marktbericht. Vijf HUIZEN 5 Paarden. RIJTUIGEN Uit de Omgeving. ADVERTENTIËN. NOTARIS BOLK Kerk- en Schoolnieuws. veiling brengen De Notaris Johs. Knoppers verkoopen Te twee uur hadden zich daartoe in de speelzaal vereenigd de Bestuurders van het Nutsdepartement en een aantal belangstellenden, waaronder de Wet houder van Onderwijs, de secretaris der Gemeente, Bestuurders van de Industrie en Huishoudschool, de Directrice, onder wijzeressen, kweekelingen der school en ouders van schoolgaande kinderen. De voorzitter van het Nut Ds. J. L. F. de Meijere sprak de volgende openings rede uit: Geachte Aanwezigen Het spijt me, dat betrekkelijk weinig autoriteilen hebben kunnen gevolg geven aan onze uitnoodiging hier aanwezig te Z(jn. Des tc meer verheugt het mij den heer Celosse en andere autoriteiten te zien. Het zij mij dan vergund U het vol gende te zeggen Zeer geachte Toehoorders. Meer nog dan bij de eerste steenleg ging van dit gebouw is het mij thans als voorzitter van ons Nutsdepartement een aangename en vereerende taak tot U het woord te mogen richten Ook uit naam van mijne medebestuur deren breng ik U allen onzen hartelijken welkomsgroet en het zal wel niet noodig zijn U de verzekering te geven, dat Uwe tegenwoordigheid in ons midden ons met groote blijdschap vervult. Sedert ongeveer 1 Febr. 1884 is hier ter stede een Fröbelschool gevestigd. De eerste bijeer komst ter bespreking van de oprichting werd gehouden 24 Oct. 1882 onder leiding van den heer W. van Leer. In een volgende vergadering werden tot Bestuursleden gekozen de hee- ren W. A. Scheltema, W. van Leer en J. J. de Koningh. In latere jaren ont moeten wij onder deze ook de namen van de heeren A. M. Tromp van Holst, Ds. Kalff, F. Wesseling D. Gerritsen, B. D. Best en anderen. Ook aan bekwame en goede leiding heeft het niet ontbroken. Als eerste Directrice werd 29 Dec. 1883 mej. Weijers gekozen, die in 1888 werd opgevolgd door Mej. Warnsinck. Nadat deze in 1893 haar onlslag had aange vraagd, kwam in hare plaats mej. Van NijmegenSchoonegevel, die hare functie 1 Aug. 1893 aanvaardde. Het kan niet ontkend worden, dat een goed ingerichte Bewaarschool vol deed aan een ernstige behoefte. Tal van kinderen werden jaarlijks geregeld ter schole gezonden en mochten deelen in de voordeelen, die door het Fröbel onderwijs hun in zoo rijke mate werden gebracht. Maar niettegenstaande de ernstige pogingen van zoovelen om de eenmaal opgerichte school in stand te houden, pogingen, waarvoor wij nog heden het onzen plicht achten onze groote waar deering uit te spreken toch loopt er door gansch de geschiedenis der school een draad, die ons wijst op een wan kelend bestaan. Duidelijk kwam dit reeds uit in het jaar 1889, waarin wij in de notulen deze zinsnede lezen Beproefd zal worden de inrichting nog dit jaar staande te houden". Doch de school bleef voortleven, telkens gesteund door de hulp harer vrienden, als ook door ons Departement. Al was de Bewaarschool geen kind van het Nut, zij was steeds hare be schermeling. Dat was wel niet anders te verwachten. Onze maatschappij heeft altijd haar beste krachten gewijd aan al hetgeen de gezonde ontwikkeling van het kind zou kunnen bevorderen. Als het gold de belangen van ons openbaar onderwijs, dan zagen wij onze maat schappij altijd met een zeker feu sacré vooraan op de bres staan, om die be- Jügen te behartigen en te verdedigen. En vast zijn we er dan ook van over tuigd, dat de meer dan honderdjarige op dezen ingeslagen weg steeds zal blijven voortgaan. Doch ook op het gebied van het voorbereidend onderwijs heeft het Nut zich niet onbetuigd gelaten."'Tal van Bewaarscholen in den goeden zin des woords zijn door hare Departementen opgericht. In dit streven zijn wij thans anderen gevolgd, die ons zijn voorge gaan. Het kan mij geenszins bekoren, mij langen tijd in lijdensgedachten der oude school te verdiepen. Alleen wil ik dit nog opmerken. Na veel moeite en zorg brak eindelijk voor de Fröbelschool meer licht door. In 1902 en '03 kwam het voor, dat herhaalde aanvragen van schoolbezoek moesten worden geweigerd. De vraag werd gesteld: „zal de school na haar worstelstrijd nog komen op 't peil der algemeene sympathie?" Toehoorders I Indien dit ooit werke lijkheid mocht worden, dan is dit zeker grootelijks te danken aan de uitmun tende leiding, die de school in de laatste jaren in mej. Schoonegevel mocht hebben. Als hoogstbelangrijke gebeurtenis in de geschiedenis der school, moet nog herinnerd worden aan het plan van het Departement van het Nut om alhier op te richten een Industrie- en Huishoud school en daarin als afzonderlijke afdee- ling op te nemen de Fröbelschool. Ofschoon door vertraging deze zaak voorloopig hangende bleef werd ze een feit in 1905. Bekend is echter, dat zich al spoedig nieuwe moeilijkheden voordeden. Met het oog op de subsidies van het rijk moest de Fröbelschool weder door de Industrieschool worden losgelaten en was scheiding noodzakelijk. Maar toen ook was onze tijd geko men! Inziende het groote belang van het voorbereidend onderwijs, heeft ons plaatselijk departement gemeend, dat een schoone stichting als de Fröbelschool voor onze stad niet mocht verloren gaan. Onder voorzitterschap van den heer Celosse werd in de vergadering van 17 Mei 1907 eenstemmig besloten tot oprichting van een nieuwe school, welke in alle opzichten aan de eischen van den tegenwoordigen tijd zou kunnen voldoen. Thans is het gebouw verrezeB en allen, die met mij het bewaarschool- onderwijs hebben leeren hoogschatten, zullen dit feit met vreugde begroeten. Bedriegen met alle voorteekenen, dan gaan wij een goede toekomst tegemoet. Korten tijd nadat onze plannen hun beslag hadden gekregen, werd ons een groote verrassing bereid. Dank zij de welwillendheid en bereidvaardigheid van eenige Dames, zagen wij ons ledental van 70 tot 160 klimmen, eene ver meerdering die wij met bijzondere inge nomenheid constateeren, een levensteeken dat niet anders dan gunstig voor de school kan zijn, en ons bezield met moed en vertrouwen voor den tijd, die komen zal. Ik acht mij gelukkig elke poging tot uitbreiding van het voorbereidend on derwijs te steunen, en zoo moet het bij U allen zijn. Wij opvoeders, wij zijn verplicht de belangen der kleinen te behartigen. Wij moeten er voor zorgen dat ook de kinderen van hun derde tot hun zesde jaar steeds middelen en gelegenheid vinden hun innigste wezen te ontwik kelen en hun eigen boeiend spel te spelen. Wij moeten ze bewaren voor den dood der verveling. Een kind moet bezig zijn. In het spel ligt zijn ziel. Als een kind niet speelt dan is het krank. Het spel behoort tot een deel, van zijn leven. Het spel heeft het kind noodig tot zijn ontwikkeling, zooals de bloemkop den zonneschijn niet kan ontberen, om tot volle rijke ontplooiing te komen. Daarom nu moeten wij toezien, dat deze spe lende kinderarbeid in een goede richting wordt geleid en alles worde geweerd, wat onkinderlijk en onbegrijpbaar is voor het kind. En dit geschiedt op onze Fröbelscholen en daarom worden ze door zoovelen geliefd en in zegeuing gehouden. Een bekend opvoedkundige heeft eens o. m. het volgende gezegd. „Wij prijzen die ouders gelukkig, die ,in staat zijn hun kinderen in hun .vroegste jeugd alles te verschaffen, ,wat tot een harmonische ontwikkeling „van lichaam en geest noodig is. Het „getal van zulke ouders is echter niet „grooten al ware het dat, zoo zouden .velen hunner toch de gelegenheid, die „hun opvoederswerk niet alleen steunde, „maar ook tot grooter volmaking bracht .met vreugde begroeten. In vele ge- vallen echter moet de bewaarschool „zoo niet alles, dan toch het meeste „geven. .Friedrich Fröbel komt de eer toe „gewerkt te hebben in het belang van „het jonge kind. Hij is de schepper ge- „weest dier kindertuinen, die zooveel „geluk brachten aaan de dikwijls onbe grepen jeugd. „De kinderen leeren daar, wat van „zeer groot gewicht is, goed hooren, „scherp kijken en zuiver spreken. „De onderwijzeres leidt de spelen want „het leven der kinderen is immers spel „maar niet ieder kind kan uit zich zelf „spelen. En wanneer de kleinen thuis „komen na prettig vervlogen uurtjes, dan „leven de ouders weer mee; want onze „kinderen willen zoo heel graag aan „moeder vertellen wat ze beleefd, wat „ze gebouwd, wat ze geleerd en beproefd „hebben. Het leven der kinderen blijft „ook hier spel, maar ontwikkelend spel; „de verveling, die pest der kinderkamer „is hier verbannen, omdat de kindertuin „zich toelegt op de ontwikkelingjen leiding „van de ingeboren zucht tot bezig zijn." Ik zal het bij deze uitnemende ge dachten laten. Toch zijn er nog altijd menschen,die niet met ons streven sympathiseeren. Toch moeten zij nog altijd betreuren, dat onze Wetgever zich het lot onzer kleinen nog altijd niet aantrekt. Amster dam is voorgegaan, andere gemeenten mogen spoedig volgen I Ik ben er vast van verzekerd, dat de vooroordeelen tegen een goed ingerichte Bewaarschool zouden verdwijnen, indien de tegenstanders be reid waren deze meerdere malen te be zoeken, om zich zelf te overtuigen. Tot zulk een bezoek noodig ik U allen uit, doch niet alleen U, maar ieder in gezetene van Amersfoort. Komt eens luisteren, naar het zingen Komt eens zien naar het spelen en plan ten, boelseeren enz. en gij zult U ver bazen over hetgeen wordt bereikt Ook wat aangaat het gebouw, behoeft niemand meer tegenstander te zijn. Er is gezorgd voor ruime, zonnige lokalen en flinke speelplaats en een plekje grond voor echte kindertuintjes. Hartelijk danken wij onzen architect en aannemer den Heer Prins en zijn perso neel voor de goede zorgen, die aan ons gebouw zijn besteed. Ons is, gelijk wij dat mochten verwachten goed werk geleverd. En zóó gaan we dan in zee, hopen de, dat onze pogingen met succes zullen worden gekroond. Voor zoover dat van U afhangt Ge achte Mej. Schoonegevel zullen we geen schikbreuk lijden. Jaren lang hebt gij getoond, dat ge als opvoedsteFdoor studie en ervaring weet, wal het kind behoef'. Jat gij toewijding, liefde en ge duld Lubt zonder ophouden. Nu is voor U een nieuwe phase ingetreden. Ik heet IJ namens ons bestuur hartelijk welkom in ons midden. Ik wensch U voorspoed en kracht ook in uw huis. Ik beveel U onze belangen ten zeerste aan. H. H. Bestuurderen van de Industrie- en Huishoudschool. Ik zou in hooge mate ondankbaar zijn, indien ik deze plechtig heid kon laten voorbijgaan zonder een enkel woord tot U te hebben gezr Er waren allerlei zaken, die tusschen U en ons moesten worden afgedaan. Hoe gemakelijk had een molshoop tot een berg van bezwaren kunnen worden. Ge lukkig is dit niet geschied. Ik breng U namens ons Bestüur hulde en dank voor de royale wijze, waarop onze zaken zijn geregeld. Nu zullen we welhaast naast el kander voort arbeiden. Ons beider streven is instellingen van groot belang en sociaal nut tot bloei te zien komen. Ik wil hopen, dat wij niet alleen naast maar ook voor en met elkander in een geest van goede samenwerking zullen pogen het doel te bereiken, dat we ons hebben voorgesteld. Dames, Heeren. Wij blijven rekenen op Uw aller steun en medewerking. Laat ons alles doen, wat we kunnen om het voorbereidend onderwijs te bevorderen. Moge onze Fröbelschool een schoon en lang leven zijn beschoren, moge zij veel nut stichten voor onze kleinen, opdat deze steeds meer komen tot een gezonde ontwikkeling van lichaam en geest. En hiermede verklaar ik deze school namens ons Nutsdepartement voor ge opend. Hierna nam de heer Celosse het woord. De Burgemeester en het andere lid van het Dag Bestuur, zoo sprak hij, zijn tot hun leedwezen verhinderd de opening bij te wonen, waarom zij mij verzocht hebben het in mijn kwaliteit te doen. Maar niet alleen als zoodanig, ook als groot belangstellende in de Fröbelschool heb ik dat gaarne op me genomen. Zoo u reeds gezegd hebt werd onder mijn voorzitterschap tot de stichting besloten en ik geloof er bij te mogen voegen, dat al het goede dat u de school hebt toegewenscht gerust aan de bestuurderen van het Nut mag worden overgelaten. Ik herinner me, dat een bekend ge neesheer alhier indertijd in de Fröbel school zag een kweekplaats van kinder ziekten. Hij zal daarbij het oog hebben gehad op de inrichtingen uit vroeger tijd. Maar hij had grooten invloed op de menschen in zijn praktijk, vandaar dat het langen tijd sukkelen bleef. Maar ik houd er mij van verzekerd, dat, kon hij nu nog eens zijn oogen opslaan, hij een andere meening zou zijn toegedaan. U hebt reeds een woord van hulde tot Mej. Schoonegevel gesproken, ik wil dat persoonlijk ook nog doen, daar men haar nooit genoeg dank kan be tuigen. Ik sluit me geheel bij uw woorden aan en hoop dat ze in lengte van dagen aan het hoofd der school zal staan. Ten slotte wil ik den wensch uit spreken dat al wat u in uw rede de school hebt toegewensch in vervulling zal mogen treden. Namens het Bestuur van de Indu strieschool sprak de heer F. W e s s e- 1 i n g, als volgt Het is een bijzonder verheugend feit, waarvoor we hier zijn saamge- komen, ook voor het Bestuur der In dustrie- en Huishoudschool, tot 't welk u zulke welwillende woorden hebt ge sproken, waarvoor we u zeer dank baar zijn. 't Geldt hier ons pleegkind, dat we ongeveer 21/, jaar onder onze hoede hebben gehad. Ik behoef er zeker niet aan te herinneren, dat de nood ons gedwongen heeft de Fröbelschool weer uit te schakelen, u weet met hoe groot leedwezen door ons zulks is gedaan. Waar het eenmaal niet anders kon, wenscht ons Bestuur groote erkentelijk heid te betuigen aan het Nutbestuur voor de wijze waarop het aan onze bezwaren is tegemoet gekomen. Met open armen heeft het Nut het pleegkind ontvangen, de zorgen worden besteed aan een goede zaak. Door het voorbe reidend onderwijs te behartigen, be hartigt ge zeker een zaak tot nut van het algemeen. Ik wil eindigen met de beste wen- schen voor de Fröbelschool en met de hoop uit te spreken van een langdurige werkzaamheid van mej. Schoonegevel aan deze school. Mej. Schoonegevel zegt het volgende Wanneer het hart tot spreken dringt, Zoo spreek. Dat ik mij op het oogenblik ge drongen gevoel tot spreken, zal ieder wel kunnen begrijpen. Ik wensch U mijn hartelijken dank te betuigen. Waar de Fröbelschool ten onder dreigde te gaan hebt U het van een wissen dood gered. Als men het werk, waarin we ge durende 14 jaar onze ziel hebben ge legd ziet ten onder gaan, dan is het geen wonder dat we daartegen in op stand kwamen. Hopen we nu op aller medewerking op dat zelfs deze localiteit te klein zal blijken te zijn. Ook tot de ouders wil ik een woord zeggen. Op uw medewerking rekenen we vooral, opdat het kleinzielig begrip van standverschil zal verdwijnen. Moge de school aan vele kinderen ten goede komen en laten we steeds de leuze voor oogen houdenWij leven met en voor het kind. Hierna dankt de voorzitter voor de goede wenschen, die naar hij hoopt in vervulling zullen komen. Daarna wordt door de aanwezigen het gebouw bezichtigd. Lijst van onbekende brieven over de laatste helft van de maand December. (Brieven Binnenland). J. C. Meijer Amsterdam. Mevr. Jansen Spiegel Bussum. Firma Mulder Utrecht. (Brieven Buitenland.) D. Heinz Oberhausen. E. v. d. Bijl Wilhelmsburg. (Briefkaarten Binnenland.) Mej. M. Roerdinkholder Amersfoort. G. F. Eiselin Amsterdam. Mej. A. Boon Mej. A. v. Grin 's Gravenhage. (Briefkaarten Buitenland). J. Toeter Kunary. ZEIST. De gemeenteraad heeft be sloten een subsidie van f 2000 te ver- leenen aan het dezer dagen alhier opgericht comité tot bestrijding der werkloosheid en tevens om verschillende werken van de gemeente in eigen beheer uit te voeren. SOEST. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 1 Januari 1908 5022 zielen, tegen 4912 op 1 Januari 1907. De vermeerdering door geboorte en vestiging bedroeg 567 de vermin dering door overlijden en vertrek 457 zielen. BAARN. De heer D. Bierhaalder heeft aan den Gemeenteraad ontslag gevraagd als lid der plaatselijke Com missie van schooltoezicht. Op 59-jarigen leeftijd is Vrijdag alhier overleden de heer J. C. van der Veen. De overledene, een zeer geacht ingezetene, was gedurende een 15 tal jaren lid en secretaris der Plaatselijke Commissie van schooltoezicht. Van verschillende plaatselijke vereenigingen was de heer van der Veen een zeer ijverig en gewild bestuurslid o.m. sec retaris der Afd. Gooi- en Eemland van de Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren. Predikbeurten. Evang. Luth. Kerk. Zondag 5 Jan Voorm. 10 uur Ds. de Meijere. Remonstrantsche Kerk. Zondag 5 Jan. Voorm. 91/° uur Godsdienstoefening voor jongelieden van 914 jaar. Voorm. 11 uur Ds. I. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Loge gebouw van Persijnstraat 1. Zondag 5. Jan. Geen dienst. Naar het A. D. verneemt, is het verzoek tot stichting van een Evange lisatie lokaal aan den Soesterweg uitge gaan van een 300 tal personen in die buurt woonachtig. Een paar duizend gulden zijn voor het doel reeds beschikbaar. Men zal door het houden van een bazaar, in het laatst van Februari dit bedrag trachten te vermeerderen. Tot zoover het bericht in het A. D. Het laatste had men ons reeds vroeger bericht zie ons nommer van 5 Dec. maar toch hebben wy zelf moeite dit te gelooven. Het komt on» voor, dat het zoo weinig strookt met confessioneele deftigheid, om door middel van eeB „Kermis der ijdelheid," wat een bazaar dan toch in zeker opzicht is, gelden te verzamelen voor een godshuis. Tot professor in Duitsch en Geschiedenis aan het seminarie te Kuilenburg is benoemd de eerw. heer H. J. A. Garrels, kapelaan alhier. Burgerlijke Stand van 3 en 4 Januari 1908. GEBOREN Catharina Frederika, d. van Ferdinand Setteur en Johanna Hen- drika Vlijslag. Hermanus, z. van Hermanus van Koot en Aartje van Dijk. Geurt, z. van Johannes Huber en Elisabeth van den Berg. OVERLEDENArnoldus Verschuur, oud, 92 j., wed. van Alijda de Ruyter. AMERSFOORT, 1 Jan. 1908. f-.- A f— 0.— 0.- 5.25 f per hecto- - 0,— L liter. 0.- - 5.75 p. 100 8t. Kilo. 3.30 - 3.60 I M 1.00 1.- 0.70 IJ #i 1-40 'i - 1.30 Pf 1.— j :6o;; i. - L30 J per stuk. 1.50 —.40 1.— 0.50 2.'- - -.50 1.30 - 0.70 n p. paar 7.— - ïoi- 1 1 j' f i per etuk Tarwe Rogge Boekweit Appelen Peren Kleiaardappelen Zand Hoendereieren Eenden Grasboter Hooiboter Margarine Zoetem. kaas Kippen Kuikens Piepkuikens Ganzen Oude eenden Jonge Hazen Wilde konijnen In mme Duiven Vette Varkens Magere Zeugen Biggen Vet koeien Guste Kali Kalfvaarzen Pinken Pinkstieren Vette kalveren Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe; heet. Rogge; heet. Boekweit; heet. Appelen; heet. Peren; heet. Kleiaardappelen; heet. Zandaardappelen; 20.000 stuks Hoendereieren; stuk Eenden eieren; kilo Grasboter; 900 kilo Hooi boter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee; Vette Varkens; Magere varkens; Varkens voor erport- lagerijen; 200 Biggen en Zeugen. Laatste Berichten. Men seint om De Veenendaalsche Stoomspinnerij en Weverij is stopgezet, wegers geweld dadig optreden van een deel der wevers tegen een meesterknecht. Door dezen maatregel zijn 550 personen getroffen, alleen de spinnerij werkt door. te Amersfoort zal Dinsdag 14 Januari 1908, 's avonds 7 uur in het Hotel DE ZWAAN aan de Utrechtsche Straat te Amersfoort in Het aan den Heer ALBERTUS BOSCH en ECHTGENOOTE te Amersfoort be- hoorende blok van met erven en tuinen te Amersfoort op 000L0MBERG aan den Arnhemschen Straatweg Sectie B Nos. 3189 tot en met 3193 groot 9 aren 80 centiaren. Huurwaarden f 10.50 per week. Grond lasten over 1907 f 14.04. Te zien daags vóór de veiling van 24 's nam. Aanvaarding bij de betaling der koop som op 14 April 1908. Inmiddels uit de hand te koop. te Amersfoort zal op ZATERDAG 11 JANUARI 1908, des voorm. 10 uur precies in het perceel aan den Ouden Vlasakkerweg op den hoek van de Verlengde Wilhelminastraat no. 34 te Amersfoort, in gebruik bij den heer W. VONK publiek om contant geld als 2 coupé's, 2 vigelanten, 2 landauers, 2 victoria's, 2 brikken, sociable, dogear, coureuse, zoo goed al nieowe Tapissière, plattewagen, boeren- wageD, 2 stortkarren. 4 tweespanstuigen, 6 eenspanstuigen, tuigenkast, tuigenhangers, haverkist, dekens, gebitten enz. Daags voor den verkoop te bezichtigen. Breeder bij biljetten.

De Eemlander | 1908 | | pagina 3