „La Ruche" in alle opzichten aan elke elsch voldoet, dat daarop Iedere maat *an worden gebreid en dat hetgeen de firma In hare brochure beweert, volkomen met ie waarheid strookt. Vele Hollandsche getuigschriften ter Inzage, bekroond Gouden Medaille International** Tentoonstelling te Antwerpen f9 Mei 1^03»

De Eemlander | 1906 | | pagina 3