Stadsnieuws. de publieke opinie, waarvan ze pliilo- sophisch toch ook liet orgaan behoort te zijn. Ook ditmaal is ze dit niet geweest; maar ze heeft hooger gestaan dan het lachlustige volk, dat in de travestie van Köpenick niets anders zag dan een brutaal- vermakelijkc omwisseling van de rollen, een door geen Lombroso voorzien uit- botsel van den misdadigersgeest, dat alleen door het toeval zijn comisch man teltje aan kreeg De rechtbank stelde zich hooger en vooral door hot verhoor van den beklaagde en do getuigen moet ze gestegen zijn tot die sferen, waarin ook voor de justitie de waarhefd blinkt: tout savoir e'est tout pardouner. Het begon al bij de verklaringen van de getuigen a decharge. De dominee van de gevangenis te Rawitsch, waar Voigt zijn 27 jaar doorbracht, de onderwijzer, de directeur en ook de imposante schoen makerspatroon, ouder wien Voigt gewerkt had kwamen allen met grooten ijver en veelzeggende hartelijkheid getuigen voor den beklaagde. Zij lachen niet, te midden van de sedert zes weken aan een stuk door lachonde wereld; zij waren ernstig van toegenegenheid, en zoo'viel dan ook al dadelijk van Yoigt's figuur het masker van den clown, van den grijs geworden Gavroche. Daai op volgde het levensrelaas van Voigt door hem zelf, die thans beschreven wordt als een grijsaard met eerbiedwaar dig vookomen, gedaan. Hij sprak over de uniform, die overal voor hem verscheen, dreigend, versper rend, fataal. Na zijn eerste misdaden verscheen ze hem, als de eerste uitvoer ster van do wraak van de samenleving op den misdadiger. Zeven en twintig jaar lang verscheen ze hem in de gevangenis, onverbiddelijk, wrekend, tergend en pla gend niets of het was geüniformeerd, geen kwaad of het kwam met blinkende knoopen, martiiaal, barscli, plagend en pijnigend. Al wat de vrijheid beneemt, al |wat nooit toegeeft, al wat strijdig is met het gebod van vergeven en verge ten, alwatin de huichelende maatschappij vloekt tegen den plicht der menschlio- vendheid droeg de uniform. Voigt werd ontslagen uit de gevange nis; hij had zich uitstekend gedragen; hij scheen een uitzondering op den regel, dat de gevangenis den misdadiger slechter maakt en don terugkeer tot de maat schappij onmogelijk doet worden. Voigt was geen Lombrozist; het eens gedwaald hebben leek voor hem een afdoend mid del tot beterschap; en met de beste be doelingen en een krachtig vermogen, een afdoende kennis van zijn handwerk, trok hij de maatschappij te gemoet. De grijs aard, de gebrokenc, die 27 jaar tucht huis had doorstaan, wilde een wonder doen en wegblijven uit de gevangenis. Waarom brandeu de voetlichten niet?" vroeg zij ongeduldig. „Umdnt de zon is opgegaan," ant woordde Carlo haar 't haar van 't voor hoofd stijkend. „Ik kan 't niet zien," zeide ze rillend. Toen haar bewustzijn verliezend, zong zij een paar regels uit Faust. Er was iets roerends in die zwakke en nog zoo mooie stem; Carlo's boezem zwoegde en een waas kwam voor zync oogen. Zij ijlde en loefde in haar vroegere wereld. „Gelukkig, 'tis voorbij," mompelde zij. „Ik ben moe, 't is een lange opera! Hoe koud is 'torn op dat tochtige tooneel te liggeu! Maar Carlo wacht mij buiten met mijn mantel; hij denkt altijd aan mij en ik ben altijd stuursch tegen hem." En toen hard roepend: „Carlino! Carlino! keer terug! O God. Ik heb hem gedood mijn zonde heeft hem gedood!" „Ik ben hier Nita," zeide hij zich over haar buigend, terwijl vade Christ- oforo haar 't crucifix aan de lippen hiejd. Zij kwam weer bij kennis en werd bedaarder. „Weet je ik begreep 't niet voor ge 'tmij toondet'" fluisterde zij. „Oh Carlo! Wat hebt ge om mijnentwil veel verdragen!" „Hij klemde haar aan zich en zeide. „Begrijpt ge niet dat ik je lief heb?" „Ja, ik wensch dat ook ik had liefgehad!" stamelde zij op zoo'd droevi- gen toon, dat Francesca zich 't hard voelde pijn doen. Hierna sprak zij niet duidelijk meer en de laatste zucht, die Carlo hoorde, was een zwak gefluister. De theorie vau den geboren misdadiger, de klachten van humane criminalisten, die betoogen dat het huidig tuchthuis stelsel een grove, barbaarsche fout is en een aanslag op de rechten van de afgc- dwaalden, zoude hij, de arme schoen maker, logenstraffen. Hij was nog een vriend van de maatschappij, de 27-jarige scheiding had hem niet vervreemd aan het leven van vrijheid. Als een jonge ling, die zijn eerste geld gaat verdienen stapte de grijsaard de gevangenispoort uit hij ging zijn plaats weer zoeken tusschen de goede eerlijke menschen, zijn plaats aan den feo6tdisch, waar éen kostelijk ge recht wordt genoten: het eerlijk zuur verdiende brood. Manilla en zijn Imlustrie. Wat men van do Yankees zeggen kan, niet dat zij niet op hun qui-vive zijn. Tot dusver waren Duitschland en Frankrijk oppermachtig in de tabaks industrie van Turkije. De beroemde Régie Ottomaue bestaat in hoofdzaak uit Fransch kapitaal, doch thans hebben ook de lrankecs een bod gewaagd en het staat te bezien of zij zich niet van de gehcele Turksche.industric weten meester te maken. Intusschen zijn zij er overal en altijd op tut zich op de hoogte te stellen van de toestanden en met ijzeren volharding worden de inlichtingen verzameld op de Ncw-Y'orksche hoofdkantoren. Aan een rapport, uitgebracht door een agent der Vereenigde Staten, aan zijn gouverne ment, ontleenen wij de volgende inter- ressante bijzonderheden omtrent Manilla. Er zijn op Manilla acht groote en zeveu en twintig gewone handelaars in bladtabak. De groothandelaars koopen hun blad onmiddellijk op bij de tabaks planters. Zij ontvangen de tabak in stevige balen, „bultos" genaamd, welke bestaan uit drooge cocosnootbladeren. De pakken worden flink geperst en met oene soort rotting vastgebonden. Het pakken van die tabak geschiedt met bijzonder veel zorg door Philippijnen en Chir.eczeu. Ilier verloochent zich beider landaard niet. De Chineezen pakken maar raak, werpen de tabaksbossen dooreen en leggen zich er op toe zoo spoedig mogelijk cene baal van die ge vorderde afmetingen in elkaar te flan sen, met het gevolg, dat zulk cene baal een derde, soms de helft lichter is, dan die, welke door Filippiners wor den gepakt. De Filippiners spreiden de bladeren netjes uit en leggen ze stevig op elkaar, gesorteerd naar de grootte. Zulke balen zijn dan ook het meeste gezocht. Soms wordt de tabak opgekocht -bij het aantal bladen van eenzelfde lengte; in den regel geschiedt het opkoopen evenwel bij het gewicht. Dit geldt dar. voor de betere soorten. De mindere kwaliteiten worden per „bulto" gekocht, onverschillig of zij gepakt zijn door Filippiners of Chineezen. Als de tabak door de planters is verpakt, verkeert zij gewoonlijk in half gebroeiden toestand en hoe langer zij nu kan worden be waard, hoe beter en geuriger zij wordt en hoe meer zij bijgevolg in waarde toeneemt. De handelaar, die het dus „Gesu!" Toen leidde hij haar stil neer op 't kussen, sloot hare oogen en vouwde hare handen over 't crucifix. De zon was ton volle opgegaan en haar gouden stralen speelden om hem. Francesca bemerkte het en wilde het gordiju niet neerlaten. NEGENENDERTIGSTE HOOFDSTE K Later. De eerste twee of drie weken was 't verhaal van Carlo en Anita in ieders mond, Comerio's wraak en de rooverij in de onmiddelijke nabijheid van Napels veroorzaakte een soort paniek terwijl over 't deel dat Donati in de zaak had de denkbeelden uit een liepen. Eenigen noemden hem een held, anderen een dwaas en sommigen bemerkte, dat het in alle geval een goede reclame voor hem was en hij volle zalen zou krijgen. Toen Morlino alles gehoord had, sprak hij er weinig over. Hij ontbond zijn gezelschap, en alleen ten opzichte van Gigi toonde hij wat gevoel. „Zult ge goed voor't kind zijn, Val?" vroeg hij bij 'tafscheid nemen. „Ik zal een paar jaar in Amerika blijven tot dit schandaal wat uitgebloeid is. Doch ge zult nu en dan wel eens op school gaan kijken of 't hem goed gaat. „Hij zal zijn als mijn eigen kind. Zijn vacantie zat hij bij ons doorbrengen." Men was verwonderd, dat de nieuwe bariton zijn verbintenis aan San Carlo theater dien zomer vervulde. EeDigen noemden hem hardvochtig, anderen dapper en eerlijk en beide gingen hem om strijd hooren. Ilij ging zijn weg als altijd aan 't verleden met dankbaar maar eenigszins kan uitzingen, stapelt zulke tabak zoo lang mogelijk op in zijn bodega's of magazijnen. Op de bultos komen dikwijls verschil lende merken voor, aanwijzende de provincie van herkomst, de soort en soms het gewicht, alsmede het handelsmerk der firma en al die merken komen dan voor op de verkoopsrekening. In den regel weegt zulk een bulto van 1 tot I'/q quintaal of 46 tot 115 Kilogram. Bij het inkoopen moet men er ter plaatse vooral op letten, dat de handige Chinees u niet te pakken neemt. Hij ziet er niets in om midden in het pak een hoop afval en aanvcegsel te stoppen en buitenom mooie bladeren te etaleeren. Men doet dus wel, met ieder pak geheel uit elkaar te laten nemen. Met zulke practijkcn trachten de Chineezen hunue winst wat grooter te maken, welke winst anders niet meer dan 7 tot 12 °,c be dragen kan. Er zijn in Manila 58 sigarenfabrieken van eenig belang. Veertien daarvan staan onder leiding van Europeanen. Eene is het eigendom van een Amerikaanscben neger een bewijs dat de zwarte huid een goed verstand niet uit behoeft te sluiten. Vier en twintig behooren er aan geboren Filippiners en niet minder dan negentien aan het gestaarte en scheef- oogigc ras. Al deze fabrieken, op eene enkele na, welke uitsluitend voor export werkt, maken sigaren voor de binnen- landsche consumptie en voor export. Voor al deze sigaren wordt enkel Ma nilla-tabak gebruikt. Het meest gebruikte blad, speciaal voor de sigaren van betere kwaliteit, groeit in de provincies Sagayan en Isa- bela. Voor mindere soorten komt de tabak uit de provincie Sagayan in aan merking, terwijl de allerminste kwalitei ten sigaren uit een melange van ver schillende soorten bestaan, uit verschil lende provincies bijeengebracht. Sommige fabrikanten beweren, dat geen enkele oogst in kwaliteit gelijk is aan een andere en dat hoogstens één oogst van de vier kan geacht worden werkelijk superieure tabak te leveren. Wat er ook van zij, de tabak wordt steeds zeer gezocht en er is aan goede Manila bijna niet te komen. De afval van de sigarenfabrieken, dat wil zeggen de stelen en de afsnijdsels, bedragen ongeveer 22 van het totaal verwerkte gewicht. Die snijdsels woiden geëxporteerd naar Hong Kong en Shanghai, of verkocht aan sigaietten- fabrikanten, die altijd bereid staan iedere hoeveelheid op te koopen. Kleine sigaren fabrikanten verwerken die afval weer als binnengoed in hunne sigaren. De stelen gaau voor een koopje OTer in handen van den alomtegenwoordigen en onontbcerlijken Chinees en sommige fabrikanten zijn blij, als men die stelen om niet bij hen weghaalt. De Chineezen gebiuiken die stelen zeer eigenaardig. Zij verbranden ze in een expreaselijk voor dit doel gebouwden oven en maken van do asch een soort politoer om meu belen en marmeren voorwerpen te poli toeren. De asch wordt daartoe in groote aarden filters gedaan en men voegt er een zekere hoeveelheid water bij. Dat water, gaande door de filters, wordt opgevangen in tonnetjes en dau in ketels gedaan, waar het een of twee dagen zacht kookt. Daarna gaat het in kannen heid, aan de toekomst vol hoop denkend. „Carina," zeide hij op een middag, toen hij met francesca in de oude be lvedere zat, „Carina, hier is werk voor mij voor do eerstvolgende maanden aanbiedingen door heel Europa; Piale w il weten welke wij zullen aannemen?" „Wij?" vroeg zij blozend. „Gij denkt toch niet dat ik zonder je ga?" riep hij uit. „Ge wilt me toch niet alleen wegzenden?" „Neen!" zeide zij. „Ik ben bang, dat ge niet goed voor je zelf zorgen zult." „Lieveling!" zeide hij, haar tot zich trekkend. „Waarom zouden wij langer wachten? Laat ons in stilte trouwen, terwijl mr. Britton en Clare hier zijn." „Maar zij blijven nog maar een weck," zeide Francesca. „Ebbene?" zeide Carlo met een wereld van uitdrukking in zijn toon. „Hoe kan ik met alles klaar zijn?" stamelde zij. „Er komt bij zoo'n bruiloft zooveel kijken. Ik moet toch een ge schikte japon ook hebben." „Als ge je kleeden wilt naar mijn smaak, zal ik je eens zeggen, wat ge moet aantrekken," zeide hij glimlachend. „Trek dan het baby costuum aan, dat ge droogt op don avond van onze ver- looving." „Dal oude vod!" riep zij. „Wel Carlo 't is eer voor de lorremand geschikt, dan voor bruidskleed." „Ik zou toch geen ander wenschen, en ge kunt 't gewasschen en opgemaakt hebben in den tijd van twee dagen en dan zal 't er uit zien als nieuw. Oh, ik ben heel ervaren in die zaken, ik ver zeker 't je." Zij glimlachte en kroop dicht bij hem. „Ik wil alles doen, wat je genoegen en is gereed voor het gebruik. De kan wordt dan voor 2 pesos verkocht. In Manila wordt alleen handwerk gemaakt. Vele duizenden werklieden vinden er arbeid, zoowel mannelijke als vrouwelijke, in leeftijd varieerende van 10 tot 60 jaar. Verschillende fabrikanten verschillen van meening, wie van de twee, vrouwen of mannen, 't best wer ken, doch in den regel geeft men de voorkeur aan dc mannen. Natuurlijk! Mannetjes zijn immers altijd je ware. De gewone werkdag is van 10 tot 12 uur. Voor werk op Zon- en feest dagen wordt het dubbele loon uitbetaald. Van eerste kwaliteit sigaren maakt een normaal arbeider er slechts van 100 tot 150 stuks por dag en van gewone soor ten van 150 tot 300. Alleen een zeer vlug en zeer knap arbeider brengt het tot 350 stuks per dag. „Le Fumeur." Voor den Doopsgezinden Kring wordt Zondagmorgen half elf een godsdienst oefening gehouden in hc-t Lagegebouw, waarin als spreker zal optreden Ds. E. M. ten Cate van Apeldoorn. De maandvergadering van Handel en Nijverheid wordt a.s. Maandag in de Zwaan gehouden. De heer C. Moerman, onderwijzer aan de school in de Koningstraat alhier, staat No. 1 op de voordracht voor onder wijzer te Hilversum. Aan notaris A. N. J. Vos is op ver zoek ontslag verleend. De heer \V. A. P. Smit is aan de universiteit to Utrecht geslaagd voor het candidaats examen in de rechten. De officier van gezondheid 2e kl. dr. P. A. Voerman, overgeplaatst naar 's-Gravenhage, heeft zijne nieuwe be stemming gevolgd. In de plaats van den heer G. P. Ittman Sr. is benoemd tot ouderling der Evang. Luth. gemeente alhier, de heer J. W. Ensinck thans diaken. De jongeheer II. van Woudenberg alhier, is benoemd tot tijdelijk klerk aan dc gemeente-gasfabriek alhier. De Christelijke Normaalschool wordt niet voor Maart a.s. geopend. Het symphonie-orkest „Jubal" geeft a.s. Zondag een Volksconcert in Ami- ciria. De bekende humorist, de heer L. van B. zal eenige voordrachten ten beste geven, zoodat het te verwachten is, dat het wel weer vol zal loopen. Muziek en voordrachten, dat wil het pu bliek wel. Dc kiezers voor de Kamer van Koop handel en Fabrieken loopen hier al even hard als op andere plaatsen. In weerwil van de aanbeveling der aftredende leden door de Vereeuiging „Handel en Nijver heid" waren van de 193 kiesgerechtigden er slechts 24 opgekomen. Hiervan verkregen de aftredende leden kan doen. En 't is nu geen tijd om over nieuwe kleeren te praten; alles wat ik wcnsch is een poosje met je alleen te zijn. Laat ons ergens tusschen de bergen gaan, waar geen couranten zijn, waar niemand is dan wij samen." Hij kuste haar wit voorhoofd. „Carina," zeide hij peinzend, „als men niet geloofde, dat succes een soort sacra ment is zou men er door beangst worden." Zij peinsde over den zin van 't oude gebedenboek en vatte zijne bedoeling. „Zij zeide te Merlebank, dat uwe dolende ridderschap nutteloos was," antwoordde zij, „doch ik geloof, dat zij er anders over dachten toen zij de glim lach op Nita's gelaat zagen toen alles voorbij was. Herinnert ge je, wat zij zeide van die dagen op tyacht? Ik moest er oui huilen want nooit te voren begreep ik hoe zwaar en gevaarlijk de verleiding is." „Zij overwon en heeft rust," zeide Carlo droevig. „Vader Christofore zeide mij, dat hij nooit te voren zoo'n jong schepsel had aangetroffen, dat zoo weinig aan 't leven hechtte. Het is zooals zij 'tgewenscht heeft." Eenigen tijd was hij stil en ernstig bij dc gedachte nan Nita's droevige ge schiedenis. „Is 't niet alsof 't veel langer geleden is dan drie jaar, sinds we hier samen zaten," zeide hij eindelijk, „mij komt 'tvoor eeu mensclienlevengeleden te zijn." „En ook Carlo," zeide Francesca, zich aan hem vastklemmend. „Ik weet niet hoe 'tkomt -- maar hoewel er zooveel droevige zaken tusschen liggen, kan ik toch niet helpen, dat ik mij gelukkiger gevoel dan toenIk dacht dat ik niet gelukkiger zijn kon dan op den dag J. Ger. Kleber, J. Sinnige en II. van Haselen ieder 22 stemmen, zoodat zij herkozen zijn. De heeren D. Gerritsen. J. van Vol lenhoven en D. Heijmans van den Douwer kregen ieder één stem. Tot het bijwonen van kaderoefeningen op de kaart, onder leiding van generaal- majoor A. D. Petter, commandant dei- de divisie, waren gisteren en heden in het garnizoen alhier aanwezig: de kolonels J. Bruce en C. P. de Veer, resp. com mandanten van het le en 'Je reg. infanterie, te Assen en Leeuwarden; de luitenants-kolonel F. II. W. H. Spieringhs, comm. van het Instructie-bataljon; J. F. Rappold, van het 9e, P. W. Bosboom en A. L. de "Wolf, van het le, de majoors H. M. A. Vigelius, van het le, en J. D. Grevinck, van het 9e reg. inf. Ten einde in den militairen genees kundigen dienst te helpen voorzien, is tot 10 Dec. a.s. bij het Militair Hospitaal alhier gedetacheerd de off. van gez. 2e kl. J. G. Bandjes. Onze vroegere stadgenoot, de heer Edm. Visser, student te Leiden, heeft liet voor nemen op Dinsdag, 18 December a.s., in Amicitia, een modern-literaire lezing te houden, waarvoor een lijst circuleert. Het programma zal o. in. bevatten: schetsen van Samuel Falkland, „Ik houd van het proza" van Van Deijssel, „Saltiinbank", tooneelspel door Herin. Heijermans. Door den heer Th. Bianchi is, namens de Maatschappij van Brandverzekering voor het Koninkrijk der Nederlanden, te 's Hertogenbosch, eene matzilveren medaille met inscriptie uitgereikt aan den heer J. A. H. Jacobs, als bewijs van dankbare waardecring voor het be leidvol optreden bij den brand op 30 Juni jl. in het magazijn van de firma Fortmann en Heheukamp. De mil. stukrijder B., van het le regiment veld-artillerie, had Zondagraid- dag 4 uur het ongeluk van den hooi zolder in den ziekenstal naar beneden te vallen. Na een korte bewusteloosheid kwam hij weer bij en scheen liet aan vankelijk dat hij van den val geen nadeeligo gevolgen zou ondervinden. Tegen 7 uur werd zijn toestand echter van dien aard, dat men onverwijld geneeskundige hulp moest inroepen. De dir. off. v. gez. 2c kl., overste Pichal en dc off. van gez. le kl. Ziegeler waren spoedig aanwezig en deden B. oogen- blikkelijk naar het Militair Hospitaal vervoeren. Hun uitstekende zorgen moch ten helaas niet meer baten. Nog den- zelfden avond overleed B. tengevolge van een lievige hersenschudding. Op 46-jarigen leeftijd is alhier over leden de kapitein A. A. van Schilfgaarde, adjudant van het Ee regiment infanterie. De overledene, die binnenkort tot majoor zou bevorderd worden, werd 5 Juli 1881 benoemd tot 2e-luitenant. Hij was gedurende enkele jaren leeraar de Militaire School te Haarlem, werd in 1S95 overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers en bij "zijn bevordering tot kapitein,' den 6 October 1898, ingedeeld bij het 5e regiment infanterie. toen ge mij hier in dit zomerhuisjes verteldet, dat ge mij liefhad maar nu, Carlonu En zoo trok op een dag in de volgende week Francesca haar oud wit kleed aan, en Kate vlocht oranjebloesem en mirth door haar haar en Sibyl en Gigi zochten de mooiste bloemen en maakten een bruidsbouquet met veel moeielijkheden kampend. Toen reed iedereen van Casa Bella naar Napels, waar Carlo hen me: Enrico Ritter naast zich afwachtte en met Piale, Marioni, den ouden florcstano en Sar- doni met zijn vrouw als toeschouwers, trouwden zij in alle stilte. „En toch," zeide kapitein Britton, toen 'tjonge paar was weggereden, „hoewel ik geloof, dat zoo'n stem gebruikt moet worden, zal ik toch altijd blijven beweren dat Carlo iets beters verdiend had, dan 't beroep van zanger." „Mijn beste heer," zeide Piale, driftig, „het leven van een goed zanger is een voortdurende zelf opoffering! En ik verzeker U, dat wij ook onze helden hebben gehad. Moet een geheele beroep er onder lijden, wijl enkele van degenen, die 't uitoefenen niet zijn zooals 't behoort? Als een man als Donati ons gezonden wordt, laten we hem dan in 's Hemels naam vasthouden, en van ganscher harte zeggen, „God dank!" - EINDE. -

De Eemlander | 1906 | | pagina 2