Yereeniging „Yoor de fiunsl", Drogerijen. Verfwaren. - Verbandartikelen. - Advertentiën. Opening van het Winter seizoen Ingezonden. Ingezonden mededeelingen. SNEL-BREIMACHINE „MIRAMAR", Marktbericht. ONS HUIS. Jong Heidelburg, „Original Wiener Operette". „DIE GEISHA", Vrijbiljetten worden niet afgegeven. - D. J. SMITS, Arnhemschestr. 20. - TENTOONSTELLING -:- J. VAN DEN HOOFF, Drogist, Reeds eerder deelden we mede, dat de heer T. van Ouwerkerk op 1 Nov. a.s. den dag koopt te herdenken waar op hij voor 40 jaar geleden in dienst der posterijen trad. Thans vernemen we, dat hem, op verzoek met ingang van 1 Dec. a.s. eervol ontslag is ver leend als conducteur der brievenmalen le klasse, onder dankbetuiging voor de trouwe diensten aan de administratie bewezen. Het schijnt een drukke winter, wat het uitgaan betreft, te zullen worden. Reeds zijn er verschillende concerten en voorstellingen in 't zicht en nog komen er bij. Zoo zullen Spcenhoff en Nap. de La Har, nog wel bekend in Amers foort van vorige jaren, op 10 Novem ber alhier met hun gezelschap op treden. En Louis Bouwmeester gaat niet voor de tweede maal naar Indië, zonder ook nog eens de Amersfoorters vau zijn spel te doen genieten. Naar allo waar schijnlijkheid althans zal hij hier eerst daags komen met „Voerman Henschel." Blijkens het antwoord van Burg. en Weth. op de afdeelingsverslagen, wordt het voorstel, betreffende de tegemoet koming voor personen, die te voren dienst deden bij de schutterij, voorloopig teruggenomen, totdat de besprekingen in de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, betreffende dit onderwerp beëin digd zijn. De Kermis. Van een gedrukten geest of slechte tijden, die er bij verschillende gelegen heden lreeten te heerschen is gedurende de kermisweek al bijzonder weinig ge bleken. Wij gelooven althans, dat geen ondernemer van wat soort feestelijkheid dan ook, zal hebben te klagen, want meer dan vol, waren steeds zalen en tenten. En uitzondering hierop maakt misschien alleen het Valkje, waar het nu niet zoo storm liep. Hoe dit kwam? Hogelijk nog mindere bekendheid dezer zaal en ook het vreemde van een gezel schap Schumaan. Naar wij hoorden, was dit gezelschap ook van Henri ter Hall, die door de zaal van het Valkje ook af te huren, getoond heeft een goed zaken man te zijn. Nu behoefde hij geen vrees te hebben voor een lastigen concurrent, en de zaalhuur heeft hij er in Het Valkje wel uitgeslagen. Toch heeft men zich daar uitstekend geamuseerd en misschien nog wel het meest met de napret, want na afloop der voorstelling was er gelegenheid tot dansen. Dat zegt genoeg. In Amicitia heeft het verbazend druk geloopen. „Rooie Anne" heeft echter niet veel succes gehad en velen zijn er bitter door teleurgesteld. Des te beter ging het bij ter Hall. Steeds stampvolle zalen en nummer na nummer steeds evenveel succes. Geen wonder. De heer ter Hall weet zijn publiek te pakken, hij kent zoo'n beetje de eigenaardigheden der menschen en weet waar men het best eer mee kan behalen. Dat blijkt telken jare met zijn revue. Zoo'n ding moet men niet gaan ontleden, of er wat in zit, maar men moet het hooren en zien zooals het ge zelschap ter Hall die geeft. En dan inoet men toestemmen dat zoo'n revue een prachtexemplaar is voor een publiek dat voor pleizier uit is. Ook de andere nummers werden steeds hartelijk toegejuicht. In de Arend lokten de wonderbaarlijke Wilsons veel publiek terwijl gisteren avond „De voddenraper van Parijs" werd opgevoerd. De matiné's en concerten in „Die Pforte von Cleve" bleken ook zeer in den smaak te vallen. De Weener dames kapél „Euphemia" gaf daar zeer aardige, goede muziek te hooren, en het verwonderde ons dan ook volstrekt niet, dat het kleine zaaltje steeds zoo'n vroolijk en dankbaar publiek had. Wat ook niet stil heeft gezeten vóór en gedurende de kermisweek, [dat is het Amersfoortsche Drankweer-Comité. Een uitnemende inleiding tot de schrif telijke propaganda, die dit Comité zich voorstelt te voeren, was do verspreiding van de Drankweer-Courant. En gedurende de kermisdagen reed door de stad een groote transparant, met waarschuwingen tegen den alcohol. „Wat zal het geven", hoorde wij zeg gen. Wie zoo spreekt mist wellicht het idealisme van welken strijd dan ook, maar hij die zegt of denkt: „als er een man door wordt gewonnen, is al veel bereikt", oordeelt o.i. verstandiger. De drankbestrijding heeft zich op de sym pathie van alle weidenkenden en wij hopen dan ook dat thans velen zullen hebben ingezien dat het Drankweer- Comité ernstig wil werken. Een woord van hulde voor de groote activiteit van dit Comité is zeker op zijn plaats. De Vrijdag is zonder ernstige onge lukken gepasseerd. Hot was dan ook vrij kalm en van boerendag kan moeie- lijk sprake zijn. 's Avonds werd hier en daar gevochten, zoo in een danshuis in deStoovestraat. Een huzaar, die door zijn onhebbelijk optreden liet iedereen lastig maakte, kreeg daar een slag niet een flesch, zonder even wel ernstige verwondingen daarbij op te loopen. Van moord of doodslag waaromtrent al geruchten gingen is niets waar. OPENBARE EES van de firma THOS. H. WHITTICK Co Keizersgracht 263, Amsterdam, gehouden te Groningen op Vrijdag 10 Augustus 1906. Uittreksel uit de Groninger pers: In het Nieuwsblad van het Noorden van 1118 '06. De publieke les op de Breimachine „Mira- mav*, van de firma Thornas H. Whittick Co. Amsterdam, in het Concerthuis, trok heel wat belangstelling. Het is dan ook zeer interessant te zien, hoe in den tijd van 9i/2 tot 10*/2 minuut een heele vrou wenkous in elkaar wordt gezet. Het is een cylinder-machine en die heeft het groote voordeel, dat de kousen geheel zonder naad worden gebreid. Zonder uit de machine te worden genomen, zooals dik wijls bij andere machines, wordt de kous in eens afgebreid. Een zoogenaamde minde ring word verkregen door een regulateur- schroef aan de machine, waardoor de kous nauwer of wijder kan gemaakt, worden en zoo het verlangde model krijgt. Gladde-, geribde-, sportkousen in allerlei soorten worden op de machine gebreid. De machine wordt verkocht voor f 100. contant, terwijl de maatschappij zich ver plicht, de volgens contract gebreide kousen over te nemen tegen een bepaalden fiinken prijs. Men liet ons verschillende attesten zien van afnemers, die zeer tevreden waren over de machine. In de Prov. Groninger Courant van 10|8 '07. De breimachine Miramar. In het Concerthuis werd heden een open bare les gegeven in het snelbreien op de machine „Miramar", die geëxploiteerd wordt door de breimachine-maatschappij tot be vordering van huisarbeid, aan het hoofd waarvan de heeren Thomas H. Whittick Co. te Amsterdam staan. Op deze machine die in tegenstelling met andere breimachines, cylindervormig is, wordt door een bekwame werkster in tien tot twaalf minuten tijd een kous gebreid. Natuurlijk zullen sommigen het sneller, anderen het minder snel leeren. Verschil lende stukkeu, die op een zij tafel ter be zichtiging zijn uitgestald, kunnen op deze kleine handige machine worden vervaardigd, zooals kousen, fietskousen, doeken, sjaals, truien en dergelijke. De maatschappij koopt echter alleen kousen. Met ieder, die zulk een breimachine koopt, wordt door de maatschappij een contract afgesloten, waarin wordt vastgesteld dat de kooper twee jaar garantie krijgt op de machine, terwijl door de maatschappij wordt gegarandeerd de afname Yan alle afgewerkte kousen, dat is opgestreken en alles, tegen een vast loon van fl.90 de twaalf paar. De bezitters van de breimachine betrekken hun wol van de maatschappij» De eerste maal betalen zij die. Wanneer de daarmee gebreide kousen worden ingezonden, ont vangt de werker of werkster daarvoor nieuwe wol -• die niet betaald behoeft te worden plus de toegezegde fl.90 loon. Dit loon blijit altijd vast. De kleinere omvang der kousen wordt verkregen door fijnere wol en door het minder opzetten van steken. Verschillende Hollaudsche brieven liggen ter Inzage, waarin de werkers en werksters hun tevredenheid betuigen met de machine. De maatschappij is van meening dat het geven van openbare lessen in verschillende plaatsen er toe zal bijdragen het vooroordeel van velen weg le nemen en 'de populariteit der nieuwe machiue te verhoogen. In de Nieuwe Prov. Groninger Courant van 11,8 '06. Heden werd alhier in het Concerthuis houden de openbare les op de Breimachine „Miramar", van de Maatschappij tot bevorde ring van den Huisarbeid Thomas H. Whit tick Co. te Amsterdam, Keizersgracht 263. Reeds vroeg in den morgen was er een belangstellend publiek, dat onder leiding van den heer J. Dorst e.ene zeer duidelijke ver klaring kreeg van de werking der machine. Trouwens volgens onze overtuiging is de machine van zeer eenvoudig constructie en zeer gemakkelijk te gebruiken. Wat de machine zelf aangaat, men breit daarmede veel sneller dan met de tot nog toe bestaande machines, zoodat binnen een half uur een paar kousen afgebreid worden. Maar nu het groote voordeel voor den huisarbeid. De voorwaarden zijn zeer ge makkelijk. De machine kost f100.k con tant; men betrekt de wol van de Maatschap pij, koopt die niet maar ruilt deze tegen gebreide kousen in. Bij eenige vaardigheid, kan men gemak kelijk fl.90 per dag verdienen. Natuurlijk moeten de kousen gebreid worden volgens de voorschriften der Maatschappij. Maar zoo is hier dan, en met recht, door de Maatschappij meteen ook een uitnemende bron van huisarbeid geopend, die werkelijk goede verdienste oplevert, Hierbij zij nog opgemerkt, dat zij, die eene machine koopen van de Maatschappij eene handleiding bekomen om op de machine te leeren breien. Ingeval zij daarbij nog moeilijkheden mochten ondervinden, is de Maatschappij bereid om onderricht te doen geven, kosteloos. Afotesten zijn ter inzage ülelkverkoop. Waar wij Amersfoortsche burgers ook over te klagen hadden of hebben, tot heden niet over de prijzen der con- sumptio melk. In verhouding tot andere plaatsen waren de prijzen hier laag te noemen, verhooging was reeds voor lang te wachten en is nu zeker aan staande. Belanghebbenden vergaderden deze week reeds en zullen, al gaat liet niet van een leien dakje, die zaak wel eens worden a. omdat het een dringen de eisch is, b. omdat het hun belang is. En redenen zijn er wel voor. Wan neer men de prijzen van voor 5 jaren eens vergelijkt met die van heden dan is het verschil te groot ora alles te la ten blijven zoo het is. Landpachten, looncn inkoopprijzen van melkvee, voe derartikelen alles is belangrijk gestegen. Wij burgers zullen dus voor onze melk binnenkort eenen hoogcren prijs moeten betalen, wel zullen wij tegenpruttelen maar onbillijk vinden kunnen wij het, welbeschouwd, niet. Eene vraag echter is: Zouden wij nu met die verhooging niet verstandig doen eens meerdere eischen te stellen aan de te koopen melk? Groote inrichtingen elders, en ook hier, geven voledige garantie en stellen zich onder openbare controle, maar de 10 tallen melkslijters? Zonder één en kele tc verdenken, hebben wij toch bij dezen geen de minste zekerheid dat de melk op de een of andere wijze niet vcrvalscht of verontreinigd is. Ais wij nu ook eens den eisch stelden: geen andere dan gegarandeerd zuivere melk? Wie kan het onsten kwade duiden? Zoude hgt ook op den weg van ons gemeentebestuur liggen, of reeds lang gelegen hebben, in die richting te wer ken? Kom leden van den Raad gij die bij de verkiezingen zoo beloofdet de belangen van alle burgers te be hartigen wanneer de tractementcn van beambten van Stadhuis gasfa briek en reiniging, en van onderwijzers weer eens voor «en jaar op nieuw zijn geregeld en vastgesteld, breng dan ook eens het zoo actueel juist zoo be langrijk uit Sanitair en financieëcl oog punt voor alle burgers ter tafel, n.l. bepalingen en reglementen regelende den melkverkoop ter deze stede. Laat ik u niet afschrikken omdat men nog in bijna iedere stad Gods water over den melk laat loopen en niet tevreden stellen met den kapstok „de gezond heids-commissie". Wat doet of deed die commissie? Monsters melk nemen. Rapporteeren, papier, papier, meer kan ze niet. Eerst van uit den raadszaal reglementen en be palingen dan zal, ik ben er zeker van de gezondheids-commissie die uit zulke éminente mannen bestaat, de koe wel bij de hoorns vatten en het kalf schoon- wasschen. Burgers, het is mijn, het is uw, het is ons aller belang dat wij garantie hebben voor het beste en nog altoos goedkoopste, maar ook het gemakkelijkste en meest vervalschte voedingsmiddel te weten: melk. Gemeenteraad van Amersfoort gij kunt en behoort er voor tc zorgen dat melkvervalsching ter dezer stede tot uitzondering behoort. X. oud 2 j., z. van Hendrik de Winter en Christina van Pluzen. Louisa Maria Goetmakers, oud 39 j., echtgenoot van Bernardus Jasink. Geertruida Elisa- Heijink, oud 78 jaar, weduwe van ITeri- cus Aymcricus Winkclhagen. Johanna van Rossura, oud 47 j., ongch. Gerardus Petrus Smink, oud tieu dagen, z. v. Theodorus Smink en Cornelia Vos kuilen. Conrad Maria, levenloos ge boren kind van Iieinrich Bernard nehen- kamp en Cornelia Maria van Loo. CORRESPONDENTIE. Het verslag van cle tweede lening' van Prof, Groenewegen, kunnen we tot onzen spijt niet in dit nummer plaatsen, zoodat het moet wachten tot a.s Woensdag. Burgerlijke Stand. van 22 tot en met 26 October. GEBOREN: Bertlia Johanna, d. van Paul "Wilhelm Kort en Janna Kuijt. Derk Hendrik, z. van Derk Hendrik de Vries (overleden) en Ilendrika Lensing. Hermanus Adrianus, z. van Hermanus Adrianus de Vries en Ilendrika van Lavieren. Evert, z. van Gerrit Jan van Eldert en Christina Louisa van den Hoek. Haartje, d. van Willem Blijen- burg en Harmpje Keizer. Catliarina, d. van Hendrikus Bosman en Johanna van Klooster. Haria d. van Albert Ilijwcgen en Woutertje van Soercn. Johannes z. van Jan Willem Karei van Wandelen en Wijntje Koster. Jacoba Jetske, d. van Willem Hendrik van Amerong en Grietje van der Weij. Johanna, d. van Gerard Laseur en Grietj Everarda Adriana Regt. Leuntje, d. van Cornelis de Rijke en Hendrikje Post. Grietje, d. van Evert Klok en Aartje |Buis. Elisabeth, d. v. Steven Hartogsveld en Bastiana Ilendrika Pul Karei, z. v. Philippus van Dijk en Jannetje Pampus. Johannes, z. v, Jan van den Berg en Theodora Wellerd. ONDERTROUWD: Pieter van den Berg en Suza le Roy. Goossen de Kruijff en Aartje van Dijk. Hendrik Brandsen en Gerritje Maas. OVERLEDEN: Willem de Winter, AMERSFOORT, 24 October 1906. Tarwe ltogge Boekweit Appelen Peren Niouweaardapp. Zand Hoeudereieren Eendon Grasboter Hooiboter Margarine Zoetem. kaas Kippen Kuikens Piepkuikens Ganzen Oude eendeu Jonge oenden Hazen Wilde konijnen Tamme Duiven Vette varkens Magere Zeugen Biggon Vette koeien Guste Kalf Kalfvaarzen Pinken Pinkstieren Vette kalveren 4.— 5. 1.80 6.50 f f f f 1 f f 1* f f f f f f 0.80 f 1.— f 0.30 f 1.- f a f ii f a f 8.— a fio.- a f a f 2.— a f 7.00 per 100 st. a f per hecto liter. 1.55 Kilo. „50 1.40 a f a f a f a f a f ï.oo a f 1.30 a f 0.60 a f a f 1.20 a f 1.50 a f 2.— a f 0.60 af ï.oo 0.4C- a f 0.50 per paar. per stulc. f .- a t f 18 k f25 f50.— k f70. f 8.- k f 13.-- f k f - f k f f k f f k f f k f f k f f k f per stuk. Oudcrgeteekcnde, bij beschik king van de Kamer van Toezicht benoemd tot plaatsvervanger yan den Nota ris A. N. J. TOM te Amersfoort, geelt belanghebbenden kennis dat hij overgenomen heeft en onder zijne berusting zich bevindende acten en registers beboorende tot het kantoor van genoemden Notaris Vos Amersfoort Moester neg 7. BOLK, Notaris. Aan den cursus BOE li- 11 O II I) E N kunnen nog enkele leerlingen deelnemen. Aanmelding volgende weck bij den eougierge. HET BESTUUR. Schouwburg UTRECHT. Xedei'liindsch Operette-Gezelscliap. Ondei- leiding en Regie: A. 8AALBORN. Zondag SS Betober I907: Operette in 3 bedrijven van L. KREUN en C. LINDAU. Muziek van CARL MILLiSCKER. Vertaling van M. L. Dirigent: J. J. VAN AMERON. Aanvang 71/, uur. Prijzen der Plaatsen: Balcon f 1.75. Stalles en le Amph. f 1.B0. le. Zijloge f 1.25. Baignoires en 2e A.nph. f 1.Parterre f 0.75. 3e Amph. en 2c Zijloge f 0.50. 4c Amph. en Gaanderij f 0.30. Plaatsbespreking: Voor Aan deelhouders Zaterdag van 10 tot 11 uur, voor het Publiek denzelfden dag, met of zonder bespreken, van 11 tot 12 en van 1 tot 3 'uur, en Zondag van 1 tot 3 uur. Tekstboekjes a 25 cent verkrijgbaar Schouwburg Utrecht. Gastvoorstellingen door de Directeur: IIEINRICH ZELLER. Operette Gezelschap van den Eersten Rang Met medewerking van M I A WEBBER. De meest beroemde Operetten-Diva van den tegenwoordigen tijd, en FERDINAND PAGIN, Tenor, van het Karl. Theater te Weenen. Dinsdag 30 October ÏOOG, S uur: Operette in 2 bedrijven van SIDNEY JONES. Theater-Agentuur: A. JANMART Jr.) Tochtdekens, Reisdekens, Waterstooven, Tochtlatten, Voet- zakken, Wagenkleedjes, Tochtband, Vellen en Vachten, Fantaisiekussens-, Kleedjes- en Theewarniers. - ZIE DE - B Qr0()je keuzg [jjj uj{erste prjjzen - ZIE DE ETALAGE ETALAGE UTRECHT, NOBELSTRAAT 12. van werken van Isade Israels, Jozef Israels en andere Meestors. Geopend van 14 OCTOBER tot 11 NOVEMBER 1906 dagelijks van 104 uur. Entree 50 ets. Eeden vrij. HET BESTUUR. Voor het lidmaatschap a f2,50 ingaande op 1 October kan men zich aanmelden aan het gebouw gedurende de tentoon stelling. KINADROPPELS van Dr. De Vrij per flacon f 0.65. HAEMATOGEEN-0 90. Pastilles, Gërandcl, Poncelet. Kuiser pastilles, Emserzout enz. Teercapsnles (het beste middel voor hoestenden) 50 st.—25 ct. Verkrijgbaar hij Eaugestraat, t/o de Groenmarkt.

De Eemlander | 1906 | | pagina 3