Stadsnieuws. Allerlei. ging te Lensden. Toen werd ook gezon gen: „Dat 's Heercn zegen op u daal." ik dacht daar dezer dagen aan niet grooten weedom. Weldra komt nu de Tweede Kamer bijeen. De wijze, waarop in de kerke lijke pers tegen het ministerie wordt opgetreden, doet verwachten, dat een vinnige strijd ophanden is. Wij hopen, dat niet alle „christclijk-historisehe" Kamerleden mcê zullen doen aan het streven om tot eiken prijs het ministerie tot heengaan te noodzaken. En wij vertrouwen, dat de regeering het conser vatieve element, dat in haar is, zal doen zegevieren over het radicale. Een nieuwe verkiezingscampagne zou een ware ramp wezen voor ons land en volk. Als je uitgaat heb je graag pleizier en als je pleizier hebt zou je wel willen, dat het leven altijd zoo genoeglijk voor je voorbijging. Nu en dan is het geen wonder als je in zoo'n genoeglijke stemming bent, dat je dan ook niet denkt aan de klok. Maar dat kan wel eens minder aangename gevolgen heb ben. Dat ondervonden althans ecnigc dames en heeren te Arnhem, die naar het naburige Yelp waren geweest en 's avonds met de laatste tram in de stad terugkeerden. Alvorens uaar huis te gaan, bracht men nog een bezoek aan het koffiehuis in quaestie, vergezeld van een vijfden stadgenoot die er zijn paard stalde. En- dat paard was ziek, bij ging er nog eens naar zien. Ongelukkigerwijze hadden de heeren en dames vergeten, dat de Arnhemsche politic waakzaam is en ook een oog in 't zeil houdt of tapperijen wel op tijd sluiten en dan geen bezoe kers meer herbergen. Zoo wilde men eindelijk heengaan, toen men eensklaps blinkende helmen voor dedeurontwaarde. Daar had men zoo lang geplakt dat het al over elven (sluitingstijd) was. En vermits men met gesteld was op een ontmoeting met de politie, besloot men... te blijven waar men was. Men werd logé tegen wil en dank. Dat was nu niet prettig, want de huisgenooten van de leden van het gezelschap wisten van niets af. Maar de vrees voor de ge helmde mannen behield de overhand, men bleef, en de namen van de vier heeren en dames kwamen netjes op de nachtlijst van den logementhouder. De eigenaar van het paard bleef uit. Hij ging... om Haarlemmer olie te halen voor zijn ziek paard. De wachtposten voor het logement hielden hem aan en vertelden hem dat hij een bekeuring hadhij was bezoeker geweest van de tapperij en dit wel na het sluitingsuur. De man is een uur later teruggekomen om naar zijn paard te zien en later nog eens weer. De logementhouder kreeg óók een verbaal en had zich voor den kanton rechter te verantwoorden wegens het openhouden van zijn herberg. Zijn verdediging kwam hierop neer: het gezelschap logeerde bij hem en de eigenaar van het paard stalde altijd bij hem. Nu was zijn paard ziek, zoo ziek, dat hij er drie maal naar kwam kijken, en dat hij zelfs den kastelein verzocht iets voor den armen viervoeter klaar te maken. Kantonrechter: En wat voor dranken hebt u wel voor zieke paarden? Bckl.: Brandewijn met notemuskaat! Kantonrechter: Ah zoo, is dat voor zieke paarden! De kantonrechter sprak ten aanzien van het gezelschap er nog tegenover bekl. zijn verwondering over uit, dat die menschen, in Arnhem wonende, midden in de stad zouden gaan logee- ren! Een reden weet de logement houder daar niet voor op te geven. Het verhoor van de agenten, die procesverbaal opmaakten, brengt o.a. aan het licht, dat een knecht hun hééft verklaard dat het zieke paard, waarvan sprake was in 't geheel niet ziek was. Verder deelcn verbalisanten mede, dat er telkens door de bezoekers naar MJhten werd gekeken om te zien of de politie ook weg was! Maar tot vroeg in don morgen bleef do politie. Toen hoorden do agenten een raam opschui ven en de verzuchting uiten: verd.... ze staan er nog! Al is zoo'n verzuchting nu niet erg dat hij Carlo Donati, de zanger was, die in de vreedzame dagen van koning Humbert leefde. De zoon van den hoofd man keek den eersten gevangene, waar voor hij aansprakelijk was, intusscben met ecnige ongerustheid aan. Hij had verwacht dat de gevangene hem zou smeeken om genade en dat zou hem verheugd hebben. Maar nu zijn stoute onderneming zoo goed was afgeloopcn had hij een gevoel van onrust. (Wordt vervolgd.) parlementair, een mcnscli kan zich toch wel voorstellen dat je je zoo iets laat ontvallen, als je zoo onaangenaam uit logeeren moet. En daarbij komt dan nog, dat ze bovendien nog gestraft zullen worden ook. Dat is wel het alleronaan genaamste. En toch kan het voor een mensch ook al weer zijn nut hebben, wanneer hij eens de gevangenis ingaat. Een feit is het toch, dat verscheidene personen door gevangenisstraffen aanzienlijke rijk dommen hebben verworven. Daar is bijvoorbeeld de geschiedenis van den Engelschen consul van San José in Guatemala, mr. Magee, die, toen hij stierf, een vermogen van 156 a 16S millioen naliet doch geen duit zou hebben bezeten als hij niet door een verbazende vergissing van de re geering van Guatemala in de gevange nis was geworpen. Bij een revolutie had hij namelijk eenigc vluchtelingen voor de woede der menigte gered en deswege werd hij door den gouverneur der stad gevangen gezet. Teen hij daartegen protesteerde en weigerde zich te onderwerpen aan het gevange nisreglement, werd hij met een zweep afgeranseld. Zoodra de Engelsche regee ring hoorde van de ongehoorde behan deling van haar vertegenwoordiger zond zij dadelijk een kanonneerboot en het gevolg was de invrijheidstelling van Magee, Tegelijkertijd werd van de re geering van Guatemala als schadeloos stelling oen bedrag van 720,000 gulden geëischt, doch Magee werd het er met haar over eens, dat hij in plaats van het geld bepaalde voorrechten zou krij gen, bijvoorbeeld de vergunning, om in de stad een bank te openen en een werf te bouwen. Op die wijze kreeg hij zulk oen be duidend voordeel boven zijn concur renten, dat hij ontzaglijke rijkdommen vergaarde en ten slotte het boven aan gegeven, geweldig vermogen naliet. De Engelsche regeering betaalt zelfs aanzienlijke sommen aan onschuldig ver oordeelden. Reeds in 1848 kende het Parlement aan een Londenschen advocaat, Barber genaamd, een bedrag van 48,000 gulden toe. Een jong arbeider Harbon gcheeten, die beschuldigd was, een politicagent te hebben vermoord en na zijn ver- oordccling ter dood gratie had gekregen in zóóver, dat zijn vonnis in gevange nisstraf veranderd werd, kreeg, toen een jaar later de werkelijke moordenaar werd ontdekt, 9600 gulden schadeloos stelling. Maar onschuldig veroordeelden, wier beklagenswaardig lot in de pers druk besproken is en aller medelijden heeft gewekt, kunnen nog op andere wijze aan een fortuin komen. De bekende mrs. Maybrick, die we gens vergiftiging van haar echtgenoot veroordeeld waB en later vrijgelaten werd kreeg van Engelsche dagbladuitgevers zeer voordeellge aanbiedingen en ver wierf met de languitgesponnen vertel ling van haar droevig lot aanzienlijke sommen. Ook boeken, die door gevangenen ge schreven worden, vormen dikwijls een bron van rijk gewin. Zoo vond een vele jaren geleden in Engeland onder den titel „Vijf jaren gevangenisstraf, door iemand, dié ze heeft doorgemaakt" uit gegeven bock buitengewone verspreiding en bracht den schrijver zóóveel op, dat hij niet meer behoefde te werken. Een andere methode, om uit een veelbesproken straf kapitaal te slaan, is het in Engelaud gewilde optreden van onschuldig veroordeelden of in sensatie processen betrokkenen in variétés en schouwburgen. Toen de koriste Nat Patterson, die haar beminde moest hebben vermoord, vrijgesproken werd, werden liaar duizenden guldens aange boden voor een optreden in een cufé- rhantant en op die wijze heeft zij groote sommen verdiend. Voor de acte vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek slaagde mej. J. Timmer mans alhier. Den lieer A. J. A. Busquet, thans leeraar aan de Rijks Hoogere Burger school te Bergen op Zoom, slaagde Donderdag voor het examen wiskunde KI. De kapitein der infanterie A. J. W. van der Grinten is van zijn drie-jarige detacheering in West-Iudië (Curasao) teruggekeerd en in het genot van verlof gesteld. We herinneren nogmaals aan het con cert a.s. Dinsdag in Amicitia te geven. De pionistc Gertrude Peppercorn, wordt door de critick uitbundig geprezen, en algemeen wordt ze gerangschikt onder de beste en rijkst begraafde pionisten der wereld. Kunstminnaars van werke lijk mooie muziek zullen dan ook onge twijfeld Dinsdag hun hart komen ophalen. De aanbesteding voor liet nieuwe St. Pietcrs- cu Bloklandsgasthuis zal binnenkort plaats hebben. Onze lezers zullen zich herinneren, dat het belangrijk legaat van mevrouw Scheltus het bestuur der stichting tot dezen nieuwen bouw in staat stelde. Aan de Langegracht tegenover de drukkerij van „de Eembode" is men bezig eenige boomen te rooien. We vermeenen echter, dat in den Raad onzer gemeente hierover nog geen besluit is genomen. De dames regentessen van het St. Pieters- en Bloklandsgasthuis hebben tot regentes benoemd, in plaats van wijlen mevr. Scheltus van Leusden, mevr. van Reijgersberg Vcrsluijs, geb. baronesse van Issclmudcu. In de Woensdag gehouden algemecne vergadering der Maatschappij tot opvoe ding van wcezen en andere mindei jarigen in het huisgezin „Zandbergen" is tot voorzitter benoemd ds. A. J. Adriani, te Warmenliuizen. Voorts werden tot bestuursleden ge kozen mej. E. M. Anient, te Laren (N.-IL), mevrouw H. Boldaert-Schuur- beque Boeije, te 's-Gravenhage, mevrouw D. II. Meursing-Kirclmer, te Amersfoort, mevrouw A. Stoel-Wijn, te Bergen op Zoom, mr. A. J. Pokkcr, te Leiden, mr. L. Peerboltc, te 's-Gravenhage, de heer B. Steggerda, te Eindhoven, prof. F. Kenninck, te Amersfoort, de heer G. Dijkstra, R.Hzn., de heer P. II. Majoor, mevrouw A. M. C. Blok-Duijvis en de heer J. N. de Jong, te Westzaan. Toonkunst, afd. Amersfoort, geeft 22 Nov.Zigcunorleben, De9 Sangers Fluch, Der Rose Pilgerfahrt en liederen van R. Schumann. Solisten: mej. C. Van Ravenhorst ('s Bosch), sopraan, de heer R. Van Sclmik (Utrecht), tenor, de heer Bram Van dor Stap (Delft), bas, en dilettanten. Klavierbegeleiding mej M. Wolter, directeur M. V. Petri. Donderdagavond ging de rangeerder H. Drost op gewonen tijd. tegen zes uur, naar zijn werk, maar om zeven uur kwam er aan zijn huis een boodschap, dat hij nog niet in dienst was. Een dadelijk daarop ingesteld onderzoek, waar hij kon zijn, leverde geen resultaat op. Eerst Vrijdagmorgen ontdekte men dat D. op een afschuwelijke wijze om het leven is gebracht. Een tweetal machinisten n.I. die tegen half zeven huiswaarts gingen, vonden in een boschje achter de werkplaatsen der H. IJ. S. M. zijn lijk, afgrijselijk verminkt, zoodat hier beslist aan misdaad moet worden gedacht. De rechterhelft van de hersenpan is geheel ingeslagen, terwijl het jukbeen aan die zijde ook verbrijzeld is. Bij het linkeroor bevindt zich een diepe snede. De ongelukkige is 30 jaar en onge huwd. A.s. Vrijdag, 23 November, 's avonds te 8 uur zal in Amicitia de eerste „Volksavond" van het Nutsdeparte- ment gegeven worden. De bekende humoristische voordrager P. H. Lamberts zal een novelle van Cremer: „Bruur Joapik" en enkele kleinere humoristische stukjes ten beste geven, terwijl de avond zal opgeluisterd worden door het voortreffelijke dilettanten- symphonie-orchest onder leiding van den heer van Aaken. Het muziekprogramma laten we kier volgen: Overture zum Drama „Rosa- munde" van Schubert; Meditation sur lc ler Prélude de I. S. Bacil van Gounod; Quand l'amour meurt, valse lente van Octave Crémieux; Balletmusik I II aus dem Drama „Rosamunde" van Schubert; La plus belle, valse de con cert van Waldtcufel. Voor nict-leden zijn programma's, tevens bewijzen van toegang a 10 cent ver krijgbaar, natuurlijk alleen voor hèn, dit niet in de termen vallen om Nutslid te worden. Leo Lauer, die voor het weekblad Het Leven interviews schrijft, „gesprek ken met bekende personen", is er dit maal eens op uitgegaan om het Stap- horstcr boertje in zijn rubriek te laten optreden. Hij ging naar Amersfoort, waar P. Stegeman, de Staphorstor wonderdokter, den eersten Zaterdag van iederen maand zitting houdt. Ilij had den dokter behoorlijk van zijn komst verwittigd en deze had 'n curieus epistel teruggeschreven (waarvan het facsimile in 't Leven is opgenomen) meldende dat de heer Lauer in Amers foort of in Zwolle terecht kon; de heer Lauer koos de keienstad, fingeerde 'n kwaal en ging op consult in 't hotel Jens. Leo Lauer vertelt dan van zijn ontmoetingen onder het antichambrec- ren, voor 't zijn beurt van binnenkomen was, over zijn gesprekken met lieden uit de saamgestroomde schare, die wenschte toegelaten te worden bij den Staphorster wonderdokter. Een daar aanwezige juffrouw heel uit Enkhuizen, wie het water door het bloed gcloopcn is, hangt 'n roerend verhaal op van haar door den Staphorster gecureerd lijden, put zich uit in dankbaarheid voor haar weldoener en spreekt met veel lof over zijn geestesgaven. „Afijn 't was niks te verwonderen, die kunde zat zoo iu de familie. Hij, meneer, had 't van z'n vader georven, en dan had ie 'n zoon, die was dokter in Amerika, en dan had ie 'n audere zoon en die zou 'm wel opvolgen, en die had weer 'n zoontje van 6 jaar en die had 'r ook al verstand van". En na lang wachten kreeg dan ook eindelijk Leo Lauer gelegenheid den wonderenman te zien en bij hem heil te zoeken voor zijn gefingeerd lijden. Het consult ging heel gewichtig; Ste geman bleek 'n joviale, gemoedelijke oude dokter te zijn, als hij zijn patient ondervroeg, maar Jjij het stellen van de diagnose deed hij heel geleerd en verhoogde door lange intervallen van ingespannen nadenken, den indruk van heiligen ernst. „Er zijn menschen, zegt Leo Lauer, die beweren, dat Stegeman een oud receptenboek van Boerhavc gebruikt, daaruit zijn kennis put. Nu, naar 't geen ik er bij mijn bezoek van zag, lijkt me 'n dusdanige onderstelling niet onwaarschijnlijk; 't gaf heelemaal 'n behandeling weer, in 'n boekske ge vonden en uit dat boekske geleerd". „'t Boertje vertelde hem, dat hij in Parijs, Tirol en Cannes was geweest, dat hij klanten kreeg uit heel Europa tot uit Riga toe en dat hij nu al hon derdtwintig recepten voor „den Oos" had klaar gemaakt, kortom de practijk scheen te bloeien. De dokters in Ne derland, die 's zomers reizen doen naar Cannes zijn wel te tellen. De rechtbank te Utrecht deed de vol gende uitspraken: I'. v. W., melkrijder te Hoogland, bekl. van overtreding der Jachtwet (hooger beroep vonnis kantongerecht alhier 1 Oct. 1906, tweemaal f 5 of tweemaal 4 dagen hechtenis, met bevel totverbeurdverkla ring van hot geweer, of f 6 boete of 6 dagen hechtenis) vonnis bevestigd. J. de W., 35 jaar, koopman alhier, bekl. van openbare dronkenschap, (hoo ger beroep vonnis kantongerecht, alhier van 11 Juni 1906, 2 dagen hechtenis en 1 j aar opzendig Rijkswerkinrichting) vonnis bevestigd. MISS UOBBS. Bravo! Alweer een volle zaal, dat is een mooi begin voor de abonnements- voorstcllingcn. Op die manier leert het Amersfoortsche publiek nog eens uitgaan. Wat ons het meeste genoegen doet, is, dat wij de overtuiging hebben, datniemand, die in de zaal j.l. Donderdag aanwezig was, berouw over zijn gang naar Amicitia zal hebben. Het is een gelukkige greep van hot Bestuur geweest om het publick alhier eens in kennis te brengen met „Het Rotterdamsch Tooneelgezelschap", onder directie van den heer Van Eysden. Aan gezien dit seizoen het Nederlandsch Tooneel geen voorstelling in Amersfoort geeft luid men hier temeer behoefte om eens beschaafd tooneclspel te zien, en aan die behoefte is in alle opzichten voldaan. Miss Hobbs is een aardig stuk, vol met stukjes van die humor waarvan de Engelsche schrijvers zoo bij uitstek het geheim verstaan. Ieder die wel eens iets gelezen heeft van Jerome K. Jerome kon dan ook wel begrijpen dat er flink gelachen zou woiden. De intrigue is luchtig, niet diepgaand maar geeft aan leiding tot grappige tooneelen. Het stuk vangt aan op een oogenblik, dat er tusschen Percival Ivingsearl en zijne vrouw Bessy, hevige onaangenaam heden zijn voorgevallen. Van weerszijden vallen erge verwijten, geen van bJden kan zich voorstellen, dat zij zich het huwelijk 6 maanden geleden zoo geheel anders hadden gedacht. Bessy's tante, Miss Susan Abbey, een zeer lieve en verstandige onde dame, tracht nog eenige pogingen tot verzoening aan te wenden, maar alles mislukt, doordat het blijkt, dat de brave Bessy zeer bevriend is ge raakt met Miss Henriette Hobbs, eene vrije vrouw, die er haar werk van maakt engagementen af te maken eu in huwe lijken de vrouw tegeu den man op te zetten. Percival zegt, dat hij die Miss Hobbs nooit in zijn huis zal ontvangen, doch nauwelijks zijn hem deze woorden ontsnapt of er wordt aangediend Miss Millicent Farcy die ook blijkt een groote vriendin te zijn van Henriette Hobbs. Niet heeft Percival dat vernomen of Miss Farey moet de deur uit, waarover zijn vrouw zich zoo boos mankt dat zij de huiselijke woning verlaat. Ondertusschen is nog opgemarcheerd George Jessops, die indertijd geëngeageerd was met Mil licent, doch dank zij het optreden van Miss Hobbs weer geheel a prendre is. Nu komt binnen de oude schoolvriend van Percival, de heer Wolff Kingsearl, deze begrijpt vrij gauw wat er aan het handje is en is zeer benieuwd die be ruchte Miss Hobbs eens te zien. De beide heeren kennen haar niet, doch zeggen, dat zij leelijk, mager is en spriet haar heeft. Aan Wolff wordt aangeboden haar het hof te maken, hjj heeft veel gereisd, hij moet niet bang zijn. Ten slotte neemt hij een weddenschap aan om een diner met hun drieën dat het hem zal gelukken Miss Hobbs binnen 6 maanden een kus te geven. De heeren Percival en George laten Wolff eenigen tijd alleen en in dit tijds verloop komt Miss Hobbs binnen, doch hij heeft den tijd gehad zich achter een portière te verstoppen en een spiegeltje op een tafel klaar te zetten. Miss Hobbs blijkt echter geen van de haar toege dachte eigenschappen te bezitten, doch is integendeel een zeer knappe ver schijning, (die ook als een echte vrouw het spiegeltje gebruikt) zoodat de heer Wolff Kingsearl eigenlijk al dadelijk vuur vat. Hij wil haar echter een lesje geven en ziet haar qnasi eerst aan voor een dienstmeisje, later voor een kame nier, en vraagt naar haar uitgaansdagen. Eindelijk geeft hij zich uit voor piano stemmer en de afspraak wordt gemaakt, dat hij zal Vrijdag te 3.30 komen stemmen. Terwijl deze dialoog plaats grijpt wordt er een brief voor Wolff Kingsearl binnengebracht. Miss Hobbs kijkt vluchtig op het adres, ziet den naam Kingsearl en houdt nu Wolff Kingsearl voor den man van haar vriendin Bessy. Of zij ook gelijk heeft de mannen te wantrouwen! Dit misverstand is het hoofdmotief voor de handeling van het 2o bedrijf. Intusscben, voor dat dit aanvangt zijn de heeren Percival en Jessop weer bin nengekomen en is Wolff Kingsearl door zijn aanschouwing van Miss Hobbs in eigen persoon, zoo zeker van zich zelf geworden dat hij de termijn van 6 maanden brengt op één maand. Alles wordt genoteerd in Wolffs zakboekje. Het 2e bedrijf speelt bij Miss Hobbs aan huis, aldaar zijn de twee vrouwen die man en aanstaande in den steek hebben gelaten ook piesent. Die 2 hebben echter diep berouw en zouden niets liever doen dan in de vroegere verhouding terug kceren. Miss Hobbs daarentegen, vaster dan ooit overtuigd van het bedrog van Percival Kingsearl, kan geen goed van de mannen hooien. Terwijl zij het tooneel een oogenblik verlaten heeft komt de brave oude tante binnen, de sleep van haar japon is gescheurd, want zij is over een schutting geklommen, uit vrees dat Miss Hobbs haar zien zal. Door haar bemiddeling zien Bessy en Millicent weer de beide mannen, die haar zoo lief zijn. Plots verschijnt Miss Hobbs, alles stuift weg eu Percival vergeet zijn strooien hoed. Miss Hobbs ontwaart met diep afgrijzen dat mannelijk hoofddeksel en schopt het onder de kanapé. Als Millicent eenige oogenblikken later binnenkomt, vertelt Miss Hobbs, dat zij zeker is van het wangedrag van Percival Kingsearl. Als Millicent om 4 uur wil komen kijken, dan zal zij Percival zien aan de voeten van Hen riette Ilobbs. Millicent kan het zich niet voorstellen, doch, al stuit het haar tegen de borst, zij wil zich overtuigen. Nadat Millicent is vertrokken, slaat de klok half 4 eu verschijnt de pseudo pianostemmer Wolff Kingsearl, die ook al over de schutting geklommen is en daarbij zijn hoed verloren heeft. Er volgt nu een allergeestigst gesprek tusschen deze twee, dat eindigt met het liggen op de knieën voor eu het handen kussen van Miss Ilobbs. Precies 4 uur stormen Bessy en Millicent binnen en zien tot hun verbazing Wolff Kingsearl aan de voeten van Miss Hobbs liggen. Tableau! Wolff maakt zich gauw uit de voeten doch verliest daarbij zijn zakboekje waarin de weddenschap Yer- ineld staat. Miss Hobbs vindt en bo- waart het boekje. In het 3e Bedrijf worden wij gevoerd in de kajuit van het jacht van Wolff Kingsearl, waar deze heer in gezelschap van George Jessop plannen zit te be ramen om Miss Hobbs te temmen. Plotse ling zien zij, dat een roeischuitje de dames Hobbs en Farey naar het jacht toe brengt. Er wordt een list bedacht. Jessop zal Millicent mede nemen en maatregelen worden genomen, om hot doen schijnen of het jacht op geluk maar ronddrijft. Zoodra als Miss Hobbs opkomt merkt men, dat zij Wolff Kingsearl niet is ver geten, de list gelukt prachtig en het tooneel, dat zich nu afspeelt tusschen Henriette en Wolff behoort zeer zeker tot de aardigste van liet geheele stuk. Het gesprek over de verdeeling vau arbeid tusschen man en vrouw mag ge rust door velen eens gehoord worden, het tintelt van waarheden, die aardig gezegd werden. De verhouding tusschen die 2 in de kajuit, wordt zeer goed,' tot de plotse-

De Eemlander | 1906 | | pagina 2