Stadsnieuws. Eene Nationale Inschrijving. Raadsverslag. Kr fcssor Milloekof; „protest zou ui et meer buten", voegde de commandant er aan toe. "Welke de „formeelc gronden" zijn, is er niet bijgezegd. De teleuigcstclde partij kan nu weer een nieuw verzoek indienen; maar de schijven waarover dit moet loopen zijn vele, en de bureaux liggen verspreid, zoodat ze wellicht maanden op een nadere beslissing zul len moeten wachten. De verkiezing in Rusland is een vraag aan de regeering, waarop het volk antwoord wil ontvangen. Eindelijk willen ze dan wel eens weten of de constitutie in October 1905 gegeven, vcrcenigbaar is met het absolutisme, met willekeur van ambtenaren, met uitzonderingsmaatregelen. De Domna die op komst is, zal een protesteerende zijn en of er iets met die Doema zal zijn tot stuud te brengen, hangt van de regeering af. De machthebbers in Rusland hebben kunnen zien, als zij wilden, dat met het systeem van oen Stolypin niets is te bereiken. Tiet drama is afgespeeld. Het gordiju gevallen. ilonderil-cen-en-veertig personen be vonden zich op de verongelukte „Berlin" in de macht van den grimmigen storm en de verbolgen zee. Vijftien hebben de elementen er te ruggegeven. Honderd zes-en-twintig menscheii zijn in het gezicht van de kust, met de reddingsboot op een stemwijdte afstauds, met de vasten grond slechts cenige meters van zich af, met de periodiek oplichtende stralenbundels der kunst lichten voor oogen, ellendig omgekomen: verdronken iu de golven, tegen de bazaltglooiingen te pletter geslagen, weg gezonken door de deining van de groote zee, gestorven door ellende, door koude, door ontbering, door angst, en uiterste wanhoop. En twee etmalen lang is een schaar van wakkere mannen in sneeuw en stormjacht, gebeukt door golven en wind, verblind door sneeuw en hagel, half dood van kou soms, machteloos nu en dan van uitputting, radeloos en wan hopig bij het beseffen van de overmacht der toomelooze elementen, met tranen in de keel terugdeinzend en aflatend, maar met op elkaar geklemde tanden toch weer terugkecrend en opnieuw deu aanvul wagend, opgemonterd en aange vuurd door het voorbeeld en het woord van den gemaal onzer Koningin, maar telkens weer teruggeworpen, en toch eindelijk ten deele slagend, twee etmalen lang hebben zij aan den dood zijne gevonnisten betwist. Vijftien van de honderd-een-en-veertig! Het resultaat is klein voor zulk een ge weldige, bijna bovenmenschelijke krachts inspanning. Maar al is de reden tot droefenis het grootst, al trilt in de blijd schap de smart over den dood van zoo- velen, er is toch aanleiding tot danken erkentelijkheid. Doch er is, behalve over de redding van die vijftien, nog een andere reden tot weemoedige voldoening. Het is voldoening over den betoonden moed, de zelfopoffering, de taaie volhar ding van zoovelcn in den strijd voor het behoud hunner mcdemenschcn. Met de droevige herinnering aan de slachtoffers van de ramp aan den Hoek van Holland zal ten eeuwigen dage ver bonden blijven een gevoel van fierheid over het gedrag der helden, die aan het reddingswerk hebben deelgenomen. Moet het dankbare Nederland niet iets doen om deze wakere mannen te eeren? ge behandeling, de builen, de bloedneus, de natte broek, alles is vergoten. De dichter ontgloeit voor de vlag. „O vlag mijn vlag!" Daar trilt iets in de stem van den mageren, natten, holoogigcn jongen man, dat het publick treft. De gezichten wenden zich naar hem om. De stand is nu geheel hemel waarts gericht. Ik kon den artist naast mij hooren schetsen. Al het pathos, al het hopeloos verlangen van „i'Ai glou" lag in zijn stem. De eene magere hand strijkt het haar weg van het dich terlijke voorhoofd. „O, vlag! vlag twee vlaggen, ik zie twee vlaggen! O mijne, vlaggen, mijn twee vlaggen. De mijne! Mijne rechten, mijn eigendom, mijne bezittingen! 40 centimes! Ach!40 centimes 40 De klagende stem breekt af. De arm valt. De vuist balt zich. De. dichter krijgt den kelner in het oog. (Slot volgt.) En moet er niet iets gedaan worden voor de gezinnen der gevallenen, voor zoover hunne maatschappelijke positie dat noodig maakt? Ons volk, dat twee etmalen lang met smartelijke belangstelling hot drama aan den Hoek van Holland heeft gevolgd, zal wij zijn er zeker van de hel den wenschen te eeren en de behoeftige betrekkingen der gevallen slachtoffers niet vergeten. Een nationale inschrijving is een niet meer dan gepaste hulde aan de eersten, en een smartelijke plicht tegenover do laatston. Het bovenstaande lazen we dezer dagen in „Het Vaderland". Wij meenen, dat velen er mede zullen in stemmen en daarvan blijk zullen doen geven door iets, 't zij veel of weinig af te zonderen voor de heldhaftige redders. In verband hiermee herinneren we eraan, dat de heer J. W. Middelburg, lid van do firma Lamaison en Bouwer zich disponibel heeft gesteld om bijdragen voor dat doel in ontvangst te nemen. Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Dinsdag den 26 Febr. 1907 des nam. l'/2 uur. De Voorzitter Jhr. J. W. A. Barchman Wuijtieis opent ten kwart voor 2 de vergadering, die werd bijge woond door 13 van de 17 leden en don Gem.-Secretaris Air. Dr. J. G. Stenfcrt Kroese. De Voorzitter deelt mede, dat de hoeren Veis Heyn, Mr. van Voorst Vader, Van Beek en Jorisscn verhinderd waren do vergadering bij te wonen. De notulen der vergadering van 29 Jan. j.l., die ter visie hadden gelegen, werden vervolgens gearresteerd. Ingekomen waren de navolgende stukkeu: le. Van den Minister van Binncn- landsche Zaken de goedkeuring van het raadsbesluit tot aanstelling van den heer II. Corver tot vast leeraar in Natuurkunde aan het Gymnasium. Aangenomen voor kennisgeving. 2e. Vier besluiten van Gedeputeerde Staten, houdende beslissing vau recla manten tegen hunnen aanslag iu de Inkomstenbelasting. Ter Secretarie ter inzage der leden. 3e. Van Ged. Staten de goedkeuring van de onderhandsche verhuring van een perceel nabij de Gasfabriek. Aangenomen voor kennisgeving. 4e. Een schrijven van B. en W. ten geleide van het beredeneerd verslag vol gens art. 52 der Woningwet. Ter inzage van de ledeu, terwijl het in het Gem. verslag zal wordeu gevoegd. 5e. Een schrijven van B. en W. houdende bericht, dat het rijkssubsidie der H. B. S. met f 1000 is verminderd en vastgesteld op f 11.000. Aangenomen voor kennisgeving. 6e. De rekening en verantwoording van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1906. Naar B. en W. om renvooi. 7e. Een schrijven van de Gezond heidscommissie ten geleide van het jaar verslag over 1900. Ter inzage der leden, terwijl het in het Gem.-vérslag zal worden afgedrukt. Se. Een schrijven van de Vrij/.. Kies- vcreeniging „Amersfoort" houdende in stemming met het verzoek der vereeni ging „Handel en Nijverheid" omtrent het marktwezen. Zal gevoegd worden bij het request van „Handel en Nijverheid". 9e. Een schrijven van den Bestuur dersbond adhacsie betuigende aan het request van de werkliedenvereeniging om wijziging in de bepalingen van bestekken. Zal met laatstgenoemd request be handeld worden. 10e. Een schrijven van het bestuur van „Kindervoeding", dat het niet zal afwijken van de gemaakte bepalingen 11e. Een adres van Regenten van het St. Picters- en Bloklandsgasthuis om de rooilijn te wijzigen ten behoeve van den bouw. Naar B. en W. om prue-advies. 12e. Een request van de afdeeling van de werkliedenvereeniging „Patri monium" en den R. K. Volksbond om regeling van do rechtspositie der ambte naren en bedienden. Te behaudelen bij het desbetreffend punt der agenda. 13e. Een adres van den onderwijzer Boer om verhooging van tractement met f 75.wegeus vijfjarigen dienst bij het L. O. De Voorzitter merkt op, dat de onderwijzer Van 't Wel ook een derge lijk request indiende om tijdelijke dienst jaren mede te tellen. B. en W. zijn hierover in onderhandeling met den Minister van Binnenlandsche Zaken. De heer Gerrritsen zegt, welk advies de Minister ook moge geven, het zou schandelijk en onbillijk zijn, wanneer de verhooging niet werd toegestaau In Rotterdam en nog eene plaats worden hierover reeds 2 processen gevoerd. B. en W. moeten de billijkheid in 't oog houden. De titularissen alhier wachten er reeds oen jaar op. Weth. Celosse meent, dat zoo oppervlakkig beschouwd, B. en W. wel eenigszins talmen. B. en W. hebben echter aan den Minister advies niet opgave van redenen gevraagd. De lieer Gerritsen merkt op, dat wanneer B. en W. weigeren te ant woorden, dat wc dan oen proces zullen krijgen. Op gronden van billijkheid en recht is het geld verschuldigd. Weth. G' e 1 o s s e zegt, dat een arrest van den Iloogen Raad nog niet is uit gelokt. M r. H e y 1 i g c r s meent in de couran ten gelezen te hebben, dat de rechtbauk te Rotterdam don Bond gelijk gesteld heeft en de gemeente Schiedam veroordeeld werd in de procos-kosten. Weth. Celosse. Dit is geen arrest van den Hoogen Raad. De Secre taris doet voorlezing van de missive van B. en W. aan den Minister. De heer Gerritsen zal geen voor stel doen, maar verzoekt B. en W. er spoed mede te maken. Deze geschiede nis duurt nu al van Oct. '06. De Voorzitter zegt, dat B. en W. 15 Jan. opnieuw op deze zaak hebben aangedrongen I eu hopen spoedig ant woord te krijgen. 14e. Verzoek van Mej. Boerwinkel om verlenging van verlof. Wordt spoedeischcud verklaard en z. d. en z. h. et. verleend nadat eene ver klaring was overgelegd, van een genees kundige waaruit de wenschelijkheid bleek. Waarna de agenda aan de beurt van behandeling koint. 1. Benoeming van een onderwijzer aan de o. 1. school 3e soort (Koningstraat), vaca- ture-Drechsler.) De Voorzitter wijst als stembureau aan de hoeren Weth. Celosse en van Esveld. De voordracht bestond uit de hoeren: 1. B. J. Groenevelt, te Tiel. 2. F. Veldhuizen, te Maarsbergcn. 3. I. J. Ansink, te Neerlangbroek, waarvan de heer Groenevelt benoemd werd met algemeonc stemmen. 2. Benoeming van een onderwijzer aan de o. i. school 3e soort (Koningstraat), (vacature-Moerman.) De voordracht bestond uit deheereu: 1. F. Veldhuizen te Maarsbergcn. 2. I. J. Ansink te Neerlangbroek. 3. II. Bouwman te Nijkerk, waarvan de heer Veldhuizen met algc- meene stemmen werd benoemd. 3. Benoeming van een onderwijzer aan do 1. school 2e soort (vacature van Gelder). De voordracht bestond uit deheeren: 1. B. Stuurman te Aalsmeer. P. J. Teeling te St. Maartensburg. 3. I. J. Ansink te Neerlangbroek, waarvan met algemecne stemmen werd benoemd de hoer Stuurman. 4 Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het geven van eervol ontslag aan den ouderwijzer C. P. van den Broek (school 2e soort). Z. d. en z. h. st. eervol verleend met ingang van 1 Mei a.s. Benoeming van een onderwijzer aan de o. 1. school 2e soort (vacature-C. P. van den Broek.) De voordracht bestond uit de heeren: 1. P. J. Teeling te St. Maartensburg. 2. I. J. Ansink te Neerlangbroek. 3. H. Bouwman te Nijkerk, waarvan de heer Ansink benoemd werd met 12 stemmen tegen 1 op den hoer Bouwman. 6. 2e stemming over de motie-Van Esveld in zake regeling an den rechtstoestand en de arbeidsvoorwaarden van ambtenaren eu werklieden. Behandeling van het rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betref fende een adres van leden van het bestuur van den Bond van Nederlandsche Gemeente werklieden, afd. Amersfoort. Bij deze stemming werd de motie van Esveld aangenomen met 8 tegen 5 stem men. Weth. Visser, Celosse en do heeren Plomp, Hamers eu Oosterveen 6temden tegen. Naar aanleiding van deze beslissing vraagt de Voorzitter of de heeren de be noeming van 5 leden der Commissie willen aan zich houden, of dat hij ze zal aanwijzen. De heer Roland us Hagedoorn zou gaarne zien, dat tot deze commissie de leden zelf door den Raad worden be noemd, welk voorstel werd ondersteund en daarna met algemeene sCmmcn aan genomen. De Voorzitter stelt voor de leden een voor een te benoemen. Als le lid werd aangewezen de heer van Esveld met 11 stemmen tegen 1 op den heer Plomp en 1 op den heer Ger ritsen. Als 2e lid werd aangewezen de heer van Eek met 9 stemmen tegen 3 op den Heer Rolandus Hagedoorn en 1 op den heer Gerritsen. Als 3e lid werd aangewezen de heer van Duinen met 8 stemmen tegen 4 op deu heer Plomp en 1 op den heer van Kalken. Bij de aanwijzing als 4e lid moest eene nieuwe vrije stemming plaats heb ben, daar de heeren van Kalken en Plomp ieder 6 stemmen op zich ver- eenigden en de heer Oosterveen 1. Waarna met 7 stemmen werd aange- gewezen do heer van Kalken tegeu 6 op den heer Plomp. Als 5e lid werd met S stommen aan gewezen de heer Plomp tegen 5 op den heer Oosterveen. 7. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een adres van de Vereeniging-Ambachtsschool voor Amers foort en omstreken.* tot steun voor een met- selcursus. Z. d. en z. h. st. besloot de Raad als volgt I. Goed te keuren, dat vanaf 1 April 1907 het aantal leervakken derAmbachts- school voor Amersfoort en omstreken uitgebreid wordt met „metselen"; II. tot wederopzeggens aan adressante een jaarlijksche subsidie van 1500 te geven ten dienste van het sub I ge noemde onderwijs, onder voorwaarde, dat door het Rijk ten minste een bedrag van f 1200.voor het sub I genoemde ouderwijs gegeven worde en onder be paling, dat de subsidie voor 1907 uitbe taald zal worden over zooveel maanden als het onderwijs in 1907 wordt ge geven; III. tot wederopzeggens aan adres sante, met ingang van 1 April 1907, in gebruik af te staan eenige lokaliteit in het Werkhuis, nader aan te wijzen door Burgemeester en Wethouders, tegen eene jaarlijksche vergoeding van f 250. onder bepaling, dat do leerlingen dei- Ambachtsschool, die in genoemde lokali teit onderwijs ontvangen, steeds onder toezicht van een leeraar van de Am bachtsschool komen en gaan. 8. Rapport en voorstel van Burgemeester Wethouders betreffende het geven van teekenondenvijs op de openbare meisjes school. Z. d. eu z. h. st. werden B. en W. gemachtigd eene Jaarlijksche uitgave van ten hoogste f 150.voor dit doel te voteeren. 9. Voorstellen van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van jaarwedden van personeel, verbonden bij het lager onderwijs. Z. d. en z. h. st. werd de jaarwedde van Mej. Koensz. met ingang van 1 Jan 1907 vastgesteld op f 875.en die van den heer N ij 1 a n d met ingang van 2o Dec. 1906 verhoogd met f 50. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van een verslag, be doeld bij art. 11 K. B. 19 November 1900 (Staatsblad no. 202). Z. d. en z. h. st. werd het concept van B. en W. goedgekeurd. 11. ltapport en voorstel van Burgemees ter en Wethouders betreffende een verzoek van A. de Vries tot gedeeltelijke kwijtschel ding van pacht. Z. d. en z. h. st. verminderd met de helft der geleden schade, zijnde f 37.50. 12. Rapport van de Burgemeester, be treffende een adres om steun tot liet hou den van een wijdstrijd van politiebonden. De Voorzittter zegt, waar deze Gemeente, met het oog op hare beperkte middeleu en daar tegenover staande toe nemende eischen op elk gebied, zich aanvankelijk de weelde niet mag ver oorloven, vrij kostbare proeven van dezen aard met een twijfelachtig gevolg, te ne men, vind ik geen vrijheid, uwe verga dering te adviseeren, voor den in het adres bedoelden wedstrijd, gelden be schikbaar te stellen. De heer Rolandus Hagedoorn vraagt aan den Voorzitter of deze ook het bedrag tot steun kan op geven. De Voorzitter zegt, dit niet te kunnen meedeelcn. Het koopen van politiebonden vordert groote kosten. Voor deze gemeente meent hij geen behoefte te hebben aan deze bonden. De heer Rolandus Hagedoorn wijst nog op den Soesterweg en andere gedeelten. De Voorzitter zegt, dat bij in de bladen gezien heeft, dat zoo'n hond dui zend gulden kost en er dan nog een ambtenaar zich mede bezig moet houden. De beer Rolandus Hagedoorn, M. de V. gehoord uwe toelichting, heb ik niets meer te zeggen. Waarna z. h. st. conform bet afwij zend advies werd besloten. 13. Rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders, naar aanleiding van een adres van J. H. Verhev tot wijziging van de rooilijn van de verlengde Wilhelminastraat. Z. d. en z. h. st. wordt deze aange nomen als de rooilijn is bij baron van Heemstra. 14. Rapport en voorstel van Burgemees ter eu Wethouders, betreffende een adres van G. F. G. de Bruyn e. a., tot wijziging- der Pensioen .verordening. De heer Plomp stelt voor mot het oog op de wijzigingen, die in do pen sioen-verordening zullen moeten aange bracht worden, deze zaak te verdagen tot een volgende vergadering, in welken tijd zijne medeleden, die veranderingen wenschen aan te brengen, deze zullen kunnen inleveren bij B. en W., die dan daarop advies kunnen geven. De heer Rolandus Hagedoorn ondersteunt dit voorstel ten sterkste. De heer van Eek eveneens. De heer Oosterveen vraagt of in het voorstel Plomp ook de ambte naren en bedienden begrepen zjjn. he,p niet- De heer Plomp zegt ja. De Voorzitter deelt thans mede, dat B. en W. het voorstel Plomp over j nemen. 15. Behandeling van reclames tegen aaiij slagen in liet le Suppletoir kohier van del directe belasting naar het inkomen. Z. d. en Z. h. st. besloten. Niets meer aan de orde zijnde wen6clii de beer Rolandus Ilagedoor nog een praatje te houden, spiekei zou gaarne van den voorzitter vernemen op welken grond in de vorige vergadering door hem bij de staking van stemmen over het voorstel van Esveld werd ge zegd, dat nu in eene volgende vergal - dering moet beslist worden. In reglement van orde zag hij er niet-] van. De Voorzitter. Volgens de Gem. wet. De heer Rolandus Hagedoorn Dank u zeer. De heer van Eek zegt, dat de RaaÊj^ en het gemeentebestuur iu strijd ban delen inet de gezondheids-commissie Op het Plantsoen wordt van wege di Gem.-reiniging mest vervoerd en toni gestrooid. Het is uadeelig voor de ge zondlieid. Hij zou kunstmeststof wille gebruiken, want zooals het nu gebeur is het iets ongehoords. De "Voorzitter. Het volgend jaaf zal er op gelet worden. Toen mijn aandacht er op viel, was het reeds t(! laat. Het zal niet meer met de Gem, reiniging geschieden. Waarna de Voorh zittcr tien minuten voor 3 de vergadering sluit. Benoemd tot leeraar bij de Neó' Israël. Gemeente te Antwerpen de heel S. Aptroot te Amersfoort. Examens Nuttige Handwerken. Utrecht, 25 Febr. Geslaagd dames B. Bone, W. Dekker, A. G. 3 Den Hartog, M. A. Den Hartog, V II. Van Hasolen, S. G. Van Kalke allen van Amersfoort. In een Openbare vergadering bclc door de afecling Amersfoort van d Vrijzinnig Demokratischen Bond z Donderdag 14 Maart als spreker og treden Mr. F. van Engeu uit Utreci met het onderwevpHet Defensie vraa stuk. Komt liet bij het leger niet zelde dat luitenants 16, 17 a 18 jat IJ commai e vrijwil! ijj pitcin. N evatte dl voor moeten wachten, alvorens voor hen legenheid zich opent om tot den kap teinsrang te worden bevorderd, bij weerbaarheid heeft men zeker niet ore! een langzame promotie te klagen. I) Stct. van Zaterdag bracht het bench dat de heer I'. van der Sluijs, commai dant van liet Amersfoortsche gerscorps, is benoemd tot kapitci geen twee jaren geleden bevatte zelfde courant zijn benoeming tot luitenant. Tot 2. luitenant-kwartiermeester, nitjjV den personecleu rang van kapitein, benoemd de beer J. Busquet, kapitcra bij de schutterij, terwijl de sergeaDt j A. Veth van het korps is benoemd tja 2e luitenant. A. D.1 De vereeniging Ambachtsschool vo Amersfoort en Omstreken houdt bede: avond haar algemeene vergadering liet schoolgebouw. Op de agenda zijn geplaatst: 1. Verslag commissie tot uazicn ilt rekening en verantwoording. 2. Verkil zing van een nieuw bestuurslid (vacl ture-Gerritsen.) 3. Jaarverslag. 4. Med®j deelingen van het bestuur. Het bericht in sommige bladen zouden ook de heeren D. Gerritsen C. Th. van Beek, zich niet nteer b kiesbaar wenschen te stellen voor d| Gemeenteraad mist allen grond. Den heer Gerritsen is daarvan t'-jj minste niets bekend, terwijl ook v den heer van Beek geen kennisgevi. daaromtrent ter bestemde plaatse is f- komen. De hier gestichte afdeeling van d „Ned. Meisjes Bond telt reeds 25 ledi Huar bestuur is saauigesteld als vok' mevrouw M. 11. van Laer, Presideii'" mej. H. J. P. van Voorst \ader, Vifl presidente; mej. E. J. van Voorst Vad' Secretaris; mej. II. B. van Apeldooi Penninguieesteres. De aartsbisschop van Utrecht hc benoemd tot pastoor alhier (H. Fr: ciscus Xaverius) den heer J. L. Hoorneman van Wijnbergen In den nationaleu wedstrijd op flor uitgeschreven door den Kon. Nede Officiersschermbond werd de vijfde pi behaald door den 2den luitenant II. Scherpenhuijzen, van het 5de Reg. 1 alhier.

De Eemlander | 1907 | | pagina 2