Tweede Kamer. Stadsnieuws. Raadsverslag. accijns niet te hoog zij. Dergelijke uit vruchten en suiker bereide producten, die hunne voedingswaarden niet alleen ontleenen aan de er in aanwezige suiker en eiwitstoffen maar ook aau het gehalte van de vertering bevorderende planten zuren en plantenzurezouten leveren te zamen met brood een voedzaam en sma kelijk ontbijt. Vooral voor dat gedeelte der bevolking, dat uit spaarzaamheid zich minder overvloedig voedt met vleesch, eieren, melk en andere dure voedingsmiddelen, behoorden suiker ende er uit bereide producten gemakkelijker dan nu bereikbaar te zijn en evengoed als in Engeland behoorde ook bij ons in arbei dersgezinnen jam op de ontbijttafel niet te ontbreken. De in Engeland gebruikte jam wordt uogwel voor een groot ge deelte gemaakt van vruchten, uit Neder land ingevoerd. Zonder den hoogcn aceyns op de suiker zou zij hier goed- kooper moeten zijn dan in Engeland, terwijl dit nu niet het geval is door het geringere bedrag waarmede de suiker in Eugeland is belast. Het wetsontwerp houdende machti ging tot het sluiten van cenc overeenkomst van ruiling met de gemeeente Amersfoort. De algemeeno beraadslaging wordt ge opend. De heer Drucker: Mijnheer de Voor zitter! Bij het onderzoek van dit wets ontwerp in de afdeclingen heeft de aandacht getrokken een zinsnede uit de Memorie van Toelichting, luidende als volgt: ,Uit een schatting door deskun digen is gebleken, dat de waarde van de, door den Staat in eigendom te ver krijgen terreinen, ruim vijfmaal zoo groot is als die van de door den Staat over te dragen terreinen". Het heeft hier het voorkomen, alsof in dit geval is gesloten een voor den Staat bij uitstek voordeelige transactie. In de afdeclingen waren er nu leden, die zich geroepen gevoelden ook ecnige aandacht aan de belangen der gemeente te schenken, en die de Regeering vroe gen om inlichtiugen omtrent de weder- zijdsche belangen. Men wenschte dus, om het thans nog iets duidelijker uit te drukken, te weten, of niet de gemeente Amersfoort hier ten bate van den Staat werd te kort gedaan. Op die vraag is door de Regeering niet geantwoord, althans het bescheid, daaromtrent gegeven, kan niet dan ont wijkend worden genoemd. De Regeeriug antwoordt: Met die vraag hebt gij u niet in te laten, de gemeente Amersoort hoeft het contract geteekend; dit feit zij voor u voldoende, Mijnheer de Voorzitter! Dat antwoord kan mij allerminst bevredigen. Do rede- necring, hier door de heeren Ministers van Oorlog en van Financiën gevolgd, zou tot consequenties kunnen leiden, die zeker niet door de Regeering, en bijv. allerminst door den Minister van Justitie, zouden kunnen worden aanvaard. In de belangen van de gemeente Amersfoort te dezen opzichte heb ik niet een zoo volledig inzicht, dat ik deze concrete overeenkomst uit dat oogpunt durf beoordeelen, maar in het algemeen komt mij deze redcnccring zeer beden kelijk voor. Het gebeurt herhaaldelijk, dat een gemeente voor het verkrijgen invloed. Hij schilderde zich af hoe zij eerlijk haar moeielijk leven zou leven, met Gigi om haar te beschermen, met Franceses om haar te troosten, die zich om zijnentwil aan haar zou hechten, met een liefde, die haar zou beveiligen. Doch de gedachte aan Francesca deed hem weer aan 't loven hechten. Zij zou de zijne zijn, in een andere wereld, doch hij wilde haar nu hebben, hij deinsde terug voor de scheiding voor de on bekende verandering. In spijt van alle ellende was 't verleden gelukkig geweest. In 't aangezicht van den dood scheen hij alles weer te doorleven. Hij dacht aan zijn rustige kindschheid, zijne moeders toewijdigd en zijne gelukkige verlooving. Nog eens doorleefde hij zijn liefdesge schiedenis met Francesca, de korte tijd van samenzijn, de langdurige scheiding; weer doorleefde hij zij kunstenaarsloop baan, vol succes en toejuiching. En weer doorleefde hij de smart en de zaligheid van dien avond te Genua, met zijn heftige reactie, weer voelde hij hoe francesca zich aan hem vasthield vol vertrouwen en liefde, en wist dat hij de angst van 't verleden des duivels werk was. Doch Brancaleone bewoog zich en weer viel het toortslicht op 't blanke staal. Binnen enkele seconden zou alles uit zijn. Zijn hart dreigde te bersten en weer wende hij de oogen naarLionbruno's crucifix. De woorden van den knaap van grond behoefte heeft aan de mede werking van het Rijk, en nu gaat het dunkt mij, niet aan, de gemeente en het Rijk, die beide deelen van de Over heid zijn, te beschouwen als twee con tractanten, die vijandig tegenover el kander staan als een kooper en een verkooper, zooals het Roineinsche recht die begrijpt, die beiden trachten er uit te persen, wat er uit te persen is en, zooal6 het in de pandecten staat, elkander zooveel mogelijk in den nek zien. De zaak is hier meermalen besproken en ik heb het genoegen gehad daarover een gcdachtenwisseling te voeren met den heei Minister Harte van Tecklenburg bij de begrooting voor het jaar 1905. De gevallen zijn niet zeldzaam, dat de gemeente op die wijze met het Rijk in aanraking komen, en waar nu de gemeenten voor een zeer groot deel zitten onder zwaren financieelen druk, ligt het, mijns inziens, niet op den weg van het Rijk, tegenover de gemeenten te zien ei van te halen wat er van te halen is. Er komt bij, dat de zaak zich ook hierdoor wreekt, dat in het omge keerde geval de gemeenten het Rijk met gelijke munt trachten te betalen. Zooals ik zcide, in de concrete om standigheden van deze overeenkomst verdiep ik mij niet, en het komt dan ook niet bij mij op, mij tegen deze overeenkomst te verzetten, maar wél zou ik de hoop willen uitspreken, dat de Regeering, met name de heer Mi nister van Financiën, niet tot een alge- mccucn stelregel zal maken hetgeen hier in de Nota naar aanleiding van het "Verslag doorschemert, nl. dat men zou mogen beginnen mot tegenover de gemeenten drukkende voorwaarden te stellen, en als deze, door den nood ge dwongen, die hebben aanvaard, zich later er dan eenvoudig op te beroepen dat de gemeenten baar toestemming toch hebben gegeven. Het is meer met het oog op volgende gelegenheden, dat ik de vrijheid heb genomen deze opmerkingen te maken. De lieer de Meester, Minister van Financiën: Mijnheer de Voorzitter! Ik heb met zeer veel belangstelling de rede van den geachten afgevaardigde uit Gro ningen aangehoord, maar ik ben mij inderdaad niet bewust bij ecnige onder handeling met gemeenten te hebben ge tracht zoodanige bedingen te maken, welke ik haar kon afdwiugen, omdat zij niet anders konden doen dan ze aan vaarden. Ik herinner me menig geval bijvoorbeeld een geval met een gemeente in het district, dat de geachte afgevaardigde vertegenwoordigt waarin aanvankelijk sprake was van een, naar sommiger oordeel, te hoogen prijs, maar waarin die prijs later is verminderd. Wanneer echter twee volkomen tot handelen bevoegde personen zich met elkaar verstaan, dan mag men toch in het algemeen aannemen, dat zoowel de eene als de andere partij daarbij géheel vrij haar toestemming heeft gegeven en nu zijn toch waarlijk gemeenten geen jiersonae miserabileswelke men zoo zou moeten behandelen, dat men haar, al vorens een overeenkomst met haar aan te gaan, moet vragen: ja maar, heb ik wel voldoende uw belangen behartigd? Ik zal, omdat ook de geachte afge vaardigde het niet heeft gedaan, niet over (lit geval in détails treden, maar ik wil toch verklaren, dat dit een con tract is, hetwelk met volkomen instem ming en zonder de minste pressie van den kant der Regeering met de gemeen te Amersfoort is gesloten. Waar ik, zooals ik zeide, met belang stelling heb gehoord wat de geachte schoten hem weer te binnen. „Maar dat is een fabel, als'waar was zou iedereen aan 't kruis willen sterven." „Hoe weinig heb ik gedaan om te bewijzen, dat liet zuivere waarheid is," dacht hij droevig. „Toch heb ge de laatste drie jaren eerlijk beproeft mij na te volgen," zeide een stem in zijn binniste, en die stem trooste hem, want hij wist dat hij getracht had het leven van den Gekruisigde, met zijn goheele hart den goddelijkcn wil zoekend. Was er wel een geluk r.at vergeleken kon worden bij dat, wat hij nu op 't laatst gevoelde. Is er niet een diepe beteekenis in 't woord van den dichter, dat zegt dat de goddelijke wil 't zoetst voor 0116 is als hij overwinst ten onzen koste. „Als ooit iemand bereid is tot sterven, dan is bij het," dacht Lionbruno. „Maar, Corpo di Bacco! hoe kan ik 'tmaar kalm toelaten, dat bij vermoord wordt. Hij sidderde en toch was er iets in Carlo's gelaat dat hem 't bloedig tooneel deed vergeten. Hoe was 't mogelijk, dat die man alles kon opofferen om iemand anders te redden van de zonde? Hoe kon hij den dood zoo kalm tegemoet zien? Wordt vervolgd.) afgevaardigde onder mijn aandacht heeft willen brengen, kan ik in het algemeen zeggen, dat ik mij absoluut niet bewust ben in dit opzicht te hebben gezondigd. De heer Drucker: Mijnheer de Voor zitter! De Minister stelt het voor, alsof de gewisselde stukken niet de minste aanleiding geven tot opmerkingen als die welke ik mij veroorloofde in het midden te brengen. Het -komt mij in- tusschen voor, dat voor verwondering van den Minister in dat opzicht geen reden bestaat. In de memorie van Toe lichting wordt hel met een zekeren trots vermeld, dat de Staat vijfmaal zooveel waarde krijgt dan hij geeft. Toen daar omtrent inlichtingen werden verzocht, bleven die uit, en kreeg men alleen ten antwoord, dat de gemeente wel zou ge weten hebben wat zij deed, toen zij hot stuk toekende dat nu voor ons ligt. Die zelfde redeneering wordt soms toegepast door menscben met wie ik de Regeering in de verste verte niet wil vergelijken, maar die zich er bij bezwarende con tracten, in lnm voordeel gesloten, op beroepen, dat de wederpartij toch ge teekend heeft en dus niet heeft te klagen. Natuurlijk constateer ik met groote vol doening, dat de Minister van Financiën verklaard heeft, dat het in zijn voor nemen ligt tegenover gemeentebesturen onder drang en dwang te trachten zoo veel mogelijk te verkrijgen, en zich integendeel voorneemt, de gemeenten in dit opzicht billijk te behandelen. Van die verklaring neem ik met genoegen acte en zeg den Minister daarvoor dank. De heer De Meester, Minister van Financiën: Mijnheer de Voorzitter! Een enkel woord 0111 onder de aandacht van den geachten afgevaardigde te brengen, dat de passage in de Memorie van Toe lichting, waarvan hij spreekt en waarin zooals steeds gebruikelijk is ge zegd wordt hoe de schatting geweest is, werd opgenomen om te motiveeren, dat de belangen van den Staat voldoende behartigd zijn, maar niet om met zekeren trots te zeggenziet eens hoe goed wij deze zaak hebben in orde gemaakt, daal de Staat zooveel hooger waarde in grond ontvangt dan hij afstaat. De algemeeno beraadslaging wordt gesloten. De heer De Meester, Minister van Financiën: Mijnheer de Voorzitter! Ik heb nog een kleine opmerking te maken, n.l. dat in de ontwerp overeenkomst in art. 3 staat: „Aldus in tweevoud opge maakt en ondcrtcekend te Amersfoort den 1900 en vijf. Dat is natuurlijk een misstelling, want het contract moet nog worden gesloten het spreekt dus vanzelf, dat dit niet in 1905 kan geschieden. Daarom zou ik eenvoudig „1900 en vijf" willen schrap pen. De Voorzitter: De Kamer heeft kennis genomen van de mededeeling der Regeering, dat aan het slot van het contract de woorden 1900 en vijf" moeten vervallen. Het ecnig artikel en de beweegreden worden achtereenvolgens zonder beraad slaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het wetsontwerp wordt zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Dinsdag den 27 November 1906, des nam. ten l'/j uur. De Voorzitter jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers opent ten kwart voor 2 de vergadering, die werd bijgewoond door 11 leden en den Secretaris mr. dr. J. G. Stenfeit Kroese. Afwezig waren met kennisgeving de heeren Vels-IIeyn, Van Beek, Oosterveen, mr. Van Voorst Vader en mr. Heyligers en verder de heer Jorissen. De notulen der vergadering van 30 Oct. j.l., die tor visie hadden gelegen, werden vastgesteld, znoals zij door den Secretaris waren ontworpen. Ingekomen waren: le. Van Ged. Staten de goedkeuring van het raadsbesluit tot vaststelling der jaarwedde van de onderwijzeres Eykel- boom. Aangenomen voor kennisgeving. 2e. Idem tot wijziging der begrooting voor '06. Aangenomen voor kennisgeving. 3c. Idem tot aankoop van 4 certifi caten Ned. schuld van f 1000.tegen 2Vi% voor het fonds tot overname van wegen, straten en gronden. Aangenomen voor kennisgeving. 4e. Idem tot ruiling van grond met het St. Pietcrs- en Bloklands-gasthnis. Aangenomen voor kennisgeving. 5e. Een adres van de Kamer van Arbeid voor de bouwbedrijven ter onder steuning van de aanvrage der ambachts school om subsidie voor een metsel- cursus. Te behandelen bij het verzoek dei- Ambachtsschool. 6e. Een schrijven van mej. Daamen, dat zij liaie benoeming tot onderwijzeres aan de Meisjesschool aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. 7e. Een schrijven van mej. De Waard, dat zij hare benoeming tot onderwijzeres aan do Meisjesschool aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. 8. Een verzoek van den onderwijzer G. J. A. Drcchsler om met ingang van 1 Jan. a.s. eervol ontslagen te worden. Inhanden van B. en W. om prae-advies. 9c. Een adres van de Amersf. Wcer- baarheidsvereeniging om 60 jassen, 60 pantalons, 60 kapotjassen, 2 trommen en 2 signaalhorens met toebehooren in gebruik te mogen hebben van de Schutterij. Te behandelen bij punt 10 der agenda. 10e. Verzoek van den heer Th. J. H. Bianchi, om ontslag als lid der commissie van aanslag voor de Inkomstenbelasting. Eervol en onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten, verleend. 11e. Een verzoek van de weduwe HardemanBliekendaal om vergunning tot verkoop van sterkendrank in het voorportaal van het perceel in de Molen straat. De Raad verklaarde zich niet bevoegd een dergelijk verzoek intewilligcn. 12e. Een adres van den heer W. G. Krüsemann Jr., om indien thans een ander ingezetene tot Makelaar mocht benoemd worden, dan ook hem te be noemen. Te behandelen bij punt 1 der agenda. 13e. Een adres van de verceniging Patrimonium en andere werkliedcnver- ecnigiugen tot ondersteuning van liet verzoek der Ambachtsschool om een metselcursus. Te behandelen bij het verzoek der Ambachtsschool. 14e. Eene dankbetuiging van den onderwijzer II. van Gelder voor de ver leening van verlof tot 1 Jan. a.s. Aangenomen voor kennisgeving. 15. Mededeeling van Ged. Staten, dat hij kon. besluit is goedgekeurd de voor dracht tot verliooging der jaarwedde van den Gem.-secretaris tot f 3000. Aangenomen voor kennisgeving. Waarna de agenda aan de beurt van behandeling komt. 1. 2de stemming over het voorstel van Mr. J. Heyligers tot verdaging van de be handeling van het voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres J. Huisinga, en bij verwerping van het voor stel van Mr. J. Heyligers, behandeling van het voorstel van Burgemeester en Wethouders. De heer Hamers. Het spijt mij, dat nir. Heyligers niet aanwezig is om nadere inlichtingen te kunnen geven. De Voorzitter. Thans wordt alleen gestemd over het voorstel van mr. Heyligers, omdat in de vorige vergade ring de stemmen staakten. De heer Hamers. Dan heb ik niets gezegd. In stemming gebracht wordt het voor stel mr. Heyligers aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. De heeren Rolandus Ilagedoorn, Tromp van Holst, Gerritsen, Weth. Celosse, "Van Esvcld, Hamers en Van Kalken stemden voor. Waarna de behandeling van het voor stel van B. en W. werd uitgesteld en dit opnieuw werd gerenvoyeerd naar B. en W. De Voorzitter verzoekt den Secretaris thans het voorstel van den heer Krüsemann voor te lezen, hetwelk dan ook bij liet nadere voorstel zal be handeld worden. 2. Benoeming van eene onderwijzeres aan de Openbare Meisjeschool, (vac. mej H. Hulstijn). Op de voordracht komen voor de dames C. W. Westenberg, A. H. Wol- bers en 11. M. Buisman. Benoemd werd mej. C. W. Westen berg te Apeldoorn met 10 stemmen tegen 1 op mej. II. M. Buisman te Zwartsluis. 3. Benoeming van eene onderwijzeres aau de Openbare Lagere school 3e soort aan de Koningstraat (vac. mejL. C. Oerteraans\ 4. Eventueel voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van eervol ontslag aan mej: J. F. Buylenhuys en even- tueele benoeming van eene. onderwijzeres (vac. mej Buytenhuys.) De Voorzitter deelt mede, dat deze beide punten van de agenda worden af gevoerd, omdat de voordrachten nog niet geheel in orde zijn. 5. Voorstellen van Burgemeester en Wet houders tot benoeming van een tijdelijk leeraar in het teekeueu .,an de Burger Avondschool en tot regeling van jaarwedden voor personeel aau de Burger Avondschool. De heer H. Moojen Jr. wordt met algemeene stemmen benoemd, mits de Minister van Binnenlandsche Zaken hierin berust. Vei volgens wordt zijne jaarwedde met ingang van 1 Nov. vastgesteld op f 90. en die van den leeraar van Weezcl Errens wegens de ontheffing van eenige lesuren met ingang van 1 Nov. bepaald op f 270. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende het verkrijgen van vrijstelling van de verplichting tot oprichting eener Burgerdagschool. Met algemeene stemmen werd conform het voorstel van B. en W. besloten de ontheffing aan H. M. de Koningin aan te vragen. De heer Gerritsen diende in den loop der discussie, die vooraf ging, een voorstel in om oen subsidie van f 500. voor den metselcursus der Ambachts school. Dit voorstel zal op de volgende agenda geplaatst worden. Het woord voerden hier nog over de heeren Gerritsen, de "Voorzitter, Weth. Celosse, Plomp en Weth. Visser. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende een adres van den Amanuensis van het Gymnasium tot ver hooging zijner jaarwedde. De heer Rolandus Hagedoorn. Het spreekt van zelf, dat geen enkel lid tegen deze verliooging zal stemmen. Spreker heeft het niet tegen den persoon, maar tegen den persoon in werkkring. Nu wij kans hebben eene nieuwe II. B. S. te krijgen hoopt spr. ook te krijgen een amanuensis, die amanu ensis is en geen portier, concierge, amanuensis, enz. Spreker zou dan de betrekking van amanuensis willen schei den van die van concierge. Waarna conform de adviezen van B. en W. en Curatoren de jaarwedde gebracht werd op f 200.Z. d. en z. h. st. b. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlenging van het verlof, ver leend aau de onderwijzeres A. H. C. Frans. Conform het advies verlengd tot 1 Jan. '07 en tevens machtiging verleend tot voorziening in het onderwijs. 9. Voorstel van Burgemeester eu Wet houders tot vaststelling eener verordening, regelende de wijze van afkondiging van verordeningen en andere stukken, die be kend gemaakt worden. Z. d. en z. li. st. aldus besloten. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van Gemeenteeigen- dommetn (Schutterijgoederen en brandspui ten). De Secretaris leest het adres der Amersfoortsche Weerbaarheidsvereeni- ging voor, hetwelk bij dit punt behan deld zou worden. D e Vo 0 r z i 11 e r. Vroeger werd reeds hetzelfde gevraagd, doch toen is geant woord, dat ze verkocht zouden worden. Het adres is zoo juist ingekomen, zoodat er nog geen advies op is gegeven. De heer Plomp wcnscht het daarom aan te houden. B. en W. kunnen dan ook de statuten inzien. De heer Hamers voelt veel voor het gesprokene van den heer Plomp. De Voorzitter zegt, dat B. en W. het voorstel Plomp overnemen. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende de verhuring van het scheepstimmerwerlje aan de Beek. Z. d. en z. h. st, besluit de Raad: Burgemeester en Wethouders te mach tigen, het gedeelte van het perceel, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort sectie A no. 451 bis, voorzoover dit deel uitmaakt van de scheepstimmerwerf, ondershands in gebruik te geven, telkens wanneer het genoemde gedeelte niet gebruikt moet worden voor den dienst der Gemeente, tegen eene vergoeding van f 0.50 (vijftig cent) per werkdag. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende het rooien en verkoopen van hoornen. De heer Van Esveld wenscht eenige inlichting. Zijn de boomon op de speelplaats er ookrouder begrepen? De Voor zit er. Voorloopig blijven die behouden. De heer Van Esveld. Dit is juist het dwaze in het voorstel. Spreker kan er zich mede vereenigen, wanneer die boomen ook weggaan, daar die het juist in de schoollokalen donker maken. De heer Plomp is verrast door de conclusie van den heer Van Esveld. Spreker is er voor dit voorstel aan te nemen en dan afwachten of de andere boomen ook weg moeten. Waarna het voorstel van B. W. met algemeene stemmen wordt aange nomen, zoodat op het bergje aan de Westzijde van de Jongensschool vallen: '2 beukeboomen, 7 iepeboomeu 4 eschdoornboomen 4 lindeboonien, 10 eikeboomen 2 kastanjeboomen, benevens 6 jonge kastanjeboomen, die nog kunnen verplant worden. Ten einde het terrein na de verwijde ring van het daarop staande hout op nieuw behoorlijk te kunnen aanleggen, met behoud van een mooi gazon, zal bovendien éen beukeboom staande aan het pad langs de beek moet vallen. Ook nog op enkele andere punten in en nabij het plantsoen achten B. en W. wenschelijk eenige boomen te doen rooien en door andere of door bloemhout te vervangen. Vooreerst in den hoek van de St. Andriesstraat en den toegang tot de militaire stalen staan drie zware iepe- boomen die gevaar opleveren wegens hun hellenden stand en slecht wortel gestel. Deze hoek, waarin zich ook een urinoir bevindt, kan na de verwijdering van deze boomen met bloemhout of coniferen worden geplant, hetgeen aldaar bijzonder tot verfraaiing zal strekken. Voorts staan iets verder aan het pad tusschen de stallen en de beek aan de waterkant 2 icpeboomen, 1 plataan en

De Eemlander | 1906 | | pagina 2