No. 70. Zaterdag 1 September 1906. 3e Jaargang. Wees U Zelf! Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". Een leugen van den Paus. FEUILLETON. Dolende Ridder. DE EEMLANDER. Verschijnt Wöensdags en Zaterdags. Rnrean Hendrik van Viandenstraat 28. Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 l'rijs der advertentiën Van 1 tot 5 regels0.40 voor iederen regel meer0.08 (Bij abonnement aanmerkelijke korting.) Do lang verwachte encycliek van paus Pius X over de Fransche scheidingswet is verschenen en zooals te verwachten was is geheel de clericale pers opge togen over het koninklijk woord". Ook in ons land is men in katholieke kringen natuurlijk niet achterwege ge bleven om den paus om zijn vurig ver langde woorden te bewierooken. De Tijd en de Morgenpost hadden vorige week zelfs een prentje dat Com bes en Briand naar Canossa liet gaan, om toch maar duidelijk te laten zien, dat tegen de Roomsche kerk toch maar niemand opkan. Van eenzelfde te vroeg gekraaide victorie als dat prentje, getuigt ook een artikel in De Eembode van j.l. Zaterdag, dat onder het hoofd „Een roemrijke gebeurtenis" juicht over 's pausen encycliek. „Het historieboek der H. Kerk", zoo luidt de aanhef daarvan, „is weder met een roemvolle gebeurtenis verrijkt. Z. H. Paus Pius X heeft op de vijanden van Christus en Zijne Kerk een nieuwen triomf behaald". Na deze bescheiden inleiding wordt nog eens flink op die vijanden der H. Kerk gehakt en dan luidt het verder: „In hun verwaandheid rekenden zij „echter niet op eene macht, die al hun „verwachtingen met een enkel woord „vernietigen zou. In hun verblindheid „meenden zij, dat de jammerlijke toe stand der Katholieken in Frankrijk in „zekeren zin ook den H. Stoel met „machteloosheid sloeg. Maar hun be rekening heeft gefaald, en moest falen. „De zoozeer door hen gehoonde, ge- „smade en geminachte Paus Pius X „heeft gesproken, zijn vonnis over het „werk der Fransche vrijmetselarij is „verpletterend; en hooger beroep is „uitgesloten. Wij zijn allen mi* of meer echo's; cn u'y herhalen ondanks onszelven de deug den, de gebreken en het karakter van hen, met ivie xvij leven. Uit het Engelsch van EDNA LYALL. 67.) Het deed hem echter genoegen toen men hem beval iets te doen en hij spoedde zich weg om 't bevel over te brengen, en later viel 't scherm, die de groep tooneelspelers voor de oogen van 't publiek verborg. Mr. Britton, die men had binnengelaten, zag juist dat Carlo in de foyer werd gedragen en volgde hem daarin. Hij had zooveel gehoord van de ijverzucht en de twist onder acteurs, en zich zoo'n laag denkbeeld van hen gevormd, dat hij verwonderd was door de werkelijke sympathie, die door elk der aanwezigen werd ge toond. „Hg is al lang ziek," zeide de oude „Niet enkel de Fransche Katholieken, „maar ook die van de geheele wereld „wachtten in spanning de Pauselijke „uitspraak. Niet alsof men er aan twij felde, dat de wet op de Scheiding van „Kerk en Staat opnieuw met een ver pletterend vonnis zou geslagen worden, „maar men verlangde er naar wijl het „woord des Pausen wederom getuigen „zou van de grootheid en macht van „onze Moeder de H. Kerk. „Dat verlangen is eindolijk vervuld. „De Paus heeft gesproken en zijn „koninklijk woord heeft andermaal de „wereld met verbazing maar ook met „hoogen eerbied en bewondering ver- „vuld." Men weet bij het lezen van zoo iets hensch niet, waar zich over te verbazen, of over de verwaten hoogheidswaanzin, bi over de stupide onnoozelheid van den schrijver. Stel je voor. Het na jaren langen strijd volbrachte werk in Frankrijk is zoo maar in eens vernietigd door een encycliek, die de Fransche regeering heel eenvoudig aan haar laars lapt ,'t Is gewoonweg om van te gieren. Maar - dat zou er nog mee door- kunnen, men kan aannemen, dat de menschen dat werkelijk gelooven. Het hinkende paard komt echter achteraan en dat moet alles behalve pleizierig zijn voor de clericale pers. Wat toch is het geval? Do paus heeft eenvoudig gelogen. In 1870 decreteerde het Vatikaansche Concilie de onfeilbaarheid van den paus, er. nu is de paus op een leugen betrapt. Pius X doet het n.l. in zijn encycliek voorkomen, alsof de Fransche bisschop pen bijna eenstemmig geadviseerd hebben geen vereenigingen voor den eeredienst op te richten. En nu komen twee gematigde bladen, de Temps cn de Siècle, die de scheidingswet hebben afgekeurd en dus moeilijk van heftig anti-clericalisme kunnen beschuldigd wor den, vertellen, of liever met de stukken bewijzen, dat de paus gejokt heeft. Bauer, „maar hij was te flink om toe te geven. Arme jongen! Die beesten hadden moeten bemerken, hoe 't met hem ge steld was." „Zij dachten meer aan hunne teleur stelling, dan aan 't gevoel van den zanger," zeide Tannini, met zijn Yan kee uitspraak. „Och, zoo gaat 't in de wereld." „Zijt gij de dokter, sir?" vroeg Dominica Borelli, Mr. Britton bemer kend. „Neen, ik ben een vriend van Signor Donati." antwoordde hij, verheugd dat zij het woord tot hem richtte, want hij had de bedaarde, echt vrouwelijke wijze opgemerkt, waarmee zij Sardoni en Merlino hielp om Carlo weer bij te brengen. „Wil ik een doktor gaan halen?" „Mij dunkt, 't was 't beste," begon ze. „Maar wacht, hij komt tot zichzelf, wellicht vindt hij het niet noodig en zou 't niet wenschen." 't Is voor iedereen iets nieuws, Valen tino op te passen," zeide de oude Bauer. De rollen zijn nu eens omge keerd." „Ja", zeide Mademoiselle Duroc, „hij was de factotum van den troep cn van de opera. Maar kijk, hij herleeft." En nu zag Mr. Britton een merk waardige, wellicht niet geheel onnatuur- Einde Mei, verhaalt de Tempsver gaderden de bisschoppen over de kwestie. De eerste dag eindigde met een ver warde en scherpe diskussie over de vraag of de bisschoppen den paus al of niet zouden aanraden, een proef te nemen met de vereenigingen voor de eerendienst. Den tweeden dag wa6 een der eerste sprekers do aartsbisschop van Albi. Hij deed zijn best om aan te toonen hoe gemakkelijk het zou zijn de vereenigingen voor den eeredienst zoo in te richten dat zij geheel in overeenstemming zouden zijn met de cischen der katholieke tucht. Men had maar in de statuten te bepalen, dat alle leden der vereenigingen zich onderwerpen aan het gezag van den paus en van den bisschop. In dien geest sprak nog een andere hooge geestelijke. De aartsbisschop van Besanfon had zelfs reeds ontwerp-statuten voor zulke vereenigingen gemaakt en in een kommissie waren die reeds goedgekeurd ook. Hij verdedigde de noodzakelijkheid dier vereenigingen en zeide, dat zelfs de onverzoenlijke katholieken zich daar van rekenschap begonnen te geven. De vergadering nam die ontwerp statuten in behandeling. Zij werden aangevallen en verdedigd's avonds werd gestemd over de vraag, of de vereeni gingen nuttig en noodig waren: van de 74 uitgebrachte stemmen luidden 26 tegen en 48 voor. Later werden de ontworpen statuten goedgekeurd. Dat moet op het Yatikaan alles be halve meegevallen zijn, want alles stelde de paus in 't werk om de Fransche bisschoppen tegen de republiek op te zetten. Niettegenstaande do genomen beslissing wil de paus het doen voorkomen alsof de Fransche bisschoppen het met hem eens zijn en tracht hij dus het Fransche volk doodgewoon om den tuin te leiden. Nu het geheim van den bisschoppenvergade ring is uitgelekt, zal het „koninklijk lijke verandering over Merlino komen Zoolang zijn schoonbroeder buiten ken nis was geweest was hij de zorgzaamste man ter wereld geweest, doch op 't oogenblik dat deze bijkwam, en hij zijn angst voelde verminderen, herinnerde hij zich, dat hij zich als impressario in een moeielijken toestand bevond. Carlo opende de oogen, staarde eenige oogenblikken om zich heen en sloot ze weer, terwijl hij zich droomerig afvroeg waar hij zich toch bevond. HijhoordeMer- lino vloeken en Tannini Bauer en Marioni allen dooreen praten. „Santa Diavolo!" riep Merlino, „Werd ooit een impressario slechter behandeld? Daar hebben we nu de volste zaal, die wij sinds maanden hebben gehad en wat kan ik anders doen dan 't entreegeld terug geven. We kunnen niet doorgaan zonder Figaro!" „Als Donati u vanmorgen had gezegd, dat hij ziek was, zoudt ge tijd hebben gehad om Comerio te telegrafeeren, die zonder twijfel u wel in zulk geval had willen helpen," zeide Gomez, die binnen geslopon was. Mr. Britton staarde hem scherp aan, dadelijk het gelaat herkennend, hoewel hij nu weer in 't costuum van Fiorello was. Hij begreep dadelijk, dat die man geen vriend van Carlo was en vroeg zich af, wat die man wel in 't telegraaf kantoor was gaan doen. woord(!)" wol niet „andermaal de wereld met verbazing, maar ook met hoogen eerbied en bewondering," vervullen. In tegendeel paus Pius X staat als een leugenaar voor de heole wereld. Dat is niet frisch. Pius IX dreef het dogma der pause lijke onfeilbaarheid door, zijn opvolger Pius X doet de wereld zien dat een paus tenslotte toch ook maar een mcnsch is met menschelijke zwakheden en ge breken. De opwinding der katholieke pers in Frankrijk, die blijkbaar tuk is op een burgeroorlog, waarin ze hoopt het ver loren gezag te herwinning, wordt dooi de nuchtere feiten wel in een beetje belachelijk daglicht gesteld. En volkomen verklaarbaar achten wc het, dat, waar sommige Fransche katholieke drijvers met alle geweld martelaartje willen spelen, ook van de overzijde niet malsch wordt aangepakt Zoo bespreekt Jaurès in de Rtimanib de onthullingen van de bisschoppenver gadering aan welke bespreking we tot slot het volgende ontleeaen Op heeterdand, zet hij boven zijn artikel. De paus is op een boevenstuk betrapt. Hij had aan de wereld ver klaard, dat hij een beslissing nam over eenkomstig de eenstemmige meening dei- bisschoppen. Nu blijkt het, dat de bisschoppen den raad hadden gegeven vereenigingen voor den eeredienst op te richten, en dat zij de wet cn het belang van de kerk meenden te kuuncn verzoenen op den grondslag van een ontwerp-reglement. Juist het tegenovergestelde van het- gceu de paus zegt. De bisschoppen meeneu dat de wet toegepast kan wor den; de paus alleen verzet er zich tegen. Pius X heeft begrepen, hoe gevaarlijk zijn houding was en hoe men daar in Frankrijk over zou denkeu. Om den kwaden indruk te verzachten heeft hij durven beweren, dat hij handelde 1) Zie N. li. Ct. van 29 Aug-. Eerste Blad B. „Accidente! Waarom deedt ge dat niet?" „Ge kondt Comerio nu nog seinen, om hem morgen te hebben," stelde Gomez voor. „Hij kan zich te Quccn- bury bij ons voegen." „In geen geval," viel Carlo in, zich aan Sardoni's arm optrekkend. „Geef morgen, Fra Diavolo, dat geeft mij een dag rust en ga snel aan de toehoorders zeggen, dat ik ongesteld ben, maar, daar de opera zonder de hoofdrol niet kan doorgaan, zal ik mijn best doen als zij 't goed vinden. Er lag zoo'n kracht in zijn steln, dat iedereen verwonderd was. Merlino haastte zich met een verlicht hart weg en hoe wel de anderen er sterk aan twijfelden of hij die zware rol zou kunnen vervul len, wilde zij toch de partij van Gomez niet kiezen. „Ik zag nooit te voren iemand, die zoo bang was om zijn plaats op te geven," zeide de Spanjaard hatelijk. „Wat mij betreft, ik noem 't zuivere koppigheid en bedrog om iets op je te nemen wat men onmogelijk kan vervullen." „Ik denk, dat ge u dat niet zoo erg aantrekt, mijn vriend," zeide Tannini droogjes. „Uw rol voor vanavond is voorbij, 't Is 't beste dat ge heengaat. Als wij, die met Donati moeten spelen er genoe gen mee nemen, waarom zoudt gij dan grommen?" volgens den wil van de bisschoppen. Dat is een leugen. Hij heeft op hun onderworpenheid en hun zwijgzaamheid gerekend. Ondanks alles is de waarheid losgebroken. Jaurès gewaagt even van de pogingen der streng katholieke bladen om de tegenspraak te bemantelen. Maar daar zal niemand inloopen. De tegenstelling is volkomen. Wat hot Vatikaan nog aan gezag had, zal mot dit avontuur te gronde gaan. En de bisschoppen, hoezeer is hun zedelijk gezag aangetast! De paus heeft met hen gespeeld. Hij heeft hen dub bel vernederd. Eerst heeft hij hun meening gevraagd mot het vooruit op gevatte plan zicli aan den raad van den dweper Merry del Val te houden en daarna heeft hij zich achter hun be weerde uitspraak verscholen. De bis schoppen hebben toegestemd, ja zij hebben meegewerkt tot bun eigen vernedering. Jaurès verwijt den Fransehen bisschop pen, dat geen van hen verzet heeft aangetcekend tegen het misbruik, dat do paus van hun advies heeft gemaakt, tegen de huichelachtige streek, zich op hen te beroepen voor een politiek die zij zelf bestreden hebben. Ik weet wel, zegt Jaurès, dat de priesters gehouden zijn aan do katholieke tucht, dat zij gehoorzaamheid tégenover den Heiligen Stoel in acht moeten nemen. Maar zij hadden kunnen ge hoorzamen zonder medeplichtig te worden aan de leugen, die hen ver nedert en belachelijk maakt. Zij had don kunnen zeggen: I)e paus denkt anders dan wij, maar als trouwe zonen van de Kerk onderwerpen wij ons aan de uitspraak van den paus. Dan hadden zij hun waardigheid opgehouden. Maar na de encycliek schijnen zij te heulen met den paus om het land te bedriegen. Zij willen het land nu ook wijsmaken, dat de paus een beslissing heeft genomen overeenkomstig hun raad. Gomez keerde zich af, een verwen- sching mompelend, en Carlo keerde zich mot een dankbare blik tot den Ameri kaan. „Ik zal mijn best doen u niet in de war te brengen, cn ik zal blij zijn om Morlino's wille, als gij en de toehoor ders 't met zoo'n slechte Figaro wilt doen. Kom Jack, wilt ge mee naar mijn kamer gaan?" Toen Mr. Britton ziende en een hartelijke handdruk ontvangend, zeide hij: „Hoe vriendelijk van u om naar hier te komen! Ik wist niet, dat gij er waart, ik was zoo beschaamd dat lied zoo ellendig te hebben gezon gen." Mr. Britton had geen spijt, dat hij de foyer kon verlaten en met Carlo en Sardoni naar één van de kleine kleed kamers kon gaan. Er waren niet veel stoelen en Carlo viel zonder plichtpleging in die, welke 't dichtst bij 't vuur stond niet in staat langer zijn pijn te ver bloemen. „Ge moest nu niet zingen," zeide Mr. Britton. „liet zal mijn stem geen kwaad doen als mijn adem het maar uithoudt," ant woordde hij. „En de pijn is niet voort durend, alleen nu en dan zoo'n scherpe steek in mijn zijde." „Mijn beste vriend, 't was dwaasheid van je om op te treden," zeide Sardoni. „Ge moet 't opgeven en Comcrio's terug keer toestaan, er is geen helpen aan.

De Eemlander | 1906 | | pagina 1