BUITENLAND. STADSNIEUWS. FRANKRIJK EN MAROKKO. Het schijnt, dat men den heer Glé- menceau en zijn collega's een onverdiend compliment heeft gemaakt, toen men hen prees om hunne voorzichtigheid en hun wijs beleid in de gevaarlijke Marokkaaniche quaestie. De voorzichtige man schijnt generaal Drude geweest te zijn. Hij was tevreden toen hij er zonder veel moeite in geslaagd was althans den naasten omtrek van vijanden gezuiverd te hebben. Hij had Taddert, dat de verzamelplaats der vijandige stammen was, genomen en toen het wijze bevel gegeven dat geene expeditie tot een nachtverblijf buiten de poorten van Casablanca mocht aanleiding geven. Wat te voorzien was gebeurde: de Marokkanen zeiden dat de Franschen door hen genoodzaakt werden zich telkens weer achter de wallen van Casablanca terug te trekkenzij waren bevreesd; hunne voorzichtigheid werd aan het besef van hunne zwakheid toe geschreven. Nu schijnt het dat de opvolger van Drude andere bevelen heeft gekregen. Generaal d'Amade moet bevel ontvangen hebben om aan te vallen en de kasba, de vesting der Medioena te nemen. Dat besluit kan ernstige gevolgen hebben. Op zich zelf beteekent het niet veel als deze versterking, op ongeveer vijfentwintig kilometers afstand van Casablaaca, wordt genomen. Het dooi de Franschen beheerschte gebied wordt met een strook gronds ter lengte van tien kilometers vergroot. De Marok- kaansche stammen zullen niet door de inneming der kasba overtuigd worden dat de Franschen onoverwinnelijk zijn. Zij zullen zich terugtrekken naar eene andere sterkte en daar de Franschen weer afwachten. En nu men eenmaal het besluit heeft genomen hen te ver- voigen zal men genoodzaakt zijn steeds verder te gaan. Hoever? Misschien tot Marakkesj, tot den vasten burcht van den tegensultan. Dat zal echter niet gemakkelijk gaan met het betrekkelijk kleine leger, dat thans onder bevel staat van generaal d'Amade. Marokko is gevaarlijk terrein voor een buitenlandschen vijand. Eene expeditie in het binnenland zal vele menschenlevens en veel geld kosten. De verovering van de kasba der Medioena is het begin, maar waar zal het einde zijn? Bovendien, wat zullen de mogend heden zeggen ats Frankrijk, zij het tegen zijn zin en gedwongen, zijn ge bied voortdurend uitbreidt en den weg der veroveringen opgaat? Niet alleen Duitschland, maar zelf ook Engeland, hoewel de Engelsche conservatieve bladen op het oogenblik Frankrijk aanmoedigen, zal i> verzet komen. Misschien zal men later reden hebben om het feit te betreuren, dat van de voorzichtige politiek van generaal Drude is afgeweken. GROOT BRIT ANNIE. Te Nottingham, in Engeland, zijn 301)0 m ij n werkers in staking. De oorzaak is een eisch tot loonsver- hooging, welke de directie weigert, omdat volgens haar dan de prijs der steenkolen nog meer zou moeten stijgen. De stakers houden geestdriftige bijeenkomsten. PORTUGAL. Op sommige plaatsen inPortugal heerschte Donderdag eenige opgewon denheid wegens de installatie der com missies, die de gemeenteraden zullen vervangen. Voorzoover wij tot dusver weten is alles zonder verstoring di r orde afloopen. De bladen beweren, dat de progre- sislen en de regenadores besloten hebben in sommige districten, o. a. te Lissabon, den strijd tegen de regeering op te geven. Daar zullen nu alleen nog maar de republikeinen tegen Franco en de zijnen strijden. PERZIÊ. Te Teheran zijn den len Januari alle ministers in hel Parlement ver schenen om te antwoorden op een interpellatie betreffende de gerechtelijke vervolging van de aanstokers der jongste onlusten. Deze interpellatie is een gevolg van den vrede tusschen Sjah en Parlement De minister van oorlog en de gouver neur van Teheran hebben beloofd de schuldigen streng te straffea. Gedurende de vergadering werd het Parlement door militairen bewaakt. Aan de Turksch-Perzische grens, dicht bij Oerfa, is de correspondent van de TimesFrastr, door Koerden aangevallen, gewond en uitgeschud. Fraser was zonder militair geleide op weg naar Bagdad. De Britsche gezant heeft zich tei stond tot de overheid ge wend, die troepen heeft afgezonden ter vervolging van de Koerden. RUSLAND. De Petersburgsche politie is op het spoor gekomen van een samenzwe ring tegen d e K e i z e r i n-M oeder. In een advertentie in het Novoje Wremja werd gezinspeeld op de begrafenis van eene Maria Theodorofna Romanof, de namen der Keizerin-Moeder. Daardoor vond de politie het spoor der samen zwering. DUITSCHLAND. Harden is tot 4 maanden gevan genisstraf en in de kosten, ook van het eerste geding veroordeeld. BINNENL-vNi». DE CRISIS. Zooals reeds gisteren door ons per bulletin is gemeld, is aan rar. Th. Heems kerk opdracht verleend tot het formeeren van een kabinet. Blijkens de kiezersstatistiek van 1907, voorkomende in de uitgaven van het Centraal Bureau voor de Statistiek, be droeg het aantal kiezers voor de Tweede Kamer volgens de kiezerslijsten van 1907 789,290 'egen 753,130 in 1906. Van deze 789,290 waren 700,986 be lastingkiezers, 24,646 huurkiezers, 50,450 loon- en pensioenkiezers, 7717 spaar- kiezers, 5491 examenkiezers. De C u 11 i n a n, de groote diamant, den Engelschen Koning aangeboden door Transvaal, zal, naar in het Weekblad van den A. N. D. B. medegedeeld wordt, inderdaad te Amsterdam geslepen wor den. Nadere bijzonderheden mag het blad niet mededeelen. UIT DE PERS. WERKLOOSHEID. Onder het opschrift ,Een vergeten categorie" lezen wij in het Vad. De ellende der werkloosheid wordt eerst recht groot, nu de vorst is inge vallen en de koude zich bij den honger heeft gevoegd. De dadelijke hulp, die hier alleen balen kan, wordt thans van de burgerij verwachteen oordeelkundig maar mild betoonde philantropie moet de droeve armoede lenigen van die honderden gezinDen,waarvan de werk- krachtige kostwinners geen arbeid kun nen vinden in deze dagen van algemeene slapte en crisis. Gelukkig, dat het particulier initiatief allerzijds van goeden wil bewijs geeft de organisaties staan gereed oin te helpen, maar veel, véél ruimer zullen de gelden moeten binnenkomen, zal de hulp daadwerkelijk en afdoende zijn. En dan nog zullen in hoofdzaak geholpen zijn, die massa der arbeiders, die in normale tijden toch al van los werk bestaan vooral in de bouwvakken en dat nu niet meer kunnen vinden. Deze categorie is het, die zich bij de Arbeidsbeurs, Armenzorg of Chr. Volks bond laten inschrijven voor werk of steun. Maar het kwaad reikt thans, in den crisistijd dien wij doormaken, dieper. Het zijn niet alleen de losse arbeiders die het leger der werkloozen vormen. Het staat thans zóó, dat werklieden, die jaren achtereen bij hun patroon hebben gewerkt en tot gezeten arbeiders zijn geworden, .gedaan" hebben gekregen. Niet dan noodgedrongen gingen de werk gevers bijzonder alweer in de bouw vakken, tot ontslag over, maar er was geen werk meer aan den winkel, het kon moeilijk anders. Voor de zóó werk loos geworden gezinnen is het treurige lot wel 't zwaarst te dragen. Tot den kleinen burgerstand waren zij geklom men voor armoe en werkloosheid be stond alleen het medelijden, nooit de vrees en daar komt de crisis, dat heel het maatschappelijk organisme tot in de fijnste aderen doorzijgt met haar gif, en werpt het welvarend gezin, dat zich maatschappelijk verzekerd achtte, op straat. En 't lijden is vooral in deze kringen nijpend. Het vervallen aan de bedeeling, 't zich aangeven bij „Armen zorg", is daar een afschuwwekkend voor uitzicht, waarvoor wordt teruggedeinsd zelfs bij den scherpsten nood. Dit is een maatschappelijke trots, die eerbiediging eischt. Deze getroffenen schuwen nog de groote schare der werkloozen en blijven eenzaam in hun armoe. Men ziet ze niet aan de deuren of zwervend langs de straatzij weigeren tot het uiterste, maatschappelijk te zinken, zich over te geven. Ook voor deze ongelukkige gezinnen moet iets worden gedaan en dan met eerbiediging van het zoo sterk be proefde besef van maatschappelijke eer. Philantropie is het weldadigst als zij niet als philantrophie behoeft te worden gevoeld. Dit resultaat zou in de hier- omschreven gevallen bereikt kunnen worden, indien eenige ingezetenen, die voor het streven warm gevoelen, zich zouden willen vereenigen tot vorming van een fonds, waaruit werkgevers die wegens slapte gedwongen zijn vaste werklieden gedaan te geven in staat zouden worden gesteld om voor den duur der werkloosheid b.v. 6o A 70 pCt. van de loonen te blijven uitbetalen. Deugdelijk onderzoek en de goedo naam van den werkgever moet dan natuurlijk tegen misbruik waarborgen. De bezwaren, die tegen dergelijk plan zouden zijn in te brengen, kunnen niet opwegen tegen het groote maatschap pelijk voordeel, dat er mee te bereiken ishet bewaren voor een socialen terugval van werkzame, gezeten arbei dersgezinnen. Knust- en Wetenschap Volgende week, Vrijdag 10 Januari zal Ed. Verkade in Amicitia „Hamlet" voordragen. GOUDKOORTS. Was het de koude, die het publiek had teruggehouden gisterenavond naar Amicitia te gaan Of had men er een voorgevoel van, dat het nieuwe stuk, niet bijzonder veel was We weten het niet, maar er was niet veel bezoek, ofschoon tweede en derde rang ditmaal vrij goed bezet waren. De schrijver, Otto Zeegers, heeft een beeld des tijds willen geven. Waarom zou men ook niet eens de gebeurlijk heden van den huidigen dag, de crisissen in de geldwereld, tot het onderwerp van een drama maken Als dat dan maar met talent geschiedt, dan is zeker van de financieele rampen, wel een stuk up to date te schrijven. Of het den auteur evenwel gelukt is ook maar een dragelijk stuk van de toch tegen woordig voor de hand liggende ge gevens te maken, meenen we te mogen betwijfelen. Wel zijn hier en daar goede gedeelten, maar als geheel voldoet het stuk beslist niet. In Goudkoorts schildert de auteur het einde van een man, Baron Victor de Breuil, die, in den grond van zijn hart een goed mensch, door de macht van h t goud meegesleurd, zich niet ontziet de grootste bedriegerijen en on eerlijkheden te begaan, als hij tot de ontdekking komt, dat het met een zijner financieele ondernemingen slecht zal afloopen. Hij stelt alles in het werk om dit te verhinderen, te meer, omdat men hem algemeen eert, hem zelfs den naam gaf van „weldoener der menschheid", Pionier der beschaving". Geruimen tijd kan hij, als hoofd eener mijn bouw onderneming zichstaande houden, doch de kansen keeren, zoodra hij aan zijne onderneming iemand, Paul Winter, aanstelt tot adjunt-directeur, die, hoewel hij zich zeer zwak toont, tegenover de spilzucht en verkwisting zijner vrouw, groote kracht ontwikkelt, zoodra hij de schurkerijen van zijn patroon ontdekt. Zijne eerlijkheid be werkt den val van De Breuil. In het eerste bedrijf wordt aangetoond hoe Paul Winter tot de ontdekking van Victor de Breuil's minder eerlijke han delingen komt. Hem is de samenstelling opgedragen van een .schitterendrapport" omtrent den gang der zaken bij de inijnbouw-onderneming. Hij weigert dit echter te maken, zoodra hem blijkt, dat de verstrekte gegevens bezijden de waarheid zjjn. In het tweede bedrijf dreigt het hui selijk geluk van Victor de Breuil ver stoord te worden, wanneer de vadei van zijn aanstaanden schoonzoon, gene raal Verdam, allerlei ongunstige berichten omtrent de handelingen van den schoon vader in spe hem ter oore komen. De Breuil's dochter, Adrienne, een meisje waarvan hij zielsveel houdt en dat innig verliefd is op Arnold Verdam, treft een groot verdriet als de generaal aarzelt toestemming tot het huwelijk te geven. De zaken van Victor de Breuil gaan intusschen meer en meer achteruit en wanneer Paul Winter hem weigert compromitteerende papieren af te geven, doodt hij dien, tot waanzin gedreven, terwijl op hetzelfde oogenblik der wei gering de menschen het kantoor van de bank bestormen, om te weten hoe de zaken staan. Generaal Verdam, die achter alles gekomen is, eischt, dat het aanstaande huwelijk van zijn zoon met Adrienne de Breuil niet zal doorgaan. Dit meisje, de schande van haar vader bovendien niet kunnende verdragen, verlaat het huis om in haar eigen onderhoud te voorzien. Bij al wat reeds gebeurd is, maakt dit Victor de Breuil wanhopend, de treurige gebeurtenissen overstelpen hem, hij raakt het hoofd kwijt als het éene onheil zich op het andere slapelt verliest zijn geest het evenwicht en wordt hij krankzinnig. Dan, op het oogenblik, als voor zijne woning het volk samenschoolt en hevige dreigementen tegen hem uit, stort hij zich, volslagen krankzinnig, in tegenwoordigheid zijner vrouw en een der commissarissen van zijn onderneming, die hem de komst van den officier van justitie aankondigt, uit het raam en valt verpletterd op straat. Van het gegeven is zeker een goed tendentieus drama te geven, maar wat de heer Zeegers geleverd heeft mag op dien naam niet de volle aanspraakmaken. Hij heeft in veel opzich ten, een draak geleverd. Er zijn goede gedeelten in. Zoo in het derde bedrijf waar Paul Winter den commissarissen der maatschappij «Tabanan» hun mis dadige handelingen onder het oog brengt waar hij het werken met valsche tele grammen signaleert, om de aandeelen te doen stijgen. Er is gezwendeld, ge roofd en gestolen, zooals nog in geen financieele zwendelarij is voorgekomen, verwijt hij dien heeren. En dan in het 4e bedrijf waar Generaal Verdam, in een gesprek met Mevr. de Breul de diagnose stelt. Volgens hem is de zucht naar meer geld een demon die den mensch, hier de Breuil, aangrijpt en hem langzaam meesleurt. Dergelijke menschen hebben het hart niet in 't lichaam maar in de brandkast. Als hier wat rekening was gehouden met de werkelijkheid, en wat minder vree- selijk mooie zinnen te beste waren ge geven zou dit gedeelte heel mooi hebben kunnen zijn. Maar zulke goede gedeelten moeten ook nog goed gespeeld worden, anders mislukken ze toch. E11 dat was hier het geval, 't Is niet doenlijk het spel van alle spelers te bespreken maar dat is ook feitelijk niet noodig, daar bijna door allen even slecht werd gespeeld, met uitzondering natuurlijk van Bouw meester. In één opzicht volgen alle mede spelers den grooten meester en wel in het vaste vertrouwen, op den soufleur. De «man in 't hokje» moest het heele stuk door zijn stem dermate uitzetten, dat we het stuk feitelijk tweemaal ge hoord hebben. De heer de Vries als Paul Winter, gaf wel eens goed spel, maar deze rol "gaat'Ttoch ver 'boven zijn macht, het melo-dramatische zal hem beter afgaan. De onmogelijke commissarissen of is het in den geldhandel al zoover ge komen dat aankomende jongelieden daarvoor fungeeren verknoeiden veel, met uitzondering van den heer van Weerdt die vrij goed spel gaf. De dames voldeden beter, ofschoon zij ook missen de groote .gave van het ontroerend spel. De zoo mooie scene tusschen Winter en zijn vrouw in het begin van 't 3de bedrijf mislukte dan ook vrijwel, vooral ook doordat mej. Chr. Staas veel te schel sprak. Zij be- heerscht haar stem niet voldoende om zoo'n tooneeltje tot zijn recht te doen komen. De dochter van de Breul was te koud in haar spel, haar dictie vooral is poover. Generaal Verdam beviel ons nog het beste, beter dan zijn zoon de ie luitenant, gestoken in een 2de luite nants pak van de schutterij, naar we meenen. Waar nu zoo door de medespelers geknoeid wordt is het voor Bouw meester zeker een zware taak, het ge heel te redden. Wij meenen dat hem dat niet is gelukt. Beslist niet in het ie en 2e bedrijf, die we bepaald ver velend vonden. In het 3de bedrijf, in de scene met Winter komt hij in zijn kracht, het geweldige, ruwe. Maar als we hem dan denken in de herberg scène in Voerman Henschel, dan ge- looven we het zacht uit te drukken, wanneer we zeggen, het wel eens beter gezien te hebben. Onder den indruk kwam het publiek niet, integendeel, er werd meermalen gelachen, wellicht het meest om de onbeholpenheid der spelers. Het vierde bedrijf daar komt Bouw meester flink uit. Als hij waanzinnig wordt, dan brengt hij met zijn subliem spel de ontroering in de zaal, dan zijn er oogenblikken, waarin men zich be- ,wust wordt het einde van een drama te beleven. Maar overigens! Van 't begin tot 't eind is het ons bitter tegengevallen, de afwezigen hadden ditmaal geen on gelijk. 't Was werkelijk treurig. O. KENNISGEVING. De Burgemeester der gemeente Amers foort herinnert belanghebbenden aan hunne verplichting, om, ing. artikel 4 der Leerplichtwet, vóór 1 Februari 1908 bij hem opgave te doen omtrent kin deren, die huisonderwijs ontvangen van a. de vakken, waarin kinderen huis onderwijs genieten; b. de namen der kinderen met bij voeging van voornamen, geboorte-datum en plaats van werkelijk verblijf, alsmede de plaats, waar het onderwijs wordt gegeven c. de namen en voornamen van hen, door wie het huisonderwijs wordt ge geven. Amersfoort, 4 Januari 1908. De Burgemeester voornoemd, WUYT1ERS. Naar wij vernemen, zal Dinsdag avond op de Maat een ijsfeest worden gegeven. De baan zal door fakkels verlicht worden, terwijl Hoogland's fanfare voor muziek zal zorgen. Zij die van dezen avond willen genieten kun nen de ijsbaan nog vroolijker aanzien geven, door zooveel mogelijk lampions mee te brengen. Ijs en weder dienende zal er Dinsdagmiddag op de ijsbaan „de Maat" een hardrijderij worden ge houden door militairen van het garni zoen. De stafmuziek zal dit feest opluisteren. De post is de drukte van den nieuw jaarsdag nog niet te boven. Brieven en couranten bijv. die tusschen 5 en 6 uur 's middags uit den Haag zijn ver zonden, komen eerst den volgenden dag 's voormiddags tusschen 6 en 8 uur hier in Amersfoort aan, volgens het poststempel. Gisteren morgen ging de eerste bestelling eerst om half tien den Utrechtschen weg op. De bestellers zelf zijn ijverig genoeg, maar het komt ons voor, dat het organiseerend talent hier een weinig ontbreekt. De geheele versterking, die dezer dagen bij de post in 't geweer is gebracht, bedraagt 3 hulpbestellers. Dat is o.i. onvoldoende, vooral daar men ook met zieken te rekenen heeft. Bovendien is de dienst in den laatsten tijd voor de bestellers zwaarder geworden, daar er 7 nieuwe hulpbussen zijn bijgekomen en het personeel daarvoor niet is ver- j sterkt. Door Burg. en Weth. is tijdelijk ter secretarie werkzaam gesteld, de heer A. Groeneveld, ambtenaar ter secretarie van Franekeradeel, in het bezit van 't diploma candidaat gemeente secretaris v. d. vereeniging voor Gemeentebelangen en de Middelbare akte voor Staats-, provinciale- en ge meente-inrichting. Door Burg. en Weth. is benoemd tot boschbaas op Birkhoven de heer H. Jansen, boschbaas te Hasselo bij Hengelo. De Tooneel- en Reciteurclub „Thalia" heeft thans in studie genomen het blijspel „Mijnheer de Senator" om dit voor hare donateurs in den loop der volgende maand ten gehoore te brengen. Door de politie is aangehouden een gesignaleerde, die ter beschikking van de justitie is gesteld. Op Nieuwjaarsdag is onder Hoe velaken aan den kant van den Koedijk het lijk gevonden van den achttien jarigen v. d. H., koedrijver van beroep. Aanvankelijk meende men dat hij doodgevroren was maar nu gaat het gerucht, dat hij tengevolge van mis handeling zou zijn bezweken. In ver band met die geruchten is heden zijn lijk naar Utrecht vervoerd ter gerech telijke schouwing. Kinderherstelliugs- en Vacantiekolonies. Vrijdag 10 Januari, des avonds te acht uren, hoopt 41 de heer A. G. B 0 s uit Egmond aan Zee hier op te treden in de zaal der Industrie- en Huishoudschool, No. 17 Hendrik van Viandenstraat. De heer Bos, onderwijzer, lid van het hoofd bestuur van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantie kolonies, heeft zich bereid verklaard dan inlichtingen omtrent de werking van het Genootschap te verstrekken aan dege nen, die willen medewerken tot het oprichten van een afdeeling te Amers foort, gelijk er thans reeds een kleine veertig over het geheele land voor komen. Het Centraal Genootschap beschikt over ruime doelmatig ingerichte kolo niehuizen te Egmond aan Zee, teNuu- speet en te Hoeven, bij Oudenbosch, Noord-Erabant. In den regel worden kinderen, die er behoefte aan hebben en het anders niet verkrijgen konden, daar tot een beperkt getal voor den tijd van 4 weken opgenomenzij staan onder toezicht van een directrice en de tt noodige geleidsters, ééne dame bij elkv,; tiental. Van einde Mei tot half October zijn in elke kolonie voortdurend 20 A 30 kinderen tegelijk in verpleging; zij worden daar tot den kostenden prijs verzorgd. Afdeelingen van het Centraal Ge nootschap (vormen nagenoeg zelfstan dige vereenigingen, die zelf de con tributie haror leden bepalen, in den regel wordt het minimum daarvan zeer laag gesteld. Zij hebben voor de door henzelven uit te kiezen kinderen recht op verpleging en belasten zich it met het bijeenbrengen der verpleeg- i gelden en de regeling der uitzending. Vooral ook voor hun dames ligt in i het hierbedoelde werk een dankbare taak van maatschappelijken arbeid, i Een voorloopig comité heeft zich te 1 Amersfoort reeds gevormd; het bestaat uit de dames mevr. de wed. Rolaudus Hagedoorn, mevr. Tromp van Holst, mevr. Reijnders, mevr. Willemstijn en de heeren A. Bommel, J. van der Horst, A. B. van der Klein, J. L. F. de Meijere, L. Spelbergen F. Wesseling. Zij noodigen dringend ter vergadering allen, die iets voor |het lot van het zwakke kind gevoelen, waarvoor ook ten onzent nog zooveel is te doen. DE FRÖBELSCHOOL. Hedenmiddag werd de nieuwe, door het plaatselijk Nutsdepartement ge stichte, Fröbelschool aan de Beeken- steinsche laan geopend.

De Eemlander | 1908 | | pagina 2