Uit de Omgeving. Kerk- en Sehoolnieuws, ALLERLEI. Tijdelijke Werkloosheid. wijze van dien aard, dat men bij die menschen, die het hart nog fier en trotsch dragen niet zal slagen. Want zoo ik gezien heb zullen de commissies bestaan uit 3 patroons en t vakver- eenigingsman. Tegenover de patroons nu zullen de lui de fierheid hebben steun te weigeren. De voorzitter heeft gezegd, er zijn geen preciese cijfers te geven. Ik heb ze hier echter bij me van de vakvereenigingen, die gisteren avond hebben vergaderd. En ons is gebleken, dat vergeleken bij 1905 de werkloosheid driemaal zoo groot is. Op het oogenblik hebben we 8.5 werk- loozen met ongeveer 150 kinderen. Dat zijn menschen die nooit de hand hebben opgehouden en die moeten we juist hebben. De heerVan Ittersum vraagt of er nog meer gegevens zijn, waarop de heer v. Wijland meedeelt dat zijn cijfers in hoofdzaak de bouwvakken omvatten. De Voorzitter. De heer van Wijland zegt, als de commissies worden gevormd, zooals door ons voorgesteld, dan zullen er werklieden zijn die be danken. Dat begrijp ik niet. Als u de werking van Liefdadigheid kende, zou U weten, dat wij alles geheim houden. Zoo zal het ook hierbij gaan. 't Zou ons dan ook spijten als het waar was, wat U zei. De heer J. R. v. 't Hof. Ik kan U meedeelen, dat in de afdeeling Amersfoort van den Bond van Schil derspatroons deze zaak is ter sprake gebracht, en de lijsten der lui, die zonder schuld werkloos zijn, zijn te uwer dispositie. De heer Gerritsen. Hoeveel zijn er De heer v. 't Hof. Zeven. Stemmen. 21, behalve de onge organiseerden. De heer v. 't Hof. Ik heb op 't oog hoofden van gezinnen, waarover hier is gesproken. De heer Huijsken. De samen stelling van dat comité, zooals u dat hebt voorgesteld en dat door Van Wijland is becritiseerd, daar kan ik de motieven van v. Wijland onderschrijven, Zie eens, voor iemand die altijd zijn brood heeft kunnen verdienen is die steun niet goed. Er moeten eenige burgers uit Amersfoort in het comité zitting nemen, met bestuurders van vakvereenigingen. Dat bestuur moet de uitkeering doen, dan gaat het kwetsende er af. De Voorzitter. Ons beginsel is ook om zoo min kwetsend mogelijk te handelen. In de commissies zijn toch menschen van vakvereenigingen. En nu wenschen we verder aan het comité vrijheid te geven van doen. De h e e r H u ij s k e n. Ik zie niet in waarom het noodig is in categoriën te verdeelen. De Voorzitter. Voor hetgemak. De heer Huijsken. Ik vind het beter dat aan het comité over te laten, 't Is toch vreemd dat Liefdadigheid dat comité al gevormd heeft. Wij als bestuurders van vakvereeni gingen zijn uitgenoodigd mede dat comité te vormen. Wij moeten nu beraadslagen wie er in zitting zullen nemen. Maar Liefdadigheid is de zaak wel wat vooruitgeloopen. De voorzitter. Het spijt me, dat ik het geheel oneens met u ben. Wanneer we daaraan beginnen, komen we vanavond niet klaar. De werkloozen moeten spoedig gebaat worden en Liefdadigheid kan dat zelf niet doen. U moet niet vergeten, er zit veel aan vast. De heer Huijsken. Daarom willen we juist invloedrijke ingezetenen. De heer Bu ij s. Ik zou willen voortgaan op een gedachte door een der vorige sprekers geuit, 't Is zeer verklaarbaar, dat menschen, die eerge voel hebben gekregen, doordat zij altijd door eigen werkzaamheid hun brood hebben verdiend er tegen opzien door Liefdadigheid te moeten worden onderhouden. De commissie zal toch aan de gezinshoofden gelden geven. Dat is stuitend, niet aangenaam voor het eergevoel. Het pad, dat Liefdadigheid bewan delt is een nuttig pad, maar die cate gorie, die zich niet zou opgeven en die toch ook zeker steun verdient, moet toch ook geholpen worden. Zou het nu niet mogelijk zijn, dit te doen door het verschaffen van werk. Dat is zeer moeilijk, want men kan niet ieder arbeid geven in zijn vak. Maar is er ook geen werk te vinden? Wanneer de commissie eens de werkgevers op wekte, die werken, die binnenkort toch moeten geschieden, wat te bespoedigen Dan waren er reeds nu aan het werk te helpen. Daar zal mogelijk niet veel mee bereikt worden, de goede wil zal er wel zijn, maar men moet ook kunnen. Is het nu niet mogelijk, dat ons Ge meentebestuur werk aan den winkel stelt? Als men nu leest dat de Gemeente een landgoed heeft aangekocht, waaraan verschillende werkzaamheden moeten geschieden, is het dan niet mogelijk te verzoeken die te bespoedigen En waar ik nu door toevallige om standigheden weet, dat de Davidshof- straat zal verbreed worden, is het wel licht mogelijk dat nu te doen. Bovendien is er nog een andere weg. Wanneer een gezin in moeilijk heden geraakt is dat vaak van tijde- lijken aard, later kunnen ze wel weer bijspijkeren. We moeten de menschen aan crediet helpen. Als ze hun goed naar den lommerd moeten brengen is het nog veel erger. Nu is er hier een Voorschotbank. Zou het nu niet kun nen een zekere garantie te stellen om de menschen op fatsoenlijke wijze te helpen. Er zal natuurlijk wel risico aan verbonden zijn, maar daarvoor kunnen ook de ingezamelde gelden dienen. Dan zijn de bezwaren gedeeltelijk ondervangen. Daarom zou ik willen voorstellen nog een andere commissie te benoemen, die zal trachten in die richting nuttig te zijn. (Applaus). De heer v. Ittersum. Dat zijn allemaal zaken van later datum De vereeniging «Liefdadigheid» wordt te veel op den voorgrond gesteld. Liefdadigheid neemt alleen het initia tief en blijft er verder buiten. Wij hebben willen komen met een afge rond plan. We hebben de stad ver deeld. En in de commissies hebben we het meest werkgevers genomen, omdat we dachten dat die het best op de hoogte zijn. Er is echter volstrekt geen bezwaar meer vakvereenigingsmenschen daarin te benoemen. Maar om het alleen in handen te geven aan de vakvereenigingen, daartegen is zeker 1 wel bezwaar. De voorzitter. We zoeken het zoo zacht mogelijk te doen. Wij hel pen meermalen menschen, die we op zoeken. In ieder geval is echter nummer één dat we geld krijgen. De heer Goote. Indien ik goed gehoord heb zullen er dames met lijsten werken en zullen de werkloozen iedere week per quitantie dat geld innen. Ik vrees, dat daarmee fiasco zal worden gemaakt. Ik ben in Patri monium wel eens meer in zoo'n zaak werkzaam geweest en geloof dat het dan beter is inteekenbiljetten rond te zenden. Met een lijst zal men niet zooveel krijgen. De een wil vaak voor den ander niet weten wat hij geeft. En wanneer de werklooze zelf met de quitantie komt, wordt het zoo iets als philantropie en dat is werkver schaffing toch niet. Om dat te onder vangen zijn inteekenbiljetten beter. En dan kan mogelijk aan den burge meester toestemming worden gevraagd voor een collecte. Met een lijst zal men meer letten op den duur van den steun dan op de gift. De heer v. Ittersum. Wanneer men komt met lijsten en met een collectebus, maakt men er zich met een kleine gift af. De voorzitter. We moeten in ieder geval een hoofdbestuur hebben. Willen de heeren dat? Dit wordt aangenomen. De heer R ij kens. Er ligt nog altijd mijn motie, mijnheer de voorzitter, die moet toch eerst worden behandeld. De heer van Ittersum leest de motie nog eens voor, waarna deze met alge- meene stemmen wordt aangenomen. De heer van Tra a. Is het niet beter nu eerst uit te maken, hoe het comité zal worden ingericht? Wanneer de vakvereenigingen eerder met hun bezwaren gekomen waren, had ik het beter gevonden, dat het initiatief van hen was uitgegaan. Liefdadigheid heeft nu het initiatief genomen om de maat regelen te bespreken. Er moet toch in ieder geval een plan zijn om een punt van uitgang te hebben. Nu zijn er uit de vergadering geen plannen geopperd, met uitzondering van die door den heer Buys. Wel hebben we critiek gehoord. Waar nu zooveel critiek is, is het noodig, eerst uit te maken hoe dat comité zal worden saamgesteld m. a. w. of het comité zal bestaan uitsluitend uit be stuurders van vakvereenigingen, of met patroons of uitsluitend uit Amersfoort- sche burgers. (Applaus) De heer v. W ij 1 a n d. Laat ik even zeggen, dat het 'nooit mijn be doeling is geweest alleen de vakver eenigingen er in te willen hebben. Ik meen eenige personen uit de burgerij en leden van de vakvereenigingen. Het schijnt, dat het niet wordt begrepen het grievende voor de werklieden als de patroons komen onderzoeken. De heer v. Traa. Ja, dat wordt wel begrepen. De heer Gerritsen. Wat Lief dadigheid heeft gedaan is volkomen correct. Het beste lijkt me nu een commissie uit de burgerij en laat die leden assumeeren. De heer v. Traa. Dat lijkt mij ook het beste. De voorzitter. Wil nu de ver gadering zoo'n comité benoemen of willen wij het doen. De heer v. d. Hengel. Kan uit den boezem van de vergadering niet een comité benoemd worden. De heer Huijsken vindt het niet zoo moeilijk namen te noemen. Uit de vakvereenigingen kiezen we die, waar de werkloosheid het grootst is. Bijv. Wijland, voor de timmerlieden, van Lent, voor de schilders, Vlos, voor de metselaars en verder de heeren Gerritsen, Rijkens, Tromp v. Holst. De heer Buys. Wij komen op deze wijze nooit tot de samenstelling van een comité. Stemmen gaat niet, daar komt geen eind aan. Liefdadigheid heeft het initiatief ge nomen. Ze weet nu de verschillende stroomingen. Nu doet de vergadering het wijste de heeren achter de tafel uit te noodigen het Centraal-Comité te benoemen. Als nu het bestuur maar een vijftal namen noemt dan zal de ver gadering daarin wel vertrouwen stel len. Applaus De Voorzitter. Wij hadden ge dacht de heerenJ. W. Middelburg, M. de Pool, Overste Holland, G. J. Buys, R G. Rijkens, D. Gerritsen, L. A. baron van Ittersum en J. C. Pels Rijcken. De heer Huysken. Ik zou zeg gen dat centraal comité is aardig in elkaar gezet, alleen groote heeren en geen werklieden. Ik begrijp niet, dat die er niet in benoemd zijn. De Voorzitter. De bedoeling is dat dit comité het centraal comité zal zijn en daaronder komen 4 comité's uitsluitend uit de vakvereenigingen. De heer Gerritsen. Laat eerst het comité benoemen, dan kan dat de leden der vakvereenigingen aanwijzen. Het comité wordt benoemd. Aan de heeren Holland en de Pool zal bericht worden gezonden, terwijl de overige heeren een benoeming aanvaarden. Het Bestuur van Liefdadigheid ver laat nu de bestuurstafel waarna het benoemde comité daaraan plaats neemt. Deheer G. J. Buyi. Het comité heeft me uitgenoodigd om even het woord te nemen en u met de plannen, die we vlug besproken hebben, bekend te maken. We willen aan iedere vakvereeniging en iedere patroonsvereeniging een af gevaardigde verzoeken en daarmee ver gaderen. Daarvan moeten we dan de gegevens krijgen en dan zullen we vragen in hoe ver de vakvereenigingen mee kunnen werken. In den kortst mogelijken tijd, binnen enkele dagen zullen we dan vergaderen. De heer Huysken. We moeten enkele bestuurders van vakvereenigin gen benoemen in het centraal comité. De heer Buys. Dat zijn die af gevaardigden. Zijn hier alle vakvereenigingen tegen woordig De heer v. W ij land. De vak vereenigingen die er belang bij hebben wel. Uit de vakvereenigingen worden nu aangewezen de heeren Hammer, afd. Sigarenm.bond, Brand- sen, Timmerliedenver. St. Joseph, Schip pers, Chr. Timm. bond. Van Wijland, afd. Alg. Ned. Timm. Bond, Huysken, afd. Metaalbew. Bond, A. v. Lent, afd. Schildersgez. Bond, Van d. Hengel, afd. Typografen Bond, v. Jaarsveld, Cen trale Bond van Bouwvakarbeiders en M. C. H. v. Lent, schilders secretariaat St, Lucas. Als patroons nemen zitting de heeren H. Noorman, J. W. van Achterbergh, J. R. van 't Hof, J. N. v. Hoogevest. Voor de ongeorganiseerden zal ook gezorgd worden. De heer Buys dankt de aanwe zigen en doet een beroep op aller mede werking om zooveel mogelijk steun te verkrijgen. Onder applaus der vergadering wordt besloten den Burgemeester het Eere voorzitterschap aan te bieden. De heer v. Ittersum. We heb ben ook een aantal dames uitgenoodigd om mede te werken. We hebben ze uitgenoodigd morgen te vergaderen ten gemeentehuize. Moet ik ze nu afschrij ven of wilt U die bijeenkomst laten doorgaan. De heer Buys. Zeer zeker. We zullen gaarne van haar medewerking gebruik maken. De heerFrederiks. Ik wensch nog een woord van hulde te brengen aan de vereeniging «Liefdadigheid», die het balletje aan het rollen heeft gebracht. Hierna wordt de vergadering gesloten. BAARN De minister van justitie heeft aan mr. A. H. Conringh Roessingh, alhier op zijn verzoek, met ingang van 15 Januari verleend eervol ontslag uit zijne betrekking van plaatsvervan gend lid der Kamer van toezicht te Arnhem over de notarissen en candidaat- notarissen. Zondagmorgen half elf wordt in de Remonstrantsche kerk een godsdienst oefening gehouden waarin als spreker zal optreden Dr. C. E. Hooykaas van Boskoop. H e t g e s ch i 1 te Veen endaal. Aan de spinnerij is de staking weder opgeheven na eene overeenkomst lus- schen de directie en de arbeiders. Woens dagmorgen zijn de werkzaamheden hervat. 125 eedenl De heer W. Klots, inspecteur van politie te Rotterdam, was Dinsdag voor den kantonrechter in kan ton II aldaar gedagvaard om getuigenis der waarheid af te leggen in 125 zaken. Dat zou een getal van 125 eeden wor den De kantonrechter liet getuige echter slechts één keer den eed afleggen, waarbij de heer Klots beloofde in alle zaken de waarheid te zullen zeggen. Een gemoedelijke boel. Toen onlangs Raadsvergadering zou worden gehouden in de gemeente Ech- teld, nabij Tiel, waren slechts drie van de zeven Raadsleden aanwezig. De voorzitter, de burgemeester, opent de vergadering. De drie aanwezige Raads leden zwijgen. De secretaris maakt den voorzitter attent op het bepaalde bij artikel 48 der Gemeentewet, n.l. dat de Raad niet mag beraadslagen of besluiten, zoo niet de grootste helft van het bij art. 4 (derzelfde wet) bepaald getal leden tegenwoordig is. De voorzitter: ,Dat is niets, dan laten we er naderhand nog maar een bijteeke- nen op de presentielijst." I11 deze vergadering werd een voor dracht opgemaakt, bedoeld bij art. 7 der Zetterswet, een onderwijzeres ontslag verleend enz. (Vad.) Een leelijk verzuim. De ,N. Grt." schrijft. Zooals men weet kunnen twee men schen wier huwelijk wettelijk ontbonden is, niet weer met elkander een echtver bintenis aangaan (art. 90 B. W.) Niet temin is dit onlangs in den Haag ge beurd. Een paartje, dat eerst door de scheiding wederzijds tot het inzicht was gekomen hoeveel zij aan elkaar misten, besloot het er maar eens op te wagen de heeren op 't Stadhuis konden toch onmogelijk alle menschen onthou den! en op een Donderdagmiddag reden zij samen naar de Groenmarkt ter ondertrouw. Den ambtenaar die hun namen inschreef en aan elk van beiden de gebruikelijke vraag stelde of hij (zij) als eens gehuwd was geweesl, ant woordden zij van neenen niemand merkte iets. Twee weken later werd het burgerlijk huwelijk met de gewone ceremoniën voltrokken. Volgens art. 145 B. W. kan nu de nietigheid van dit huweiijk worden inge roepen, hetzij door de echtgenooten zeiven, hetzij door hun ouders of bloed verwanten in de opgaande linie, hetzij door allen die daarbij belang hebben, hetzij eindelijk door het openbaar minis terie. Waaruit dus volgt dat zoolang dit niet geschiedt de echtverbintenis, hoewel onwettig aangegaan, moet geacht worden te bestaan. lntusschen is uit dit geval gebleken, dat de opgaven van trouwlustigen in Den Haag niet altijd zoo nauwgezet werden gecontroleerd als wel wensche- lijk is. Waarschijnlijk zal het gebeurde in dit opzicht nu een les zijn. Een gerechterlijke dwa ling. Eenigen tijd geleden heeft men uit Chateauroux in Frankrijk een ver bazend sensatienieuws te hooren ge kregen. Een vrouw Jeanne Weber, werd er van beschuldigd een aantal kinderen die aan haar zorgen waren toevertrouwd, in den loop der tijden te hebben ver moord. Toen er weer een kind gestorven was, gaf de vader, een daglooner, de zaak aan bij het gerecht en de „kin dermoordenares" die als ontoerekenbaar werd beschouwd, werd gevangen geno men. Van dit oogenblik af was er niets goed meer aan haar, niemand die haar niet schuldig achtte en de pers putte zich uit in beschuldigingen, over de gruwelijke lustmoordenares, die elkeen in Jeanne Weber zag. Thans is na een langdurige behande ling gebleken, dat er niet het minste bewijs was voor de waarheid der be schuldigingen en is de vrouw, die eenigen tijd geleden nog de meest ge hate vrouw in Frankrijk was, wegens gebrek aan bewijs vrijgelaten. Zij heeft een vcrschrikkelijken tijd in de gevangenis doorgebracht, daar de vrouwen, waarmee zij was opgesloten, haar als een verachterlijke uitgestootene behandelden. Door zijn hond doodge schoten. Een Parijzenaar was op de jacht nabij Dreux, toen zijn hond tegen hem opsprong en daardoor den trekker van zijn geweer aanraakte. Het schot ging af en de jager kreeg de geheele lading in het hoofd, zoodat hij terstond dood was. Burgerlijke Stand van 8 en 9 Januari 1908. ONDERTROUWDPhilippus Bar- tholomeus Merkenij en Heintje van den Brink. Bernardus Jasink en Anne Goetmakers. GEHUWDWilhelmus van de Riet en Elisabeth Barbara Nass. Jacobus Gouw en Helena Descans. Egbertus Albert Koopmans en Janke van der Meer. OVERLEDENGrietje Voskuilen, oud 51 jaar, echtgen. van Reinierus Regardus van Valkenhoef. Cornelis Carlos, oud 62 jaar, ongeh. Teunis Kraak, oud een maand. Hendrika Maria Grootveld, oud 55 jaar, echtgen. van Ludovicus Josephus Hontelé. 386e Staatsloterij. Vierde klasse. Ttekking van 8 en 9 Jan. 1908. (600 loten.) Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 65. 1259 1275 9068 9076 9087 9810 9830 10092 20242202592026020889 20894 20938 Te zameu 14 prijzen. De vijfde klasse, welke trekt van 2023, 2831 Jan., 36 en 1014 Febr. 1908, bevat behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f 3000 voor het laatst uitgetrokken lot, de navolgende prijzen 1 vau f IOO.OOO, 1 van f 50.000, 1 van f25.000, 1 van f15.000, 1 van f 10.000, t van f 5000, i van f 2000, 3 van f 1500, 55 van fiooo, 65 van f400, 70 van f200, 170 van f ioo en 3730 van f 70. Laatste Berichten. Men seint ons: Bij het 8e Reg. Inf. is benoemd tot Majoor de kapitein Jhr. H. M. v. d. Goes van het 5e Reg. Inf. alhier in garnizoen. De stalhouderij van den heer Vonk aan de Wilhelminastraat is in publieke veiling door den Notaris Knoppers ver kocht aan den heer E. Kolfschoten voor f 815U Ingezet op f8100. Een winkelhuis aan de Nieuwstraat werd door den heer P. Koppen gekocht voor f 4920. Naar wij vernemen, wordt Woens dag a.s. als derde (laatste) ab. voor stelling in Araicitia door het Rotferdamsch Tooneelgezelschap gegeven: .Vrouwen- krijg" (Bataille de dames) blijspel in 3 bed., gevolgd door .Afscheid van het Regiment". Den le luit. T. Vervloei van het 5e regiment infanterie wordt voor on- bepaalden lijd gedetacheerd ten burele van den commandant der N. H. Water linie te Utrecht. De le luit. G. Kuijper wordt op '25 Jan. gedetacheerd bij de werkplaatsen voor draagbare wapenen aan de Hem- brug, ter het volgen van een wapen cursus De Commissie uit de Amersfoortsche burgerij, onder Eere-voorzitterschap van den Heer Burgemeester Jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers, die belasl is met het beramen van maatregelen om slad- genooten, welke tijdelijk buiten ver diensten zijn geraakt, bijstand te ver- leenen in de zorg voor zichzelf of voor hun gezin, verzoekt allen, die raeenen hiervoor in aanmerking te komen, zich zoo spoedig mogelijk door middel van gesloten briefjes aan te melden bij een der zes eerst ondergeteekenden, met duidelijke opgave van 1. Naam, straat en huisnummer. 2. Gehuwde of ongehuwde staat 3. Aantal leden van het gezin. 4. Hoelang hij buiten verdiensten is en bij wien het laalsl gewerkt werd. 5. Kerkgenootschap. De Commissie voornoemd G. J. Buys, Voorz., Korte Bergstraat 7. R. G. Rijkens, Secr. Utrechtscheweg 61. J. W. Middelburg, Pen.m., Utr.weg 82. L. A. Baron van Ittersum, Plantsoen 6. H. Noorman, IJtrechtseheslraat 37. G. van Wijland, Monnikenpad I2 J. W. van Achterbergh. L. Brandsen. D. Gerritsen. H. J. Hammer. H. van den Hengel. J. R. van 't Hoff. A. Holland. J. N. van Hoogevest. H. Huisken. D. Jaarsveld. W. H. Kam. Dr. E. Kruisinga. A. van Lent. M. H. J. van Lent. Ds. J. de Meijere. J. C. J. Pels Rijcken. S. de Pool, C. Ruitenberg. D. Schippers. A. M. Tromp van Holst. H. W. E. Vrijdag. Ds. G. W. C. Vunderink. F. Wesseling. J. van Wessum.

De Eemlander | 1908 | | pagina 3