Stadsnieuws. Advertentiën. Johs. Knoppers HEERENHUIS EenSlalmelfieelshuis, publiek verkoopen: Amersfoort beter kan bevorderen, dan de verbetering en uitbreiding der inrich tingen van onderwijs. In een onzer laatste Raadsoverzichten spraken wij nog onze bevreemding uit, dat geen der Raadsleden bij do behan deling der begrooting inlichtingen had gevraagd, welke plannen er bestonden, om aan den onhondbaren toestand aan de H. B. S. een einde te maken. Geen wonder dus, dat wij thans met grooteingenomenheiddit voorstel begroeten en hulde brengen aan het initiatief van B. en W. Een klein geheimpje moet er natuur lijk nog blijven bestaandat is de plek, waar de school eventueel zal verrijzen. Dat het voorstel door den Raad gunstig zal worden ontvangen, mag niet worden betwijfeld; het geldt hier niet alléén een onderwijs-, maar ook een speciaal Amers- foortsck belang. We hopen, dat het spoedig rijp zal zijn, om in behandeling te kunnen wor den genomen, want zoo'n school staat er niet in een vloek en een zucht. Als alles glad van stapel loopt, zal het nog wel September 1908 worden, eer ze in gebruik kan worden genomen. Agenda voor de Openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 27 November 3 906, der namiddags te half twee nre. 1. 2de stemming over het voorstel van Mr. J. Heyligers tot verdaging van de be handeling van het voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een adros J. Hnisinga, en bij verwerping van het voor stel van Mr. J. Heyligers, behandeling van het voorstel van Burgemeester en Wethouders. 2. Benoeming van eene onderwijzeres aan de Openbare Meisjesehool, (vac. mej H. Hulstijn). 3. Benoeming van eene onderwijzeres aan de Openbare Lagere school 3e soort aan de Koningstraat (vac. tnejL. C. Oerlcmans). 4. Eventueel voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van eervol ontslag aan mejJ. F. Buyteuhuys en even- tueele benoeming van eène onderwijzeres (vac. mejBuyteuhuys.) 5. Voorstellen van Burgemeester en Wet houders tot benoeming van een tijdelijk leeraar in het teekenen aan de Burger Avondschool en tot regeling van jaarwedden voor personeel aan de Burger Avondschool. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet- houdors betreffende het verkrijgen van vrijstelling van de verplichting tot oprichting eenor Burgerdagschool. 7. Voorstel van Burgemeester on Wet houders betreffondo een adres van den Amanuensis van het Gymnasium tot ver- hoogii.g zijner jaarwedde. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlenging van het verlof, ver leend aan de onderwijzeres A. 11. C. Frans. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling eener verordening, regelende de wijze van afkondiging van verordoningeu en andere stukken, die be kend gemaakt worden. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van Gemcenteeigen- doinmem (Sehutterijgoedoron en brandspui ten). 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de verhuring van bet scheepstimmerwerf je aan de Beok. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende hel rooien en verkoopen van hoornen. 13. "Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot hot pensionneeren van J. H. Jacobs, ontslagen werkman hij den Ge meentereinigingsdienst. 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van jaarwedden voor persoueol Lager Onderwijs. De verceniging tot bet houden van kunstbeschouwingen exposeert heden en morgen in Amicitia aquarellen en teeke- niingen van Th. de Bock. De Toonkunst uitvoering Donderdag avond in Amicitia is weder een beslist succes geweest. Riet alleen de solisten gaven mooi gezang te hooren, maar ook de koren toonden de goede leiding van den beer Petri. "Van de solisten waren de heeren oude bekenden, de sopraan mej. van Raven horst liet zich hier, als we ons niet be driegen, voor 't eerst hooren. De kennismaking met haar was in alle opzichten een aangename, haar ge luid valt te prijzen, terwijl zij over een benijdbaar temperament beschikt. Als gewoonlijk ondervonden de koren nadeel van te slechte bezetting. Daarom nogmaals een opwekking om de zang- vereeniging van „Toonkunst', zooveel mogelijk te versterken. In verband met de slapte van werk, zal de uitdeeling vanwege het gesticht „De armen de Potli" van 150 brooden per week dit jaar reeds aanvangen op 5 December en gedurende 18 weken worden voortgezet. Lionbruno op, toen hij den gevangene zag rondwoelen en 't sombere geluid dei- ketenen door de cel klonk. „Men zegt, dat een gevangene nooit beter slaapt, dan den nacbt voor zijn terechtstelling," zeide Carlo, „doch ik ben nooit helderder wakker geweest." „Vertel mij dan uw levensgeschiedenis eens, want 'tis bier vervelend genoeg. Gisteren heb ik U de niijne verteld, mij nu de uwe. (Wordt vervolgd,). De uitdeeling heeft plaats in de voor malige Sint Rochus-kapel. Door het Departement Zuid-Holland van de Verceniging van Leeraren bij het Middelbaar onderwijs is de heer Thiel candidaat gesteld voor het Hoofd bestuur dier Voreeniging. Evenals het vorige jaar, zal van af Maandag a.s. een landbouwcursus worden gegeven aan miliciens van het 5e regiment iufanterie, die tot den boerenstand be- hooren De lessen worden eens per week gegeven, des Maandagsavonds van 6 tot S uur. Wat de afschuwelijke moord op H. Drost betreft schijnt de justitie iets ver der te komen. Gisterenmiddag 2 uur is n.l. de seiuhuiswachter Daatselaar in verhoor genomen door liet parket uit Utrecht. Dit verhoor duurde tot ruim 8 uur en ofschoon de verdachte is blijven ontkennen 6chijnt de justitie zoo ver te zijn gevorderd dat ze termen heeft gevonden D. voorloopig in hechtenis te nemen. Tegen tien uur is hij gisterenavond zwaar geboeid naar Utrecht vervoerd. Den gebeelen avond bewoog zich voor liet politic bureau een, massa volk, ter wijl ook aan het station veel nieuws gierigen waren. De heer H. G. Verhaar onderwijzer aan de school Puntenbergerlaan, komt voor op de voordracht voor hoofd dei- school te Weurt. Het Brondgeest Ensemble zal hier komende week een voorstelling geven van „Taptoe" hot bekende stuk van Beijerlin. Voor bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie. Nu St. Nicolaas nadert doen ver scheidene winkeliers weer meer dan anders bun best, hnn etalage zoo keurig mogelijk te maken. Bijzonder mooi is o.a. versierd do winkel van den Zuid- Hollandschen Naaimachinehandel, Var- keuemarkt 48. De bloemist L. Kortbeek, die de planten schikte heeft eer van zijn werk. De welbekende machines die reeds meermalen met goud bekroond zijn, prijken aardig tusschen liet mooi groen. In oen nota inzake ruiling van grond met de gemeente Amersfoort merkt op Reg. op, dat, aangezien de Raad van Amersfoort de voorgenomen transactie heeft goedgekeurd, aangenomen mag worden, dat daarbij het belang dier ge meente naar ciscli is behartigd. Voor den Staat is de ruiling van groot belang, omdat voor het houden van détail-oefeningen en voor parkeerterrein, door de ruiling een voldoend groot en bij uitstek gunstig gelegen terrein zal worden verkregen, zeer ten voordeele van den dienst en de oefeningen bij de be trokken korpsen. Dit voordoel acht de Minister van Oorlog met f 16.400, niet te duur gekocht. De Minister van Oorlog heeft zijne bijzondere tevredenheid betuigd aan den officier van gezondheid der le kl. dr. P. B. van Loo, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, voor de zaakkundige en van groote toe wijding getuigende wijze, waaarop door hem rapport is uitgebracht over den hygiënischen toestand der Oranje-Kazerne te 's Gravenhage. Met ingang van 6 December is het kruis voor 15-jarigen dien6t als officier toegekend aan den kapitein J. C. Wag ner en aan den len luitenant A. P. Louman, van het 5e regiment infanterie, zoo mede aan den len luitenant der veld-artillerie C. A. Prins, instructeur bij de Rij- en Hoefsmidschool. Nieuwe postzegels. De O. H. Ct. meldt, dat de nieuwe serie postzegels van rijkswege te verkoopen ten bate van de Verceniging tot bestrijding der tuberculose, zegels zullen omvatten van 1, 3 en 5 ct. welke alleen verkrijgbaar zullen zijn te Amsterdam. Mej. J. J. M. Engelen, directioe van het stadsziekenhuis te Kampen en als zoodanig alhier benoemd, heeft nu ook een benoeming ontvangen als adj.- direetrice van het krankzinnigengesticht Oud-Roosenburg, te Loosduinen, met ingang van 1 December a.s.; deze laatste heeft zij aangenomen. De Heer G. J. A. Drechsler onder wijzer aan de o. 1. school in de Kouing- straat alhier is in gelijke betrekking benoemd aan de o. 1. school aan de Pieter Bothstraat te Utrecht. De Heer G. van Nieuwenhuizeu alhier, is door B. en W. benoemd tot Opzichter over het materieel der Brandweer. De tramdirectie deelt ons mede en brengt aldus ter kennis van het publiek, dat alleen op Zon en Feestdagen wegens gemis van passagiers de in de "Winterdienstregeling vermelde tramdienst des morgens te 8.15 van de Kampstraat en te 8.27 van het station niet meer zal rijden. De zwaarmutsen, die eenige jaren geleden dachten, dat hier te veel werd gebouwd, zullen thans wel een boteren kijk op de uitbreiding der stad hebben gekregen. Er begint weer gebrek aan heeren huizen te komen. Dezer dagen hoorden wij vertellen, dat ook de Ijsbaan aan de verlengde Pieter Bothstraat zijn laatsten winter beleeft en dat reeds een stukje aan de zijde van den Bisschopsweg zou ver kocht zijn, om daarop een huis te zetten. 't Zon jammer zijn voor de liefhebbers van schaatsenrijden! Het Nutsdepartement en nog meer zijn gasten mag het als een buitenkansje beschouwen, dat 't voor zijn „Volksavon den" de medewerking gekregen heeft van een orebest als dat van het Dille- tanten- Symphonie-orkest van den heer van Aaken. Göede, echt goede muziek werkt veredelend, óok op minder ont wikkelden, al ware 't maar, dat ze daar door leerden hun genot hooger te zoeken, dan dit vaak bet geval is. En goede muziek wès hot, wat we gisteravond te hooren kregen. Van dille- tanten zulk samenspel te krijgen, dAt kan alleen van Aaken. Ieder dilletant- musicus, die wel eens gestreken of geblazen of geslagen heeft, die zelfs „lief" of „aardig" speelt staat te kijken als een kat in een vreemd pakhuis, als bij voor de eerste maal meespeelt in een orchest. Er behoort gezette oefening en een groote portie geduld toe om de noodige routine te krijgen, die noodig is voor het meespelen in een orchest. En als je dat hebt en dan een kapel meester als onzen ecnigen van Aaken, z'e, dan kun je tot stand brengen, wat gisteren do symphouie-klasse ten gehoore heeft gebracht. Of née, er behoort nóg iets toe. Want hoewel we geen woord terug willen ne men van de bewondering, die we ge voelen voor het klankgehalte en voor de mooie techniek van alle speelsters en spelers toch zou het van grove on dankbaarheid getuigen, als we niet met een enkel woord gewaagden van een drietal der medespeelsters in het bij zonder, die dan ook eigenlijk moeielijk als „dilletanten" beschouwd kunnen werden. Wij wensohen een woord van warme hulde te brengen aan de piano begeleiding. Die was in voortreffelijke handen. En dan het spel van eene der eerste violisten, een ;ler muzikale kinderen van den heer van Aaken deze heeft er tallooze waarop hij trotsch mag zijn. Wat zou het dilletantismc in de muziek een hooge vlucht nemen, als „liefheb bers" steeds dergelijke kunstenaressen in hun midden hadden. Wonderlijk mooi klonk het spel dezer begaafde in de beide stukken, waarin ze een solo-par tijtje had. We móeten nog wat zeggen van de voordrachten dus ons beperken wat be treft het muzikale gedeelte. Voegen wij er slechts nog bij, dat de muziek bij het zeer gemengde publiek „insloeg", getuige de ademlooze stilte, waarmee ze werd aangehoord. Gaarne hadden we anders op het tweede en laatste nummer van het muzi kale programma meer in het bijzonder de aandacht gevestigd. En nu de voordragen. Bruur Joapik van Cremer bevat veel moois en werd zeer goed door den heer Lamberts voorgedragen, 'tls een wei nig melodramatisch, maar misschien daar door juist voor deze gelegenheid beter geschikt, dan litterair hooger staand work. De spreker beheerschte de toehoorders en werd met. groote aandacht gevolgd, met dankbaar handgeklap beloond. Het „stichtelijk" element in de novelle van Cremer deed de spreker goed tot zijn recht komen en maakte blijkbaar even veel indruk op het publiek als de meer humoristische momenten. De heer Lamberts kan tevreden zijn over het pubbek, waar dit zoo ondub belzinnig zijn groote tevredenheid met hem aan den dag legde. Het is een mooie avond geweest voor het volk en ook voor de meewerkenden. Deze hebben mooi werk geleverd en een goed werk gedaan. Naar wij ver namen zal hot sympvonie-orchest in het begin van het volgende jaar nogmaals zijn medewerking voor een volksavond verleenen. Donderdagavond vergaderde het plaat selijk departement van het Nut in de Vergulde Zwaan. Het bezoek van de vergadering was niet in evenredigheid met de belangrijk heid van de vergadering. Zelfs het Be stuur was tengevolge van ziekte niet geheel voltallig. Na het gewone officieele gedoe, lezing van de notulen, ingekomen 6tukken enz., waarin een verslag van de Commissie belast met het nazien van de rekening en verant woording, kwamen een paar benoemingen aan de orde. In plaats van den heer W. II. Prillevitz, die wegens zijn vertrek naar Soest moest bedanken, werd de heer P. Frederiks benoemd als lid van de commissie van de Volksbibliotheek. Als Bestuurders van het hoofdbestuur, waarin 4 vacatures waren, werden de eerst-aan- bevolenen gekozen n.l. mej. Meta Hu- genholtz en de hoeren J. v. Loenen Martinet, P. J. van Harderwijk en Mr. W. Boot. Ten slotte kwam het hoofdgerecht ter tafel n.l. Lidustrie en Huishoudschool of, juister gezegd eigenlijk: de Fröbelschool. Door de voreeniging Industrie- en Huishoudschool was n.l. het verzoek ge richt tot het Nutsdcpartemont om de leening ten bedrage van f 10800, die door het departement was toegezegd in ver hand met een wijziging van bouwplannen te verhoogeu tot f 15000 met het oog op het bouwen van een nieuwe Eröbel- school. Door de Voorzitter van het Nutsdepar tement, den hoer M. L. Celosse werd die zaak ongeveer als volgt ingeleid: Het Dagelijksch Bestuur van onze ge meente heeft besloten aan den Raad voor te stellen een nieuwe hoogerc- burger school te Bouwen. In verband daarmee heeft het D. B. gemeend aan het bestaande gebouw een nuttige bestemming te geven door dit in huur af tc staan aan de ver- eeniging Industrie- en Huishoudschool, nadat dit gebouw voor bedoeld onderwijs door eenige noodzakelijke verbouwingen geschikt zal gemaakt zijn. De Fröbel school zal daarmee echter niet gebaat zijn. Door het Bestuur van den I. en H. school zal nu gevraagd worden aan den raad om het terrein achter de tegen woordige H. B. S. in erfpacht te krij gen, teneinde op dat terrein een nieuwe Fröbelschool te bouwen. De kosten van die school bedragen ongeveer f 25000. Geeft het departement nu f 15000, dan kan cr f 10000 hypo theek op genomen worden. Het Nuts- bestuur heeft geconfereerd met een com missie uit de J. en H. school en heeft zich niet alleen bereid verklaard die plannnen in de ledenvergadering tc steunen, maar liPeft ze zelfs met groote ingenomenheid begroet, in de overtui ging, dat ons departement aldus voort- werkt in de richting door den Stichter van onze maatschappij aangegeven. Vooral dit soort ouderwijs moet bij zonder worden gesteund. Ons departe ment moet doen, wat het maar eenigs- zins kan doen. 't Is evenwel niet gemakkelijk, de. aanget raagde f 15.000 bijeen te krijgen, maar door alles te realiseeren, wat wij bezitten kan het. Doch het Nut moet méér doen. Het kan de nuttige inrich tingen, die het thans steunt of onder houdt niet in den steek laten en daar om moot er een rente van 3'.'a be taald worden. Wij zouden gaarne anders willen, maar dat kan niet. De heer W' e s s e- 1 i n g, die als bustiturslid de I. en II. school geheel op de hoogte is, zal hier wellicht wat bij wenschen te voegen De heer "VVcsseling zegt. B(j het geen U gezegd hebt mijnh. de voorz. heb ik weinig hij to voegen. Alleen wil ik er even op wijzen, dat de Fröbel school zooals ze thans ingericht is. Op den duur onmogelijk kan blijven bestaan, zonder telkens voor groote bekorten te staan. En bij de inrichting, die wij thans voorstellen, zal de fröbelschool met de gewone subsidie van het Nut zich yeheel kunnen bedruipen. Ilot voor nemen bestaat om de bovenverdieping in te richten als een internaat noor Directrice, Onderwijzeressen en kostleer lingen van H. en I. school en de voor- deelen, die daaruit noodwendig voort vloeien te gebruiken voor dc exploitatie van de Fröbelschool. W'ij verwachten dat daórmede, plus de Schoolgelden en het Nutssubsidie alle kosten gedekt kunnen worden, maar dat het ons daar door onmogelijk zal zijn het onderwijs, dat thans al zeer goed is, nog uit te breiden en te verbeteren. Dc Voorzitter merkt nog op Bij de vroegere plannen heeft de raad er in toegestemd de vcreeniging I. en H. school krachtig te steunen door een leening en door een Subsidie. Die plan nen zijn evenwel niet doorgegaan, omdat het Rijkssubsidie niet verkregen werd tot het bedrag, waarop men had be rekend. Ik vlei mij, dat de Raad thans nu het bouwen van een nieuwe H. B. S. voorop staat de door de I. en H. ont worpen plannen zal willen steunen en met het D. B. aan het bestaande gebouw van de H. B. S. gaarne een nuttige bestemming zal geven. De heer Van der Horst B r u ij n. Mijnheer de Voorzitter ik wensch nog even een paar opmerkingen te maken, opdat de Nutsleden goed weten, wat ze doen, alvorens tot het toestaan van de lening van f 15000 te besluiten. D( heeren moeten wel weten dat die f 15000 alles is, wat we maar met mogelijkheii bijeen kunnen brengen en dat, als ei later nog eens voor een nuttige zaal geld noodig is, het Nut zich moet ont houden: Ons kapitaal is tijdelijk op. Eerst na verloop van 15 jaar, als de f 10000 hypotheek zal zijn afgelost krijgt het Nut zijn geld terug. Het zelfde is het geval met de Ambachtsschool. Laten komt alles terecht, maar voorloopig zitten we nu zonder kapitaal. Teven6 dalen onze jaarlijksche inkomsten; doordat de rente minder wordt. We kunnen er evenwel komen, indien ik mag aannemen, dat de subsidies nu zoo wat vaste cijfers zijn. Van verhooging van een of andere post op de begrooting kan geen sprnke zijn. Wc hebben f 1990 aan inkomsten en daarvan is f 1950 hard noodig- De Voorzitter: Is 'tgeld op, 'tis uitstekend belegd. Voor de jongens is gezorgd, de meisjes hebben er ooi recht op. (Applaus). De heer P. Frederiks deelt mede, dat hem deze oplossing verrast en verblijd heeft en meent dat het Nut en bet Bestuur van de II. en I. school stellig een woord van dank toekomt voor deze mooie oplossing. De heer W c 8 s e 1 i n g betuigt zijn dank daarvoor en meent daaraan te moeten toevoegen een woord van hulde aan het Nutsbestuur, terwijl het hem voorkomt, dat een woord van warmen dank voor de milde opvatting, die hij B. on W. heeft voorgezeten, hier niet misplaatst is. De heer Moerman vraagt nog, of hel ook bekend is, waar de nieuwe H. B. S. zat verrijzen, waarop de voorzitter ant woordt dat hij daaromtrent niets kan mededeelcn. Hiermede was de slecht bezochte doel hoogst nuttige vergadering afgeloopen, Burgerlijke Stand. van 20 tot en met 23 Nov. GEBOREN: Gerardus Hendrikus, z. van Dirk Frederik van den Brink en Annetta Lambrechts. Gerarda, d. van Gerrit Jacobus de Buijn en Anna Catha rine van Zwaai. Anna Helena Antoi- netta, d. van Petrus Delen en Johanna Jacoba Boonekamp. Johanna Niolette, d. van Nicolaas Octaaf Jan de Pauw Gerlings en Adrienne Alida Thuissen. GETROUWD: Lainbcrtns van de Brug en Maria Koller. Heimen Mas- tensen en Willempje van Oosten- brugge. Jacob Labrie en Jahanna van Mourik. OVERLEDENAntonius Wilhelmus Franciscus Maijer, oud vier weken, z. v. Hermanns Lambertus Mayer en Marie te Beek. PREDIKBEURTEN. Zondag 25 Nov. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10'ij nur Ds. P. Heering, van den Haag. Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. J. L. F. de Meijere, Doopsgezinde Kring. Voorm. 10' uur in het Logegebouw. Ds. S. Lulofs, van den Haag. De Notaris tc Amersfoort, zal op DINSDAG 4 DECEMBER 1906, des avonds 7 uur in het hotel „Dc Vergulde Zwocin" san de Utrecht8chestraat te Amersfoort Perceel 1. HET KAPITAAL met WARANDA'a en SERRE en daar achter gelegen GROOTEN TUIN en SCHUUR, staunde en gelegen op het beste gedeelte van den Utrechtschenweg nummer 12 ter grootte van 21 aren, Het huis is van gas- en waterleiding voorzien en bewoond geweest door wijlen den WelEdelGeb. Heer W. A. CROOCKEWIT doch thans onverhuurd. Percoel H. MESTBAK en ERF naast en achter perceel I met recht van uitweg naar den Utrechtschenweg groot ongeveer 2.10 aren. Mondeling van maand tot maand verhuurd aan den Hooggeb. Heer Graaf SCHIMMELPENN1NCK voor f30 per maand. Te veilen afzonderlijk en in massa. Aanvaarding na de betaling der kooppenningen voor of uiterlijk op 4 MAART 1907.

De Eemlander | 1906 | | pagina 2