No. 87. Woensdag 31 October 1906. 3e Jaargang. Wees U Zelf! Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". De Staat en - - - - de Spoorwegen. FEUILLETON. Dolende Ridder. DE EEMLANDER. Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bureau Hendrik van Viandenstraat 28 Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Prijs der advertcntiëii Van 1 tot 5 regels0.40 voor iederen regel meer0.08 (Bij abonnement aanmerkelijke korting.) Het vraagstuk: „Staats-exploitatie der Spoorwegen" is een van de moeilijkste op het gebied der Staathuishoudkunde. Ten bewijze daarvan behoeven wij de rapporten maar te noemen over dit vraag stuk uitgebracht door mannen als profes sor Treub en den heer Van de Wall- Bake c.s., die tot precies tegenoverge stelde conclusion kwamen. Het is dan ook niet, dan met zekere reserve, dat wij aangaande dit onderwerp eenige opmerkingen wenschen te maken naar aanleiding van de (niet-ampele) discussie die daarover in de Kamer van Koophandel hier ter stede heeft plaats gehad, waarin de heer S i n n i g c de leiding scheen te hebben, terwijl de heer Van Duinen hem bijviel. Wij moeten nég een reserve maken, en dat is deze, dat de mogelijkheid be staat, dat de argumentatie uitvoeriger geweest is, dan volgens de couranten verslagen door beide heeren is aange wend om het idéé van Staats-exploitatie der Spoorwegen te bestrijden. Want er is zeker méér tegen aan te voeren, dan is geschied door beide ver tegenwoordigers van den handeldrijven- den middenstand, maar we kunnen geen argumenten ter sprake brengen, die we niet kennen eerstens en in de tweede plaats mogen we aannemen, dat in de verslagen, waarop wij doelden, de hoofd bezwaren, van genoemden heer wel juist zullen zijn weergegeven. Goed is 't, dat adviezen van Kamers van Koophandel als hier ter stede, geen beslissenden invloed hebben op de op lossing van dergelijke gewichtige zaken, 't Aantal leden is tè gering, terwijl het kan voorkomen, dat de strijd moet wor den opgegeven: faute de combattants. Gebeurde het niet hier ter stede, dat een vergadering van de K. v. K. niet Rampspoed is wellicht de machtigste van alle banden. Uit het Engelsch van EDNA LYALL. 84). De plotselinge overgang van die schrikkelijke verzoeking tot de geschie denis van dien eerlijk uitzienden man, die dadelijk zijn vriend was geworden toen hij bij dien troep kwam, eischte van zijne krachten 't uiterste. Alles draaide hem voor oogen, doch met geweld bracht hij zich dc zorgen van Adamson te binnen. Zijn dochter, een lief Amerikaansch meisje, zong in 't koor sopraan en sinds eenigen tijd was haar vader zeer bezorgd over haar geweest en Carlo had met belangstelling een klein drama gade geslagen, waarin zijn kapper Sebastiano, den rol van minnaar speelde. kon doorgaan, omdat er maar twee leden aanwezig en de drie andere waarvan een zonder kennisgeving door afwezigheid schitterden? Uit het verslag van het A. D. voorko mende in ons blad van 24 October, laten wij het volgende nog eens afdrukken: Do heer Sinnige inecut, dat waar monopolie kcerseht, op wolk terrein ook, steeds handel en nijverheid daaronder moeten lijden. Komen de spoorwegen in staatsbonden, dan zijn handel en industrie overgeleverd aan staatsmono- polio. Hij wil het adres steunen, opdat men niet krijgt een staatsmonopolie tot exploitatie der spoorwegen. De heer Van Duinen kan zich best met het gesprokeue vereenigen. Hij ii van meening, dat concurrentie ook op 't gebied van 't spoorwegverkeer veel beter is voor handel en industrie. Nadat de voorzitter 't voorstel-Siuuige om 't adres te steunen, in stemming heeft gebracht, wordt dit met algemeene stemmen aangenomen. De heer Sinnige heeft dus bezwareu tegen monopolies in 't algemeen en tegen Staatsmonopolies in 't bijzonder. Dergelijke machtspreuken hebben soms invloed, vooral als ze met een zeker pathos worden voorgedragen. Invloed op de hoorders en op den sproker zelf. Dikwijls herhaald, worden ze verheven tot dogma's, tot axioma's bijna. Wanneer men er aan denkt, dat er in den loop van de tijden heel wat dogma's omvergeworpen en door andere vervangen zijn, dan begint men voor zichtig te zijn en komt men tot de con clusie dat schermen met gevleugelde woorden nog niet argumenteeren is. Wie zal er zich tegen verzetten, wan neer men beweert dat monopolies in 't algemeen nadeelig zijn? Wie wil de voordeden van concur rentie ontkennen? Niemand zal Frankrijk zijn dure en slechte sigaren of zijn lucifers ook duur en slecht benijden. Ieder zal 't wel betreuren, dat trusts en cartels enz. de prijzen van producten, „Alles is in orde, sir!" herhaalde Adamson, „en wij danken 't alles aan u. Ik weet niet wat ge aan Sebastiano gezegd hebt, doch hij is geheel ver anderd. Zij zullen nu gaan trouwen." De gelukwen8chen, voortspruitend uit warme sympathie, brachten Carlo weer tot zichzelf. Hij trad in een restaurant en at een weinig, toch waren er twee lichtpunten in de donkerheid rondom hem, ten eerste dat Nita's hart eindelijk getroffen was, ten tweede, dat Sebasti ano ook op den goeden weg was. Dan was er nog een middel om Francesca te dienen, hij kou bidden dat- haar huwelijk gelukkig was. Hierop mocht hij ten minste hopen. Hij ging naar de Lafayette terug, nam een brief, die hij even te voren aan Enrico had geschreven uit zijn lessenaar en voegde er 't volgende postcriptum aan toe: „Waarommeldet gij mij niets van 't huwelijk van graaf Carossa." Als gij kunt, meld mij dan alle bizon- derheden te New-York." Meer dan dat kon hij zelfs aan zijn vriend niet schrijven, doch aan Clare zond hij een lange brief, waarin hij al zijn verdriet vermeldde, want zij was eene vrouw en hij wist dat zij hem zou begrijpen. Daardoor een weinig verlicht bracht hij de brieven naar de post en ging toen naar den schouwburg. In Locust Street ontmoette hij Sardoni, die noodig voor dagelijksch gebruik kunst matig de hoogte indrijven. Maar omdat sommige Staatsmonopolies bepaald af te keuren zijn, ligt daarin op zich zelf nog geen grond om allo monopolies van den Staat uit den booze te achten. Wanneer is een monopolie van ge meente of staat geoorloofd? We zouden zeggen indien het alge meen belang beter gediend wordt door een monopolie, dan door particuliere exploitatie. Hoe denkt men bijvoorbeeld over de posterijen? Is er iemand, die den toestand van vroeger terugwenschi? Zouden meuschen van voor honderd jaar zich een organisatie van ons post en telegraafwezcn hebben kitnnon voor stellen, zooals dit thans geregeld is? De vraag dient beantwoord of den handel en het publiek beter gc-diend wordt door Staatsexploitatie der Spoor wegen, dan door particuliere exploitatie en daar alleen dient het onderzoek over te loopen. Beweerd wordt, dat de handel en industrie door opheffing van dc concur rentie tusschen de verschillende spoor wegmaatschappijen zal worden geschaad. Beweerd is niet bewezen! Zou het vervoer van goederen duurder worden? Waarom? Er bestaat omtrent de tarieven thans een zekere usance en die is niet weg te cijferen en de Staat zal daar rekening mee moeten houden. Er is dunkt ons geen enkele reden te bedenken, waarom de Staat duurder moet vervoeren dan particuliere maat schappijen. Maar voor een zekere thans zeer be voorrechte klasse van handelaars, d. i. voor de groothandelaars zullen er mis schien enkele nadeelen aan Staats exploitatie verbonden zijn. Zooals ieder weet krijgen groothandelaars belangrijke veel te erg door zijne eigen beslom meringen was ingenomen om heel op lettend te zijn. „Eindelijk is de dag vastgesteld," zeide hij vroolijk, „het zal te New- York zijn Zondag over acht dagen. Wilt ge mijn getuige zijn, Amice? „Natuurlijk Jack, als ge het wenscht, zeide Carlo. „Komt je vader over voor het trouwen?" „Neen, maar hij heeft ons gevraagd om in den herfst bij hem te komen en je brief heeft een massa gedaan om hem met hot denkbeeld te verzoenen. Wij zijn alles aan je verschuldigd Val!" Carlo ging in zijn kleedkamer, waar hij Sebastiano vond. Hij had dien dag al genoeg van trouwen gehoord, doelt hij moest zijn costumier toch gelnk- wenschen en terwijl hij zijn narrenpak aantrok, luisteren naar do geschiedenis, die Adamson hem al had medege deeld. „Wel signor!" riep Sebastiano uit, toen zijn verhaal uit was. „Ge hebt de roode kous aan uw linkerbeen getrokken in plaats van de gele! Men zou denken, dat ge in mijn ga val verkeerdet." Carlo glimlachte, wenschte den cos tumier geluk en zond hem weg. doch toen hij alleen was, boog hij het hoofd op de handen en zat een geruime tijd onbewegelijk, verpletterd door een gevoel reduction, vooral op concurreercndo lijnen. Wordt er door hen veel vervoerd, dan bewijzen de spoorwegmaatschappijen hun allerlei faciliteiten en liefheden. Zelfs vrij vervoer eerste klas voor hen en hun gezin wordt soms door groot handelaars bedongen en verkregen. Daar zal waarschijnlijk een einde aan gemaakt worden. Maar dat zal toch be zwaarlijk als een argument tegen Staats exploitatie kunnen gelden? Vooral „Middenstanders" zullen in die bcvoor rechting van het „grootkapitaal," die voor hén de concurrentie moeilijker maakt geen reden vinden om Staats exploitatie tegen te houden. Welk ander bezwaar kan er zijn? Zouden de goederen minder snel ver voerd, minder zorgvuldig behandeld worden Maar dan zijn de „middenstanders en groothandelaars en andere belang hebbenden er toch ook nog om hun krachtige en invloedrijke stem te ver heffen teneinde den Staat te dwingen rekening te houden met hun billijke wenschen, althans indien zij er de billijk heid van kunnen bewijzen. Tegenover het gemis van de voor deelen der concurrentie staat bij derge lijke groote zaken de publieke controle, in hoogste instantie die van dc Staten Generaal. Wij moenen toch, dat men gemakkelijker cventueelo klachten of gegronde aanmerkingen ingang kan doen vinden bij een publiek lichaam, dan bij particuliere besturen. Bij do posterijen wordt zeer stellig rekening gehouden met klachten van het publiek. In dat opzicht zouden wij van ervaringen hier te Amersfoort opgedaan, kunnen spreken. We weten zeer goed, dat do opinie van velen omtrent gemeente- en Staats exploitatie niet gunstig is, omdat men van oordeel is, dat de Staat of de Gemeente persé duurder exploiteert, dan dit niet particuliere bedrijven het geval is. Tot zekere hoogte kunnen wc dit toegeven. van geheele verlatenheid. Wat was hem overgebleven. Een zekere, steeds grootcr wordende roem. Maar wat beteckende die? Suc ces is zoet en toch doet het dc ver latenheid te scherper gevoelen. Dik wijls kwamen hem de tranen in de oogen als hij de loftuitingen las over zijne kunstwerken, omdat hij dan dacht welke een genoegen ze aan zijne moeder zouden verschaft hebben. De grootste waarde van al die erken ning is 't genot die ze geeft aan hen die ons liefhebben, en hij stond geheel alleen, succes en roem zou hij inoogsten, doch vader noch moeder, vrouw noch kind zouden ze met hem deelen. De stem van den jongen, die hem kwam roepen, wekte hem op uit zijn droef gepeins. Hij wrong zijne handen en zuchtte: „Oh God! Help mij!" Toen de zotskap opnemend, ging hij tusschen de schermen en was spoedig veranderd in de kwaadaardig spottende Rigoletto, met buitengewone behendig heid zijn rol vervullend en den donder van applaus, die hem beloonde, met de gewone bescheidenheid ontvangend. D.w.z. wanneer het betrekkelijk kleine bedrijven geldt, waar door de onmiddel lijk belanghebbenden, bijvoorbeeld door de eigenaars zelf van een zaak onmid dellijk controle wordt uitgeoefend. Zoo gauw men echter te doen heeft met lichamen van dc uitgebreidheid van een H. S. M. bijvoorbeeld gaan dergelijke voordooien tocli verloren en is de organisatie van Staatswege stellig niet duurder dan particuliere*). Noch door een geringer aantal ambtenaren, noch door een lager loonstandaard worden dan belangrijke voordeden behaald. Een andere reden is er evenwel, die een particuliere maatschappij winstgeven der kan doen exploiteeren dan dc Staat en wel deze, dat do Staat, rekening houdend met het algemeen belang, niet uitsluitend zal letten op het feit of een of andere lijn winstgevend zal zijn, doch ook rekening zal houden met andere dan „klinkende" argumenten. Yun Staatswege zullen lijnen aangelegd wor den b.v. met het oog op do belangen van een geïsoleerde streek, die door het verkrijgen van goede verbindingswegen tot betere bestaansvoorwaarden kan komen. Dat doet de Staat reeds nu door het vcHeenen van betrekkelijk hooge subsidies voor den aanleg van trams en locaal- spoorwegeu. Maar nu geheel ten voor- deele van dc aandeelhouders van ge noemde particuliere maatschappijen en op kosten van alle belastingbetalende burgers. Ware het dan niet billijker, waar de Staat d.w.z. dc belastingbetalenden ccner- zijds de nadeelen moeten dragen ze anderzijds ook de voordeden zullen ge nieten? Is 'tgeen groot voordeel, dat even tueel te maken winsten 't zij in 's Lands schatkist, 't- zij in de zakken der gc- Dc lezer, hiervan niet overtuigd, in- formeère maar eens naar do kolossale, tractemonten, die hoofdambtenaren van de U. S. M. genieten en vergelijke die met de salarissen van rijksambtenaren. DRIEËNDERTIGSTE HOOFDSTUK. Ge ua. Een maand ging voorbij. Carlo ging voor 't uiterlijk zijn gewonen gang speelde dc afscheidsvoorstellingcn te New-York, was getuige bij Sardoni's huwelijk en reisde terug naar Italië. In zijn binnenste streed hij een hef- tigen strijd doch bleef overwinnaar. Genie verdere bizonderheden van Francesca's huwelijk had hij vernomen die zijn ellendige onwetendheid kon verminderen. Waarschijnlijk deinsden Enrico en Clare beide terug om zoo'n teer onderwerp aan te roeren en van Eurico ontving hij alleen een exemplaar van de Rouia, 't zelfde blad wat Made moiselle de C'aisne had gezonden. De slimuitziende portier van een der hotels te Genua zat in zijn loge te peinzen toen dc veel besproken bariton uit Morlino's troep de ontbijtzaal bin nentrad. Er was iets in 't gelaat van Donati, dat hij niet begreep, het was zoo anders dan van iemand met zoo'n succes op zijn zesentwintigste jaar en van wien men vertelde dat hij de schoonste bariton in Europa was. De pottier was verheugd toen Carlo op zijn loge toetrad ont eenige post zegels te koopen en hij greep dadelijk de gelegenheid aan hem iets te vragen. „Wilt ge uw naam in 't vreemde-

De Eemlander | 1906 | | pagina 1