No. 98. Zaterdag 8 December 1906. 3e Jaargang. Wees U Zelf! Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". Seen Crisis! FEUILLETON. Onze volmaakte keukenmeid! 1). Staatsexplotatie van spoorwegen. Den lezer heil! DE EEMLANDER. Verschijnt Woensdags]en Zaterdags. Bureau Hendrik van Viandenstraat 28. Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 l'rijs der ad verteut ien Van 1 tot 5 regels0.40 vooi iederen regel meer0.08 Bij abonnement aanmerkelijke korting.) Er zijn menschen geweest, die in hun licht ontvlambare en ver reikende ver beelding „alle Neune" van de ministe- rieele kegelpartij al omver geworpen zagen. Al wat rechts was tegen, de soeiaal-democraten tegen, de meeste oud liberalen tegen den Minister van Oorlog, hot Ministerie solidair met zijn militair lid: het Kabinet-de Meester behoorde tot de afgestorvenen, waarvan de sterf lijsten bij den aanvang van het nieuwe jaar in de dagbladen melding zouden maken. Was er eenige reden tot zooveel visie van een donkere toekomst? Wie enkel afging op den uiterlijkcn klank van het rechtsche pers-kabaai, hot geluid van den bekenden Haagschen misthoorn niet geheel ongelijk, zou licht tot zulk een beschouwing kunnen komen. Wie goed heeft geluisterd, en het oog scherp ge richt hield op de politieke kaart des lands, wist weldra anders en beter. Hater Majesteit Loyale Oppositie, die in hooggestemde artikelen, haar bedrijf zooals zij het bedrijft, voorstelt als ge boden door 's lands belang en partijeer, wilde geenszins wat zij scheen te willen. Bangmakerij, leedvermaak en machts vertoon, ziedaar de hooggestemde motoren van haar politieke psyche, die haar dreven tot het aannemen van die ge- weldig-dreigende houding. Kan nu iemand nog in ernst gelooven, dat de rechter zijde zou willen regeeren, inconstitutioneel regcercu van haar antithese-standpunt met haar numerieke minderheid? Zou zij een beroep durven uidokkon op de kiezers? Nu, na zoo korten tijd sedert de groote, kassen en fondsen-uitputtende verkiezingsactie! Men onderschat rijke lijk den practischen blik van de recht sche leiders, dien men niet te hoog kan aanslaan, wanneer men hen van zooveel onverstand en onwetendheid durft ver denken, als een drijven naar een Kamcr- De milddadigsten zjn altijd zijdie niets bezitten. DOOR JOHN. C. WINDER. Barbara en ik waren pas getrouwd en woonden te Riverside Lodge, toen de zon van ons huwelijksleven dreigde ten onder te gaan door iets, dat in eene goed ingerichte, nieuwe huishouding eigenlijk niet moest voorkomen, namelijk goed koken. Zuchtend erkenden wij beiden, dat slecht gekookte maaltijden heel onaan genaam waren en dat steeds koud schapenvleesch bepaald een wolk was aan onzen anders steeds blauwen hemel. Die goede Barbara had zelf niet 't minste idee van koken 't geen ze ook zelf erkende. doch ik was ook niet met haar getrouwd opdat zij voor mij koken ontbinding en een jacht naar hemeeste- riiig van de groene tafel op het Binnenhof zou inhouden. Zal het blijvend gedeelte daarom niet blijven? Het gevaar van het trekken vau den politicken horoscoop blijve ver meden. Misschien kan de Minister van Oorlog do Kamer van zijn gelijk over tuigen, zooals hij zijn ambtgenootcn deed, althans genoeg leden, om zijn begrooting te laten aannemen. Misschien brengt hij den nieesten niet-technischen afgevaardigden het gevoelen bij van zijn technische oplossing dezer technische quaestie. Misschien kan hij dat niet, of kan men de inblazingen van het duivel tje der parterre-politiek rechts niet vol doende weerstaan 0111 zakelijk stelling te nemen tegenover het onderwerpelijke vraagpunt van militair beleid. Blijft de heer Troelstra, van wien geen buitenstaander en naar veel waar schijnlijkheid evenmin menigeen van zijn medestanders vooraf weet hoe hij op het beslissende oogenblik de beslis sende beslissing zal decretceren, bij zijn laatste verklaring volharden, dan blijft wel het blijvende gedeelte en gaat Minister Staal weg. Den „tactischen" sociaal-democratischcn leider dan de pas sende betuiging van leedwezen voor dezen tweeden immortellen-krans dien hij zich na de Lecrplicht-opposiiie heeft gevlochten. Zal het Ministerie met Minister Staal gaan? „Na zorgvuldige overweging van de beteekenis van het gevallen votum zullen zijn ambtgenootcn beslissen wat hun te doen staan, daarbij alleen reke ning houdeude met 's lands belang. Aldus de tijdelijke Voorzitter van den Ministerraad. Over de prcciese beteeke nis van deze ministerieele verklaring is ongetwijfeld verschil van meening be staanbaar; ze nu met ontwijfelbare zeker heid uitloggen is eigenlijk onmogelijk. Immers ze hangt geheel en al af „van de beteekenis van het gevallen votum". De vcroordeeling, door de Kamer, Ik had dikwijls gelezen van jonge echtgenooten, die dan hun moeder als voorbeeld aanhaalden, doch daar ik mij niet herinnerde, mijne moeder ooit iets te hebben zien klaarmaken, verviel dat ook voor mij. Dichters worden geboren, zoo ook keukenmeiden en tot uil toe hadden wij ons moeten behelpen met namaaksels, totdat Mrs. Usher kwam. ik zal nooit 't eerste diner, door die on vergetelijke vrouw klaargemaakt ver geten! Ik kwam thuis na een drukken dag in de City 't regende en woei; kortom 't was allerakeligst weer en vond Bab vroolijk en lachend, zooals ik haar in lang niet had zien lachen, sinds dienstboden een dagelijksch kruis was geworden, met een nieuwe japon aan. Ik zal maar geen poging doen om ons diner te beschrijven 't was een op eenvolgiug van heerlijke verrassingen. Ik wenschte mijzelf en Barbara geluk ja kustte haar zelfs hartelijk. „Bab," zcide ik, „als dit staaltje van epicurisme uit onze keuken komt, blijft ons niets meer te wenschen over." „'t Komt uit onze keukeu," antwoordde zij. „O Robert, je moet haar eens zien!" „Lieveling, ik vergeef haar alle moge lijke gebreken, nog voor ik haar gezien heb," zeide ik vroolijk. „Zij schijnt een heel bedaard, fatsoen lijk mensch, doch wel oen eenigszins eigenaardige verschijning," ging Bab voort. „Ik heb haar niet door een ver van den door het geheele Kabinet wèl overwogen maatregel ten opzichte van het blijvend gedeelte zal echter moeilijk iets anders kunnen bcteekenen dan ver oordeeling van het algemeen Regeerings- beleid in een der hoofdpunten van het program. Dat het Kabinet aftreedt, wil de rechterzijde niet, en evenmin eenige partij ten linker. Stel u voor de verwarring, do onzeker heid, als het Ministerie aftreedt. Wie zal hot opvolgen? Wie zal het willen opvolgen? 's Lands belang brengt mede dat deze Regeering blijft. Zij gaf rust en kalmte, dit onschatbare voorrecht na al de opwinding en het rumoer vaneen bewind dat wèl „ostentatief en agressief" regeerde blijve behouden en worde niet ontijdig vernietigd. Zij bracht voorstellen die op voldoende wijze den achterstand in sociale wetgeving, die de ontwerper van een niet-rcchtskraohtig Wetboek van den Arbeid ons wèl heeft willen bezorgen, kunnen achterhalen. Zij wees de middelen om, zonder schade voor de voornaamste bronnen van 's lands welvaart de verplichtingen uit de meer kostbare dan kostelijke nalatenschap van liet kostelijk Ministerie, voortvloeiend, te voldoen. Haar besturend en wetge vend beleid kenmerkte zich als be leidvol. Geen crisis, die men wel kan uitlok ken, maar niet weet op te lossen. V. D. Li de ledenvergadering van det depar tement 's Gravenhage der Mij. van Nij verheid, te houden op Dinsdag 11 December a.s., 's avonds te 8 uur in het Zuidhollandsch Koffiehuis te 's Graven hage, waarin de heer J. Th. Gerlings zal inleiden het onderwerp: "Staats exploitatie der Ncderlandsche Spoor wegen", zullen door dezen spreker de volgende stellingen worden verdedigd huurkantoor; zij kwam uit haar eigen bij mij en had zulke goede getuigen van haar laatsten dienst, dat ik 't niet laten kon om 't eens met haar te probeeren." Waar heeft zij het laatst gediend vroeg ik. „Zij .was huishoudster bij een oude dame in Shropshire, die nu haar huis houden heeft opgebroken en bij familie inwoont. O Robert, je moet haar zien! Ze is net zoo lang als jij, maar veel zwaarder gebouwd. Ik weet wezenlijk niet hoe ik haar uoemen zal. Zij heet Betèy Usher, maar Betsy is zoo familieaar eu ik durf haar niet alleen Usher te noemen, ik denk, dat ik maar vrouw Usher zal zeggen." „Wel ja, doe dat, iemand die zoo koken kan, heeft wel recht op een beetje eerbied op veel eerbied zelfs." Toen ik het nieuwe toevoegsel tot ons joug huishoudentje zag, keek ik toch een beetje vreemd op. Zij was lang en zwaar gebouwd, met een menigte grijze krullen, die over haar ooren hingen en een muts op, die in een vroegere eeuw bepaald opgang moest gemaakt hebben. Ik heb haar nooit anders gezien dan in eene donkerroode japon, die iu wijde majestueuse plooien haar lichaam omgaf. Zij sprak netjes en had een diepe stem, niet onaangenaam om te hooren. „Nu kunnen wij eindelijk ons plannetje volvoeren," zeide mijn vrouw eens toen I. Het algemeen belang eisckt de exploitatie der Nederlandsche hoofdspoor- wegen als één bedrijf. II. Het is, onder de bestaande om standigheden, onvermijdelijk de uitoefe ning van dit bedrijf op te dragen aan don Staat, om de volgende redenen. a. Het Nederlandsche spoorwegnet eischt een stelselmatige uitbreiding en verbetering op ruime schaal. Alleen de Staat kan dezen arbeid naar den eisch volbrengen; b. eene gezonde regeling der spoor wegfiiianciën is niet bereikbaar bij exploi tatie der staatsspoorwegen door eene of meer maatschappijen c. de noodzakelijk gebleken inmen ging van den Staat in de personeolaan- gelegenheden der spoorwegmaatschap pijen, heeft een onnatuurlijken toestand iu het leven geroepen, die alleen door staatsexploitatie is te verbeteren. Hl. De exploitatie der hoofdspoorwegen als één bedrijf hetzij door den Staat of door een maatschappij zal tot ge volgen hebben: Ie. voor het vervoer van personen a. eene algemeene tariefsverlaging op eenvormigen grondslag met beperking der bestaande uitzonderingsvrachtprijzen; b. opheffing van alle invloeden der con currentie op verdecling der treinen, door gaande rijtuigen, aansluitingen enz. en inrichting van den personendienst uit sluitend naar do behoeften vanhetverkcer; 2e. voor het vervoor van goederen: a. behoud van bestaande lage tarie ven, benevens verdere tariefsverlaging, naarmate de ontwikkeling van het ver keer en de te verwachten besparing op de uitgaven het overoorloven; b. besten diging van het stelsel van verlaagde vrachtprijzen voor het vervoer van groote hoeveelheden goederen, indien dit noo dig is ter bevordering van het verkeer; e. staking van het verlèenen van vracht verlagingen of bijzondere tegemoetkomin gen aan groote vervoerders, alleen ter wille der concurrentie. wij vrouw Usher's attracties bespraken en ik begreep dadelijk waar zij heen wilde. „Nu, en wat dan?" „De Beavours te dineeren vragen." „Dat dacht ik wel." antwoordde ik. „Zoolang als dat pronkjuweel bij ons is vreesde ik al, dat dit komen zou." „Ik begrijp niet, waarom je zoo'n hekel aan hun hebt, 't zijn toch heel aardige lui." „O jawel. Juist omdat ze zoo aardig zijn, zoo overal voor aardig doorgaan, heb ik een hekel aan hun." „Kom, kom, zoo erg is 'tniet. Als Mrs. Beavour alles in de puntjes vindt, hoef ik nooit meer te blozen als er over keuiige dineetjes wordt gesproken." „Ik zie niet in, dat je ooit hoeft te blozen, geen tafel ziet er aardiger of gezelliger uit dan de onze." „Aardig en gezellig!" herhaalde Bah, et een tragisch air. Ik heb altijd een hekel gehad aan de Beavours. Mr. Beavour is een rijk rentenier en overbluft de menschen met zijn pralerijen en toch geloof ik, dat de meestcn hem een gek vinden. Barbara zal denken, dat ik dit zeg, omdat hij een lange knappe man is, 't geen ik niet ben en omdat Mrs. Bea vour mij uit de hoogte behandelt. Laat zij ik ben niet rijk genoeg en voel ook niet de- minste lust, haar rekeningen te betalen, de eenigste kans om haar glimlach te genieten. IV. De overgang van het bestuur dor spoorwegen aan den staat zal niet van boteekenenden invloed zijn op de dage- lijksche dienstuitvoeringen dcrhalvegeonc gevolgen hebben voor de algemeene veiligheid en de zekerheid van verkeer. Aldus vangt een ons toegezonden brochure aan van de vereeniging tot be vordering van den nationalen arbeid, voorzitter de heer II. Schoonejongen. Het boekske heeft ten doel de protectie aan te prijzen. De vrijhandel wordt be streden, met de bewering, dat er door de protectie werk in overvloed zou kun nen worden gegeven. We hebben dit praatje al zoo vaak weerlegd met ver wijzing uaar de werkcloosheidstatistie- ken uit alle protectionistische landen, waar dat kwaad uiets minder is dan in ons land, dat we het daarover nu niet willen hebben. Wat we wilden zeggen, is, dat we niet wisten, zoo slecht te zijn. We kunnen ons voorstellen dat iemand oprecht meent, protectionist te moeten zijn. Maar wat doet deze brochure? Tot aanprijzing der protectie wordt gewezen op: de financiëele zwendela- rijen, die in den Bosch, Haarlem, Den Haag, Rotterdam eu Amersfoort plaats hebben gehad. Op kroegen, speelholen, bordeelen, die in aantal zouden verminderen. Op de revolutiegeest, die zou worden beteugeld. Op de toenemende faillissementen enz. enz. Is het genoeg of niet, lezer? Schrijf je zoo iets in een brochure tot aanprijzing der protectie, dan kan het niet anders of de schrijver heeft de on gelooflijke brutaliteit verband te zoeken tusschen al dat moois en den vrijhandel. Do slimmerd speculeert op do licht- geloovigheid van de kleine luyden, die echter heel goed weten: dat in do pro tectionistische landen: 1) de financieële zwendelarijen even Doch Bab wilde nn eens pronken met haar volmaakte keukenmeid en moest zij maar haar zin hebben. Alleeu de Beavours werden gevraagd, wij wilden het effect niet bederven door gasten te vragen, die geen goede schotels van slechte kunnen onderscheiden. „Je zoudt er niets geen plezier van hebben," waarschuwde ik haar nog. „Dat zul je ecus zien, laat het maar aan mij over, we zullen hen doen ver steld staan," antwoordde Bab vroolijk. Haar opgewondenheid werkte aan stekelijk. Deuk nu maar niet aan de onkosten, laat vrouw Usher maar haar gang gaan. Het moet zoo worden, dat Beavour zegt: „Bij Fred. Gray dineeren en dan sterven." Waarop Barbara lachte 't geen het effect bedierf, wat zij wel eens meer doet. Ons diner was een waar succes! Nooit had ik uitgczochter menu bijgewoond; ik had mij niet beter kunnen amuseeren als ik zelf gast geweest was. Beavour was verbaasd en genoot. (Ik had dade lijk gemerkt dat hij tegen zijn zin kwam.) Ook Mrs. Beavour was ver baasd, doch zij liet het minder merken; zij dacht er zeker over na hoe zij ons die bekwame kokkin kon afhandig maken. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1906 | | pagina 1