No. 82. Zaterdag 13 October 1906. 3e Jaargang. Vertrouwen. Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging DE EEMLANDER". Wees V Zelf t Nieuw Beursspel. FEUILLETON. Dolende Ridder. DE EEMLANDER. iVerscliijut Woensdags en Zaterdags. Bureau Hendrik van Viandenstraat 28 Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Prijs der advertentiëu Van 1 tot 5 regels0.40 voor iederen regel meer0.08 (Bij abonnement aanmerkelijke korting.) Nu de gelegenheid om het Nederland- sche geld in Hamburger en andere bui- tenlandsche loterijen te verliezen, benomen is tengevolge van de toepassing der Loterijwet heeft men er iets anders op gevonden om de speelzucht terwille te zijn en tevens de goede Hollandsche guldens, omgezet in Duitsche markstuk ken, te doen verdwijnen in de zakken van Hamburger en andere speculanten op de winzucht van het lichtgeloovige publiek. Door den heer S. Vredenbnrg, Heeren gracht 504, Amsterdam, zich noemende „Generaal-Agent voor Nederland en België (van) de bekende, groote firma S. Bondy te Hamburg," worden op zeer ruime schaal, ook hier ter stede, circu laires verspreid, waarin de ontvanger wordt uitgcnoodigd deel te nemen aan speculaties in goederen aan de buiten- landsche goederenmarkten „en wel in Katoen, Suiker, Koffie, Reuzel, Tarwe, Mais en Salpeter." „Evenals bij fondsen zoo luidt het in de circulaire van 21 Sept. j.l. kan men aan de Beurs te Hamburg goederen op Termijn koopen en verkoopen. Voor Suiker, Koffie, Katoen en Salpeter is tevens gelegenheid Premicn te sluiten. d. w. z. zijn risico te bespreken en bij fluctuatiën veel geld te winnen." Dat er bij fluctuatiën in gelijke mate veel geld wordt vertooren, wordt er door den schrijver niet bijverteld. Als voorbeeld van de even gemakke lijke als onfeilbare wijze om geld te verdienen, worden de volgende voor beelden gegeven: „Enkele weken geleden zond ik U een afrekening over koffie, waaruit U blijken moest, dat met f 900 storting die men bij afrekening terug ontving ruim f 2650 werd verdiend. Nu wilt U hierbij vinden een afreke ning, gepasseerd op de praktijk: Men heeft 15 Augs. vast gekocht 500 zak suiker ad Mk. 17,65 met 75 pfg. Niet luisteren is niet alleen een gebrek aan beleefdheid, maar ook een teeken van minachting. Uit het Engelsch van EDNA LYALL. 79). „Ik had altijd gehoord, dat zij zoo ijverzuchtig waren." „Nu dat is ook waar. Er is twist en ijverzucht, doch die vindt men ook in 't gewone leven, en nergens in 't ge wone leven, Merlebank uitgezonderd, heb ik zooveel werkelijke, innige vriend schap genoten als van mannen als Sar- doni, Caffieri, Marioni ja van bijna allen." „Weet ge, dat ik van morgen met Mr. Kavanogh heb gesproken?" vroeg Clare. „Wij zijn zulke oude vrienden, dat ge mijn tusschenkom6t wel wilt vergeven, niet waar?" „Mijn beste verpleegster heeft zeker premiegeld, te ontvangen Jauuari 1907. De premietrekker heeft zich verplicht, op verlangen 2 maal 500 zak extra te leveren ad Mk. 17,65 en 75 pfg., dus ad Mk. 18,40 pr. 100 K.G. Hiervan heeft men op 15 Sept. j.l. ge bruik gemaakt in zooverre, dat men op dien datum ad Mk. 20,55 de gelioele partij heeft verkocht. Hierop nu is de proforma-afrekening gepasseerd. Mijn kooper is echter niet verplicht die 1000 zak op te vragen resp. te ontvangen, maar kan hij de premie laten doorloopen, wanneer hij tot 1 Januari a.s. goedkoopcr op de open markt zou kunnen inkoopen. Doet hij dit en hieraan valt niet te twijfelen dan heeft hij altijd zonder risico 1000 zak a la hausse en heeft ca. f 1600.(op den huidigen koers) verdiend, terwijl het gestorte surplus (op het oogen- blik f 300. hem eveneens wordt ge restitueerd. Evenzoo kan men in katoen en sal peter opereeren met premiebetaling voor levering en opvraging Nietwaar, niets is 'gemakkelijker en eenvoudiger. De „Groote firma S. Bondy te Hamburg" wil zich wel verledigen, door tusschenkomst van haren „Generaal. Agent" Vredenburg, u rijk te maken. Ge hebt niets anders te doen als order te geven 5000 zak zuiker of koffie te koopen, met verplichting u nog 2 X 5000 10000 zak te leveren, als ge dit ver langt we stellen het geval maar zoo eenvoudig mogelijk Ge teekent een contract, waarbij ge u verbindt in Jauuari 1907 15000 zak suiker te ontvangen tegen den koers van den dag, en daarna gaat go rustig voort met uw dagelijksche bezigheden. De „Groote firma S. Bondy zorgt voor het overige. De prijzen van suiker of koflie stijgen, stijgen en in Januari 1907 wordt uwe partij ver kocht en steekt ge de winst, ettelijke duizende guldens, in den zak, na aftrek van „11/2 °/o commissie, zegelkosten te Hamburg, telegrammen, porti en kleine het meeste recht om met den dokter te spreken," zeide Carlo glimlachend. „Ik houd wel van Mr. Kavanagh, ofschoon hij denkt, dat alles moet wijken voor de hoogste plicht om op je ge zondheid te passen. Ilij herinnert mij aan Marioni, die zoo in zijn beroep op gaat, dat als de wereld ton onderst boven werd gekeerd, hij alleen er aan denken zou, hoe 't dan met de Italiaan- sche opera zou gaan." „Mr. Kavanagh heeft mij gezegd, dat hij bang is, dat ge zijn Engelsch niet goed verstaat." „Dat is een schimp op zijn uitspraak of op mijn verstand. Ik versta hem uitstekend." „Hij zeide," vervolgde Clare, dat ge hem zeker niet begrepen hadt, omdat go er zoo weinig acht op sloegt, toen hij u zeido, na u te hebben onderzocht, dat dit voortdurende zingen in't publiek een kwestie van leven of dood voor U zijn kon. Hebt ge wel begrepen wat hij meende?" „Ja, zeker. Hij zeide, dat de longen niet waren aangedaan, doch zeer gevoelig waien en dat het zingen ze kon genezen of bederven. Natuurlijk hoop ik op ge nezing, doch als 't anders om is, valt er weinig aan te doen. Een zanger kan even goed strijdend sterven als iemand anders." „Maar denkt ge waarlijk die kans te wagen? 't Leven is toch waarlijk geen kosten", welke al te gader een goede 1000 Mark bedragen. Op een wiustvan duizenden betcekent dit natuurlijk niets. Als men in het goud baadt, kan men royaal zijn! Maar suiker, koffie, reuzel enz., hebben de voor den speculant onaange name eigenschap niet steeds in prijs te stggen, maar ook te dalen. Hot zou kunnen zijn dat uw partij suiker, thans voor bv. 20 M. gekocht, moot verkocht worden voor IS M., zoodat ge instcde van winst te maken, een verlies lijdt van 2 X 10.000 20.000 Mark, ter wijl ge dan nog bovendien evenzeer de 1000 M. onkosten hebt te betalen, welke de „Groote firma S. Bondy" wel zoo goed is te berekenen voor de, ditmaal mislukte, poging u rijk te makeu. En dat de kans op verlies inderdaad grooter is dan die op winst, kan ieder nagaan die weet dat de prijzen dier goederen niet bepaald worden door natuurlijke oorzaken: rijke of slechte oogst, voorhanden voorraad en derge lijke, maar afhankelijk zijn vande beurs- manoeuvres der groote speculanten, het meest gewetenlooze |slag menschen dat er bestaatnaast zekere hypotheek bankdirecteuren en dergelijke. Het is een hasardspel, maar met doorgestoken kaarten; het domme, onwetende publiek bezorgt den inzet en de „Groote" specu lanten keeren de kaart; een spel waarbij vcrvalschte oogstrapporten en onjuiste marktberichten schoring en inslag vor men; in het wezen der zaak op een lijn te stellen met \\el jeu de poule, de acade mies de biljart en het kaartspel der kwartjesvinders. Er kan, naar het ons voorkomt, tegen een dergelijk uitlokken tot spelen niet genoeg gewaarschuwd worden, vooral waar dit geschiedt op een wijze als it de circulaires van den heer S. Vreden burg. Zoo schrijft hij in die van 17 Aug. j.l. o. a. „Dagelijks ca. 3 uur wordt door mij een koerslijst aan mijue clienten gezon den en zijn die noteering, zoowel als mijne statistieken, overzichten etc., in de groote bladen als de „Nieuwe Rot- terdamschc Courant", „Het \adcrland" e. k. eiken avond te vinden (als van mij afkomstig) in de officieele markt berichten." Zou men meeuen dat het noemen van deze welbekende, vertrouwenwek kende namen van dagbladen zonder doel geschiedt? De speculant van professie weet, kan althans weten, dat bij iedere speculatie de kans op verlies bestaat. Wie evenwel het onkundige publick wijsmaakt dat „met soortgelijke transactiën zeer veel winst to behalen is bij betrekkelijk weinig risico", speculeert op de dom heid van een deel van het publiek, dat door hem geacht wordt een kudde scha pen te zijn, voorbestemd om geschoren te worden. Uit het Duitsch door A. J. M. te versmaden gaaf! Is 't wel verstandig om de strenge Amerikaansche winter, de lange reizen en liet moeilijke zingen te trotseeren?" „Het schijnt misschien dom en koppig, en ik kan 't U niet geheel en al uit leggen, maar alB datgene, wat ge Üw plicht dacht U den eenen kant en uw gezondheid u den anderen kant uitriep, dan zoudt ge uw gezondheid ook tor zijde zetten." „Ik moet je zeggen," begon Clare, een beetje zenuwachtig, „dat ik nu pas met de ware redenen ben bekend ge worden. Zooals ge weet, wist Mr. Britton veel en giste hij't overige en ik hoop niet dat ge boos zijt Carlo omdat ik 't ook weet. Het was wel dom van me dat ik nooit te voren heb gegist in welke betrekking ge tot Franccsoa stondt." „Weet ge het waarlijk!" riep hij ver heugd. „Dan kiuinen we bedaard en ronduit praten. Ik ben blij, dat ge het weet, meer dan ik u kan zeggen. Ik heb er deze weken zoo naar verlangd er met u over te kunnen praten. En ook, ge zult zoo'n troost zijn voor Francesca. Ge zult voor haar zorgen, niet waar, de volgende week, als ik weg ben?" Zijn stem stokte en Clare voelde dat de tranen in hare oogen kwamen. „Ge hebt mij gezegd, dat ge uw moeder beloofd hebt, bij Madame Mer- lino te blijven," zeide zij, „maar als zij „Men kan niet wantrouwend genoeg zijn tegenover de menschheid", zei een jonge Scepticist. De oude heer schudde afkeerend het hoofd. „Zoo praten alle jongelui," bromde hij. „Zijt gij niet van mijne meening?" vroeg de andere verwonderd. „Gij, die zooveel beleefd en bereikt hebt? En uwe ondervindingen in Rusland, in dat half barbaarsche land, waar dief stal en omkooperij aan de orde van den dag is? Uw fabrieken in Petersburg zult gij toch zeker niet alleen op vertrouwen hebben opgericht. Ik denk dat gij met het werkvolk toen reeds treurige erva ringen zult hebben opgedaan." „Het vertrouwen in het betere Ik van de inenschcid is altijd een voorname faktor bij al mijne berekeningen geweest", zei du oude. geweten had, wat die belofte u zou kosten, deukt ge dan, dat zij wenschen zou, dat ge die belofte hieldt „Misschien niet, doch er is nog iets anders. Niet omdat ik het beloofde, moet ik met dit leven voortgaan doc.li wijl ik weet dat het recht is, dat ik er toe geroepen beu." Was 't niet mogelijk geweest uwe zuster te bewegen het tooneel te ver laten?" „Neen. Haar man zon er nooit in hebben toegestemd, en zelfs al had zij dat gedaan, dan had Comerio haar toch ook kunnen volgen. Er was geen ander middel dan dit." Zoo'n geval is toch een zware be schuldiging tegen het tooneelleven, zeide Clare. „Meent ge dat? Dat vind ik niet billijk. Een schandaal, dat met 't tooneel in verband staat, is op elks lippen, doch de zonden van particuliere personen worden verborgen gehouden en vergeten, hoewel er niet meer onzedelijkheid bestaat onder ons als onder hen. Ah ccne actrice haar goeden naam verliest, dan wordt er over gesproken omdat zij in 't volle licht van 't openbare leven leefl en zoo komt het dat men denkt, dat wij slechter zijn dan anderen. Toch gevoel ik met u, dat Nita waarschijnlijk gelukkiger en veiliger zou zijn als zij groot gebracht was in een tehuis als ,'t Was, wel is waar, geen blind ver trouwen. Vertrouwen is een plant, die men voorzichtig moet behandelen. Luister eens: „Toen ik mijn ijzerfabriek in Petersburg oprichtte, begon ik met uit gezocht werkvolk. Moord en diefstal, onbeschaafd volk, ongeletterde lui, vol bijgeloof. Tegenwoordig behoeven deze menschen 't zijn er sedert duizenden geworden niet achter te staan ('k bedoel inner lijk), voor het meest beschaafde werk volk, verstaat gij?" „Nu, dat zal u moeite gekost hebben." „Die moeite is niet zoo groot geweest. Goed zaad groeit welig, als het eenmaal wortel heeft gevat, en ook in zulk soort menschen liggen goede kiemen. Ze stalen als raven. Zelfs de koperen schroeven vonden de een na de ander hun weg naar den lorreubocr „Heb ik geen gelijk?" riep de scep ticist triomfeerend uit. „Mijn direkteur wist bijna geen raad. Je moet maar zien, hoe je het klaar speelt", zeide ik, toen ik naar Duitsch- laud moest gaan omdat ik op mijn fabriek in Westfalen noodig w as. Eenigen tijd daarna keerde ik naar Rusland terug. De Direkteur had een persoonlijk onder zoek naar gestolen voorwerpen ingevoerd. Het werkvolk moest zich voor het ver laten van de fabriek visiteeren laten, 't Kan zijn dat de directeur er geen ander middel op wist en ik wil er hom geen verwijt van maken, maar ik voelde me gekwetst in mijn menschenwaardc, dat al mijn werklui als dieven behandeld werden. Ik schafte dien maatregel geheel af, liet mijn werklui weten, dat ik ver trouwen in hen stelde." „En nu werd er natuurlijk niet meer gestolen," zeide de scepticist hoonend. „Ja wel, maar veel minder dan voor de visitatie, en voortdurend minder. Nu en dan kreeg een werkman van zijn kameraden een flink pak slaag, als hij op diefstal werd betrapt. Het verdwijnen van koper werd dit en in 't gewone leven gehuwd was. Zoo'n dappere edele vrouw als Domc- nica Borelli of elke andere vrouw, die op haarzelve kan passen, kan actrice worden, als dat hare roeping is. Kan zij niet op zich zelve passen en toch het tooneel niet verlaten, wel, dan is het de plicht van haar man, vader of broeder om haar te beschermen." Clare zweeg eenige oogenblikkcn, het was heel moeielijk om die gemengde nederigheid en zelfopoffering, die zoo eigenaardig in Carlo's karakter uitblon ken te weerstaan. Hij was iemand die met 't geduld en den eerbied van een kind naar raad luisterde, doch wanneer hij eenmaal overtuigd was van 't recht, dan kon niets hem schokken, en zij wist dat juist zijne groote goedhartigheid hem die macht gaf, de onbevreesde trouw, die zij jaren geleden reeds als een sprekende trek in zijn karakter had opgemerkt en die in den loop der jaren zich nog versterkt had. Zoo jong als hij was, scbeen bij haar toch een ge schikt kampioen toe voor de arme Nita, zelfs nu nog nu zij er naar verlangde hem te doen terugkeeren, verblind door hare liefde voor hem en voor - Francesca. De gedachte aan de woorden van Mr. Kavanagh keerde echter tot haar terug en maakte haar het zwijgen on mogelijk. „Toch is er een edele fout, waarin ge

De Eemlander | 1906 | | pagina 1