Stadsnieuws. Raadsverslag. Voorbeeld vau de koffie. Weil weet, dat helaas ook de koffiecultuur in de kolonie door een ernstige ziekte geteisterd wordt. Zij schijnt echter alleen de Liberia koffie aan te tasten, de Arabische koffie bleef er tot dusver vrij vau. Proeven worden nu genomen niet een nieuwe, sterke kofficsoort (Coffea robusta) om te zien of ook deze iinmun is voor de ziekte terwijl welgeslaagde proeven zijn geno men tnet het enten van Liberia op Ara bische koffie. In den Cultuurtuin zijn aanplantingen van verscheidene koffie- variüteiten. Ook worden proeven genomen met den aanplant van hier niet inheemsche, doch zeer nuttige gewassen, als zwarte peper, notemuskaat, kaneel, coca, uien enz., allemaal artikelen waarvan de cultuur vooral voor den kleinen land bouwer van belang kan worden. De eerste uien aanplantingen vielen niet overal even gelukkig uit, evenmin als bijv. de eerste proeven hier genomen met de aanplantingen van betere soorten tnaïs Dat is tegenslag die in den beginne onvermijdelijk is (zeer verklaarbaar trouwens ook) en die door volharding te overwinnen is. De proeven genomen met den aan plant van tabak en katoen, leidden er niet toe, die cultures, waarbij men zeer afhankelijk is van het seizoen, hier vooralsnog aan te moedigen. Wel wordt de cultuur van Surinaamsche koffie (Coffea arabica) en die van rijst voor den kleinen landbouw aanbevolen. Even zoo is met de cultuur van pinda of grondnoten hier winst te behalen. Een pinda-aanplant van l'/i akker op pl. Sorgvlict, leverde in ééu oogst een netto winst van f 70 op. Door eenige Javauen wordt thans de pinda-cultuur beproefd' op de vestigingplaats Lclydorp. In den Cultuurtuin worden op dit oogenblik niet minder dan vier soorten aangeplant. De Cultuurtuin maakt zich ook zeer nuttig door het leveren van zaden en planten, liet laatste jaar (gerekend van Juli tot Juli) werd daaruit oen opbrengst verkregen van f 5255.52, waaronder een aanzienlijk bedrag van zaden of jonge planten van Sisal door den Cultuurtuin aan de onderneming Gelderland en aan het eiland Curasao geleverd. Zonder het voorttelings-materiaal uit den Cultuurtuin, zou de onderneming Gelderland op een gegeven oogenblik verplicht zijn geweest den aanplant te staken. Door genoemde onderneming werden ook eenige duizenden Sisal bladeren, afkomstig van den Cultuur tuin verwerkt en de verkregen vezel opgezonden naar Londen. De qualiteit werd zeer goed beoordeeld en per ton 39 pond steil, of f 468 betaald. Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Dinsdag 25 Sep tember 1906 des nam l1/.. uur. De Voorzitter Jhr. J. NV. A. Barch- man Wuytiers opent ten kwart voor 2 de vergadering, die werd bijgewoond door 13 van de 17 leden. Afwezig waren met kennisgeving de hoeren Tromp van Holst, van Beek en vgn Kalken, terwijl verder afwezig was de heer van Esveld. De notulen van de vergadering van 28 Aug. j.l, die ter visie hadden ge legen, werden vastgesteld, zooals zij dooi den Gem. Secretaris Mr. Dr. J. G. Stcnfert Kroese waren ontworpen. Ingekomen waren de navolgende stukken: open met de zaak voor den dag komt," zeide Mr. Britton, „doch mij dunkt dat de verantwoordelijkheid op mijn broeder rust. Als hij Francesca hierheen wil zenden, behoeft gij u niet te bekom meren over wat hij wenscht. Ik denk, dat het in allen geval aan tl beiden cenigeu troost geeft elkaar als gewone menschen in 't bijzijn tan anderen te ontmoeten en ik raad u aan zooveel mogelijk gebruik te maken van de weinige toenadering van mijn broeder. Gebruik 't goede dat God u zendt. Gij kunt dat zeker met een gerust geweten doen." „Dank u," zeide Carlo dankbaar. Het geeft mij veel hulp, dat ik er met u eens over kan praten. Ik geloof dat ik blijven mag." De week van ongeduldig wachten, die uu volgde was de gelukkigste, die hij beleefd had, sinds 't plotselinge afbreken van zijne verloving. Hij liep rond met een vuur in zijn oogen, dat Kate hoe langer hoe meer teruggetrok ken maakte, zijn stap was niet langer de stap van een zieke, zijn stem werd dagelijks sterker, hij gevoelde zich in overeenstemming met het heerlijke lente weer, want alle zorgen waren van zijn geest weggevaagd, hij gevoelde dat bij zich een poosje geleden vroegtijdig oud had gevoeld en 't kwam hem uu voor dat hij belachelijk doch heerlijk jong was. Ie. Van Gcd. Staten de goedkeuring van het raadsbesluit tot vaststelling van het le aanvullingskohier der plaatselijke belasting. Aangenomen voor kennisge ving. 2e. Idem de goedkeuring van het raadsbesluit tot vaststelling van het uitbreidingsplan der gemeente. Aange nomen voor kennisgeving. 3e. Idem de goedkeuring van het raadsbesluit tot onderhandsche verhuring vau twee wonin gen aan de Kampei-binnenpoort. Aange nomen voor kennisgeving. 4e. Idem de goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging der begrooting dienst'06. Aan genomen voor kennisgeving. 5e. Idem de goedkeuring van het raadsbesluit tot nadere vaststelling der jaarwedde van de onderwijzeres A. C. Koensz. Aange nomen voor kennisgeving. 6e. Missive van B. en NV. mcdedeelende, dat het onderwijs in Duitsch aan de Herhalings school voor den cursus 1906 07 is op gedragen aan Mej. II. C van Eijk van N'oorthuysen. Aangenomen voor kennis geving. 7e Missive van regenten van het St. Pieter- en Bloklands-Gastluiis om ruiling van grond met de gemeente. Naar B. en NV. om prae-advies. 8e. Nerzoek van de muziekvereeniging „Har monie" om een subsidie van f 100. Naar B. en NV. om -prae-advies. 9e. Mededeeling van den heer G. D. Ebell, houdende dankbetuiging voor de onder vonden goedheid en welwillendheid tijdens de langdurige ziekte vau de thans over leden onderwijzeres M. C. van Olden. Aangenomen voor kennisgeving. 10e. Dankbetuiging van de onderwijzeres J. M. de Bruyn voor de haar verleende rijstelling van het geven van handwerk- ond.rwijs. 11e. Dankbetuiging van de onderwijzeres M. J. Boukamp voor de verlenging van haar verlof. Aange nomen voor kennisgeving.12e. Adres van den keurmeester van visch L. Kames om verhooging van Jaarwedde. Naar B. en NV. 0111 prae-advies. 13e. Adres van de nationale Christen geheelont- houdersvereeniging, het „Kruisverbond", de Maria-vereeniging en den „Volksbond" oin een subsidie van f 300.Naar B. en NV. om prae-advies. 14e. Mede deeling van het hoofd der openbare school 3e soort Beekstraat om een ziekte verlof van 2 maanden voor de onderwijzeres II. A. G. Frans, welke over legt eene geneeskundige verklaring van arts Jorissen. Na spoedei8chend te zijn verklaard, wordt z. d. en z. h. st. aldus besloten en tevens machtiging verleend om in de tijdelijke vacature te voorzien. NVaarna de agenda aan de beurt van behandeling komt. 1. Benoeming van tijdelijke leeraren aan de Burger Avondschool. De Ileercn F. Faber, A. A. Verburg, E. H. Buytenhuys en C. vau Ouwerkerk worden allen met algemeene stemmen benoemd resp in Natuurkunde, NViskunde, Ned. taal en Lijnteekeneu. De Voorzitter deelt mede, dat B. en NV. de voordracht tot benoeming vau den heer H. Moojen Jr., in hand- teekenen terugnemen van de agenda, daar de heer A. P. II. J. van NVcezel Errens hiermede belast is. De h e e r R o 1 a ii d u s II a g e d o o r n wenscht medetedeeleu, waarom de com missie van toezicht aldus voordroeg. Haar was, toen de voordracht werd in gediend, nog niet bekend of verschillende klassen gesplitst zouden moeten worden, waarna het aantal lesuren voor dei: heer Van NVeezcl Errens te groot zou worden. De Voorzitter dankt den heer Rolandus Hagedoorn voorzijne toelichting. 2. Beiioomig- van eeno onderwijzeres en een onderwijzer aan de Openbare Jongens school (le soort). Terwijl hij de dagen, ja zelfs de uren telde, doorleefde hij den tijd, die hem van Francesca's komst scheidde en eindelijk kwaui de dag waarop zij verwacht werd. Maar tot zijn verwondering ver anderde de verwachting in kwelling, hij kon alleen blijven zitten staren op de klok of uit liet raam en hij gevoelde zich niet gelukkig. Eindelijk was 't oogenblik daar, hij hoorde de wielen ratelen, de kinderen snel uit de school kamer wegloopeu en Clare stak oven 't hoofd in de kamer en zeide: „Ze is zoo juist aangekomen maar kom niet in de gang Carlo, want 't is een koude wind vandaag." Hij antwoordde iets en vond het heerlijk dat Clare bij het heengaan om hare oude leerling te begroeten, de deur open liet. Goede hemel! Hoe zou hij haar als een gewone kennis kunnen begroeten? Zijn adem stokte, zijn hart bonsde, hij beefde over 't geheele lichaam, en toch luisterde hij naar alles met een onuitsprekelijk verlangen. Ja. ja, dat was hare stem, die boven "t leven en de dokter uitklonk. „Hoe gaat het er mee, lieve Clare?" zeide ze en toen weer na een pauze, „Een prachtige reis, dank u. NVel Flo, wat zijt ge groot geworden!" De stern klonk naderbij, de inspanning werd verschrikkelijk. Hij bprong op en zag toen ook voor 't eerst zijn geliefde terug, zooals zij door den gang aankwam Voor onderwijzeres worden voorge dragen de dames Eykclboom, Kerkkainp en Wellan. Met algemeene stemmen werd mej. M. B. Eykclboom van hier benoemd. Bij de benoeming van een onderwijzer aan dezelfde school, deelt de Voorzitter mede, dat deze voordracht door B. en NV. wordt teruggenomen, daar de heer Van Heesch benoemd is iu gelijke be trekking te Arnhem en daardoor zijne sollicitatie naar hier intrekt en de lieer Rolf zich niet geneeskundig heeft laten onderzoeken en dus niet in aanmerking kan komen. B. en NV. zullen eene andere oproeping doen. 3. Benoeming van drie onderwijzeressen aan de Openbare Meisjesschool (le soort). Voor de le vacature waren voorge dragen: de dames Van Hilten, De NVaard en Jongedijk. Mej. M. C. van Hilten alhier, werd benoemd met 12 stemmen tegen 1 op Mej. E. NV. de NVaard te Dalen. Voor de 2e vacature waren voorge dragen de dames Daamcn, De NVaard en Van Meer. Mej. J. NV. E. Daamen te Maartens dijk werd benoemd met algemeene stemmen. Voor de 3e vacature waren voorge dragen de dames Do NVaard, Poortman en Van Meer. Mej. E. NV. de NVaard te Dalen werd benoemd met 12 stemmen tegen 1 op Mej. J. A. Poortman te Rotterdam. 4. Benoeming van een onderwijzer aan de Openbare Lagere School (3e soort) aan de Beekstraat. Voorgedragen waren de hoeren Boer man, Hazendonk cd Krom. Benoemd werd met algemeene stem men de heer A. NV. Boersman te Epe. 5. Benoeming van twee onderwijzers aan de Openbare Lagere School (3e soort) aan de Puntcnburgorlaan. Voorgedragen waren voor de le vacature de heeren Hazendonk, Krom en Ansink. Met algemeene stemmen werd de heer N. Hazendonk te Gameren be noemd. Voor de 2e vacature waren voorge dragen de heeren Krom, Ansink en Van Sloten. De heer J. W. Krom te Epe werd benoemd met 12 stemmen tegen 1 op den heer I. J. Ansink te Neer-Lang broek. 6 Voorstel van Bargomeester en Wethou ders tot splitsing van de (1de klasse aan de Openbare Jongensschool (le soort). De heer Jorissen wenscht aan B. en NV. te vragen, waarom het advies der commissie van toezicht niet inge nomen is. Deze zaak is toch ernstig genoeg om de meening te hooien. NVeth. Cc losse zegt, dat het voor stel zoo eenvoudig is, dat B. en NV. het niet noodig vonden de commissie daarmede lastig te vallen. De heer Jorissen meeut te mogen verschillen van mecniug. Het verschil iu leerlingen eeuer klasse tusschen de andere scholen wil er bij mij nog maar niet in. De zaak is niet zoo eenvoudig als weth. Celosse haar voorstelt. NVet li. Celosse antwoordt hierop, dat de jongens der school le soort eene geheele andere bestemming hebben dan die der 2e en 3e soort. De splitsing is hier noodzakelijk, er zijn nog nooit zooveel leerlingen geweest. De heer Jorissen heeft gespro ken over goed onderwijs, maar vindt de meening van B. en NV. wel wat eng opgevat. NVeth. Celosse merkt nog op dat het schoone licht gekleurde gelaat en de tengere gestalte, wier helder grijze oogen hem zoo verlangend en toch bedeesd zochten. Ilij trad snel vooruit om haar te begroeten, niet in staat om te gevoelen, door overmatig gevoel, verbluft en bcduisd door hare aankomst. En toch was alles zoo snel geschied, een gewone handdruk, een kalme glim lach, een paar woorden in 't Italiaansch, daar hij zijn Engelsch op dat oogenblik geheel vergeten was. Toen kwam er een pauze, die hij niet durfde verbreken, omdat hij wist dat zijn stem trilde, al leen kon hij trachten er gewoon uit le zien en niet te morsen of zich te ver gissen bij het aangeven van de kopjes thee, die Kate op haar kaluie manier klaar maakte. Na een poosje begon hij weer te ver staan, wat de anderen zeiden en spoedig vernam hij weer Francesca's zachte heldere stem, en niet lang daarna liet hij zich meevoeren door 't geluk van 't oogenblik en 't verleden vergetend, be gon hij mee te praten en sprak met Francesca evenals vroeger toen zij zijne vriendin en speelmakker was. Alleen de mogelijkheid haar te zien en met haar te kunnen praten maakte hem gelukkig. Als Mr. Britton er bij was, was hij minder op zijn gemak omdat hij wist, dat zijn vriendelijke gastheer met hunne geschiedenis bekend was, doch in tegenwoordigheid van Clare, het leerplan aan deze school veel uit gebreider is. De li eer Gerritsen heeft het woord gevraagd, niet om zich te men gen in de kwestie tusschen de heeren Jorissen en weth. Celosse, want spreker is het met den heer Jorissen eens. Wan neer een aantal van 36 leerlingen voor deze school te groot is, dan is een aantal van 48 en 50 voor de andere lagere scholen ook te groot. Spreker hoopt, dat B. en NV. ook iets zullen voelen voor de kinderen der minder bevoorrechten. Weth. Celosse merkt op dat de scholen die de vorige spreker bedoelde, zijn ingericht voor 48 i 50 leerlingen, maar de thans bedoelde school niet. Do heer Rolandus Hagedoorn. Mijnheer de Voorzitter, ik wil even mijne opinie mededeclen. Spr. dankt dan B. en NV. voor hun voorstel. NVanneereene klasse met 36 leerlingen te groot is, dan hoopt spreker, dat de heer Jorissen als lid der commissie van toezicht in dat college zijn invloed zal doen gelden. De commissie van toezicht kan dan met ecu voorstel komen. De Voorzitter hoopt, dat de commissie van toezicht zich zal beperken met 't oog op den financieelen toestand onzer gemeente. Met algemeene stemmen werd daarna overeenkomstig het voorstel besloten 7. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot nadere vaststelling van de gratifi catie, verleend aan den onderwijzer E. Lindenhüvius. B. en W. stellen voor die nader vasttestellcn op een bedrag van f 191.25, daar do vrije woning eerst niet berekend was. Z. d. en z. h. st. aldus besloten. 8. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot nadere vaststelling van jaar wedden en pensioensgrondslagen van leer aren bij Uooger- en Middelbaar Onderwijs. De heer Rolandus Hagedoorn zegt, dat 't misschien onhandig van hem is, maar spreker zal nog gaarne enkele inlichtingen ontvangen. De namen der heeren Buys en dr. Moll e.a., zijn hem niet opgevallen. De Voorzitter antwoordt, dat dit in verband staat met de gewijzigde tractementen. De grondslag voor de genoemde heeren is gebleven. De heer Rolandus Ilagedoorn. Dank u zeer. Waarna met algemeene stemmen aldus werd besloten. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot onderhandsche verhuring van een perceel, gelegen bij dc Bloemeudaalsche Poort. De heer Hamers vindt het tijd perk van 3 jaar wel wat lang. Het perceel is indertijd aangekocht om ver betering aan te brengen. Spreker zou voor een jaar willen verhuren. De Voorzitter vraagt of de heer Hamers er een voorstel van maakt? De heer Oosterveen. Volgens de advertentie zou het ook voor een jaar verhuurd worden. De Voorzitter. Niet voor een jaar, maar per jaar tegen f 35. De heer Hamers. Er is geen bezwaar later te verlengen. De Voorzitter merkt nog op, dat de tuin bij verhuring voor een jaar niet gemest en onderhouden zal worden. De prijs, die nu geboden is, zal dan ook niet bedongen kunnen worden. De heerjlamers. De heer P. v. d. Geest meent ook voor een jaar ge huurd te hebben en maakt geen bezwaar. De hcerOosterveenondersteunt het voorstel Hamers, hetwelk door B. en NV. wordt overgenomen. De ver huring geschiedt nu voor één jaar, ter- de oude Mr. Britton of een van de meisjes was hij zoo gelukkig, dat het hem voorkwam alsof hunne korte verloving nooit had bestaan. Het ge voel, dat hij haar beschermen kon was van geen gering belang in deze, ofschoon hij soms bijna wenschte, dat Clare alles wist, daar hij op hare sympathie zeer gesteld was. NVat Kate aangaat, de verliefden vonden haar beiden belachelijk, want Francesca had spoedig ontdekt, dat zij Carlo tot haar eigen denkbeelden wilde bekeeren en Carlo wist dit bij instinct. Op een regenachtigen morgen toen de twee meisjes zaten te werken, onder vond Francesca dat een onuitgesproken liefdesgeschiedenis ook veel tegen heeft. „Ik heb je nog nauwelijks alleen ge zien," begon Kate, „en er is zooveel, dat ik met je wilde bespreken. Haar weet je, ik heb het zoo verbazend druk en dat Signor Donati hier is, geeft ook meer werk, dan men denkt." „Het was zoo goed van oom, om hem hier te vragen," zeide Francesca, de oogen op haar borduurwerk gericht. „Vader doet altijd zulke dingen. Toch hebben wc nog nooit een bezoeker hier gehad, dien ik zoo slecht begreep, ik geloof niet, dat ik veel met hem op heb.' „Niet?" zeide Francesca haar lachen bedwingend. „NVel hij is zoo bedriegelijk, hij maakt wijl B. en NV. gemachtigd zijn deze huur tot 3 jaar te verlangen. De heer R o 1 a n dus Hagedoorn vraagt, hoe het nu zal gaan, wanneer de heer v. d. Geest verklaart gehuurd te hebben voor 1 jaar tegen f 35. De Voorzitter zegt, dat de heer v. d. Geest gehuurd heeft voor f 35.— per jaar. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet- houders tot onaerhandsche verhuring van den tuiu bij de hooibergen aan E. en M.J. Houpst. Z. d. en z. h. st. verhuurd voor 2 jaar tegen f 30.per jaar. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van een recht van uitgang ten dienste van de huizen, staande aan de Bloemendalsche straat. M r. H e y 1 i g e r s zegt geen bezwaar te hebben wanneer de uitgang alleen ten dienste der Gent.-reiniging is en de bewoners er geen gebruik van maken. De Voorzitter zegt, dat 't eerst aangevoerde het hoofddoel is. Onder de navolgende voorwaarden: wordt het recht inet algemeene stemmen verleend. I. het iu het Plantsoen te maken pad, ter breedte van 1 Meter, wordt door adressant ten genoege van Burgemeester en NVethouders aan weerskanten door een raster van houten paaltjes en gladde draden afgescheiden; II. de aanleg en het onderhoud van het sub I genoemde raster zijn ten laste van adressant voornoemd; III. jaarlijks wordt door adressant vóór 15 November ten kautoro van den Gemeente ontvanger voor het boven om schreven recht van uitgang een recogni tie van f 1 betaald; IV. alvorens met de werkzaamheden, die het gevolg zijn van de sub 1 en II vernielde voorwaarden een aanvang wordt gemaakt, geeft adressant hiervan kennis aan den Gemeente-architect. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende een adres van N. Schoouderbeek e.a. tot het leggen vau een trottoir op den Hooglandschen weg. Z. d. en z. h. st. wordt met algemeene stemmen afwijzend beschikt daar de belanghebbende eigenaren van dc huizen niet bereid waren 25% in de kosten te deelen. 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende verhooging van de jaarwedde van den Gemeente-Secretaris. De Secretaris verlaat de vergadering terwijl zijne plaats wordt ingenomen door den Hoofdcommies jhr. S. M. van Reigersberg Versluijs. Z. d. en z. h. st. wordt de jaarwedde met algemeene stemmen van f 2400 gebracht op f 3000 met ingang van 1 Januari '07. De Secretarie komt weder ter vergadering en neemt zitting. De Voorzitter zegt daarop het volgende: Mijnheer de Secretaris! de Raad heeft zooeven met algemeene stemmen be sloten tot de verhooging uwer jaarwedde als blijk van waardeering voor de vele en gewichtige diensten tot nu toe aan de gemeente bewezen. (Teekenen van instemming.) De Secretaris. Ik dank U zeer. 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Gemeente-begroo ting over 1903 in verband met de uitbreiding van de Meisjesschool. Z. d. en z. h. st. aldus besloten. 15. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Gemeente-begroo ting voor 1906, tot versterking van ver schillende posten in uitgaaf. Idem. 16. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het toestaan van een erediet, ten einde te voorzien in de vacature die ontstaan zal door het geven van verlof wegens ziekte aan een ambtenaar ter Secretarie. een indruk of hij zoo goed is en altijd aan anderen denkt, en toch kan ik niet gelooven dat hij ook maar een goed en nuttig werk in zijn leven heeft uitge voerd. Hij lijkt wel wat op de vijgen boom, die ook niets had dan bladeren. Hoe kan hij zijn leven zoo op 't tooneel verspillen?" „Ge moet geen kwaad spreken van mijn ouden vriend," zeide Francesca blozend, doch meer opgewekt dan boos, omdat Kate zich zoo prachtig vergiste en toch meende zoo geheel gelijk te hebben. „Nu daar ge zijne vriendin zijt, vertel mij eens openhartig is hij zoo goed als Clare zegt? Is hij werkelijk zoo flink als mijn vader beweert?" De sceptische nadruk op het „Is hij" maakte de vraag nog lastiger. Om zoo koeltjes ondervraagd te wor den over den man, dien zij beminde was iets nieuws voor Francesca, een oogenblik verloor zij hare tegenwoordig heid van geest. „NVat ter wereld moest zij zeggen? Hoe zou ze op bedaarden toon kunnen antwoorden? (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1906 | | pagina 2