gen, dan 7,al er nog wel oen oplos- te vinden zijn. B. en W. rekenen dat er nog voor 150 waarde in den ,'ond zit, dut bcrtwijfel ik. Maar als de /andeelkouders nu 10 7o van hun aan deden willen afstaan, dan zullen we met /ruim f 1900 klaar zijn. De heer Plomp. De beer Gerritsen, heeft zich er wel wat al te gemakkelijk afgemaakt. De tram heeft concessie voor 30 jaar. Nu kan het gebeuren, dat de concessie geen vooitgang kan hebben, maar dan komen du gevolgen voor de maatschappij. In art. 2. van de concessie worden de plichten nauwkeurig omschreven, worden die niet nagekomen, dan komt de tram aan do Gemeente. Maar ovcrigeus wil ik wel steuneu de poging out de zaak anders aan te pakken dan B. en W hebben gedean. We hebben een gemeenschapsmiddel en naar men zegt voldoet het in een bestaande behoefte. B. en W. willen dat nu gaan onderzoeken als de tram weg is. Dat nu lijkt mij niet de rechte weg. Buig. en Weth. moeten nu reeds met de maatschappij gaan onderhandelen, want ik geloof vast dat oen particulier goed- kooper kan exploiteercn dan de gemeente. Waarom zullen we nu een commissie benoemen? Waarom geven B. en W. zelf niet hun oordeel over de noodzake lijkheid van dit gemeenschapsmiddel voor de gemeente? B. en W. kunnen beter onderzoeken en beter over alle gegevens beschikken dan een commissie. liet wil mij dan ook voorkomen dat het boter zal zijn de zaak terug te zenden uaar B. en W. met het verzoek een onderzoek in te stellen naar de noodzakelijkheid. DeheerGor ritsen. Ik heb gezegd, dat B. en W. niet weten, wat zij moeten advisecren en daarom oordeel ik het beter een commissie van 5 leden de zaak te laten onderzoeken. B. en W. zeggen het duidelijk genoeg, dat zij geen voorstel durven doen, omdat de financieele krachten er niet zijn. Dragen we nu het onderzoek aan B. en W. op, dan komen we niets verder, vee) beter is daarom een raadscommissie. Wat art. 2 der concessie aangaat, dat was mij natuurlijk wel bekend, maar ik geloof dat B. en W. zich daarvan nooit zullen bedienen. De aandeelhouders heb ben hun geld gegeven voor een zuiver gemeentebelang. B. en zullen dan ook geen misbruik maken van een derge lijk artikel. De heer Van Kalken. Ik geloof, dat B. en W. te kennen hebben gegeven, dat het ongewenscht is een commissie van onderzoek te benoemen. Toch is het noodig, dat er wat meer licht wordt ont stoken. De tram heeft te kort. B. en W. durveu niet over te gaan tot eigen exploitatie, zeer terecht waar er een te te kort dreigt van f 4632.97. Maar wanneer B. en W. niet overgaan tot eigCD exploitatie, dan kunnen we toch wel steun verleenen. Dan winnen we tevens tijd uit, kunnen meer gegevens verzamelen en komen wc misschien tot een gemakkelijker overgave. Maar f 800, is geen steun. Een steun moet baten en aan f 800.heeft de tram niets. Zeer terecht is dan ook door den heer Gerrit sen gezegd, dat dan de tram moet likwidecreu. Amersfoort gaat sterk vooruit. Het beste bewijs is daarvoor wel, dat al de huizen, in den laatstee tijd aangebouwd, verhuurd zijn. Eu juist daar waar de train loopt breidt de stad zich uit. Nu de tram eenmaal bestaat moet ze blijven bestaan en dat kunnen we mogelijk maken door bijv. f 2000 subsidie te ver leenen al is het maar voor één jaar. Gcmeenteëxploitatie kunnen we niet toe overgaan, want de gemeente exploiteert duurder dan de maatschappij. blik; ik bad slechts, dat het een snelle zou zijn. Plotseling boog Ilanson zich voorovei en nam iets uit zijn vriends hand; ik zag hef glinsteren in 't lamplicht. Het -was een dolk! Mijn lot was be paald Ik klemde mijn tanden opeen en huive rend, met gesloten oogeD, wachtte ik den stoot af, die mij naar de eeuw iglieid zou zenden. Ik moest al ceuige minuten gewacht hebben en kon de spanning niet langei dragen, toen ik tot mijn verbazing hoorde zeggen; „Wel heb je ooit; ze is goed!" „De mijne is -afschuwelijk! zeidc Blount. Ik opende mijn oogen, met een schok; de lamp was veranderd, 't roode glas was weggenomen. Beiden stonden voor de tafel eu hielden tegen het licht twee negatieven! Mijn moordenaars warenauiateur-photo- grafen Eenvoudige photografischc uitdrukkin gen hadden mij aan moord en bloed doen denken! Een hand, nat van de hypo, zag in mijn onsteld brein, in den rooden weerschijn, rood van bloed! Ik hoorde Ik stel dan ook voor f 2000 subsidie te verleenen. De Voorzitter. De heer Gerritsen heeft vrijwel weergegeven den gedachte gang van het Dagelijksch Bestuur. De toestand van de Gemeente laat niet toe zóó te steunen, dat de train kan blijven bestaan. Ook f 2000 subsidie zal niet helpen, want het tekort is ruim f 2500 en dan zullen wc dus moeten komen met f 3000 en dau niet voor 1 jaar, maar geregeld. B. en W. meenden beter te doen af te wachten wat de maatschappij zal doen, likwidecreu of niet. Dan kan altijd nog uit den boezem van den Raad een voorstel komen. B. en W. hebben gedaan wat ze konden, vcidcre gegevens zijn niet te geven. Misschien zullen nog andere gegevens worden ter tafel gebracht door een commissie. Maar B. en W. vinden het beter af te wachten w at de maatschappij zal besluiten en dan nog kan er een commissie worden benoemd. De heer v Esvold. Mijnheer de voorzitter, u spreekt van f3000 en de heer Van Kalken van f 2000. Nu geloof ik dat de heer Van Kalken dichter bij de waarheid is, want onder die f 2500 is ook gerekend de rente van f 12000. De tram geeft geen rente, dus die kan vervallen. De heer Veis Heyn. Na hetgeen ik er van gehoord heb, meen ik te moeten ontraden nu een besluit te nemen en volgaarne zal ik dan ook het voorstel Gerritsen steunen. Zoo'n commissie van onderzoek opent wellicht weer nieuwe gezichtspunten. Of we nu al een subsidie verleenen voor 1 jaar, daarmee is de kwestie niet opgelost. De heer Ce losse. Er zijn nu drie voorstellen. Een van den heer Gerritsen om een commissie, van den heer Plomp om terugzending naar B. en W. en een van den lieer Van Kalken om f 2000 subsidie te verleenen. Van die verschillende voorstellen lijkt me nu het voorstel-Gorritsen het meest geschikt. Een commissie van onderzoek kan alles onderzoeken en tevens tot al of niet overname advisecren. Met het voorstel-Plomp komen we niet veel verder. B. eu W. hebben dan alleen te onderzoeken of de tram wel in een behoefte voorziet. Nu kan men over zoo'n onderzoek denken zoo men wil, maar wanneer een commissie van 5 personen onderzoekt zal zoo'n onder zoek meer waarde hebben, dan wanneer 3 personen het doen. Het voorstel-Van Kalken is wat vaag. Al geven we een ruime subsidie dan zal de tram nog niet blijven bestaan. De tram heeft steeds aan alle verplichtingen voldaan eu voor ziet m.i. voorzeker in een behoefte: Het komt mij dan ook voor, dat het voorstel- Gcrritsen alleszins aanbeveling verdient. De li c e r Plomp. De heer Celosse laat mij een voorstel doen, maar dat heb ik niet gedaan. Ik heb slechts gevraagd aan B. er. W. of zij het onderzoek niet willen doen. De heer Celosse. O, dan vergis ik me daar in. De heer Plomp. Ik heb juist gezegd me in beginsel zeer goed te kunnen vcrecuigeu met het voorstel- Gerritscu. De voorzitter. Het voorstel van den heer Gerritsen wordt overgenomen door B. eli W. en ik stel voor in die commissie te benoemen de lieeren Ger ritsen, Plomp, Yan Duinen, Van Esveld en Oostervecn. Het voorstel wordt met algemecuc stemmen aangenomen. 3. ltapport en Voorstel van Burgemeester eu Wethouders betreffende een adres van leden van liet Bestuur van den Boud van Nederlandsche Gemeente-Werklieden, afdee- ling Amersfoort. B. en W. stellen voor het adres ter afdoening in hun handen te steller. Do voorzitter deelt mede, dat van den spreken van „zij" en kwam niet op het denkbeeld, dat de photografischc opname, inplaats van het meisje zelf, bedoeld werd! Ze spraken over het noodzakelijke bad en ik dacht, dat de put dienen moest om het slachtoffer in weg te stoppen! In Blount's onschuldige uitroep, toen hij nog een cliché ontdekte: „Wie hebben wij daar?" hoorde ik mijn doodvonnis. De ademloozc opgewondenheid van een nieuweling, bij zijn eerste opname, de onverschillige koelheid van iemand, die het reeds lang doet en hun angstig ver langen om 't geheim te houden, als een aangename en plotselinge verrassing voor den aanstaande van het meisje, had ik alles verkeerd uitgelegd. Benige oogcnblikken later stond ik weer op mijn boenen. Mijn vreemde kennismaking, met Hanson en Blount, ging over in vi .eudschap, die tot op heden voortduurt, doch van mijn avontuur zal ik steeds weer opnieuw moeten hooren. - EINDE. - heer Van Esveld het volgende voorstel is ingekomen. De Raad der Gemeente Amersfoort, gezien het adres der gemeente-werk lieden, kennis genomen hebbende van het advies van Burg. en Weth., besluit uit zijn midden een commissie van vijf leden te benoemen om te over wegen of, en zoo ja, welke voorstellen aan den Raad moeten worden voorgelegd, om den toestand te regelen, zoow el van de Gemeenteambtenaren als van de gemeentewerklieden, wat betreft de salarissen of looacn, de vergoeding in geval van ziekte, de verloven, de boeten enz. Naar aanleiding hiervan stelt de voor zitter voor dit voorstel in de volgende vergadering te behandelen. Aldus wordt besloten. 9. a. Rapport en Voorstel van Burge meester en Wethouders flotreftende eou adres van hel Amefsfoortsch Vrijwilligerskorps tot liet verkrijgen van goederen, eertijds in ge bruik bij de schutterij; b. Behandeling van hel Voorstel van Burge meester en Wethouders tot verkoop van oud brandweer materiaal en van goederen, die bij de schutterij in gebruik geweest zijn. Ilct verzoek van „Araersfoortsch Vrij willigerscorps" was, om bij wijze van subsidie af te willen staan zestig jassen, zestig pantalons, zestig kapotjassen, of zooveel meer of minder als de Raad zal goed vinden, benevens twee trommen en twee signaalhorens met toebehooren. B. en W. stollen voor afwijzend te be schikken en tot ondcrhandschcn verkoop te besluiten. B. en W. zijn bevreesd, dat oen gun stige beschikking op het verzoek, latei- als een antecedent zal beschouwd worden tot verdere subsidieering van gemeente wege. De li e e r Hagedoorn. Ik voel me niet erg aangetrokken tot het advies van Burg. en Weth. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken omdat zij vrcczen een antecedent te stellen voor verdere subsidieering. In de vorige ver gadering hebben we liet adres hooren voorlezen en de gronden waarop het verzoek steunt. Bij mij is daarvan wel zooveel blijven hangen, dat ik weet dat wc hier te doen hebben met een nuttige veroeniging. De regeering en verschillende gemeen teraden steunen dan ook dergelijke vcr- eenigingen. De weerbaatheidsvereenigiu- gen vormen in ons land een werkelijk georganiseerd geheel. Maar de jongelui die er bij zijn bunnen uniform en wat et- verder bij te pas komt niet aanschaffen. Zij betalen elke week een kleinigheid, maar zooals in het adres staat, de kas is nu al geheel uitgeput. Wat nu in liet adres gevraagd wordt, wordt reeds op verschillende plaatsen in ons land toe gestaan. De schutterij is voor de weer- baarheidsvereenigingen werkelijk op een prachtigpn tijd weggegaan. De vereenjging is opgericht voor jonge lieden die opgeleid willen worden om in tijd van nood mede te werken ter verdediging van het vaderland. Zoo'n oude schuttcrsjas en oude schut- tersbroek is een bagatel en zouden wc daar bezwaar tegen maken. Het kost de gemeente 25 of laten we zeggen f 50. Maar zoo even is er voor de tram wel gesproken over f 2000. Ik kan me dan ook niet met de af wijzende beschikking vereenigen. De h e e i Plomp. Ik heb de vorige maal het voorstel gedaan om het adres terug te zenden naar B. en W. met het verzoek om uitvoerige inlichtingen. Er doen zich verschillende vragen voor: Op welke wijze zit do zaak in elkaar, kan nu echter door mij nog niet be- antwourd worden. Dan hebben we nog vragen als: Wat dragen de mensclien zelf bij? Welke nicnschen zijn er bij? Zijn ze verplicht een uniform te dragen? Dat zou ik wel eens graag willen weten. Maar nu hebben B. en W. zich er wel een beetje afgemaakt. De beer Hagedoorn begeeft zich in een schatting van de jassen en broeken, maar zou Itct niet beter zijn, de zaak nog eens aan te houden, dan kumicti we tevens nagaan wat de waaide is van hetgeen we geven. De voorzitter. Ik kan wel zeg gen, dat ecu onderzoek niet veel licht zal brengen. Ik heb dc eer eerelid to zijn van dat korps en kan u wel uiee- deelen, dat de jongelieden iets bijdragen, maar dat is veel te weinig om uniformen aan te schaffen. B. en W, hebben bij liet doen van Iniu voorstel ook gedacht, dat dc zaak wel spoedig weer te niet zal gaan. De lieer Celosse. Wanneer de beer Plomp zich in dc vorige vergadering wat meer uitvoeriger had uitgelaten, zouden we nu ztker geheel anders tegenover de zaak staan. Wat hij nu zegt is m.i. nog al van beteekenis on ik acht het dan ook beter nu een be slissing uit te stellen. De heer v. Esvold. Wanneer wc 'besluiten de zaak aan te houden, kunnen we ook krijgen een schatting van de gevraagde goederen en dan kan de Raad beter oordeeleu wat er gegeven wordt. Dc lieer Hagedoorn vereenigt zich met het voorstel-Plomp, waarna dit met algemecne stemmen wordt aangenomen. Punt b. wordt nu eveneens aange houden. 10. oorstel van don heer Gerritsen be treffende den metselcursus aan de Ambacht school eu rapport van Burgemeester eu Wethouders dienaangaande. De heer Gerritsen heeft het volgende voorstel ingediend: „De Raad der Gemeente Amersfoort spreekt de wenschelijkheid uit de subsidie, aangevraagd door het Bestuur van de Ambachtsschool voor den Mctselcursus, geheel onafhankelijk te behandelen van eene evcntneele, al of niet voorwaarde lijke, vrijstelling tot oprichting tiener burget-dagsohool en noodigt Burgemeester en Wethouders uit zoo spoedig mogelijk voorstellen te doen betreffende het adres van bet Bestuur der Ambachtsschool." Van Burgemeester en Wethouders was hieromtrent het volgende rapport ingekomen. „Zooals wij in ons voorstel dil. 15 November 1906, Afdeeling I no. 2122 (Bijl. 436), herinnerden, gaf Uwe ver gadering den 28 Juni te kennen, dat zij, alvorens het verzoek van de Am bachtsschool tot steun voor een metsel- cursns in behandeling te nemen, eerst cenige zekerheid wenschte te hebben betreffende de al of niet vrijstelling van de verpliclitiug tot oprichting cener Burgerdagschool. Thans heeft Uwe vergadering een voorstel van den heer Gerritsen bereikt, bcoogende het bovengenoemde verzoek te behandelen geheel afgescheiden van een evcntuccle, al of niet voorwaarde lijke, verplichting tot oprichting cener Burgerdagscbool en ons College te ver zoeken, voorstellen betreffende het adres tot steun van den metielcursus in te dienen. Wij zijn van oordeel, dat de motieven, neergelegd in ons voorstel dd. 14 Juni 1906, Aldeeling I. no. 917 (Bijl. 243), tot uitstel van behandeling, die tot uwe beslissing tot verdaging geleid hebben, nog niets van hare kracht verloren hebben. Met name mag liet feit, dat thans op do Staatsbegrooting gelden uitgetrokken zijn voor oen metselcursus, geen invloed uitoefenen. Immers deze gelden zijn noodig voor de exploitatie en zullen dus jaarlijks door liet Rijk gegeven moeten worden, indien de cursus zal blijven bestaan. Wanneer deze gelden voor 1907 toe gestaan worden, zullen zij eveneens voor de volgende jaren uitgekeerd moeten worden. Van .liet ijzer smeden, wanneet- het heet" is, kan hier dus geen sprake zijn. Bovendien tneenen wij, dat de vraag, of de Gemeente voor een bepaald doel gelden zal besteden, uitsluitend beoor deeld dient te worden naar dat doel en den financicclcn toestand der Gemeente, maar dat hierop geen invloed mag uit oefenen de overweging, dat het Rijk voor dat doel gelden beschikbaar wil stellen. Op die wijze zou de Regeering een bcdcnkelijken invloed kunnen uitoefenen op dc uitgaven der Gemeente. Op de gronden, neergelegd in ons voorstel 14 Juni blijven wij U adviseeren, de eventueele vrijstelling van de ver plichting tot oprichting cener Burger- dagschool, al of niet gepaaid gaande niet het opleggen van voorwaarden voor dn Burgeravondschool, af tc wachten alvorens de subsidie vau den metsel cursus te behandelen. Wij willen hiermede niet geacht wor den, reeds tlnins een oordeel uitgespro ken te hebben over de wenschelijkheid tot subsidieering van Gemeentewege bij ecr.e eventueele vrijstelling voor dc Burgerdagscbool. Dit kan later behandeld worden, zoo dra de beslissing hiervoor en tevens over de eventueele voorwaarden voor dc Burgerdagschool gevallen is. Er bestaat te meer aanleiding, de behandeling uit te stellen, nu de moge lijkheid niet is uitgesloten dat binnen korten tijd liet Werkhuis ontruimd zal worden, zoodat eventueel het metscl- onderwijs in een of ineer lokalen daarvan gegeven kan worden. Do school behoeft dan geen f 4000 voor den bouw van een schuur te leenen, waardoor jaarlijks f 250 (zijnde dc helft der gevraagde Gemeente-subsidie) bespaard kan worden. Tegen uitstel schijnt bovendien te minder bezwaar nu, blijkens hetRcgee- nngsverslag over het Middelbaar Onder wijs 1905/1906, slechts op de Anibuchts- -chool te Arnhem metselonderwijs ge geven wordt. Zijn wij wel ingelicht, dan zijn sedert In Zwolle eu Nijmegen cursussen voor metselonderwijs geopend. Wij hebbeu derhalve de eer, bij ons voorstel tot uitstel der behandeling te blijven persisteeren." De heer Gerritsen. Wanneer ik het rapport van B. en W, nalees kom ik in de eerste plaats tot de eerste con clusie, dat het feit, dat thans op do Staatsbegrooting gelden uitgetrokken zijn voor een metselcursus geen invloed mag uitoefenen. Ik zou hierbij willen opmer ken, dat er eerst gebouwd moet worden. Het Rijk kan eerder geen subsidie ver leenen. In de tweede plaats, dat geen invloed mag uitoefenen, dc overweging, dat bet Rijk voor dat doel gelden beschikbaar stelt. Ja, Mijnheer de Voorzitter, we hebben wel eens wat stuwkracht van buiten noodig, om eon daad te doen in het belang der Gemeente. En dan in de derde plaats de ontruiming van het Werkhuis. Dat is toekomstmu ziek en kan nog wel wachten tot 1908 of '09. Dat is geon argument. Ik wensch niet in herhalingen te treden want de zaak is al meermalen van alle zijden behandeld. In Juni van dit jaar is het voorstel van B. en W. afgestemd om afwijzend tc beschikken en is liet voorstel van den heer Plomp aangenomen om een afwachtende houding aan te nomen. Sedert dien is er een half jaar ver- loopen en in dien tijd hadden B. en W. tocli al lang ontheffing van de Burger dagschool kunnen vragen. Wanneer er nu niet wordt beslist is de mooie gelegenheid voor dit jaar ver keken. We moeten haast maken, want er inoet nog gebouwd worden. Ongerijmd is het te denken dat we een Burger- dagschool zouden moeten stichten, zoolang we ons Middelbaar Onderwijs hebben, kunnen we daar wel ontheffing van krijgen. We zijn altijd royaal op het gebied van onderwijs, behalve als het betreft de minder bevoorrechten. D e h e e r P1 o m p. Ik zie geen enkele reden om terug te komen op mijn voor stel van Juni. We moeten wachten, want als we werkelijk een burgerdagschool moeten stichten, kunnen we geen onder wijs meer steunen, dat niet verplicht is. Het wil me voorkomen, dat de heer Gerritsen niet voldoende onderscheid maakt tussche.n onderwijs dat we ver plicht zijn te geven cn dat wat niet verplicht is. He toestand van de gemeente is heusch niet zoo rooskleurig. Niettegenstaande en in 't afgeloopen jaar f5000 meer uit Je gasfabriek is gekomen, hebben we nog niets bijzon ders kunnen doen. Bij iedere aanvraag klonk liet: geen geld. Een verhooging van de belasting kunnen we dan ook niet meer ontgaan en het wordt een levenskwestie voor den Raad, hoe weinig hoog we de belasting kunnen opdrijven. De Raad moet dan ook bijzonder voor zichtig zijn in het scheppen van nieuwe uitgaven. De li e e i- Heiligers. Het wil ook mij voorkomen, dat B. en W. niet gelukkig zijn in bun motieven voor de afwijzende beschikking. He mogelijkheid, dat we een Burger- dagschool moeten oprichten bestaat eigenlijk niet. De mogelijke ontruiming van het Werkhuis ligt nog in dc verre toekomst. Dat zijn dan ook geen argumenten, die ons kunnen bewegen met het advies van B. en W. mee te gaan. Alleen financieele redenen zouden kun nen gelden om niet mee te gaan met liet voorstel Gerritsen. De li e o r Celosse. Het voorstel van den heer Plomp van Juni was voor het Dagelijksch Bestuur een vinger wijzing, dat we van de eens gevolgde handelwijze, niet mochten afwijken zon der den Raad er in te kennen. Voor mij is het nog niet zoo zeker, dat we vrijstelling zullen krijgen van de Burger dagschool. Men denke maar eens aan het dreigement van den inspecteur. En is er nu werkelijk zoo'n haast? Er zijn 3 pluatscn in ons land, n.l. Zwolle, Arnhem en Nijmegen waar een metsel cursus is. Is liet nu wel zoo'n groot nadeel voor de Ambachtsschool, als die cursus er niet dadelijk komt? De heer Tromp heeft het al gezegd, de financieën van de gemeente zijn niet zoo rooskleurig. We kunnen dan ook best nog wat wachten. De heer Hagedoorn. Kunt u me ook meededen hoe lang de beslissing inzake de Burgerdagscbool kan uit blijven? De Voorzitter. We hebben het adres in de vorige zitting aangenomen dadelijk verzonden en verwachten ant woord in het begin van 'tjaar. Den lieer Heiligers moet ik opmerken, dat B. en W. nog volstrekt geen be slissing hebben genomen, de wensche lijkheid van den cursus hebben ze geheel in t midden gelaten. Het komt B. en W. alleen maar beter voor tc wachten tot de beslissing inzake de Burgerdagschool is gevallen. Dc heer Veis Heyn. Wanneer spoedig die beslissing komt is het beter te wachten. Wunt komt er opheffing dan zullen we geheel anders tegenover den cursus staan. De heer Hagedoorn. Ik zou I graag aan den voorstelh r van de motie willen vragen of door afstemmen der motie ook de som vervalt die door de regeeriug op het budget is gebracht.

De Eemlander | 1906 | | pagina 2