Zaterdag 22 December 1906. 3e Jaargang. No. 102. Liberaal Orgaan voor Amersfoort en Omstreken Uitgave van de Vereeniging „DE EEMLANDER". Wees U r Onze Gemeente- werklieden. FEUILLETON. Waarom Mr. Thurlow piano stemmer werd. Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bureau Hendrik van Viandenstraat 28. Abonnementsprijs Per jaar Franco per post Per 3 maanden Franco per post f 3.00 - 3.50 - 0.75 - 0.90 Prijs der advertentie» Van 1 tot 5 regels0.40 voor iederen regel .meer0.08 Bij abonnement aanmerkelijke korting.) H-l Zij, die zieli met ingang van 1 J A IK. a.s. op ons blad abonueeren ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers G K A X I S. Woensdagavond werd er in „Het Valkje" een openbare vergadering ge houden, uitgaande van den Bond van Gemeentewerklieden ter bespreking van de voorgestelde loonverorde- ning en de noodzakelijkheid van een werkliede n-r e g 1 e m e n t met scheidsgerecht. De vergadering was hoofdzakelijk be zocht door Gemeentewerklieden, enkele belangstellenden en vier leden van den Gemeenteraad, n.l. de heeren Rolandus Hagedoorn, Van Kalken, Van Duinen en Gerritsen, terwijl van den heer Van Esveld bericht van verhindering was ontvangen. Te ruim acht uur opende de voor zitter, de heer Jelles uit Utrecht de vergadering met een woord van welkom aan allen en een woord van dank vooral aan de aanwezige gemeenteraadsleden voor hunne tegenwoordigheid. Het doel dezer vergadering, zoo zegt de voorzitter, is een bespreking van de voorgestelde loonverordening, terwijl daaraan zal worden vastgeknoopt een behandeling van de toepassing van een Werkliedenreglement met scheidsgerecht. Wat de loonen te dezer stede betreft, de werklieden hebben een adres daar omtrent aan den Raad gezonden. We laten het hier volgen. Aan den Raad der Gemeente Amersfoort. Geven met verschuldigden eerbied te kennen, de ondergeteekenden, allen leden van het bestuur van den Bond van N ederlandsche Gemeente-W erklieden, afdeeling Amersfoort. Dat zij het navolgende aan Uwe Edel Achtbare Heeren beleefd verzoeken: De grijsaard laakt de gevoelens van den jongelingomdat hij vergeet dat hij zelf eens jong ivas. Een zoon, die juist zoo wezen zou als zijn vader was op zijn leeftijdzou het niet gelukken hem te voldoen. (Uit „The Harmsworth Magazine,") door MARY HOMNEY. 2). Zwaar brommend gekreun, gevolgd door schelle scherpe kreten; 'twas één reusachtige wanklank één onuit sprekelijke marteling! En steeds sneller en luider volgden de klanken elkaar op, totdat Mrs. Stanfield de bundel narcissen, waar zij mee bezig was, neerlegde en haar dochter aankeek. „Zou het niet goed zijn als je eens ging kijken wat hij uitvoert, lieveling?* vroeg zij zachtjes; „piano's zijn dure dingen Doch Elma was reeds opgestaan en haar bloemen op tafel werpend, liep zij vlug naar de andere kamer, waar zjj 1. Om het loon van voorstokers te brengen op f 13.00 minimum f 15.00 maximum. 2. Stokers en machinisten 3. Fitters 4. Fittershelpers en smeden 5. Plaatswerkers 6. Zoutstokers 7. Het loon der Reiniging Tevens verzoeken wij U, Edel Achtbaar College, het daar heen te willen leiden, dat wij in het genot worden gesteld van 6 dagen verlof por jaar. Ook is het noodzakelijk dat er voor over-, nacht- en Zondagsarbeid eene be paling in het leven wordt geroepen, dat voortaan voor overwerk 50, voor nacht en Zondagsarbeid 100% wordt toegekend. Ter nadere motiveering verwijzen on dergeteekenden naar bijgaande Memorie Yan Toelichting. Hopende dat op de gevraagde ver beteringen eene gunstige beschikking zal volgen, verblijven wij met de meeste Hoogachting, Uw. Dw. Dienaren, A. HULST, lc Voorzitter. E. WIJNEN, le Secretaris. J. HASSINK, 2e Secretaris. M. LAK, le Penningmeester. W. GART, 2e Penningmeester. H. HENSBERGEN, Ambulant Bestuurder. Dit adres gaat vergezeld van de volgende memorie van toelichting. 12.00 11.00 -10.50 - 10.00 -10.50 - 10.00 - 14.00 -13.00 -12.50 - 12.00 -12.50 -12.00 Arnhem Machinisten f 15.a f 16.50 Delft - 13.50 Dordrecht -14.20 Haarlem -14. Zaandam -15. „Het zij ons, ondergeteekenden, ver gund het navolgende als toelichting op ons adres, onder de aandacht van Uw Edel Achtbaar College te mogen brengen. Wij meenen, dat het niet alleen oen aanmoediging is voor de werklieden, als zij do overtuiging hebben eenigszins vooruit te gaan in bun loon, maar dat die overtuiging hen met lust en ijver hun arbeid zal doen verrichten, zoodat een dergelijke loonregeling ten bate van den arbeid en de Gemeente komt. En aangezien het nu geldende loon in de Gemeente Amersfoort voor Ge meente-Werklieden ten eenenmale on toereikend is om ook maar aan de ge ringste eischen van voeding, kleeding en woning te voldoen, komt het ons gewenscht voor, dat de loonregeling, zooals wij die verzoeken, in ons adres één Jannari 1907 in werking treedt met de bepaling er bij, dat elk opvolgend jaar voor alle werklieden één gulden verbooging wordt toegekend, zoodat in Jauuari 1909 alle werklieden op bun maximum staan. Wij kunnen bij ons verzoek ook wijzen op verschillende plaatsen in ons land, om aan te toonen, dat datgene wij ver zoeken, in geen geval overdreven is. Zoo bijvoorbeeld bet loon van N. R. Machinisten en Stokers. Stokers f 12.k f 15. -13.— - 15.— -12.— k - 15.— - 14.75 a -15.50 -13.50 k - 14.50 Fitters Arnhem Fitters Enschede Haarlem Schiedam f 12.a 113.50 -10.— k -15.— -13.80 a - 16.67 -14.— Nu eenigo loonen voor de Reiniging. f 9.75 Arnhem Haarlem Zwolle Zaandam - 11.55 -11.— - 10.80 f 12.— a f 13.50 -15. - 1' a - 14.52 -13.— a f 11.25 a -13.— door zulk een gejammer ontvangen werd dat zij onwillekeurig haar ooren sloot. „Is er soms iets niet iu orde?' vroeg zij. Mr. Smith zag om; zijn zwart haar hing verward om zijn verhit gelaat; zijn lippen waren stijf op elkaar geklemd en in zijn oogen glinsterde bet vuur van den strijd. „Dat komt van die vervloekte ik bedoel die vervelende accoorden," begon hij heftig, doch hield plotseling op, toen hij de koude verbazing op haar gelaat zag. Zonder iets te zeggen ging zij naai de piano toe en sloeg een noot aan, 'tgeen zelfs bent, onmuzikaal als hij was, zijn adem deed inhouden. Nog een en nog een sloeg zij aan, toen keerde zij zich om en keek hem aan met bleek gelaat en vlammende oogen. „Wat heb je uitgevoerd?" Zij sprak zacht, met onderdrukte woede en Cecil Thurlow, Alias John Smith, oud dertig jaar, was voor 't eerst van zijn leven bang voor den toorn van een jong meisje van twintig. Hij antwoordde niet, doch begon haastig zijn taseh in te pakken. „U hebt mijn piano bedorven; ik ge loof niet, dat u eonig verstand van pianostemmen hebt," zeide zij, hem boos aanziende. Zij maakte een klein, gouden beursje, dat aan een dunne ketting om haar hals hing, open en zocht er iets in, terwijl Thurlow, nog steeds sprakeloos, haar de zwarte tasch voorhield als stomme getuige van zijn beroep. „Hier," zeide zij en gaf hem. een halve kroon; en ga nu maar liever dadelijk heen." En zonder haar te durven aanzien, ging hij. Eenige weken later ontmoette hij haat- op een bal; terwijl hij boog voor de, in glanzend satijn gekleedo gedaante, zag hij niet de eigenaardige uitdrukking, die over haar gelaat vloog. „Heb ik goed gehoord, uw naam is Thurlow?" vroeg zij, zich een weinig tot hem overbnigend; zij hadden een gezellig hoekje opgezocht onder een groote palm. „Ja", antwoordde hij, verrukt over haar vriendelijkheid; „Cecil Thurlow*. Zijn wensch, waarna hij zoo vurig verlangd had, was nu vervuld; do wetenschap, dat hij haar, om wie hij zooveel had uitgestaan, nu op gelijken voet kon ont moeten, deed hem stralen van geluk. „O, en bent u hier van avond terwille van uw beroep?" al sprekende vouwde zij haar grooten veeren waaier uit. Hij keek verbaasd. „Dat nu juist niet; ik ben doorgaans om vijf uur klaar met mijn werkzaam heden." „Werkt u van 's morgens tien tot 's middags vijf. Wat vreeselijk lang achter elkaar!" Met bovenstaande loonen uit andere plaatsen meenen wij te kunnen volstaan en meenen wij voldoende te hebben aangetoond, dat ons verzoek alleszins billijk kan worden genoemd. Ook wat betreft ons verzoek omtrent verlof en procentsgewijzo bijbetaling Yoor over-, nacht- en Zondagsarbeid, is iets wat bijna in alle plaatsen des lands reeds jaren is ingevoerd. Daar heeft men reeds lang begrepen, dat arbeiders, welke dagelijks hun arbeidskracht moeten geven, ook recht hebben op eenige ont spanning. Zoo ook met de procentsge wijzo bijbetaling. Als een arbeider na zijn dagtaak nog arbeid moot ver richten, is het billijk, dat hom daarvoor eenigo vergoeding wordt toegekend. Dit wordt niet alleen door bijna alle ge meentebesturen toegekend, maar zelfs door zeer vele particuliere patroons. Hopende, dat op de gevraagde ver beteringen eene gunstige beschikking zal mogen volgen, verblijven wij met de meeste hoogachting, Uw Dw. Dienaren, enz." Wat het Werkliedenreglement met scheidsgerecht betreft zegt de voorzitter, dit is verre verkieselijk boven den toe stand zooals die thans is n.l. geheel regelloos. Dit geeft aanleiding tot hielcn- likkcrij en flikflooi erij. Hierna is het woord aan den lieer N. van Hint e, van Rotterdam, die ongeveer het volgende zegt: Het is met bijzonder veel genoegen, dat we hedenavond in Amersfoort op treden, omdat wij na herhaalde pogingen om hier een organisatie van gemeente werklieden te stichten, daarin niet kon den slagen. En als ons dat mislukt, dan zorgen gewoonlijk do autoriteiten en superieuren er wel voor, dat er spoedig beroering komt. Zij maken n.l. door hun slechte loonregelingen, dat er ontevre denheid ontstaat, en door die ontevre denheid te benutten, door haar in de juiste bedding te leiden, weten wij onze organisatie tot stand te brengen. Wan neer de geest der ontevredenheid er eenmaal is, dan gaat liet niet zoo moeilijk den arbeiders aan liet verstand te bren gen, dat slechts door organisatie verbete ring is te bereiken. En wanneer we dan zien, dat de gemeente Amersfoort nog verre blijft beneden de eischen, die wij meenen te mogen stellen, dan is hot zeker niet te verwonderen, dat ook bier Haar blauwe oogen keken hem mede lijdend aan, uooit nog liad zij er zoo lief uitgezien. „Eigenlijk begin ik pas om half twaalf,* zeide hij aarzelend. Hij moest haar de waarheid zeggen op 't gevaar af, haar medelijden te verliezen. „Dat is dan zeker maar op enkele dagen? Misschien is 't niet den langen duur, doch 't aanhoudende leven, dat u 't meest zal afmatten?" „Neen, dat kan ik nu juist uiet zeggen; mijn kamers zijn alle aan de achterkant van liet huis." „O!" Een tijdlang zwegen beiden; Thur- low's band zocht een geldstukje, dat aan zijn horlogeketting hing, terwijl hij dacht aan den eersten keer toen hij haar ontmoette. „Ik hoor, dat u heel muzikaal bent", zeide Mis Stanfield eindelijk. „Ik vrees, dat uw zegsman u dan ver keerd lieeft ingelicht; ik kan geen noot onderscheiden." „Niet?" vroeg zij verwonderd; „maar dat moet toch erg lastig zijn in uw beroep." Zij lachte even niet iets spottends in haar oogen. Hij begreep niet wat zq bedoelde, doch toen hij haar blik ontmoette, was hem alles duidelijk. Zijn bedrog was ontdekt en bij was aan haar genade overgeleverd. de gemeentewerklieden eindelijk zijn bij elkaar gekomen om zich te vereonigen. De eischen, die wij hebben, meenen wij vrij hoog te mogen stellen. Hoe toch is de toestand der Gemeentebedrij ven? Rekening moet men vooral houden met liet monopolistisch karakter ervan. Vrees voor concurrentie bestaat uiet, zoodat in die bedrijven ook niet behoeft gezorgd te worden om zoo goedkoop mogelijk werk te leveren. Met het oog daarop kunnen ouzo eischen hoog zijn. Maar daartegenover staat, dat ook onze plichten groot moeten zijn. De gemeentewerklieden dienen zorg te dragen, dat or in de gemeentebedrij ven geen stagnatie kan komen. Zij gooien maar niet zoo gauw den kop in den nek, maar gaan kalm te werk. Den geleidelijken weg bewandelen, dat is uitstekend voor de gemeentewerklieden, zij moeten in de eerste plaats zorgen, dat in de bedrijven alles zoo goed mogelijk gaat. Dan heeft de Gemeeute ook do ver plichting zorg te dragen voor goede arbeidsvoorwaarden en voor een behoor lijke rechtspositie. De gemeentebedrijven geven winst en liet is alleszins billijk en rechtvaardig, dat een deel dier winst ten goede komt van den werkman. Hoe voldoet de gemeente Amersfoort nu aan de door ons gestelde eischen. Wanneer we nagaan het voorstel dat B. en W. aan den Raad zullen doen, dan kunnen we tot geen andore con clusie komen, dan dat die arbeidsvoor waarden diep bedroevend zijn. Voor vaklieden wordt zelfs een loon berekend van 14 en 16 cent per uur. Dat is een schandaal. Goed is intusschon, dat loons- verhooging zal worden toegekend naar anciënniteit. Dat is uitstekend, de arbei der weet dan, dat hij na een bepaald aantal jaren dienst recht heeft op ver hooging, zoodat daardoor hielenlekkerij zal worden tegengegaan. En wat de rechtspositie betreft plaat sen wij ons graag op het standpunt dat het Kamerlid Mees aanduidde met den naam van „neutrale zóne." Wij doen dat juist daarom zoo graag, omdat alle partijen zich voorstanders van de rechts positie van den gemeentewerkman heb ben betoond on dus zonder oudersohoid van politiek inzicht voor onze rechts positie kan gewerkt worden. Daar heb je Maastricht. Men spreekt wel eens graag van liet „donkere zuiden" Misschien had de man, die hij als leeraar gebruikt had, hem verraden; doch noen, dat kon niet, -als hij dacht aan het aardige sommetje, dat hij hem betaald had om zijn mond te houden. Daarbij bad hij ook geen enkele reden om zijn geheim bekend te maken. Haar blauwe oogen sloegen hem on barmhartig gade; bij moest iets zeggen. „Mis Stanfield" hij bloosde diep „ik merk dat u alles weet. Ik kan niets anders dan u excuus vragen voor mijn onwaardig gedrag. Ik was in denzelfdon winkel, tegelijkertijd met u, toen u over uw piano sprak de rest is u bekend." „Kunt u mij een reden opgeven voor uw vreemd gedrag?" Zij sprak koud, elk spoor van oen glimlach was verdwenen. „Er is er wel een, doch ik vrees dat die mij nog meer zal veroordeelen in uw oogen." Zij stond op en haastig voegde hij er nog bij: „Ik durft haast niet te vragen, of u mij vergeven wilt." „Daar hebt u gelijk in. Onbeschaamd heid vergeef ik nooit." En met een hoog- hartigen groet verliet zij hem. Docli miss Stanfield kende hem al heel slecht; haar scherp antwoord was slechts olie in 't vuur en zoo kwam het, dat overal waar zij kwam, ook Mr. Thurlow was. Eerst was Elma geneigd zich belee- digd tc voelen, over wat zij noemde ziju

De Eemlander | 1906 | | pagina 1