No. 77. Woensdag 26 September 1906. 3e Jaargang. VJees U Zelf! Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". (BIJVOEGSEL). Cursusvergaderingen van den Ned. Protestantenbond. Allerlei. DE EEMLANDER. Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bureau Hendrik van Viandenstraat 28. Abonnementsprijs Per jaar f 3.00 Franco per post - 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Prijs der adverteiitiëii Van 1 tot 5 regels0.40 vooi iederen regel meer0.03 (Bij abonnement aanmerkelijke korting.) Over Godsdienst en Materialisme zal Professor Dr. H. IJ. Groenewegen 3, 23 Oct. en 6 November drie lezingen in de afdeeling Amersfoort van den Ned. Prot.bond ten beste geven. Reeds tijdig willen wij dit bekend maken om wellicht te voorkomen, wat nog al eens geschiedt nl., dat gewich tige vergaderingen van verschillende vereenigingen tegen éénzelfden avond uitgeschreven worden, die elkander daarmede lastige concurrentie aandoen Een belangrijk stel vergaderingen biedt de Prot. bondafdeeling hiermede zeer zeker aan. Reeds enkele jaren gaf Prof. Groenewegen dezen cursus in onderscheiden plaatsen van ons land en éénstemmig was de pers in groote waardeering voor het gegevene, wat men wellicht 't best „University extension" zou noemen d.i. wijsheid uit de Academie, gebracht buiten den sfeer van de Academie tot het groot publiek, in een vorm, die het hoog-wetenschappelijke bereikbaar stelt voor den belangstellenden, gewoon- ontwikkelden leek. Die waardeering der pers betrof allereerst don rijken en veelzijdigcn inhoud en daarnevens den smaakvollon, keurigen vorm van Prof. Groenewegen's overtuigend betoog. Daar deze hoogleeraar in Amersfoort geen onbekende is, zullen wij uit de pers geen citaten overnemen om dit verder uit te werken. Alleen één opmerking, die ons trof, willen wij hier nog mededeelen en deze geeft meteen in de tweede plaat reken schap waarom wij nu reeds wijzen op het komende: nl. dat op verscheiden plaatsen de tweede vergadering talrijker bezocht was dan de eerste en de derde weer talrijker dan de tweede. Ditisnietomdat men van te voren wist, dat iedere volgende lezing belangrijker of schooner wa6 dan de voorgaande, maar doordat de belang stelling van de later bijgetredencn eerst noodig gehad had nog eens opgewarmd te worden door degenen, die vol geest drift spraken tot hun kennissen over 't gehoorde in de eerste en tweede ver gadering. Deze schade wilden wij voorkomen door tijdig mededeeling te doen van de waardeering en 't hoog geestelijk genot elders, al kan natuurlijk deze nuchtere mededeeling niet zooveel uitwerken als 't levend woord van vriend en be kende, sprekend onder een verschen en diepen indruk. Meer doen vermogen wij echter niet, men bedenke, al is iedere lezing op zichzelve belangrijk en één geheel; met haar driëen vormen zij éen cursus en wie de eerste mist kan niet zóóveel aan de twee volgende hebben als wie de eerste ook bijwoonde. Wie kent niet die oude menschkun dige sage over Rome's vijfden koning, Tarquinius Superbus, wien de van Cuma de negen profetieën en wijze spreuken der Si- byllijncn te koop aanbood? Farquinius oordeelde den prijs te hoog. De Sibylle verbrandde drie der negen rollen en bood de 6 overgeblevene voor denzelfden prijs wederom aan. Tarquinius vond het belachelijk voor 6 evenveel te betalen als hij voor 9 reeds te duur had gemeend en weigerde nogmaals. De Sibylle wierp nogmaals 3 rollen in 't vuur en herhaalde hetzelfde aanbod. Tarquinius, nu pas onder den indruk met iets zeer belangrijks te doen te hebben, ging er op in en kocht de drie voor den vollen prijs van de negen. En... waren de rollen heusch geld waard? Bij 't antwoord hierop wordt de sage langzamerhand geschiedenis: 5 eeuwen lang (tot een brand in 83 vóór Chr. ze ongelukkigerwijze vernielde) werden deze boeken hoog vereerd en op last van den senaat in moeilijke omstandigheden ge raadpleegd. Ja toen het vuur ook dat laatste drietal had verteerd, werd zorg vuldig in alle landen gespeurd naar daar bekend gebleven Sibyllijnsche spreuken en deze nieuwe verzameling, toch slechts een pover restje van de oorspronkelijke 9 boekrollen, werd weer hoog vereerd wederom 5 eeuwen lang. „Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht." Weest niet als Tarquinius. De Protestantenbond zet op deze cur susvergadering van een zijner bekwaam ste voorgangers gaarne de deur open voor alle belangstellenden; dus ook voor niet-leden, andersdenkenden ter rechter en ter linkerzijde. Toegangsbewijzen voor niet-leden, recht gevende op bijwoning der drie vergade ringen te zamen zullen van 1 October af verkrijgbaar gesteld worden bij de boekhandelaren Onnes, Slothouwer en Valkhoff, zooveel als bij den onder voorzitter en de penningmeester onzer afdeeling; de heeren L. J. Rikkers, Korte Bergstraat 14 en L. van Wijn gaarden Arnhemscheweg 41. Toegangs bewijzen voor leden alleen bij genoemde bestuursleden. De prijs dezer bewijzen voor leden der afdeeling en huisgenooten is gesteld op f 0.25 voor niet-leden op f 1. Om niet onze kas voor 't geheele afdeelings- jaar reeds in de eerste maand uit te putton met de hooge kosten aan deze lezingen verbonden, waren wij wel ge dwongen van onze gewoonte, zooveel mogelijk onze lezingen gratis te laten bijwonen, ditmaal af te wijkeu. Namens het bestuur: I. HOOYKAAS, Voorzitter. F. W. A. I. MOREL, Secretaris. P.S. Andere Amersfoortschc bladen worden vriendelijk verzocht het boven staande te willen overnemcu. Een gewaarschuwd mensch geldt voor twee, zegt men en dat moet wel waar zijn. Hoe prettig zal dat wezen voor menschcn, die toch al zoo hoog 6taan aangeschreven, als ze dan door een Sibylle I enkele waarschuwing in eens dubbel boekrollen met I in waarde en belangrijkheid stijgen. Een gevoel van groote voldoening moeten die „hooge meheeren" dan vast hebben voor hem of haar, die de gelukkige waarschuwer of waarschuwster is. Wes halve ze ookf zoo'n gevoel zullen hebben voor Prof. Gustavo Meyer, Astroloog, die in een ingezonden stuk in het Ameri- kaansche verzekeringsblad The Spectator voorspelt dat in de maanden September en October, President Roosevelt, de Tsaar van Rusland en de Koning van Spanje zullen worden vermoord of dat de een of andere ernstige, doodelijke en bijzon dere ramp hun zal overkomen en dat eene ramp de Amerikaausche marine zal treffen en de Ver. Staten in oorlog zullen komen, hetzij met de Filipino's, Mexico of eenige andere mogendheid, (de astroloog neemt zijn kansen nogal!) Het aantal rampen op de oceaan zal buitengewoon groot zijn, en gepaard gaan met een opmerkelijk verlies aan men8cheulevens; enkele der grootste branden in de geschiedenis zullen in de herfstmaanden over het land komen en het zal zijn alsof de hel is los gebroken. September is nog niet uit dus Roose velt, Tsaar en Koning kunnen zich nog niet in volle gerustheid te slapen leggen. Prettig is het vooruitzicht ook voor Amerika niet, maar de mcnschen kunnen nu althans rekenen op de ophanden zijnde rampen, ze zijn gewaarschuwd. Eu dat is toch niet licht te tellen. Menig een zou tenminste wcnschen, dat de een of andere goede geest bijtijds waar schuwde voor komende ongelukken. Daar heb je bijv. de rijksveldwachter te Eerbeek. Tijdens de kermis had hij het druk, maar goed lette hij op, of er ook personen waren, die met minder eerlijke bedoelingen meedeelden in de kermisvreugde. Maar neen, geen zondaar werd gesnapt en gelukkig was hij, dat de kermis zoo kalm voor hem verliep. Totdat hij tot de ontdekking kwam, dat er toch minnaars van anders goed waren geweest. Hij miste zelf zijn zilveren horloge, dat hem door den een of anderen vingergauw was ontrold. Ja, je moet maar ongelukkig wezen. Toch kan een ongeluk nog wel een leuke zijde hebben niet waar. Zoo is dezer dagen een tragisch-komische scène afgespeeld in het Fransche stadje Ivry- sur-Seine, waar in het vroege morgenuur de vreedzame bewoners werden bang gemaakt door een forsch gebouwden neger, die door de straten holde, heftige gebaren maakte, onverstaanbare woor den uitstiet, kortom, die heel raar deed, maar hij zou nog raarder doen, want op een gegeven oogenblik smeet hij zijn hoed een mooien hoog-zijden, want hij was zeer goed gekleed met kracht tegen de straat. Zijn jas, zijn vest, zijn broek lagen er weldra bij en ook de meer intieme kleedingstukken volgden, zoodat in ongelooflijk korten tijd de zwarte daar stond in het traditioneele costuum van vader Adam in de aller eerste dagen van zijn paradijsleventje. Zoo vervolgde hij zijn wedloop door de straten, waar alles in groote verwarring voor hem uit vluchtte, totdat eenige stevige politingenten hem vastpakten, in een deken rolden en naar het bureau brachten. Daar bleek hij een student van de Parijsche universiteit te zijn, geboortig uit Sint Domiugo. De ongelukkige die krankzinnig bleek, werd naar een ge sticht vervoerd. Gelukkig hebben alle treurige voor vallen niet zoo'n tragisch verloop. Ik denk bijv. aan den verdwenen pastoor van Chatenay. De geschiedenis is bekeud. Op een goeden dag was de pastoor van dit plaatsje verdwenen en allerlei gissingen werden gemaakt, tot dat men het vrijwel er over eens was dat do geestelijke vermoord was. Maar een redacteur van de Matin toonde aan, dat de Eerwaarde niet om het leven was gebracht, of liever een hyena deed dat en die hyena heeft gelijk gehad. Toen de hyena na eenige nachten met de de redactie van de Matin in don omtrok van Chatenay rondgesnuffeld te hebben, terugkwam in het wildebeestenspel, kwamen de andere diereu, brandend van nieuwsgierigheid hem tegemoetspringeu met de vraag, of hij nu ten slotte, waar zoovelen hadden gefaald, het lijk van den vermoorden pastoor had gevonden. De hyena antwoordde bedaard: Hij is niet vormoord, hij is gevlucht. Het leek wel heel onwaarschijnlijk, dat een volwassen man, een pastoor, zich weken, ja maanden lang, schuil zou kunnen houden, zonder zijn angstige familie iets van zich te laten hooien, maar het onwaarschijnlijke blijkt waar te zijn. De hyena is in zijn eer hersteld. Pastoor Delarue is niet om hals gebracht, zijn lijk is niet voor het oog der gerech tigheid door moordenaars verstopt, maar hij woont in de Brusselsche voorstad St. Gilles met een jonge lieve vrouw. Nog geen veertien dagen geleden kwamen in de Konstantinopelstraat in St. Gilles twee mcnschen een woning huren in-het huis nummer 73, een man en een vrouw. De man gaf op dut zij de heer en mevrouw Drecourt waren. Zij loefden hoogst eenvoudig en trokken in 't minst niet de aandacht. De ambte naar van de bevolkingsregisters heeft het geheim van het echtpaar Drecourt ontdekt. Die kwam dezer dagen oploo- pen en vragen of hij werkelijk Drecourt heette, zooals hij zich opgegeven had. Ik heet Delarue, zeide hij daarop, ik ben vroeger pastoor geweest in Chatenay. Had de man gezegdik ben Napoleon Bonaparte, en had hij er het uitzicht van gehad, dan was de ambtenaar zeker niet verbaasder geweest dan op het hooien van den roemruchtigen naam Delarue. Daar stond de vermoorde pastoor van Chatenay levend voor liem. De ex- pastoor werd aanstonds ontboden op het politiebureau. Immers de Belgische po litie was langs diplomaticken weg op de hoogte gebracht van het verdwijnen van Delarue in verband met het op sporen van den mogelijken moordenaar. De Fransche justitie zal ambtelijk door de Belgische justitie op de hoogte wor den gebracht van de vondst in de Kon stantinopelstraat. De dame, die bij Delarue is, is Marie Frémont, onderwijzeres te Chatenay. Sedert drie jaren had de jonge pastoor van Chatenay Marie Frémont lief ge had, had hij met haar omgegaan. Het geheim van zijn liefdesbetrekkingen was den geestelijke ten slotte ondragelijk geworden en zoo besloot hij, een einde te maken aan den dubbelzinnigen toe stand, waarin hij verkeerde, en waar door hij van de eene leugen in de andere werd gebracht. De gelieven besloten te vluchten. En zij voerden hun besluit uit. Men kan nu in Chatenay gerust, zijn, men weet dat zijn Eerwaarde in be houden haven is. La faute do l'abbé Delarue. STAItSÏI 14 r W S. Na een lezing van den heer Arbeid uit Amsterdam is alhier Zondag een afdeeling van den slagcrsgczellenbond opgericht, aanvankelijk met 11 loden. De A. F. C. Quick is niet zeer for tuinlijk geweest. Haar eerste elftal verloor te Hilversum niet 42 tegen Victoria" I. Terwijl het 2e en 3e elftal (gemengd) van Quick Zondag verloor tegen de Biltsche V. C. met 43. De roodwit- ten hadden echter beslist verdient te winnen, het geluk was niet met hen. De Nationale schaakwedstrijd, Zondag in Hotel-Reiclnnau gehouden, lokte heel wat belangstelling. Er werd in 3 klassen gespeeld. In de le klasse waren 4 deelnemers. In de lc ronde won Fijtli (Bunnik) van Milborn (Rotterdam); De Brie (Utrecht) van Van de Vocht (Amersfoort). In de 2e klasse waren 10 deelnemers. In de 1e ronde won Smit (Vreeswijk) van Sikken (Amsterdam); van N. .1. Bosch (Hoerde); Reesink (Zeist) Arbous (Zeist) van Moisbcrgcn (Utrecht); R Wielinga (Haarlem) van N. Bosch (lieerde). In de derde klasse werd gespeeld door 19 deelnemers lil de lc ronde, gespeeld van 10 tot 1 uur, won Van 't Veer (Utrecht) van Wissoma (Amersfoort); Snijder(Amsterdam) van Sjouw (Zaan dam); De Rocheinoiit (Amersfoort) van Welzcr (Santpoort); Job (Amersfoort) van Van der Woudc ('s Gravenhage). In de 2e ronde, gespeeld van 2 tot 5 uur, bleven overwinnaars in deleklass: Milborn en Van de Vecht; in de 2c klasse Smit, Arbous, Reesink en N. Bosch; in de 3e klasse Sjouw, Snijder, Van der Bijll, De Roehemont en Job. In de 3e ronde, gespeeld van 6 tot 9'/2 uur, bleven overwinnaars: Mil born en Fijth in de le klasse; N. J. Bosch, Wielinga en Reesink iu de 2e klasse; Sjouw, l)e Roehemont, Job, ïegc- len en Snijder in de 3e klasse, De prijzen werden behaald door: le klasse: le prijs Fijth, te Bunnik, 2c p.; 2e pr. S. J. Milborn, te Rotter dam, 2e p. 2e klasse: le prijs: Reesink, te Zeist, 3 p.; 2e pr. Arbous, te Zeist, 2'/2 p.; 3e pr. Smit, te Vreeswijk, 2l/2 p. 3e klasse: le prijs: De Roehemont, te Amersfoort, 3c p.; 2e pr. J. Snijders, te Amsterdam, 3 p.; 3e pr. A. J. Job, te Amesrfoort, 3 p. Het geheel stond onder leiding van den heer 1'. Muntjewerff, die met enkele toepasselijke woorden de prijzen uit deelde. A. C.

De Eemlander | 1906 | | pagina 5