Stadsnieuws. Allerlei. Ingezonden. Org, neen erger zijn! Nooit gehoord van de Auicrikaansche trusts, meneer de schrijver? 2) tie bordeelen, kroegen enz. niet minder teelen in Duitschland, België, Frankrijk, Amerika. o) de revolutiegeest zich veel sterker uit in het protectionistische Frankrijk (vraag hot maar aan inr. Kolkman en mr. Heemskerk, slimme schrijver!) 4) do faillissementen in het buitenland net zoo goed aan de orde van den dag zijn. Ue schrijver der [brochure durft schrijven: In de statistieken betreffende de onder steuning van de behooftigcu levert Ne derland het groote contingent dat bedee ling erlangt!1' Yoor deze impertinente leugen is de lieer Schoouejougen indertijd door mr. Troelstra in het Volk ongenadig op de vingers getikt. Iu de geschriften van hot Vrije Ruilverkeer is zo herhaaldelijk weerlegd. Toch herhaalt deze schrijver ze weer. Wie over protectie wat wil lezen, schaffe zich een zakelijk betoog er over aan. Dit prul is de aankoop niet waard. Wie heeft er al niet 's eens of meer een bezoek gehad van een agent eener levensverzekeringsmaatschappij? Zeker wel ieders. Daar schijnen tegenwoordig zooveel van die mcnschcn te zijn en ze leggen ieder op hun beurt zooveel ijver aan den dag, dat je eigenlijk over een tiental levens moest kunnen beschikken om die te verzekeren; al was het alleen maar om den ijver van die hoeren te beloonen. Je hebt ze bij je thuis voor je het weet en raken ze eenmaal aan de praat, dan ben je nog niet zoo ge makkelijk van de heeren af. Zoo kreeg ook ecu mijnheer te Amersfoort dezer dagen bezoek van een levensverzekerings agent. „Laat mij u eens op de hoogte bren gen, meneer, zei het heerschap met groote overredingskracht, 't Zou mij ver bazen als ik u niet twee gewichtige motieven aangaf waarom u verplicht zult zijn u zelf te verzekeren" „Ga je gang, mijnheer," zij het slachtoffer, „ik zal u gaarne aanhooren." Toen begon de agent en hij was zoowat een half uur bezig met op te sommen welke voordcelen levensver zekering had boven ieder andere uitgave. Toen hij zoover was, zei de ander: Dat is alles knap gezegd, maar nieuw is het niet." „Niet nieuw!" riep de ander. „Wat bedoelt u?" „Kijk eens hier," luidde het antwoord, „ik ben zelf agent van een levensver- zekerings-uiaatschappij en ik wilde wel eens hooren of je me ook een nieuw denkbeeld aan de hand kon doen. En ik hoorde niets wat ik nil t al wist." Daar verspilde hij nu zijn overredings talent aan een collega! Dat zal je over komen. Hij dunkt je hebt spijt van je tijd, als je na een half uur pratens tot de ontdekking komt, dat je eigenlijk les zit te geven aan een concurrent van je. Neen, dan kun je nog beter je rede naarstalent gebruiken op een wijze als dat oen brani uit don Amsterdamschen Jordaan deed. Hoewel hij één arm mis!, ziju de meisjes uit de buurt gek op hem, want hij is „'11 knap sinjeur". Hij heeft natuurlijk als elk rechtgeaard Jordaner een duivenplat -- zonder ver gunning van B. en W. en is daarom bekeurd. Zelfbewust, prat op zijn recht van ouder op ouder, treedt hij naar voren. Volgons den brigadier getuige was hij schrikkelijk brutaal geweest: „Hij zei tegen mij (mot nadruk) dat als ik een agent van politie was, bij mij de trap zou afd...deren. Bekeur me maar, zei hij, ik wil wel eens over die zaak praten, want de ver- ceniging die Koninklijk goedgekeurd is, die het mij vergunning gegeven. Ik zei dat hij een vergunning moest hebben van Burgemeester en Wethouders. Maai bij zei: Daar heb ik maling an. M'n vereeniging is Koninklijk goedgekeurd en dat wil ik wel 's uitvechten. Nou, toen heb ik hem bekeuring angezegd. 11c vroeg ziju naam en toen antwoordde hij: M'n naam die is op het Oost- Indische Huis te krijgen en nou gauw in'n trap af. Toen smeet hij de deur voor m'n neus dicht." Kr.: „Bent u toen dadelijk heenge gaan?" Getuige: „Ja mijnheer, want ik achtte hem best in staat mij te lijf te gaan." Kr.: „Nu, dan hadt tl hem kunnen arresteeren wegens verzet, nietwaar?" Get.: „Jawel, mijnheer, maar de trap was erg armoedig en 't was drie hoog". Beklaagde heeft met fiere onverschil ligheid het verhaal aangehoord. Hij krijgt nu het woord voor zijn verdedi ging en draagt die mot veel aplomp en zoo sterke stemverheffing voor, dat de kantonrechter hem herhaaldelijk moet te kennen geven dat hij niet doof is. Bekl.„De agent staat doodgewoon te liege. Het duiveplat staat er al 23 jaaiEn als de agent mij nu al tien jaar kent, dan had hij, als hij zijn plicht had gedaan, mij al veel eerder moeten bekeuren. Hij schijnt een veete tegen mij te hebben en nu zou ik wel eens willen weten waarom hij mij bekeurd heeft. „Bovendien, de postduiven-vereeniging is koninklijk goedgekeurd en nu meen ik als zulk een vereeniging koninklijk goedgekeurd is, (het volgende met bij zonderen nadruk, blijkende uit stem ver heffing en langzaam spreken) met mede werking van den minister van oorlog, dat ik dan wel een duivenplat mag hebben." ICr.: „Zoo meen je dat, dan moet je mijn uitspraak maar eens afwachten, dan weet je waarnaar je je te richten hebt." De luitenant-kolonel jhr. L. A. F. Six is benoemd tot commandant van het 3e regiment vcld-artillerie te Breda, terwijl de kapitein O. L. G. F. Aberson, is be noemd tot majoor, toegevoegd aan den inspecteur der artillerie 's Gravenhage. De kapitein E. G. Staal, van het öe regiment infanterie, is aangewezen om den dienst waar te nemen van regiments adjudant. De off. v. gez. 2e kl. G. A. S. Lijn- kamp wordt, zoodra het aan hem ver leend verlof zal zijn verstreken, ingedeeld bij het Militaire Hospitaal alhier. Met groote plechtigheid werd Donder dag morgen te 10 uur het stoffelijk overschot van den alhier overleden kapitein-adjudant van het öe regiment infanterie A. A. van Schilfgaarde naar het station overgebracht, om naar Tiel en vervolgens naar Buren te worden vervoerd, alwaar het in het familiegraf zal worden bijgezet. Van vele zijden werd groote belang stelling getoond, tal van kransen bedek ten de lijkkist. Vanaf den overgang der lijn naar Kestercn, werd de stoet voor afgegaan door dc stafniuziek van het 5e regiment infanterie, welke treurmuziek uitvoerde. Ook daar sloten de officieren van het korps van den overledene en velen van andere wapens en dienstvak ken uit het garnizoen en andere belang stellenden zich aan. In den stoet merkten we o.iu. op de generaals A. D. Fetter en W. A. T. de Meester. Op het perron gekomen en nadat de lijkkist in den daar voor bestemden goe derenwagen was geplaatst, sprak dc gep. generaal majoor De Vlaming, schoonva der van den overledene, een kort woord, om namens de familie te bedanken voor de betoonde belangstelling. Z.II.E.G. wees er tevens op, hoe in ernstige, droeve uren in het Nederlandsche leger de kameraadschap blijkt, niet alleen bij de officieren, doch ook bij de minderen. Ook het muziekkorps kreeg de vet- zekering, dat de betoonde sympathie op hoogen prijs werd gesteld. Te ruim één uur werd te Buren por extra-tram uit Tiel aangebracht het stoffe lijk overschot, om in de grafkelder van de families De Vlaming en Van Ever- dingen te worden bijgezet. De regiments-komnndant kolonel L. \Y. Van Hoek met een deputatie uit de officieren, waaronder de luitenant-kolonel P. G. Weuringh en de kupiteiu jhr. II. M. Van der Goes maakte de reis over Kcstereu-Tiel naar Buren mee. Aan het einde van den Buitenbuurt hield de tram stil, waarna dc stoet zich opstelde en dc kist, bedolven onder een tiental bloemstukken, grafwaarts werd gedragen. Bij den grafkelder werd het woord gevoerd door den generaal-majoor W. A. T. Dc Meester, thans kommandant van de le divisie infanterie, tot vóór korten tijd als kolonel, kommandant van het 5e regiment infanterie, die in gevoel volle woorden herdacht ziju vroegeren adjudant, den kondigen, te vroeg ont slapen officier. Dat dc woorden uit het hart kwamen en dc spreker zichtbaar was aangedaan, zal niemand betwijfelen, die dezen humancn generaal kent. De gepen.'ioneerde generaal L. De Vlaming, schoonvader van den overledene en vroeger zelf te Buren woonachtig, dank te voor de laatste eer den afgestorvene bewezen, waarna de kist :n den kelder werd bijgezet. Onder de aanwezigen werd nog opge merkt de kapitein II. J. Indcwey van het 4e bataljon jagers, ah vertegenwoor diger van het regiment grenadiers en jagers, waarbij dc overledene tot zijn be noeming tot kapitein op 6 October 1898 diende hij als le luit. en wel bij het 3e bat., toen nog gevormd door grenadiers. Bij één der eerstvolgende promotics was de bevordering tot majoor van wijlen kapiteiu Van Schilfgaarde te wachten geweest. Woensdagmiddag te 1 uur is het lijk van den zoo ongelukkig om het leven gekomen mil. stukrijder B., van het le regiment veld-artillerie, van het Militaire Hospitaal naar het station, en verder per spoor naar St. Anna Farochie vervoerd. De vader, ofschoon een onbemiddeld man, stond er op, dat het stoffelijke overschot van zijn zoon in diens ge boorteplaats zou worden begraven en nam de kosten van het transport voor zijn rekening. De lijkkist was met drie kransen bedekt. De batterij-commandant, de officieren en kameraden van den overledene, volgden het lijk tot den trein. Zondag a.s. zal, in de kapel van het Oud-Katholieke Seminarie, door den hoogeerwaarden heer dr. J. J. van Thiol bisschop van Haarlem, de heer J. F. van Wijk tot diaken, en dc heer J. van dor Oord tot sub.-diaken worden gewijd. Het heerenhuis aan den Utrechtschen weg no. 12, bewoond geweest door wijlen den lieer V. A. Croockewit, met tuin, stal en koetshuis enz., ter grootte van omstreeks 24 Aren, is bij de ten overstaan van notaris Joh. Knoppers gehouden openbare veiling verkocht voor f 11 800 aan den heer P. N. Koppen. 2de Abonnements-Concert in Amicitia. I let tweede concert zal 11 December a.s. plaats hebben, solisten zijn Mej. Gabrielle Wijbauw van den Munt Schouwburg te Brussel en Mathieu Crickboom, violist eveneens uit Brussel. Mej. Wijbauw ontving hare opleiding bij de bekende zangeres Cluijsenaer voltooide hare studie te Parijs, bij den tenor Engel en is sinds korten tijd aan den Brussclschcn Schouwburg verbonden. Mathieu Crickboom, elevc van Ysaye, behoort tot de beste violisten van den tegenwoordigen tijd. Na zijn verblijf te Brussel werd hij benoemd tot directeur van do Academie de Musiquc te Bar celona, werd daarna aangesteld als plaatsvervanger van Ysaye aan het con servatorium te Brussel, waar hij bij afwezigheid van den Meestor, diens lessen waarnam. Wij herinneren den lezers dat deze concerten ook toegankelijk zijn voor n i et-geabonneerden op de 4 concerten, die dit seizoen zullen worden gegeven. Donderdag 14 November zal het Utrechtsch Tooneelgezelsehnp onder lei ding van Mevrouw Aleida Roelofszen een voorstelling in Amicitia geven. Opgevoerd zal worden „Haar Thuis" tooneelspcl in 4 bedrijven van Suderman. Dinsdag a.s. krijgen we in Amicitia het Utrechtsch Stedelijk Orkest onder leiding van Wouter Hutschenruytcr. Het lijkt ons een goed idee van het Bestuur van Amicitia om de abboune- meutsvoorstellingen niet geheel door het tooneel te laten innemen. Bovendien is de keuze van orkest, wel zoo uitmun tend mogelijk, en ongetwijfeld zal het dan ook voor muziekliefhebbers een genotvollen avond worden. Het gerucht schijnt verspreid, dat hot „Utrechtsche Stedelijke Orkest", het welk a.s. Dinsdag in de groot zaal van Amicitia een concert geeft (abonncments- voorstolling), niet in zijn geheel zal op treden. Ten einde dit praatje te logenstraffen, verzoekt dc secretaris van de sociëteit ons te willen, mededeclcn, dat wel dege lijk het volle orkest komt en dit als volgt bezet is: 1 harpiste, 9 eerste violen, 10 tweede violen, 0 alten, 5, violoncels, 5 contra bassen, 2 fluiten 2 hobo's, 2 clarinetten, 2 fagotten, 4 hoorns, 2 trompetten, 3 bazuinen, en slagwerk. Hot aantal mede werkenden, met don directer, den heer Wouter Hutschenruijter, bedraagt alzoo bi personen. Is dit nu een vol orkest of niet? Hier volgt hot programma: 1. OnvoltooideSymphonie,Schubert, a Allegro moderato, b. Andante con moto. 2. Andante Cantabile, L. v. Beet hoven, uit het ballet „Die geschöpfc des Promotheus." (Solo voor harp, mej. Houtgraaf; fluit, de heer Poolman; Cla rinet, de heer v. d. Blij, fagot, dc heer Rood, violoncel dc heer Kcereweer.) 3. Fragmenten uit dc opéra Lohen grin, Rich. Wagner, a. Voorspel; b. Elsa's Brautzug; c. Festmusik (inleiding tot het 3de bedrijf.) 4. Cyrano de Bergeiac, coucert-ouver- ture, Joh. Wagenaar. -5. l'Arlésionne, 1ste orkest suite, G. Bizet. Prelude-Menuet-Adagietto Carillon 6. Twee Hongaarsche Rhapsodieën, F. Liszt, no. 4, no. 11. 7. Ouverture von Byron's Corsair, II. Berlioz. Niet Hercules III speelt Kondag tegen H. V. C. I, maar Quick II van hier. Hedenavond wordt het filiaal van Burgers Rijwielfabriek geopend in de Utrechtsche straat. De fraaie winkel, waarachter een ruime werkplaats, maakt een prettigen indruk. De heer J. B. Grootendorst, leerling van mej. C. P. M. van der Want, slaagde voor het examen boekhouden, op 13 en 14 November te Utrecht gehouden van wege de Federatie van Handels- en Kantoorbedienden in Nederland. Naai men ons meedeelt zal de lieer L. v. B. morgenavond eenige humoris tische voordrachten, bij den Volksavond van „Jubal" ten boste geven. Maar ook zullen er eenige komische duetten worden gegeven waarin de heer L. v. B. zal optreden met zijn „komieke" confater, den heer S. Met ingang van 1 Januari 19(17 is de rijksklerk 2de klasse II. J. Nielander verplaats van het ontvangkantoor Meppel naar de Inspectie der directe belastingen te Amersfoort. Bij de familie te dezer stede is bericht ontvangen dat de kapitein van het Indische leger P. Hendriks op Celebes licht gewond is. Alhier is na een rede van den heer Dekkers uit Amsterdam een afdeeling opgericht van den Metaalbewerkersbond met aanvankelijk 21 leden. De directeur-generaal der posterijen cu telegrafie maakt bekend, dat bij het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie, bureel der rebuteu in de Parkstraat no. 21 te 's Gravenhage, voor de recht hebbenden zijn te verkrijgen, de na volgende in de wachtkamer van het post- en telegraafkantoor alhier gevonden Voorwerpen 1 mesje, 1 portemonnaic. De heer J. Boeschoten, vroeger ambte naar ter Secretarie alhier en thans secretaris der Gemeente Stoutenburg, is thans ook benoemd tot Secretaris en Gein.-ontvanger van Leusden, openge vallen door het overlijden van zijn vader. De Seinhuiswachter v. D., die als ver dacht van moord op den rangeerder Drost, naar het huis vau bewaring te Utrecht werd overgebracht, is, naar wij met zekerheid vernemen, Woensdag per locaaltroin j.l. weder hier ter stede teruggekomen. Naar aanleiding van het bericht in de N. R. Ct. uit Hciloo over de kindeken van deu spiritus drinker, omtrent welken laatste 't gemeente-bestuur van Ileiloo art. 22 van de Armenwet geheel ver keerd en ten nadeele van Beverwijk heeft trachten toe te passen, wordt aan de Tel. uit Beverwijk gemeld, dat die kinderen Zaterdag 11. door den heer Woudstra, directeur van de Weezenver pleging (e Amersfoort, naar Beverwijk zijn gebracht. Twee van die kinderen woonden vroeger bij hun vader, de twee anderen waren te Bei gen w oonachtig, doch toen er mogelijkheid bestond, dat de vader uit dc ouderlijke macht zou worden ontzet, heeft bovengenoemde vereeniging voor weezenvcrpleging in Juni 11. zich vrijwillig met de verzorging van aller, belast, vermoedelijk om langs dien weg de voogdij over hen te verkrijgen en de daaruit voortvloeiende Rijkssubsidie te kunnen deelachtig worden. De dood van den vader sloeg aan die verwachting den bodem in en nu tracht die vereeniging zich de kinderen van den hals te schuiven. Aangezien de kinderen zich thans te Amersfoort bevinden en men, volgons den geest en dc letter van de Armenwet, daar ter plaatse thans verplicht is voor hen te zorgen, zijn de stumpers naar Amersfoort teruggezonden en hier weer in ontvangst genomen. Op initiatief van dr. II. Visser, prak- tiseerend geneesheer te Lensden, werd op Dinsdag 4 December een vergadering belegd, om te trachten een afdeeling op te richten van het „Groene Kruis." Voor een talrijke opgekomen publiek zette hij op duidelijke wijze, in een keurige, boeiende rede, doel en streven dier vereeniging uiteen, waaraan we het volgende ontleenen: Om kruizen-verwarring te voorkomen, werd het Roode en Witte kruis even aangestipt, om dan te komen tot de groote Groenc-kruis-bcweging. In 1902 gesticht door den predikant Fleischer en den arts Poolman, groeide deze be weging dusdanig aan, dat er op 1 Juli j 1. in ons land 261 vcrccnigingen waren, met ruim 78.000 leden. Het doel van het Groene Kruis is in 't kort le. zorg voor zieken, '2do zorg voor gezonden. De voorzorgsmaatregelen, genomen voor gezonden, bestaan in 't bevorderen der hygiënische toestanden, zoodat tal van ziekten kunnen worden voorkomen. In verband hiermede werden te Alkmaar een ontsmettingsoven aangeschaft en een corps ontsmetters opgeleid, badhuizen en zweminrichtingen opgericht, drink water en voedingsmiddelen onderzocht, tal van brochures verspreid enz. Wat doet het Groene Kruis nu voor de zieken? le. het richt sanatoria op, 2de het tracht te voorzien in do behoefte aan geschoolde ziekenverpleegsters, 3de het neemt de wijkverpleging ter hand, uitgeoefend door z.g. wijkzusters, 4de de vervanging van de baker door een z.g. pleegmoeder, die speciaal tot dat doel wordt opgeleid, 5de het verstrekken van verplegings- niateriaal. Elke afdeeling richt een magazijn op met verplegingsartikelon, ten dienste van icderen patiënt; bran cards, dekheffers, ijszakken, inhalatie toestellen, kroepketels, windkussens, ondersteken, tochtschermen enz. enz. mogen niet ontbreken. Na gebruik worden do artikelen teruggebracht, schoon gemaakt of ontsmet onder des kundige controle van den geneesheer. Het eerste streven van ecu jonge ver eeniging moet zijn dit verplegings- materiaal aan te schaffen. Ten slotte richt de spreker tot do aanwezigen de vraag, of ook zij niet gaarne zagen, dal in Leusden een af deeling van het Groene Kruis werd opgericht. lYaar een wil is, is ook een weg; maar dan moesten ook allen willen, want de leus is: „van allen voor allen." Een welverdiend applaus was dc be looning voor de boeiende rede van dr. II. Visschor, welke belooniug direct in daden werd omgezet, aangezien 87 aan wezigen zich aanmelden als lid der nieuw op te richten afdeeling van het Groene Kruis, onder voorloopig bestuur van de h.h. dr. H. Yisscber, S. Kolf schoten, A. Lagemaat, A. Pothoven, A. v. d. Knoop, S. J. Deetman, W. Derksen, G'. Gecrtsma en G. van Raay. Een woord van dank aan den man, die het initiatief daartoe nam. De Nutslezing, waar Dr. A. van Raaltc de phonograaf behandelde, was niet zoo goed bezocht als de begaafde spreker verdiend had. Opgehelderd door tal van eenvoudige proeven behandelde hij voor de pauze die begrippen uit de leer van het geluid, noodig om een goed inzicht te krijgen in het beginsel, waarop de phonograaf berust, om den tijd na do pauze meer aan zijn eigenlijk onderwerp te wijden. Jongelieden van verschillende inrichtingen van onderwijs te dezer stede waren door het Nntsbestuur uitgenoodigd, deze populair-wetenschappelijke voor dracht bij te wonen. Donderdag 7 December vergaderde de fiuanciccle commissie Van de dezen zomer alhier gehouden Landboi.w-ten- toonstelling. Uit het overzicht van het financieele resultaat bleek dat dit in alle opzichten hoogst gunstig te noemen is. In de eerste plaats zal het waarborgfonds niet behoeven te worden aangesproken. Dit zal zeker ecu blijde tijding zijn voor vele aandeelhouders;- die vol vertrouwen hun aandeel genomen hebben. Verder zal kuuueii worden geresti tueerd de 500 gld. subsidie die door den Gemeenteraad zijn toegestaan en ook de f50 van Vreemdelingenverkeer. En behalve dat is er nog een batig saldo van f 383.72°. Voorzeker een resultaat dat velen niet zullen verwacht hebben. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Geachte Redactie Namens de timmerlieden vereenigingen S. N. V. afdeeling van den Alg. Ned. Tim. Bond 8t. Jozef, onderafd. van den Roomsch-Kath. Volksbond en den Prot. Cristelijke vereeniging: verzoek ik u beleefd een plaatsje in uw blad voor het onder volgende, ingezonden stukje. Bij voorbaat onzen dank. Met verschuldigde groeten G. v. WIJLAND secretarisMonniken- pad 72. Aan H. H. patroons en gezellen in het timmervak te Amersfoort. Namens de timmerlieden vereenigingen S. N. V. aid. v.d. Alg. Ned. Tim. Bomf St. Jozef, onderafd. v. d. Roomsch. Kath. \olksbond en de Plot. Christ, timmer, vereeniging, Verzoeken wij „H. H. patroons en gezelleu in het timmervak met het oog op de groote werkloosheid in het bouw werk," dezen winter niet langer dan hoogstens 10 (tien) uur per dag te doen werken. Wij doen dit verzoek ten le om onze werklooze kameraden te helpen, ten 2e omdat ons gebleken is dat er van 12 tot 16 uur per dag getimmerd wordt, o. a. aan een werk in deu Pieter Botli- straat, waar eenige personen „'s avonds

De Eemlander | 1906 | | pagina 2