No. 80. Zaterdag 6 October 1906. 3e Jaargang. Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". Wees U 'J VERSLAG FEUILLETON. Dolende Ridder. DE EEMLANDER. Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bureau Hendrik van Viandenstraat 28. Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Prijs der advcrtentK-u Van 1 tot 5 regels0.40 ooi iederen regel ïïiee 0.08 (Bij abonnement aanmerkelijke korting.) nopens den toestand der Gemeente AMERSFOORT in 1905. II. Bij de bespreking van vorengenoemd verslag waren wij gekomen tot hoofd stuk V „Gemeenteëigeudommen". Do toestand van straten en wegen, lezen we in afdeeling B-, is over 't alge meen goed. Dat is heel voorzichtig uit gedrukt. In 't algemeeen zien de straten en wegen er inderdaad goed uit, maar li e e 1 e in a a 1 goed zijn ze vol strekt niet. Wij krijgen den indruk, dat de meeste zorg wordt besteed aan het onderhoud der wegen, die, voor rekening van par ticulieren gelegd, door de Gemeente zijn overgeuomen; maar dat verschillende oude wegen wat stiefmoederlijk behan deld worden. Haar alles kan ook niet tegelijk wor den gedaan. Misschien krijgen die ook nog wel eens een flinke beurt. In 1905 werden de voetpaden langs den Zuidsingel, op de Appelmarkt, Groenmarkt en gedeeltelijk langs den Hof vernieuwd. De Arnhemscheweg en een gedeelte van den weg naar Leusden werden eveneens nieuw bestraat. Deze werken hebben gekost f 60G0,45. Hoeveel de uitgaveD voor het onderhoud der wegen precies hebben bedragen, kunnen wij niet zeggen, want er schijneu in de navolgende zinsnede, welke wij letterlijk uit het Verslag overnemen, ecnige woor den in de pen te zijn gebleven. „Het totale onderhoud van de wegen vorderde eene uitgave van f4068,75, waaronder een bedrag van f 658,Sü". En hiermede is de zin uit. Verder hoofdstuk V doorbladerend, trok het volgende onze aandacht. „Aan de plaatsing van een urinoir op het Stations plein is geen gevolg gegeven, omdat aldaar geen gelegenheid is, de urine in Een der belangrijkste regelen der om gangskunst bestaat in het bewaren van een bijna volledig stilzwijgen over zich- zeiven. Uit het Engelsch van EDNA LYALL. 77). „Ge zijt zoo ver weg en wie weet wat je overkomen kan als die slechte man je haat en je uit den weg wil hebben." „Toch is 't dikwijls dat we leereu door veel vrees weinig vrees te hebben," zeide hij. „Ik herinner mij, dat ik, op Gigi's leeftijd, eens 's nachts wakker werd vol angst en bevend doch, dat ik dacht, dat Een mij nog meer nabij was dan mijne moeder en dat Die mij steeds nabij zou blijven, wat er ook gebeurde." Wat nu volgde was voor Kate onver staanbaar, doch door hare tranen heen, zag zij, dat zij na een lange omarming scheidden, dat hij de deur vooi haat- open hield en haar liet voorbijgaan en een riool af te voeren, zoodat deze niet anders dan in een ondergrondschen zink put zou kunnen afvoeren (bedoeld wordt waarschijnlijk „afgevoerd worden") waar voor men uit vrees voor infectie van den bodem heeft afgezien. Is die vrees niet wat ver getrokken? Ons dunkt, dat in het belang van ge zondheid en zedelijkheid de plaatsing van een urinoir in de nabijheid van het Station beslist noodig is, maar wij knoopen er don wensch aan vast, dat men die inrichting, als zij er komt, een beter plaatsje zal geven als die nabij de Meis jesschool. Miserabier plaats voor zulk een buitengewoon druk bezocht urinoir als in de onmiddellijke nabijheid van de Meisjesschool is bepaald niet te beden ken. Daarbij komt dat deze gelegen heid, vooral bij warm weer, zulk onaan gename geuren verspreidt, dat vele menschen een omweg maken, om ze niet te passeeren. Als het waar is en wie zou daaraan durven twijfelen wat het verslag der Commissie van bij stand voor het beheer en toezicht op den Reinigingsdienst omtrent de urinoirs zegt: „Iederen dag werd de grootste zorg besteed aan het behoorlijk schoonhouden daarvan door middel van carbolzuur dan deugt de inrichting of de afvoer niet. Onder hoofdstuk VI „Politie" is ook de medische Politie gerangschikt. Schreven wij 't vorige jaar omtrent de kosten van den gezondheidsdienst: „Wij hadden er liever over willen zwijgen: Wie zou zich niet schamen, als hij moet publiceeren, dat te Amersfoort een keurmeester van vee en vleesch is op een tractement (met permissie) van f 125, een onderkeurmeester met f 100 en een keurmeester van visch met f 150 salaris", die toestand is helaas nog on veranderd. Is het niet diep treurig, dat men deze overheidstaak zoo verwaarloost en dat men (in een plaats van 23000 zielen) omtrent het toezicht op de levensmid- zich toen weer opsloot, waarna hij de hut zoo driftig op en neer liep, dat zij er verschrikt van was. Zij zag nu hoe groot zijne zelfbe- heersching had moeten zijn, toen Fran ceses er bij was, doch nu vergat hij alles en gaf aan zijn woeste smart den vrijen loop. Kate hield den adem in van vrees, terwijl hij daar heen en weer liep nu en dan het hoofd op de handen tegen den ruwen houten wand steunend en dan weer sneller heen en weer loopend tot hij zich eindelijk met ge smoord gesnik op den grond wierp en in een hartstochtelijk gehuil uitbarstte. Het wachten scheen haar eindeloos, zij wilde niet naar hem kijken en staarde op de witte en roode bloemen voor haar, doch ondanks dit hoorde zij toch elke gesmoorde snik en zij, die zich altijd als een voorbeeld van zelfbeheersching had gehouden, zag uit pure sympathie hare tranen langs hare wangen vloeien. Zij had nooit te voren een man zien huilen en meende zooals vele meisjes, dat mannen nooit huilen. Het gezicht verschrikte haar, het ontroerde haar vreeselijk en zij gevoelde zich aanmerke l(jk verlicht toen hij eindelijk kalmer werd. In gebroken zinnen begon hij in 't Italiaansch te bidden. „Mijn God! Sinds Gij mij Uw wil zoo duidelijk hebt getoond, geef mij nu ook kracht dien ten uitvoer te brengen." delen, behalve eene korte opsomming van het aantal afgeslagen en gekeurde partijen visch, niet anders leest dan: Tol ons leedwezen kunnen wij over 1905 geen gegevens mededeclen betref- fende de keuring van vee en vleesch, aangezien de aantcekeningcn over den dienst 1905 van den keurmeester Over- bosch, die in 1900 overleed, niet gevon den zijn." Was er dan volstrekt geen administratie of controle van gemeente wege? Het schijnt van niet. Een proefje van het „uit nood geslacht" vee, dat uit aangrenzende gemeenten wordt ingevoerd, zal noodig zijn, om aan ons gemeentebestuur hot nood zakelijke van een beter toezicht te be wijzen. De bespreking der „Gemeentepolitie kan beter 't daglicht verdragen. Al is het aarzelend en druppelsgewijze, daaraan wordt tenminste de noodige aandacht geschonken. Als het corps nog een weinig is uitge breid en hier en daar een noodig politic posthuis is verrezen, kunnen wij de vergelijking met andere plaatsen best doorstaan. Omtrent hare verrichtingen lezen wij, dat werden opgemaakt 865 processen- verbaal, waaronder 141 wegens gepleegd misdrijf. Dat nog te veel aan Bachus wordt geofferd blijkt ook uit het aantal processen-verbaal wegens openbare dron kenschap, dat 309 bedraagt. Aan Hoofdstuk IX A. Onderwijs' ontleenen wij de volgende cijfers: Het Gymnasium telde op 31 Decern ber 1905 51 leerlingen, waarvan 11 uit Amersfoort. Aan de Inrichting voor Hooger- Ondenvijs der Oud-Bisschoppelijke Clcre- sie bedroeg het aantal studenten bij den aanvang der cursus in September 1905 5. De II. B. S. had in December 1905 223 leerlingen, waarvan 93 uit Amersfoort, de Burgeravondschool 157 waarvan 69 volledig onderwijs genoten, 88 enkel, lessen volgden. „Ik weet dat Gij sterker zijt dan de vijanden, die mij omringen." „Als ik U maar nabij wist, hoe ge makkelijk zou alles zijn, maar ik dwaal rond in de duisternis, zonder te voelen zonder te denken." „Maar gij kent geen duisternis. Laat mij niet zelfzuchtig geen schelm worden." Toen weer, na een lange pauze werd, de stilte van de hut verbroken, doch nu was er iets als hoop in zqn stem. „Heer, ik dank U, dat Gij hier be neden geen Engel waart, maar een man, een man, verzocht, zooals ik ver zocht ben. Bij Uwe overwinning, Bij uw geloof, bij uwe volmaakte liefde, oh Christus, red mij nu!" Kate wachtte in stilte, half vreezend, half hopend meer te hooren, maar hij sprak niet meer en na een poosje stond hij op en ging eenige oogenblikken iu diep gepeins voor het raam staan. De zon scheen helder en daarna wikkelde hij zich in zijne dassen, waarmoe Kate altijd spotte, keek verlangend naar 't kleine vertrekje en verliet hetzomerhuisje. Toen zijn schreden waren weggestor ven, pakte Kate hare bloemen bijeen en vluchtte. De schooluren waren nog niet voorbij en het was bijna iets onge hoords dan in de schoolkamer te gaan, maar zij gevoelde, dat Clare 't haar in dit geval wilde vergeven en zij trad bin nen en zeide: De scholen voor lager onderwijs had den het volgend aantal leerlingen. OPENBAAR ONDERWIJS. Meisjesschool 136 Jongensschool 172 School 2de soort Hellestraat 319 3de Beekstraat 520 Herhalingsschool (Hellestraat) 29 School 3de soort Koningstraat 415 Puntenb.laan 353 BIJZONDER ONDERWIJS. R. K. Meisjesscholen. Burgerschool 197 Kosteloozc school 329 R. K. Jongensscholen. Burgerschool 93 Tusschcnschool 164 Armenschool 241 School voor Chr. Nat. Onderwijs 438 Omtrent het instituut v. d. Sluys ver meldt het verslag niets. De Ambachtsschool werd bezocht door 144 leerlingen, de Industrie- en Huis houdschool door 209 leerlingen, waar onder -85 bezoeksters der losse cursussen en 66 leerlingen der Fröbelschool. De Muziekschool telde 175 leerlingen, terwijl van de afdeeling Volkszang onderwijs door 127 kinderen werd ge bruik gemaakt. Uit het verslag der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs blijkt, dat de belangrijkste zaken, die in de vergaderingen der Commissie werden besproken betroffen de kwestie „School artsen" en het Gymnastiekonderwijs, terwijl zij ten opzichte van de resultaten van het onderwijs de meening uitspreekt, dat deze hoewel over 't algemeen bevredigend gunstiger zouden zijn, indien op de scholen 3de soort de klassen klein qr waren. Met het opstelleu van hoofdstuk X „Armwezen" heeft men zich, naar het ons voorkomt, het hoofd niet gebroken. De aanhef luidt: „Over 't algemeen (dat is toch een onbetaalbare uitdrukking voor verslagen) is de toestand van de behoeftige klasse eer ongunstiger dan „Clare, kunt ge voor iets zeer drin gends tien minuten naar mij luiste ren?" Miss Claremont keek verwonderd op, maar één blik op Kate's gelaat zeide haar genoeg, zij stond dadelijk op, gaf Molly en Flo een paar aanwijzingen eri volgde lvate naar hare slaapkamer. Als een kind bad Kate Miss Claremont aangebeden, maar zij was nu juist op een leeftijd, dat 't aanbidden van oude ren en beteren ophoudt on de vriend schap voor hen nog nauwelijks is begonnen en de laatste twee jaren was er tusschen hen eene verkoeling ont staan, maar Clare, hoewel 't haar leed deed, had alles wel begrepen en wist dat lvate haar wel weer eens zou noodig bobben en de oude vertrouwelijkheid terug zou koeren, met de vriendschap van eene vrouw in plaats van de aan bidding van een meisje. „Ge hebt verdriet, lieve?" vroeg zij, zich op de sofa plaatsend, met dat ge mak en dien schijn, alsof niets ter wereld haar haastte. Niet zonder veel tranen vertelde Kate de geschiedenis. „En, oh, wat moet ik doen," snik te zij. „Ik ben eeu luistervink geweest, tegen mijn wil, maar wat moet ik doen?" „De geheele geschiedenis verwondert mij zoo zeer," zeide Kate langzaam, gunstiger geworden, zoudcr dat eeu be paalde oorzaak daarvoor is aan te geven. Het aantal voortdurend of tijdelijk bedeelden js gestegen en daardoor zijn de uitgaven van hot Burgerlijk Arm bestuur vermeerderd". Dat laatste is nogal duidelijk. Bij een zoo sterke toeneming van bevolking, kost liet Armwezen natuurlijk ook meer geld. Maar waar is de berijfei ng, dat de toename der kosien buiten ve - houding staat tot de toename der be volking? En hoe vinden onze lc/c.s de ..c i veering van het uiigespiokeo ooroeel omtrent den toestand er oehoe'tije klasse? Wij, zullen er maar verder niets van zeggen. Tot slot nog eenige cijfers getrokken uit de bijlagen van het Yerslag: Te Amersfoort zijn aangekomen 784 schepen Aangesloten aan de telefoon zijn 163 personen Gevoerd werden (inter-communaal) uit Amersfoort 11530 gesprekken naar Amersfoort 10663 (internationaal) uit Amersfoort 16 naar Amersfoort 20 Aangekomen zijn 666458 brieven 4411)12 briefkaarten 1103882 drukw. eu cour 8288S dienstbrieven 14163 aanget. brieven Het aantal verzonden en ontvangen telegrammen bedroeg 44938. Afgeleverd werden 1898390 M3 gas, waarvan 160030 H3 8,48% aan pu blieke verlichting. Op 31 December 1905 waren er 593'?' straatlantaarns met een en 8 lantaarns met 3 branders, waarvan 291, de zoo genaamde avondbranders, alléén tot 11 uur 's avonds ons pad verlichten. Vernieuwd worden 3403 kousjes, 846 glazen en 189 ruiten. „dat ge mij een oogenbliicje moet laten om na te denken. Anne, arme kinderen! Het is natuurlijk genoeg! Het verwondert mij, dat 'l mij nooit in den zin is gekomen, doch ik had mij voor Francesca altijd een geheel andere liefdesgeschiedenis verbeeld en dat heeft mij misleid." „Ik weet wel, waar ge aan denkt," zeide Kate. „Ik ook heb altijd gedacht, dat Harry en zij van elkaar hielden en placht jaloersch te zijn omdat hij liever bij haar was dan bij mij. Herinnert ge het u niet op dien zomer, lang geleden, toen ge voor 't eerst hier kwaamt." „Zeker," zeide Clare. „Ik denk, dat 't van zijn kant een voorbijgaande neiging is geweest en van de hare de genegenheid van ecu nichtje, want zij gaat nu eveneens met hem om. Gij hebt toch goed verstaan, dat zij werkelijk met Carlo verlootd is geweest." „Dat zeide zij duidelijk. Ik denk, dat het geweest is even voor hij bij het tooneel ging, en duidelijk is het, dat hij bet deed om zijne zuster van dien Comerio te redden. Oh, Clare 't ellen digste voor mij is, dat ik hem zoo ver keerd heb beoordeeld! Ik kan 't mij nooit vergeven!" „Ik vermoedde dadelijk wel, dat 't om zijne zuster was, dat bij bij't tooneel ging," zeide Clare. „Maar ik heb nooit kunnen denkeD, wat hij er voor heeft moeten opgeven."

De Eemlander | 1906 | | pagina 1