G. Wessels, Hinrich Lornsen. Advertentiën. Confiseur, Cuisinier Patissier. Dagelijks Vanille-ijs enz. in de Salon MODEL-OPVOERING. Laatste Voorstelling in dit seizoen: LA BOHÈME. 5 pain d'Amande „De Eemlander" De Eerste Onderlinge - Landbouw Verzekering-Mij. Geschriften van den Vrijzinnig-democratischen Bond: menten van algemeen bestuur hebben- Men wist het. Het Ministerie is deinis- sionnair. Kranig tot op 't einde. Het Kabinet, opgetreden onder moei lijke omstandigheden, steunend op een kleine en boe onzekere meerderheid, heeft van den aanvang af recht (lom- zee gestuurd. Wij kregen, toen wij die kleine ge drongen figuur, met den gelen, ener gieken en toch rustigen kop, gadesloegen, weer den indruk, dat daar een man van beginsel stond, die, zelfbewust, geen capitulatie kan aanvaarden. De Minister had nauwelijks geëindigd, of weer werden talrijke handen hem gereikt van Unie-liberalen, vrijzinnig democraten en, stevig, van de beide sociaal-democraten Schaper en Hugen- holtz. De Voorzitter moest alles van het program der Kamer voeren; men lachte even nog om die blanco-agenda en ging naar huis. Voorwaar, generaal Staal's ambtgenoo- ten hebben zich zijner waardig getoond. Bij de godsdienstoefening Zondag morgen half elf in de Remonstrantsche Kerk te houden zal als spreker optreden Dr. J. van Loenen Martinet uit Bussum. Bij de Zondag te Beiden gehouden wedstrijden van den Ncderlandschen Schaakbond behaalde de heer H. Oorver alhier in de tweede klasse een eersten prijs met 21;., winstpunt. De heer C. P. v. d. Broek, onder wijzer aan de openbare school 2de soort, Hellestraat, staat No. 1 op de voordracht voor onderwijzer te Zeist. Gepasseerde week werden niet minder dan 10 personen bekeurd, wegens over treding der motor- en rijwielwet (rijden zonder licht.) Zaterdagnacht werd de caféhouder O. aan den Ilciligenbergerweg bekeurd, terzake na bezetten tijd bezoekers in zijn café hebben. Door een paar agenten van politie zijn Zaterdagavond een zevental jongens naar het bureau overgebracht, terzake straat schenderij. Aldaar werden zij ernstig onderhouden Hedenavond vergadert de Vereeni ging .Handel en Nijverheid* in de Zwaan. Zaterdagmiddag werd de spoorweg arbeider P., terwijl hij de lijn wilde oversteken door een locomotief gegre pen cn oogenblikkelijk gedood. De man was gehuwd en vader van vier kinderen. De Min. van Binnenl. Zaken brengt ter kennis dat op 1 Mei 1007 bij de Rijkskweekscholen voor onderwijzers te Nijmegen, Haarlem, Middelburg, Deven ter, Groningen en Maastricht en bij de Rijkskweekschool voor onderwijzeressen te Apeldoorn 20 kweekelingen kunnen worden geplaatst. Bij gelijke bekwaamheid en aanleg genieten diegenen de voorkeur, die in de gemeente wonen waar de kweek school gevestigd is, of die elders wonende, zelf in de kosten van huis vesting en verpleging voorzien. Bij de aangifte moet daarvan door de ouders of voogden van de adspirantcu melding worden gemaakt. was over 't algemeen zeer eenvoudig, maar ter eere van hot kerstfeest had men zich in het feestpak gestoken. Ja cobus zelve droeg een lange fluweelcn jas, die van voren openstond en een prachtig rood satijnen vest liet zien, een korte broek en zijden kousen. De machetten op de jas waren van echte Brusselsche kant gemaakt, de knoopen op broek, jas en vest waren van massief zilver en de gespen op de schoenen waren met diamanten ingezet. Was het avond geweest en had hij in galacos- tuum moeten verschijnen, dan was nog op het hoofd een met een kokarde versierde hoed geplaatst en had een zwaard met zilveren heft in eene gebor duurde schede van zijn zijde afgehangen. New-York volgde op dat tijdstip steeds de mode van Londen na. Anna, de oudste dochter van Jacobus ging ter cere van dit Kerstmaal ge kleed zooals een meisje van goeden huize in Eugeland het zou hebben gedaan. Zij droeg een kleed van licht blauwe Indische zijde met een overkleed van donkerder blauw cn vorder hoog gehakte laarsjes van wit geitenleer ge maakt. Maar nu ze de feestdosch had afgelegd, leek zo wel ecu asschepoester met haar donkere wollen japon aan, een linnen schort voor en een netel- doeksche muts op. Het feest ten huize van Jacobus duurde nog voort tot de lantaarnopsteker Zij die voor plaatsing aan ecne van de Rijkskweekscholen voor ondérwijzers in aanmerking wenschen te komen, moeten zich vóór 1 Maart aanmelden bij den directeur der Rijkskweekschool die zij wenschen te bezoeken, en zij die plaatsing verlangen aan de Rijks kweekschool voor de onderwijzeressen te Apeldoorn, moeten zich voor 20 Febr. bij de directrice dier inrichting aan melden. („St.Ct."). Zondagavond viel het 11-jarige zoontje van den heer Bakkenes, dat met eenige andere jongens op de diepe gracht bij het Militair Hospitaal schaatsen reed, door het ijs en verdween in de diepte Van verschillende kanten kwam hulp opdagen, doch men kon den drenkeling niet bij zijne kleederen krijgen. Met gevaar voor eigen leven sprong toen de heer B. Lensing in de diepte, en haalde den jongen, die reeds onder het ijs zat, uit het water. Nieuwe aansluitingen aan het plaat selijk telefoonnet zijn aangevraagd door en gedeeltelijk reeds tot stand gebracht voor de heeren: A. G. M. J. baron Van Oldencel (met uo. 0), W. J. Stoinbueh (Korte Bergstraat), E. Otte (lleiligen- bergerweg) en de succursale de „Com pagnie Lyonnaise" (Langestraat). Een merkwaardig verslag. In de Eemhode van J.l. Zaterdag vinden we het volgende verslag. Door het plaatselijk comité voor Katli. Soc. Actie werd op 0 Februari ecne vergadering gehouden in de R. K. Jon gensschool. Na voorlezing der notulen bracht de Secretaris, de heer van Lingen, het jaarverslag uit waaruit duidelijk bleek hoe nuttig de Ivath. Soc. Actie is, want reeds vele en verscheidene punten en vraagstukken waren in het afgeloopen jaar behandeld geworden tot opheffing en verbetering van verschillende misstan den. Vervolgens deed de heer B. Brom als penningmeester verslag van zijn ge houden finantieële beheer dat met een klein batig saldo sloot en door de com missie tot nazien benoemd, werd aecoord bevonden. De verschillende commissies met hunne rapporten waren thans aan de beurt en er werd medegedeeld om trent de Katholieke Pers dat er in ver gelijking van katholieke bladen alhier zeer vele neutrale bladen verschijnen en door de Katholieken gelezen worden, terwijl dit naar het oordeel der commis sieleden zeer goed in omgekeerde orde kon geschieden. Omtrent het R.-K. her- halingsonderw ijs werd in het rapport de wenschelijkheid betoogd, dat overal, waar mogelijk, dat onderwijs zou worden ge geven. Eene discussie ontspon zich hierbij over de noodzakelijke kosten, die dat onderwijs zouden eischen en ook of er een gunstige tijd te vinden ware opdat ook meisjes van dat onderwijs konden genieten. Aangezien deze punten meer tot het gebied der schoolbesturen be hoorden, was men van mconing dat het Diocesaan bestuur bij de schoolbesturen zoude aandringen tot het geven van R. II. Herhaliugsonderwijs. De commis sie voor It. K. Middonstandsvcrceniging rapporteerde, dat het niet wenschelijk is in Amersfoort een coufessioueele ver eeniging te stichten, dewijl deze te veel afbreuk kan doen aan de reeds bestaande neutrale vereeniging, dit tot heden in zeer goeden geest werkte; echter was de commissie van gevoelen dat op plaat sen waar R. K. Middenstandsvereeni- gingen gevestigd konden worden door met zijne toorts langs kwam, om de lantaarn aan het huis van Jacobus aan te steken. Toen verspreidden de gasten zich en neef Isaac, wiens vrouw te Philadelphia op bezoek was, zocht nog eeu van de vele taveernes op, om daar onder genot van ale en punch en van een lange pijp den verderen avond door te bren gen. Ja het was een vroolijke Kerstmis in het jaar 1765 te Ncw-York, en onze jonge Jacobus bleef er zeker zijn ge- heele leven lang de prettigste herinne ringen aan behouden. Want zijn vol gend leven als koopman in ijzerwaren zal wel weinig zulke vroolijke lichtpunten gehad hebben. Het waren geboren kooplui, de Roosevclts de zoon van Jacobus, de ijzerhandelaar, was Cornelis, de vader van Theodoie cn deze was een rijk glasfabrikant. Zijn oudsten zoon Thcodoor is nn president van de Ver- eeuigde Staten van Noord-Amerika. EINDE. het Diocesaan Bestuur daarvoor pogingen gedaan zouden worden. Omtrent der. vuilhandel toonde de commissie zich bereid met alle ten dienste staande middelen deze zooveel mogelijk te keerenom daaraan echter uitvoering te geven, verklaarde de commissie, dat eenige geldelijke ondersteuning en mede werkingen misbaar w aren. Dientengevolge werd besloten op verschillende wijzen te trachten eenige bijdragen en giften te verkrijgen. Het Bestuur deelde verder nog mede, dat Mr. A. Baron van Wijnbergen in de laatste week van Februari alhier een rede zal houden over het onderwerp „De Katholieke Pers". Latere bekend makingen zullen dan ook den datum vaststellen. Op een en ander hierin genoemd komen we nog wel eens terug. Thans volstaan we met de overname van dit verslag, waarin voor Amersfoort zeker veel merkwaardigs staat. Zooals wij reeds hebben bericht, be staat het plan op 28 Febr. a.s, in de schouwburgzaal van Amicitia een uit voering te geven ten bate van de afd. Amersfoort der Vereeniging tot opvoe ding van half-verweesde, verwaarloosde of verlaten kinderen in het Huisgezin. Wij kunnen hieromtrent thans nog nader mededeelen, dat in het comité van voorbereiding hebben zitting geno men de dames: Mevrouw Gerritsen Yoorthuysen, mevrouw ReijndersCal koen en mevrouw McursingKirchner. Verschillende jongedames hebben de taak op zich genomen toegangskaarten te verkoopen, waarmede zij reeds bc gonnen zijn. Tot medewerking aan de uitvoering hebben zich welwillend bereid verklaard de dames Catharina van Reunes, Utrecht; Annie Verbeet, Amsterdam, voor zang; Joh. Wolter en Georginc van Aken, beiden alhier, resp. voor piano en viool, terwijl het Dilettanten Symphonieorkest, onder leiding'van den heer G. K. G. van Anken, zich ook zul doen hoorei). Dit zal ongetwijfeld een mooie uit voering worden. Mede met het oog op het goede doel hopen [wij dat de deelname van het publiek ditmaal extra groot zal zijn 1 EMMA NEVADA. Ofschoon de zaal van Amicitia giste renavond nu uiet, wat men noemt slecht bezet was, viel het ons toch bitter tegen, dat niet meer Amersfoorters deze schoone gelegenheid hudden aan gegrepen om een zangeres als Emma Nevada te hooren. Ons stadje begint op het gebied der muziekkunst groot te doen. We hebben in dit seizoen de vier concerten van „de Algemeene Muziek handel" benevens nog enkele andere concerten, die wat kunstprestatie aangaat ook zeer hoog staan, cn nu kregen we nog als een verfijning van al dat voor gaande de beroemde prima-donna te hooren. Wordt dal nu wel voldoende gewaardeerd Wij voor ons vinden van niet en vreezeu, dat een komend seizoen ons niet zooveel liooge kunst zal bren gen, daar we het betwijfelen of de gegeven concerten wat bezoek betreft, nel erg bemoedigend voor de toekomst zijn. En dat is te meer te betreuren daar Amersfoort toch zoo verbazend veel muziekminnaars telt, die ook wel zooveel kunnen betalen on) eens kunst te ge nieten die zich verheft verre boven hetgeen we dagelijksche kunst zouden willeu noemen. En zij, die gisterenavond de gelegen heid verzuimd hebben naar Amicitia te gaan, hebben veel, zeer veel gemist. De stem van Einma Nevada moge haar glans- tijdperk iets te boven zijn, het blijft tocb altijd nog een intens genot zoo te hooren zingen. Wat een prachtige paring van klankschoonheid cn technische ont wikkeling, die ons vol bewondering vervult voor baar, die door moeder Natuur daarmede bedeeld is. Geen wonder, dat het publiek haar geestdrif tig toejuichte en zich niet tevreden stelde voor de zangeres nog oen extra lied gaf. De zanger, Mr. Yernon d' Arnalle beschikt over een prachtige bariton, wel luidend, klankrijk en vol is zijn stem. Hij heeft echter zijn geluid niet steeds geheel in zijn macht, waaraan door meerdere technische ontwikkeling voor hem zeer gemakkelijk zal zijn te gemoet te komen. Yoldoende geschoold zal Mr. Vernon d'Arnalle ongetwijfeld een zanger zijn van buitengewoon talent. In Mr. George Boyle leerden we een pianist kennen, van meer dan gewone gaven. Zoowel bij het accompagnement als bij de solonummers toonde hij zich eeu klavierkunstenaar die met eere mag genoemd worden. Burgerlijke Stand. van 8 tot cn met 12 Febr. 1907. GEBORENWilholmina Maria, d. van Gijsbertus Pothoven en Jannetje van Heesik. Nicolaas Leonardos, z. van Johannes Hendrikus Verheij en Carolina Alida Kroon. Gijsberta, d. van Jan Jochem van Doorn cn Hermina van Vonno. Antouic Hendrikus, z. van Antonie Hendrikus Gcrth en Alijda van Apeldoorn. OVERLEDEN: Christina Petronella Dolleman, oud 4 maanden. Willem Angenitus Polleman, oud 31 jaren. 383c Staatsloterij. Vijfde klasse. Vierde week. Trekking van 11 en 12 Februari 1907. (2000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Bree- destraat 22) zijn aan de navolgende num rners te beurt gevallen: Prijs van f 100 op No. 13014. Prijzen van 170. 2501 2512 3075 3089 6518 6531 9100 9118 9150 9151 130251385S 16086 17026. Te zamen 15 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken. 1716 1729 2-193 2497 250S 2509 3074 3092 6501 6505 6517 6520 6525 6526 6528 6540 9122 9132 9140 9141 9148 13847 13S63 15706 15707 15715 15718 15725 17010 17028 17035 1S359 18373 18378 18383 18385 Schouwburg I'TKEt'HT. N. V Het Utrecktsche Tooucel- gezelscliap, goedgekeurd bij Kon. besluit van 15 Juni 1906, No. 43. Donderdag l i Februari 1007 3e "Voorstelling van liet Abonnement. Burgergerlijk Tooneelspel in 3 bedrijven van ERICH SOHLAIKJER. Prijzen der Plaatsen: Balcon f 1,75. Stalles en le Amph. fl,50. lc Zijloge f 1,25. Baignorcs cn 2o Ampli. f 1,- Parterre f 0,75. 3e Amph. en 2c Zijloge f 0,50. 4c Amph. en Gaanderij f 0,30. Plaatsbespreking: Voor Aandeelhou ders Dinsdag van 10 tot 12 uur; voor het publiek deuzelfden dag (na loting) van 1 tot 3 uur. Verder Woensdag en Donderdag van 10 tot 12 on van I tot 3 uur. De Heer cn Meviouw M. DE POOLRoos geven kennis van de ge boorte cener DOCHTER. Amersfoort, 11 Februari 1907. Auiersloort Eangestraat 117 Telephoon No. 98. Nieuwe uitgaven van C. L. G. VELDT, Amsterdam. Wat leert do WETENSCHAP om trent de kennis vair ons eigen Ik Men leze: P. E. LEVY. Dc wil verstandelijk ontwikkeld en toegepast als geneesmiddel. Vertaling van IIENRY ESHUIJS. 2e goedk. druk fl.25, gebonden fl.V5. Tb. RIBOT. De ziekten van het Oelieugen. ft..gebonden f 1.40. Th. RIBOT. /iicli-zclf te zijn. (De ziekten der Persoonlijkheid), ft. gebonden f I.IO. Dr. P. MOULIN. Magnetisme en Somuabulisme, tweede herziene druk, fl.gebonden fl.40. Prof. ELIE METCIINIKOFF. l»e onevenredige ontwikkeling der Meiischelijke >atuiir, grondoor zaak van ons gebrek aan levensgeluk. Vertaling van IIENRY ESHUIJS. f2.50. gebonden f3. Schouw burg Utrecht. ITALIAANSCHE OPERA. Direttore Cav. M. DE IIONDT. Maandag 18 Februari (7>/a nnr): Slechts één Buitengewone Gastvoorstclling van Sigr> MARC11ESI-CONIGEIO, met medewerking van Sig' SLLYANO ISALBERTI. Opera in 4 acteu van PUCCINI. Volledig Koor en Orkest onder leiding van Maestro FRANCESCO CONIGLIO. Groot Succes! Groot Succes! Overal uitverkochte zalen. Aanvang half aelit ure. P r ij i e n der plaatsen: Balcon '4.Stalles t'3.50; le Amph. on lo Zijloge f2.50; Baignoires, 2c Amph. en Parterre f2.3e Amph. en 2e Zijloge f 1.50; 4e Amph. f 1.en gaanderij f 0.75. Plaatsbespreking: Voor Aan deelhouders Vrijdag van 10 tot 12 uur, voor het Publiek deuzelfden dag (na loting) van 13 uur, verder Zaterdag en Maandag van 10—12 en van 1—3 uur. o ïVc-3 A. J. VAN ZALINGEN, g a Eangestraat 1. J? Hoek Varkeiismarht. Dagelijks versch w 12 cent per ons. A De Administratie van Hendrik van Viaudenstraat 28, AMERSFOORT. verzoekt beleefd evcntuecle reclames betreffende dc bezorging der courant zoo spoedig mogelijk te mogen ontvangen verzekert uitsluitend personen, werkzaam in den Landbouw of aanverwante bedrijven tegen de geldelijke gevolgen van Ongevallen. Vertegenwoordigers gevraagd met relatiën ouder werk gevers in bovenbedoelde bedrijven. Xieb te wenden tot de ÏHrectie te Zwolle. Beginselverklaring algemeen werkprogram gemeenteprogram Prijs 2 ct. Wat de vrijzinnig-democraten willen 2 Waarom algemeen kiesrecht "2 De Eerste Kamer2 Evenredige vertegenwoordigingo Het wetsvoorstel tot grondwetsherziening 2 Onze gemeentelijke politiek 2 Vrijhandel of protectie "2 Wettelijke beperking van den arbeidsduur 2 Een volksleger"2 Wat de vraag op staatserfrecht beteekenr 2 De jachtwet v o staatsexploitatie onzer spoorwegen"2 Het paehtcontract2 Onze koloniale politiek"2 De zeo en de kustvisscherij eu haar belangen 2 Alle nummers samen franco per post f0.35. x t I Se® c u ai o 61)2 c *^*ü5 No. 51. Verplichte verzekering van werklieden togen de geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom. Kapport Prijs 30 ct.(20ct.) '«i? 52. Werkzaamheid op gemeentelijk gebied. Program met toe- lichtende aanteekeningen bewerkt 53 Landbouwparagraaf met toelichting Toezending van een of meer nummers aan te vragen bij den lieer E. VAN OEVEKES, Kaiscr.struat .31 te EEIDEN, of bij den Secretaris van den Bond. Nummers 52 en 53 ook bij eiken boekhandelaar. Prijs 50 ct. (30 ct.) S V 20 (15 Êjs2

De Eemlander | 1907 | | pagina 3