Uit de Omgeving. STADSNIEUWS. SPORT. Kerk- en Sehoolnieuws. ALLERLEI. MARKTBERICHT. )f AD VERTEN TIEN. I BARNEVELD. Gedurende e streDge coude van de vorige weken sliepen op ne heide bij Voorthuizen, doch opNij- :erks gebied, een tweetal bezembinders, j7-jarige vader en 18-jarige zoon, in een tent, die reeds 16 maanden hun nacht verblijf vormt. Eenige schuingezette 'alen, waarover oude zakken gespannen :ijn omgeven een oppervlakte van 2 bij i Meter, welke, opdat de stumpers niet op den bevroren grond behoeven te liggen, met een laag heide is bestrooid. Daarover zijn zakken gespreid en ook 'ormen eenige zakken de dekking, den zomer ven 1906 had het tweetal :n hut gebouwd, maar deze was op grond van de bepalingen der woningwet door de politie boven hun hoofd afge broken, omdat alle sommaties tot ont ruimen niet hielpen. Op de groote houlverkoopingea alhier, die thans in vollen gang zijn, worden tamelijke hooge prijzen besteed. Den 2den Februari a.s. hoopt T. v. d. Hoek den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar bij den heer van Vollenhoven in dienst trad. Naar men ons meedeelt zijn plan nen in wording bij eenige bezoekers van iet café van den heer K. van Doorn mi aldaar een bus te plaatsen voor ;iften voor de werkloozen. Bij besluit van den Minister van Financiën is de 387e Staatsloterij astgesteld, welke aanvangt 30 Maart en eindigt 19 Juni 1908. J Hedenavond wordt in de Arend I een soiree amusante gegeven voor leden «en geïntroduceerden van de schietver- feeniging «Voor Koningin en Vader land». De afdeeling Amersfoort van het C. Timmerlieden secretariaat in Neder- and, heeft zich afgescheiden van den ft. C. Volksbond, naar aanleiding van ie verwerping van het bestuursvoorstel im een lagere contributie te heffen van eden, die bij een vakvereeniging zijn aangesloten. Maandag en Dinsdag wordt in den winkel van den heer Oosterveen, aan de Arnhemsche straat, een tentoon stelling en kookproef gehouden van Maggiproducten. Blijkens de in dit nummer voor- tomende advertentie worden belang- itellenden tot een bezoek uitgenoodigd. ~>eze séance vind, plaats om de be oekers in te lichten over het gebruik :n de voordeelen van Maggi's pro- ucten. Reeds eenige' malen hebben onze lezers in ons blad een advertentie ge zien van «de Grot». Maar wie of wat de Grot is, bleef nog voor velen in 't duister. Thans zal men «de Grot» in het volle licht kunnen zien. Op de angestraat heeft de heer Hij men nl. een melksalon en Bodega geopend, die hij met dien naam gedoopt heeft. De justitie uit CJtrecht vertoefde hedenmiddag geruimen tijd hier ter Stede in verband met den alhier ge- pleegden moord. Vergezeld van den commissaris van politie werd o.a. een bezoek gebracht aan de plaats waar het slachtoffer ge vonden werd. Twee agenten van politie, die edennacht op surveillance waren, ont- oetten twee personen waarvan de een een zak op zijn rug droeg. Bij de adering der dienaren van den H. Her- andad wierpen ze den zak weg en a een fluitsignaal gegeven te hebben, ilden ze op de vlucht gaan. Maar de politieagenten hadden door deze hande lingen argwaan gekregen, waarom zij er ook spoedig bij waren en het tweetal aanhielden. Het bleek nu, dat in den zak verschillende zaken waren, die door diefstal waren verkregen. Een oogenblikkelijk ingesteld onderzoek bracht aan 't licht, dat een drietal per sonen in onderscheidene stadsgedeelten zich onledig hadden gehouden met het ontvreemden van kippen, duiven, ko nijnen, waschgoed, kortom van alles wat maar van de gading der «heeren» bleek te zijn. De twee personen werden aange houden en naar het politiebureau ge bracht, terwijl de ontvreemde zaken in beslag werden genomen. Bij het verhoor bekenden beiden de Idiefstal te hebben gepleegd, terwijl de derde, die het hazenpad had gekozen, nog niet is aangehouden, maar zijn naam is bij de politie bekend. Het onderzoek is nog al lastig, daar door de veelheid der ontvreemde voor werpen nog niet alle eigenaars konden worden opgespoord. Dat hier dus een goede vangst is gedaan, is duidelijk Naar berekening betaalt men voor eiken hout f33 tot f34 per voer schors (816 K.G.), terwijl ander hakhout tegen f3 tot f 4 per vim (104 bossen) gekocht wordt. Het nog van verleden jaar voor radige eiken scbilhout geldt thans f 5 tot f5.25 per vim. LEUSDEN. De grens van het gedeelte Leusden, dat bij Amersfoort aansluit, is gewijzigd. De grens loopt van het noordweste lijke punt van perceel kad. sectie A. no. 8, nabij den Galgenberg in een rechte lijn in zuidoostelijke richting, daarbij den Appelweg en den Leus- derweg snijdend, naar het noord oostelijke punt van het perceel kad. sectie A. uo. 492, het zoogenaamde «Kozakkennest»vandaar in een rechte lijn naar het meest zuidelijke punt van het perceel kad. seclie A. No. 51 aan den Burenweg en valt samen met die, welke de Gemeenten Leusden en Amersfoort scheidt tot aan het punt van uitgang. BAARN. In de op 16 dezer alhier gehouden jaarvergadering der vereeni- ging «Natura» werden het jaarverslag van den secretaris en de rekening van den penningmeester over 1907 goed gekeurd. Tot voorzitter werd gekozen de heer D. Bierhaalder, die deze ver gadering besloot met een demonstratie van Naturalia zoo bovengrondsche als onderaardsche. Voor de vervulling den vacature, als lid der plaatselijke commissie voor schooltoezicht alhier ontstaan door het overlijden van den heer J. C. van der Veen, zijn door genoemde commissie aanbevolen de heeren A. Beets en W. T. Donath. De heer J. Westerwoudt heeft bij den Raad zijn ontslag als lid dezer commissie aangevraagd. LEUSDERHEIPRAATJE. Het eerste elftal zal morgen een reuzentocht ondernemen naar Middel burg. Een overwinning kunnen ze best halenhet plotselinge dooien kan echter het veld in slechten toestand gebracht hebben, zoodat de Quickmenschen mis schien wel thuis mogen blijven. Het tweede elftal speelt op het Leusderveld tegen B. V. C. uit de Bilt. Ongetwijfeld een zware wedstrijd voor de jongere Rooden; een nederlaag wordt van hen verwacht. Predikbeurten. Evang. Lulh. Kerk. Zondag 19 Jan. Geen dienst. Remonstrantsche Kerk. Zondag 19 Jan. voorm. 10 7j uur Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Loge gebouw van Persijnstraat 1. Zondag 19 Jan. Geen dienst. De minister van binnenlandsche zaken heeft blijkens mededeeling iu de Stct. (no. 14): 1°. bepaald, dat de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolon derwijs in de nuttige en in de fraaie handwerken voor meisjes voor het jaar 1908 zullen aanvangen op 13 Februari en dat de commissiën, met het afnemen dezer examens belast, zitting zullen houdenvoor de nuttige handwerken te Breda, 's-Gravenhage, Utrecht en Zwolle, en voor de fraaie handwerken te Utrecht; 2°. benoemd: te Utrecht: tot lid en voorzitter der commissie voor de nuttige handwerken, W. Middelveld Viersen, schoolopziener in het district Utrecht; tot leden, de weduwe A. S. Borreman, geboren Phi lips, te UtrechtG. J. W. Wisse, geboren Verburgh, onderwijzeres aan de Rijks normaallessen te Utrecht; A. M. van der Velden, onderwijzeres aan de leer school verhonden aan de gemeentelijke kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen te Amsterdam; S. G. Visée, leerares aan de industrieschool voor meisjes te Rotterdam; tot plaatsver vanger van den voorzitter, D. Boswijk, schoolopziener in het district Gouda tot plaatsvervangende leden, de dames: H. J. Kroon, te Utrecht, onderwijzeres aan de Rijksnormaallessen te Maarssen M. W. Kruisheer, onderwijzeres aan de Rijksnormaallessen te Goudatot lid en voorzitter der commissie voor de fraaie handwerken, jhr. mr. L. T. H. Michiels van Kessenich, inspecteur van het lager onderwijs in de eerste inspectietot leden, de dames: M. G. de Vet, onder wijzeres in de vrouwelijke handwerken Breda; J. van der Kaay, leerares aan de Industrieschool voor meisjes te Rot terdam; E. G. van der Wall Pernée, geboren van Vooren, leerares aan de industrie en huishoudschool voor vrou welijke jeugd te Amsterdam; I. H. A. Linden, directrice der industrieschool voor meisjes te Groningen, tot plaats vervanger van den voorzitter, dr. J. H. Jennes, schoolopziener in het district Rotterdam; tot plaatsvervangende leden, de damesF. B. Mundhenk, onderwijze res in de vrouwelijke handwerken te Amsterdam. J. E. Klein, directrice der industrie- en huishoudschool te Zwolle. Tot onderwijzer aan de R. K. school alhier is benoemd de heer F. Slager van Enter. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de school 2de soort is benoemd mej. C. Overbosch, alhier. Door Burg. en Weth. is tijdelijk werkzaam gesteld als leeraar in het Duitsch aan de H. B. S. en het Gym nasium de heer B. Leussen. Merkwaardige reis. Een zonderlin g reisavontuur is gisteren onder nomen door een levend wezen, reizende met den trein, die gisterenmiddag te Groningen uit Leeuwarden aankwam. Onze berichtgever meldt ons dienaan gaande het volgende Zij was in Harlingen en wenschte hoewel het weder nu juist niet zoo aanlokkelijk was klaarblijkelijk een reisje te maken naar Groningen. Zonder voorzien te zijn van een plaatsbiljet had zij uit vrees van ontdekt te worden in plaats van in den trein onder een rijtuig derde klasse plaats genomen waar zij een gemakkelijk plaatsje had uitgezocht en zich stevig had vastgeklemd. Geen enkele klacht over haar onver warmde zitplaats was over haar lippen gekomen, zelfs niet toen gedurende den rit haar zand en grind om de ooren stoof. Steeds nader kwam zij tot haar doel, een scherp doordringend gefluit kon digde aan dat zij te Groningen was. Bij het nazien van den trein werd zij ontdekt en uit haar wel eenigszins gevaarlijke positie verlost. Een rangeermeester nam haar liefde rijk op zijn armen om haar een veilig en warm plaatsje aan zijn haard te verschaffen. Uit voorzorg, dat de reizig ster weder reisavonturen zou onder nemen werd zij zoolang in een ledig hondenhok opgesloten, waarpoes verbleef tot tijd en wijle zij naar haar nieuw tehuis werd overgebracht, om van haar avontuur te bekomen. (Prov. Gr. Ct.) Een ongeluk bij deDuit- s c h e Marine. De Duitsche pantser kruiser «Schamhorst» is tijdens schiet oefeningen voor Kiel dicht bij Beierk aan den grond geloopen en kreeg een scheur in de kiel van dertig meters lang. Drie stookplaatsen liepen vol water, doch grooter ongelukken werden ver hoed, door 't tijdig sluiten der water dichte schotten. De kruiser kon door eigen krachten het dok bereiken, waar ze dadelijk in opgenomen werd. De «Scharnhorst» is op 22 Maart 1906 te Hamburg te water gelaten, en in dienst gesteld. Zij behoort met de «Gneisenau» tot de grootste pantserkrui sers der Duitsche vloot. Een tunnel onder den Belt. Het plan van een tunnel onder den Grooten Belt, door den Deenschen ingenieur Ohrt ontwerpen, heeft volgens den Kopenhaagschen berichtgever van de «Times», veel kans door de Deensche regeering en volksvertegenwoordiging te worden aangenomen. De dienst van stoombooten tusschen Nyborg en Korsöer, waardoor het ver keer tusschen Jutland en Fünen met Seeland wordt onderhouden, wordt dik wijls gestremd wegen slecht weder, en om in dien toestand verbetering te brengen, wil nu Ohrt een tunnel maken, welke van een plaats, 3.25 kilometer ten Oosten van Korsöer zou uitgaan en onder het eiland Sprogöe door naar de kust van Fünen loopen. De tunnel zou 27 kilometer lang zijn, waarvan 18 kilometer onder zee. De kosten worden geraamd op 27 mil- lioen kr. (f 17,820,000), en Ohrt denkt, dat de onderneming voordeel zal op leveren, zelfs al waren de kosten nog de helft hooger. Militaire luchtscheep vaart in Frankrijk. Begunstigd door het fraaie weder maakte de nieuwe bestuurbare ballon Ville de Paris" een goed geslaagde tocht. De ballon, die ter beschikking is gesteld van 't ministerie van oorlog, door zijn eigenaar, de heer Henri Deutsch de la Meurthe, verliet Donderdagmorgen ora 9 uur 45 zijn loods te Sarlrauville en zette koers in de richting Verdun, waar h(j zijn weggevlogen en verdwenen collega .Patrie" gaat vervangen. Om 1.14 ging hij over Mont-Mirail onder gunstige omstandigheden met zwak ken wind om 3 uur, kwam de .Ville de Paris" te Ch&lons-sur-Marne. Aan boord waren de bestuurder Henri Kagferer de mechanicien Paulhan en de majoor Bouttiaux directeur van het luchtsche penpark van Chalais Mendu. Een heiligeschildpad. Inde haven van San Francisco heeft men Maandagmorgen een groote schild pad gevangen, die op haar doode gemak naar land kwam zwemmen. Men vond een opschrift in Chineesche letters aan haar lichaam bevestigd, hetwelk, door een Chinees vertaald, bleek te vermel den, dat de schildpad afkomstig was uit de Keizerlijke vijvers te Peking en als heilig vereerd werd. Hoe het dier te San-Francisco kwam, is een raadsel. Het is niet aan te nemen, dat zij den Stillen Oceaan is overge zwommen. Men gelooft algemeen, dat het gestolen is en op een naar Amerika bestemd schip overboord gevallen of op andere wijze in zee geraakt is. Maar verscheidene Chineezen te San-Francisco blijven gelooven, dat de heilige schild pad zeer goed in staat was tot zulk een langenjzwemtocht. Een rollende schouw burg. Een aantal Parijsche bankiers hebben het origineele plan opgevat, den grooten internationalen treinen een tooneelwaggon cadeau te maken, zoo dat b.v. reizigers, die zich vroeger op de route ParijsWeenen plachten te vervelen, nu de opvoering van een piquant blijspel of een roerend drama kunnen bijwonen. In genoemden waggon zal plaats zijn voor zestig toeschouwers benevens een orkest. Klooster-verdedigers. In Rusland, waar tegenwoordig zoo vaak kloosters en kerken door plunde rende benden worden aangevallen, heeft men nu in het Glinskl-klooster, bij Putivl, een der rijkste Russische kloosters, waar zich 500 monniken bevinden, krijgshaftige verdedigingsmaatregelen genomen. De abt Joannski heeft van bisschop Pltirun van Kursk vergunning ver kregen om een verdedigerskorps te vormen uit de rijen der monniken. Honderdvijftig der broeders verklaar den zich bereid, daarbij dienst te doen. Zij vormen een zeer schilderachtlgen groep. Zij dragen een soort van Kozakken- uniform en zijn gewapend met de «nagajke» der Kozakken, een geweer en twee revolvers. Zoo patrouilleeren de geestelijke soldaten in en rondom hun klooster. Voorts heeft de abt bij de klooster poort een vat met zwavelzuur en een groote spuit geplaatst, zoodat mogelijken aanvallers een «warme» ontvangst zal worden bereid. Ook moeten de monni ken voorzien zijn van zakjes met snuif, om den aanvallers in de oogen te strooien. Een jeugdige avonturier. De Shipping Gazette geeft een verhaal van een 12-jarigen Russischen jongen, die sinds 16 Juni 1906 niet minder dan 7 malen als .blinde passagier," de reis naar Amerika gemaakt heeft. Hij is ge boortig van Pen Joenka en wil, volgens zijn verbaal, zijn fortuin in de nieuwe wereld maken, omdat zijn ouders zoo arm zijn, dat hij het er niet uithouden kon en wegliep. De laatste reis maakte hij met de Arconia. Toen het schip twee dagen in zee was, kwam hij uit de kolenbun kers te voorschijn om voedsel te zoeken. Hij vertelde den kapitein wijselijk niet zijn geheele geschiedenis, want anders had hij moeten bekenneD, dat hij tevoren al eens met de Arconia had gereisd. Hij mocht in de keuken werken en zoo zijn overtocht .verdienen". Verder maakte hij een reis met de Moskva, twee met de Lituania en voorts met andere Russische schepen, waarna hij, te New- York teruggezonden, weder aan land werd gezet. Zelfs werd scherp op hem toe gezien, maar telkens wist hij de waak zaamheid te verschalken en aan boord te komen. Ditmaal heeft de jeugdige avonturier zijn doel bereikt, want het Israëlitisch liefdadigheidsgenootschap te New-York heeft zich zijn lot aangetrokken en hi) mag nu in de Vereenigde Staten blijven. Burgerlijke Stand van 17 en 18 Januari 1908. GEBOREN Albertus Johannes, z. van Jacobus Gouw en Helena Descans. Jannetjen, dochter van Alijbertus Berend Diekerhof en Gerritje Johanna Horsting. Stephanus Nanning, z. van Pieter Johannes Kikkert en Alijda Petronella van Eijkelenburg. Rijndert, z. van Jacob van Hoff en Geurtje Wallenburg. Gerardus, z. van Cornelis de Jong en Lamberdina Schiebout. Ida, d. van Everhardus Dirkse en Anna Maria Haze laar. OVERLEDENGerrit van Drie, 59 jaar, echtgen. van Berendina Bos. Christina Dina Cornelia van Keeken, 4 maanden. Theodorus Franciscus Xaverius van Munster, 73 j., ongehuwd. AMERSFOORT, 17 Jan. 1908. iv 50» Tarwo f— K f Rogge »i Boekweit Appelen 4.— - »•- Peren - 0.- 0.— Kleiaardappelen n Zand - 0.- o.— Hoendereieren - 5.25 - 6.25 Eenden Grasboter - Hooiboter 0.- o.— Margarine i» Zoetem. lcaas Kippen - 1.00 - 1.25 Kuikens - 1.- - 1.30 Piepkuikens - 0.60 1- Ganzen - Oude eenden - 1.— - 1.30 Jooge Hazen Wilde konijnen -—.40 - —'-50 lamme - 1.— - 1.40 Duiven - 0.60 - 0.70 Vette Varkens Magere M Zeugen Biggen - 8.— -1L— Vet koeien Guste 1» Kali Kalfvaarzen Pinken Pinkstieren Vette kalveren t> hecto liter. per stuk. stuk Laatste Berichten. Men seint ons. Benoemd bij het 2e Regiment huza ren tot korps-commandant, de luit.- kolonel Metelerkamp, directeur der Rij en Hoefsmidschool, te Amersfoort, onder eervolle ontheffing uit de tegen woordige betrekking bij het 4e Regiment huzaren tot kolonel de luitenant-kolonel H. C. P. L. Mathon, commandant van het korps; tot directeur der Rij- en Hoefsmidschool Ritmeester Baron van Oldenneel thans ritmeester-Instructeur. SCHIPBREUK. Men bericht ons, dat de «Jéna» van de Plarwich-lijn bij Hoek van Holland op de kust is geloopen. De zee is kalm. Sleepbooten zijn ter assistentie vertrok ken. Het ongeval is vermoedelijk aan den mist te wijten. Te Utrecht is heden op bijna 74-jarigen leeftijd overleden Prof. Dr. H. Snellen Sr. Naar men ons verzekert zijn er verschillende aandeelhouders in het garantiefonds voor de uitvoering van het Middengewesl van het Gymnastiek- verbond, die weigeren hun aandeel te betalen. In de Donderdag gehouden jaar vergadering van de A. R. Kiesvereeni- ging bracht de secretaris verslag uil en bleek dat het ledental toenemend is. Het nadeelig saldo werd voor een groot deel staande de vergadering gedekt. In het bestuur werden herkozen de heeren W. Kleber, H. Koning en T. v. d. Vuurst. De Alg. vergadering van de oud heidkundige vereeniging .Flehite" wordt Woensdagmiddag in een der lokalen van het Stadhuis gehouden. Aan de orde komt o.ra. de verkiezing van een bestuurslid, wegens periodieke aftreding van den voorzitter, den gep. luit. kolonel O. G. H. Heldring, te Renkum. Des avonds te 8 uur zal de heer Achille E. DaledDe Piere, .Gehechte" aan het Stedelijk Museum der oude Meesters, te Brugge, in de sociëteit ver eeniging, voor de leden van Flehite, een kunsthistorische voordracht met verdui delijking van lichtbeelden houden over „het oude Brugge met zijn Praalge- bouwen." Met Februari bestaat weder gelegen heid voor deelname aan de gewone 5 maandelijksche cursussen in: Koken voor dames (dagcursus); Idem voor dienstboden (avondcursus) Waschbehandeling voor dames (dag cursus) Huishoudkunde voor dames (dag cursus) Costuumknippen voor dames (dag cursus) Idem voor beroepsnaaisters (avond cursus. Aanmelding ten spoedigste bij de Directrice. HET BESTUUR. Op een HANDELSKANTOOR te Amers foort bestaat gelegenheid voor eene jonge dame, een goede hand schrijvende, liefst in bezit einddiploma H. B. S., ge plaatst te worden. Aanv.salaris f200. Kantooruren 9—l2l/„ 27,-6. Brieven letter V, bureau v. d. blad.

De Eemlander | 1908 | | pagina 3