Stadsnieuws. Ingezonden. Advertentiën. Araersf. Tramweg Maatschappij. al wat vergissingen veroorzaakt hebben. Zoo geschiedde het, volgons de Matm, onlangs, dat eenige Amerikanen die groote haast hadden, zich te New-York op een mailboot, die voor Liverpool bestemd was, inscheepten, terwijl zij naar Genua moesten gaan. De booten hebben denzellden tonneninhoud, belmo ren aan denzelfde maatschappij en lagen eemge dagen geleden aan dezelfde kade te New-York gemeerd. Beide zouden naar Europa vertrekken, de een met beBtemining naar Liverpool, de andere naar Genua. Zooals we reeds zeiden, heette de eene boot „Oredic deandeie „Cretic", zoodat, in de haast van het vertrek, inen gemakkelijk op de ver keerde boot aan boord kon gaan. De passagiers gingen aan boord en gingen naar hun hutten oin zich te in- stalleeren; anderen spraken met het peisoneeh komp[i (,en 5on te Genua, niet waar, Steward? Te Genua, mijnheer? Ie Genua! Maar wij gaan niet naar Genua. Dat is de Cretic", de andere bout! Cretic, Cretic. Cretic! herhaalde de passagier verbaasd, Dan heb ik de ver keerde boot genomen. En op de „Cretic" speelden zich der gelijke tooneelen af. Steward, hoe komt het, dat hut no. 37 bezet is, terwijl ik haar bespro ken heb? Mag ik uw plaatsbiljet zien? Als je belieft. Maar, mijnheer! Wat is er. De kajuit, die u besproken hobt... Wel nu? Is op de andere boot. Mistress Beefpacker van Chicago was dadelijk naar haar hut gegaan en voor zeeziekte bevreesd, vertoonde zij zich niet meer op het dek. Zij bracht er zes dagen en zes nachten door en offerde in dien tijd heel wat aan den zeegod. Zij had wel iets gehoord van een boot en van een andere boot, maar dacht daar verder niet aan. Eindelijk werd van het dek van de „Credic" de breode Mcr8cymonding zichtbaar en mistress Beefpacker nog altijd overtuigd, dat zij te Genua was, was een der eersten, die aan land stapte. Een vrceselijk desillusie wachtte haar. Wat, was dat de paiel der Middellandsche Zee? die vreeselijke stad met die berookte huizen, fabrieken en mistige lucht, was dal Genua? Zij had er genoeg van gezien, liep snel naar oen telegraafkantoor, van waar zij naar haar echtgenoot het volgende bericht „kabelde": „Genua is een mise rabele stad. Ik vertrek weer met de volgende boot. Amerikaanseh. Een Amerikannsch millionair, chef cener bloeiende zaak in Georgië (Vereenigdc Staten), heeft de hulp der Engelsche bladen iugeroepen om een jonge dame terug te vinden die hij sedert meer dan een jaar tevergeefs zoekt. De lGdcn April 1906 ontmoette hij in den trein tusschen New-Haven en Londen een jonge dame, die met haat- moeder en haar oudste zuster reisde. De familie had den winter op 't eiland Maltha doorgebracht en kwam juist weer in Engeland terug. Dit jonge meisje nu maakte zoo n die pen indruk op het ontvankelijk gemoed van den millionair, dat hij haar geen oogenblik kon vergeten en thans alle pogingen in t werk stelt, om mot haar te kunnen trouwen. Alles wat hij van haar afweet is, dat ze een vioolkist bij zich droeg, waarop de naam Irene Walker en dat ze zich den zestienden April naar Blackheath begaf. Noch do lijsten van den burgerlijken stand op Maltha, die trouwens zeer slecht bijgehouden worden, noch de aldaar gevestigde Engclschc mu ziekscholen konden eenig inlichting om trent de jonge dame verschaften. Tot dusver heeft men in Engelaud twee Irene Walker's ontdekt, die echter geen van beiden aan het signalement beantwoorden. Als laatste redmiddel heeft de wanho pige Amerikaan thans leusaclitige adver tenties in alle Engelsche bladen doen verschijnen, in de hoop, op die manici zijn geluk te zullen vinden. Kutlioliek volkslied. „Het Centrum" deelt mede, dat reeds voor eenigen tijd door het centraal bureau van de K. S. A. de eerste voor- loopige werkzaamheden zijn verricht om te komen tot een Katholiek volkslied. Die voorbereidende werkzaamheden zijn reeds zoover gevorderd, dat op de eerst volgende centrale vergadering van de K. S. A. in deze een beslissing zal kun nen worden genomen. De weg naar zekere plaats. Ecu reclame voor een Staatsspoor advertentie in een onzer bladen begint aldus. „Het wordt steeds ingewikkelder, om na te gaan, hoe men het billijkst en geriefelijkst naar een zekere plaats reist, of men gebruik zal maken van kilometer boekje, gezelschapsbiljet of vacantiekaart, of men met een bijzondere vacantiekaart kan volstaan, een rondreis dient te nemen enz." Dat de weg „naar een zekere plaats" dikwijls moeilijk te vinden is, vooral in onze ltollandschc steden met hun schaar- sche openbare gelegenheden wisten wij al lang. 't Zal echter menigeen verrassen, te vernemen, dat men het doel kan be reiken door een kilometerboekje, gezel- scliapsbiljet of vacantiekaart. (Conti.) Hoe het sorus iu klesvereenl- gingen toegaat. Wie in de vergaderiug zijner kiesver- eeniging niet tegenwoordig is geweest, heeft het aan zich zeiven te wijten als de genomen besluiten zijn instemming niet hebben. De Rotterdam m c r levert hiervan de volgende illustratie: De oud liberale kiesvereeniging „Voor uitgang" in Rotterdam I moest tegen de herstemming vergaderen ter vaststelling van hare gedragslijn. Immers haar candidaat kwam in her stemming met een anti-revolutionair en twee sociaal-democraten, terwijl reeds de N. R. Ct. had aanbevolen dan nevens Van Cittcrs maar te stemmen op Van Bleek. Besloten werd op voorstel van het bestuur, dat de heer Van Beek niet zou worden gesteund. Maar, stel u voor, van het bestuur waren aanwezig vijf leden. Voorts waren er een jonge liberale propagandist, die geen lid was van „Voor uitgang". Vervolgens egn verslaggever van de N. R. Ct. evenmin lid. En verderniemand. Derhalve waren er geen „leden". Het bestuursvoorstel werd dus door de vijf bestuurders bij acclamatie aange nomen. Als men dergelijke dingen leest, kan men eenigszins verklaren, dat jhr. Van Citters is gevallen. Vergaderingen, waarin alleen het be stuur zonder leden tegenwoordig is, toonen schier altoos, dat de vereciiiging hare bloeiperiode reeds achter den rug heeft of nog moet krijgen. „Vooruitgang" heeft ze achter den rug. En lijdt thans aan verval van krachten. Gelukkig worden de vergaderingen onzer kiesvereeniging beter bezocht. Men deelt ons mede, dat het volgende adres is verzonden: „De ondergeteekeiiden, allen bewo ners van den Bisschopsweg en Ach ter Luiaard, verzoeken beleefd aan Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort, om ook te mogen dceleu in de lusten van onze gemeentelijke gasfabriek, n in. door het plaatsen van een inuutgasmeter en gasleiding in de perccelen door ondergeteekeiiden bewoond." Het adres is onderteekend door 41 be woners dier wijk. Waar wij indertijd reeds wezen op de stiefmoederlijke bedicniug dezer wijk hopen we dat de Raad thans eens aan dat verzoek zal voldoen. Een mooie gelegenheid voor de heeren Ruys en Salomons om eens dapper uit te komen voor dit „districtbclangetje". Voor den Doopsgezinden Kl ing wordt Zondag 28 Juli des morgens half elf een godsdienstoefening gehouden in het Loge- gebouw van Pcrsijnstraat 1. Als spreker zal optreden Ds. S. Lulofs van 's-Graven- hage. Do Amcrsfoortsche Muziekvereeniging geeft hedenavond een concert in de tent aan de Regentesselaan. Naar men ons mededeelt hoeft de Bond van Harmonie en Fanfarekorpsen in de Provincie Utrecht op voorstel van de Amcrsfoortsche Muziekvereenigiug in hare algemeene vergadering van '.'1 dezer besloten, het eerstvolgend concours alhier te houden en wel op Heinelvaarts dag 1908. Het lc Regiment Huzaren, het 5e es kadron van het 2e Reg. te Venlo en het _5e eskadron van het 4e reg. te Zutphen iu garnizoen zullen van af den 26 Augustus tot den 4e September o.k. in den omstreken van Deventer regi ments oefeningen houden. Na dien tijd zal aan de divisiemanoeuvres worden deelgenomen. Met het bevel over dat te vormen regiment is, naar wij vernemen, aangc wezen, de luitenant-kolonel A. J. P. Metelerkamp directeur der rij- en hoef- smidschool alhier. Het plaatselijk telefoonnet is uitge breid met twee aansluitingen, éen voor luitenant H. A. C. Fabius, Regentesse laan, met no. 187 en éen voorNefkens meelhandel, Leusderweg, met no. 189. De heer O. Busscmaker, Iloofd dei openbare Lagere school to Soest en leeruur aan tie Rijks-Normaalschool hier, is met ingang van 1 October benoemd tot Directeur der Rijks-normaallessen te Rhcncn. De heer H. Molhuijzen behaalde aan 's Rijks Hoogere land- en boschbouw- school te Wageningen het diploma als landbouwkundige. Onder leiding van den commandant van het 5e regiment infanterie zullen van 29 Augustus tot 3 September regiments- ocfeningen worden gehouden in de om streken van Amersfoort. De luit-kol. van den genei-alen staf A. L. Klerk de Reus, de kapitein van den gen. staf V. Noest, de majoor-inten dant W. P. van Leeuwen en de kapitein intendant L. J. H. Heijman zijn lieden voor den tijd van acht dagen naar de Yeluwe vertrokken ter voorbereiding van de groote nujaarsoefeningen der 4e divisie. Tot le luitenant zijn benoeniddc '2c luitenants H. F. Scharp van het 5c regi- ment infanterie en I. E. baron Van Heerdt van het le regiment huzaren. Beuocmd tot 2e luitenant bij het 5c regiment infanterie de cadetten der K. M. A.: M. J. G. E. Lestrade, P. J. van den Briel en J. B. de Jongh. Aan den lc luitenant der veld-artil- lerie op non-activiteit Iï. A. van Zwijn- dregt is, op zijn verzoek, eervol ontheffing verleend als pl. v. d. vordcringscommissaris in het '24e vorderingsdistrict. Met ingang van 16 Augustus is, wegens lichaamsgebreken, eervol ontslagen de klerk der posterijen en telegrafie 2e kl. L. M. Hartz. De kapitein dor veld-art. G. C. Preuyt wordt overgeplaatst naar Ede. Bij Kon. Besluit is benoemd, bij het wapen der Genie bij den staf van het wapen tot majoor de kapitein A. J. L M. van Schevichavon. Tijdens liet verleend verlof aan den Commissaris van politie, worden diens functiën van 23 Juli tot en met 8 Aug. a.s. waargenomen door den Inspecteur van politie S. Posthuma Jz. Gaarne voldoen we aan het tot ons gericht verzoek, de aandacht te vestigen op een Premie uitgave der Vereeniging tot bevordering van Beeldende kunsten. Opgericht in het jaar 1845, verspreidde zij gedurende haar 6'2-jarig bestaan onder hare leden pl. m. 3500 kunstwerken. Bovendien deed zij 47 gravures waar onder verschillende etsen vervaal di- gen, die als premie zijn uitgereikt. Met recht kan dus gezegd worden, dat zji oen belangrijk deel heeft gehad in het verspreiden van beeldende kunst hier te lande. Sedert hare oprichting werd alleen voor 't aankoopen van kunst werken als prijzen der verloting een bedrag van ruim 5V, ton gouds besteed. Voor de verloting zullen alleen kunst werken worden aangekocht, vervaai digd door Nedcrlandsche meesters. V an eiken verkoop wordt 5% gestort in het We duwen- en Weezcnfonds der Maatschappij „Arti et Amicitiae", waardoor eene niet onbelangrijke som aan gemeld fonds ten goede is gekomen. Door de belatiglooze medewerking van 365 correspondenten hier te lande, in de Indien en op onderscheiden plaatsen in 't buitenland, blijft het ledental bij voortduring toenemen en bedraagt hot thans ruim 5800. Het behoeft geen be toog dat, hoe grooter het aantal leden, hoe beter de Vereeniging aan haar nuttig doel zal kunnen beantwoorden. Het lidmaatschap bedraagt niet meer dan f5 'sjaars, waarvoor meu een lot in de, tegen het einde van December te houden, verloting ontvangt, benevens als premie 1907 het plaatwerk, inhou dende 6 photogravures naar kunstwerken uit de verzameling J C. J. Drucker, berustende in het Rijks Museum te Amsterdam. De hier bedoelde kunstwerken zijn: „Zonnig Plekje" van C. Bisschop; „Kippetjes voeren" van J. Maris; „Y\ cide mot Koeien" van W. Maris; „Strand van H. W. Mesdag; „Bij de Wieg" van Alb. Ncuhuijs, eu „Eenden", van Geo Poggenheek. Correspondent te Amersfoort is de heei R. Cruyff. Uit Ecmlaud schrijft men: De hooi oogst in de Eenipoldcrs loopt deze week ten einde. De opbrengst valt niet tegen, de hoedanigheid laat echter te wenschen over, doordat het hooi bij gebrek aan zonneschijn niet droog genoeg kon wor den binnengehaald. Gevreesd wordt voor hooibroei, waardoor de waarde nog zou verminderen. De handel staat zoo goed als stil. Typhus. Namens den Minister van Binnen- landsche Zaken is door den Commissaris der Koningin iu de prov. Utrecht aan de gemeentebesturen een exemplaar toegezonden van de door den Centr. Gezondheidsraad samengestelde „Wen ken bij hot voorkomen van buiktyphus (Febris Typboïdea)", met verzoek deze, waar noodig, onder de ingezetenen te verspreiden. In deze „Wenken" wordt een duidelijke, beknopte beschrijving gegeven van den aard der ziekte, ter wijl daarin de volgende onderwerpen worden behandeldde smetstof, het voorkomen van de uitbreiding der ziekte, de afzondering, de verpleging, de ont smetting der uitwerpselen en de verdere te nemen verzorgsmaatrcgelen. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de uitbetaling van vergoeding aan betrekkingen van dienstplichtigen bij de landweer kan plaats vinden ook op een datuui vroeger dan laatstelijk is omschre ven, en dat, in verband daarmede, de voor die uitbetaling benoodigde gelden vroeger behooren beschikbaar te zijn, dan op het tijdstip, daarvoor destijds aangegeven. Briefkaarten. De directeur-generaal der Posterijen en Telegraphic brengt in de St. Ct tor algeineeno kennis nieuwe voorschriften die met ingang van 1 Aug., voor het gebruik der briefkaarten in liet binnen land en internationaal verkeer, zullen gelden. Wij ontleenen er het volgende aan. De briefkaarten moeten boven aan de voorzijde voorzien zijn van het opschrift „Briefkaart", in de Fransche taal of van een daarmede overeenkomende uitdruk king in een andere taal. Evenwel is dit opschrift niet verplicht voor de enkele briefkaarten door de particuliere nijverheid in omloop gebracht. De afmetingen der kaarten uiogen 14 centimeter in de lengte en 9 centimeter in de breedte niet te boven gaan, noch minder bedragen dan 10 centimeter in de lengto en 7 centimeter in de breedte. De briefkaarten moeten open verzonden worden d. w. z. zonder band of omslag. De briefkaarten moeten van karton of van papier van voldoende stevigheid vervaardigd zijn, om de behandeling niet te belemmeren. De postzegels behooren zooveel moge lijk in den rechter-bovenhoek van de voorzijde te worden vastgehecht. De afzender beschikt over de achterzijde en over het linker gedeelte der voorzijde, behoudens het hieronder bepaalde. Met uitzondering van de postzegels, is het verboden eenig voorwerp bij de briefkaarten te voegen of daaraan vast te hechten. Nochtans mogen de naam en het adres van den geadresseerde, zoowel als de naam en het adres van den afzender, door middel van strooken, de afmetingen van '2 b ij 5 centimeter niet t c boven gaande, worden opge plakt. Eveneens is liet toegestaan vig netten (waaronder mede zijn begrepen plak- en telegrauizegclsj of photogra- phieën op zeer dun papier vast le hechten op de achterzijde of op de linker helft der voorzijde, mits zij volkomen op de kaart zijn vastgeplakt en daarmede als het ware één geheel vormen. De voorzijde in de Franscho taal tot opschrift te dragen: op het eerste ge declte: „Briefkaart met betaald ant woord", op het tweede gedeelte: „Ant- woord-briefkaart". Beide gedeelten moe ten overigens, elk op zichzelf, voldoen aan de andere voorwaarden, voor de enkele briefkaarten vastgesteld; zij wor den tegen elkander gevouwen eu mogen op geencrlei wijze gesloten worden. liet is den afzender van een brief kaart met betaald antwoord geoorloofd om, hetzij iu schrift, hetzij door opplak king van een strook, zijn naam en zijn adres op de voorzijde van het voor „Ant woord" bestemde gedeelte te vermelden. De briefkaarten die, wat de voorge schreven opschriften, afmetingen, uitwen- digen vorm, enz. betreft, niet aan de bij dit artikel voor deze soort van stukken gestelde voorwaarden voldoen, worden behandeld als bnevcu. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Geachte Redactie! Vergun mij in uw geacht blad eene kleine plaatsruimte, naar aanleiding der gehouden gemeenteraadsverkiezing. Iu uw hoofdartikel van het nummer uwer courant van j. 1. Zaterdag, werd in. i. duidelijk aangetoond, dat het zooge naamde, zich noemende Vrijzinnigen zijn geweest, die gezorgd hebben dat de tegenpartij, in District Hl, de over winning kon behalen. Veel woorden over deze melk en water Vrijzinnigen zoek te brengen, lijkt mij dan ook overbodig. Zij staan, politiek, zeer laag, want zij stemden tegen het beginsel, dat zjj durven beweren voor te staan. Nog stommer dan de stomste volgeling der anti-Vrijzinnigen, zou ik willen zeggen, want deze vulgt tenminste iets positiefs, terwijl zij alleen weten toe te geven, aan den wil, om te doen détgciie wat tegenhoud, hetgeen zij zclven zeggen goed te achten. Dit troepje vrijzinnigen inoest, dunkt mij, geachte Redactie, zich vooreerst alléén b.v. 's avonds na elf uur op straat vertoonen, dan ia het donker en worden zij niet met den vinger aangewezen, en behoeven zij dus niet van schuamtc te bloozen. Want schamen moeten zij zich, zoo zij even ernstig willen nadenken over hunne meer dan laffe houding. In uw artikel werd ook gewezen op de waardige houding en krachtigen steun dor Vrijzinnig Democraten, bij deze verkiezing Zij zullen over hunne hou ding, geachte Redactie, geen spjjt gevoelen. Veel toch hebben de Vrijzinnig De mocraten bij deze verkiezing goieerd. Eu vast staat het, dat afgescheiden van deze nederlaag, die hoofdzakelijk te danken is aan liet troepje hierboven geschetste vrijzinnigen, toch ook de vrij zinnigen in 't algemeen zich zeiven veel hebben te beschuldigen. De geachte schrijver van het ingezonden stukje „Alles tnis? Of hier en daar raak? in uw vorig nummer, toonde ook reeds aan, dat het juist de Vrijzinnigen zijn, die vooral in onze stad, bij voorkeur de tegenpartij steunen. Met voorbedden is het aan te toonen, dat er onder do toonaangevende mannen der Vrijzinnigen in Amersfoort, mannen die geheel onaf hankelijk staan tegenover ieder, dat er onder zijn, zeg ik, die steeds en ge regeld hunne partijgenootcn negeeren. Ik ook, geachte Redactie, meen dat een ieder vrij moet zijn, maar daar waar de tegenpartij ons daaglijks het voorbeeld geeft en dan nog met onzen steun zich krachtig voedt, om straks weer ons zeiven daarmede te bestrijden, daar zeg ik, worden wij noodgedwongen verplicht, in de allereerste plaats onze partijgenooten te steunen. Ook leerde deze verkiezing, dat wil de vrijzinnige partij in Amers foort kracht blijven behouden en nog niet meer terrein verliezen, er meer practischc medewerking moet komen, vooral van die mannen die tut nu toe steeds hebben gemeend, de partij vol doende te steunen, wanneer zij b. V. eens een enkele keer op de vergadering der kiesvereeniging verschijnen. Neen, geachte Vrijzinnige Heeren! zoo gij werkelijk de partij wilt dienen, dan moet gij in 't vervolg met die zes of zeven kranige huisbezoekers, ineê den boer op trekken, om de kiezers van uw goed recht te gaan overtuigen, om hen te lecren kennen de grootheid der vrijzin nige beginselen. Dit weik moet li niet toeschijnen, ills te zijn een werk wat beneden uwe waardigheid is, doch moet worden voor li een aangename taak, die dan alléén ook, werkelijk steun geeft aan uwe partij. Eerst don, wanneer allen gezamenlijk zonder onderscheid des per- soons willen optrekken eu samenwerken, eerst dan alleen zal er in 't vervolg van beter resultaat sprake kunnen zijn. Geachte Redactie, u hartelijk dankend, tecken ik: Hoogachtend. „Een Vrijzinnig Democraat."1 Kliiilexamen II. B. ft. Men seint ons uit Utrecht: Heden slaagden voor hel eindexamen de volgende leerlingen van de II. B. S. te Amersfoort: Mej. A. Ch. van Os, Mej. A. L. de Tourton Bruijns, W. Lobman, Ch. A. J. Kroeze, G. d'Aulnis de Bourouil, Mej. N. J. van Heycpp ten Ham, en A. \V. Sanders. BUITENGEWONE ALGEMEENE VERGADERING op Dinsdag; 13 Aug. 1907, des avonds te 8 uur, in het ho tel „De vergulde Zwaan", Utrechtsche straat te Amersfooit. Agenda le. Voorstel tot reductie van het kapitaal. 2e. Voorstel tot wijziging der Statuten. 3e. Y'oorstel machtiging aan het Bestuur tot liet sluiten eener hypothecaire leening. 4e. Benoeming van een Admini strateur en bepaling van zijn salaris. 5e. Benoeming van twee Bestuurs leden (vacaturen C. Th. van Beek en J. C. J. Pki.s- Rijcken). De voorstellen liggen ter lezing ten kantore van den Administrateur.

De Eemlander | 1907 | | pagina 3